Залежність віддається потужності тен від напруги. Як самостійно перевірити тен мультиметром-правильні дії

89

Практичні всі відомі сьогодні нагрівальні пристрої та прилади функціонують завдяки роботі трубчастих електронагрівальних елементів, які коротко іменуються тен. Як правило, тени відрізняються простотою конструкції і тривалим терміном експлуатації, однак, при неправильному використанні або наявності шлюбу вони виходять з ладу – найбільш частими причинами несправностей приладів є розрив спіралі і коротке замикання.

Перед тим, як викинути несправну техніку, рекомендується перевірити тен за допомогою мультиметра. Можливо, проблема зовсім не в цій деталі, і поломка куди більш серйозна. Отже, як перевірити тен за допомогою звичайного тестера?

Трубчастий електронагрівальний елемент містить в своєму складі одну або кілька спіралей, які відрізняються високим опором, за рахунок чого вони і нагріваються при проходженні через них електричного струму. Щоб уникнути короткого замикання та інших проблем, пов’язаних з електрострумом, спіралі поміщаються в ізольовані трубки з металу.

Перед перевіркою тена необхідно визначити його нормальний опір. Це потрібно для того, щоб при тестуванні у вас був еталон, з яким слід порівнювати показання приладу. Таким чином ви зможете без праці визначити, наскільки виміряне мультиметром значення відрізняється від розрахованого, і наскільки сильно розходяться ці величини.

R=u 2 /p

Де p – потужність, зазначена на корпусі обладнання. Так, якщо електричний прилад працює під напругою 220 вольт, а його потужність дорівнює 1000 ват, обчислене за формулою опір буде дорівнювати 48,4 ом. Як бачите, порахувати значення дуже просто!

перевірка звичайного тена

Тепер, коли ви знаєте, як визначити опір тена і навіщо це потрібно робити, можна приступати безпосередньо до самого тестування, яке виконується в кілька кроків.

Перед тим, як перевірити тен мультиметром, від’єднайте нагрівальний елемент від живлення.

У подальших діях керуйтеся наведеною нижче інструкцією правильної перевірки:

  • опір дорівнює розрахованому-справність приладу і придатність до роботи.
  • табло показує значення 0-коротке замикання спіралі всередині трубки.
  • табло показує значення 1 – або нескінченність) — обрив нагрівальної спіралі.

Після завершення процедури перевірки необхідно зайнятися прозваниванием, яке дозволяє визначити, чи відбувається електричний пробій на корпус приладу. Прозвон здійснюється також за допомогою тестера наступним чином:

Якщо в момент дотику щупів до контактів зумер починає видавати високочастотні сигнали, значить відбувається електричний пробій на корпус приладу, що може привести до ураження струмом з серйозними наслідками для здоров’я і життя.

перевірка тена водонагрівача

Якщо ви до цього моменту не знали, як перевірити тен водонагрівача мультиметром, для вас хороша новина – вона практично нічим не відрізняється від розглянутого раніше прикладу і не викликає труднощів навіть у недосвідчених користувачів. Порядок дій для тестування повністю аналогічний описаному вище, так як конструкція тенів в різному обладнанні практично нічим не відрізняється. Єдине доповнення-рекомендується перевірити і терморегулятор.

У нормальному випадку під час тестування тена водонагрівача тестер показує значення опору, яке в більшості випадків приймає значення 0.37 і 0.71.

Також необхідно перевірити елемент на наявність пробою на корпус приладу. Як продзвонити тен мультиметром ви вже знаєте – про це говорилося вище. Переведіть тестер в режим зумера і по черзі торкайтеся до контактів, прислухаючись до видаваним мультиметром сигналам.

перевірка тена пральної машини

Перед тим, як перевірити тен пральної машини мультиметром, його ще необхідно відшукати – з цим у багатьох людей виникають певні складнощі, що особливо стосується сучасних моделей машин з хитрим внутрішнім пристроєм. У більшості випадків нагрівач в пральній машині розташовується трохи нижче її бака ближче до задньої кришки.

у деяких моделях він встановлений з боку передньої кришки. Пральні машини з вертикальним завантаженням можуть забезпечуватися елементами, розташованими з одного з боків.

При перевірці слід знати, до яких саме контактів тена необхідно підключатися. Справа в тому, що трубчастий електронагрівальний елемент пральної машини має три виходи, з яких для тестування потрібні тільки два. Як правило, в центрі розташований заземлюючий контакт, тоді як два крайніх (нуль і фаза) – необхідні для перевірки клеми.

для тестування тена пральної машини необхідно дотримуватися наведеної раніше інструкції. Нормальний показник опору для нагрівального елементу стандартної пральної машини варіюється в межах 25-60 ом, можливі малі відхилення.

Нагрівальний елемент в пральній машинці є однією з основних деталей. Зовні він нагадує трубу невеликого діаметру з металу, всередині якої розташовується своєрідна спіраль. Саме вона і нагрівається в результаті впливу струму. Відбувається це через опір, яким володіє спіраль. Вільний простір всередині тена заповнено діелектриком, який володіє високим показником теплопровідності.

Тен в процесі прання часто нагрівається, а потім остигає. В результаті цього спіраль, розташована всередині металевої трубки поступово зношується і починає втрачати свої якості. Все це призводить до того, що нагрівальний елемент просто перестає працювати. Деталь або замикається на корпусі, або перегорає. Вода в процесі прання не нагрівається. Якщо тен прийшов в непридатність, то елемент слід замінити. Відновити працездатність деталі просто неможливо. Однак кожен зможе перевірити мультиметром тен пральної машини.

Де розташовується деталь

У різних моделях пральних машин нагрівальний елемент розташовується або спереду, або ззаду. Як же визначити розташування тена? якщо задня кришка великих розмірів, то саме тут і буде знаходитися нагрівальний елемент. Вкрай рідко тен розташовується спереду.

Також можна перевернути пральну машину на бік і подивитися знизу, де знаходитися тен. При необхідності можна зняти задню панель пральної машини. Особливих складнощів це не викличе. Досить відкрутити металовироби.

Як розраховується опір тена

Щоб перевірити нагрівальний елемент в пральній машині, необхідно знати не тільки, як правильно продзвонювати тен мультиметром, але і показник його опору. Перш за все, слід обчислити цю величину. Вам будуть потрібні певні дані:

  1. напруга, яка подається на водонагрівач. В даному випадку показник u дорівнює — 220 в.це напруга, яка присутня в побутовій мережі.
  2. потужність тена – р.визначити даний показник не складе особливих труднощів. Досить заглянути в інструкцію. Знаючи модель пральної машини, потужність нагрівального елементу можна подивитися в інтернеті.

Дізнавшись всі необхідні показники, можна розрахувати опір-r. Для цього існує формула:

Цей опір виникає в тене в процесі його використання. Вимірюється показник r в омах. Якщо нагрівальний елемент пральної машини справний, то мультиметр повинен показати отриману цифру.

Як перевірити тен

Після того, як було визначено розташування тена, необхідно продзвонити тен на цілісність. Перед тим як перевірити нагрівальний елемент, багато фахівців рекомендують його зняти. Однак в цьому немає необхідності. Досить від’єднати дроти від нагрівального елемента і продзвонити його. Для цього необхідно відкрутити всі гайки за допомогою викрутки або ж ключа. Щоб продзвонити мультиметром нагрівальний елемент, слід його знеструмити і відключити від електромережі. Прилад, призначений для визначення опору, слід перевести на позначку в 200 ом. Кінці мультиметра необхідно прикласти до клем тена.

  • якщо нагрівальний елемент справний, то пристрій покаже значення, яке буде наближене до розрахункового.
  • якщо ж на екрані показана цифра 1, то це вказує на обрив, що стався всередині тена. В даному випадку потрібно .
  • якщо ж на дисплеї показано 0, то сталося замикання всередині нагрівального елементу. Виправити подібну поломку можна тільки заміною деталі.

Перевірка тена на пробій наКорпус

Якщо ж мультиметр показує правильне значення, але вода не нагрівається, то варто перевірити пробій деталі на корпус. При такому явищі в процесі прання під приладом можуть спостерігатися іскри. Це дуже небезпечно. Для перевірки мультиметр слід перевести в режим прозвонки. Пристрій повинен видати писк. Після цього на мультиметрі загоряться індикатори. Одним кінцем пристосування слід доторкнутися до клеми тена, а другим – до корпусу або до клеми заземлення. Якщо мультиметр почав пищати, то нагрівальний елемент не справний, і його необхідно замінити.

Трубчастий електричний нагрівач (тен) являє собою металеву трубку довільної форми, в якій встановлена спіраль з ніхромового дроту з висновками на кінцях. Для ізоляції спіралі і передачі від неї тепла трубку заповнюють кварцовим піском. У тена немає полярності, тому байдуже до якого висновку підключена фаз, а до якого нуль.

Практично в будь-яких сучасних електронагрівальних приладах, таких як електрочайник , праска , автоматична пральна машина , обігрівач та інших в якості джерела тепла використовуються трубчасті електронагрівальні елементи, які скорочено називають тен. Це простий і надійний елемент здатний при дотриманні правил експлуатації прослужити багато десятиліть. Але не завжди правила дотримуються, та й тени зустрічаються неякісні і тому виходять з ладу.

Якщо в електроприладі не відбувається нагрівання, то це не означає, що вийшов з ладу тен. Цілком можливо причиною несправності може побут вмикач, терморегулятор або інші системи управління. Але зазвичай в першу чергу перевіряють тен, так як його перевірка не представляє труднощів. Будь-який домашній майстер, прочитавши цю статтю навіть не маючи досвіду по прозвонке і заміні тена легко впоратися з таким завданням, вибравши найбільш доступний спосіб перевірки.

Пристрій трубчастого електронагрівача (тен)

Щоб зі знанням справи перевірити тен потрібно представляти його внутрішній пристрій. Як видно з нижче представленого креслення тен являє собою металеву трубку з міді, нержавіючої сталі або заліза, по центру якої прокладена ніхромова спіраль, свита у вигляді пружини.

Трубка всередині повністю і щільно заповнена піском, що дозволяє ефективно відводити теплову енергію від спіралі і виключити її зіткнення з трубкою. Кінці спіралі з’єднані зварюванням з контактними стрижнями, які закріплені всередині трубки за допомогою керамічних ізоляторів. Для подачі напруги живлення на кінцях контактних стрижнів нарізають різьблення або приварюють контактні пластини.

Трубки для виготовлення тенів використовують різних діаметрів і в залежності від призначення надають їм різні форми аж до спіралеподібної. Наочним прикладом може служити електрокип’ятильник.

Які бувають несправності тенів

Найбільш часто тени відмовляють через обрив нитки ніхромової спіралі, який відбувається через розплавлення ніхромової нитки через її перегріву. Перегрів трапляється якщо на тені утворився товстий шар накипу або тен, призначений для роботи в рідкому середовищі, включений без неї. Перегоріти спіраль може через вихідної низької якості тена.

Спіраль по центру трубки тена утримується за рахунок щільного її наповнення піском. Якщо при засипці піску його погано ущільнили або спіраль змістилася від центру до стінки трубки, то з часом від вібрації спіраль може переміститися і доторкнутися до внутрішньої поверхні трубки. Якщо спіраль доторкнеться тільки в одній точці, то при відсутності підключення заземлюючого проводу і узо в квартирній електропроводці працездатність тен не втратить і електрочайник або будь-який інший нагрівальний прилад буде продовжувати працювати. Але при цьому виникає ймовірність потрапляння фази на корпус виробу і якщо він металевий, то і ймовірність ураження струмом людини при дотику до корпусу.

У разі якщо електроприлад заземлений, то в результаті вкорочення спіралі виділяється потужність істотно зросте і якщо не спрацює автомат захисту , спіраль розплавиться і тен вийде з ладу остаточно. Якщо в квартирній проводці на вході встановлено узо, то воно при включенні електрочайника буде спрацьовувати і знеструмлювати всю квартиру.

Якщо спіраль доторкнеться до трубки одночасно в двох і більше місцях, як на фотографії, то при відсутності заземлення і узо, якщо не встигне спрацювати автоматичний вимикач, спіраль відразу ж перегорить.

Таким чином, тени можуть мати одну з двох несправностей – обрив ніхромової спіралі або коротке замикання її на металеву трубчасту оболонку. Будь-який з цих відмов усунути неможливо і тен, якщо це можливо, підлягає заміні. В сучасних електрочайниках через їх конструкції при виході тена з ладу доводиться купувати новий чайник, так як тен виконаний заодно з дном.

Як перевірити-продзвонити тен

Залежно від наявності засобів вимірювань перевірити тен можна одним з таких способів. Вимірювати опір спіралі і опір між спіраллю і трубкою за допомогою стрілочного тестера або мультиметра, продзвонити за допомогою індикатора фази або контрольки електрика.

Перевірка тена
За допомогою стрілочного тестера або мультиметра

Для перевірки потрібно прилад включити в режим вимірювання мінімального опору і кінцями щупів приладу доторкнутися до висновків тена.

Якщо спіраль в обриві, то стрілочний тестер покаже опір рівне нескінченності, а мультиметр покаже «1» замість реального опору, що рівносильно нескінченному опору. Дізнатися який опір повинна мати спіраль тена в залежності від його потужності можна за допомогою онлайн калькулятора.

Досить ввести в віконця калькулятора напруга, на яке розрахований тен і його потужність. Зазвичай ці значення видавлені на трубці. Можна скористатися інформацією про споживаної потужності електроприладу. Наприклад, опір тена електрочайника потужністю 2000 вт складе 24,2 ом.

Якщо спіраль ціла, то далі потрібно одним кінцем щупа мультиметра доторкнутися до будь-якого з висновків тена, а другим до металевої трубки. Якщо короткого замикання між спіраллю і трубкою немає, то стрілочний тестер покаже нескінченний опір, а мультиметр покаже «1». Якщо прилад покаже відмінне від зазначеного значення, то коротке замикання в наявності і такий тен подальшої експлуатації не підлягає.

Перевірка тена
За допомогою світлодіода і батарейки або джерела живлення

Якщо немає в наявності тестера або мультиметра, або села в мультиметрі батарейка типу «крона», то при наявності будь-якого світлодіода, а вони є практично у всіх побутових електроприладах і будь-якої батарейки, навіть сіла, напругою від 3 в до 12 в, можна успішно перевірити будь тен, в тому числі і електрочайника.

На фотографії ви бачите, як можна за допомогою, вийнятої з мультиметра сіла батарейки «крона» (напруга на її висновках становило всього 5 в замість 9 в), резистора номіналом 51 ом і світлодіода перевірити цілісність спіралі тена. Тільки треба врахувати, що світлодіод не лампочка і його потрібно підключати, дотримуючись полярність. Так як сам тен має опір, то при перевірці спіралі при використанні старої батарейки можна обійтися без резистора.

Якщо світлодіод світить, значить, спіраль ціла. Для перевірки опору ізоляції потрібно відключити схему від будь-якого з контактних стрижнів тена і доторкнутися до трубки тена. Світлодіод не повинен світити.

Якщо немає під рукою батарейки, то її можна з успіхом замінити будь-яким мережевим джерелом живлення постійного або змінного струму, підійде також будь-який зарядний пристрій, наприклад, від стільникового телефону або ноутбука. На цій фотографії за допомогою затискачів типу «крокодил» напруга живлення подано з джерела постійної напруги. Світлодіод впевнено світив при зміні напруги від 2,5 до 12 в.

Перевірка тена за допомогою індикатора фази

увага! при перевірці тена за допомогою індикатора фази і контрольки електрика слід дотримуватися граничної обережності. Дотик тіла людини до деталей або ланцюгів, з’єднаних з проводом фази, може завдати серйозної шкоди здоров’ю, аж до зупинки серця. іншими словами, торкатися рукою до корпусу тена і його висновків після підключення до розетки неприпустимо.

Якщо під рукою є індикатор фази електрика, то за допомогою нього теж можна перевірити справність тена. При цьому опір ізоляції (між ніхромової спіраллю і трубкою) буде перевірено з більшою достовірністю, так як при перевірці мультиметром додається напруга не більше 9 в, а при перевірці індикатором більше 220 в.

Для перевірки необхідно спочатку визначити, де в розетці знаходиться фаза (за правилами повинна знаходитися праворуч) і потім з’єднати відрізком проводу з фазним висновком один з контактних стрижнів тена,Як показано на фотографії.

Якщо при дотику до протилежного висновку тена лампочка індикатора не світиться, значить, спіраль в обриві, а якщо світиться при дотику до трубки, значить, є пробій ізоляції (спіраль стосується трубки).

Перевірка тена за допомогою контрольки електрика

Перевірити тен за допомогою контрольки електрика може практично кожен, так як не потрібно ніяких вимірювальних приладів. Суть перевірки полягає в послідовному включенні зі спіраллю тена будь лампочки з подальшим підключенням схеми до побутової електропроводки 220 в.

Для підготовки до перевірки необхідно взяти вилку зі шнуром і один його кінець приєднати до будь-якого контактного висновку тена, а другий кінець до електричного патрона. Далі до другого висновку патрона приєднується додатковий відрізок дроту. У патрон вкручується будь-яка лампочка, розрахована на напругу 220 в.

Спочатку вільний провід від патрона підключається до вільного кінця тена, як показано на схемі вище. Потім вилка вставляється в розетку. При справній спіралі лампочка повинна яскраво світити. Якщо не світить, то спіраль в обриві і далі можна не перевіряти, так як тен подальшої експлуатації не підлягає.

Далі вилка виймається з розетки і правий за схемою висновок з патрона приєднується до трубки тена, як показано на фотографії. Вилка вставляється в розетку, якщо лампочка не світить, значить, опір ізоляції між спіраллю і трубкою велике і тен справний. У разі, якщо лампочка почала світитися, значить має місце пробій ізоляції і такий тен експлуатувати неприпустимо.

Нестандартні способи перевірки тенів

Якщо немає можливості перевірити тен одним з вище наведеним способом, то можна дроти від шнура з виделкою підключити безпосередньо до висновків тена і на кілька секунд вставити вилку в розетку. Якщо тен почне нагріватися, то значить спіраль ціла. Обережно, при перевірці температури нагріву тена рукою не обпечіться.

Для перевірки опору ізоляції один з кінців шнура, при вийнятій вилці з розетки потрібно від’єднати від виведення тена і приєднати його через запобіжник розрахований на струм захисту не більше 5 а до трубки тена. Потім вставити вилку в розетку побутової електромережі. Тут час не обмежений. Якщо запобіжник відразу не перегорить, значить короткого замикання спіралі з корпусом немає і тен справний.

Привести всі можливі способи перевірки тена просто нереально. Тен навіть можна перевірити за допомогою стаціонарного телефонного апарату , включивши його в розрив одного з проводів, за допомогою яких підключений телефон до мережі. Якщо після підключення в знятій трубці буде сигнал, значить тен справний. Можна навіть і трубку телефону не піднімати, а зателефонувати з мобільного телефону на нього. Наявність звуку дзвінка підтвердить цілісність спіралі тена.