Правопис не з іменниками таблиця прикладами. » не з іменниками: приклади і правило

118

Правопис не з будь-якою частиною мови не так вже й складно. Але з часом шкільна програма забувається. Щоб заслужено носити репутацію грамотного і освіченої людини, краще періодично згадувати правила орфографії та пунктуації. Злите і роздільне написання не з іменниками теж регламентується певними правилами.

Частка не несе особливу смислове навантаження в російській мові . Часом її неправильне трактування може привести до казусних ситуацій і спотворити сенс фрази. Парадоксальна російська мова допускає можливість використання не навіть для побудови ствердних пропозицій: «а чи не поїхати нам на річку в суботу?».

злите написання не з іменниками

Коли частка перетворюється в приставку, необхідно писати не зі словом разом.

Серед усіх можливих варіантів слід запам’ятати і застосовувати такі правила:

  1. чи не з іменами іменниками пишеться разом, якщо без частки вони втрачають сенс: небилиця, невіглас, негідник, негаразди.
  2. злите написання буде і в разі, якщо слово з негативною часткою можна легко замінити на синонімічне, але без не . При цьому зберігається первісний сенс: нещастя-горе, недруг-ворог і так далі. До прислівників і прикметників таке правило теж застосовується.
  3. пишеться не з іменниками разом в словах, що виражають якісний відтінок або позначають будь-яких осіб (неросійський, неспеціаліст, неязикознавець) і в словах-термінах (метали – неметали).
  4. пишеться не з іменниками разом і в складі приставки недо- . Навіть в тому випадку, якщо таке слово без не існує (недоробка — доробка, недогляд — огляд).

роздільне написання не з іменниками

для того щоб уникнути ряду найпоширеніших помилок в правописі ні , необхідно використовувати правила вдумливо. До слів, вирваним з контексту, застосовуються інші правила, ніж в цілому реченні.

Правила роздільного написання не з іменниками:

  • у разі, якщо в реченні є протиставлення слів-антонімів за допомогою союзу «а». Наприклад:»це було не щастям для неї, а простим життєвим благополуччям».
  • у простому описі з протилежними за значенням словами, які не є антонімами:»негода порушила всі ранкові плани, але до вечора все стало тихо».
  • коли не є негативною часткою, і інших варіантів не передбачається: «це не куртка. Це не будинок»»

Коротка зведена таблиця допоможе запам’ятати, як пишеться не в найпоширеніших випадках.

Цікаво! що позначає і на які питання відповідає

спірні ситуації

Будь-яке слово в російській письмовій мові потрібно розглядати з різних позицій. Іноді спірні ситуації змушують задуматися про те, як використовувати частку не : в якості приставки або окремого слова. За правилами може здаватися, що частку необхідно писати разом зі словом. Але вже при написанні стає ясно, що результат «ріже око».

Важливо! перш за все необхідно враховувати смислове навантаження не в реченні. При недосконалому знанні всіх строгих правил написання, логіка в такому випадку допоможе прийняти правильне рішення.

Правопис не з іменниками таблиця прикладами. » не  з іменниками: приклади і правилоприклади роздільного написання не з іменниками:

  • підкреслене логічне протиставлення: «ваше самопочуття стало краще останнім часом, чи не так?»якщо на запереченні в реченні не ставиться акцент, то частка не пишеться разом:» хіба це нещастя?»(альтернатива: «хіба це горе?»)
  • наявність прихованого протиставлення передбачає роздільне написання іменника з часткою:»на жаль, я не фахівець, тому навряд чи зможу допомогти вам в цьому питанні».
  • посилення заперечення: стійкі вирази російської мови «зовсім не», «нітрохи не», «абсолютно не», «анітрохи не» припускають роздільне написання. Наприклад:»далеко не скромність робила її привабливою».

Корисне відео

Підіб’ємо підсумки

В цілому, частка не з іменниками пишеться за загальним правилом написання з іншими частинами мови . На прикладі прислівників і прикметників можна побачити наступне: негарний — виродок, нешвидко — повільно. Це яскравий приклад випадків, коли слово с не можна замінити на близьке за змістом, але без .

Одночасно з цим протиставлення з союзом а також справедливо і для прикметників: «не глибока, а дуже дрібна річка текла вздовж будиночків».

Одне з орфографічних правил російської мови, яке нерідко викликає труднощі – злите або роздільне написання частки «не» з іменниками. Вибір варіанту» разом «або» окремо » залежить від наявності протиставлення, допоміжних слів, від того, що має на увазі пише, і інших умов. Щоб зрозуміти, який варіант написання підходить, потрібно розглянути слово з різних позицій.

разом: чи можна обійтися без «не»?
Ось умови злитого написання:

  • відкинувши «не», отримуємо неіснуюче слово: безглуздість, обурення, небилиця ;
  • можна підібрати синонім без » не » і замінити іменник без втрати сенсу пропозиції: нескромність – синонім хвалькуватість, хвастощі ; нещастя – синонім біда, горе ; ворог – синонім ворог, противник .

разом: якісні характеристики
Вибираємо злите написання, якщо іменник з «не» позначає якусь характеристику, якість, яке можна порівняти з якостями інших явищ. Нелюди « » ті, хто не є людьми, не чинить як люди», неєвропейці – «люди, які не є європейцями», неспеціалісти – «ті, хто не є фахівцями». Неспеціаліст не зрозуміє тонкощів процесу .

Крім того, іменник завжди пишеться разом з «не», якщо це термін. Наприклад , в хімії є поняття метали і неметали, тобто «хімічні елементи, що не володіють властивостями металів».

Разом або окремо: протиставлення
Якщо іменнику в реченні протиставляється інше іменник і є союз «а», частку «не» з іменником завжди пишемо окремо. Порівняйте наступні приклади.

  • хімічний елемент сірка-неметал .
  • це не метал, а дуже тверде дерево .

якщо протиставлення в реченні немає або його неможливо підібрати, вибираємо злите написання. У разі невідповідності продукції зазначеним характеристикам вимагайте повернення грошей .

Разом або окремо: за змістом
Іноді при виборі вірного варіанту написання потрібно враховувати сенс висловлювання.

  • ми вели обстріл позицій ворога . Слово ворог завжди має значення ворог . Маючи на увазі саме це значення, ви виберете злите написання.
  • він мені не приятель . Ви не називаєте людину своїм ворогом – лише хочете підкреслити, що ви з ним не знайомі, що приятельські відносини неможливі, або заперечуєте факт дружби з людиною.

особливо варто виділити питальні пропозиції із закінченням типу » чи не так?». Ми можемо припустити, що це словосполучення пишеться разом — але його неможливо замінити синонімом без » не » (брехня ), інакше вийде так, як ми ніколи не говоримо: брехня чи ? тому пишемо окремо.

Порівняйте ці приклади.

  • все, що він розповідав-неправда ? тут мається на увазі, що інформація була неправдивою, недостовірною. До речі, можна легко підібрати синонім без «не», і сенс не зміниться. Все, що він розповідав-брехня ?
  • хіба те, що я сказав, чи не так ? тут підкреслюється справедливість висловлювання, мовець шукає підтримки, підтвердження своїм словам.

окремо: посилення заперечення
«не» з іменником пишемо окремо, якщо є словосполучення типу:

  • «далеко не»;
  • » зовсім не»;
  • » нітрохи не»;
  • «абсолютно не»;

і тому подібні, що підсилюють значення заперечення. Зовсім не скромність змусила його промовчати .

Отже, ми розглянули основні випадки, в яких частка «не» пишеться разом або окремо з іменниками. Всі ці умови нескладно запам’ятати і надалі застосовувати на листі.

Не з іменниками, прикметниками, прислівниками

Правило

Приклади

Разом

1. якщо слово без не не вживається

Нез абудка нел епий неі збіжно

2. слово с не можна замінити синонімом

Неп равда (брехня) неп лохой (хороший) нед алеко (близько)

3. при наступних словах: абсолютно, вельми, дуже, майже, вкрай, занадто, абсолютно

Вельми нелегке завдання майже незнайомо абсолютно невірно заслуги дуже невеликі

Окремо

1. приПротиставленні з союзом а (не але)

Не правда, а брехня, не поганий, а хороший, не далеко, а близько

2. при наступних словах:

Зовсім не, нітрохи не, зовсім не, далеко не, нікому не

Зовсім не правда, далеко не дурний, аж ніяк не далеко, нітрохи не складно, нікому не потрібний

3. при запереченні будь-якої якості, без твердження протилежного

Він не дурний(але розумний чи?) вона не далеко і не близько

4. короткі прикметники, прислівники в ролі присудків

З короткими прикметниками не пишеться, як правило, так само, як і з повними

Берег невийкий (берег невисокий)

Разом

З невизначеними займенниками, а також з негативними без прийменника

Ніс колько статей, щось нове, нічим допомогти, нікого запитати

З негативними прислівниками

Нег де, нікуди, ніколи, нізвідки, нема чого

Приклади для орфографічної розминки:

Н е д відрога,н е р яха,н е в ольник,н е і стовство,н е н авість,н е з терпимо,н е у клюже,н е р яшливо,н е ч аянно.н е п равда (брехня ),н е п риятель (ворог ),н е д руг (ворог ),н е з доровье (хвороба ),н е п лохой (хороший ),н е в еселий (сумний ),н е у мний (дурний );н е д алеко (близько ),н е п лохо (задовільно ),н е м едленно (скоро, негайно ),н е п ріветливо (грубо ). Це не правда, а брехня. Тут нужнане досвідченість, а знання. Це зовсім не успіх (а що? ). Комнатане велика, а маленька. Він ще старий (а який? ). Він вчинив не хороший, а поганий вчинок. Від школи до домані далеко, а близько. Це не найкращий вихід.нітрохи не цікава книга. Це не повні дані.далеко не скромно. Мненисколько не страшно. Емуотнюдь не весело. Вчитися ніколи не пізно.

Діагностичний набір № 10 правопис не з іменами іменниками і прикметниками.

Робоча частина

Контрольна частина

Колонка №1

Колонка №2

1 (не) знайомий, а чужий чоловік

2 довести (не)винність

3 (не)уклюжие вираз

4 далеко (не)1 красуня>&>

5 ніскільки (не)небезпечна хвороба

6 (не один

7 (не)лепость

8 (не)велика програма

9 (не)вежда

10 надати (не)довіра

1 (не)перервна трансляція

2 це (не)вітер

3 (не)розумність

4 (не)щастя,а біда

5 (не)дотрога

6 ніч зовсім (не)темна

7 (не)вежество

8 (не) гарний, а дорогою

9 (не)погода

10 виявити (не)боєздатність

Колонка №3

Колонка №4

1 далеко (не)розумник

2 (не достача

3 (не)відомий апарат

4 (не друг,а ворог

5 виступ (не)цікаве

6 тяжкий (не)щастя

7 до біди (не)досвідченість веде

8 (не)приступная скеля

9 (не)знайомець

10 книга (не)щастя втішає

1 нікому (не)потрібна зустріч

2 (не)залежний характер

3 передбачає удачу і (не)удачу

4 будинок (не) новий і (не)старий

5 (не) залежність батьківщини

6 (не) примирні протиріччя

7 трава (не)висока

8 (не) винні розваги

9 зашуміло (не)погодою

10 (не) приятель підривав мости

Вправа № 1. Від даних іменників утворіть всі можливі частини мови .

Іменники

Прикметники

Прислівники

Ненависть

Ненависний

Ненависно

Безперервність

Незграбність

Недбалість

Безглуздість

Неуважність

Необхідність

Несподіванка

Безглуздість

Обурення

Недовірливість

Незалежність

Нерішучість

Вправа № 2. Утворіть за допомогою приставки не слова з протилежними значеннями.

Іменники

Прикметники

Прислівники

Розуміння —

Культурний —

Рівність —

Рішучий —

Здоров’я —

Хороший —

Серйозно —

Точність

Знайомий —

Вірність —

Енергійний —

Повільно —

Зрілість —

Рухливо —

Залежність

Приємний —

Довіра —

Частка «не» грає важливу роль в російській мові. Від того, як вона написана зі словами, залежить сенс всієї фрази. Ця службова частка висловлює не тільки заперечення» не бігай, не чіпай«, а й твердження:»сьогодні не мама забрала машу, а тато». Нерідко ця частка надає фразі повноту дії: «ніяк не намилуюся на вас.»у розмовній мові вона здатна надавати фразі відтінок байдужості:»не було б щастя, та нещастя допомогло». Ця негативна частка здатна надавати і ствердну інтонацію:»негода розгулялася».

Правила написання частки » не » з іменниками

Правопис не з іменниками таблиця прикладами. » не  з іменниками: приклади і правилоодне з правил російської мови, що викликає труднощі, — правопис «не» з іменниками . Грамотна людина здатна розрізняти написання цієї частки і правильно вживати її в письмовій мові.

Написання » не » залежить від того, чи є вона префіксом (пишеться разом) або негативною часткою — окремим словом (пишеться окремо). Приклади:

Правопис не з іменниками таблиця прикладами. » не  з іменниками: приклади і правилотруднощі в написанні з’являються при відмінності префікса і частки . Правила російської мови покликані відрізнити приставку від частки і встановити правильне написання не з іменами іменниками. Від цього залежить значення написаного.

У більшості випадків частка «не» з іменами іменниками пишеться окремо. Але є варіанти, коли» не » пишеться разом. Щоб не помилитися в застосуванні не, потрібно ознайомитися з правилом російської мови .

У таблиці показані не з іменниками приклади.

Розглянемо більш детально кожен з цих варіантів написання. Не з іменниками правило.

«не» пишеться разом

  1. якщо не використовується без не (приклади: небилиця, невігластво, негода, нечупара, невільник, нестача, негаразд, нісенітниця, незнайка, небач, негідник, недуга, невидимка, незабудка, непосида, нетямущий, невдаха, неваляшка, неполадки).
  2. якщо слово з часткою не замінюється синонімом без не без втрати значення. Приклади: нещастя — горе; ворог — ворог.
  3. якщо є з’єднання префіксів недо -: недоробка, недогляд, недолік, недоїмка, недовага, недорозвиненість.
  4. іменники, які позначають обличчя або якісний відтінок, в з’єднанні з не — утворюють слова зі значенням протиставлення. Приклади таких словотворів: неспеціаліст, непоет, немусульман, неврачи. Коли за справу береться непрофесіонал, пора кричати»караул». Неврач не розбереться в історії хвороби. Нематематик не вирішить це завдання.

Якщо частка не і іменник сформують нове слово з протилежним значенням. Приклади: недолік( вада; достаток означає заможність), нещастя-біда, а не відсутність щастя; ненадійність людини-не (на нього не можна сподіватися). Через незнання мови він не прочитав інструкцію.

Якщо іменник с не вжито з залежним прикметником або присвійним займенником, що стоїть перед не-. Мене засмутила твоя невдача.

  1. якщо перед іменником с не варто визначення або прийменник. Звільнити за невихід на роботу. Всі знають про його невихованість. У всьому винне моє невезіння.
  2. іменник є терміном. Приклад: неметалл. Серед хімічних елементів є неметали.

«не » з іменниками пишеться окремо

Правопис не з іменниками таблиця прикладами. » не  з іменниками: приклади і правило

Якщо є або мається на увазі протиставлення союзом а. Приклад: не правда, а брехня. Він мені не друг (мається на увазі ворог). На лузі пасуться корови і не корови. (мається на увазі, що пасуться корови та інші тварини). Він готовий писати все: вірші і не вірші, п’єси і не п’єси. Не свято, а вихідний.

Всі ці умови нескладно запам’ятати і правильно вживати на листі.

Злите або роздільне написання не з іменниками.

Злите або роздільне написання не з прикметниками.

Пишеться разом:

Правила

Приклади

Якщо слово не вживається без не

Ненаситний, незграбний, непогожий, безглуздий

Якщо немає протиставлення і можна підібрати синонім без не

Невелика річка, тобто маленька

Нецікавий концерт, тобто. Нудний

Невисокий будиночок, тобто низький

Якщо присутній значення приєднання, а не протиставлення

Річка неширока, а (= і) глибока.

Роман невеликий, але (=і) цікавий

Якщо прикметник вживається з прислівниками міри і ступеня: абсолютно, абсолютно, вкрай, дуже, надзвичайно, майже

Абсолютно нецікавий концерт.

Абсолютно неважливий документ

Наявність залежного слова не впливає на правопис не з прикметниками

Пишеться окремо:

Правила

Приклади

Якщо є або мається на увазі протиставлення

Річка не глибока, а дрібна.

Концерт не цікавий, а нудний.

Будиночок не високий, а низький

Якщо заперечення посилюється негативними займенниками або частинками

Ні на кого не схожий учень

З порівняльним ступенем прикметників

Не гірше і не краще за інших. Не більше і не менше

Запам’ятати:

Не радий, не повинен, не здатен, не зобов’язаний, не готовий, не потрібен, не згоден, не має наміру, не прав, не схожий, не здатний

Ці ж правила в обох випадках діють при написанні не з короткими прикметниками:

Річка неглибока, річка аж ніяк не глибока, річка нітрохи не глибока, річка абсолютно неглибока, річка не глибока, а дрібна і т. Д.

Злите або роздільне написання частки не з дієсловами.

Частка не з дієсловами пишеться окремо.

Наприклад: не вчиш, не говорити, не будеш мовчати, не грав би.

Виняток: частка не пишеться разом з дієсловами, які не вживаються без не.

Наприклад: не злюбити, нездужати, ненавидіти, обурюватися, дивуватися, неволити.

У дієсловах слід розрізняти приставку недо — і частинку з приставкою не до-.

Недо вживається в значенні «мало», не до – в значенні «не до кінця довести дію».

Запам’ятати!

1) дієслово «бракувати «(в значенні» відсутні в потрібній кількості») пишеться з не разом, тому що. Недо — є приставкою. Також недо-пишеться разом в стійкому вираженні » цього ще бракувало!».

Наприклад:

Цій родині постійно бракувало грошей.

В пейзажі бракувало фарб.

Хлопчик не діставав до полиці. (не пишеться окремо, тому що дія може бути закінчено).

2) є дієслова з приставкою до -, які не вживаються без частки не:

Недолюблювати, недооцінити, непорозуміти, недочувати.

Злите або роздільне написання частки не з дієприкметниками і віддієслівними прикметниками.

Пишеться разом:

Пишеться окремо:

Якщо крім прислівників заходи і ступеня при причасті є інші пояснювальні (залежні) слова, то перевага віддається більш загальним правилом, і не пишеться окремо.

Наприклад:

Абсолютно не підготовлена до набору рукопис.

Написання не з дієприслівниками.

Не з дієприслівниками зазвичай пишеться окремо.

Наприклад :
Не читаючи, не вирішивши.

Не з дієприслівниками пишеться разом, якщо дієприслівник утворено:
1) від дієслів, які без не не вживаються;
2) від дієслів з приставкою недо-.

Наприклад :
Дивуючись, обурюючись.
Недоглядев, недосыпая.