Клен кулястий краснолистний. Клен кулястий

100

Особливості вирощування, посадка і використання кулястого клена

Клен кулястий – листопадне дерево з сімейства кленових. У природі даний підвид не зустрічається, так як є декоративною прищепленої формою. Як і всі гостролисті клени, клени кулясті володіють тими ж загальними особливостями і властивостями. Термін життя цих дерев — до 200 років.

Загальна інформація про кулястому клені

Достеменно відомо те, що клен є традиційним канадським деревом. Клен — не тільки декоративне дерево. У багатьох країнах більшість десертних виробів для подачі на стіл супроводжуються кленовим сиропом. А любителі долми часто використовують кленове листя замість виноградних.

Клен – деревна рослина має безліч видів і підвидів.

Найпоширеніший вид – клен гостролистий. Саме цей вид є найпоширенішим у світі. Він має широке застосування в різних областях, в тому числі і в народній медицині. Ще в стародавні часи американські індіанці» приручили » клен. Вони робили з кленового соку різні ліки і солодощі.

Яскравими представниками гостролистого клена є кулясті клени.

Характеристика кулястого клена:

  • це прищеплена форма клена, невеликої висоти. Висота такого дерева рідко перевищує 8 метрів.
  • кулясті клени-дерева несприйнятливі до забруднення, призначені для декорації садів, парків, скверів і алей.
  • їх крона являє собою півсферу шириною до 5 метрів.
  • дерева ці ростуть повільно, утворюючи крону на тому рівні, на якому були щеплені. Не вимагають обрізки гілок.
  • самостійно дерево утворює красиву щільну, зімкнуту кулясту крону.

Особливості кулястого клена

  • клен кулястий дуже вимогливий до якості грунту. Ця рослина не любить кам’янисті грунти, пісок і солончаки.
  • воно не виносить застою вологи і збіднений грунт.
  • легко переносить зиму і низькі температури. Витримує холоду досягають -40 градусів, ранні і тривалі заморозки.
  • любить світло, проте пристосовується легко до півтіні.

Основне зростання дерева припадає на перші роки.

Після 10 років життя клен кулястий зміцнює свою кореневу систему. Даний вид дерева володіє дуже потужними і глибокими корінням. Деревина такого клена міцна і вітростійка. Може досягати до 1 метра в діаметрі. Колір кори майже чорний, з невеликими тріщинами.

Як у всіх дерев цього сімейства, листя – відмінна їх риса. Листя будь-якого клена гостролистого-п’ятилопатеві, на одному черешку. Біля основи листя серцеподібні, а виїмки між лопатями закруглені. Верх листочків тонкозагострений. Верхня сторона листя глянцева.

Клен гостролистий кулястий має здатність до цвітіння. Його квітки дрібні, зеленувато-жовті прямостоячі щитки на коротких квітконосах. Діаметр квіток — від 8 до 13 міліметрів. Період цвітіння-з квітня по липень, в залежності від кліматичних умов зростання.

Після відцвітання на місці суцвіть з’являються плоди у вигляді крилатки з тупим кутом.

Літнє забарвлення листя зелене або темно-зелене. До осені кленові листочки цього виду стають інтенсивно жовтими і помаранчевими. Зимуючі бруньки мають червоний колір.

Ці дерева цінуються за широку красиву крону, простоту в догляді, легкість у вирощуванні.

Декоративні сорти кулястого клена

Клен кулястий краснолистний. Клен кулястий

Існує кілька популярних сортів кулястого клена:

  • golden globe — найрідкісніший сорт кулястого клена, з золотистим листям. Відмінне доповнення для пейзажних садів.
  • cleveland-клен з широкою круглою кроною, що володіє високим стовбуром (на тлі загальноприйнятих мірок кулястого клена). Квітки мають фруктовий аромат.
  • columnare-дерево середньої висоти з невеликою округлою кроною. Якщо не підстригати крону, то з віком дерева вона стає конічної.
  • crimson king-високий клен з округлою кроною. Відрізняється від інших видів темними, бордовими листям і яскраво-помаранчевими квітками.
  • crimson sentry-клен високого зросту з червоним листям. Спочатку зростання має витягнуту форму крони, що перетворюється згодом в кулясту.
  • дебора-середньоросле дерево з незвичайними листям, що мають хвилясті краї. Листочки цього кулястого клена спочатку пофарбовані в пурпурний колір, потім зеленіють.
  • drummondii-невисоке деревце з широкою кроною. Листя обрамлені білою смужкою. В молодості крона пірамідальна, з часом перетворюється в кулю. Практично цей сорт не цвіте, розмножуючись живцюванням. Повільно розвивається.
  • emerald queen-клен середнього розміру, що має при розпусканні бронзово-рожеві листочки. Крона спочатку яйцеподібна, з часом перетворюється в кулю.
  • faassen » s black — клен з широкою кроною, приплюснутою зверху. Листя темно-пурпурні.
  • globosum-маленький клен з густою кулястою кроною. Росте повільно. Квітки ароматні. Добре переносить часті зміни місць зростання. Адаптований до високих і низьких температур.
  • royal red-деревце середньої висоти з оригінальними за кольором листям, що мають при розпусканні червоний колір, що перетворюються з часом в темно-червоні.

Догляд і посадка

Клен кулястий краснолистний. Клен кулястий

Посадку краще проводити восени або навесні в родючий грунт. Оптимальною відстанню між саджанцями буде 2-4 метри. Якщо планується створити огорожу з клена, то посадка – не більше 1.5 метра. Ямки для посадки повинні бути добре розпушені. Їх розмір: 50х50 сантиметрів, глибиною не менше 50 сантиметрів.

Розмножується даний вид клена шляхом:

  1. живцювання.
  2. насіння.
  3. щепленням (для декоративних форм).

Після посадки потрібно догляд. Бажано по весні використовувати сечовину, суперфосфати і калійні добрива. Іноді слід рихлити грунт і стежити за регулярністю поливу в суху пору року.

Періодично потрібно оглядати дерева і видаляти хворі і сухі гілки.

Клен кулястий боїться наступних шкідників:

Для запобігання дерев від шкідників рекомендується використання мідного купоросу, карбофосу, хлорофосу і нітрафену. У разі ураження рослини коралової плямистістю необхідно терміново видалити уражені гілки, змащуючи зрізи садовим варом.

Використання кулястого клена

Клен кулястий краснолистний. Клен кулястий

Широко використання клена в житті людини. Крім декоративного навантаження. Клен кулястий при використанні соку, листя, кори володіє наступними корисними властивостями:

  • жовчогінний.
  • сечогінний.
  • знеболююче.
  • ранозагоювальне.
  • в’яжучий.
  • жарознижуюче.
  • тонізуючий.
  • протиблювотне.
  • антибактеріальне.
  • протизапальна.

Користь від використання клена у вигляді сировини для народних рецептів величезна.

Не дарма клен цінувався індіанськими племенами. Він позитивно впливає на стан здоров’я людини, заряджаючи енергією, усуваючи суглобові болі, знімаючи запальний процес, посилюючи загоєння ран, посилюючи дію медикаментів, зміцнюючи імунітет.

Більше інформації

Розплідник рослин «знак землі»

Ландшафтний дизайн ділянки

Ландшафтний дизайн ділянки — це справжнє мистецтво, в яке залучена ціла група фахівців . Ландшафтний дизайн відрізняється індивідуальністю, адже два ідентичних ділянки ви навряд чи знайдете: кожен будинок з його навколишнім ділянкою і ландшафтом унікальні. Тому дизайнери і проектувальники створюють ландшафтний дизайн, відповідний тільки для вас і де реалізовані всі ваші мрії. Дизайн ландшафту залежить лише від вашої уяви. Наприклад, вам потрібно красиво оформити вашу терасу для приємного проведення часу. А може, ви мрієте про невеликий ставок, де буде влаштований каскад з дзюрчить водою. Якщо за проектом передбачений басейн, то потрібна кабіна для переодягання, а землю по всьому периметру потрібно покрити безпечними матеріалами.
Обладнавши фонтан, можна слухати, як звучить падаюча вода . Кому-то наявність водойм на присадибній ділянці не потрібно, тоді фахівець з ландшафтного дизайну може реалізувати видимість присутності води за допомогою «сухого» струмка. Фантазія наших ландшафтних дизайнерів безмежна, а фото галерея наших реалізованих проектів буде вам на допомогу при визначенні того, яким повинен бути дачну ділянку. у нашій компанії працюють творчі особистості, які є досвідченими і висококваліфікованими фахівцями, готовими наповнити життям ваш сад, який доставить радість спілкування з ним багато років.
Наша студія ландшафтного дизайну прагне до збереження і облагороджування сформованого на ділянці природного єства. У ційЗв’язки, кожне дерево, чагарник або частина рельєфу, за вашим бажанням стануть невід’ємними органічними елементами нового дизайну саду. наші фахівці з любов’ю ставляться до своєї роботи і з радістю нададуть будь-яку допомогу!

Розплідник декоративних рослин

Ми займаємося озелененням присадибних ділянок, дач, заміських і міських територій. Наше завдання-комплексний підхід до озеленення . Ми готові не тільки передати вам красиві і адаптовані рослини, але доставити їх і висадити.

У нашому розпліднику рослин працюють тільки грамотні і кваліфіковані фахівці в різних областях. Кожен з нас володіє унікальними знаннями по посадці і пересадці рослин, по обрізку дерев і чагарників, ми розповімо вам як правильно доглядати за садом і дамо рекомендації по ландшафтному дизайну.

Клен — дуже популярне дерево. Його можна зустріти повсюдно: в міських парках і скверах, в лісах, на дачних ділянках. Він привертає увагу завдяки красивій ажурною листі і кроні, незвичайним плодам. Особливо гарний восени, коли його листя фарбуються в яскраві осінні кольори: жовтий, помаранчевий, багряний. Однією з його цікавих і поширених різновидів є клен гостролистий, про догляд за яким піде мова в даній статті.

Чи знаєте ви? клен гостролистий також називають платановидним, платанолістним, оскільки його листя має зовнішню схожість з листям платана.

Клен гостролистий: біологічні особливості

Клен гостролистий або звичайний – це листопадне дерево, яке широко поширене по всій європі і в азії, в листяних і змішаних лісах, поодиноко або групами. Часто зустрічається по сусідству з ясенями, дубами, березами, каштанами. Свою назву отримав через загострених на кінцях листя.
Клен кулястий краснолистний. Клен кулястий

Чи знаєте ви? клен гостролистий на латині називається acer platanoides. Асег в перекладі означає гострий, міцний.

Крона у цього різновиду клена густа, куляста, широкораскидистая. У діаметрі має розміри 15-20 м.гілки міцні, широкі, ростуть вгору. Стовбур стрункий, потужний. Виростає клен гостролистий досить великим – його висота може досягати 30 м. В середньому стовбур дерева досягає 12-28 м.

Кора у молодих рослин сіро-коричнева, з часом темніє і покривається тріщинами.

Листя прості, дланевідние, з п’ятьма-сімома зазубреними лопатями. Мають великі розміри-до 18 см в довжину і до 22 см в ширину. Верхня частина листової пластини насичено-зелена, нижня – світліша. В осінній період листя забарвлюються в жовтий, помаранчевий, золотистий колір.

Цвітіння клена настає в квітні-першій половині травня до появи листків або після. квітки жовто-зелені, зібрані в щитковидні суцвіття по 15-30 штук. Мають приємний аромат. Клен гостролистий є дводомною рослиною. Коли цвіте клен, то чоловічі і жіночі квітки розкриваються на різних деревах. Запилення відбувається за допомогою комах.
Клен кулястий краснолистний. Клен кулястий
плід являє собою двокрилатку. Її будова дозволяє під час вітру розносити насіння на досить великі відстані від дерева. Плодоношення настає у вересні-жовтні щорічно починаючи з 17-го року життя.

Коренева система клена гостролистого поверхнева, поглиблена в грунт на 20 см.бічні корені сильно розростаються. Дуже часто спостерігається їх вихід на поверхню грунту. Тривалість життя дерева становить 150 років. Хоча є інформація про 200-300-річних представників виду.

Розмножується клен гостролистий насінням, кореневими відростками, щепленням. Насіння вимагають стратифікації. У дикій природі дає багато самосіву і рясну поросль від пня.

У молодому віці клен росте досить швидко-з річним приростом в 45-60 см у висоту і 30-40 см в ширину. До семирічного віку досягає 2 м і вище. Вгору активно росте до 25-30 років, потім темпи зростання у висоту сповільнюються, і дерево починає рости вшир. Після 50 років зростання загальмовується або зовсім припиняється.

До характеристик клена гостролистого необхідно додати, що він хороший медонос, морозостійкий і здатний переносити зимові температури до -40 градусів, вітростійкий, легко переносить спеку і посуху, може використовуватися в якості почвоулучшающей породи, йому не страшні посадки в містах, в умовах забрудненого повітря.
Клен кулястий краснолистний. Клен кулястий

Чи знаєте ви? медоносність клена становить 150-200 кг з 1 га.з одного дерева бджоли збирають до 10 кг.

Клен гостролистий має близько 150 різновидів, в тому числі безліч декоративних форм, які відрізняються розмірами, формою і кольором листків, видом крони, темпами зростання. Найбільш популярними в садово-парковій культурі є такі форми, як «пурпуровий король», форма друммонда, шведлера, куляста, штамбова, дланенадрезанная і інші.

Вибір місця для клена гостролистого: вимоги до грунту і освітлення

При виборі місця для посадки клена гостролистого слід враховувати його ставлення до світла, і оскільки він світлолюбний, вибирати добре освітлені ділянки. Хоча дерево може переносити і посадку в півтіні.

Важливо! не варто садити клен гостролистий на сильно затінених ділянках. Тінь буде позначатися на декоративності листя – вони стануть бляклими і дрібними. З віком здатність до тіньовитривалості у дерева знижується.

Вимогливий клен і до складу грунту. Любить родючі суглинні грунти. Добре себе почуває в гумусних свіжих супісках. Чи не стане рости в засолених, піщаних, вапняних, щільних грунтах. Не переносить застою води.

Процес посадки молодих саджанців клена

Найкращим часом для посадки саджанця клена буде рання весна, коли ще не розпустилися бруньки. Також деревце можна висаджувати в осінній період, після листопаду. грунтову суміш для посадки необхідно приготувати з родючої суміші. Вона повинна бути удобрена органікою. Для важких грунтів обов’язковим є дренаж з піску або щебеню. саджанець краще купувати із закритою кореневою системою, з великою грудкою землі, який не руйнують при посадці. Такі дерева будуть краще приживатися на новому місці і швидко підуть у ріст.

Глибина посадкової ями повинна бути не менше 50 см.саджанець поміщають в її центр, акуратно розправляють коріння і присипають грунтом. Потім злегка утрамбовують.

Після посадки дерево потрібно рясно полити і продовжувати цю процедуру регулярно протягом двох місяців. Якщо планується висадка групи кленів, то рекомендується залишати відстань між деревами в 2-4 метри.

Для клена гостролистого посадка і догляд не зажадають особливих знань, умінь і зусиль. Молоді дерева часто і рясно поливають. Після дворічного віку клени вже самостійно зможуть справлятися з нетривалими посухами. У літній період полив потрібно проводити один раз в тиждень, в посушливий час знадобиться 1,5-2 відра на одну рослину. В осінньо-весняний період поливають один раз на місяць.

Клен кулястий краснолистний. Клен кулястийнезважаючи на те що клен – це дуже морозостійка рослина, молоді деревця клена гостролистого зажадають укриття взимку. за допомогою лапника або сухого листя вкривають кореневу шийку. Пагони, які не встигнуть до зимового періоду покритися деревиною, можуть обмерзати. Однак для клена це не небезпечно — адже завдяки швидким темпам зростання він зможе відростити нові, і обмерзання ніяк не позначиться на зовнішньому вигляді дерева. З кожним роком морозостійкість рослини буде зміцнюватися.

Пересаджувати клен можна до 15 років. Процес пересадки він переносить легко.

Догляд за дорослими деревами клена

Дорослим рослинам потрібно лише санітарна обрізка клена гостролистого. Її виробляють на початку березня. Обрізають засохлі, пошкоджені гілки. Одночасно можливо зробити формуючу стрижку крони.

На стрижку клен реагує добре – швидко починає гілкуватися і рости. Також можна виробляти неглибоке розпушування землі в пристовбурному колі після поливів і опадів.

Хвороби і шкідники клена гостролистого

При сприятливих умовах посадки і вирощування, при відсутності застою вологи клен гостролистий рідко уражається хворобами і шкідниками. Однак все ж це трапляється.

Найбільшу небезпеку для дерева представляє коралова плямистість, яка проявляється невеликими бордовими плямами на корі і пагонах. При виявленні подібних симптомів хворі гілки слід відразу ж обрізати. Місця обрізки продезінфікувати і замазати садовим варом. Також дезінфекції підлягає садовий інвентар, який використовувався для обрізки.
Клен кулястий краснолистний. Клен кулястий
клен вражає гриб taphrina acerina, викликаючи водянисті коричневі плями на листках.

З шкідників клен може турбувати кленова білокрилка. Її гусениці харчуються листям рослини. Щоб з нею боротися, необхідно знищувати уражені гілки. При сильному ураженні вдаються до обприскування амофосом.

ЩобУникнути нападу кленового борошнистого червця, до почковыдвижения клен потрібно обприскати 3%-ним розчином нитрафена. Також свою шкідливу діяльність на клені може здійснювати листовий довгоносик. При його атаках застосовують обробку хлорофосом.

Використання клена гостролистого в ландшафтному дизайні

Так як клен гостролистий декоративний протягом усього свого вегетативного періоду, відмінно переносить міські умови і формує стрижку крони, то в ландшафтному дизайні застосовується досить широко і різноманітно. Це одна з поширених порід, яка використовується для садово-паркового будівництва-обов’язково присутня в міських парках, скверах, бульварах, алеях, уздовж доріг. Його висаджують як солітер і в групових посадках. він прекрасно виглядає на тлі хвойніков. З кленів роблять живоплоти, використовують в альпійських гірках, рокарії. Вирощують їх на штамбі, стрижуть в стилі бонсай.
Клен кулястий краснолистний. Клен кулястий

Застосування клена гостролистого в народній медицині

Народні засоби, приготовані на основі клена гостролистого, мають такі властивості.

Клен кулястий – листопадне дерево з сімейства кленових. У природі даний підвид не зустрічається, так як є декоративною прищепленої формою. Як і всі гостролисті клени, клени кулясті володіють тими ж загальними особливостями і властивостями. Термін життя цих дерев — до 200 років.

Достеменно відомо те, що клен є традиційним канадським деревом. Клен — не тільки декоративне дерево. У багатьох країнах більшість десертних виробів для подачі на стіл супроводжуються кленовим сиропом. А любителі долми часто використовують кленове листя замість виноградних.

Клен – деревна рослина має безліч видів і підвидів.

Найпоширеніший вид – клен гостролистий. Саме цей вид є найпоширенішим у світі. Він має широке застосування в різних областях, в тому числі і в народній медицині. Ще в стародавні часи американські індіанці» приручили » клен. Вони робили з кленового соку різні ліки і солодощі.

Яскравими представниками гостролистого клена є кулясті клени.

Характеристика кулястого клена:

  • це прищеплена форма клена, невеликої висоти. Висота такого дерева рідко перевищує 8 метрів.
  • кулясті клени-дерева несприйнятливі до забруднення, призначені для декорації садів, парків, скверів і алей.
  • їх крона являє собою півсферу шириною до 5 метрів.
  • дерева ці ростуть повільно, утворюючи крону на тому рівні, на якому були щеплені. Не вимагають обрізки гілок.
  • самостійно дерево утворює красиву щільну, зімкнуту кулясту крону.

Клен кулястий краснолистний. Клен кулястий

Особливості дерева:

  • клен кулястий дуже вимогливий до якості грунту. Ця рослина не любить кам’янисті грунти, пісок і солончаки.
  • воно не виносить застою вологи і збіднений грунт.
  • легко переносить зиму і низькі температури. Витримує холоду досягають -40 градусів, ранні і тривалі заморозки.
  • любить світло, проте пристосовується легко до півтіні.

Основне зростання дерева припадає на перші роки.

Після 10 років життя клен кулястий зміцнює свою кореневу систему. Даний вид дерева володіє дуже потужними і глибокими корінням. Деревина такого клена міцна і вітростійка. Може досягати до 1 метра в діаметрі. Колір кори майже чорний, з невеликими тріщинами.

Як у всіх дерев цього сімейства, листя – відмінна їх риса. Листя будь-якого клена гостролистого-п’ятилопатеві, на одному черешку. Біля основи листя серцеподібні, а виїмки між лопатями закруглені. Верх листочків тонкозагострений. Верхня сторона листя глянцева.

Клен гостролистий кулястий має здатність до цвітіння . Його квітки дрібні, зеленувато-жовті прямостоячі щитки на коротких квітконосах. Діаметр квіток — від 8 до 13 міліметрів. Період цвітіння-з квітня по липень, в залежності від кліматичних умов зростання.

Після відцвітання на місці суцвіть з’являються плоди у вигляді крилатки з тупим кутом.

Літнє забарвлення листя зелене або темно-зелене. До осені кленові листочки цього виду стають інтенсивно жовтими і помаранчевими. Зимуючі бруньки мають червоний колір.

Ці дерева цінуються за широку красиву крону, простоту в догляді, легкість у вирощуванні.

Клен кулястий краснолистний. Клен кулястий

Існує кілька популярних сортів кулястого клена:

  • golden globe — найрідкісніший сорт кулястого клена, з золотистим листям. Відмінне доповнення для пейзажних садів.
  • cleveland-клен з широкою круглою кроною, що володіє високим стовбуром (на тлі загальноприйнятих мірок кулястого клена). Квітки мають фруктовий аромат.
  • columnare-дерево середньої висоти з невеликою округлою кроною. Якщо не підстригати крону, то з віком дерева вона стає конічної.
  • crimson king-високий клен з округлою кроною. Відрізняється від інших видів темними, бордовими листям і яскраво-помаранчевими квітками.
  • crimson sentry-клен високого зросту з червоним листям. Спочатку зростання має витягнуту форму крони, що перетворюється згодом в кулясту.
  • дебора-середньоросле дерево з незвичайними листям, що мають хвилясті краї. Листочки цього кулястого клена спочатку пофарбовані в пурпурний колір, потім зеленіють.
  • drummondii-невисоке деревце з широкою кроною. Листя обрамлені білою смужкою. В молодості крона пірамідальна, з часом перетворюється в кулю. Практично цей сорт не цвіте, розмножуючись живцюванням. Повільно розвивається.
  • emerald queen-клен середнього розміру, що має при розпусканні бронзово-рожеві листочки. Крона спочатку яйцеподібна, з часом перетворюється в кулю.
  • faassen » s black — клен з широкою кроною, приплюснутою зверху. Листя темно-пурпурні.
  • globosum-маленький клен з густою кулястою кроною. Росте повільно. Квітки ароматні. Добре переносить часті зміни місць зростання. Адаптований до високих і низьких температур.
  • royal red-деревце середньої висоти з оригінальними за кольором листям, що мають при розпусканні червоний колір, що перетворюються з часом в темно-червоні.

Клен кулястий краснолистний. Клен кулястий

Посадку краще проводити восени або навесні в родючий грунт . Оптимальною відстанню між саджанцями буде 2-4 метри. Якщо планується створити огорожу з клена, то посадка – не більше 1.5 метра. Ямки для посадки повинні бути добре розпушені. Їх розмір: 50х50 сантиметрів, глибиною не менше 50 сантиметрів.

Розмножується даний вид клена шляхом:

  1. живцювання.
  2. насіння.
  3. щепленням (для декоративних форм).

Після посадки потрібно догляд. Бажано по весні використовувати сечовину, суперфосфати і . Іноді слід рихлити грунт і стежити за регулярністю поливу в суху пору року.

Періодично потрібно оглядати дерева і видаляти хворі і сухі гілки.

Клен кулястий боїться наступних шкідників:

  • кленова білокрилка.
  • борошнистий червець.
  • листовий довгоносик.

Для запобігання дерев від шкідників рекомендується використання мідного купоросу, карбофосу, хлорофосу і нітрафену. У разі ураження рослини коралової плямистістю необхідно терміново видалити уражені гілки, змащуючи зрізи садовим варом.

Клен кулястий краснолистний. Клен кулястий

Широко використання клена в житті людини. Крім декоративного навантаження, клен кулястий при використанні соку, листя, кори володіє наступними корисними властивостями:

  • жовчогінний.
  • сечогінний.
  • знеболююче.
  • ранозагоювальне.
  • в’яжучий.
  • жарознижуюче.
  • тонізуючий.
  • протиблювотне.
  • антибактеріальне.
  • протизапальна.

Користь від використання клена у вигляді сировини для народних рецептів величезна.

Не дарма клен цінувався індіанськими племенами. Він позитивно впливає на стан здоров’я людини, заряджаючи енергією, усуваючи суглобові болі, знімаючи запальний процес, посилюючи загоєння ран, посилюючи дію медикаментів, зміцнюючи імунітет.

Більше інформації можна дізнатися з відео.

І.а. Бондоріна, кандидат біологічних наук, зав. Відділом декоративних рослин гбс імені н.в. Циніна ран.

Для садового дизайнера клен гостролистий ( acer platanoides l.) — просто знахідка. Стовбур-прямий, що особливо важливо при створенні алей. Крона акуратна, щільна, немов спеціально народжена для сонячних ділянок.

Клен гостролистий росте швидко, на сонці і в півтіні, при сприятливих умовах може досягти висоти 15-20 м. Обрізку (в тому числі формує) переносить добре, головне-зробити її до початку сокоруху

Правила догляду за рожевим чагарником після пересадки:

  • затінення в перший місяць;
  • обприскування інсектицидами з метою профілактики;
  • у перші дні троянду не поливають, даючи їй можливість адаптуватися;
  • потім починається регулярний полив;
  • внесення добрив — через десять днів;
  • коли троянда почне випускати бутони, їх краще видалити, допомагаючи квітці зберегти сили на майбутнє.

Чи можна проводити роботи влітку

Чи можна троянду пересадити влітку — з одного боку, це робити небажано, так як вона вже починає цвісти, але, якщо іншого виходу немає, здійснити пересадку можна і в червні. Тоді доведеться прибрати всі зав’язалися бутони і провести глибоку обрізку чагарнику. При великому розмірі рослини залишаються гілки довжиною сорок-п’ятдесят сантиметрів, а в разі надмірно густого куща він проріджується.

Після літнього пересаджування троянді потрібно більш частий полив і регулярне притінення від палючого сонця. Також слід кожен день її обприскувати, а сам захід з пересадки влітку краще провести в похмурий або дощовий день.

Інструкція, як пересадити велику або стару троянду

Як пересадити дорослі троянди — в принципі, це вже ясно, виходячи з попереднього опису по весняній пересадці рослини. Пересадити стару троянду можна звичайним способом: готується яма, вистилається дренажем, заправляється хорошою землею і залишається для осідання на два-три тижні.

Далі кущ викопується згідно проекції крони, а всі заходи проводяться аналогічно. Гарною підмогою у випадку з дуже старим кущем з розгалуженою системою коренів послужить невеликий ломик. Його можна використовувати як важіль, витягуючи троянду шляхом підкладання інструменту під основу рослини.

Як пересадити квітучу троянду

Пересадка троянд може бути здійснена в будь-який час, якщо на те є крайня необхідність. Якщо пересадити троянду під час цвітіння, потрібно готуватися до того, що кущ деякий час буде виглядати хворим і чахлим і тільки на наступний рік знайде колишню красу. Таке пересаджування повинно передбачати особливо дбайливе ставлення до кореневої системи квітки: з мінімальною травматизацією і збереженням всіх її ділянок навіть в тому випадку, якщо вони здаються надмірно довгими. Це слід врахувати при підготовці ямки в ширину.

Клен кулястий краснолистний. Клен кулястий

Що стосується інших технічних моментів, вони нічим не відрізняються від правил, які наведені як приклад весняної пересадки чагарнику.

Як пересадити плетистую і кучеряву троянду

Пересадка плетистой троянди восени або в іншу пору року завжди починається з акуратного зняття гілок з опорних конструкцій, на яку вони поміщені. У кучерявих троянд, що відносяться до категорії рамблерів, всі гілки, які виросли в поточному році, зберігають, а якщо пересадка відбувається навесні, при настанні серпня-місяця верх чагарнику потрібно прищепити. Гілки, яким вже виповнилося більше двох років, видаляються відразу ж після того, як закінчують цвісти.

Коли пересідають довгі клаймінги, гілочки слід зробити коротше на третину, так як процес транспортування без цього заходу може виявитися вельми проблематичним.

Безумовно, пересаджування рожевого куща — процес непростий, особливо якщо мова йде про кучерявих різновидах, але при бажанні і необхідності можна освоїти і цю технологію, поступово набуваючи досвіду в цій непростій, але благородній справі.

Як правильно пересадити троянду:

Пересадка троянд восени відбувається з метою поліпшення декоративності клумби або саду. Необхідність в цьому виникає, якщо були допущені помилки при плануванні ділянки, якщо кущі сильно розрослися і втратили декоративність, а також замість загиблого рослини. Щоб квітка не хворів і добре прижився на новому місці, потрібно знати, як і коли краще пересаджувати троянди.

Найбільше підійде південна сторона. Виняток становлять сорти з білими або дуже темними квітами, що втрачають декоративність під впливом яскравих сонячних променів. Для них краще легке притінення протягом дня. Не можна висаджувати троянди біля кущів і дерев, які, розростаючись, загородять їх від сонця. Тіньовитривалі сорти повинні висвітлюватися не менше 3 годин на день, інакше вони видають сліпі, що не квітучі пагони і можуть захворіти борошнистою росою.

При виборі нового місця для троянд необхідно врахувати, що їм шкідливий будь-який сильний вітер: він сушить листя, розгойдує і псує пагони. Якщо грунтові води знаходяться близько до поверхні (менше 1 м), необхідний дренаж, щоб рослина не виперло назовні взимку.

Не переносять троянди на нове місце під час їх активного росту і цвітіння, оскільки квіти будуть довго хворіти. Дуже обережно слід отчеренковать старі кущі, оскільки з часом вони утворюють меншу кількість всмоктуючих корінців, тому гірше приживаються, і молоді рослини віком до 2 років. Як і коли пересаджувати троянди — залежить від особливостей місцевого клімату. Восени це роблять за 3-4 тижні до настання стійких заморозків, щоб кущ встиг вкоренитися, навесні — до набухання бруньок, щоб зростання почалося на новому місці. Штамбові троянди рекомендують пересаджувати тільки навесні.

Плануючи пересадку троянд, необхідно звернути увагу на рослини, які будуть знаходитися поруч з ними. Рослини повинні віддавати перевагу однакові умови для розвитку і підкреслювати красу один одного. Сумісні з трояндою півонія, хризантема, пенстемон, дельфініум. Невисоку плетистую троянду, квітучу тільки в першій половині літа, можна пересадити до перголи з клематисом. Хороший ефект отримують, висадивши троянди з південного боку від блакитної ялини, ялиці та інших хвойних рослин. Шкідливі сусіди для цих квітів-береза і ліщина.

Клен кулястий краснолистний. Клен кулястий

У квітні-травні

Перед тим як пересадити троянду, потрібно викопати нову посадкову яму, розмір якої не повинен бути менше колишньої. Влаштовують її з таким розрахунком, щоб вільно помістився кому землі, з яким викопується кущ. Зазвичай її глибина становить 40-50 см.на піщаних грунтах дно покривають шаром глини — це запобіжить пересихання грунту. Якщо земля не родюча, яму треба викопати побільше і додати в неї торф і дерен.

Клен кулястий краснолистний. Клен кулястий

Навесні після зняття укриття видаляють поламані і вимерзлі пагони, кущ обрізають і формують відповідно до рекомендацій по догляду за ним. Після чого пагони пов’язують, щоб не заважали в подальшій роботі. Щоб навколо коренів утворився щільний кому землі, троянду треба поливати кілька днів поспіль. Необхідно приготувати мішковину або інший матеріал, на якому зручно буде перенести рослина до нового місця.

Пересадка троянд, отриманих різними способами, відрізняється. Корінь прищепленого рослини має стрижень, що йде глибоко в землю. Щоб процес виявився найменш стресовим, слід дотримуватися таких рекомендацій:

  • окреслити лопатою коло обкопування на відстані від куща;
  • обкопати рослину, вибираючи землю;
  • перерізати на досяжній глибині кореневий стрижень;
  • підчепити кореневий кому, покласти кущ в ямі на бік;
  • перенести кущ на мішковину, загорнути, щоб не розсипалася земля і транспортувати на нове місце.

Занадто довге коріння можна підрізати, це омолодить рослина. У добре политій посадковій ямі прищеплену троянду розміщують на тій же глибині, на якій вона росла раніше або трохи нижче. При цьому культурний відросток буде утворювати своє коріння, а поросль шипшини не зможе прорости через товстий шар грунту. Засипають кущ, періодично поливаючи, щоб не утворилися порожнечі і повітряні кишені, від яких гинуть корінці, землю утрамбовують. Щоб кущ не розхитувався вітром, його підв’язують до кілочка. Вкорінений весняний саджанець обсипають добривами (20 г азотних і 15 г калійних і фосфорних), грунт розпушують і мульчують. Через 2-4 дні потрібно починати поливи. Протягом 3-4 тижнів квітка треба захищати від прямих сонячних променів.

Клен кулястий краснолистний. Клен кулястий

вересень-жовтень

Щоб пересадити троянди восени, буде потрібно менше клопоту: кущ не потрібно притіняти і часто поливати. Не слід проводити підживлення, особливо азотними добривами. Троянду восени обрізати не слід, якщо сезон видався теплим і вологим, оскільки це може викликати пробудження сплячих бруньок, молоді пагони не встигнуть підготуватися до зими і вимерзнуть.

&1&

Чи не щеплений кущ має поверхневі коріння, тому при догляді за ним їх треба час від часу підсікати, інакше рослина розшириться в різні боки. При живцюванні кореневласної троянди частина куща відсікають і викопують, після чого його можна відкидати цілком або розділити по 1-2 втечі. У посадковій ямі не щеплене рослина закопують так, щоб коренева шийка перебувала на рівні землі.

Різні групи квітів мають свої особливості пересадки. Труднощі можуть виникнути при пересадці дорослої плетистойТроянда. Перед тим як викопувати кущ, в залежності від його форми, необхідно зробити наступне:

  1. 1 троянду рамблер, тонкі кучеряві пагони якої досягають 3-4 м, необхідно зняти з опори. У пагонів, що з’явилися в цьому році, необхідно прищипнуть верхівки, тоді вони встигнуть одревесневеть до холодів і зацвітуть в наступному році.
  2. 2 клаймінги мають товсті потужні пагони, цвітуть до морозів. Найдовші гілки можна обрізати на третину.

У плетистих троянд місце щеплення заглиблюють на 10 см — це сприяє утворенню коренів культурної рослини.

&1&

пересаджування штамбової троянди

Особливою акуратності при пересадці вимагають штамбові троянди. Це штучна форма, отримана щепленням сортового рослини на рівний втечу шипшини висотою 2 м, таким чином, важлива частина куща завжди відкрита сонця і вітру. Коли можна пересаджувати штамб? для цього підходять тільки квітень і травень. Восени його чіпати не можна.

Як правильно пересадити штамбову троянду? перед процедурою її обрізають на третину. Посадкову яму готують, як і для будь-якої іншої троянди, але бажано додати стимулятор для кращого утворення коренів. Висаджують на нове місце під кутом 45° в тому напрямку, куди вона буде укладатися на зиму. Перед цим необхідно перевірити, в який бік стовбур краще гнеться. Кореневу шийку заглиблюють на 2-3 см.до і після посадки яму потрібно добре полити. Для штамба відразу встановлюють надійну опору, але підв’язують троянду до неї через 10-15 днів, коли утрамбується грунт навколо куща, і рослина трохи вкорениться.

Щоб навесні крона штамбової троянди почала розвиватися, в воду додають стимулятор росту, змочують їм мох, газети або папір, розкладають на місце щеплення і крони, після чого надягають на верхню частину куща поліетиленовий пакет або обмотують мішковиною і лутрасилом. Залишають штамб з таким покривом на 1-3 тижні, перевіряючи чи достатньо волого всередині, і як розвиваються нирки.

Пересаджувати троянди буде зручніше, якщо використовувати спеціальні рукавички для роботи з колючими рослинами, зробленими з щільної штучної шкіри.

Троянди-одне з найпопулярніших садових рослин. Рідко можна зустріти власника заміського будинку, який відмовився від подібного прикраси саду. Але щоб ці квіти радували господарів і гостей своєю красою і пахощами потрібно знати, коли пересаджувати троянди, щоб ця рослина добре розросталося, вкорінювалося і дарувало оточуючим своє чудове цвітіння. Часто саме з пересадкою троянд пов’язані труднощі вирощування даної культури. Недосвідчені садівники не приділяють даному питанню належної уваги, і в результаті отримують кущі, які не здатні прижитися на новому місці, погано переносять перепади кліматичних умов і мають слабку опірність садовим хворобам. Щоб уникнути подібних проблем, необхідно розглянути правила догляду та посадки троянд і дотримуватися їх.

Найпростіший спосіб отримати красиву галявину перед будинком

Ви, звичайно ж, бачили ідеальний газон в кіно, на алеї, а можливо, і на сусідській галявині. Ті, хто хоч раз намагався виростити зелену майданчик у себе на ділянці, без сумнівів скажуть, що це величезна праця. Газон вимагає ретельної посадки, догляду, добрива, поливу. Однак так думають тільки недосвідчені садівники, професіонали давно знають про інноваційний засіб — рідкий газон aquagrazz .

Пересадка троянд може бути викликана безліччю причин:

  • перепланування присадибної ділянки. Не завжди вдається відразу спланувати розміщення об’єктів на ділянці або з часом виникає необхідність в додатковому будівництві, тоді вже готові елементи ландшафтного дизайну, такі як клумби , доводиться зміщувати або зовсім переносити.
  • несприятливе сусідство. у деяких випадках висаджені кущі троянд починають страждати від зовнішніх факторів, які не піддаються огорожі або усунення. Так після посадки може виявитися, що дана ділянка підтоплюється, надмірно затінений або сусідить з рослинами, які вступають в конфлікт з трояндами. Через такого розміщення рослини часто хворіють, слабшають і можуть взагалі загинути.
  • поганий грунт . Іноді через пухкого супіщаного грунту коренева система рослини може понад міру заглиблюватися, що викликає загнивання і хвороби квітки. А при глинистому грунті кущі надмірно виходять на поверхню, що викликає висушування і засихання корінця. Крім того, на старих клумбах може виснажитися земля, що викличе недолік необхідних елементів для формування і зростання квітів.

&1&

  • погані умови. Поганий ріст, відсутність цвітіння, висихання бутонів і відмирання пагонів часто свідчить про недотримання необхідних умов для якісного росту і розвитку квітучої рослини.
  • розростання кущів. Якщо правильно доглядати за садовими трояндами, то рано чи пізно кущі розростаються до величезного розміру, але при цьому втрачають весь декоративний ефект і захаращують ділянку непрохідними заростями.

Рішенням для всіх перерахованих вище проблем може стати пересадка садових троянд . Але щоб не погубити рослина і виконати всі роботи правильно, необхідно володіти чималим досвідом, або можна скористатися досвідом поколінь і простими правилами висадки кущів на нове місце.

вибір місця під розарій

Для вирощування троянд вкрай важливо підібрати правильне місце, щоб не була потрібна пересадка через погані умови. Звичайно, можна експериментувати, але краще продумати місце для майбутньої клумби один раз і насолоджуватися отриманим результатом.

До обов’язкових умов, які забезпечать нормальний ріст і повноцінний розвиток квіткової клумби з трояндами, відносять:

&1&

  • освітленість. Трояндам для інтенсивного росту і ефектного цвітіння необхідно багато світла, тому слід вивчити присадибну ділянку з метою виявлення місцевості, на якій більшу частину дня потрапляють сонячні промені. Тінь від будівель і дерев, яка буде вкривати кущі від сонця, негативно позначиться на процесі цвітіння, тому місце для розарію повинно знаходитися на освітленій ділянці.
  • захищеність від вітрів. Сильні або постійні вітри здатні порушити гармонію цвітіння клумб, тому варто продумати розташування таким чином, щоб рослини були захищені від агресивного вивітрювання. Відмінно впоратися із завданням допоможуть дерева, декоративні чагарники і садові загородження. Таке розміщення квітів забезпечить і активне літнє цвітіння, і вкриє від зимових хуртовин.
  • зволоженість. Розташування біля підніжжя схилів або в низині сприятиме накопиченню надлишків води в грунті, що негативно впливає на кореневу систему троянд і викликає гниття, а в восени і взимку – промерзання.

&1&

  • грунтовий склад. Наявність глинистої і насиченою мінералами грунту-плюс для вирощування троянд. Але якщо ділянка не відповідає вимогам по грунтах, то можна для клумби завести спеціалізований грунт і своєчасне його поповнювати.

Найкраще підбирати місце для майбутньої клумби восени. Так можна оцінити всі переваги і недоліки ділянки і підібрати оптимальне місце для троянд.

Якщо провести всі роботи правильно і врахувати всілякі фактори зовнішнього впливу, то більше пересадка не знадобиться, а грамотно сформований розарій буде радувати довгі роки. Для оптимального ефекту потрібно дотримуватися елементарних правил висадки старих кущів на нове місце:

  • час. Оптимальний період для пересадки сформованого куща в нові умови – рання весна або середина осені. Якщо обраний осінній період, то потрібно підібрати час за 3-4 тижні до початку холодів, так у рослини буде можливість вкоренитися і перезимувати без втрат. Якщо пересадка проходить навесні, то роботи варто виконувати у вечірній час або дочекатися похмурої погоди, так коренева система отримає період адаптації до нового місця і швидше приживеться.

&1&

  • підготовка місця. При висадці кущів на місце загиблого рослини необхідно ретельно очистити грунт від старої землі і залишків коренів попередника. Оптимальним рішенням стане засипання ямки новою земляною сумішшю з садовим добривом для троянд. Замінити грунт необхідно не тільки під новим саджанцем, але і в радіусі 30 см від нього, так буде забезпечено простір для розростання.
  • підготовка рослини. До початку пересадки восени старі кущі необхідно підрізати, видалити засохлі відростки, листя і зайві гілки. Якщо виконується розсадження надмірно розрослася рослини, можна видалити частину кореневої системи, так старий кущ буде оновлений, а віддалена частина зможе прижитися на новому місці.
  • викопування куща. Для вилучення куща з грунту необхідно знати, який різновид рослини росте на ділянці: