Скільки потрібно люменів на квадратний метр? що таке люмени, люкси, кельвіни, вати в застосуванні до освітлення

126

У цій частині буде дуже коротко розказано про основні поняття, з якими стикаються ті квітникарі, хто намагається розібратися у величезному різноманітті ламп для освітлення рослин.

Основні поняття

Люмени і люкси часто плутають. Ці величини є одиницями вимірювання світлового потоку і освітленості, які потрібно розрізняти.
Електрична потужність лампи вимірюється в ватах, а світловий потік («світлова потужність») — в люменах (лм). Чим більше люменів, тим більше світла дає лампа. Аналогія зі шлангом для поливу рослин — чим більше відкритий кран, тим «мокріше» буде все навколо.
Світловий потік характеризує джерело світла, а освітленість — поверхню, на яку падає світло. За аналогією зі шлангом-вам потрібно знати, скільки води потрапляє в ту чи іншу точку. Від цього буде залежати, наскільки довго вам потрібно поливати рослини на грядці.
Освітленість вимірюється в люксах (лк). Джерело світла зі світловим потоком в 1 лм, рівномірно висвітлює поверхню площею 1 кв.м, створює на ній освітленість в 1 лк.

Корисні правила

Освітленість на поверхні обернено пропорційна квадрату відстані від лампи до поверхні. Якщо ви пересунули лампу, що висіла над рослинами на висоті півметра, на висоту одного метра від рослин, збільшивши таким чином відстань між ними в два рази — то освітленість рослин зменшитися в чотири рази. Про це треба пам’ятати, коли ви проектуєте систему для освітлення рослин.
Освітленість на поверхні залежить від величини кута, під яким висвітлюється ця поверхня. Наприклад: сонце в літній полудень, перебуваючи високо в небі, створює на поверхні землі освітленість в кілька разів більшу, ніж сонце, низько висить над горизонтом в зимовий день. Якщо ви використовуєте для освітлення рослин світильник прожекторного типу, то намагайтеся, щоб світло було спрямоване перпендикулярно рослинам.

Спектр і колір

Колір випромінювання лампи характеризується колірною температурою (cct — correlated color temperature). Це засноване на принципі того, що якщо нагрівати, наприклад, шматок металу, то його колір змінюється від червоно-оранжевого до синього. Температура нагрівається металу, при якій його колір найбільш близький до кольору лампи, називається колірною температурою лампи. Вона вимірюється в градусах кельвіна.

Іншим параметром лампи є коефіцієнт передачі кольору (cri — color rendering index). Цей параметр показує, наскільки близькі кольори освітлюваних об’єктів до справжніх кольорів. Ця величина має значення від нуля до ста. Наприклад, натрієві лампи мають низьку передачею кольору: всі предмети під ними здаються одного кольору. Нові моделі люмінесцентних ламп мають високий cri. Намагайтеся використовувати лампи з високим значенням cri, щоб ваші рослини виглядали привабливіше. ці два параметри зазвичай вказуються на маркуванні люмінесцентних ламп. Наприклад, /735-означає лампу зі значенням cri=70-75, cct=3500k — лампа тепло-білого кольору, /960 — лампа з cri=90, cct=6000k — лампа денного світла.

Лампа

Колір

2000 натрієва лампа низького тиску (використовується для вуличного освітлення), cri<10 помаранчевий-схід-захід сонця 2500 натрієва лампа високого тиску без покриття (днат), cri=20-25 жовтий 3000-3500 лампа розжарювання, cri=100, cct=3000к Люмінесцентна лампа тепло-білого кольору( warm-white), cri=70-80 Галогенна лампа розжарювання, cri=100, сст=3500k білий 4000-4500 люмінесцентна лампа холодного кольору( cool-white), cri=70-90 Металогалоїдна лампа (metal-halide), cri=70 холодно-білий 5000 ртутна лампа з покриттям, cri=30-50 світло-блакитний - полуденне небо 6000-6500 люмінесцентна лампа денного світла (daylight), cri=70-90металлогалоидная лампа (metal-halide, дрі), cri=70ртутная лампа (дрл) cri=15 небо в хмарний день

В результаті процесу фотосинтезу, що відбувається в рослинах, енергія світла перетворюється в енергію, використовувану рослиною. В процесі фотосинтезу рослина поглинає вуглекислий газ і виробляє кисень. Світло поглинається різними пігментами в рослині, в основному, хлорофілом. Цей пігмент поглинає світло в синьому і червоному ділянках спектра.крім фотосинтезу існують і інші процеси в рослинах, на які світло різних ділянок спектра робить свій вплив. Підбором спектра, чергуванням тривалості світлого і темного періодів можна прискорювати або сповільнювати розвиток рослини, скорочувати вегетаційний період і т.д.

Наприклад, пігменти з піком чутливості в червоній області спектра відповідають за розвиток кореневої системи, дозрівання плодів, цвітіння рослин. для цього в теплицях використовуються натрієві лампи, у яких велика частина випромінювання припадає на червону область спектра. Пігменти з піком поглинання в синій області відповідають за розвиток листя, зростання рослини і т.д. Рослини, які виросли з недостатньою кількістю синього світла (наприклад, під лампою розжарювання), більш високі — вони тягнуться вгору, щоб отримати побільше «синього світла». Пігмент, який відповідає за орієнтацію рослини до світла, також чутливий до синіх променів.

Звідси випливає важливий висновок: лампа, призначена для освітлення рослин, повинна містити як червоні, так і сині кольори.
Багато фірм-виробників люмінесцентних ламп пропонують лампи зі спектром, оптимізованим для рослин. Вони краще для рослин, ніж звичайні люмінесцентні (використовувані для освітлення приміщень). Таку лампу має сенс придбати, якщо вам необхідно замінити стару лампу: при однаковій потужності спеціальна лампа дає більше «корисного» для рослин світла. Але якщо ви встановлюєте нову систему для освітлення рослин, то не женіться за цими спеціалізованими лампами, які набагато дорожче звичайних. Встановіть більш потужну лампу з високим коефіцієнтом передачі кольору (маркування лампи — /9..). В її спектрі будуть всі необхідні складові, і світла вона дасть набагато більше, ніж спеціальна лампа.

Щотижня, протягом 10 років, для 100.000 наших передплатників, прекрасна добірка актуальних матеріалів про квіти і сад, а так само інша корисна інформація.

Підпишіться і отримуйте!

Характеристика основних показників у застосуванні до освітлення: люкси, люмени, кельвіни, вати. Читайте!

Враховуючи економічну ситуацію, що склалася в нашій країні, зараз саме час перейти на світлодіодне освітлення. Чому? світлодіодні лампи споживають набагато менше електроенергії в порівнянні з іншими джерелами світла, а за своїми технічними характеристиками значно перевершують, наприклад, ті ж лампи розжарювання.

Однак перш ніж відправитися в магазин світлодіодного обладнання, необхідно знати деякі характеристики таких пристроїв, враховуючи які ви зможете вибрати саме той освітлювальний прилад, чиї характеристики будуть повністю відповідати умовам експлуатації. У даній статті ми розповімо про те, що означають вати, люмени, люкси і кельвіни на маркуванні світлодіодів, а також поговоримо про переваги світлодіодних пристроїв перед іншими джерелами світла.

Вати, люкси, люмени, кельвіни, як основні характеристики світлодіодів

При покупці ламп розжарювання споживач орієнтується на кількість ват, зазначених на маркуванні, визначаючи тим самим, наскільки яскраво буде світити виріб. У світлодіодах, даний показник має зовсім інше значення.

Кількість ват, яке вказує виробник на упаковці, характеризують не яскравість пристрою, а кількість споживаної електроенергії за одну годину роботи. Природно, можна провести паралель між лампами розжарювання і світлодіодами, орієнтуючись тільки на потужність. Для цього навіть існують спеціальні таблиці. Так, наприклад, світлодіодний пристрій потужністю 8-12 ват буде світити так само яскраво, як і лампа розжарювання з характеристикою 60 ват. Однак основною одиницею, що визначає яскравість світлодіодних ламп, є люмен.

Що таке люмени в світлодіодних лампах

Під люменом мають на увазі величину світлового потоку, яка випромінюється джерелом освітлення з силою, рівною одній канделі в кут величиною в один стерадіан.

Для прикладу! лампа розжарювання, що має потужність 100 вт, в змозі створити світловий потік, рівний 1300 люменів, тоді як світлодіод набагато меншої потужності здатний видати аналогічний показник

Однак крім люменів, світлодіодне обладнання характеризується ще й за величиною освітленості, яка вимірюється в люксах.

Що таке люкс в освітленні

Люкс – це одиниця виміру освітленості, яка дорівнює освітленості поверхні площею один квадратний метр при світловому потоці, рівному одному люмену. Так, наприклад, якщо спроектувати 100 люменів на площу в 1 квадратний метр, тоПоказник освітленості складе 100 люкс. А якщо аналогічний світловий потік направити на десять метрів квадратних, то освітленість складе всього 10 люкс.

Тепер, коли вас запитають: «люкси і люмени, в чому різниця?», ви зможете блиснути своїми знаннями і дати співрозмовнику вичерпну відповідь на його питання.

Що таке кельвін в освітленні

Як ви напевно помічали, світло від ламп розжарювання має теплий жовтуватий відтінок, в той час як світлодіоди володіють широкою кольоровою гамою. Так, світлодіодне обладнання здатне відображати кольори від фіолетового до червоного (в спектрі білих і жовтих кольорів). Однак найбільш поширеними, все ж, є яскраво-білі, м’яко — або тепло-білі кольори. Навіщо ми вам це розповідаємо? вся справа в тому, що визначити колір світла можна по маркуванню вироби. Для цього необхідно подивитися таку технічну характеристику, як колірна температура, яка вимірюється в кельвінах. Чим менше число, тим жовтіше (тепліше) буде випромінюване світло.

Наприклад, звичайна лампа розжарювання має колірну температуру, яка знаходиться в діапазоні між 2700 – 3500 кельвінів. Таким чином, якщо ви захочете придбати світлодіодний освітлювальний прилад, який би мав такий же колір, як і лампа розжарювання, вибирайте світлодіодний пристрій з аналогічним показником колірної температури.

Різні типи промислових ламп, їх переваги і недоліки

Нижче, наведена порівняльна таблиця різних видів промислових ламп.

Тип лампи

Переваги

Недоліки

Лампи розжарювання

Простота виготовлення

Невеликий період розгоряння

Величина світлового потоку до кінця терміну служби знижується незначно

Низький ккд

Низький показник світловіддачі

Однорідний спектральний склад кольору

Невеликий термін служби

Ртутна газорозрядна лампа

Низькі показник споживання електроенергії

Середня ефективність

Інтенсивне утворення озону при горінні

Низька колірна температура

Низький коефіцієнт передачі кольору

Тривале розгорання

Дугові натрієві трубчасті лампи

Відносно висока світловіддача

Тривалий термін служби

Тривалий час розгоряння

Низький показник екологічності

Люмінесцентні лампи

Хороший показник світловіддачі

Різноманітність світлових відтінків

Тривалий термін служби

Високий показник хімічної небезпеки

Мерехтіння ламп

Необхідність використання додаткового обладнання для пуску

Низький коефіцієнт потужності

Світлодіодні лампи

Низький показник енергоспоживання

Тривалий термін служби

Високий ресурс міцності

Різноманітність колірної гами світлового потоку

Низька робоча напруга

Високий показник екологічної та пожежної безпеки

Регульована інтенсивність

Відносно висока ціна

Виходячи з даної таблиці, можна зробити висновок, що світлодіодні лампи практично за всіма показниками перевершують інші типи освітлювальних елементів. А що стосується ціни, то навряд чи цей фактор можна назвати істотним недоліком. До того ж, при до питання вибору і установки світлодіодного обладнання , наприклад на, воно окупить себе у відносно короткі терміни.

Проконсультуватися з приводу технічних характеристик і світлодіодних промислових світильників, а також вибрати з необхідне вам виріб, ви можете на нашому сайті. Також наші фахівці проведуть поточного освітлення на вашому об’єкті і запропонують відповідний по модернізації системи.

Детальніше

30 сер

Особливості експлуатації світлодіодного освітлення

Детальніше

16 сер

Автоматизація освітлення

Детальніше

26 лип

Окупність інвестицій в модернізацію системи освітлення

Дуже часто споживачі плутають люмени і люкси. Ці величини є одиницями вимірювання світлового потоку і освітленості. Електрична потужність лампи вимірюється в ватах, а світловий потік («світлова потужність») – в люменах (лм). Чим більше люменів, тим більше світла дає лампа.

Світловий потік характеризує джерело світла, а освітленість – поверхню, на яку падає світло. Освітленість вимірюється в люксах (лк). Джерело світла зі світловим потоком в 1 лм, рівномірно висвітлює поверхню площею 1 кв.м, створює на ній освітленість в 1 лк. Тобто люкс — це співвідношення кількості люмен і освітлюваної площі і

1 люкс = 1 люмен на квадратний метр.

Співвідношення ват і люмен в лампах різних типів

Інформацію про кількість люменів зазвичай можна знайти на самих лампах, але на лампах розжарюванні, наприклад, ця інформація є не завжди. Дана таблиця допоможе вам перевести люмени в вати для галогенних, люмінесцентних, ртутних ламп і ламп розжарювання в залежності від їх потужності.

Навколо поняття» люмен » виникає безліч міфів, тому, щоб розвіяти деякі з них, розглянемо найбільш часто задаються, на зразок таких, як: скільки люмен в лампі розжарювання, в світлодіодній лампі, скільки люмен містить 1вт світлодіодної лампи, як визначити її світловий потік, і які світлодіодні лампи аналогічні лампам розжарювання.

Для початку розберемося, що має на увазі під собою поняття «люмен». Люмен є одиницею вимірювання світлового потоку, що виходить від джерела світла, яким може бути лампа розжарювання, світлодіодна лампа, світлодіод або інший освітлювальний прилад.

Щоб простіше було проводити порівняльний аналіз, можна звернутися до таблиці, де наведені співвідношення сп (люмен) до потужності освітлювального приладу (вт) для ламп розжарювання, люмінесцентних і світлодіодних ламп. Виходячи з цих даних, видно, що світлодіодні лампи в 10раз ефективніше, ніж лампи розжарювання, і в 2раза – ніж люмінесцентні. До того ж, на відміну від люмінесцентних ламп і ламп розжарювання, світлодіодна лампа, отже, і світлодіод, випускає направлене світло, з чого можна зробити висновок, що і освітленість від світлодіодної лампи буде значно вище. Тому, використовуючи світильник світлодіодний вуличний в якості освітлення, можна досягти набагато кращої освітленості, ніж при використанні інших ламп.

Що стосується кількості люмен в 1вт світлодіодної лампи.

У світлодіодів світловий потік коливається від 80 до 150лм з 1вт. Це обумовлюється деякими відмінностями вольтамперних характеристик світлодіодів і систем охолодження. Світловий потік експериментальних світлодіодів доходить до 220лм / вт, але такі світлодіоди не зустрічаються в масовому виробництві.

Як можна визначити кількість люмен в світильнику або лампочці.

Зазвичай ця інформація вказана на упаковці або в інструкції до товару, але можна скористатися і табличними даними.
Для самостійного визначення люменів потрібен люксметр, що визначає рівень освітленості на кожній ділянці приміщення. Люкс в даному випадку-це кількісне відношення люмен на площу освітлення (1люкс-1люмен на м2). При силі світла, що виходить від ізотропного джерела, рівного 1 кандела, повний світловий потік дорівнює 4

Ми рас-огляд-рим від-ве-ти на по-пу-ляр-ні воп-ро-си про світло-ді-од-них све-тіль-ні-ках і раз-ве-ем ми-фи по-коло по-ня-тія «лю-мен».

Останнім часом ми все частіше чуємо питання:

Скільки люмен в лампі розжарювання?

Скільки люмен в лампочці?

Скільки люмен у світильника?

Скільки люмен в світлодіодній лампі?

Скільки люмен в 1 вт світлодіодної лампи?

Як визначити світловий потік лампи?

Які світлодіодні лампи є аналогами ламп розжарювання?

Давайте спробуємо розібратися. Для початку відповімо на питання: що таке люмен?

Люмен-це одиниця виміру світлового потоку джерела світла, в нашому випадку джерелом світла буде світлодіодна лампа, лампа розжарювання, сам світлодіод або будь-який інший світильник.

Ми підготували порівняльну таблицю співвідношення світлового потоку (люмен) до потужності світильника (вт) для світлодіодних ламп, ламп розжарювання і люмінесцентних ламп.

Лампа розжарювання,
Потужність у вт

Люмінесцентна лампа,
Потужність в вт

Світлодіодна лампа,
Потужність в вт

світловий потік, лм 20 вт 5-7 вт 2-3 вт близько 250 лм 40 вт 10-13 вт 4-5 вт близько 400 лм 60 вт 15-16 вт 8-10 вт близько 700 лм 75 вт 18-20 вт 10-12 вт близько 900 лм 100 вт 25-30 вт 12-15 вт близько 1200 лм 150 вт 40-50 вт 18-20 вт близько 1800 лм 200 вт 60-80 вт 25-30 вт близько 2500 лм

Як видно з таблиці, в середньому світлодіодні лампи ефективніше ламп розжарювання в 10Раз, а люмінесцентних — в 2 рази.

Варто відзначити, що світлодіод, а, отже, і світлодіодна лампа, випускає направлене світло, на відміну від ламп розжарювання і люмінесцентних ламп, і значить, на прямий освітленість від світлодіодної лампи буде вище. При використанні світлодіодних світильників в якості точкового освітлення ефективність такого освітлення буде вище в порівнянні з аналогами.

Скільки люмен в 1 вт світлодіодній лампочці?

Світловий потік у сучасних світлодіодів варіюється від 80 до 150 лм з 1 вт. Обумовлено це відмінностями в системах охолодження і вольт-амперними характеристиками самих світлодіодів.

У експериментальних світлодіодів світловий потік може доходити до 220 лм / вт, але на практиці світильники з такими показниками поки не виробляються.

Як визначити, скільки ж люмен в нашій лампочці або світильнику?

Світловий потік вказується на коробці або в специфікації до товару. Можна так само скористатися порівняльною таблицею вище.

Якщо ми хочемо визначити самі, то потрібно скористатися люксметром і визначити освітленість в кожній точці приміщення. Люкс-це відношення кількості люмен на освітлювану площу (1 люкс — 1 люмен на квадратний метр). Повний світловий потік, створюваний ізотропним джерелом, з силою світла 1 кандела, дорівнює 4π люменам.

Що таке люкс?

Люкс-це одиниця виміру освітленості. Люкс дорівнює освітленості поверхні площею 1 кв. М. При світловому потоці від джерела в 1 лм.

На практиці основне значення має показник освітленості на робочій поверхні, вимірюваний в лк (люкс) за допомогою спеціального приладу — люксметра. Більш того, освітленість робочих поверхонь і приміщень для різних сфер діяльності повинна відповідати державним нормативам, зазначеним в снип 23.05.2010.

Скільки люмен в світильнику з лампою дрл, днат і світлодіодами?

Світильник, на відміну від лампи, має оптичну систему для більш ефективного використання світлового потоку. У дешевих світильниках, які не мають спеціальних відбивачів і якісних розсіювачів, світловий потік при використанні потужних ламп дрл і днат значно нижче і може впасти до 50-60% від загального світлового потоку окремої лампи, тоді як у світлодіодних світильників, що мають більш спрямований світловий потік, ці втрати будуть значно менше — до 5% в залежності від оптичної системи.

світильник з лампою дрл світильник з лампою днат світлодіодний світильник світловий потік, лм 125 вт 70 вт 30-40 вт близько 3 500 лм 250 вт 100 вт 40-60 вт близько 8 000 лм 400 вт 150 вт 80-120 вт близько 12 000 лм 700 вт 250 вт 140-160 вт близько 20 000 лм 1000 вт 400 вт 180-200 вт близько 30 000 лм