Зробимо деревину благородною. Просочення для дерева: як покрити морилкою деревяну поверхню виготовлення морилки для дерева

83

Навіть у наш час, коли, здавалося б, можна купити що завгодно, є люди, які люблять працювати з деревиною. Одні майстри виготовляють цікаві вироби, інші реставрують старі меблі. Це творчість приносить їм радість і задоволення, тому багато хто віддає йому весь вільний час.

В процесі створення дерев’яних виробів або меблів важливе місце займає надання готовому виробу потрібно кольору. Недосвідчена людина здивується: «яка ж це проблема? іди в магазин, купи будь-яку фарбу або морилку і працюй на здоров’я!».

Про те, для чого потрібні фарби, знають всі. А ось морилками користуються небагато, тому більшість людей не знають, чим вони відрізняються від барвистих складів.

Морилка-це склад, який використовується для тонування деревини і підкреслення її природної текстури.

Ці речовини не утворюють на поверхні дерев’яного виробу або конструкції плівку, вони глибоко вбираються в матеріал, змінюючи його природне забарвлення. При цьому текстура деревини, що є її головною прикрасою, залишається видно, а іноді навіть проявляється ще краще.

Дійсно, вибір засобів для додання деревині потрібного відтінку і її захисту від руйнівних впливів дуже великий. На полицях повно морилок самих різних тонів, виготовлених на різній основі.

Морилки бувають:

  • водні;
  • спиртові;
  • масляні;
  • воскові;
  • акрилові.

Але тому цих людей і називають рукодільниками, що вони люблять все робити власними руками, в тому числі і морилки для деревини. Адже якось же обходився народ протягом багатьох століть без промислових хімікатів. До цього дня збереглося безліч рецептів, які цілком актуальні і сьогодні.

Для виготовлення бейцев (морилок) використовуються як найдоступніші речовини, наявні практично в кожному будинку, так і хімічні реактиви, які потрібно буде придбати.

Почнемо з найпростішого – продуктів, які напевно є на кожній кухні.

Склади для тонування деревини з кави, чаю та оцту

Натуральні морилки хороші саме тим, що абсолютно безпечні для людського здоров’я — що поганого може вийти зі звичайних харчових продуктів?

Отже, для додання деревині коричневого відтінку, можна вчинити так:

Зробимо деревину благородною. Просочення для дерева: як покрити морилкою деревяну поверхню виготовлення морилки для дерева

  • заваріть чай, дайте йому настоятися, потім відцідити чаїнки. Отриманим складом можна просочувати деревину, насичуючи її танінами (що містяться в чаї). Залежно від кількості просочень і концентрації заварки можна отримати безліч відтінків коричневого.
  • розмелені кавові зерна потрібно заварити, настояти і процідити. Отриманим настоєм обробити деревину. Колір буде більш темним, ніж в попередньому випадку, і залежить він від фортеці отриманого напою.
  • можна додати в мелену каву трохи соди-в пропорції 1:4 (1 частина соди на 4 частини меленої кави) і так само заварити.

Оцет стане в нагоді для того щоб надати деревині темний відтінок. Правда, знадобиться не тільки оцет, але і дрібні цвяхи або залізна стружка (запасіться, якщо у вас є знайомий токар по металу).

Морилку роблять так:

  • цвяхи або стружку необхідно знежирити і залити оцтом.
  • ємність потрібно помістити в темне місце і залишити на термін до 7 днів – в залежності від потрібного кольору і концентрації морилки.
  • потім деревину просочують морилкою. Це процес називається «ебенізація» — тобто надання матеріалу чорного відтінку. Спосіб дозволяє отримати різні відтінки чорного, але особливо він ефективний при використанні для морения порід на зразок волоського горіха (з високим вмістом такої речовини як танін).

Зробимо деревину благородною. Просочення для дерева: як покрити морилкою деревяну поверхню виготовлення морилки для деревазастосування оцтової морилки вимагає обережності.

Майте на увазі, що:

  • вона має різкий запах, тому працювати потрібно або в добре провітрюваному приміщенні, або на вулиці.
  • оброблені вироби не варто покривати поліуретановим лаком-він згорнеться. Краще використовувати нітролаки.

Склади з рослинної сировини

Це теж популярні засоби, які можна виготовити з доступної сировини. Причому в залежності від нього тонують властивості морилки можуть бути різними.

Для тонування деревини:

  • лушпиння цибулі потрібно залити водою і прокип’ятити, приготувавши густий відвар (таким ще фарбують яйця на великдень). Цим відваром обробляють дерев’яні вироби і вироби для отримання червонуватого відтінку. Його використовують і як самостійний засіб, і в якості добавки до заводських водних морилок коричневого кольору.
  • червонуватий відтінок можна отримати, приготувавши густий відвар кори модрини. Дуже гарний колір виходить при обробці їм березової деревини.
  • коричневий відтінок також можна отримувати різними способами. Наприклад, так: потовчіть в ступці просушену в тіні горіхову шкаралупу. Порошок необхідно ретельно проварити на вогні, профільтрувати і додати трохи соди. Потім можна просочувати дерев’яний виріб.

Зробимо деревину благородною. Просочення для дерева: як покрити морилкою деревяну поверхню виготовлення морилки для дерева

  • є можливість надати вже обробленої горіховій морилці деревині та інші відтінки. Червонуватий виходить в тому випадку, коли вже просохлу деталь змочують розчином біхромату калію (хромпіка), який використовують для приготування барвників і дублення шкір.
  • якщо дерев’яну деталь обробити розведеною оцтовою кислотою, то коричнева після горіховою морилки деревина знайде сіруватий відтінок.
  • суміш, що складається з дубової і вербової кори, горіховою шкаралупи і сережок вільхи, взятих в рівній кількості, потрібно залити окропом і прокип’ятити протягом тривалого часу. Потім до неї додають 0,5 чайної ложки звичайної соди і потім ще ненадовго ставлять на вогонь. Після проціджування використовують для просочення деревини.
  • суміш з яблуневої кори, кори верби і оболонок волоського горіха готують аналогічно попередній. Вона надає виробам коричневий відтінок, дуже близький до натурального.
  • склад, приготований з суміші кори верби і вільхи забарвлює деревину в насичений чорний колір.
  • гаряче бавовняне масло надає благородний темний відтінок рельєфним виробам. Воно тонує деревину і надає їй додаткову міцність.
  • жовтий колір можна отримати, приготувавши відвар з незрілих плодів крушини або кореня барбарису. Це варіант годиться тільки для деревини світлих порід.

Зробимо деревину благородною. Просочення для дерева: як покрити морилкою деревяну поверхню виготовлення морилки для дерева

  • додавання в перераховані відвари квасцов дозволяє посилити забарвлення, робить її більш виразною.
  • помаранчевий колір отримують шляхом приготування відвару молодих пагонів тополі (150 г) в 1 л води з додаванням квасцов. Відвар кип’ятять протягом 60 хвилин. Потім суміш необхідно відфільтрувати і залишити на тиждень на світлі для відстоювання. Поле цього морилка стає помаранчевою.
  • зеленуватий колір виходить, якщо в попередню морилку додати відвар кори дуба.

Хімічні реактиви для приготування морилки

Перманганат калію

Найвідомішим засобом є марганцівка.

Вона дозволяє тонувати деревину в різні кольори – від темно-коричневого до вишневого.

Для отримання морилки потрібно приготувати розчин з і 1 літра теплої води і 50 г марганцівки. Обробку вироби потрібно проводити відразу після розведення розчину. Його наносять на поверхню, залишають на 5 хвилин, а потім протирають її вологою тканиною. При необхідності можна обробити виріб повторно.

Березовий шпон, оброблений 3,5% розчином марганцівки, набуває золотисто-коричневий колір.

Після того як вироби висохнуть, їх потрібно покрити лаком – інакше морилка швидко вицвіте.

Гашене вапно можна використовувати без жодних добавок:

Зробимо деревину благородною. Просочення для дерева: як покрити морилкою деревяну поверхню виготовлення морилки для дерева

  • дубова деревина, змочена гашеним вапном, після висихання стане світло-коричневою.
  • вироби з горіха після такої обробки стануть зеленувато-коричневими.

Нашатирний спирт

З його допомогою деревину роблять більш темною. Для приготування бейца 88% нашатирний спирт і розводять водою. Розчин має дуже їдкий запах. Доведеться захистити органи зору, дихання і шкіру. Роботи краще проводити на відкритому повітрі, причому дуже швидко – так як через годину суміш втрачає свої властивості. Після того як деталь придбає потрібний колір, її поверхню промивають водою.

Якщо виріб невеликий, його можна помістити її в емальовану або скляну ємність, поставити туди відкритий флакончик зі спиртом і закупорити посуд якомога щільніше. Через кілька годин деталь знайде потрібний відтінок.

Порошок мідянки

Це пігмент штучного походження. 50 г порошку розчиняють в оцті і потім кип’ятять протягом 10-15 хвилин. Це дозволяє отримати вироби зеленого кольоруКолір. Деревину поміщають в гарячий розчині і тримають до отримання тону потрібної інтенсивності.

Зробимо деревину благородною. Просочення для дерева: як покрити морилкою деревяну поверхню виготовлення морилки для деревамідний купорос

Його водний розчин надає дубу сіро-блакитний відтінок. Це ж засіб може зробити сірої деревину платана або приглушити занадто яскравий тон червоного дерева. Для отримання ефекту потрібно дочекатися висихання деревини.

Хлористий калій

Занурення шпону світлої деревини в його розчин (10 г речовини на 1 л окропу) дозволяє отримати жовтий колір.

Анілінові барвники

Їх порошок відмінно розчиняється у воді, скипидарі і маслі. Це дозволяє виготовити морилки з різними відтінками коричневого кольору.

Перекис водню (25%)

Використовується для відбілювання деревини. Причому різні породи реагують по-різному. Наприклад, деревина волоського горіха стає рожевою, а яблуня знаходить колір слонової кістки.

Ми вже бачили, що змішування рослинних відварів з галуном може впливати на колір саморобної морилки.

Дивним рослинним засобом є сік плодів вовчих ягід (народна назва – бирючина), який при змішуванні з різними реактивами дає різний колір.

Зокрема:

Зробимо деревину благородною. Просочення для дерева: як покрити морилкою деревяну поверхню виготовлення морилки для дерева

  • при додаванні до соку кислот виходить морилка, що забарвлює дерев’яні вироби в чорний колір;
  • змішування з купоросом дозволяє тонувати деревину в синій відтінок;
  • додавання глауберовой солі дає червоний колір;
  • змішування з поташем – зелений.

Таким чином, виготовлення саморобних морилок є нескладним процесом. А ось їх використання вимагає серйозного підходу, оскільки отримати необхідний відтінок деревини вдається тільки досвідченим шляхом. Тому для початку випробуйте морилку на невеликому непотрібному шматочку деревини, дайте йому просохнути – іноді ефект проявляється не відразу. Якщо колір вийшов неглибоким-обробіть дощечку ще раз, домагаючись потрібного відтінку.

Всі фото зі статті

Багато хто знає про такий вид матеріалів як морений дуб, але крім нього зустрічаються і інші породи, їх основною особливістю є те, то вони мають властивості, які кардинально відрізняються від звичайних варіантів. Ціна таких матеріалів дуже висока, і вони використовуються для виробництва елітних меблів і оздоблювальних матеріалів.

В даному огляді ми розповімо, що являє собою цей варіант.

Зробимо деревину благородною. Просочення для дерева: як покрити морилкою деревяну поверхню виготовлення морилки для дерева

Переваги мореною деревини

Тепер розберемося, чому ця група матеріалів так високо цінується, причин цієї популярності кілька:

незвичайна структура колір деревини відрізняється від традиційних варіантів, причому такого ефекту складно домогтися штучними способами, звичайно, так сильно як дуб не темніють ніякі породи, але і сосна і береза набувають неповторного вигляду, який може стати прикрасою будь-якого інтер’єру, недарма ці варіанти застосовуються в елітних спорудах міцність твердість матеріалу багаторазово перевершує звичайні аналоги, тому можна зустріти різні вироби з мореного дерева, які виготовлені багато років тому, але виглядають так, як ніби їх зробили зовсім недавно. Точних характеристик і показників немає, так як вони залежать від безлічі факторів, але те, що вони значно вище, не викликає сумнівів стійкість до несприятливих впливів як свідчать фахівці, стійкість подібної деревини до вологи дуже висока, тому використовуйте її для виготовлення садових меблів і різних скульптур – вони простоять десятиліття, а то і століття. Також великим плюсом є те, що матеріал не вражають шкідники, це також позитивно впливає на довговічність елементів унікальність колір кожного колоди безпосередньо залежить від умов, в яких воно знаходилося, співвідношення мінералів в грунті, температури води і багато чого іншого. Тобто кожен видобутий елемент унікальний, і неможливо знайти точно такий же, кожен виріб з такої сировини унікально і практично відразу після виготовлення його можна відносити до антикваріату

Важливо! крім усього іншого, слід відзначити і той факт, що морена деревина піднімається в ціні з кожним роком, тому придбання виробів з неї – відмінне капіталовкладення, адже вони не псуються з часом і зберігають хороші характеристики протягом тривалого часу.

Зробимо деревину благородною. Просочення для дерева: як покрити морилкою деревяну поверхню виготовлення морилки для дерева

Що потрібно знати про даний вид деревини

Для початку ми розповімо про всі особливості видобутку і обробки матеріалу, а потім розглянемо, для яких цілей він застосовується. Відразу відзначимо, що всі перераховані вище переваги притаманні тільки за умови того, що матеріал був здобутий і оброблений відповідно до технології.

Як видобувається матеріал

Для початку слід розібратися в тому, як матеріал набуває всі свої властивості, це може відбуватися двома способами: або зростаючі по берегах річок і боліт дерева падають, або окремі елементи потрапляють на дно при сплаві колод по річках.

Там вони зазвичай знаходяться від декількох десятків до декількох сотень років, а деяким видобутим дубовим колодам взагалі більше тисячі років. Тут все зрозуміло-чим старше матеріал, тим унікальніше властивості і тим вище його ціна.

Зробимо деревину благородною. Просочення для дерева: як покрити морилкою деревяну поверхню виготовлення морилки для дерева

Що стосується видобутку цього цінної сировини, то навряд чи її вийде здійснювати своїми руками, причиною тому досить складна технологія:

  • варто відзначити, що на території росії найбільші в світі поклади подібної деревини, але до сих пір промисловий видобуток не налагоджена і такими роботами займаються всього кілька підприємств . Це обумовлено трудомісткістю і затратністю процесу, для видобутку ста кубометрів якісного матеріалу потрібно підняти з дна і ;
  • виробничий процес з моменту видобутку й продажу готового до використання матеріалу займає як мінімум кілька років, що вимагає вкладення значних коштів спочатку, а окупатися витрати почнуть в кращому разі через три роки. тому навіть великі компанії не можуть дозволити собі освоєння даного виду робіт;
  • в першу чергу проводиться розвідка дна з метою визначення розташування деревини на дні . З використанням сучасних засобів ехолокації цей процес значно спростився, але все одно займає час, так як зазвичай досліджується 300-400 кілометрів русла;
  • далі в роботу вступають водолази, які досліджують дно водойми і визначають точне місце розташування і кількість колод, це дозволяє скласти орієнтовний план з видобутку;

Зробимо деревину благородною. Просочення для дерева: як покрити морилкою деревяну поверхню виготовлення морилки для дерева

  • потім необхідно організувати підйом деревини з дна, при цьому потрібно дуже продуктивне обладнання, так як іноді трапляються елементи просто величезного розміру, на фото нижче яскравий приклад – підняти такий стовбур простим краном нереально, а враховуючи, що щільність матеріалу велика і становить 1500 кг на кубометр, можна уявити його фактичну масу . Природно техніка підбирається відповідно до даних розвідки;

Деревина застосовується людством при будівництві та обробці вже дуже давно. У цього матеріалу є особливий різновид. Це морена деревина. Такий матеріал прожив два життя. Спочатку дерево росло під променями сонця, а потім опинилося у водних надрах. Тут воно знаходилося тривалий час.

В результаті матеріал набуває характерний темний відтінок. Крім цього, поліпшуються його будівельні якості. Деревина стає дуже міцною. Вона після такої природної обробки не схильна до гниття, в ній не заводяться жучки, комахи.

Крім своїх характеристик міцності, морене дерево славиться розкішним зовнішнім виглядом. Це прекрасний матеріал для обробки приміщень, фасадів меблів. Вартість мореної деревини досить висока.

Щоб надати матеріалу вишуканий вигляд, застосовуються різні засоби. Тому обробити деревину цілком можна своїми руками.

Морена натуральна деревина

Натуральний процес обробки дерева відбувається природним шляхом. Дерево потрапляє під воду, де знаходиться тривалий час. Чим довше, тим краще його якість. Щоб встановити, скільки років матеріал знаходився під водою, проводиться аналіз мореної деревини. У деяких випадках тривалість цього терміну перевищує 1000 років.

Вартість представленого матеріалу досягає 300 тис. Руб. За куб. М. Це дуже рідкісна деревина дуба. Інші породи також можуть піддаватися природній обробці представленого типу. Найчастіше у продажу можна зустріти березу, модрину, сосну, осику або ялину, процес моріння якої тривав 30 років. Вартість матеріалу в залежності від різновиду може коливатися від 2,5 до 25 тис.руб. За куб. М.

Не у кожного є можливість застосовувати такий матеріал. Тому деревину обробляють штучно.

Купувати або зробити морену деревину?

У сучасному світі великою популярністю користується більш дешевий варіант. ЦеШтучно морене дерево. Матеріал обробляють особливими складами, підкреслюючи красу текстури.

Зробимо деревину благородною. Просочення для дерева: як покрити морилкою деревяну поверхню виготовлення морилки для дерева

Продаж мореної деревини, яка була оброблена штучно, ведеться повсюдно. Цей матеріал широко використовується в меблевій промисловості, при обробці підлоги, стін або стелі. Різні будівельні конструкції і деталі виконують з цього дерева.

Вартість штучного матеріалу значно менше. Але слід пам’ятати про те, що недобросовісні реалізатори за допомогою морилки можуть продавати дешеві під виглядом дорогих різновидів. Визначити, який тип матеріалу представлений споживачеві, без експертизи часом досить складно. Тому, бажаючи застосовувати штучно морене дерево, краще виконати обробку самостійно.

Властивості морилки

Штучні матеріали дозволяють створити такий виріб, як морена деревина. Своїми руками виконати просочення може практично кожен. Необхідно перед цим вивчити властивості тонування і технологію її нанесення.

Зробимо деревину благородною. Просочення для дерева: як покрити морилкою деревяну поверхню виготовлення морилки для дерева

Особливі хімічні склади наносять на підготовлену поверхню. Вони вбираються деревиною, що дозволяє зберегти її унікальну структуру. В першу чергу представлені просочення покликані облагороджувати натуральне дерево.

За допомогою одного або декількох відтінків можна створити красиву обробку інтер’єру. Це перетворює паркет, фасади меблів в справжній витвір мистецтва. Деякі різновиди морилок продовжують термін експлуатації матеріалу, захищаючи його від комах, грибка. Такі хімікати перешкоджають утворенню процесів гниття деревини. Тому їх застосування вигідно в усіх відношеннях.

Морилка на водній основі

Морена деревина, видобуток і обробка якої обходиться дуже дорого, застосовується в елітному будівництві. Найчастіше матеріали, представлені сьогодні на ринку, оброблені складами на водній, спиртовій, масляній, восковій або акриловій основі.

Зробимо деревину благородною. Просочення для дерева: як покрити морилкою деревяну поверхню виготовлення морилки для дерева

Перша різновид активно застосовується при самостійній обробці деревини. Водна морилка буває суха і готова. У першому випадку порошок в необхідній пропорції змішують з водою.

Представлені морилки дещо складні в застосуванні. Вони піднімають волокна деревини. Щоб домогтися рівномірного відтінку, потрібно досить багато часу. Спочатку вихідний матеріал просочують водою. Далі поверхню ошкурівать. Це робить деревину стійкою до негативного впливу вологи. Цей різновид морилок дозволяє підкреслити текстуру деревини.

Спиртова морилка

Морилка на спиртовій основі відрізняється від попередньої різновиди швидкістю висихання. Вона не піднімає волокна деревини, що усуває набухання основи. Спиртова морилка характеризується хорошими антисептичними властивостями. Але через велику швидкість висихання на поверхні може з’явитися неоднорідною відтінок і навіть плями.

Зробимо деревину благородною. Просочення для дерева: як покрити морилкою деревяну поверхню виготовлення морилки для дерева

Тому, створюючи, наприклад, паркет з мореної деревини, варто віддати перевагу іншим різновидам хімічних речовин. Спиртова морилка застосовується для невеликих дерев’яних деталей. В цьому випадку просочення лягає рівно, плями з’являтися не будуть.

Пігменти, що входять до складу, на невеликих поверхнях виглядають досить добре. Деревина завдяки такій обробці буде довговічною в експлуатації. Наносять спиртову морилку виключно розпилювачем. Кисть в цьому випадку неприйнятна.

Масляна морилка

Ще однією популярною різновидом хімічного просочення є масляна морилка. Вона має ряд переваг. В оліфі або маслі розчинені барвники. У цього різновиду просочень представлений широкий спектр відтінків.

Меблі з мореної деревини, обробленої подібними засобами, виходить дуже красивою і довговічною. Волокна при просоченні не робляться, а засіб лягає досить рівномірно навіть на великих площах.

Зробимо деревину благородною. Просочення для дерева: як покрити морилкою деревяну поверхню виготовлення морилки для дерева

Цей різновид морилок менш вимоглива до способу нанесення. Застосовувати її зможе навіть людина з мінімальним досвідом у проведенні робіт представленого типу. Після обробки вироби досить просто дофарбовуються, реставруються. При роботі розчинником можна застосовувати широко доступний уайт-спірит.

Воскові, акрилові морилки

У сучасному світі обробка мореної деревини проводиться за найвищими стандартами і вимогами. Найбільш екологічними і пожежобезпечними речовинами для тонування матеріалу виступають воскові і акрилові морилки. Вони не виділяють неприємного запаху, легко наносяться на основу. Їх застосовують в самих різних галузях.

Акрилові просочення можна змішувати, отримуючи більш тонкі тонувальні кольори. Це якість широко застосовують для створення паркету або меблів. Навіть наносячи засіб в 2 шари, вийде створити монотонний відтінок без плям або ліній.

Зробимо деревину благородною. Просочення для дерева: як покрити морилкою деревяну поверхню виготовлення морилки для дерева

Воскові морилки наносять на основу за допомогою м’якої тканини. Засіб розтирають по поверхні. Застосовуючи цей різновид тонування, слід пам’ятати, що вона несумісна з лаком кислотного затвердіння або поліуретановими покриттями. Воскові морилки дуже добре виглядають після полірування. Тому їх активно застосовують в деревообробній промисловості.

Способи нанесення морилки

Морена деревина виходить завдяки застосуванню однієї з 4 наведених нижче технік. Засіб можна наносити за допомогою розтирання, розпилення, а також за допомогою валика або кисті.

Перший спосіб підходить для пористих порід деревини. Засіб розтирають по поверхні. При цьому використовують повільно висихає морилку. Напилення ж виконується за допомогою пульверизатора. Засіб рівномірно розподіляється по основі.

Нанесення тонування пензлем застосовується не для всіх порід деревини. Колір при цьому виходить більш насичений. Для невеликих деталей застосовують нанесення морилки валиком. Цей підхід дозволяє домогтися рівномірного кольору. Але цей спосіб все-таки краще використовувати для невеликих за площею поверхонь. Спосіб нанесення обов’язково вибирають відповідно до типу засобу.

Морена деревина вимагає дотримуватися при створенні особливої технології. Це дозволяє навіть в домашніх умовах створити якісний матеріал для подальшого застосування. Експерти рекомендують наносити морилку в 2-3 шари за допомогою найбільш підходящого способу.

Перший шар повинен бути тонким. Коли він повністю висихає, основу ошкурівают. Засіб наноситься строго у напрямку волокон деревини. Після того як всі шари будуть створені і висушені, поверхню натирають губкою, полірують м’якою тканиною. Рухи виробляють уздовж волокон або по діагоналі.

Якщо потрібно обробити велику площу, її ділять на ділянки, кожен з яких обробляють окремо. Шари повинні висихати один за іншим повністю. Залежно від типу основи кошти цей процес може становити від декількох годин до декількох днів.

Якщо засіб сильно густе, його можна розбавляти. Морилки на водній основі в цьому випадку вимагають, відповідно, води, а масляні — розчинника.

Усунення дефектів

Правильно оброблена морена деревина виглядає вишукано. Але у початківців майстрів в процесі нанесення засобу можуть виникнути певні проблеми. Усунути дефекти після висихання кошти досить важко. В цьому випадку механічно знімається верхній шар матеріалу.

Якщо при обробці з’являються затеки, значить, було нанесено занадто багато речовини. Його слід прибрати. Для цього наноситься другий шар кошти, і за допомогою ганчірки надлишки кошти усуваються.

Щоб в процесі роботи на деревині не утворювалися плями, необхідно перевірити нанесення засобу на непотрібний шматок цього матеріалу. Якщо шар лягає нерівномірно, необхідно вибрати іншу морилку. Вона буде густіше і більш повільно висихає.

Правильно вибираючи морилку для деревини, враховуючи в процесі роботи поради експертів, можна отримати матеріал високої якості.

Один з популярних методів її обробки. Використовується для поліпшення декоративних характеристик дерева, для захисту його від зовнішніх впливів, що допомагає продовжити термін експлуатації матеріалу.

Кропіткий процес, але якщо розібратися, то провести його без залучення професіоналів цілком можливо.

Давайте розглянемо більш детально, як виконати моріння деревини своїми руками:

Зробимо деревину благородною. Просочення для дерева: як покрити морилкою деревяну поверхню виготовлення морилки для дерева

І так для роботи вам знадобляться:

Власне морилка;

Наждачний папір для шліфування;

Широка кисть;

Вологопоглинаючий матеріал;

Інструмент, за допомогою якого ви будете наносити морилку.

Тут все залежить від площі оброблюваної поверхні, виду морилки і вашого переваги. Наприклад, якщо ви збираєтеся обробляти морилкоюДрібні деталі найкраще використовувати метод занурення деталі в ємність з морилкою, це займе менше часу і покриття деталі буде більш повним. Що стосується покриття поверхні великого розміру-тут використовують широкі кисті, валики або фарбопульти. Ідеально підійдуть великі круглі кисті, єдиний нюанс — перед використанням слід перевірити, що б з кисті не випадали волоски. Для нанесення морилок на спиртовій основі і нітроморилок краще використовувати фарбопульти, так як такі морилки дуже швидко сохнуть і наносити їх теж слід якомога швидше, що б уникнути плям і патьоків.

Зробимо деревину благородною. Просочення для дерева: як покрити морилкою деревяну поверхню виготовлення морилки для дерева

Коли інструмент і сама морилка обрані, потрібно підготувати поверхню для того, що б моріння деревини було більш якісним і рівним.

Основні моменти підготовки поверхні-це очищення від старих лако-фарбових матеріалів і . Як і будь-який інший вид покриття, морилка, краще лягає на чисту, гладку поверхню дерева.

Крім цього перед початком моріння пиломатеріали з тих порід дерева, які можуть мати смолу (наприклад, ) слід обезсмолити. Якщо цього не зробити деревина пофарбуватися не рівномірно, утворюються плями. Смола не дасть морилці проникнути в волокна деревини і ті ділянки, де вона міститься, будуть відрізнятися за кольором від решти матеріалу. Що б обезсмолити деревину необхідно обробити її розчином ацетону (25%), після чого промити теплою водою з милом і висушити.

Перед нанесенням морилки поверхню потрібно обробити водою за допомогою губки, роблять це для того, що б дерево злегка набрякло, і піднялися верхні волокна. Потім дерево шліфують, це допоможе уникнути підняття волокон в процесі нанесення морилки.

Також для того, що б бути впевненим в тому як «ляже» морилка слід зробити пробу. Проба допоможе вам визначиться скільки шарів морилки наносити для отримання бажаного ефекту, як лягає морилка на дану породу дерева, чи є в складі деревини смоли. Для цього візьміть частину деревини, яку збираєтеся обробляти (досить невеликий дощечки) і покрийте її рівним шаром морилки, дочекайтеся поки вона висохне, і покрийте морилкою ще раз, але вже тільки половину поверхні, дочекайтеся поки поверхня висохне, і знову нанесіть морилку на 1/3 частина дощечки. Після того як поверхня повністю висохне у вас з’являється можливість побачити кінцевий результат роботи і вибрати інтенсивність кольору, визначиться скільки шарів морилки наносити.

Зробимо деревину благородною. Просочення для дерева: як покрити морилкою деревяну поверхню виготовлення морилки для дерева

Після підготовки поверхні починається, безпосередньо,.

Тут слід запам’ятати кілька нескладних правил:

Морилку слід наносити рясно, уздовж волокон деревини, рівними смугами;

Наносити морилку на вертикальну поверхню (стіни, двері, вікна) краще знизу вгору, це допоможе вам уникнути небажаних патьоків;

Наносять морилку, зазвичай, в два шари. Приступати до нанесення другого можна тільки після повного висихання першого;

Коли процес нанесення морилки закінчений, дерево повинно трохи просохнути. Потім з поверхні слід прибрати надлишки морилки, які не вбралися в деревину. Зробити це досить просто. Для цього встановіть поверхню під кутом (приблизно 30 градусів) і використовуючи широку кисть умочену в ацетон, роблячи руху зверху вниз, необхідно як би зганяти залишки морилки вниз, попередньо під поверхню укладають вологопоглинаючий матеріал, який збере залишки морилки. В ході такої обробки дуже яскраво проявляється малюнок і структура дерева.

Після того як морилка повністю просохне, поверхню покривають . Проходить також в два шари. Перший, чорновий, для підняття ворсу. Після висихання лаку, поверхню злегка шліфують і наносять другий, фінальний, шар лаку. Коли поверхня повністю просохне — її полірують.

Пропонуємо вашій увазі відео про те як проходить моріння деревини . Приємного перегляду.

Ірина железняк, власкор інтернет-видання » atmwood. Дерево-промисловий вісник »

Наскільки інформація виявилася для вас корисною?

Морилками або бейцами називають тонуючі склади, які використовують для обробки деревини, щоб надати їй більш виразний відтінок. Вбираючись в структуру дерева, рідина фарбує поверхневий шар, зберігаючи природну текстуру і рельєф поверхні.

Обробка морилкою дозволяє просто і без зайвих витрат зраджувати невиразним породам дерева більш благородний зовнішній вигляд. Можливість експериментувати з відтінками розкриває широкі можливості при обробці проектів.

Склад морилок ніяк не впливає на основні характеристики матеріалу. На поверхні не утворюється плівка, стійкість до гниття, твердість і міцність деревини залишаються незмінними (при відсутності в складі спеціальних компонентів). Техніки нанесення бейцев освоїти абсолютно нескладно.

Основою для морилок може служити вода, спирт, масло та інші речовини. Кожен тип оздоблювального складу має свої особливості, знаючи які легко вибрати оптимальний тип обробки для конкретного проекту.

Водна морилка і її специфіка

Водна морилка доступна у вигляді рідини, вже готової до використання, і у вигляді порошку, який самостійно розлучається до бажаної концентрації. Бейци на водній основі відрізняються хорошою адгезією, природно підкреслюють текстуру деревини і маю широкий діапазон відтінків: від світлих тонів до глибоких темно-червоних кольорів. Відсутність токсичних запахів робить такі склади незамінними при виконанні внутрішніх робіт.

При обробці деревини смолянистих порід водна морилка може піти плямами, через нерівномірне вбирання в структуру матеріалу. В цьому випадку поверхню виробу рекомендують піддати процедурі знесмолювання.

Ще одним недоліком при роботі з водними бейцами є проблема піднятого ворсу. Для усунення цього дефекту підготовлену поверхню змочують водою і дають їй просохнути. Потім виріб ошкурівают дрібнозернистим папером і його розкривають оздоблювальним складом.

Після обробки деревини водною морилкою на її повне висихання йде 12-14 годин.

В яких випадках доречні спиртові морилки?

Спиртові морилки — це категорія оздоблювальних складів на основі анілінових барвників, розведених в спирті. Як і водні бейци, такий продукт пропонується в порошковому і рідкому вигляді. Відмінною особливістю обробки є прискорене проникнення фарбувальних пігментів в структуру деревини і швидке висихання.

Оптимальний метод нанесення спиртової морилки-застосування фарбопульта. Використання кисті, валика і тампонів при роботі з такими складами – неефективно, через швидке висихання. Застосування ручних методів часто закінчується розлученнями, нерівномірним тоном, плямами та іншими дефектами.

Такі склади оптимальні при обробці поверхонь великих площ. Близькими за характеристиками до них є нітроморилки-бейци на основі розчинників.

Висихання морилки на спиртовій основі відбувається за 20-30 хвилин.

Масляні морилки і їх особливості

Оздоблювальний склад являє собою барвники, розчинені в маслі, як правило, лляному. Морилка легко і рівномірно наноситься на деревину, причому, як ручними методами, так і фарбопультом. Вона не утворює поверхневих плівок, підкреслює текстуру дерева і забезпечує повітрообмін.

Відмінною особливістю фарбувальних пігментів таких складів є їх стійкість перед уф-випромінюванням, за рахунок чого пофарбовані поверхні не вигоряють на сонці, зберігаючи насиченість кольору роками. Для розведення масляних складів використовують уайт-спірит

Скільки сохне така морилка, залежить від ступеня її концентрації і ряду інших факторів. В середньому на це йде від 2-х до 4-х годин.

Зробимо деревину благородною. Просочення для дерева: як покрити морилкою деревяну поверхню виготовлення морилки для дерева

Воскові та акрилові склади

За всіма основними характеристиками такі морилки схожі з олійними аналогами. Відмінною особливістю воскових і акрилових бейцев є їх вологозахисні властивості. Оздоблення добре захищає поверхню дерева від води, але при цьому вразлива до механічних пошкоджень.

Воскові та акрилові склади легко наносяться ручними методами, тримають однаковий тон, не залишають розлучень. Вони не піднімають ворс і добре підкреслюють натуральну текстуру дерева. Цей тип обробки активно застосовується при реставрації меблів. Бейци даного типу пропонуються в широкій колірній палітрі.

Скільки сохне така морилка, також залежить від комплексу факторів. В середньому процес повного висихання воскових і акрилових морилок займає 4-5 годин.

Які інструменти використовують для нанесення морилки?

Моріння дерева в домашніх умовах можна виробляти пензлем, поролоновим або тканинним тампоном, малярським валиком, а також фарбопультом.Вибір техніки визначається в першу чергу типом оздоблювального складу.

Зробимо деревину благородною. Просочення для дерева: як покрити морилкою деревяну поверхню виготовлення морилки для дерева

Оптимальне співвідношення матеріалів і використовуваних інструментів:

  • спиртові і нітроморилки-краскопульт;
  • водні морилки-тампони, валик, кисті з синтетичною щетиною;
  • масляні і акрилові морилки – широкі кисті з натуральною щетиною, безворсові тампони.

Як фарбувати морилкою дерево: способи нанесення оздоблювального складу

Існує два загальноприйнятих методу обробки дерева морилкою:

  1. нанесення складу з надлишком і подальше видалення надлишків тампоном.

Техніка актуальна в першу чергу для водних складів. Вона дозволяє вирівняти колірні переходи, усунути патьоки і досягти більш світлих тонів. Морилка наноситься круговими (тампон) або поздовжніми (валик, кисть) рухами, з подальшим витиранням уздовж волокон. Після підсихання першого шару-наноситься другий. Процедура повторюється до досягнення бажаної насиченості кольору.

Зробимо деревину благородною. Просочення для дерева: як покрити морилкою деревяну поверхню виготовлення морилки для дерева

  1. нанесення складу з надлишком без подальшого витирання надлишків.

Ця техніка більш доречна при використанні воскових, масляних і акрилових морилок, коли стоїть завдання досягти глибоких відтінків деревини. Допускається часткове витирання надлишків, після того як основна частина складу вбереться в структуру дерева. Це дозволяє вирівняти тон і позбутися від незначних дефектів, які можуть виникнути при нанесенні складу.

  • для посилення адгезії морилку можна трохи підігріти, це поліпшить швидкість і глибину проникнення складу в структуру деревини;
  • не рекомендується сильно вимаківать кисть, тампон або валик в оздоблювальному складі. Контрольований паркан морилки мінімізує ризик утворення патьоків і плям.
  • торці дошки обробляють морилкою більш інтенсивно, ніж основну поверхню, тому що вони активніше вбирають склад.

Як підготувати поверхню до обробки?

Говорячи про переваги морилки, не слід забувати, що вона підкреслює не тільки виразність текстури дерева, але і всі дефекти, наявні на його поверхні. Тому належній підготовці вироби приділяють особливу увагу.

  1. дерев’яна поверхня ошкурівается середньо — і дрібнозернистим папером. Старе покриття, при наявності такого, повністю знімається.
  2. очищена і вирівняна шліфуванням поверхню знежирюється губкою, змоченою в уайт-спіриті.
  3. хвойні породи піддаються процедурі знесмолювання, для цього їх обробляють спеціальним складом.
  4. при роботі з водними бейцами на дерев’яній поверхні попередньо усувають піднятий ворс (див.пункт 2).
  5. на підготовленій поверхні роблять колірну пробу. Пробний фарбування дозволить зрозуміти, як склад взаємодіє з конкретною породою дерева і скільки його шарів потрібно нанести, щоб досягти бажаного кольору.

Дотримання цього алгоритму допоможе досягти професійного результату при морінні деревини в домашніх умовах.

Як вирішити проблему плямистості?

Нерівномірний тон обробки, коли в одних місцях морилка проявляється сильніше, а в інших слабкіше, – це поширена проблема, яка пов’язана з особливостями деяких порід дерева. Плямистість може виникати при обробці смолянистої деревини, а також порід з нерівномірною щільністю або фанери. У першому випадку, рекомендують знесмолювати поверхню, у другому – попередньо обробляти дерево спеціальними кондиціонерами, які закриють пори і забезпечать рівномірне поглинання морилки.

Зробимо деревину благородною. Просочення для дерева: як покрити морилкою деревяну поверхню виготовлення морилки для дерева

Фарбування дерев’яних виробів морилкою і лаком

Для посилення зносостійкості і привабливості поверхні дерев’яних виробів, пофарбованих морилкою, їх додатково розкривають лаком. На цьому етапі багато хто стикається з проблемою, коли при накладенні лаку морилка починає йти розмивами, що в підсумку невиправно псує всю виконану роботу.

На етапі фінішної обробки важливо пам’ятати:

  • водні морилки повинні поєднуватися з неводними лаками;
  • спиртові морилки – з неспиртовими лакофарбовими складами.

Зробимо деревину благородною. Просочення для дерева: як покрити морилкою деревяну поверхню виготовлення морилки для дерева