болотов андрій тимофійович, перший російський селекціонер і помолог

60

(1738-1833)

Болотов андрій тимофійович народився 7 (18).10.1738, в дворяниново алексинського повіту тульської губернії. Російський письменник і вчений, один із засновників російської агрономічної науки, мемуарист. Народився у збіднілій дворянській родині. Брав участь у семирічній війні 1756-63. У 1762 в чині капітана вийшов у відставку і в родовому маєтку дворяниново став займатися дослідною роботою в с.х-ве. Праця болотова «про поділ полів» була першим керівництвом по введенню сівозмін та організації сільськогосподарських територій.

Болотов розробив прийоми агротехніки в залежності від зональних грунтово-кліматичних умов, ряд наукових прийомів внесення добрив, прийоми боротьби з бур’янами. Вперше створив помо-логічну систему і дав опис понад 600 сортів яблунь і груш. Їм виведено багато цінних сортів плодових культур. Б. Виявив явище дихогамії (у яблуні) і відзначив переваги перехресного запилення.

У болотова знаходимо спроби використання гібридизації в селекції плодових культур. Він розробив наукові принципи лісорозведення та лісовикористання. Склав перше російське бота-ническое керівництво по морфології і систематики рослин. У 1779-97 керував маєтками палацового відомства тульської і московської губерній. Був постійним кореспондентом вільного економічного товариства і співробітником «праць» цього товариства, де друкував статті з агрономії, ботаніки, з організації поміщицького і частково селянського х-ва. Видавав за участю н.і. Новікова журнал «сільський житель» (1778-1779) і «економічний магазин» (1780-1789). З величезної літературної спадщини б. Найбільшу історичну цінність мають автобіографічні записки, що містять матеріали про російської армії, побут дворян і поміщицькому х-ве, палацовому перевороті 1762, селянській війні 1773-75, страти є.і. Пугачова, реакції російських дворян на велику французьку революцію. У записках б. Відбилося кріпосницькі світогляд автора.

Помер 4 (16).10.1833 на батьківщині, в дворяниновому.

Твори: життя і пригоди а.болотова, описані самим їм для своїх нащадків… (1738-1793), т. 1-4, спб, 1870-73 (скор. Изд. Т.1-3, м.-л., 1931); вибрані твори з агрономії, плодівництва, лісівництва, ботаніки, м., 1952.

Літ.: бердишев а.п., а. Т. Болотов — перший російський вчений агроном, м. 1949; шкловський в. Б., коротка і достовірна повість про дворянина болотова. «красная новь», 1928, кн. 12; морозов і. І кучеров а., болотов — публіцист, в зб.: літературна спадщина, № 9-10, м., 1933.

Джерело: бсе, т. 3, стор 1559. М. 1970.

***

Болотов андрій тимофійович п ервий селекціонер і помолог росії, основоположник російського наукового садівництва. Почесний член королівсько-саксонського лейпцизького економічного товариства (1794), почесний член московського товариства сільського господарства (1820).

Народився в д.дворяніново тульської області. Навчався в приватному пансіоні в петербурзі. Брав участь у семирічній війні з пруссією (1758-1761), з 1762 р.став займатися сільським господарством у своєму родовому маєтку.

Наукова сільськогосподарська діяльність а. Т. Болотова багатогранна і різноманітна. Він перший ввів в практику розплідників росії окулірування, розробив агротехніку посадки плодових дерев, спосіб літньої пересадки дерев і кущів в громадському стані. Автор декількох сортів яблуні, багатотомної помологічної праці» зображення і описи різних порід яблук і груш, що народжуються в дворяніновскіх, а почасти і в інших садах», що містить 7 томів тексту і 3 томи барвистих малюнків, виконаних автором з натури. Описано 561 сорт яблуні і 39 сортів груші. Загальна кількість написаного і перекладеного ним з інших мов становить понад 300 томів, з них близько 50 томів з питань садівництва. Нагороджений двома великими медалями.

Література про вченого: болотов андрій тимофійович / / словник-довідник садівника. — м., 1957; перший селекціонер іСиром, що залишився. Дати пирогу охолонути протягом 10-15 хвилин перед нарізкою.

Кабачок-чудовий літній овоч, який легко вирощувати і ще простіше готувати. М’який смак, високий вміст вітамінів і низька кількість калорій роблять кабачок відмінним доповненням до вашого столу. У цей час року, коли присадибні ділянки і ринки переповнені кабачками, урожай цього овоча не повинен пропадати зазря, і ми сподіваємося, що наші прості страви з кабачків допоможуть вам правильно розпорядитися цими сезонними плодами.