Декоративна яблуня: сорти, посадка і догляд

50

Декоративна яблуня в цвіту порівнянна за красою зі знаменитою сакурою, її дрібні яскраві плоди дуже прикрашають сад в кінці сезону і довго не опадають, а деякі види декоративних яблунь мають незвичайні відтінки літнього та осіннього листя. Крім того, існують яблуні з дивовижними зонтичними або плакучими кронами. І все це поєднується з невибагливістю, витривалістю і довговічністю звичних нам садових яблунь.

Сорти і види декоративних яблунь

Поняттям «яблуня декоративна» об’єднують різновиди звичайних садових яблунь, вирощуваних заради естетичного ефекту: красивих квіток і плодів, витонченої крони і незвичайної листя. Сортів досить багато і вони досить різні за розмірами дерева, формою крони і характером цвітіння. Особливо цікаві наступні:

Яблуня декоративна adirondack

Сорт висотою 2,5 м (рідше – до 5 м), з колонновидной кроною, у якій гілки спрямовані вгору. Бутони рожеві, квітки білі, цвітіння дуже рясне. Дрібні (1 см) оранжево-червоні плоди щільно всіюють гілки.

яблуня декоративна сорт adirondack

Яблуня декоративна evereste

Чагарник або дерево висотою 4-6 м (до 8 м), з широкою пірамідальною кроною. Листя темно-зелені, черешки червоні.

Квітки білі з рожевими краями, 3-3,5 см.плоди оранжево-червоні, зібрані по кілька штук.

Яблуня декоративна golden hornet

Яблоеня висота 4-6 м, крона округлої форми. Листя глянцеві, зелені. Бутони рожеві, квітки в розпуску білі, цвітіння рясне. Плоди яскравого жовтого кольору, довго не опадають.

Яблуня декоративна helena (опис сорту і фото надані аллою малаховою)

Кущ невисокий і компактний, округлий, 2,5 м вгору і вшир. Відрізняється бронзово-бордовим листям весь сезон, листочки і довгасті, і пальчасті, а яскраво-рожеві квітки в суцвіттях-пензликах дають після цвітіння темно-бордові яблучка, схожі на ягоди чорноплідної горобини.

яблуня декоративна сорт helena

яблуня декоративна сорт helena

Яблуня декоративна john downie

Висота 4-6 (до 8) м, крона розлога. Листя блискучі, насиченого зеленого кольору.

Бутони рожеві, квітки білі, відносно великі — до 4,5 см. Дуже оригінальні плоди: витягнутої форми, помаранчеві з червоними боками, розміром до 4 см.

Яблуня декоративна makamik

Висота 4-6 м, крона округла, молоде листя пурпурне, дорослі – зелене. Дуже ефффектни квітки-рожево-пурпурові, діаметром до 5 см. Цвітіння рясне. Плоди червоні, дрібні.

яблуня декоративна сорт makamik (фото надано аллою малаховою)

Яблуня декоративна ola

Яблуня висотою до 5 м, крона округла. Листя при розпусканні червонувато-бронзові, дорослі – зелені з бронзовим відливом. Квітки великі, яскраво-рожеві, плоди пурпурові.

Яблуня декоративна royal beauty

Висота 3-5 м, крона плакуча, дуже незвичайних обрисів. Молоде листя бронзово-червоні, дорослі – зелено-пурпурні.

Бутони пурпурові, квітки в розпуску насиченого рожевого кольору. Плоди темно-червоні, дрібні.

яблуня декоративна сорт royal beauty

Яблуня декоративна rudolph (рудольф)

Дерево або чагарник, висота 4-6 м, крона росте вертикально. Листя при розпусканні бронзові, потім темно-зелені.

Бутони рожеві, квітки великі, до 5 см в діаметрі, темно-червоні, у міру відцвітання рожевіють. Плоди розміром до 2 см, оранжево-жовті.

яблуня декоративна сорт rudolph

Видові декоративні яблуні

Видові рослини також представляють великий інтерес для садівників.

Яблуня недзвецького

Дерево досягає висоти 6-8 метрів, крона шатровидная, діаметром до 8 м.молода кора коричнева з пурпуровим відтінком, стара набуває сірого кольору. Листя пурпурні або темно-зелені з червонуватим відливом, до середини сезону або в тіні звичайні зелені.

Цвітіння дуже рясне, в травні; невеликі (3-4 см) квітки темно-рожеві або пурпурні. Дрібні (2 см) плоди дозрівають в серпні і мають насичений пурпурний колір.

Зимостійкість висока. Ці яблуні невибагливі і не вимагають спеціального догляду.

яблуня недзвецького

Яблуня обільноцветущая

Батьківщина цієї яблуні – японія, і в наших широтах її нерідко використовують в псеводяпонскіх садах. Висота дерева 6-10 м, крона розлога, листя темно-зелені.

У міру розпуску відтінок цвітіння змінюється: кармінно-червоні бутони перетворюються в свело-рожеві, а потім і білі квітки діаметром до 3 см, зібрані в зонтиковидні суцвіття. Цвітіння дуже рясне, в травні-червні. Плоди діаметром до 8 мм жовті, у міру дозрівання (у вересні) червоніють.

Зимостійкість висока, в суворі зими можуть підмерзати однорічні пагони. Ця яблуня вважається однією з найефектніших, а невибагливість дозволяє використовувати її навіть для міського озеленення.

Популярні сорти:

pendula – дерево висотою до 4 м з красивою плакучою кроною.

Яблуня сибірська або ягідна

Яблуня ягідна — один з найбільш морозостійких видів декоративних яблунь, витримує морози до — 40°с.це дерево або чагарник висотою 5-10 м з охайною кулястою кроною. Кора сіро-коричнева, іноді з пурпуровим відтінком, листя глянцеві, зелені, з більш світлою зворотною стороною. Квітки білі, 4-4, 5 см, білі, зібрані в суцвіття по 4-8 шт. Цвітіння в травні, плоди дозрівають у вересні-жовтні, дуже дрібні (до 1 см), жовті або червоні.

Популярні сорти яблуні ягідної:

street parade — крона витягнута, ближче до овальної форми, квітки більші, ніж у видових рослин, бутони рожеві. Зимостійкість нижче, ніж у видових яблунь.

яблуня сибірська

Декоративні яблуні: як посадити і доглядати

Декоративні яблуні найкраще розвиваються на сонячних місцях, можуть рости також в легкій тіні. До грунтів невимогливі, але вважають за краще добре дренованих, поживні, з нейтральною кислотністю або слабокислі. Чи не переносять близького залягання грунтових вод і заболочування грунту. Посадка, полив і підгодівля – як для звичайних яблунь. Що стосується обрізки, то яблуні недзвецкого і обільноцветущей потрібно тільки початкова формування в перші роки життя; яблуня сибірська добре переносить обрізку, тому придатна для регулярного формування. Проте всі види декоративних яблунь потребують щорічної санітарної обрізки.

Декоративні яблуні в дизайні саду

Яблуню недзвецького з її великою значною кроною часто використовують як акцент в змішаних групах пропорційних рослин, а також як ефектний солітер. У великих садах підходить для алейної посадки.

Яблуня обільноцветущая найвигідніше виглядає в змішаних групах і в якості солітера. Фахівці вважають за краще саме її для створення бонсаї і садків в японському стилі.

Яблуня сибірська може використовуватися для вільно зростаючих живоплотів, алейної посадки, хороша в змішаних групах і як солітер.