Мирт як доглядати в домашніх умовах. Вирощування мирта звичайного в домашніх умовах

64

Мирт-одне з найулюбленіших кімнатних рослин квітникаря. Це не дивно, адже миртове дерево неймовірно красиве і корисне. До того ж воно має багату історію походження і дуже красиву символіку. Існує безліч легенд і повір’їв, пов’язаних з цим листяним красенем.

мирт-рослина з роду вічнозелених чагарників і дерев. Належить воно до сімейства миртових і бере свій початок в стародавній греції. Протягом багатьох століть це деревце вважається символом краси і молодості, а також воно символізує щастя і благополуччя в родині. В якості декоративного квітки формувалося рослина мирт протягом 400 років. у кімнатних умовах квітка може досягати 1 м у висоту, в природних – росте вгору на 3-4 м.

листя деревного чагарнику

Мирт як доглядати в домашніх умовах. Вирощування мирта звичайного в домашніх умовахдеревний чагарник має прямі стебла, які досить густо гілкуються. Листя у цього красеня темно-зеленого кольору, щільні, шкірясті. Форма листка мирта довгаста, до краю трохи загострюється. На стеблах листя ростуть дуже рясно і тримаються на маленьких черешках. Довжина одного листочка досягає від 2 до 5 см. Листя можуть мати різні форми в залежності від виду рослини, наприклад, у мирта хеквен є зморшкуваті краю на листі.

Листя мирта блискучі і мають приємний запах. Вся справа в тому, що в листі містяться дрібні залозки, які можна розглянути поблизу при хорошому освітленні. Саме завдяки цим залозкам лист рослини випускає ефірні масла і ароматичні речовини. Ефірна олія мирта сприяє зняттю втоми, добре заспокоює і лікує від безсоння. Однак слід бути обережним з миртовим ароматом, надмірне його кількість може викликати нудоту і запаморочення.

цвітіння кімнатної рослини

Миртові квітки ростуть в пазухах листків поодиноко, або цвітіння збирається в цілі кисті. Цвітіння в основному біле, іноді зустрічаються рожеві відтінки квіток. Самі квіти дрібні, дуже ароматні і запашні. Цвітіння кімнатного мирта запилюється пензликом. Дерево розквітає на початку літа, а восени плодоносить. плоди цієї рослини містять пряність, вони їстівні і соковиті, темно-синього або червоного глибокого кольору на вигляд.

популярні види мирта

Мирт як доглядати в домашніх умовах. Вирощування мирта звичайного в домашніх умовахна сьогоднішній день існує близько ста різних видів мирта. Цей ароматний листяний красень представлений багатством своїх видів по всьому світу, проте найбільш поширеним є мирт звичайний або, як його ще називають, комуніс. І це не дивно, адже квітникарі вважають рослину мирт звичайний самим невибагливим квіткою з сімейства миртових. Характерними рисами цього деревця є п’ятипелюсткові квітки з золотими тичинками по центру, а також сильно розгалужений стовбур, досить короткий.

Великою популярністю користуються такі види, як мирт дрібнолистий, мирт пишний, мирт ральфа, мирт хеквен. Також, входить в опис рослини мирт такий вид, як тарентина гранада, карликовий квітка, який дарує своїм власникам красиве буйне цвітіння. Всі ці види мають відмінності за формою листя і гілок, а також за кольором плодів, але всі вони неймовірно красиві і унікальні.

лікувальні та корисні якості рослини мирт

Зовсім не дарма характеристика мирта має такий цікавий момент: з грецької мови переводять слово «мирт», як «бальзам».

Мирт як доглядати в домашніх умовах. Вирощування мирта звичайного в домашніх умовахможна дуже довго перераховувати, чим корисний мирт і як його цінують в медицині. Це південне рослина має величезне джерело лікувальних властивостей. Сьогодні всі, хто піклується про своє здоров’я, цікавляться темою — рослина мирт: його властивості і застосування, адже цей невеликий кімнатний мешканець дуже багатий на корисні якості.

Квітка здатна очистити повітря в квартирі, захистити мешканців будинку від бактерій і настирливих вірусів, наприклад, від хвороби грві, від туберкульозної і дифтеритної палички. Широко відомі антибактеріальні властивості рослин мирт, а також те, що квітка сприяє протизапальним процесам організму.

З деревця виготовляють різні настоянки, які допомагають при кишкових захворюваннях, надають допомогу при боротьбі з раковими пухлинами, допомагають впоратися з серцевими хворобами, надають цілющі дії при гаймориті, діабеті, хворобах печінки і нирок. Цікаво, що мирт застосовують також і при різних алергічних симптомах.

Ефірна олія, яка міститься в листі, корі і квітках деревця, відмінно тонізує і заспокоює. Це масло широко використовують в косметичних цілях, адже воно лікує шкіру від вугрів, надає їй свіжість, зміцнює волосся. А ще миртове масло бадьорить і покращує настрій. І на цьому корисні властивості рослини мирт не закінчуються. Цей вічнозелений квітка пом’якшує кашель завзятого курця, підвищує імунітет.

правильний догляд за миртом будинку

Багато квітникарі-любителі задаються питанням: як доглядати за миртом, щоб він ріс здоровим і сильним. Будь-кімнатна квітка потребує трепетному і уважному догляді, адже йому необхідно відчувати турботу. Якщо догляд за рослиною мирт в домашніх умовах був повноцінним, то цей кімнатний красень неодмінно порадує квітникаря своїм пишним зростанням. Для цього необхідно дотримуватися кількох простих порад.

місце і освітлення для квітки

Мирт як доглядати в домашніх умовах. Вирощування мирта звичайного в домашніх умовахмирт любить сонячне світло, проте сонячних променів має бути в міру, особливо в спекотні літні дні. Не варто тримати вазон з миртовим деревом на спеці. Найкраще ставити квітка на добре освітлену ділянку, або на підвіконня. Буде чудово, якщо дерево опиниться на західній або східній стороні. Влітку догляд за рослиною мирт вимагає менших зусиль, досить просто винести його на свіже повітря, наприклад, на балкон. Взимку потрібно забезпечити квітці хороше освітлення.

температура і вологість повітря

Мирт як доглядати в домашніх умовах. Вирощування мирта звичайного в домашніх умовахсприятлива атмосфера для квітки мирт: як доглядати, яку дотримуватися температури, як його освіжити і не пересушити? все це досить просто. Миртове дерево прекрасно росте при помірній температурі повітря, взимку буде добре себе почувати при температурі до восьми градусів нижче нуля. Якщо забезпечити мирту прохолоду взимку, то влітку цей красень буде цвісти густо і рясно. У літній сезон квітка потрібно просто тримати на свіжому повітрі, але берегти від спекотної спеки.

Вологість повітря це вічнозелене деревце вимагає високу і дуже погано справляється з сухим повітрям в приміщенні. Рослина потребує постійного обприскуванні влітку, а також навесні і теплою осінню, коли воно інтенсивно росте і міцніє. При настанні холодів його можна не обприскувати.

грунт, добриво, а також полив

Мирт як доглядати в домашніх умовах. Вирощування мирта звичайного в домашніх умовахгрунт у вазоні з миртовим рослиною повинна залишатися досить вологою. Вазону рекомендується містити в собі в рівних кількостях пісок, перегній, торф’яну землю і дернову землю. Можна, також, зробити грунт з глинистої, перегнійної, торф’яної і дернової землі в рівних кількостях і додати пісок. Поливатися кімнатне дерево повинно регулярно, але в помірній кількості, не варто сильно заливати вазон. Вода для поливу використовується тепла.

Скільки ж вимагає добрива кімнатна рослина мирт: вирощування і догляд під час підгодівлі, чи є особливості? справа в тому, що підгодівля залежить від того, який результат очікується квітникарем. Якщо потрібно домогтися гарного цвітіння, можна, наприклад, використовувати добриво з фосфором, а підгодівлі з азотом підійдуть для вирощування маленького декоративного деревця. Яким би не був вибір квітникаря, головне не забути підгодувати миртовий квітка раз в тиждень.

пересадка деревного чагарнику

Пересаджувати деревний чагарник слід у міру необхідності, робити це потрібно акуратно і уважно.

При цій відповідальній процедурі необхідно стежити, щоб стовбур не занурився в землю разом з корінням, рекомендується залишати його на поверхні вазона. Поки листяний красень молодий, пересаджувати його можна раз на рік, але намагатися не перестаратися, адже сильно великі вазони не підуть деревцю на користь. Також, необхідно пам’ятати, що квітка пересаджують навесні до того, як він почне цвітіння.

обрізка, а також прищипування

Мирт як доглядати в домашніх умовах. Вирощування мирта звичайного в домашніх умовахмирт потребує обрізку для того, щоб знайти красиву форму. Цей листяний квітка буде радувати око в будь-якому випадку, але якщо надати йому бажаний вигляд за допомогою обрізки, він буде виглядати унікально. Якщо підрізати верхівку квітки, він прикрасить інтер’єр приміщення у вигляді чагарнику, якщо ж провести обрізку бічних частин, мирт витягнеться вгору, як струнке дерево. Тут рекомендується запам’ятати наступне: деревна рослина обрізається тоді, коли стовбур вже зміцнів, і обов’язково це процедура проводиться у весняний період.

Прищипувати листяного красеня можна в міру необхідності для того, щоб збільшити густоту крон. Мирт стане пишніше і здоровіше після прищіпки, проте занадто часто це робити не рекомендується, так як дерево може втратити густоту цвітіння. Досвідчені квітникарі знають, що процедури подібного роду слід проводити помірно, враховуючи всі тонкощі питання мирт звичайний: догляд в домашніх умовах, адже кожна рослина любить індивідуальний підхід.

розмноження миртового дерева

Мирт як доглядати в домашніх умовах. Вирощування мирта звичайного в домашніх умоваху природі існує два способи розмноження мирта: з насіння і за допомогою живців. Обидва способи вимагають досить великої уваги і дбайливого ставлення. Розмноження живцями квітникар проводить 2 рази на рік, для цього необхідно зняти їх з мирта і посадити для вкорінення в торф з піском. Живці накриваються пакетом для збереження вологи, а вже через місяць, коли підростуть коріння, їх можна висаджувати в маленький вазон. Цвіте такий мирт вже на третій рік свого зростання.

Для насіння необхідно підготувати грунт з торфу і піску, розподілити їх рівномірно на поверхні, присипати зверху тонким шаром землі і накрити плівкою. Цей грунт рекомендується поставити на добре освітлене місце і регулярно поливати. Приблизно через 2 тижні, коли у саджанців з’являться по два листочка, можна їх пересаджувати в маленькі вазони. Цвісти цей мирт почне на п’ятому році життя.

що загрожує мирту?

Мирт як доглядати в домашніх умовах. Вирощування мирта звичайного в домашніх умовахчи здоровий мирт: хвороби і лікування, чого слід побоюватися і як правильно вберегти деревну рослину? квітникарям обов’язково потрібно знати, які бувають хвороби мирта, щоб запобігти їх появі. Найпоширеніша напасть-попелиця, вельми неприємний павутинний кліщ, а також щитівка. Ці, а також подібні шкідники мирта, можуть проявити себе, якщо квітці не забезпечити хороше освітлення і не дотримуватися правильний полив. лікування виробляють інсектицидами, також миртового красеня рекомендується обприскувати водою, особливу увагу приділивши нижній стороні листя.

Кожен квітникар, який може похвалитися шикарним рослиною мирт в своїй колекції, неймовірно цим пишається, адже ця квітка несе в собі безліч корисних нюансів. Про символіку, історію та красу цього листяного улюбленця можна говорити вічно, проте краще просто насолоджуватися його виглядом в своєму будинку! багато корисної інформації в статті:

На підвіконнях квартир і офісів часто можна побачити компактне деревце, що радує запашними квітами. Це-мирт, вирощуваний з давніх часів. За аромат квітів рослина і отримало свою назву. «мирт «в перекладі з грецької мови означає»пахощі». У даній статті ми розповімо про догляд за миртом в домашніх умовах.

За переказами, мирт росте в райських садах. Адаму вдалося забрати гілочку райського дерева, коли його вигнали за гріхи, як спогад про життя в раю. Гілочка прижилася в умовах теплого і вологого клімату середземномор’я, поширившись по світу. Грецькі легенди стверджують, що богиня афродіта носила вінок з гілочок мирта. За ніжні ароматні квіти рослина стала символом любові, вірності. До сих пір в деяких країнах в букет нареченої додають квіти або гілочку мирта, що уособлює вірність в шлюбі.

У природних умовах квітка росте в країнах середземномор’я з субтропічним кліматом. Він являє собою вічнозелений чагарник або дерево, що виростає до двох-трьох метрів. У природі зустрічається багато різновидів, що ростуть в америці, австралії, країнах азії.

Мирт як доглядати в домашніх умовах. Вирощування мирта звичайного в домашніх умовах

Його прикрашають невеликі яскраво-зелені листочки, розташовані на гілочках супротивно один одному. Невеликі листя на коротких живцях до кінців загострюються. Квіти білого, рожевого кольору ростуть групами в кистях або поодиноко. Існують види мирта з простими або махровими квітами, з різною кількістю пелюсток. Після цвітіння на рослині з’являються плоди-ягоди виду кістянка.

Мирт серед квітникарів цінується не тільки за зовнішній вигляд і аромат квітів. Головна його перевага полягає в наявності фітонцидів і ефірних масел в листі, кольорах і плодах. Вони очищають повітря в приміщеннях, що призводить до зменшення простудних захворювань і підвищення працездатності, зняття стресів. Тому миртове дерево можна зустріти в офісних приміщеннях.

Настій, приготований з листочків і квітів, використовується для очищення обличчя. У деяких країнах листя і плоди мирта використовуються в якості приправи до страв.

види і сорти мирта з фото

Кімнатна рослина має форму невеликого деревця, що не виростає більше 60 см, що дозволяє вирощувати його серед інших кімнатних квітів.

Мирт як доглядати в домашніх умовах. Вирощування мирта звичайного в домашніх умовах

Болотний мирт

Болотний мирт є одним із стійких до низьких температур. Він виростає не вище одного метра, має форму чагарнику з прямими гілками. Відрізняється тим, що переносить снігові зими росії. Листя на зиму опадає, а навесні рослина знову розпускається. Зустрічається на сфагнових болотах, живе до п’ятдесяти років. Відрізняється наявністю в рослині отрути, тому не можна допускати, щоб він потрапляв в їжу тваринам.

Мирт як доглядати в домашніх умовах. Вирощування мирта звичайного в домашніх умовах

Мирт варіегантний

Мирт варіегантний характеризується яскравими строкатими листочками, що мають по краях точки і смужки бурштинового кольору. Білосніжні квіточки з бежевим відтінком і золотистими тичинками володіють вишуканим ароматом. До того ж рослина очищає повітря, зменшуючи вміст вуглекислого газу. Для отримання красивого забарвлення листя необхідно забезпечити яскраве світло для рослини. Вирощується в кімнатних умовах в пухкому грунті, з використанням підгодівлі.

Мирт як доглядати в домашніх умовах. Вирощування мирта звичайного в домашніх умовах

Мирт гіменей (щастя нареченої)

Одну з різновидів мирта звичайного називають гіменей . У природних умовах чагарник виростає до 3-5 метрів. У приміщеннях висота його не перевищує одного метра. Цей сорт називають» щастям нареченої», його квітучу гілочку використовують у весільних букетах. Квіти і плоди мають сильний аромат.

Мирт як доглядати в домашніх умовах. Вирощування мирта звичайного в домашніх умовах

Мирт крупнолистний

Мирт крупнолистний також є різновидом звичайного мирта. Він має велике листя довжиною до п’яти сантиметрів, виростає до чотирьох метрів. Як і інші види мирта, має цілющу дію, вбиває бактерії. Застосовується для лікування захворювань шлунково-кишкового тракту, гаймориту.

Мирт як доглядати в домашніх умовах. Вирощування мирта звичайного в домашніх умовах

Мирт тарентина

Карликовими розмірами відрізняється мирт тарентина . Його листочки подовженої форми не перевищують півтора сантиметра. Відрізняється рясним цвітінням, мініатюрні квіточки зібрані в групи. Відрізняється швидким зростанням, але в умовах квартири не виростає вище одного метра. Добре розвивається при дотриманні основних вимог по догляду:

  • регулярний полив;
  • обприскування;
  • достатня кількість сонячного світла.

Мирт як доглядати в домашніх умовах. Вирощування мирта звичайного в домашніх умовах

Мирт комунніс

Мирт комуніс має форму дерева, яке в місцях проживання називають ще мертвим деревом. На батьківщині виростає до п’яти метрів, відрізняється листочками подовженої форми і рясним цвітінням.

Мирт як доглядати в домашніх умовах. Вирощування мирта звичайного в домашніх умовах

Мирт лимонний

Мирт лимонний отримав свою назву за лимонний аромат. Місцем проживання є австралійські тропіки. Використовується для отримання ефірного масла, виготовлення приправ і спецій.

Мирт як доглядати в домашніх умовах. Вирощування мирта звичайного в домашніх умовах

Мирт звичайний

У кімнатному квітникарстві найбільшого поширення набув мирт звичайний . У природі він росте у вигляді чагарнику висотою до чотирьох метрів. У домашніх умовах росте у формі невеликого деревця. Від інших видів відрізняється овальними листочками і ароматними, маленькими квіточками. Цей вид рослини ідеально підходить для вирощування бонсая.

зміст в домашніх умовах

Виходець з субтропіків воліє літню температуру в діапазоні від 22 до 24 градусів тепла. Влітку найкращим місцем для мирта буде балкон з притіненням в спекотні дні. Хоча квітка любить яскраве сонячне світло, все-таки бажано захищати його в спекотні години легкої фіранкою або ширмою. Щоб домогтися цвітіння, горщик з рослиною бажано розмістити на південній стороні. Хоча він буде рости і на підвіконнях, розташованих на східну або західну сторону.

Мирт як доглядати в домашніх умовах. Вирощування мирта звичайного в домашніх умовах

Якщо немає можливості винести мирт на балкон або в сад, то краще розмістити його влітку біля відкритого вікна. Він відноситься до тих небагатьох рослин, які не бояться протягів, а люблять свіже повітря. Тому приміщення, де стоїть горщик з рослиною, потрібно часто провітрювати.

На зиму бажано для рослини забезпечити прохолодну температуру, але не нижче десяти градусів. Якщо немає можливості винести в прохолодне приміщення, то слід підкоригувати графік поливу і обприскування. Взимку поливати рекомендується один раз в тиждень. В умовах квартири горщик ставлять впритул до віконного скла, можна відгородити додатковим склом або плівкою, щоб захистити від потоку теплого повітря. Якщо є можливість, то можна спробувати винести мирт в льох. ДеякийКвітникарі таким чином забезпечують рослині холодну зимівлю.

Якщо рослина залишається в квартирі, то під час короткого зимового дня воно потребує додаткового підсвічування спеціальними фітолампами або лампами денного світла.

догляд за миртом в домашніх умовах

Виходець з субтропіків потребує великої кількості світла і рясного поливу. Але при цьому не можна допускати застою води в горщику, інакше не уникнути загнивання коренів. У зимовий період спокою полив скорочують, особливо якщо зимівля відбувається в прохолодних умовах. Для поливу використовується відстояна вода кімнатної температури. Влітку, крім обприскування, мирту подобається приймати водні процедури в душі.

Підживлення

З весни по осінь мирт потребує регулярних підгодівлі мінеральними добривами. Вибір залежить від того, яким ви хочете бачити рослина. Якщо хочете отримати пишне зелене деревце, то потрібно використовувати азотні добрива. Якщо хочете домогтися рясного цвітіння, то зверніть увагу на комплексні добрива для квітучих рослин з фосфорними добавками. Застосовувати необхідно щотижня протягом літа. Взимку кількість підгодівлі скорочують до однієї в півтора місяці.

Цвітіння

Мирт як доглядати в домашніх умовах. Вирощування мирта звичайного в домашніх умовах

Як уже згадувалося, для цвітіння мирт повинен розташовуватися на південному підвіконні. Якщо дотримується режим поливу і освітлення, але рослина не зацвітає, необхідно шукати огріхи в догляді.

Перерахуємо можливі причини:

  • занадто різка зміна освітлення. Якщо має бути переставити мирт з місця з низькою освітленістю на яскраве світло, то робити це слід поступово.
  • недолік свіжого повітря.
  • недолік зволоження, обприскувань.
  • якщо навесні проводилося обрізання крони, то посилиться зростання гілочок. Але цвісти рослина в цьому році не буде. Щоб мирт зацвів на наступний рік, формування крони слід проводити влітку, після закінчення цвітіння, або взимку.
  • для цвітіння необхідно підгодовувати рослину добривами, в складі яких фосфору міститься набагато більше, ніж азоту.
  • якщо рослина вразили шкідники або хвороби, то навряд чи слід очікувати від нього цвітіння, адже всі сили у нього йдуть на виживання.

Для отримання насіння необхідно запилення квіток. В саду цю процедуру можуть зробити комахи, а в приміщенні необхідно провести запилення самостійно — м’яким пензликом. Дозрілі насіння мають темно-синій колір. Їх можна використовувати для вирощування нових рослин.

посадка і пересадка мирта

Мирт як доглядати в домашніх умовах. Вирощування мирта звичайного в домашніх умовах

Пересадку кімнатної рослини мирт виробляють в декількох випадках:

  • після покупки;
  • щорічна пересадка для молодих рослин;
  • пересадка дорослих рослин через три-чотири роки.

Після придбання нового рослини рекомендується провести пересадку в новий грунт. При цьому необхідно перевірити стан коренів і обрізати їх при необхідності. Головне, при цьому не перестаратися, щоб не нашкодити рослині. Розглянемо поетапне проведення пересадки:

  • щоб витягти кореневу систему з горщика без пошкоджень, рекомендується кілька днів не поливати грунт.
  • наступним кроком необхідно взятися за основу рослини і, перевернувши горщик, вийняти кому з корінням.
  • потрібно взяти гостру дерев’яну паличку і акуратно видаляти землю між корінням, тримаючи рослину корінням вниз.
  • коріння обробляють стимулятором типу «корневин», щоб рослина краще прижилася.
  • новий горщик необхідно підбирати за наступним правилом: він повинен бути в діаметрі в 2 рази менше, ніж крона деревця. На дно горщика насипається шар дренажу (керамзиту). Грунт для мирта можна приготувати самостійно або придбати в квіткових магазинах.
  • поверх дренажу насипається невеликий шар грунтової суміші.
  • рослина акуратно встановлюється в горщику і засипається грунтом. Необхідно контролювати, щоб шийка рослини не була присипана.
  • на останньому етапі земляна суміш ретельно поливається, потім горщик переноситься в затінене місце.

Земляна суміш готується з наступних інгредієнтів:

  • торф’яна земля (30%);
  • дернова земля (30%);
  • перегній (20%);
  • пісок річковий (20%).

Перед застосуванням земляний субстрат бажано знешкодити від можливих шкідників.

формування крони

Мирт як доглядати в домашніх умовах. Вирощування мирта звичайного в домашніх умовах

Формування крони мирта підрозділяється на два види: прищипування і обрізку. Прищипування молодих пагонів можна проводити в будь-який час. Це дозволить збільшити густоту крони, але кількість квітів на деревце зменшиться.

Обрізання пагонів дозволяє надати рослині бажану форму. Якщо не проводити формування крони, то крона з часом придбає пірамідальну форму. При обрізанні верхівки рослина перетворюється в чагарник. Зовсім маленькій рослині необхідно дати час для зміцнення, перш ніж займатися формуванням крони обрізанням.

Обрізання можна робити навесні, але тоді навряд чи дочекаєтеся цвітіння в поточному році. Краще обрізати пагони після цвітіння, восени або взимку. Зазвичай обрізають гілочки на 1/3 від довжини.

Бонсай

Мирт вдало підходить для вирощування бонсаю. Вигини стовбура і гілок формуються із застосуванням тонкої жорсткої дроту, розтяжок, а крона — шляхом обрізання і видалення листя з нижньої частини гілок.

способи розмноження мирта в домашніх умовах

Розмножити мирт можна класичними способами: з живців або насіння.

як виростити мирт з держака

Цю процедуру краще проводити взимку або влітку. Можна використовувати гілочки, отримані при обрізанні крони. Живці нарізають від нижніх або середніх гілочок, щоб довжина їх була близько 5-8 сантиметрів. Нижні листочки слід видалити, косий зріз обробляють стимулятором для росту коренів.

Мирт як доглядати в домашніх умовах. Вирощування мирта звичайного в домашніх умовах

Посадка живця проводиться в суміш, що складається з піску і моху сфагнум. Якщо немає можливості придбати мох, то великий пісок змішують з листової землею. Ємність з живцями накривають плівкою, завадять в злегка затінене місце при кімнатній температурі. Періодично плівку необхідно знімати і провітрювати живці. Проростання настає приблизно протягом місяця. Після появи нових листочків, що свідчить про успішне укорінення, можна розсадити живці в окремі горщики. Цвісти нові рослини починають на третій-четвертий рік.

розмноження насінням

Вирощування мирта з насіння в домашніх умовах вимагає більше часу для отримання квітучої рослини, але любителі експериментувати можуть спробувати.

У підготовлену зволожену суміш з торфу і піску на невелику глибину розкладають насіння, присипають тонким шаром і накривають плівкою або склом.

Мирт як доглядати в домашніх умовах. Вирощування мирта звичайного в домашніх умовах

Насіння мирта проросли

Важливо! періодично необхідно провітрювати сіянці.

Через два тижні з’являються паростки.

Після появи двох листочків проводять пересадку розсади в окремі горщики способом перевалки. Подальшу пересадку проводять тоді, коли коріння заповнюють горщик. Цвісти рослини з насіння починають в п’ятирічному віці.

Помилки догляду

При вирощуванні мирта виникають різні проблеми, часто пов’язані з неправильним вмістом рослини.

  • чорніють листя. Зазвичай пов’язано із зайвим поливом. Необхідно скоротити полив і розпушити грунт. Можна зробити заміну грунту.
  • жовте листя свідчать про нестачу вологи в грунті і повітрі.
  • осипання листя може означати погану якість води або занадто спекотне місце, пересушування грунту.
  • якщо у мирта обсипаються листя після зміни обстановки, то це-показник стресу або недостатнього поливу.
  • у мирта сохнуть і скручуються листя. Це свідчить про порушення в догляді, переміщенні або недостатньому поливі. Іноді мирт скидає листя взимку при підвищеній сухості повітря. Не варто впадати у відчай, навесні рослина може пустити нове листя.
  • листя стали липкими. Це-ознака ураження щитівкою. Заходи лікування дивіться в наступному розділі.

Шкідники

Мирт стає вразливим для шкідників при порушенні умов утримання. У таблиці наведемо перелік основних шкідників і хвороб, заходи боротьби з ними.

ознаки причина лікування темні плями на листках, липкий наліт. поразка щитівкою видалення щитівки тампоном, змочений мильним розчином. Потім обробити інсектицидом. на мирті сохнуть і скручуються листя обробка інсектицидом. поява білястої павутини на нижньому боці. павутинний кліщ обмивання мильним або тютюновим розчином, обробка інсектицидом. білий наліт у вигляді пуху на листках і гілочках. механічно видалити шкідників, потім обробити «актарою» згідно з інструкцією.Утворюють світлі плями на верхній стороні листа і темні — на нижній. трипси обробити «актелликом». мирт засихає, погано розвивається коренева гниль, видалити хворі корінці. Пересадити в новий грунт.

Хоча вирощування мирта вимагає практично щоденної уваги, особливо влітку, результат вас порадує не тільки зовнішнім виглядом, але і створенням атмосфери, сприятливої для сім’ї.

У світі існує величезна кількість рослин, які вирощуються не тільки на присадибній ділянці, але і в домашніх умовах. Багатьом дуже складно визначитися з вибором. Адже деякі рослини примхливі, а деякі — вимагають ретельного догляду. Що таке мирт? більшість початківців квітникарів вважає, що це не кімнатна рослина і виростити його в домашніх умовах не вийде. Однак це поширена помилка.

Що таке мирт?

Рослина мирт є представником роду деревних вічнозелених рослин, що відносяться до сімейства миртові. Їх квіти містять велику кількість ефірного масла. Виростає така рослина, як правило, на півночі африканського континенту, а також на території країн середземномор’я і азорських островів. При цьому назва дуже співзвучна з грецьким словом»мірра». У перекладі це означає рідке пахощі, бальзам. Ефірна олія цієї рослини застосовується в храмах багатьох релігійних конфесій як культовий атрибут. Так що таке мирт?

Історія рослини

Мирт — домашня рослина, яка має свою історію. Як глосит легенда, адам, вигнаний їх едему, приніс з собою на землю цей дивовижний квітка. Мирт повинен був нагадувати йому про рай, який він втратив. Варто відзначити, що у багатьох народів існують свої повір’я, прикмети, ритуали, традиції та обряди, де ключове місце займає ця рослина. З давніх-давен це дивовижне дерево вважається символом надії, миру і слави.

У предків ця рослина мала не тільки культове призначення, але і косметичне, і медичне. Варто відзначити, що деякі препарати, до складу яких входять компоненти мирта, сьогодні користуються чималим попитом.

Мирт як доглядати в домашніх умовах. Вирощування мирта звичайного в домашніх умовах

Опис рослини

Мирт — рослина, фото якого представлено вище, не особливо вимоглива в догляді. На даний момент налічується близько 100 видів. Дерево в місцях свого зростання може досягати у висоту більше 3 метрів. Звичайно, це характерно не для всіх сортів. Кімнатний мирт навіть при сприятливих умовах може досягати у висоту не більше 1 метра. Найчастіше, мирт, вирощений в домашніх умовах, являє собою деревце з акуратною і круглою кроною. Його висота може становити від 30 до 60 сантиметрів.

Листочки у цієї рослини дрібні і шкірясті, як ніби відполіровані. Розташовуються вони супротивно і рідко на досить коротких черешках. Листя має витягнуту форму і загострену верхівку. Квіти у мирта можуть бути махровими або звичайними, зібраними в суцвіття або поодинокими. Все залежить від різновиду рослини. Мирт має своєрідні плоди. Це може бути ягода-кістянка або ж горіх. До сімейства миртових відносяться такі популярні і корисні рослини, як гвоздикове і чайне

Мирт як доглядати в домашніх умовах. Вирощування мирта звичайного в домашніх умовах

Чи можна виростити з насіння

Як вирощувати з насіння мирт? кімнатна рослина, догляд за яким під силу навіть самим ледачим, при необхідності можна виростити з насіння. Для початку слід підготувати субстрат. Для цього в ємності слід змішати торф і пісок в рівних пропорціях. В горщик насипають шар субстрату. Його товщина повинна становити від 7 до 10 сантиметрів. Насіння висіваються поверх субстрату. На завершення потрібно все присипати грунтом. Верхній шар субстрату повинен мати товщину не більше 5 сантиметрів.

Ємність з висадженими насінням закривають склом і ставлять в таке місце, де температура повітря становить не менше 20°с.регулярно посіви потрібно зволожувати і провітрювати. Нерідко на склі накопичується конденсат. Його рекомендується видаляти.

Через кілька тижнів повинні з’явитися перші сходи. Коли у саджанців проклюнеться 2 або 3 справжній листочок, необхідно їх пікірувати в окремі ємності з субстратом з піску і торфу. При пересадці слід бути уважним. Адже коренева шийка повинна залишатися над поверхнею субстрату. Через місяць, посадки рекомендується підгодувати. Для цього варто використовувати азотні добрива.

Що варто врахувати

Рослина в домашніх умовах за яким слід здійснювати за всіма правилами, при бажанні і терпінні можна виростити з насіння. Однак варто врахувати, що така рослина:

  1. може не зберегти всі сортові ознаки.
  2. зацвіте тільки через 5 років після пророщування.

Крім цього, схожість насіння такого рослини значно знижується через рік зберігання. Отримати такий посадковий матеріал дуже складно, так як для цього потрібно штучне запилення квітів.

Мирт як доглядати в домашніх умовах. Вирощування мирта звичайного в домашніх умовах

Вибір місця і температурний режим

Доглядати за миртом в домашніх умовах під силу кожному. Подібна процедура включає в себе підгодівлю, обрізку, полив, а також створення сприятливих умов для нормального росту рослини. Мирт звичайний-рослина, яка віддає перевагу східні, західні і південні підвіконня. Деревце здатне витримати не тільки протяги, але і значні перепади температур, і прямі промені сонця. Варто відзначити, що при нестачі світла мирт не цвіте.

У літній період рослина віддає перевагу свіжому повітрю. Тому горщик з миртом можна винести на вулицю. Взимку ж рослині потрібно прохолода. У цей період мирт слід помістити в таке місце, де температурний показник становить від 5 до 10°с.найкраще виставляти рослину на неопалювальний, але засклений балкон.

Як поливати

Мирт — домашнє рослина, догляд за яким слід здійснювати, дотримуючись певних правил. Це стосується не тільки розміщення, але і поливу. У теплий період полив повинен бути рясним. При цьому не рекомендується чекати пересихання верхнього шару субстрату. Однак не варто лити багато води. В іншому випадку коріння рослини почнуть гнити.

У зимовий період рослині потрібно менше вологи. Однак якщо мирт знаходиться в опалювальному приміщенні, то поливати його потрібно, як і влітку. При цьому виникає необхідність в регулярному обприскуванні листя. Така процедура потрібно раз в день. Адже мирт потребує підвищеної вологості повітря.

Мирт як доглядати в домашніх умовах. Вирощування мирта звичайного в домашніх умовах

Підживлення

Приблизно з березня і до самого серпня виникає потреба в регулярній підгодівлі рослини. Вносити добрива рекомендується хоча б раз в 7-14 днів. Головне, правильно вибрати підгодівлю. Якщо мирт вирощується як бонсай, і для вас не має особливого значення його цвітіння, то можна використовувати комплексні добрива, призначені для декоративних рослин. Вибір їх досить великий. В інших випадках варто використовувати підгодівлю для квітучих рослин.

Варто відзначити, що мирт має досить тривалий період спокою. Якщо рослина зимує в холодному приміщенні, то його відпочинок може затягнутися на 3 місяці. Якщо ж мирт знаходиться при яскравому освітленні і в теплі, то період спокою становить не більше 1,5 місяця.

Обрізка рослини

При бажанні кроні мирта можна надати практично будь-яку форму. Найчастіше, рослина роблять у вигляді якщо немає бажання, то можна і зовсім не підрізати мирт. Однак в такому випадку деревце може виглядати непривабливо.

У будь-якому випадку фахівці не рекомендують захоплюватися прищипуванням бічних молодих пагонів. Це може негативно позначитися на стані мирта. Звичайно, ця рослина швидко відновлюється і швидко росте, але не варто обрізати гілки в період спокою. Надати кроні потрібну форму рекомендується після цвітіння або на початку весни.

Мирт як доглядати в домашніх умовах. Вирощування мирта звичайного в домашніх умовах

Пересадка

Молоді саджанці рекомендується пересаджувати раз на рік. Що стосується дорослих рослин, то ця процедура здійснюється в міру потреби. Щоб визначити час пересадки, варто звернути увагу на грунт в горщику. Якщо субстрат висихає через добу після поливу, то варто збільшити обсяг ємності. При пересадці важливо правильно підібрати горщик. Його діаметр повинен бути на кілька сантиметрів більше попереднього. Проводити подібний захід рекомендується навесні, шляхом перевалки мирта в нову ємність зі старої. Це метод дозволяє виключити травмування кореневої системи.

Чи корисно рослина

Чим так корисний мирт? властивості рослини просто унікальні. Його плоди і пагони містять велику кількість активних компонентів і ефірного масла. Ці речовини надають антибактеріальну дію. За радянських часів вченими був розроблений препарат. Лікарський засіб виготовляли з листя мирта. Дослідження, а також багаторічний досвід довели ефективність подібної настоянки при цукровому діабеті, хронічному бронхіті і пневмонії.

Лікарський засіб з мирта дозволяє_______________________
Підрозділи (підпис) (розшифровка підпису)

З робочою інструкцією
Ознайомлений: _________ _______________________
(підпис) (розшифровка підпису)

_______________________
(дата)

пошук

Токар

2-й розряд

Характеристика робіт. токарна обробка деталей по 12-14 квалітетів на універсальних токарних верстатах із застосуванням ріжучого інструменту і універсальних пристосувань і по 8-11 квалітетів на спеціалізованих верстатах, налагоджених для обробки певних простих і середньої складності деталей або виконання окремих операцій. Нарізування зовнішньої і внутрішньої трикутної і прямокутної різьби мітчиком або плашкою. Управління верстатами (токарно-центровими) з висотою центрів 650-2000 мм, допомога при установці і знятті деталей, при промірах під керівництвом токаря більш високої кваліфікації. Прибирання стружки.

Повинен знати: пристрій і принцип роботи однотипних токарних верстатів; найменування, призначення і умови застосування найбільш поширених універсальних пристосувань; пристрій контрольно-вимірювальних інструментів; призначення і правила застосування ріжучого інструменту; кути, правила заточування і установки різців і свердел; систему допусків і посадок; квалітети і параметри шорсткості; призначення і властивості охолоджуючих і змащувальних рідин.

Приклади робіт

  1. балони і фітинги-токарна обробка.
  2. болти і гайки-нарізування різьблення плашкою і мітчиком.
  3. болти відкидні, тримачі-повна токарна обробка.
  4. вали довжиною до 1500 мм (відношення довжини до діаметру до 12) — обдирання.
  5. гвинти з діаметром різьби до 24 мм — токарна обробка з нарізуванням різьби плашкою і мітчиком.
  6. воротки і клуппи-повна токарна обробка.
  7. втулки гладкі і з буртиком діаметром і довжиною до 100 мм — токарна обробка.
  8. деталі типу втулок, колій з неметалевих матеріалів-токарна обробка по н12-н14.
  9. диски, шайби діаметром до 200 мм — повна токарна обробка.
  10. заглушки резинометаллические діаметром до 200 мм — токарна обробка (в зборі).
  11. заготовки голково-платинових виробів-відрізка по довжині.
  12. заготовки-відрізання і центрування.
  13. вироби паперові литі-токарна обробка.
  14. ключі торцеві зовнішні і внутрішні-повна токарна обробка.
  15. кільця діаметром до 200 мм-повна токарна обробка.
  16. кришки прості діаметром до 200 мм — повна токарна обробка.
  17. литники пресованих деталей-відрізка.
  18. мітчики, розгортки, свердла — підрізання торця і обточування шийок під зварювання.
  19. наконечники перехідні нескладної форми-повна токарна обробка.
  20. зразки таврові полособульбового профілю n 9-14-повна токарна обробка.
  21. отвір глибиною до 20 діаметрів свердла-свердління.
  22. привариші, навариші, ввариші діаметром до 200 мм — повна токарна обробка.
  23. пробки, шпильки-повна токарна обробка.
  24. склянки, напівсклянки діаметром різьби до 24 мм, довжиною до 200 мм — повна токарна обробка.
  25. труби і патрубки діаметром до 200 мм — підрізання торця, обточування фасок (обробка без люнета).
  26. фланці, маховики, шківи гладкі і для клинопасових передач, шестерні циліндричні діаметром до 200 мм — токарна обробка.
  27. футорки, штуцери, косинці, трійники, ніпелі діаметром до 50 мм — повна токарна обробка.
  28. шланги і рукава повітряні гальмівні-обдирання верхнього шару гуми.
  29. штифти циліндричні-токарна обробка з припуском на шліфування.

3-й розряд

Характеристика робіт. обробка на універсальних токарних верстатах деталей по 8-11 квалітетів і складних деталей по 12-14 квалітетів. Обробка деталей по 7-10 квалітетів на спеціалізованих верстатах, налагоджених для обробки певних деталей або виконання окремих операцій. Токарна обробка тонкостінних деталей з товщиною стінки до 1 мм і довжиною до 200 мм.виконання токарних робіт методом суміщеної плазменно-механічної обробки під керівництвом токаря більш високої кваліфікації. Нарізування зовнішньої і внутрішньої однозаходной трикутної, прямокутної і трапецеїдальної різьби різцем. Нарізування різьбовими головками. Управління токарно-центровими верстатами з висотою центрів 2000 мм і вище, відстанню між центрами 10000 мм і більше. Управління токарно-центровими верстатами з висотою центрів до 800 мм, що мають більше трьох супортів, під керівництвом токаря більш високої кваліфікації. Виконання необхідних розрахунків для отримання заданих конусних поверхонь. Управління підйомно-транспортним обладнанням з підлоги. Стропування і ув’язка вантажів доя підйому, переміщення, установки і складування. Токарна обробка заготовок з слюди і мікалекса.

Повинен знати: пристрій, правила підналагодження і перевірки на точність універсальних токарних верстатів; правила управління великогабаритними верстатами, що обслуговуються спільно з токарем більш високої кваліфікації; пристрій і правила застосування універсальних і спеціальних пристосувань; пристрій і умови застосування плазмотрона; призначення і правила застосування контрольно-вимірювальних інструментів і приладів; геометрію і правила заточування ріжучого інструменту, виготовленого з інструментальних сталей або з пластиною з твердих сплавів або керамічної; систему допусків і посадок; квалітети і параметри шорсткості; основні властивості оброблюваних матеріалів.

Приклади робіт

  1. башмаки гальмівні-токарна обробка після наплавлення.
  2. болти призонні гладкі і конусні-повна токарна обробка н9-н11 (3-4 клас точності).
  3. болти, вилки, гвинти, муфти, вушка талрепів, пробки, шпильки, гужони, штуцери з діаметром різьблення понад 24 до 100 мм — повна токарна обробка з нарізуванням різьблення.
  4. вали, осі та інші деталі — токарна обробка з припуском на шліфування.
  5. ввариші різьбопаяні-остаточна обробка.
  6. валики гладкі і ступінчасті довжиною до 1500 мм — повна токарна обробка.
  7. вали довжиною понад 1500 мм (відношення довжини до діаметру понад 12) — обдирання.
  8. вали і осі з числом чистових шийок до п’яти-повна токарна обробка.
  9. вали колінчаті для пресів, компресорів і двигунів — попереднє обточування шийок, підрізання торців шийок і обточування конуса.
  10. вали і осі довжиною до 1000 мм-свердління глибоких отворів і повна токарна обробка.
  11. гвинти супортні з довжиною нарізки до 500 мм-повна токарна обробка.
  12. втулки-токарна обробка внутрішніх поздовжніх і гвинтових мастильних канавок.
  13. втулки гладкі і з буртиком діаметром і довжиною понад 100 мм — повна токарна обробка.
  14. втулки перехідні з конусом морзе-повна токарна обробка.
  15. гайки до м22, шпильки до м20, фланці до д100 мм-повна токарна обробка.
  16. гайки і контргайки з діаметром різьби до 100 мм — повна токарна обробка.
  17. гайки підвищеної точності діаметром різьби м24 і вище-токарна обробка під мітчик-протяжку.
  18. гайки супортні з довжиною нарізки до 50 мм — підрізання, свердління, розточування і нарізування різьблення.
  19. деталі типу втулок, кілець з неметалевих матеріалів-токарна обробка.
  20. диски, шайби діаметром понад 200 мм — повна токарна обробка.
  21. дифузори, перехідники, наконечники конусні, денця діаметром понад 200 мм — повна токарна обробка.
  22. днища — остаточна токарна обробка з лисками і фасками.
  23. заготовки клапанів кисневих приладів-обточування.
  24. зенкери і фрези зі вставними ножами-повна токарна обробка.
  25. заглушки для роз’ємів-повна токарна обробка.
  26. калібри (пробки, кільця) для трапецеїдальної і спеціальної різьби — токарна обробка з припуском на шліфування.
  27. коліна, четверники, хрестовини діаметром до 280 мм — повна токарна обробка.
  28. колеса і втулки електричних годин і приладів часу-розточування отворів.
  29. кільця діаметром понад 200 мм — повна токарна обробка.
  30. кільця прокладні діаметром 150 мм і вище і товщиною стінки до 8 мм-токарна обробка по 3 класу точності.
  31. кільця прокладні сферичні-обточування за шаблоном, розточування.
  32. кільця мастильні, пригоночние і притискні — остаточна обробка.
  33. корпуси вентилів-обточування, розточування з нарізуванням різьби.
  34. корпуси і кришки клапанів середньої складності-повна токарна обробка.
  35. корпуси клапанних колодок високого тиску-попередня обробка.
  36. корпуси цистерн і резервуарів — токарна обробка під зварювання.
  37. кришки манжет з двох половин-остаточна обробка.
  38. кришки, кільця з лабіринтовими канавками діаметром до 500 мм-повна токарнаОбробка.
  39. маховики-повна токарна обробка з обточуванням обода по радіусу.
  40. неповоротники-повна токарна обробка.
  41. осі колісних пар рухомого складу-токарна обробка з припуском на шліфування.
  42. патрони свердлильні-повна токарна обробка.
  43. патрубки, трійники-повна токарна обробка.
  44. плати для роз’ємів змінні-повна токарна обробка.
  45. плашка-токарна обробка з нарізкою різьби мітчиком.
  46. поршні-підрізання днища, обточування зовнішньої поверхні, розточування камери.
  47. пружини з дроту-навивка.
  48. пуансони вирубні і проколочні — токарна обробка під шліфування.
  49. різцетримачі, рейки зубчасті, ручки для калібрів з конусними отворами-повна токарна обробка.
  50. ручки і рукоятки фігурні-повна токарна обробка.
  51. важелі, кронштейни, сережки, тяги і шатуни — остаточна токарна обробка.
  52. сальники, сальникові гайки, склянки перебіркові з різьбленням до m100, тарілки клапанів-повна токарна обробка.
  53. свердла, мітчики, розгортки, горловини балонів — токарна обробка.
  54. стрижні токарна обробка з нарізуванням різьблення.
  55. фланці, маховики діаметром понад 200 мм — повна токарна обробка.
  56. фрези: кутові односторонні дискові, прорізні, шліцьові, гантельні, фасонні по дереву, шпонкові, кінцеві карасьова — токарна обробка з припуском під шліфування.
  57. футорки, трійники, ніпелі, косинці діаметром понад 50 мм — повна токарна обробка.
  58. цанги затискні і подають до верстатів-токарна обробка з припуском під шліфування.
  59. центри токарні-обточування під шліфування.
  60. шайби і прокладки прогоночние-токарна обробка за ескізами.
  61. 62 шестерні циліндричні, шківи циліндричні і для клинопасових передач діаметром понад 200 до 500 мм, шестерні конічні і черв’ячні діаметром до 300 мм — повна токарна обробка.
  62. штоки до парових молотів-попередня токарна обробка.
  63. штирі та гнізда контактні для роз’ємів-повна токарна обробка.
  64. штифти конічні-остаточна токарна обробка.

4-й розряд

Характеристика робіт. токарна обробка і підводка складних деталей по 7-10 квалітетів на універсальних токарних верстатах, а також із застосуванням методу суміщеної плазменно-механічної обробки. Включення і виключення плазмової установки. Токарна обробка довгих валів і гвинтів із застосуванням рухомого і нерухомого люнетів, глибоке свердління і розточування отворів гарматними свердлами і іншим спеціальним інструментом. Токарна обробка тонкостінних деталей з товщиною стінки до 1 мм і довжиною понад 200 мм. Нарізування зовнішніх і внутрішніх двухзаходних трикутних, прямокутних, напівкруглих, пилкоподібних і трапецеїдальних різьб. Установка деталей в різних пристосуваннях і на косинці з точною вивіренням в горизонтальній і вертикальній площинах. Налагодження верстата, плазмової установки і плазмотрона на поєднану роботу. Токарна обробка деталей, що вимагають точного дотримання розмірів між центрами ексцентрично розташованих отворів або місць обточування. Токарна обробка деталей з графітових виробів для виробництва твердих сплавів. Токарна обробка нових і переточування вироблених прокатних валків з калібруванням простих і середньої складності профілів. Обдирання і обробка шийок валків. Управління токарно-центровими верстатами з висотою центрів понад 800 мм, що мають більше трьох супортів.

Повинен знати: пристрій і кінематичні схеми токарних верстатів різних типів, правила перевірки їх на точність; конструктивні особливості і правила застосування універсальних і спеціальних пристосувань; пристрій контрольно-вимірювальних інструментів і приладів; геометрію, правила термообробки, заточування і доведення ріжучого інструменту; основні принципи калібрування профілів простих і середньої складності; правила визначення режимів різання за довідниками і паспортом верстата; систему допусків і посадок; квалітети і параметри шорсткості; основи електротехніки і правила забезпечення безпечної роботи плазмової установки, витяжної вентиляції і системи охолодження; принципову схему установки плазмового підігріву і способи налагодження плазмотрона.

Приклади робіт

  1. бабки задні-остаточне розточування отвору на верстаті під піноль.
  2. балони-повна токарна обробка.
  3. бандажі універсальних клітей-розрізання.
  4. барабани кабельні діаметром до 500 мм-нарізування струмків, повна токарна обробка.
  5. болти і гайки понад м48-остаточна обробка.
  6. букси золотників і підсумовуючі золотники парових турбін довжиною до 500 мм-повна токарна обробка.
  7. валики гладкі і ступінчасті довжиною понад 1500 мм — повна токарна обробка.
  8. валики пустотілі багатоступінчасті-обточування, свердління і розточування.
  9. вали гладкі і ступінчасті довжиною до 5000 мм — обточування з припуском на шліфування.
  10. вали і осі з числом чистових шийок понад п’ять-повна токарна обробка.
  11. валки трубопрокатних, трубоправильних і трубоелектросварочних станів-повна токарна обробка.
  12. вали і осі довжиною понад 1000 до 2000 мм — свердління глибоких отворів і повна токарна обробка.
  13. вали колінчаті для пресів і компресорів — чистова обробка і полірування шийок.
  14. вали парових турбін-попередня обробка.
  15. вали розподільні дизелів довжиною до 1000 мм — чистове обточування і підрізання кулачків.
  16. вали шестерні шестеренних клітей прокатних станів діаметром до 500 мм, довжиною до 2000 мм — повна токарна обробка.
  17. гвинти для мікрометрів-нарізування різьблення.
  18. гвинти супортні довжиною понад 500 до 1500 мм-повна токарна обробка.
  19. гвинти ходові довжиною до 2000 мм — повна токарна обробка.
  20. вкладиші, обойми і головки кульові діаметром до 70 мм-повна токарна обробка.
  21. втулки-остаточна обробка.
  22. втулки і поршні-остаточна обробка внутрішніх канавок по н9 (3 клас точності).
  23. втулки циліндрів суднових дизелів діаметром до 600 мм-остаточна обробка.
  24. гайки і контргайки з діаметром різьби понад 100 мм — повна токарна обробка.
  25. гайки спеціальні з різьбленням-повна токарна обробка після термообробки.
  26. гайки супортні-підрізання, свердління, розточування і нарізування різьблення.
  27. деталі з конусним різьбленням-повна токарна обробка з нарізуванням різьблення.
  28. деталі з декількома паралельними отворами з точною відстанню між центрами-чистове розточування отворів.
  29. деталі валоподібні з важкооброблюваних сталей і сплавів — токарна обробка із застосуванням плазмового підігріву.
  30. деталі складної конфігурації з декількома поверхнями-остаточна обробка.
  31. деталі хімапаратури і хімобладнання з обпаленої порцеляни і дунітової кераміки-токарна обробка.
  32. диски для універсальних патронів металообробних верстатів-повна токарна обробка з нарізуванням спіралі по торцю.
  33. калібри для конусного різьблення (пробки і кільця) — нарізування різьблення під доведення.
  34. калібри на напівчистової кліті-попереднє вирізання.
  35. калібри (пробки, кільця) для трикутної різьби і гладкі — повна токарна обробка.
  36. кільця поршневі-повна токарна обробка з припуском на шліфування.
  37. кільця різьбові-повна токарна обробка.
  38. корпусу: арматура з умовним переходом до 32 мм і довжиною тіла корпусу від ущільнювального поля до фланця 150 мм і вище: клапанних колонок високого тиску; захлопок складних з взаємопересічними осями — остаточна обробка.
  39. корпуси клапанів, підшипників, букси, ролики-остаточна обробка.
  40. корпуси і клини клінкетних засувок з умовним переходом до 200 мм — повна токарна обробка.
  41. корпусу і кришки гідромашинок, корпусу свердлильних і шліфувальних пневмомашинок — остаточна обробка.
  42. корпусу кранів-розточування конусних отворів в упор.
  43. корпусу здвоєних фільтрів-обробка отворів
  44. корпусу склянок і сальників діаметром понад 150 мм — остаточна обробка з великою кількістю переходів і посадок.
  45. корпуси відцентрових насосів-повна токарна обробка.
  46. кришки, кільця з лабіринтовими канавками діаметром понад 500 мм-повна токарна обробка.
  47. кулачки для універсальних патронів-нарізування різьби під диск.
  48. матриці, пуансони, пуансонодержателі для формувальних витяжних і вирубних штампів, прес-форм-повна токарна обробка.
  49. мітчики з однозахідною трапецеїдальною і двозахідною трикутною, прямокутною, напівкруглою різьбою -Повна токарна обробка.
  50. муфти включення потужних дизелів-нарізування пересічних канавок.
  51. муфти фрикційні, циліндри складної конфігурації з внутрішніми глухими виточками-повна токарна обробка.
  52. патрони кулачкові і планшайби-повна токарна обробка.
  53. пінолі до задніх бабок-повна токарна обробка.
  54. поверхні циліндричні зовнішні і внутрішні — доведення і притирання.
  55. підшипникові щити фланцевого виконання-повна токарна обробка.
  56. подушки упорних підшипників-остаточна обробка.
  57. поршні алюмінієві-повна токарна обробка.
  58. прес-форми середньої складності-повна токарна обробка.
  59. прес-форми середньої складності-повна токарна обробка з поліруванням.
  60. прогонки трубні з трапецеїдальної різьбленням-нарізування різьблення.
  61. протягання круглі-повна токарна обробка.
  62. різьбові кільця-нарізування різьблення під доведення.
  63. ротори і якоря електродвигунів-повна токарна обробка.
  64. ковзаючі опори і маточини з двох половин діаметром до 300 мм — остаточна токарна обробка.
  65. сідла і клапани поршневих насосів-повна токарна обробка.
  66. злитки вакуумно-дугового і електрошлакового переплаву-токарна обробка із застосуванням плазмового підігріву.
  67. ступиці гребних гвинтів регульованого кроку-остаточна обробка сфери.
  68. тарілки з ду-300 і більше з декількома посадочними розмірами з різьбовими поверхнями m100 і більше-повна токарна обробка.
  69. труби бурильні, обсадні, насосно-компресорні, бурильні штанги, замки, перекладачі і калібри до них — виготовлення і нарізування конічної різьби.
  70. фільтри твердосплавні-доведення по н7-н9.
  71. фрези різьбові, гребінки до різьбонарізних голівок-виготовлення.
  72. фрези черв’ячні, модульні, кутові і двокутові несиметричні діаметром до 200 мм — повна токарна обробка.
  73. цанги затискні і подають до верстатів-повна токарна обробка без шліфування.
  74. шийки і бочки валків всіх станів-обдирання і обробка.
  75. шестерні циліндричні, шківи гладкі і для клиноремен-них передач діаметром понад 500 до 1000 мм, конічні і черв’ячні діаметром понад 300 до 600 мм — повна токарна обробка.
  76. шестерні дрібномодульні-повна обробка по н7-н9.
  77. шпангоути, кільця діаметром до 600 мм-токарна обробка.
  78. шпинделі токарних верстатів довжиною до 1000 мм-повна токарна обробка.
  79. штанги малих конусів доменних печей-токарна обробка з нарізуванням різьблення.

5-й розряд

Характеристика робіт. токарна обробка і доведення складних деталей і інструментів з великим числом переходів по 6-7 квалітетів, що вимагають перестановок і комбінованого кріплення за допомогою різних пристосувань і точної вивірки в декількох площинах. Обточування зовнішніх і внутрішніх фасонних поверхонь і поверхонь, пов’язаних з криволінійними циліндричними поверхнями, з важкодоступними для обробки і вимірювань місцями. Токарна обробка довгих валів і гвинтів із застосуванням декількох люнетів. Нарізування і накатка багатозахідних різьб різного профілю і кроку. Остаточне нарізування черв’яків по 8-9 ступеням точності. Виконання операцій по доведенню інструменту, що має кілька поверхонь, що сполучаються. Токарна обробка складних великогабаритних деталей і вузлів на універсальному обладнанні. Токарна обробка нових і переточування вироблених прокатних валків з калібруванням складного профілю, в тому числі виконання зазначених робіт по обробці деталей і інструменту з важкооброблюваних високолегованих і жароміцних матеріалів методом суміщеної плазменно-механічної обробки.

Повинен знати: конструктивні особливості і правила перевірки на точність токарних верстатів різної конструкції, універсальних і спеціальних пристосувань; технічні характеристики і особливості експлуатації установки плазмового підігріву; способи установки і вивірки деталей; геометрію, правила термообробки, заточування і доведення різного ріжучого інструменту; основи теорії різання металів в межах виконуваної роботи; основні принципи калібрування складних профілів; правила настройки і регулювання контрольно-вимірювальних інструментів і приладів; правила визначення режиму різання за довідником і паспортом верстата.

Приклади робіт

  1. балери рулів середніх і великих суден-остаточна токарна обробка,
  2. барабани кабельні діаметром понад 500 мм-нарізування струмків, повна токарна обробка.
  3. болти, гайки, шпильки понад м80 — остаточне точіння.
  4. букси золотників і підсумовуючі золотники парових турбін довжиною понад 500 мм-повна токарна обробка.
  5. валки чорнових клітей сортових станів і проміжних клітей з закритими калібрами — повна токарна обробка.
  6. валки обтискних чорнових і напівчистових клітей при прокатці рейок, балок, швелерів, кіл, куточків, тракторних черевиків на рейкобалочних і великосортних станах — повна токарна обробка.
  7. валки полірувальних клітей для прокатки ресорної смуги-повна токарна обробка.
  8. вали гладкі і ступінчасті довжиною понад 5000 мм-обточування з припуском на шліфування без і з застосуванням плазмового підігріву.
  9. вали гребні (при відношенні довжини до діаметру до 30) — повна токарна обробка.
  10. вали колінчаті з числом шатунних шийок шість і більше-остаточне обточування шатунних шийок, підрізання щік і затилование.
  11. вали розподільні дизелів довжиною понад 1000 до 6000 мм-остаточна обробка.
  12. вали упорні суднові-остаточна обробка.
  13. вали-шестерні шестерних клітей прокатних станів діаметром понад 500 мм, довжиною понад 2000 мм — повна токарна обробка.
  14. вали і осі довжиною понад 2000 мм — свердління глибоких отворів і повна токарна обробка.
  15. гвинти ходові з довжиною нарізки понад 2000 до 7000 мм — повна токарна обробка.
  16. гвинти супортні довжиною понад 15000 мм — повна токарна обробка.
  17. гвинти і гайки з багатозахідної трапецеїдальної різьбленням-обточування і нарізування різьблення.
  18. вкладиші роз’ємні-повна токарна обробка.
  19. втулки циліндрів суднових дизелів діаметром понад 600 мм-остаточна обробка.
  20. гребінки різьбові, калібри різьбові, калібри конусів морзе-доведення після шліфування.
  21. деталі поромасляних насосів, хімічних насосів і установок середньої величини зі спеціальних неметалевих матеріалів, котирувальних вузлів, редуктора приводу роторного колеса-повна токарна обробка.
  22. диски подколпачкового пристрою, каруселі випарника, вакуумні ковпаки розміром до 500 мм-остаточна обробка.
  23. інжектори водяні та парові-повна токарна обробка.
  24. калібри конусні (пробки, втулки) для гребних валів — чистове розточування конуса по калібру з доведенням.
  25. калібри (пробки, кільця) з конусним різьбленням, конусні (пробки, втулки) діаметром понад 100 мм — доведення, доведення різьблення.
  26. клапани складні високого тиску з великою кількістю переходів, з дотриманням співвісності і чистоти обробки по 10 класу — повна токарна обробка.
  27. колони гідравлічних пресів довжиною до 15000 мм — повна токарна обробка.
  28. корпуси виробів дуімов-остаточна обробка.
  29. корпуси складних клапанів високого тиску з великою кількістю переходів з дотриманням співвісності до 0,05 мм-остаточна обробка.
  30. корпуси-обробка за шаблоном зовнішніх сфер з поліруванням до 8 класу чистоти і розточування за шаблоном внутрішньої сфери.
  31. корпуси з великою кількістю внутрішніх і зовнішніх переходів-обробка по н7.
  32. корпуси редукторів-повна токарна обробка.
  33. корпуси герметичних роз’ємів високого тиску складні-повна токарна обробка.
  34. куліси ковальсько-пресового обладнання-повна токарна обробка.
  35. матриці, пуансони формувальних, вирубних, витяжних штампів; кувальні штампи і прес-форми складного профілю з поліруванням в розмір матриці для прес-форм-розточування сферичних гнізд за шаблоном.
  36. притири різьбові з трикутної, прямокутної і трапецеїдальної різьбленням-повна токарна обробка.
  37. пристосування складні-розточування на супорті верстата.
  38. ротори складних центрифуг-повна обробка.
  39. ротори суцільноковані парових турбін-попередня обробка.
  40. сідла клапанів-обробка радіусних поверхонь за шаблоном.
  41. склянки для герметичних роз’ємів складні-повна токарна обробка.
  42. труби дейдвудні-чистова обробка.
  43. фрези черв’ячні, модульні, кутові і двокутові несиметричніДіаметром понад 200 мм — остаточне нарізування різьблення.
  44. циліндри компресорів-повна токарна обробка.
  45. циліндри гідропресів-розточування отворів.
  46. черв’яки багатозахідні-остаточне нарізування різьблення.
  47. шатуни-повна токарна обробка.
  48. шпинделі токарних верстатів довжиною понад 1000 мм — повна токарна обробка.
  49. шестерні циліндричні, шківи гладкі і для клинопасових передач діаметром понад 1000 мм, конічні і черв’ячні діаметром понад 600 мм — повна токарна обробка.
  50. шестерні циліндричні діаметром до 2000 мм, шківи гладкі — повна токарна обробка із застосуванням плазмового підігріву.
  51. штанги гребних валів регульованого кроку довжиною до 10000 мм — чистова обробка.

6-й розряд

Характеристика робіт. токарна обробка і доведення на універсальних токарних верстатах складних експериментальних і дорогих деталей і інструменту по 1-5 квалітетів з великим числом переходів і установок, з важкодоступними для обробки і вимірювань місцями, що вимагають при установці комбінованого кріплення і високоточної вивірки в різних площинах. Доведення і полірування по 5 квалітету складного спеціального інструменту різної конфігурації з декількома сполучаються поверхнями. Нарізування багатозахідних різьб складного профілю будь-якого модуля і кроку. Остаточне нарізування профілю черв’яків по 6-7 ступеням точності. Токарна обробка складних великогабаритних деталей, вузлів і тонкостінних довгих деталей, схильних до деформації, на універсальних і унікальних токарних верстатах. Токарна обробка нових і переточування вироблених прокатних валків з калібруванням складних профілів, в тому числі виконання зазначених робіт по обробці деталей і інструменту з важкооброблюваних, високолегованих жароміцних матеріалів методом суміщеної плазменно-механічної обробки.

Повинен знати: конструкцію і правила перевірки на точність токарних верстатів різних типів; способи установки, кріплення і вивірки складних деталей і методи визначення технологічної послідовності обробки; пристрій, геометрію і правила термообробки, заточування і доведення всіх видів ріжучого інструменту; способи досягнень встановленої точності і чистоти обробки; вимоги, що пред’являються до плазменно-механічній обробці, і умови застосування при цьому методі спеціальних пристосувань; основні принципи калібрування складних профілів; правила визначення найвигідніших режимів різання за довідниками і паспортом верстата; розрахунки, пов’язані з виконанням складних токарних робіт.

Приклади робіт

  1. валки блюмінга, слябінга і чистових клітей прокатних і дротяних станів — повна токарна обробка без і з застосуванням плазмового підігріву.
  2. валки калібрувального стану-повна токарна обробка.
  3. валки чистових клітей з відкритими калібрами і предчистових клітей з закритими калібрами — повна токарна обробка.
  4. валки універсальних клітей для прокатки полегшених профілів-повна токарна обробка.
  5. валки предчистових клітей для прокатки рейок і фасонних профілів — повна токарна обробка
  6. вали розподільні дизелів довжиною понад 6000 мм — остаточна обробка.
  7. вали розгінні-нарізування восьмизахідних різьб з прогресивно наростаючим кроком.
  8. вали парових турбін високого і низького тиску-чистова обробка під шліфування і нарізування різьблення або приточування конусів по муфтах.
  9. вали парових турбін високого і низького тиску-чистова обробка під шліфування і нарізування різьблення або приточування конусів по муфтах із застосуванням плазмового підігріву.
  10. вали гідравлічних турбін-повна чистова обробка валу і сорочок без і з застосуванням плазмового підігріву.
  11. вали гребні (при відношенні довжини до діаметру понад 30) — повна токарна обробка.
  12. гвинти з радіусною спіраллю під кульки — остаточне доведення спіралі двох сполучених деталей.
  13. гвинти ходові з довжиною нарізки понад 7000 мм-повна токарна обробка з нарізуванням різьблення.
  14. втулки дейдвудні-розточування борштангою на судні.
  15. головки магнієві багатоканальні-доведення основна.
  16. головки розточувальні з багатозахідним різьбленням-повна токарна обробка.
  17. деталі і вузли складні до хімічних насосів і установок великих розмірів зі спеціальних неметалевих матеріалів і кислотних сплавів — повна токарна обробка.
  18. диски подколпачкового пристрою, каруселі випарника, вакуумні ковпаки розміром понад 500 мм-повна токарна обробка.
  19. калібри різьбові з багатозахідним трапецеїдальним різьбленням-повна токарна обробка.
  20. колони гідравлічних пресів-повна токарна обробка.
  21. ковпаки складної конфігурації-повна токарна обробка.
  22. прес-форми багатомісні складної конфігурації-повна токарна обробка з поліруванням.
  23. маточини гребних гвинтів діаметром понад 5000 мм-остаточна обробка.
  24. шестерні циліндричні з діаметром понад 2000 мм, шківи гладкі — повна токарна обробка із застосуванням плазмового підігріву.
  25. штанги гребних валів регульованого кроку довжиною понад 10000 мм — чистова обробка.

7-й розряд

Характеристика робіт. токарна обробка і доведення на сферотокарних верстатах деталей зі сферичними поверхнями по 5-6 квалітетів з великим числом переходів і установок, в тому числі після термообробки (гарту). Токарна обробка і доведення особливо складних деталей блоків, агрегатів, продукції хімічного, радіохімічного, хіміко-металургійного виробництв, комплектуючих виробів і конструкцій з ядерно-діляться, вибухопожежонебезпечних матеріалів в камерах з використанням захисних засобів (екранів) від впливу радіоактивного випромінювання.

Повинен знати: конструкцію і правила перевірки на точність сферотокарних верстатів; способи установки, кріплення і вивірки складних деталей; методи визначення технологічної послідовності обробки деталей; способи досягнення встановленої точності і чистоти обробки; розрахунки, пов’язані з виконанням складних токарних робіт; правила роботи з ядерно-діляться, вибухопожежонебезпечними матеріалами; правила роботи з використанням захисних засобів (екранів) від впливу радіоактивного випромінювання.

Приклади робіт

  1. ложементи складної конструкції з однією, двома сферичними поверхнями-токарна обробка.
  2. патрони технологічні (глухі і з отворами) для обробки куль і півсфер після термообробки по 5 — 6 квалітетів і шорсткістю ra 0,15 — 0,1 — токарна обробка.
  3. чаші каліброві-остаточна токарна обробка після термообробки з притиранням по 5-6 квалітетів і шорсткістю ra 0,2-0,1.
  4. кулі каліброві-остаточна токарна обробка після термообробки з доведенням і поліруванням по 5-6 квалітетів і шорсткістю ra 0,2-0,1.

8-й розряд

Характеристика робіт. токарна обробка і доведення на сферотокарних верстатах особливо складних і відповідальних деталей і вузлів зі сферичними поверхнями по 3-5 квалітетів, з декількома пересічними площинами, криволінійними поверхнями і осями для хімічного, радіохімічного, хіміко-металургійного виробництв, з ядерно-діляться, вибухопожежонебезпечних матеріалів в камерах з використанням захисних засобів (екранів) від впливу радіоактивного випромінювання.

Повинен знати: конструкцію і правила перевірки на точність сферотокарних верстатів; способи установки, кріплення і вивірки складних деталей і методи визначення технологічної послідовності обробки; способи досягнення встановленої точності і чистоти обробки; розрахунки, пов’язані з виконанням складних токарних робіт; правила роботи з ядерно-діляться, вибухопожежонебезпечними матеріалами; правила роботи з використанням захисних засобів (екранів) від впливу радіоактивного випромінювання.

Приклади робіт

  1. чаші, кулі каліброві, сферичні-остаточна токарна обробка і доведення після термообробки по 3-5 квалітетів і шорсткістю ra 0,1-0,015.

Стверджую:

________________________

[найменування посади]

________________________

________________________

[найменування організації]

________________/[п. І. Б.]/

«____» ____________ 20__ г.

Посадова інструкція

Токаря 4-го розряду

1. Загальні положення

1.1. Ця посадова інструкція визначає функціональні обов’язки, права і відповідальність токаря 4-го розряду [найменування організації в родовому відмінку] (далі — компанія).

1.2. Токар 4-го розряду призначається на