Поминальні півроку. Дні особливого поминання покійного

189

Поминки-ритуал, що відбувається, щоб удостоїти пам’яттю покійного . Основа поминок-спільна трапеза, що влаштовується близькими людьми в будинку померлої людини, або в їдальні.

Поминки здійснюють:

  • в день смерті;
  • через три дні після смерті — день похорону, коли душа відправляється в інший світ;
  • на дев’ятий день;
  • на сороковий день;
  • поминальна трапеза влаштовується через півроку після смерті, а після вже на всі подальші річниці.

Зазвичай, на поминки приходять родичі, або близькі люди покійного. Важливо пам’ятати, що не можна проганяти прийшли вшанувати пам’ять покійного. Як правило, поминки організовуються не для гостей і не заради застілля, а з метою згадати про небіжчика, помолитися про його упокій. Особливо важливо прочитати молитву про покійного перед поминальною трапезою. Священики радять прочитати сімнадцяту кафізму з псалтиря і молитву» отче наш», перш ніж почати трапезувати.

Зрушення дати поминок

Трапляється таке, що поминальний день припадають на церковне свято, або ж на робочі будні, коли немає можливості відлучитися з роботи, у зв’язку з підготовкою всього необхідного для поминальної трапези. Внаслідок цього постає питання: чи можливо перенести дату поминання?

Священики вважають, що трапезу можна влаштовувати раніше, або пізніше точної дати кончини. При наявності поважних причин, що заважають провести поминальний обід, слід тримати орієнтир, першим обов’язком, саме на них. Однак якщо немає вагомих причин на те, щоб перенести поминальну трапезу на інший день, краще цього не робити, адже в загробному світі існують свої правила. У цей день краще зробити акцент на добрих справах, наприклад, роздати поминальні частування нужденним людям.

Не слід влаштовувати поминки під час світлого великодня і страсного тижня великого посту. На цих тижнях все спрямовується до пожертвування ісуса христа, а також до звістки про його повернення до життя. Тому, якщо дата, відведена для поминального обіду, збігається з цими періодами, найкраще пересунути поминальну трапезу на день радониці — день, коли поминають покійних.

Якщо день поминання випадає на переддень різдвяних свят, буде правильніше, якщо поминки перенесуть на 8 січня. Таку подію приймають за хорошу прикмету, адже поминки присвячені події народження в нескінченному житті в іншому світі.

Також священики рекомендують пам’ятати про те, що про покійних, в першу чергу, слід помолитися. Тому за день до поминальної трапези рекомендується замовити літургію про поховання душі покійного і панахиду на поминальний день. А поминальну трапезу можна відкласти на один з перших вихідних днів наступних річниць кончини. Однак не бажано відкладати поминки, що влаштовуються на сороковий день після упокоєння, на ранній термін.

Поминальний день

У кожному віросповіданні для поминального дня відводиться певна дата, коли родичі, або просто близькі люди поминають покійних. Якщо, в зв’язку з невідкладними обставинами, вшанувати пам’ять про близьких покійних людей не вийшло в день їх смерті, потрібно це зробити в поминальний день.

  • у православному віросповіданні для поминального дня відводиться вівторок другого тижня після великодня. Однак це не єдиний день, коли можна пом’янути рідних. Крім радониці виділяють ще п’ять днів, відведених пам’яті про покійних;
  • у католицькому віруванні поминальний день припадає на 2 листопада. Поминання на третій, сьомий і тридцятий дні може не влаштовувати;
  • в релігії ісламу головне завдання-згадати про покійного молитвою, зробити хороші вчинки від його імені: допомогти сиротам, жебракам людям. У цій релігії абсолютно неважливо, на який день після упокоєння душі буде влаштована поминальна трапеза. Важливо, що ніхто не повинен знати від чийого імені здійснюються ці діяння;
  • у буддизмі день покори — свято уламбана — припадає на першу половину сьомого місяця за місячним календарем.

Всі знають, що пішли в інший світ людей слід поминати, але не часто люди розуміють з якою метою це потрібно робити. Не варто забувати, що зв’язок між живими і мертвими існує. Тому, після смерті людини, його близькі неспокійні, в їх душі тривога і печаль, їм часто сняться небіжчики, які просять їжу, або надати їм якусь допомогу.

Прийнято вважати, що після таких снів людина повинна помолитися, відвідати храм, здійснити будь-яку добру справу (допомогти жебракам, сиротам). Вся ця благодійність робить гарний вплив на душі небіжчиків. Якщо немає можливості влаштувати поминальну панахиду в покладений день, не варто засмучуватися. Можна залишити священнослужителю записку, і він сам проведе її.

Духовний стан людини впливає і на стан покійних в загробному, в іншому світі з метою надати їм допомогу. Для цього слід починати змінювати, в першу чергу, себе і суспільство навколо себе. Для початку було б непогано звільнитися від шкідливих звичок, пробачити всіх своїх кривдників, не таїти на них зла, почати молитися, відвідувати храми, читати біблію, допомагати оточуючим і сиротам.

Під час поминання слід пам’ятати про мету, свого роду, ритуалу. Вимовляючи спільну молитву, краще попросити у господа бога, щоб він наділив покійного царством небесним і упокоїв душу його.

Здрастуйте, ольга.
Дуже добре, що за вашого батька можна молитися!
По-перше, замовте в церкві сорокоуст «про упокій», це потрібно вам зробити обов’язково. По-друге, в молитвослові в » ранкових молитвах «є молитва» про покійних», вона знаходиться в самому кінці ранкових молитов. Там є і таке прохання: «пом’яни, господи, душі покійних рабів твоїх, батьків моїх (імена їх), і всіх родичів по плоті; і прости їх вся гріхи вільна і мимовільна, даруй їм царство і причастя вічних твоїх благих і твоєї безконечния життя насолоди…». далі можете молитися, вичитуючи псалтир. У церкві, коли відбуваються панахиди, завжди читається 17 кафізму, цю кафізму ви можете вичитувати і вдома. Порядок читання всієї псалтирі за покійними такий: кожна кафізму починається молитвословием «прийдіть, вклонімося…»(тричі); по кожній » славі «кафізмичітается молитва» пом’яни, господи боже наш…», що знаходиться в кінці «послідування по результаті душі», і на ній поминається умя покійного, а після закінчення кафізми читаються трисвяте по отче наш, тропарі покійні і покладена після кожної кафізми молитва. Здійснювати читання псалтиря за покійними може всякий благочестивий мирянин. У деяких молитвословах є таке молитовне правило «літія за покійними, що твориться мирянином», якщо знайдете, віднімайте і дане правило. Молитися про покійних можна завжди, крім дня святої пасхи. У цей світлий день великого свята, навіть в церкві не відспівують покійних.
Милостиню можете подавати чим завгодно, крім наркотиків і алкоголю. можете подавати одягом, грошима, продуктами. Кому подавати? кому хочете, тільки подаючи милостиню, говорите:»христа ради, за упокій раба (и) божого (ій) (ім’я)». Така милостиня буде захистена як добру справу, яку ви робите заради господа ісуса христа. Милостиню можете подавати і до церкви, наприклад, в церковну трапезну можете принести щось з їжі. Тим бездомним людям, які сидять біля церковних дверей, а вони як правило завжди п’ють, можете подавати тільки їжею, тому що гроші вони швидше за все проп’ють. Хоча, з цього приводу думки священиків розходяться, деякі кажуть, що подавати потрібно всім, не дивлячись на зовнішність людини (п’яниця чи ні) по слову господа ісуса христа: «просить у тебе дай, і від того, хто хоче зайняти у тебе не відвертайся» (матф.5,42), інші кажуть, що таким давати найкраще їжею або одягом. Я ж більш згоден з думкою других священиків, що краще подавати їжею або одягом. А бідним (не п’яницям) можна і потрібно подавати по нужді, якщо можете — грошима, якщо ні — то одягом або продуктами.
Бережи вас господь!
З повагою,
Прот.олексій

Коли після смерті близької людини проходить певний час, родичі задаються питанням про те, півроку з дня смерті? правила проведення помину існують не тільки в православній традиції, а й відносяться до світських норм, прийнятим в певній культурі.

Як спочилих поминають християни?

У церковних книгах немає інформації про те, як організувати поминальний стіл і чи варто йти на кладовище через півроку після смерті родича. Але церковні обряди для покійних все ж існують.

За традицією через шість місяців для померлої людини замовляється молебень. Ще читаються різноманітні молитви за упокій. У церкві на поминальний переддень ставиться свічка для покійного.

Вдома рідні покійного можуть помолитися за упокій його душі перед іконою. Іноді під час цієї молитви поруч з ликом святого ставиться фото померлого і запалюється свічка.

Застілля для поминок можна організувати якВдома, так і в спеціальному ресторані, де є особливе меню для таких випадків. На кладовищі в цей день можна забрати кутю і млинці, які залишають на могилі.

За поминальний стіл запрошуються всі родичі і близькі друзі померлого. Перед початком трапези вимовляються молитви. Потім розповідаються історії з життя покійної людини.

В меню для помина входять рибні пироги, салати, кутя, млинці, соління. Якщо під час цієї дати проходить пост, то стіл повинен бути накритий скромно. Особливо це стосується тих людей, померлі родичі яких за життя були глибоко віруючими.

Пити чи алкоголь під час поминок, кожен вирішує сам. Але вживати його у великих кількостях все ж не варто. Згадувати про померлого необхідно з легким сумом. Не бажано вдаватися до сильної скорботи, адже він пішов у кращий світ до бога.

Поминки з перенесенням дати

Як поминати півроку з дня смерті, якщо немає можливості організувати помин саме в цю дату? згідно з правилами, можна організовувати поминки за три дні перед цією датою, і після закінчення двох днів після неї.

В день поминок можна роздати всі речі померлого нужденним. Раніше цього терміну проводити такі маніпуляції можна, але не всі можуть це зробити. Іноді радять почекати і рік, щоб подарувати кому-небудь особисті предмети і одяг покійного.

Але якщо родичі сильно плачуть за своїм померлим, то необхідно винести його речі з дому саме після настання шести місяців з дня смерті.

Вранці в день поминання необхідно роздати милостиню жебракам і попросити їх, щоб вони помолилися про покійного людині. Увечері можна відвідати службу і подати там записку з ім’ям померлого, для того щоб в церкві молилися за нього.

Що не можна робити на поминках?

На поминках не можна робити такі речі:

Так, як поминати півроку з дня смерті, якщо емоційний стан залишає бажати кращого? необхідно випити заспокійливе. Попросити рідних і друзів допомогти в організації поминок. І постаратися зрозуміти, що біль від втрати коли-небудь вщухне, так погано буде не завжди. Все, що пов’язано з поминками, потрібно організовувати з усією ретельністю і увагою. Адже згідно з повір’ями, душа померлого в таку дату знаходиться поруч і спостерігає, який ступінь поваги їй надають живі.

як правильно поминати померлих: питання і відповіді…

як правильно поминати померлих: питання і відповіді

В які дні поминають померлих? чи можна відспівувати самогубців? як молитися про покійних батьків? протоієрей ігор фомін відповів на найпоширеніші питання про те як правильно поминати покійних.

який молитвою поминати покійних? як часто поминати покійних?

Померлих християни поминають щодня. У кожному молитвослові ви можете знайти молитву про покійних, вона — невід’ємна частина домашнього молитовного правила. Також покійних можна поминати, читаючи псалтир. Щодня християни читають по одній кафізмі з псалтиря. І в одній з глав ми поминаємо наших родичів( рідних), друзів, які відійшли до господа.

навіщо поминати покійних?

Справа в тому, що життя триває і після смерті. Причому остаточна доля людини вирішується не після смерті, а по другому пришестя господа нашого ісуса христа, яке ми всі чекаємо. Тому до другого пришестя ми ще можемо змінити цю долю. Коли живі — ми можемо зробити це самі, роблячи добрі справи і віруючи в христа. Померши, ми вже не можемо вплинути на власне посмерття, але це можуть зробити люди, які про нас пам’ятають, хворіють серцем. Кращий спосіб змінити посмертну долю покійного — це молитва про нього.

коли поминають померлих? в які дні поминають покійних? в який час дня можна поминати?

Час дня, коли можна пом’янути покійного, церквою не регламентується. Є народні традиції, які сходять до язичництва і чітко прописують, як і в яку годину згадувати померлих, — але вони не мають ніякого відношення до християнської молитви. Бог живе в просторі без часу, і ми можемо достукатися до небес в будь-який момент дня і ночі.
церква встановила особливі дні поминання тих, хто нам доріг і відійшов у інший світ, — так звані батьківські суботи. Їх у році кілька, і всі, крім однієї (9 травня — поминання покійних воїнів), мають перехідну дату:
субота мясопустная (вселенська батьківська субота) 5 березня 2016 року.
субота 2-ї седмиці великого посту 26 березня 2016 року.
субота 3-ї седмиці великого посту 2 квітня 2016 року.
субота 4-ї седмиці великого посту 9 квітня 2016 року.
радониця 10 травня 2016 року
9 травня-поминання покійних воїнів
субота троїцька (субота перед святом трійці). 18 червня 2016 року.
субота димитріївська (субота перед днем пам’яті дмитра солунського, який відзначається 8 листопада). 5 листопада 2016 року.
14 крім батьківських субот покійних поминають у храмі за кожним богослужінням — на проскомидії, частини божественної літургії, яка її передує. Перед літургією можна подати записки «про поминання». У записці пишеться ім’я, з яким людину хрестили, в родовому відмінку.

як поминають на 9 днів? як поминають на 40 днів? як поминати на півроку? як поминати на рік?

Дев’ятий і сороковий дні з дня смерті-особливі віхи на шляху від життя земного в життя вічне. Цей перехід відбувається не відразу, а поступово. У цей період (до сорокового дня) померла людина дає відповідь перед господом. Цей момент надзвичайно важливий для покійного, він схожий на пологи, появи на світ маленького чоловічка. Тому в цей період покійному потрібна наша допомога. Молитвою, добрими справами, зміною себе в кращу сторону в честь і пам’ять близького нам.
півроку-такого церковного поминання не існує. Але не буде нічого поганого, якщо ви пом’яните і на півроку, наприклад, прийшовши в храм помолитися.
річниця — це день пам’яті, коли ми — ті, хто любив людину, — збираємося всі разом. Господь заповідав нам: де двоє або троє зібрані в ім’я моє, там я посеред них (мф.18 20). І спільне поминання, коли ми читаємо молитву про родичів і друзів, які вже не з нами, — це яскраве, звучне свідчення перед господом про те, що померлі не забуті, що їх люблять.

чи треба поминати в день народження?

Так, я вважаю, що на день народження людини поминати потрібно. Момент народження-один із значущих, великих етапів в житті кожного, тому буде добре, якщо ви сходите в храм, помоліться будинку, поїдьте на кладовище, щоб пом’янути людини.

чи можна відспівувати самогубців? як поминати самогубців?

Питання з приводу відспівування і церковного поминання самогубців-дуже неоднозначне. Справа в тому, що гріх самогубства — один з тяжких. Це знак недовіри людини до бога.
кожен подібний випадок потрібно розглядати окремо, тому що самогубства бувають різні — усвідомлені або неусвідомлені, тобто в стані важкого психічного розладу. Питання, чи можна відспівувати і поминати в храмі хрещеного людини, який наклав на себе руки, цілком лежить на відповідальності правлячого архієрея. Якщо трагедія трапилася з кимось із ваших близьких, вам необхідно прийти до правлячого архієрея тієї області, де жив покійний, і попросити дозвіл на відспівування. Архієрей розгляне це питання і дасть вам відповідь.

Що стосується домашньої молитви, то ви, безумовно, можете поминати людини, який наклав на себе руки. Але найважливіше-на його честь і пам’ять творити добрі справи.

чим можна пом’янути? чи можна пом’янути горілкою? чому поминають млинцями?

Тризни, поминальні трапези, прийшли до нас з глибини століть. Але в давнину вони виглядали по-іншому. Це було частування, застілля не для родичів померлого, а для жебраків, калік, сиріт, тобто тих, хто потребує допомоги і ніколи сам собі не зможе влаштувати подібну трапезу.
на жаль, з часом тризна перетворилася зі справи милосердя в звичайне домашнє застілля, причому часто з рясним вживанням алкоголю…
зрозуміло, такі узливання ніякого відношення до справжнього християнського поминання не мають і ніяк на посмертну долю покійного вплинути не можуть.

як пом’янути нехрещеного?

Людина, яка не захотіла з’єднати себе з церквою христовою, природно, в храмі поминатися не може. Його посмертна доля залишається на розсуд господа, і ми тут вплинути на ситуацію ніяк не можемо.
14 нехрещених родичів можна поминати, молячись про них вдома і творячи добрі справи в їх честь і пам’ять. Намагатися змінити своє життя на краще, бути вірними христу, згадуючи все хороше, що зробив за своє життя той, хто помер нехрещеним.

як поминають мусульман? як поминають євреїв? як поминають католиків?

У цьому питанні немає різниці, мусульманин чи був померлий, католик абоЮдей. Вони не знаходяться в лоні православної церкви, тому поминаються як нехрещені. Їх імена не можна писати в записках на проскомидію (проскомидія — частина божественної літургії, яка її передує), але в їх пам’ять можна творити добрі справи і молитися вдома.

як в храмі поминати покійних?

У храмі поминаються всі ті померлі, хто поєднував себе з христовою церквою в таїнстві хрещення. Навіть якщо людина з якихось причин не ходив в храм протягом життя, але хрещений був, його можна і потрібно поминати. Ви можете перед божественною літургією подати записочку»на проскомидію».
проскомидія-частина божественної літургії, яка її передує. На проскомидії заготовлюються хліб і вино для майбутнього таїнства причастя — преложенія хліба і вина в тіло і кров христові. На ній не тільки готуються майбутнє тіло христове (агнець-велика просфора) і майбутня кров христова для таїнства (вино), а й читається молитва за християн — живих або померлих. За матір божу, святих і нас, простих віруючих, виймаються частинки з просфорок. Зверніть увагу, коли вам дають маленьку просфорку після причастя — з неї ніби «хтось виколупав шматочок». Це священик виймає частинки з просфор за кожне ім’я, написане в записці»на проскомидію».
наприкінці літургії шматочки хліба, що символізують душі живих або померлих християн, занурюються в чашу з кров’ю христовою. Священик в цю хвилину читає молитву»омий, господи, гріхи поминалися зде кров’ю твоєю чесною молитвами святих твоїх».
також в храмах проходять спеціальні поминальні служби — панахиди.

можна подати окремо записку на панахиду. Але важливо не тільки подати записку, а й постаратися особисто бути присутнім на службі, де вона буде читатися. Про час цієї служби можна дізнатися у служителів храму, яким подається записка.

як поминати покійних вдома?

У кожному молитвослові ви можете знайти молитву про покійних, вона — невід’ємна частина домашнього молитовного правила. Також покійних можна поминати, читаючи псалтир. Щодня християни читають по одній кафізмі з псалтиря. І в одній з глав ми поминаємо наших родичів( рідних), друзів, які відійшли до господа.

як поминати в піст?

Під час посту бувають особливі дні поминання покійних — батьківські суботи і недільний день, коли служаться повні (на відміну від скорочених в інші дні посту) божественні літургії. Під час цих богослужінь відбувається проскомидийное поминання померлих, коли за кожну людину з великої просфори виймається частинка, що символізує його душу.

як поминати новопреставленого?

З першого дня упокоєння людини над його тілом читається псалтир. Якщо померлий-священик, то читається євангеліє. Псалтир треба продовжувати читати і після похорону — до сорокового дня.
також новопреставлений поминається на відспівуванні. Відспівування належить здійснювати на третій день після смерті, і важливо, щоб проводилося воно не заочно, а над тілом покійного. Справа в тому, що на відспівування приходять всі ті, хто любив людину, і молитва їх — особлива, соборна.
14 пом’янути новопреставленого можна і жертвою. Наприклад, роздати нужденним його хороші, добротні речі-одяг, предмети побуту. Робити це можна з першого дня після смерті людини.

коли поминати батьків?

Особливих днів, коли потрібно поминати саме батьків, тих, хто дав нам життя, в церкві немає. Батьків можна поминати завжди. І на батьківські суботи в храмі, і щодня вдома, і подаючи записочки»на проскомидію». До господа можна звертатися в будь-який день і годину, він обов’язково вас почує.

як поминати тварин?

Тварин в християнстві поминати не прийнято. Вчення церкви говорить про те, що життя вічне уготована тільки людині, так як душа, про яку ми молимося, є лише у людини.

людина не померла — просто вийшла…

Людина не померла, просто вийшла…
Він залишив у будинку все, як є…
Просто він не бачить і не чує,
Хліб земний йому вже не їсти…

Просто став він не таким, як люди,
Він відкрив інший… Астральний шлях…
Де інше життя… Інша мудрість
Де інша сіль… Інша суть…

У книжці залишиться закладка
На сторінці про його кохання…
На столі записка… Дуже коротко:
«згадуй, але тільки … Не з про в і…»

Людина не померла… Просто вийшов
І розвів повітряні мости
Між берегами минулого життя
І ще невидимої риси…
олена громцева.
Поминальні півроку. Дні особливого поминання покійного