Радіожук 433 мгц з рамковою антеною

39

Вітаю всіх зайшли!

Споконвічно за своїм задумом жучки-пристрої для прослушки, а тому вони повинні бути максимально мініатюрні і непомітні. З сучасною елементною базою це не проблема, адже деталі для поверхневого монтажу мають розміри в рази менше сірникової головки, з їх допомогою всю схему жучка можна зібрати на платі площею буквально в пару квадратних сантиметрів, а-то і менше. Однак якими б маленькими не були елементи, позбавиться від антени все одно не вдасться, наприклад, оптимальна довжина антени для жучка на 433 мгц становитиме приблизно 17 см, в цьому випадку передавач буде працювати максимально ефективно, забезпечуючи хорошу зону покриття при невеликому споживанні струму. Звичайно, антену в 17 см використовувати не завжди можливо, особливо коли жучок поміщається в невеликий корпус. З цієї причини була розроблена описана в статті конструкція жучка з рамковою антеною, вона розташована прямо на платі і не вимагає ніяких додаткових дротів, при цьому забезпечує непогану дальність роботи, для своїх невеликих габаритів. За словами автора, описаний жучок вловлюється на lpd радіостанцію чутливістю 0,25 мкв з максимальної відстані в 60 метрів, що досить непогано, враховуючи, до того ж, простоту схеми. Вона представлена нижче.

Працює жучок на частоті 433 мгц не з проста: по-перше, на даній частоті вихід в ефір офіційно дозволений (для малопотужних пристроїв) і не вимагає реєстрації, а по-друге, перехопити переданий звуковий сигнал не зможе хто попало з кишеньковим фм-приймачем. Для прийому знадобиться lpd радіостанція, або саморобний приймач на 433 мгц, розрахований на nfm модуляцію. Частота роботи жучка задається павом-резонатором на поверхнево-активних хвилях, такі резонатори не особливо часто зустрічаються у продажу, тому перед складанням жучка, варто переконатися, що потрібний є в доступі. До слова, можна купити найпростіший дверний дзвінок, що працює по радіоканалу — з високою часткою ймовірності там знайдеться потрібний пар, що виглядає як кругла металева таблетка з 3-ма висновками. 3-й висновок з’єднаний з корпусом пава, він не вказаний на схемі, підключити його слід до землі.

Сама схема складається з підсилювача мікрофона, що забезпечує хорошу акустичну чутливість для прослушки приміщення, і високочастотного генератора. Підсилювач на парі поширених smd транзисторів bc847, коефіцієнт посилення можна змінювати за допомогою резистора r2 (виділений червоним кольором) в ланцюзі зворотного зв’язку, варто враховувати, що занадто високе посилення може привести і до зростання рівня шуму в прийнятому звуці. Сам мікрофон-звичайний електретний капсуль, має мініатюрні розміри і хорошу чутливість, підійде будь невеликих розмірів. Чи не схемою є ще один елемент, виділений червоним кольором, це конденсатор с5, що стоїть послідовно з резонатором. Його завдання-зміщення частоти резонатора в невеликих межах, стане в нагоді це може для того, щоб підлаштувати частоту передачі жучка на потрібний канал lpd радіостанції. Також даний конденсатор служить для збільшення девіації (ширини) частотної модуляції — це позитивно позначається на якості передачі аудіо. Транзистор з свч генераторі застосований відповідний високочастотний, якщо під рукою немає зазначеного не схемою, можна спробувати встановити bfr93, 2sc3356. Також на виході є дві індуктивності, на 22 і 470 нгн, враховуючи, що вся плата виконується на smd деталях, котушки також слід взяти готові в smd корпусі, вони будуть точно відповідати потрібному номіналу і не доведеться нічого намотувати самому. Також на схемі є варикап, його маркування не позначена, проте часто з таких схемах застосовуються варикапи bb133. Рамкова антена виконується прямо на платі, при цьому її розміри повинні бути взяті не зі стелі, а з представленої нижче плати. Даний варіант перевірений в роботі і абсолютно працездатний. При цьому варто відзначити, що плата виконана не в самому мініатюрному варіанті для зручності настройки, конденсатор с5 тут встановлюється підлаштування.

Зворотна сторона плати-суцільний земляний полігон, перехідні отвори показані на платі, такий монтаж часто застосовується в свч пристроях для підвищення стабільності роботи. Для виготовлення знадобиться двосторонній текстоліт, при виготовленні методом лут необхідно зашкуріть мідь на обох сторонах, малюнок доріжок перенести на одну зі сторін. Потім на зворотному боці зафарбувати полігон лаковим маркером і почекати, поки він висохне. При цьому область під рамковою антеною повинна залишатися без земляного полігону. Після травлення змити тонер з одного боку і маркер з іншого, просвердлити перехідні отвори, запаяти в них перемички, провести монтаж всіх деталей. Після монтажу змити флюс, навіть якщо це звичайна спирто-каніфоль або який-небудь дорогий безвідмивний флюс: свч техніка не терпить таких вольностей. На зворотному боці плати встановлюється тримач для батарейки-таблетки на 3в, враховуючи невеликий струм споживання жучка, однієї батарейки вистачить на досить тривалий час роботи. В кінцевому підсумку повинна вийде конструкція, як на фото нижче. Жучок не вимагає особливої настройки, крім виділених на схемі червоним деталей, і то, при необхідності. Конструкція абсолютно працездатна і повністю справляється зі своєю метою, але варто пам’ятати, що виготовлення засобів стс і їх використання незаконно, тому використовуватися жучок може лише для ігор і в освітніх цілях. Вдалої збірки!

Джерело (source)