Сорт картоплі палац: опис і характеристика, фото, відгуки

50

Абсолютна більшість сортів картоплі, виведених в білорусі, добре підходить і для російських кліматичних умов. Тому вони успішно «освоюються» вітчизняними садівниками. Одна з новинок «зарубіжної» селекції-картопля палац. У його описі відразу звертають на себе увагу ранні терміни визрівання бульб, простота культивування і імунітет до багатьох небезпечних для обсягу і якості майбутнього врожаю захворювань і патогенів.

Історія появи

Сорт картоплі палац створений в білорусі фахівцями місцевого нвц нан з картоплярства та овочівництва в 2017 році. У вітчизняний реєстр селекційних досягнень він був включений після всіх необхідних сортовипробувань через чотири роки. Він офіційно визнаний найбільш підходящим для культивування в гродненській області.

У росії картопля палац з’явився у вільному продажу на сезон пізніше. Тоді ж була подана заявка на його реєстрацію в держреєстрі, але поки всі необхідні процедури не завершені.

Практично всі білоруські сорти картоплі успішно «приживаються» в росії

Опис картоплі палац з фото

Виглядає картопля палац досить презентабельно. Але зовнішній вигляд бульб-далеко не все, що садівникові слід враховувати, вибираючи новий сорт для посадки на власній ділянці.

Кущ

Кущі невисокі (40-50 см). Стебла прямостоячі, що забезпечує компактність рослин. Листя, навпаки, крупніше, ніж у більшості сортів і гібридів, їх небагато. Квітки насиченого рожево-бузкового відтінку, суцвіття яскраві і помітні, «пишні». Загущеними кущі картоплі палац ніяк не можна назвати, листові пластини повністю «розкриті».

Важливо! у кущів даного сорту дуже потужна і розвинена коренева система. Це дозволяє їм по максимуму «задіяти» ресурси грунту для зростання і формування бульб.

Бульби

Вага бульб навіть в одному «гнізді» сильно варіюється (70-150 г). Але «дрібниці», непридатною для тривалого зберігання і незручною для чищення, практично немає. Відсоток картоплин «товарного вигляду» дуже високий-95%.

Форма у бульб правильна, від округло — до подовжено-овальної. Шкірка тонка, рожева або блідо-червона, досить міцна, майже гладка.

«очок » зовсім небагато, вони в основному поверхневі

М’якоть кремова або жовтувата, пружна і щільна, з відносно низьким вмістом крохмалю (14%). Відповідно, картопля палац зберігає форму при будь-якій термообробці. Деякі навіть вважають його погану або помірну «развариваемость» мінусом сорту.

Важливо! в одному «гнізді» картоплі палац формується від 8-10 до 15-20 бульб. Чим їх менше, тим вони більші.

Характеристика картоплі палац

Основною метою селекціонерів, які створили картоплю палац, було отримання високоврожайного, ранньостиглого сорту, продуктивність якого мінімально залежить від примх погоди та інших негативних «зовнішніх» факторів. Великого досвіду його вирощування у садівників поки немає, але наявні дані сортовипробувань і відгуки дозволяють стверджувати, що її вдалося досягти.

Смакові якості картоплі палац

Смакові якості картоплі палац в білорусі оцінюються як «хороші» або «відмінні». У щільній м’якоті немає ні найменшого «натяку» на водянистість і борошнистий присмак, зате присутні легкі солодкувато-вершкові нотки.

За» кулінарним » призначенням бульби універсальні. Однак професійні дегустатори відносять його до категорії ав (м’якоть після відварювання не «розвалюється» при нарізуванні). У побуті картопля палац успішно використовують для варіння, смаження, запікання, фарширування, будь-яких перших страв і гарнірів.

Бульби цілком підійдуть для домашніх заготовок, заморозки

Важливо! після варіння м’якоть картоплі палац не темніє.

Терміни дозрівання картоплі палац

Палац – ранньостиглий сорт. Урожай «масово «дозріває вже через 50-70 днів після того, як висаджені бульби дадуть» дружні» сходи. Такий «розкид» в термінах легко пояснимо нюансами регіонального клімату, впливом погодних факторів протягом сезону, якістю догляду за посадками. Першу «пробу «з грядок можна знімати після закінчення 45-50 днів з моменту» масових» сходів.

Врожайність

Згідно з даними, отриманими в ході сортовипробувань в білорусі, врожайність картоплі палац при культивуванні в промислових масштабах становить 550-600 центнерів з гектара. На особистих присадибних ділянках, враховуючи, що на одній рослині формується 8-10 бульб, можна розраховувати на 1,5-2 кг з куща або на 250-400 кг з сотки.

Урожайність у сорту не рекордна, але це цілком компенсується його «надійністю»

Регіони вирощування

Оскільки картопля палац поки не числиться в російському реєстрі селекційних досягнень, немає і «офіційно рекомендованих» регіонів, визнаних найбільш придатними для його культивування. Але, виходячи з сортових характеристик, можна стверджувати, що він здатний «прижитися» і приносити урожай практично на будь-якій території, якщо там в принципі можливе ведення сільського господарства. Завдяки скоростиглості, бульби встигають визрівати навіть в північних регіонах з коротким, нежарким влітку.

Стійкість до захворювань

Загальна витривалість сорту палац включає хорошу опірність патогенній мікрофлорі і атакам шкідників. Крім того, селекціонери забезпечили його «вродженою» захистом від золотистої кореневої нематоди, бактеріального раку і більшості вірусних захворювань, «вбивчих» для рослин.

Важливо! в описі сорту, даному оригінатором (відгуки та фото садівників ці відомості підтверджують), зазначено, що для картоплі палац типова середня стійкість до фузаріозу, різних видів парші, альтернаріозу, фітофторозу бульб (але не листя).

Уражені фітофторою листя швидко засихають, розвиток кущів і визрівання бульб припиняється

Шкідники картоплею палац теж не дуже цікавляться. Це стосується дротяники, картопляної блішки, цикадки. Єдиний виняток-колорадський жук. Щоб не допустити його навали на грядки, потрібно цілеспрямована профілактика.

Картопля палац відрізняється хорошою транспортабельністю і лежкістю. В оптимальних або близьких до них умовах » товарний вигляд» і користь для здоров’я зберігають 95% бульб.

Картопля палац-вдале виключення з правила, згідно з яким ранньостиглі сорти видатними смаковими якостями не відрізняються

Плюси:

  • компактність рослин, їх придатність для «ущільнених» посадок;
  • загальна витривалість, що включає посухостійкість, здатність переносити спеку, холоди, різкі перепади температур;
  • наявність «вродженого» імунітету проти золотистої нематоди, невиліковних вірусних і бактеріальних захворювань, хорошою опірності грибкової мікрофлори;
  • невимогливість щодо умов вирощування і агротехніки;
  • раннє і «дружне» дозрівання врожаю;
  • хороша лежкість і транспортабельність;
  • приваблива «зовнішність», високий відсоток бульб «товарного вигляду», мінімум «дрібниці»;
  • універсальність «кулінарного» призначення, видатні смакові якості;

Мінуси:

  • схильність до зараження фітофторозом листя;
  • можливість нападу колорадського жука при відсутності профілактики;
  • погана «развариваемость» бульб.

Правила посадки

Картопля палац малочутливий до посухи, не страждає від прямих сонячних променів. Для його висадки вибирають відкриту ділянку, без затінення. Важливо і якість грунту-найкращим чином підійде субстрат, що поєднує рихлість і поживність, з нейтральним або слабокислим рн.

Термін висадки картоплі палац залежить від клімату в регіоні. Потрібно дочекатися, коли грунт прогріється до 8-10 °с, а ризик поворотних заморозків зведеться до мінімуму. У середній смузі росії процедуру можна планувати на кінець квітня або першу декаду травня.

Грядку для картоплі палац восени минулого року перекопують, в процесі вносячи перегній. За 3-4 дні до висадки її розпушують, додаючи в грунт комплексне добриво.

Бульби попередньо пророщують. Цей процес займає 4-5 тижнів. Для профілактики зараження фітофторою насіннєву картоплю палац обробляють розчином будь-якого фунгіциду. Також рекомендується обприскування біостимулятором, ці препарати позитивно впливають на схожість, темпи розвитку рослин, смакові якості бульб.

Оптимальна довжина паростків — 2-3 см, якщо вони витягнуться сильніше, то, швидше за все, зламаються

Для посадки картоплі палац вибирають сухий теплий день. На дно лунки бажано кинути жменю піску або іншого дренажного матеріалу, щоб вода неЗастоювалася у бульб. Також можна додати трохи перегною, змішаного з меленою яєчною шкаралупою і просіяного деревною золою.

Посадка картоплі палац проходить за стандартним алгоритмом

Важливо! рекомендована схема висадки для картоплі палац-30 * 70 см.чим «легше» грунт, тим глибше повинна бути лунка (від 6-8 до 12-15 см).

Як доглядати

Багато часу і сил догляд за картоплею палац у садівника не відніме. Агротехніка включає тільки базові заходи:

  1. полив. Посухостійкість дозволяє картоплі палац обходитися природними опадами. Але є періоди, коли він особливо потребує води, від цього безпосередньо залежить обсяг і якість врожаю. Грядки необхідно полити, коли сходи досягнуть висоти 10-12 см, в момент появи бутонів і через 3-4 дні після закінчення цвітіння.
  2. підживлення. Картопля палац чутливий до надлишку в грунті азотних добрив, тому небажано використовувати для підгодівлі натуральну органіку. Оскільки визріває він швидко, досить внести добрива один раз — через 4-5 днів після цвітіння, коли формуються бульби.
  3. підгортання. Процедуру проводять у міру необхідності, але не частіше двох разів на місяць. Вперше посадки підгортають, коли стебла картоплі палац доростуть до 12-15 см у висоту.

Підгортання допомагає підтримувати нормальний повітрообмін

Важливо! підгортання картоплі палац необхідно поєднувати з прополкою. Також бажано раз в 10-15 днів рихлити грунт на грядках.

Збір і зберігання врожаю

Приблизний термін збору врожаю картоплі палац – остання декада серпня. Але краще орієнтуватися на стан надземної частини рослини. Бульби повністю визрівають, набуваючи максимально насичений смак, коли стебла з листям повністю засихають, лягаючи на грядку.

Деякі садівники практикують скошування бадилля приблизно за тиждень до збирання врожаю, але тоді кущі буде складніше знайти на грядці

«вручну» картопля палац викопують вилами або лопатою, хоча, в принципі, можлива і механізоване прибирання. Урожай відразу ж сортують, відбраковуючи «некондицію» і відкладаючи окремо посадковий матеріал на майбутній рік. Відібраний для зберігання картопля розсипають для просушування, залишаючи на кілька днів на вулиці під навісом або в прохолодному приміщенні з хорошою вентиляцією. Просушування перед закладкою на зберігання необхідна, зокрема, для того, щоб позбутися від налиплої на бульби землі.

важливо! насіннєву картоплю рекомендується залишити під прямими сонячними променями, поки шкірка не позеленіє. В процесі «обробки» бульби накопичують соланін, що робить їх неїстівними для комах і гризунів.

Зберігати картоплю палац найкраще в погребі або підвалі. Там простіше створити оптимальні умови:

  • вологість повітря близько 70%;
  • температуру 2-4 °с;
  • темряву;
  • постійний доступ свіжого повітря.

Для зберігання картоплі палац підійде будь-яка тара, що пропускає повітря

Важливо! щоб картопля палац без проблем долежав до весни, важливі не тільки оптимальні показники температури і вологості повітря, але і відсутність їх перепадів.

Висновок

Картопля палац, судячи з офіційних описів і досвіду його культивування, можна назвати сортом, відповідним для недосвідчених і «ледачих» садівників. На догляд за посадками доведеться витрачати мінімум часу і сил, хворіють рослини надзвичайно рідко, обсяг і якість врожаю не сильно страждає внаслідок негативного впливу погодних факторів і особливостей місцевого клімату.

Світлана науменко, м брянськ

Картопля палац вибрала, керуючись описами і фото в каталозі. Саджу його два роки поспіль, ніяких складнощів і проблем при вирощуванні не відзначаю. Бульби виходять дуже красивими, вирівняними. Смак непоганий, хоч і не видатний. Урожайність теж на рівні.

Анна побединская, м пенза

Бульбами картоплі палац поділилися сусіди по саду, я посадила його просто на пробу. «експеримент» однозначно вдався. По врожайності новий сорт перевершив всі мої старі і перевірені. Смак бульб мене повністю влаштовує, як і те, що вони зберігають форму в процесі варіння і смаження.

Владислав гончаров, м. Благовєщенськ

Садівництво в нашому регіоні-ризиковане заняття, тому сорти доводиться відбирати дуже ретельно. За три сезони вирощування картопля палац не підвів жодного разу. Незважаючи на примхи і нестабільність погоди, кожен раз збирали дуже непоганий урожай. Зберігаються бульби добре, при належному догляді і своєчасній профілактиці кущі не хворіють.