Коли краще вносити гній в грунт під картоплю: восени або навесні

43

Органічні добрива вважаються кращим варіантом для підгодівлі картоплі. Найбільш доступним і ефективним буде гній, який утворюється в будь-якому господарстві. До його складу входять практично всі корисні мікроелементи, необхідні для нормального розвитку культури. Якщо систематично вносити гній під картоплю, він не тільки дозволить отримати кращий урожай бульб, а й зробить грунт більш пухкої, сприяючи накопиченню верхнього родючого шару.

Вносити добрива краще ручним способом

Чи можна удобрювати картоплю гноєм

Багато городників сумніваються — краще використовувати органічні підгодівлі або придбати готові добрива. Гній має ряд переваг перед хімічними сполуками. Головне з них – натуральність і безпеку отриманого врожаю для організму. Екскременти рекомендуються в якості підгодівлі картоплі, так як після внесення його в грунт виділяється вуглекислий газ, необхідний для фотосинтезу рослин.

Залежно від пори року використовують один з варіантів органіки:

  • свіжий можна використовувати тільки восени, якщо внести його при посадці, він спалить посадковий матеріал;
  • перепрілий матеріал, підходить для підгодівлі навесні при посадці бульб.

Важливо! будь-який вид гною принесе багато користі ділянці землі.

Який гній краще для картоплі

Існує безліч видів гною, які підходять для використання в якості добрива. Вони відрізняються складом і тому рекомендуються для певних культур. Картопля — не виняток. Щоб отримати великі бульби, необхідно подбати про надходження всіх поживних речовин з грунту.

Органічні підгодівлі рекомендують з’єднувати з соломою або рослинними залишками

Кінський гній для картоплі

У сільській місцевості досить часто використовується кінський гній як добриво для картоплі. Він вважається найбільш цінним серед аналогічних сумішей, так як в 1 кг містяться:

  • 6-7 г азоту;
  • 2-3 г фосфору;
  • 7 г калію.

За структурою він пухкий і пористий. Кінський гній під картоплю використовують разом з торфом, соломою або торішнім листям.

Кінське добриво швидко розкладається і виділяє велику кількість тепла

Свинячий гній

Такий варіант органіки вважається більш мізерним за складом. Зазвичай його використовують на піщаних і супіщаних грунтах. Незважаючи на широке поширення господарств з вирощування свиней, це добриво застосовують нечасто.

Свинячий гній за складом гірше інших видів, розкладається повільно, і використовують його зазвичай для добрива піщаних і супіщаних грунтів

Коров’ячий гній

Коров’як підходить для будь-яких типів грунту. Однак варто враховувати, що розкладається він повільніше кінського. Свіжий гній відрізняється високим вмістом поживних речовин, необхідних для розвитку культур. Він значно підвищує родючість верхнього шару грунту. Однак в рідкої субстанції міститься патогенна мікрофлора. Позбутися від шкідливих паразитів можна тільки шляхом компостування або настоювання.

Увага! при роботі з рідким коров’яком необхідно використовувати засоби індивідуального захисту: марлеві пов’язки і рукавички.

Коров’ячий гній поступається кінському, так як він розкладається повільніше, і тепла виділяє менше.

Відшукати коров’як набагато простіше, так як в будь-якій сільській місцевості є багато господарств, де вирощують бичків або корів

Курячий послід під картоплю

Курячий послід при посадці картоплі використовується часто, так як його досить просто знайти і підготувати. Компост з курячого посліду вносять під оранку навесні і восени. Якість такого добрива залежить від правильності його приготування. При закладці в яму кожен шар курячого гною як добриво для картоплі необхідно пересипати рослинними залишками і землею. Якщо отримана маса виявляється занадто сухою, її розбавляють водою. Процес виготовлення добрива займає кілька місяців.

Щоб прискорити процес дозрівання підгодівлі, купу можна накрити плівкою

Кролячий гній для картоплі

Кролячий гній використовується в рідкому вигляді для підгодівлі, а сухий можна вносити безпосередньо в лунки перед посадкою картоплі. Для приготування рідкого добрива потрібно розвести гній з водою в пропорції 1:10. Якщо потрібно підгодувати рослини в процесі поливу, досить розвести таку рідину водою 1 до 5. Кролячий гній здатний замінити калійні добрива і суперфосфат.

Кроляче добриво розм’якшує грунт і нагріває його

Переваги гною як добрива

Шляхом багаторічних спостережень садівники дізналися про користь гною для грунту і рослин.

До переваг добрива відносять:

  • підвищення родючості грунту;
  • поліпшення структури грунту;
  • збагачення землі повітрям і вологою;
  • підвищення зростання корисної мікрофлори всередині родючого шару;
  • можливість використання в якості мульчирующего матеріалу.

За рахунок внесення органіки прискорюється процес розпаду шкідливих хімічних сполук, нейтралізується надлишок вмісту солей в грунті. При цьому насичення грунту відбувається рівномірно і дозовано, а це важливо для повноцінного оздоровлення верхнього шару – гумусу.

Внесення гною в лунку при посадці дозволяє заощадити добриво і забезпечує живлення бульб безпосередньо

Гній – добриво максимально натуральне, тому він не принесе шкоди земельним ділянкам. А урожай виходить екологічно чистим і безпечним.

Коли кладуть гній під картоплю

Технологія внесення органічного добрива багато в чому залежить від його консистенції і типу грунту. Повністю перепріле добриво вносять навесні після сходу снігу і встановлення м’якого температурного режиму. Застосування свіжого і напівперепрілого гною можливо тільки в осінній період.

Режим внесення гною залежить не тільки від якості органіки, але і від типу грунту на оброблюваній ділянці. Суглинні грунти рекомендується удобрювати восени, а легкі піщані грунти — з приходом весни.

Правила внесення гною під картоплю

Для отримання максимальної користі потрібно правильно вносити гній при посадці картоплі. Гній кладуть по всій площі ділянки, відведеної під посадку картоплі. У той же день потрібно перекопати весь грунт за допомогою лопати або ручного плуга. Це необхідно для збереження поживної цінності добрива. В іншому випадку воно швидко пересихає і стає менш корисним.

Починати підгодівлі рекомендується після того, як кущі досягли висоти в 8-10 см.відмінний результат дає комбінування органіки з мінімальними дозами суперфосфату. Вносити отриману суміш потрібно при першому підгортанні.

Норма внесення гною під картоплю

Все добре в міру. Неправильне внесення навіть органічних добрив призведе до зниження врожайності і погіршить якість бульб. Це пов’язано з ймовірністю розвитку грибкових захворювань. Для запобігання негативних наслідків слід строго дотримуватися пропорції.

Для підгодівлі картоплі досить вносити 300-500 кг добрива на кожну сотку землі. Однак якщо культуру будуть вирощувати в дерново-підзолистих суглинних грунтах, то на 1 га грунту знадобиться від 30 до 40 тонн добрива, в супіщані – до 50 тонн.

Якщо додавати гній при посадці картоплі вирішено в кожну лунку, то на кущ потрібно буде витратити всього 150-200 г.поліпшити суміш допоможе додавання столової ложки деревної золи. Головна складність методу-трудомісткість і ризик розвитку парші.

Для приготування компосту використовують різні речовини:

  • харчові відходи;
  • бур’яни;
  • скошену траву;
  • бадилля плодових рослин.

Головне — не використовувати погано розкладаються речовини і рослини з ділянки, зараженого фітофторозом, нематодою або паршею.

Увага! звичайний папір прискорює процес гниття. Однак газети та інші роздруківки із застосуванням фарби використовувати не можна через вміст свинцю.

Урожай картоплі залежить не тільки від технології посадки і погодних умов, але і від якості грунту

Якщо тваринного добрива немає, а удобрювати картоплю потрібно, можна використовувати інші органічні речовини:

  1. зола-органічне калійне добриво з вмістом більше 30 мікроелементів. Внесення його в грунт дозволяє підвищити врожайність картоплі на 15%.
  2. торф-це розклалися рослинні і тваринні залишки без доступу кисню. Ця органічна підгодівля багата поживними речовинами, необхідними для поліпшення врожаю.
  3. рослини-сидерати, які висіваються перед весняною посадкою картоплі. Кращі варіанти дляДаної культури-овес і озиме жито. Виділяються з їх коренів рослин речовини знезаражують грунт і пригнічують патогенні мікроорганізми. Також можна використовувати білу гірчицю і редьку. Ці рослини ефективні, але в той же час безпечні для поживного грунту.

Посаджені восени сидерати зрізають перед настанням морозів. При цьому зелену масу залишають гнити під снігом. Це буде додатковою підгодівлею для грунту.

Висновок

Вносити гній під картоплю – це ефективний метод збагачення грунту і підвищення врожайності картоплі. Від виду добрива залежить технологія його внесення в грунт. Залежно від його консистенції змінюються не тільки норми, але і сезон підгодівлі. Якщо збагатити грунт восени, а потім подбати про добриво перед внесенням посівного матеріалу навесні, можна отримати багатий урожай картоплі. При цьому якість бульб буде набагато вище, ніж при вирощуванні культури без застосування органічних добрив.