Сорт картоплі чугунка: опис і характеристика, відгуки, фото

56

Картопля чугунка – сорт, «перевірений» не одним поколінням садівників. Його переваги і недоліки добре відомі. Перші явно «переважують«, адже він успішно витримує» конкуренцію» з боку щорічно з’являються у продажу новинок селекції. Картопля чугунка цінується за відмінний смак, оригінальний зовнішній вигляд, відносно простий у вирощуванні.

Історія селекції

Картопля чугунка – досягнення «народної селекції», його автора і «предків» достеменно встановити неможливо. Однак сучасні фахівці з достатньою часткою впевненості стверджують, що він виведений за участю інших популярних «народних» сортів – синьоокка і волошка. Картопля чугунка відомий вже більше ста років, в російському державному реєстрі селекційних досягнень не числиться.

Опис картоплі сорту чугунка

Назвою картопля чугунка зобов’язаний оригінальному зовнішньому вигляду бульб. Його кущі не настільки «впізнавані», виглядають абсолютно зазвичай, особливо для неспеціаліста.

Кущ

Висота кущів картоплі чугунка варіюється від 0,5 до 1 м – в основному їх «габарити» залежать від якості і родючості субстрату. Коренева система дуже потужна, стебла прямостоячі, міцні. Також для картоплі чавунця характерна густа «облиственность» і пишна «крона»: листові пластини типової для культури форми, середнього розміру, густо-зеленого відтінку, з сильно вираженими прожилками і гофрованої «облямівкою» по краю. Квітки великі, яскраво-бузкові, але віночки компактні. «ягід» після цвітіння формується дуже небагато.

Кущі вкрай рідко» розвалюються«, стебла не лягають на грунт

Бульби

Бульби у картоплі досить великі і одномірні, вагою 100-130 г.» дрібниця «в» гніздах » практично відсутня. Форма варіюється від округло-овальної до виражено-подовженої. Шкірка щільна, але не товста, вона забезпечує бульб хорошу транспортабельність і лежкість. Пофарбована в дуже темний синьо-фіолетовий колір з глянцевим відливом.

Здалеку шкірка здається практично чорною і за кольором сильно нагадує шкірку баклажана

«очі» нечисленні, поверхневі, виділяються більш яскравим синім відтінком. М’якоть білосніжна або світло-кремова, що не темніє при варінні. Вона дуже ефектно контрастує з шкіркою на зрізі.

Важливо! тонке чорнильно-фіолетове «кільце» в м’якоті картоплі під шкіркою або невеликі округлі жовтувато-бежеві плями на шкірці для сорту є нормою. Це не симптоми якихось екзотичних хвороб.

Характеристика картоплі чавунця з фото

Незважаючи на офіційне «невизнання» і відсутність сортовипробувань, про важливі характеристики картоплі чавунця, його достоїнства і недоліки, можна судити досить об’єктивно. Цьому сприяє багатий досвід садівників-любителів.

Смакові якості

Смакові якості картоплі садівники-любителі оцінюють виключно позитивно. Особливо захоплених відгуків удостоюється пюре з нього, яке виходить дуже ніжним і повітряним. Саме яскравістю і насиченістю смаку обумовлена стійка затребуваність сорту, навіть незважаючи на середню врожайність.

М’якоть картоплі чавунця після термообробки зберігає колір і не «розвалюється» при нарізці

У кулінарному плані картопля чавунця універсальний. Його можна не тільки варити, але і смажити, тушкувати, запікати, фарширувати, додавати в будь-які супи, салати, гарніри.

Терміни дозрівання

Чавунка – ранньостиглий сорт картоплі. У середній смузі росії до збирання врожаю приступають через 70-75 днів після появи масових сходів. Причому досвід садівників свідчить, що погода протягом весни і літа на терміни дозрівання бульб практично не впливає.

Врожайність

Офіційних сортовипробувань картопля не проходив, тому оцінювати його врожайність можна тільки приблизно. Досвід садівників-любителів свідчить, що в одному «гнізді» формується 6-11 бульб. Відповідно, можна розраховувати на 0,8 — 1,2 кг з куща.

Показники врожайності картоплі середні або навіть нижче середнього. Якби він вирощувався в «промислових масштабах», її приблизно оцінюють в 100-200 центнерів з гектара.

Кардинально підняти показники врожайності картоплі не допоможуть навіть ідеальні умови культивування і грамотна агротехніка

Важливо! картопля, якщо створити йому необхідні умови, відрізняється хорошою лежкістю (близько 95%): урожай зберігається мінімум до кінця зими. При цьому м’якоть не втрачає пружності, насиченості смаку, зберігається і користь.

Регіони вирощування

Картопля чугунка культивують переважно на європейській частині території росії, в регіонах з помірним кліматом. Судячи з усього, його «батьківщина» саме тут, він найкращим чином адаптований до місцевих погодних нюансів.

Експерименти садівників свідчать, що сорт непогано приживається і стабільно приносить врожаї в більш теплих південних регіонах, за умови регулярного і достатнього поливу. А ось північні території для нього не дуже підходять. І так невисока врожайність ще знижується, страждають і смакові якості бульб, зменшується концентрація в них корисних речовин.

Стійкість до хвороб

Картопля чавунка цінується садівниками за «стресостійкість» і витривалість, що включає високу опірність типовим для культури грибкових та інших захворювань. Шкідники, включаючи колорадського жука і дротяники, теж не особливо цікавляться даними сортом. Хоча забезпеченої селекціонерами захисту від патогенів і комах у нього немає.

Найбільш небезпечне для картоплі захворювання-фітофтороз. У даного сорту йому схильні як надземна частина рослини, так і бульби.

Фітофтороз може розвиватися як при вирощуванні картоплі на грядці, так і в процесі зберігання

Плюси і мінуси

Вміст крохмалю в м’якоті картоплі досить висока – 13-17%. Незважаючи на це, вона непогано розварюється, зберігаючи при цьому форму, і не має ні найменшого «борошнистого» присмаку.

Офіційне «невизнання» не заважає селекціонерам активно використовувати картоплю для створення нових сортів і гібридів

Плюси:

  • здатність успішно чинити опір «зовнішнім» негативним впливам;
  • непогана посухостійкість;
  • ранні терміни і «масовість» дозрівання врожаю;
  • невибагливість у догляді;
  • великий розмір, презентабельний і оригінальний зовнішній вигляд бульб;
  • видатні смакові якості;
  • поживність м’якоті і висока концентрація корисних речовин в ній;
  • універсальність призначення бульб;
  • вкрай рідкісні випадки ураження грибковими та іншими захворюваннями;
  • відсутність особливо вираженого інтересу з боку шкідників;
  • відмінна лежкість і транспортабельність.

Мінуси:

  • відносно невисока врожайність;
  • «великогабаритність » кущів;
  • вимогливість до родючості грунту і регулярних підгодівлі;
  • схильність до ураження фітофторозом;
  • непридатність для механізованого прибирання;
  • необхідність оновлення посадкового матеріалу кожні 2-3 сезони.

Особливості посадки

Картопля в середній смузі росії садять в останніх числах квітня або в першій декаді травня. Потрібно дочекатися, коли субстрат на глибині 10-12 см прогріється до 6-8 °с.

Оскільки чавунка – сорт картоплі, надзвичайно чутливий до поживності грунту, восени, у процесі перекопування, в грунт обов’язково вносять перепрілий перегній або компост (близько 5 л/м2). Також необхідно наситити грунт калієм і фосфором. Для цього підійдуть як комплексні магазинні добрива, так і народні засоби (деревна зола), але перші краще через збалансованість складу.

Передпосадкова підготовка картоплі включає пророщування бульб. Також потрібна обробка будь-яким відповідним фунгіцидом для захисту від фітофтори і біостимулятором для підвищення врожайності.

Пророщування йде досить швидко, зазвичай вистачає 2-3 тижнів

Садять картоплю по «класичної» схемою 30-35х65-70 см. Глибина лунок становить від 5-6 до 12-15 см, це залежить від «легкості» субстрату. Щоб забезпечити бульби поживними речовинами, на дно кладуть жменю перегною, змішаного з комплексним добривом.

Кущі у картоплі чугунка не розлогі, багато місця залишати між ними не потрібно

Рекомендації по догляду

Завдяки простоті догляду, картопля сорту чугунка підійде навіть для недосвідчених городників. Агротехніка включає:

  1. поливи. Субстрат зволожують тільки при відсутності природних опадів. У середній смузі росії-раз в 2-2, 5 тижні, на півдні – кожні 10-12 днів. Особливо потребують кущі у воді на стадії активного нарощування зеленої маси, під час формування бутонів і через 7-10 днів після цвітіння.
  2. підживлення. Добрива вносять тричі за сезон — через 12-15 днів після перших сходів (азотні), на початку і «на піку» цвітіння (комплексні).
  3. підгортання. Досить підгорнути картоплю двічі за сезон – після досягнення стеблами висоти 12-15 см і ще через 20-25 днів. Далі в ньому немає необхідності-кущі «розвалюються «нечасто, бульби» показуються» з-під землі рідко.
  4. мульчування. Необов’язкове,але дуже корисне для картоплі агротехнічний захід. Мульча на грядці допомагає істотно економити час на її прополюванні і розпушуванні, рідше поливати рослини.

Картопля чугунка позитивно відгукується і на натуральну органіку, народні засоби, і на магазинні підгодівлі

Важливо! для підвищення врожайності і поліпшення смакових якостей рекомендується за 12-15 днів до збору обприскати кущі картоплі чугунка розчином суперфосфату (20-25 г на 10 л води).

Збір і зберігання врожаю

Орієнтовний термін збирання врожаю картоплі – кінець другої декади серпня. Стебла до цього часу повинні висохнути хоча б наполовину, листя-пожовтіти майже повністю. Викопують бульби тільки вручну-вилами або лопатою.

Бульби навіть з незначними механічними ушкодженнями непридатні для зберігання

Зібраний урожай картоплі відразу сортують. Бульби, які підходять для тривалого зберігання, просушують протягом 7-10 днів. Восени і взимку їх тримають в будь-якому місці, де можна створити відповідні умови:

  • постійна температура 2-4 °с;
  • вологість повітря 70-80%;
  • відсутність світла;
  • доступ свіжого повітря;
  • захист від холодних протягів.

Важливо! щоб не допустити розвитку фітофторозу і «масової» псування бульб в процесі зберігання, картопля рекомендується оглядати і перебирати кожні 3-4 тижні.

Висновок

Картопля чугунка – сорт «народної селекції». Професійними фермерами він не затребуваний через відносно низьку врожайність, але садівники-любителі дуже цінують його за незвичайний вигляд і насичений смак бульб. Сорт підійде навіть недосвідченим дачникам: він не страждає від примх погоди, рідко хворіє, вимагає тільки стандартного догляду.

Відгуки городників про картоплю чугунка

Інна чурсіна, м твер

Картопля чугунка купила абсолютно випадково – просто сподобався вид бульб. Саджу його вже три роки, відмовлятися не планую. Врожаї, звичайно, не рекордні, але нам цілком вистачає. Насичений смак, ніжність і розсипчастість м’якоті це з лишком компенсує. Догляд за грядками забирає мінімум часу і сил.

Віктор кузьмичев, м рязань

Традицію садити картоплю ми «успадкували» разом з присадибною ділянкою від батьків. Перепробували багато інших сортів, але пюре з нього-найсмачніше. Зберігаються бульби мінімум півроку, специфічного догляду грядки не вимагають. Єдиний нюанс-схильність фітофторозу, потрібна профілактика.

Олександра ковалевська, м магнітогорськ

Чугунка – чудово смачна картопля. Високоврожайним цей сорт назвати не можна, зате він дуже витривалий, загальні показники мало залежать від погоди влітку. За п’ять років рослини жодного разу нічим не хворіли. Однак в сезони» масових » навал на городи колорадського жука потрібно оглядати грядки і своєчасно вживати заходів.