Дихальний апарат замкнутого циклу ап альфа. В апараті із замкнутим циклом дихання сумішеві апарати із замкнутим циклом дихання evolution

90

Командування сил спеціальних операцій російської федерації отримало нові двухсредние дихальні апарати, так звані ребризери. Про це пишуть журналісти газети « ». Завдяки новим апаратам російські військові зможуть дихати як при зануренні на глибину до 20 метрів, так і при затяжних стрибках з парашутом з висоти 8-10 тисяч метрів над рівнем моря. За словами фахівців, універсальні дихальні прилади, які могли б працювати і під водою, і в розрядженому повітрі, існували лише в двох країнах — сша і німеччині (команда «тюленів» №6 і німецька kommando spezialkräfte відповідно). Тепер до двох цих держав додасться ще й росія. Завдяки новому двухсредному дихальному апарату оперативно-тактичні можливості бійців російського командування сил спеціальних операцій істотно зростуть.

До недавнього часу всім російським спецназівцям при виконанні складних завдань із здійсненням десантування з великої висоти потрібно було надягати спеціальний апарат для дихання на великій висоті, а також акваланг. Після приземлення на воду спецназівці міняли маски і перемикали подачу дихальної суміші перед здійсненням занурення. З появою нового ребризера да — 21мк2д необхідність перемикати подачу дихальної суміші відпала. Крім цього, завдяки новому дихальному апарату склад екіпіровки російських бійців можна буде скоротити. Новий двухсредний дихальний апарат був спроектований спільно санкт-петербурзьким державним морським технічним університетом (спбгмту) і рязанським вищим десантним командним училищем (рввдку).

Маса апарату да — 21мк2д становить приблизно 10 кілограмів. Він розрахований на нормальне функціонування при температурі навколишнього повітря від -2 до +30 градусів цельсія. У резібері досить дихальної суміші для безперервної роботи протягом чотирьох годин. Новий двухсредний дихальний апарат відноситься до апаратів замкнутого циклу. Так — 21мк2д був оснащений спеціальною капсулою з гідроксидом кальцію. Саме через неї проходить повітря, що видихається бійцем спецназу. Гідроксид кальцію поглинає з повітря, що видихається вуглекислий газ з утворенням карбонату кальцію. Потім повітря, очищене від вуглекислого газу, збагачується киснем і знову надходить в дихальну маску бійця.

Манекен з ребризером да-21мк2д джерело: oceanos

Перший в радянському союзі ребризер, спроектований спеціально для парашутистів, з’явився ще в першій половині 1970-х років. Пристрій отримав позначення іда-71п.цей апарат призначений для виконання стрибків у воду з невеликої висоти, на якій спецназівці можуть обходитися без кисневої маски. У наші дні іда — 71п стоїть на озброєнні водолазів-розвідників і бойових плавців. Апарат відноситься до ребризерам регенеративного типу, в цьому дихальному апараті крім звичайного поглинача вуглекислого газу використовується ще й спеціальне регенеративне речовина на основі пероксиду натрію. Дана речовина не тільки успішно поглинає вуглекислий газ, але і виділяє кисень, який потім підмішується до очищеного повітря. Реалізація подібної схеми дозволяє скоротити споживання кисню з балона.

Випробування нового дихального апарату да-21мк2д повинні відбутися влітку 2017 року в криму. Їх планується провести на базі навчального центру сил спеціальних операцій (ссо), повідомляють «известия» з посиланням на представників російського військового відомства, знайомих з планами випробувань. В даний час нова двухсредная дихальна система вже проходить підводні випробування, які за планами повинні завершитися в кінці 2016 — початку 2017 року. Після цього система буде випробовуватися на висоті 10 тисяч метрів. Безпосередньо в криму командування сил спеціальних операцій буде займатися комплексною перевіркою апарату, з здійсненням затяжних стрибків з парашутом у воду.

За словами олексія блінкова, начальника відділу управління оборонних досліджень і розробок, унікальна двухсредная дихальна система була розроблена на базі комплексу да-21мк2, який вже знаходиться на озброєнні російського флоту. У новій версії апарат, який отримав приставку » д «(»десантований»), був істотно доопрацьований. Так за вимогами військових кріплення апарату було перенесено на груди. Це зроблено для того, щоб десантник міг нести двосередній дихальний апарат разом з парашутним ранцем. Також апарат був істотно полегшений, його маса знизилася більш ніж в два рази-з 21 до 10 кілограмів за рахунок використання сучасних композитних матеріалів і відмови від подачі азотно-кисневої суміші на користь звичайного кисню. За словами олексія блінкова, спецназівці виконують завдання і під водою на глибині до 20 метрів. У зв’язку з цим після проведення консультацій з військовими ми прийняли рішення про відмову використання азотно-кисневої суміші, яка не призначена для дихання на великій висоті.

У звичайних умовах бойові плавці доставляються до місця проведення диверсій на підводних човнах і кораблях, — зазначає військовий експерт владислав шуригін. — однак при наявності гідроакустичних заслонів, сучасних радіолокаційних станцій берегової оборони і патрулів проникнути в потрібний район традиційним способом у підводних диверсантів виходить не завжди. Саме з цієї причини в наші дні в світі отримала розвиток система, коли бійці спецназу здійснюють затяжні висотні стрибки з приземленням у воду, і лише потім приступають до вирішення поставлених перед ними завдань, в тому числі з виходом на берег.

Необхідно пам’ятати про те, що обладнання, яке використовують сьогодні бойові плавці, серйозно відрізняється від звичних для всіх людей, знайомих з дайвінгом, балонів зі стисненим повітрям і киснем. Такі ємності займали б на тілі людини дуже багато місця. До того ж вони мають досить неприємним фактором — повітря, який видихається з легких, через клапани потрапляє у воду у вигляді бульбашок, які демаскують плавця. У той же час апарати замкнутого циклу (ребризери) істотно компактніше, а їх робота заснована на іншому принципі — кисень не зберігається в окремій ємності, він генерується за допомогою хімічної реакції. У момент видиху повітря з легких плавця, в якому вміст вуглекислоти підвищений, а вміст кисню навпаки знижений, відправляється в особливу ємність, в якій знаходиться регенеруючий елемент, який і поглинає вуглекислоту. Надалі збагачена киснем суміш знову надходить в канал для вдиху. Пристрій в змозі забезпечити можливість дихання під водою протягом декількох годин, причому цей часовий період розраховується з урахуванням того, що спецназівець буде активно рухатися, споживаючи при цьому значно більше кисню.

Крім компактності, у всіх ребризеров є ще одна важлива перевага: апарати замкнутого циклу майже не виділяють в воду бульбашок. Безумовно, деяка частина видиху плавця стравлюється через спеціальний клапан, але це настільки невеликі обсяги, що на поверхні води не спостерігається ніяких бульбашок повітря, які могли б демаскувати бійця спецназу і зірвати виконання бойового завдання.

Джерела інформації:
Http://izvestia.ru/news/639512
Https://nplus1.ru/news/2016/10/24/rebreather
Http://www.utro.ru/articles/2016/10/25/1302166.shtml

Inspiration-перший сертифікований в країнах єс дихальний апарат замкнутого циклу. Глибина застосування — до 50 м (рекомендована — до 40 м) з повітрям в якості розріджує газу і до 100 м з геліоксом

Акронім scuba розшифровується як self-contained underwater breathing apparatus (автономний підводний дихальний апарат ). При користуванні системою з відкритим циклом дихання більшу частину вдихуваного кисню ми просто видихаємо в воду.

Дихальний апарат замкнутого циклу ап  альфа. В апараті із замкнутим циклом дихання сумішеві апарати із замкнутим циклом дихання evolutionДихальний апарат замкнутого циклу ап  альфа. В апараті із замкнутим циклом дихання сумішеві апарати із замкнутим циклом дихання evolutionДихальний апарат замкнутого циклу ап  альфа. В апараті із замкнутим циклом дихання сумішеві апарати із замкнутим циклом дихання evolution

Ліворуч. Дайвер готується використовувати регенератор при проходженні курсу try-a-rebreather в британському клубі bs-ac
В центрі. Рекреаційним регенератором drager dolphin rebreather напівзамкнутого циклу на найтроксі користуватися легше, ніж апаратами замкнутого циклу.
Праворуч. Ось що приховано під футуристичним корпусом регенератора замкнутого циклу ambient pressure (buddy) inspiration

Деякі компанії трансформували регенератори замкнутого і напівзамкнутого циклу дтя потреб рекреаційного дайвінгу . Видихається дайвером вуглекислий газ хімічним способом витягується з газу, що видихається в результаті пропускання останньою через вапняно-содовий скрубер з виділенням суміші гідроксидів кальцію і натрію. В очищений таким чином газ додається деяка кількість кисню, і одержувана в результаті суміш знову вдихається.

Дихальний апарат замкнутого циклу ап  альфа. В апараті із замкнутим циклом дихання сумішеві апарати із замкнутим циклом дихання evolution

Акваланг відкритого дихального циклу
1. Балон зДихальним газом
2. Вентиль балона
3. Перший ступінь регулятора
4. Другий ступінь регулятора
5.манометр

Дихальний апарат замкнутого циклу ап  альфа. В апараті із замкнутим циклом дихання сумішеві апарати із замкнутим циклом дихання evolutionдихальний апарат напівзамкнутого циклу
1. Загубник
2. Запірний клапан загубника
3. Нижній зворотний клапан
4. Верхній зворотний клапан
5. Поглинач со2
6. контрланг
7. Запобіжний клапан
8. Балон з дихальним газом
9. Вентиль балона
10. Регулятор
11. Байпас подачі дихального газу з ручним регулюванням
12. МанометрДихальний апарат замкнутого циклу ап  альфа. В апараті із замкнутим циклом дихання сумішеві апарати із замкнутим циклом дихання evolutionдихальний апарат замкнутого циклу
1. загубник
2. Запірний клапан загубника
3. Нижній зворотний клапан
4. Верхній зворотний клапан
5. Поглинач со2
6. контрланг
7. Клапан подачі розріджує газу
8. Запобіжний клапан
9. Балон з розріджує газом
10. Запірний вентиль
11. регулятор розріджуючого газу
12. Байпас подачі розріджує газу з ручним регулюванням
13. Манометр розріджує газу
14. Балон з киснем
15. Запірний вентиль
16. Кисневий регулятор
17. байпас подачі кисню з ручним регулюванням
18. Кисневий манометр
19. Кисневі датчики
20. Кабелі кисневих датчиків
21. Електронний блок
22. Кисневий електромагнітний клапан
23. Основний дисплей
24. Допоміжний дисплей

Оскільки хімічна реакція, в результаті якої поглинається двоокис вуглецю, ваяется екзотермічної, йде з виділенням тепла і вологи, вдихуваний газ теплий і вологий. Регенератори замкнутого циклу не викидають у воду ніякого газу. Регенератори напівзамкнутого циклу викидають малу частину газу, що видихається при кожному видиху. В результаті дайвери можуть тривалий час залишатися під водою, розташовуючи лише невеликим об’ємом дихальної суміші. Регенератори можуть працювати на найтроксі, а для більш глибоких занурень-на грайміксі або геліоксі.

Дихальні апарати подібної типу вимагають ретельної підготовки і перевірки працездатності. Вони потребують досить складному обслуговуванні, вимагають постійного контролю за показаннями вимірювальних приладів.

Переваги використання регенератора

  • ефективність використання газу, що істотно, коли справа стосується дорогих газів, особливо гелію.
  • краща видимість в замкнутому просторі через меншу кількість зважених твердих частинок у воді.
  • тиха робота, завдяки чому дайвер може ближче підійти до особливо обережним морським мешканцям.

Недоліки

  • висока вартість-регенератори в цілому дорожче звичайних аквалангів.
  • складність експлуатації вимагає додаткової підготовки, неухильного уваги до деталей, так як апарати включають велику кількість компонентів, здатних вийти з ладу. Тепла і вологе середовище всередині шлангів і контр-ланга ідеальна для розвитку бактерій — ці елементи необхідно розбирати і чистити після кожного дня занурень.
  • більшість виробників відмовляються продавати регенератори тем. Хто не пройшов спеціального курсу підготовки але експлуатації подібних апаратів.

Апарат відповідає вимогам гост р 53256-2009. Автономний дихальний апарат замкнутого циклу, що працює на стислому кисні з надлишковим подмасочним тиском призначений для захисту органів дихання і зору людини при довгостроковому використанні в задимленій або токсичною газовому середовищі. Застосовується при рятувальних роботах в шахтах, на пожежах, в замкнутому просторі, під час рятувальних робіт в тунелях і роботі з шкідливими речовинами.

Всі модифікації ап» альфа » виконані у вигляді ранця, навантаження від якого при носінні розподіляється на плечі і стегна. Апарат забезпечений манометром, який показує залишився кількість кисню і виробляє два візуальних тривожних сигналу і один звуковий сигнал, що показують стан системи.

Дихальний апарат замкнутого циклу ап  альфа. В апараті із замкнутим циклом дихання сумішеві апарати із замкнутим циклом дихання evolution

Система замкнутого циклу забезпечує переробку повітря, що видихається, усуває двоокис вуглецю, відшкодовує спожитий кисень, поглинає конденсат і охолоджує вдихається і видихається повітря.

Надлишковий тиск забезпечує внутрішній тиск під маскою трохи вище зовнішнього атмосферного тиску. Це забезпечує 100% захист органів дихання і зору від попадання зовнішньої атмосфери під маску.

Технічні характеристики тип респіратора автономний, замкнутого циклу, зі стисненим киснем. час захисної дії до 4 годин габарити 584 x439 x178 мм маса спорядженого апарату
(без заряду хладоагента
Захисних чохлів) не більше 14 кг умови роботи температура від мінус 40°с до +60°с відносна вологість 0 -100% акумулятор термін служби 200 годин або 6 місяців тип можуть застосовуватися тільки типи, наведені нижче:

  • powerrizer a9ve

поглинач вуглекислого газу

  1. подвійні одноразові ємності з твердим заповнювачем.
    Безпильний, безусадочний, без каналоутворення.
  2. 3асипні картриджі (за вибором замовника).

дихальний об’єм> 6,0 літрів

Ізолюючий дихальний апарат іда-59м (рис. 9) являє собою автономний дихальний апарат регенеративного типу із замкнутим циклом дихання. Апарат ізолює органи дихання підводника від навколишнього середовища і призначений для забезпечення дихання підводника при виході з апл, а також для тимчасової підтримки життєдіяльності у відсіках аварійної пл.основні складові частини апарату іда-59м показані на рис. 9:

1. Нагрудник 1 з пришитим нижнім брасом 6 і поясним ременем 16.

3. Азотно-гелієво-кисневий балон 3 з редуктором 5 і хрестовиною 4.

4. Кисневий балон 14 з редуктором 13 і перемикачем 12.

5. Клапанна коробка 9 з гофрованими трубками вдиху і видиху.

6. Кільцевий дихальний мішок 10, на якому розташовується дихальний автомат 8 і запобіжний клапан 11.

Нагрудник з поясним ременем і нижнім брасом служить для монтажу вузлів апарату і закріплення на тулуб підводника. Регенеративний патрон (рис. 10). Його двостінний корпус вміщує 1,7…1,8 кг зернистої регенеративної речовини о-3. На верхній кришці є штуцера 1, 2 для приєднання до дихального мішка, на нижній – зарядний штуцер з ковпачкової гайкою 8. Денця внутрішнього корпусу 6 обладнані гратами 3, 7. Кільцеві полички 5 перешкоджають проходу видихається суміші уздовж стінок патрона. Видихається газова суміш через штуцер видиху 2 надходить в патрон, проходить через решітку 3 через шар речовини о-3, де звільняється від вуглекислого газу і збагачується киснем, потім через нижню решітку 7 надходить в зазор між внутрішньою і зовнішньою стінками і далі через штуцер вдиху 1 в дихальний мішок. Азотно-гелієво-кисневий балон (рис. 9) ємністю 1 літр служить для зберігання штучно приготовленої газової суміші, що містить 60% азоту, 15% гелію і 25% кисню при тиску 180…200 кгс/см2 (при навчальних спусках допускається тиск не менше 100 кгс/см2). Балон має триколірне забарвлення: чорну з буквою «а «(азот), коричневу з буквою» г «(гелій) і блакитну з буквою» к» (кисень). До балона за допомогою різьбових з’єднань приєднані редуктор 5 і хрестовина 4. Азотно-гелієво-кисневий редуктор 5 призначений для зниження тиску азотно-гелієво-кисневої суміші, що знаходиться в балоні, до тиску на 5,3 6,6 кгс/см2 більшого, ніж тиск навколишнього середовища.

Рис. 9. Апарат ізолюючий дихальний іда-59м

1 – нагрудник; 2 – регенеративний патрон; 3 – азотно-гелієво-кисневий балон; 4 – хрестовина; 5 – редуктор; 6 – брасовый ремінь; 7 – ремінь з карабіном; 8 – дихальний автомат; 9 – клапанна коробка; 10 – дихальний мішок; 11 – запобіжний клапан; 12 – перемикач; 13 – редуктор; 14 – кисневий балон; 15 – карабін;16 – поясний ремінь

Дихальний апарат замкнутого циклу ап  альфа. В апараті із замкнутим циклом дихання сумішеві апарати із замкнутим циклом дихання evolution

Рис.10. Регенеративний патрон

1 – штуцер вдиху; 2-штуцер видиху; 3, 7-решітки; 4-зовнішній корпус; 5-кільцева поличка; 6-внутрішній корпус; 8-ковпачкова гайка

Азотно-гелієво-кисневий редуктор

Азотно-гелієво-кисневий редуктор складається із запірного вентиля і редуктора, розміщених в одному корпусі. Запірний вентиль з малим крутним моментом відкривається обертанням проти годинникової стрілки, закривається за годинниковою стрілкою. На корпусі редуктора є два штуцера: штуцер високого тиску, закритий ковпачкової гайкою і службовець для зарядки балона агк сумішшю, і штуцер низького тиску, який приєднується до сполучної трубки дихального автомата. Редуктор працює наступним чином (рис. 17). Через відкритий клапан вентиля газова суміш з балона агк потрапляє під клапан редуктора і через отвір в сідлі клапана наповнює камеру низького тиску 2. Камера редуктора зверху закрита гумовою мембраною 6, над якою поміщається регулювальна пружина 7 і металевий ковпачок з отворами. У міру наповнення камери низького тиску гумова мембрана 6 прогинається і стискає регулювальну пружину 7, звільняючи штовхач клапана, який в свою чергуДає можливість клапану 3 редуктора під дією пружини переміщатися вгору до повного перекриття отвору в сідлі клапана редуктора. Приплив газу в камеру низького тиску припиняється, якщо газ з камери низького тиску не витрачається. При закінченні газу мембрана 6 прогинається вниз, клапан 3 редуктора під дією штовхача знову відкривається і пропускає газ в камеру низького тиску. З камери низького тиску через канал і фільтр газ потрапляє в хрестовину 1. Хрестовина служить для з’єднання камери низького тиску азотно-гелієво-кисневого редуктора з пускачем 4 дгб і дихальним (легеневим) автоматом 13, для чого до хрестовини приєднані сполучна трубка дихального автомата і шланг 10 з ніпелем байонетного замку 9 від дгб (див. 16). В одному з штуцерів хрестовини розташований запобіжний клапан, стравлює азотно-гелієво-кисневу суміш з камери низького тиску редуктора агк при тиску на 14…17 кгс/см2 більше навколишнього. Кисневий балон ємністю 1 літр служить для зберігання медичного кисню (99%, не більше 1% азоту) при тиску 180…200 кгс/см2 (при навчальних спусках допускається тиск не нижче 100 кгс/см2). На балоні є редуктор 23 з запірним вентилем і перемикач 20 (див. 17). Кисневий редуктор по влаштуванню аналогічний азотно-гелієво-кисневого редуктора, але на відміну від нього має герметичний ковпачок. Тому під ковпачком на будь-якій глибині зберігається атмосферний тиск в 1 кгс/см2. У зв’язку з цим тиск в камері низького тиску кисневого редуктора також залишається постійним – 5,5 6,5 кгс/см2 – протягом усього періоду роботи редуктора і не залежить від величини навколишнього тиску. На глибині 55 … 65 м, коли тиск навколишнього середовища стає рівним тиску в камері редуктора, витікання кисню в дихальний мішок повністю припиняється.

Клапанна коробка (мал. 11) з гофрованими трубками вдиху і видиху служить для:

– приєднання дихального апарату до гідрокомбінезону;

— забезпечення під час дихання циркуляції газової суміші в апараті по замкнутому циклу;

– для включення на дихання в апарат і перемикання на дихання в атмосферу.

Клапанна коробка складається з корпусу, слюдяних клапанів вдиху 5 і видиху 3, притискаються пружинами, і коркового крана 8.

Дихальний апарат замкнутого циклу ап  альфа. В апараті із замкнутим циклом дихання сумішеві апарати із замкнутим циклом дихання evolution

Рис.11. Клапанна коробка:

1 – патрубок видиху; 2 – напрямна клапана; 3 – клапан видиху; 4 – прокладка; 5 – клапан вдиху; 6 – патрубок вдиху; 7 – штуцер; 8-корковий кран

Клапанна коробка трубкою вдиху з патрубком 6 з’єднана з дихальним мішком, трубкою видиху з патрубком 1 з регенеративним патроном. При вдиху в клапанній коробці створюється розрядження, внаслідок чого клапан видиху 3 закривається, а клапан вдиху 5 відкривається і дихальна суміш надходить в легені. При видиху в клапанній коробці тиск підвищується, клапан вдиху 5 закривається, а клапан видиху 3 відкривається і пропускає видихається газову суміш в регенеративний патрон. За допомогою коркового крана 8 проводиться включення в апарат (ручка крана при цьому повертається в сторону кисневого балона) або перемикання на дихання в атмосферу (ручка крана при цьому повертається в сторону агк-балона). Клапанна коробка має штуцер 7 для під’єднання до маски з переговорним пристроєм або гідрокомбінезону сгп-к за допомогою накидної гайки.

Дихальний мішок (мал. 12) має кільцеву форму і виконаний у вигляді коміра, що облягає шию підводника. Така форма дихального мішка покращує остійність, що особливо важливо при вільному спливанні, і підтримує голову підводника над поверхнею води після спливання. Місткість дихального мішка 6 … 8 л. Виготовлений він з м’якої прогумованої тканини і кріпиться до нагрудника за допомогою шлевок. У верхній частині дихального мішка (на тильній стінці) розміщений автоматичний пускач (дихальний автомат) 3. У нижній частині закріплені гофровані трубки видиху 5 і вдиху 1, запобіжний клапан 6, два штуцери 8 з накидними гайками для приєднання регенеративного патрона, штуцера 7 і 9 для приєднання кисневого і азотно-гелієво-кисень-ного балонів. Всередині мішка є трійник 10, що з’єднує трубку вдиху 1 з відрізком трубки від регенеративного патрона і дихальною трубкою 4, що має бічні отвори по всій довжині. Ці отвори забезпечують надходження газової суміші на вдих з мішка при будь-якому положенні підводника. Сполучна трубка 2 підводить газову суміш з агк-балона під клапан дихального автомата. Дихальний автомат (автоматичний пускач) (рис. 13) забезпечує автоматичне поповнення дихального мішка азотно-гелієво-кисневою сумішшю при зануренні або вирівнюванні тиску з навколишнім в необхідному для дихання підводника обсязі.

Дихальний апарат замкнутого циклу ап  альфа. В апараті із замкнутим циклом дихання сумішеві апарати із замкнутим циклом дихання evolution

Рис. 12. Дихальний мішок:

1 – трубка вдиху; 2-сполучна трубка; 3-дихальний автомат; 4-дихальна трубка; 5-трубка видиху; 6-запобіжний клапан; 7, 8, 9-штуцери; 10-трійник

Внутрішня порожнина дихального автомата ізолюється від навколишнього середовища еластичною мембраною 1, притискається до корпусу захисною кришкою 2 з різьбовим кільцем 3. Газова суміш через штуцер 6 з фільтром 7 підводиться до клапана 5, який притискається до сідла пружиною 8. Зусилля на шток клапана передається важелями 11 і 12, висота розташування яких регулюється гвинтом 4 і гайкою 13. Зусилля відкриття регулюється гвинтом 9, що стискає пружину 10. У дихальний мішок газова суміш надходить через вирізи в днище корпусу. Дихальний автомат перепускає газову суміш при разря-жении в мішку 110 … 160 мм вод.ст. Запобіжний клапан (рис. 14) забезпечує скидання надлишку газової суміші з дихального мішка апарату як в процесі його використання, так і при зберіганні на підводному човні.

Дихальний апарат замкнутого циклу ап  альфа. В апараті із замкнутим циклом дихання сумішеві апарати із замкнутим циклом дихання evolution

Рис.13. Дихальний автомат:

1 – мембрана; 2-кришка; 3-різьбове кільце; 4, 9 – гвинти; 5 – клапан; 6 – штуцер; 7 – фільтр; 8, 10 – пружини; 11, 12-важелі; 13-гайка

Дихальний апарат замкнутого циклу ап  альфа. В апараті із замкнутим циклом дихання сумішеві апарати із замкнутим циклом дихання evolution

Рис.14.запобіжний клапан

1 – кришка; 2, 3-пружини; 4-шток; 5-клапан-мембрана; 6-зворотний клапан; 7 – корпус; 8, 9 – гайки

Він встановлюється в нижній частині дихального мішка і закріплюється накидною гайкою 8. Конструктивно він являє собою поєднання двох клапанів: основного – клапана-мембрани 5 і зворотного гумового клапана 6. При підвищенні тиску в дихальному мішку мембрана 5, долаючи зусилля пружин 2, 3, відходить від сідла і відкриває вихід надлишкової газової суміші через бічні отвори в корпусі 7. Дихання підводника в апараті (див. 9) здійснюється через клапанну коробку 9, яка приєднується до ніпеля шолома гидрокомбинезона сдп-к. Необхідний для дихання склад газів в дихальному мішку 10 забезпечується за рахунок поглинання вуглекислого газу і виділення кисню хімічною речовиною регенеративного патрона 2, подачі кисню через кисневий перемикач 12, а також подання азотно-гелієво-кисневої суміші через легеневий автомат 8. Всі вузли апарату іда — 59м змонтовані на нагруднику 1, за допомогою якого апарат закріплюється на тулуб підводника поверх гідрокомбінезона сгп-к. На брасовому ремені 6 нагрудника закріплюється ремінь з карабіном 7, який служить для утримання підводника в люку підводного човна в процесі шлюзування при виході вільним спливанням через рятувальні люки, оснащені блоком подачі повітря. Карабін апарату 15 призначений для утримання підводника при виході з підводного човна на буйрепе близько мусінга. Ремінь карабіна 15 закріплений на поясному ремені 16 апарату. За допомогою штуцера хрестовини 4 апарат іда-59м з’єднується з дгб (див. 16). Попередньо зі штуцера отвертивается ковпачкова гайка.

В комплекті апарату є маска (рис. 15), призначений-ва для використання апарату іда-59м без гідрокомбінезону сгп-к в сухих і частково затоплених відсіках підводного човна. Маска дозволяє дихати в апараті і забезпечує ізоляцію органів дихання і очей від навколишнього газового або водного середовища.

Дихальний апарат замкнутого циклу ап  альфа. В апараті із замкнутим циклом дихання сумішеві апарати із замкнутим циклом дихання evolution

Рис. 15. Маска:

1 – лямки; 2 – окуляри; 3 – переговорний пристрій; 4 – косинець; 5 – накидна гайка; 6-прокладка

За допомогою косинця 4 і накидної гайки 5 з прокладкою 6 маска приєднується до клапанної коробки апарату. Для кріплення і щільного старанності маски по контуру обличчя вона має лямки 1, які дозволяють підігнати маску за розміром голови. Маска випускається трьох розмірів:

1 – малий,

2 – середній,

3 – великий.

Додатковий гелієвий балон (мал. 16) використовується спільно з апаратом іда-59м для виходу підводників з глибин більше 100 м при забезпеченні силами. Пошуково-рятувальної служби вмф. Балони дгб поставляються в зборі з редуктором, пускачем, сполучними шлангами і арматурою. Балон 1 з гелієм укладений в чохол 7. В кишені 6 чохла розміщений пускач, з’єднаний шлангом 5 з трійником 3 редуктора. Шлангом 10 з байонетним замком 9 іНакидною гайкою 8

Дихальний апарат замкнутого циклу ап  альфа. В апараті із замкнутим циклом дихання сумішеві апарати із замкнутим циклом дихання evolution

Рис. 16. Додатковий гелієвий балон:

1 – балон; 2 – редуктор; 3 – трійник; 4 – карабін; 5, 10 – шланги; 6 – кишеня чохла; 7 – чохол; 8 – накидна гайка; 9-байонетний замок

Балон дгб приєднується до хрестовини азотно-гелієво-кисень-ного балона. Редуктор 2 з запірним вентилем ввернуть в горловину балона. Карабіном 4 балон закріплюється до поясного ременя апарату. Габаритні розміри дгб і його деталей в зборі не перевищують 330х160х110 мм, маса балона 3,2 кг, місткість 1,3 л, робочий тиск 20 мпа (200 кгс/см2). Редуктор гелієвого балона по влаштуванню і принципу дії аналогічний редуктору азотно-гелієво-кисневого балона, але на відміну від нього відрегульований на установчий тиск 1…1,2 мпа (10…12 кгс/см2).

Принципова схема дії

При вдиху (рис. 17) газова суміш з дихального мішка 17 через гофровану трубку 8 і клапан вдиху 9 надходить в органи дихання. При виході газова суміш через клапан видиху 14 і гофровану трубку 16 надходить в регенеративний патрон 27 з хімічною речовиною о-3. Очищена від вуглекислого газу і збагачена киснем газова суміш надходить в дихальний мішок 17, де змішується з газами, що надходять з балонів апарату і дгб через механізми подачі газових сумішей 13 і 20. Кисневий редуктор 23 і перемикач 20 на глибинах від 0 до 55…65 м забезпечують безперервну подачу кисню в дихальний мішок 17 з кисневого балона. Подача кисню залежить від глибини і режимів роботи апарату «занурення-спливання». B період підвищення тиску навколишнього середовища на глибинах від 0 до 20 м клапан 21 перемикача відкритий, сідло 24 перекрито мембраною 26, кисень через дюзи д1, д2 і д3 надходить в дихальний мішок. Подача кисню визначається таруванням дюзи д1 і становить 0,3 … 0,6 л / хв.на глибині 20…24 м тиск в порожнині впливає на мембрану 19 прогинає її, долаючи зусилля пружини 18, внаслідок чого клапан 21 під впливом пружини 22 закривається, подача кисню здійснюється через дюзи д1 і д3 (близько 1 л). На глибинах 25 … 30 м мембрана 26 під впливом цього тиску, долаючи зусилля пружини 25, відкриває сідло 24, кисень з редуктора надходить через отвір сідла 24. Так як прохідний перетин отвору сідла 24 набагато більше прохідного перетину дюз д2 і д3, то тиск, що діє на мембрану 26, зростає до значення тиску кисню на виході з редуктора. Зусилля від впливу тиску на поверхню мембрани 26 стає значно більше зусилля пружини 25, і сідло 24 залишається відкритим в процесі подальшого занурення і спливання. При підйомі на поверхню подача кисню з кисневого балона поновлюється на глибині 55…65 м. Подача кисню здійснюється через дюзу д3 (близько 1 л/хв). У міру підйому подача кисню збільшується. На глибині 20…24 м зусилля пружини 18 долає газовий тиск на мембрану 19, клапан 21 відкривається, починається надходження кисню в дихальний мішок через дюзи д2 і д3 (3,0 … 4,4 л/хв). Така подача кисню залишається і після підйому на поверхню. При підвищенні навколишнього тиску або при виникненні розрідження в дихальному мішку 17 мембрана 2 дихального автомата 3, прогинаючись, через систему важелів відкриває клапан 11 і забезпечує надходження газової суміші в дихальний мішок. Таким чином, при виході з глибин менше 100 м при компресії в шлюзовому пристрої дихальний мішок 17 поповнюється 25%-ої азотно-гелієво-кисневої сумішшю, що надходить з агк-балона через редуктор, трійник 1 і клапан 11 дихального автомата 13. У разі виходу з глибин більше 100 м дихальний апарат працює спільно з дгб. В цьому випадку в дихальний мішок 17 подається гелій, що надходить з дгб через редуктор 5, пускач 4 і дихальний автомат 13. Так як тиск на виході з редуктора 5 (10…11 гс/см2) більше тиску, створюваного редуктором агк-балона (5,3…6,6 кгс/см2), то мембрана 6 під впливом тиску надходить гелію, долаючи зусилля пружини 7, прогинається і забезпечує закриття клапана 3. Подача азотно-гелієво-кисневої суміші до дихального автомата 13 припиняється на глибинах 75…90 м, і замість її в дихальний мішок подається гелій.

Дихальний апарат замкнутого циклу ап  альфа. В апараті із замкнутим циклом дихання сумішеві апарати із замкнутим циклом дихання evolution

Рис. 17. Принципова схема дії апарату іда-59м:

1 – хрестовина; 2 – камера редуктора; 3,11,21 – клапани; 4 – пускач дгб; 5,23 – редуктори; 6,12,19,26 – мембрани; 7,18,22,25 – пружини; 8 – трубка вдиху; 9 – клапан вдиху; 10 – клапанна коробка; 13 – дихальний автомат; 14 – клапан видиху; 15 – запобіжний клапан; 16 – трубка видиху; 17 – дихальний мішок; 20 – кисневий перемикач; 24 – сідло клапана; 27-регенеративний патрон

Характеристика регенеративних речовин і газів, що застосовуються для дихання в апараті іда-59м

Для регенерації газового середовища в ізолюючому дихальному апараті іда-59м використовують гранульоване регенеративне речовина о-3 на основі надперекису калію к 2 о 4 . Хімічна реакція поглинання вуглекислого газу і вологи з видихається підводником газової суміші і насичення її киснем може бути представлена в наступному вигляді:

До спорядження регенеративних патронів допускають регенера-тивні речовини, що містять кисню не менше 130 л/кг і двоокису вуглецю – не більше 15 л/кг. В якості поглинача двоокису вуглецю використовується хімічний поглинач вапняний (хпі). Речовина хпі використовується в основному при відпрацюванні особовим складом навчальних завдань в умовах навчально-тренувальних станцій і комплексів. Процес поглинання двоокису вуглецю може бути представлений у вигляді:

До використання допускається поглинач з вмістом двоокису вуглецю не більше 20 л/кг.речовина о-3 є хімічно активним. Воно бурхливо реагує з водою, маслом, спиртом і рідким паливом. Тому при роботі з речовиною о-3, а також при зберіганні заряджених апаратів на пл слід дотримуватися найсуворіших запобіжних заходів, щоб уникнути вибухів і пожеж. Для аналізу регенеративної речовини о — 3 на вміст кисню і двоокису вуглецю і поглинача хпі на вміст двоокису вуглецю застосовується прилад кальциметр. Проби на аналіз гранульованого регенеративного речовини або хімічного поглинача відбираються з кожного знову розкривається барабана (ємність для транспортування і зберігання речовини). З трьох різних місць барабана відбирають не менше трьох проб. Для дихання в апараті іда — 59м використовується медичний газоподібний кисень (99% о2 і 1% n2), гост 5583-78. Користуватися технічним киснем для дихання водолазів забороняється. Кисень отримують з заводу і в транспортних балонах доставляють на навчально-тренувальні станції та комплекси, де їм набивають кисневі балони апаратів іда-59м. Для набивання агк-балонів використовують 25% азотно-гелієво-кисневу суміш, яка містить 25% кисню, 15% гелію і 60% азоту. При цьому максимальний парціальний тиск кисню, що застосовується при порятунку підводників з аварійного підводного човна, дещо перевищує встановлене для водолаз-них спусків (1,3…1,8 ата). Тому терміни перебування на глибинах 80…100 м при диханні 25% азотно-гелієво-кисневою сумішшю для попередження кисневого отруєння обмежені 15…20 хв. Використання 25% агк-суміші завдяки підвищеному парціальному тиску кисню забезпечує деяке збільшення термінів перебування під водою під найбільшим тиском при виході з глибин до 100 м включно без небезпеки виникнення у підводників декомпрессионной хвороби. У той же час вихід особового складу з аварійного підводного човна на цій суміші методом підйому по буйрепу дозволяє застосувати більш короткі режими. При виході з глибини більше 100 м ця суміш для дихання непридатна через небезпеку кисневого отруєння і повинна розбавлятися в дихальному мішку апарату чистим гелієм з дгб. Проведення аналізів повітря на вміст шкідливих речовин, перевірка складу газових сумішей по кисню проводиться через кожні три місяці експлуатації компресорних установок, перед початком експлуатації знову встановлених або відремонтованих компресорів, повітряних магістралей і балонів. Висновок про придатність регенеративних речовин, хімпогло-тителя, газових сумішей і повітря для дихання водолазів незалежно від місця виконання аналізів дає лікар-спецфізіолог (лікар) корабля (організації вмф) або особа, що здійснює медичне забезпечення водолазних спусків.

Дихальний апарат замкнутого циклу ап  альфа. В апараті із замкнутим циклом дихання сумішеві апарати із замкнутим циклом дихання evolution

Це апарат, який очищає використаний для дихання газ. Необхідний для дихання кисень безперервно натікає (подається примусово) в контур суміші газів. Відпрацьований газ залишається в ланцюзі: він проходить через односпрямований канал і очищається від со2. Після очищення газ знову подається в мішок вдиху, потім цикл повторюється.

Ребризер: нова технологія?

Дихальний апарат замкнутого циклу ап  альфа. В апараті із замкнутим циклом дихання сумішеві апарати із замкнутим циклом дихання evolutionчи знаєте ви, що перший апарат для занурень під воду був ребризером? він був створений в 1878Інженером флеуссом і складався з гумової маски, приєднаної до дихального мішка, який наповнювався киснем, що подається з мідного балона; вуглекислий газ поглинався «фільтром»: переплетеними волокнами, просоченими каустичним поташем (вуглекислий калій).у 1915 ідея флеусса була запозичена сером робертом девісом при створенні апарату для аварійного спливання з підводних човнів, який потім почали роизводити в усьому світі. Ганс хасс-перший підводний фотограф, що занурювався на ребризері.

Aro- (кисневий ребризер замкнутого циклу) родом з італії, був створений в період між i-ою і ii-ою світовими війнами. У 1933-34 роках італійські військові водолази teseo tesei і elios toschi гідно оцінили незамінність цього апарату у військових операціях, в пристрій були внесені деякі зміни, і воно стало грати першу скрипку в операціях бійців загонів gamma і maiali.

Після війни aro використовувався військово-морським флотом для тренування дайверів.

Aro донині використовується при навчанні і для занурень на дуже великі глибини.

Дихальний апарат замкнутого циклу ап  альфа. В апараті із замкнутим циклом дихання сумішеві апарати із замкнутим циклом дихання evolutionтим часом, в 1969 році компанія dra»ger розробляє дуже актуальні нітроксні апарати напівзамкнутого циклу і випускає fgt (цей апарат досі використовується багатьма військовими водолазами).

Пізніше вийшов fgt iii, геліоксний напівзамкнутого циклу, для занурень на глибини до 200 метрів.

У наступні роки dra»ger довів до досконалості систему для забезпечення безперервного потоку і зайняв лідируючі позиції у виробництві цих комплектуючих.

У 1995 році стали проводитися перші ребризери напівзамкнутого циклу для спорту.

На сьогоднішній день існує три основних типи ребризерів — кисневі, напівзамкнуті і замкнуті апарати.

Кисневі ребризери

Дихальний апарат замкнутого циклу ап  альфа. В апараті із замкнутим циклом дихання сумішеві апарати із замкнутим циклом дихання evolutionданий тип апаратів використовують чистий кисень і є повністю замкнутими. Історія їх створення і використання бере свій початок в 19 столітті.дані апарати активно використовував ганс хаас і його дружина лота хаас – найвідоміші підводні дослідники і фотографи. Під час війни дані апарати активно використовувалися підводними диверсантами всіх країн учасниць війни. В даний час кисневі ребризери зазнали незначних змін і застосовуються в основному військово-морськими силами. Апарати цього типу є найбільш компактними, простими по конструкції і надійними. Як правило вони містять один дихальний мішок, один балончик з киснем і каністру з хімічним поглиначем. У дихальний мішок подається чистий кисень через спеціальний отвір-дюзу з певною швидкістю,або періодично.далі ви вдихаєте кисень і видихаєте вже в каністру з содою –де поглинається утворився вуглекислий газ і все знову по колу. Ніякої електроніки, тільки манометр.найбільш відомі вироби цього класу-lar-v німецької фірми draeger, oxyng французької компанії spirotechnique, вироби італійців від omg і звичайно велика кількість радянських апаратів-іпса, іда — 64 , іда-76, іда -71 і т.д. Основним недоліком цих апаратів було і є – обмеження по глибині — 6 метрів.

Напівзамкнуті ребризери

Дихальний апарат замкнутого циклу ап  альфа. В апараті із замкнутим циклом дихання сумішеві апарати із замкнутим циклом дихання evolutionДихальний апарат замкнутого циклу ап  альфа. В апараті із замкнутим циклом дихання сумішеві апарати із замкнутим циклом дихання evolutionці апарати діляться на два типи: ascr – апарати з активною подачею газу і pscr – з пасивною подачею відповідно.

Ascr-ці апарати були розроблені в п’ятдесятих роках і використовувалися,як це завжди зазвичай буває військовими, в основному водолазами –саперами. Принцип роботи гранично простий. У балони заправляється nitrox ( в основному), газ надходить постійним потоком через спеціальну дюзу (draeger dolphin, ray) або через регульований голчастий клапан (azimuth,ubs-40) в мішок вдиху, потім ви видихаєте відповідно в мішок видиху, далі газ надходить в каністру з хімопоглотітелем і знову в мішок вдиху. При цих процедурах, як правило виникає надлишок газу, який видаляється в воду через спеціальний клапан.

Ascr-найпопулярніші рециркуляційні апарати на аматорському ринку, на сьогоднішній день. Вони прості, надійні і легкі в навчанні. Основна їх перевага-економія газу, використання сумішей нітрокс і малошумність. На апаратах, в базовій комплектації, немає ніякої електроніки і рекомендовані температурні режими експлуатації від -1 до + 35 градусів, що теж є перевагою. Недоліками є — обмеження по глибині, відсутність переваг по режимам декомпресії і велика різниця між газом в балонах і газом в дихальному контурі, що слід враховувати при плануванні. Різниця тим більше, чим вище фізичне навантаження і може варіюватися від 5 до 20%.

Найбільш відомі моделі mix — 55 , mixegers 78 (франція), aromix omg (італія), draeger fgt i (німеччина), ака – 60 (росія).найбільш відомі моделі для аматорського ринку-draeger dolphin (німеччина) , draeger ray (німеччина) – зняті з виробництва. Fieno – японія) — знятий з виробництва. Azimuth pro (італія), ubs -40 (італія) – виробляються досі.

Pscr-відрізняються від ascr тим,що газ подається не через дюзу, а через стандартний регулятор відповідно до хвилинним споживанням суміші нирця. В результаті прямого примусового додавання газу, склад реальної дихальної суміші в контурі пасивної системи більш постійний, ніж у апаратів з активною подачею газу і не змінюється значно при зміні фізичних навантажень.

Оскільки апарат пасивного типу прив’язаний до значення rmv, планування занурення полегшується.

Основним недоліком цих апаратів є підвищений опір вдиху –видиху, оскільки дихальний мішок розташовується в районі попереку. (маються на увазі апарати halcyon і його клони-ron, sf-1 і т.п.). Цікавою розробкою цього напрямку є апарат k2-advantage (у нього дихальний мішок на грудях).

Апарати даного типу слабо поширені і не сертифіковані в європі.

Замкнуті ребризери

Дихальний апарат замкнутого циклу ап  альфа. В апараті із замкнутим циклом дихання сумішеві апарати із замкнутим циклом дихання evolutionДихальний апарат замкнутого циклу ап  альфа. В апараті із замкнутим циклом дихання сумішеві апарати із замкнутим циклом дихання evolutionподіляються на eccr і mccr .

Eccr — цей тип апаратів є найбільш складним, просунутим і відповідно дорогим.

Дихальний апарат замкнутого циклу ап  альфа. В апараті із замкнутим циклом дихання сумішеві апарати із замкнутим циклом дихання evolutionціна виробів коливається від 9 до 14 тис.доларів. Це самі тихі апарати, але найголовніша їхня перевага – це можливість підтримувати постійне парціальний тиск кисню, за рахунок цього відбувається ефеективна і швидка декомпресія, а також збільшуються бездекомпресійні межі. Як правило, в апараті використовується два балони — один з киснем,другий з ділуентом (повітрям,тріміксом, геліоксом). У ребризері використовується електроніка для відстеження парціального тиску кисню і для подачі кисню в контур за потребою,через електромагнітний клапан (соленоїд). В принципі це все,апарати відрізняються нюансами – кількістю датчиків кисню, розташуванням дихальних мішків,наявністю вбудованих декомпрессиметров і т. Д. Найбільш відомі і популярні апарати даного типу — inspiration vision (англія) , megalodon (сша) . В даний час на ринку з’явилося досить багато електронних апаратів замкнутого типу – optima (сша) , sentinel (англія) , voyager (італія) і т. Д. Але лідери залишилися колишні.

Найголовніше — eccr вимагають до себе шанобливого ставлення,підвищеної уваги і дуже хорошого навчання. Спуски на замкнутих апаратах вимагають більше дисципліни і відповідальності,отже їх користувачами повинні бути люди,регулярно занурюються і добре розбираються в специфіці ребризеров. При роботі з ccr існує підвищений ризик нарватися на гіпоксію або гіпероксію.

Дихальний апарат замкнутого циклу ап  альфа. В апараті із замкнутим циклом дихання сумішеві апарати із замкнутим циклом дихання evolutionmccr-відрізняються від електронних апаратів тим,що у них кисень в контур подається не через соленоїд по команді комп’ютера,а постійно натікає через дюзу (майже як в scr або в простому кисневому апараті) , але подається він в меншій кількості ніж необхідно організму людини, тобто десь 0.6-0.7 л/хв . Недолік кисню подається вручну. Як це зазвичай і буває в нашій країні-що маємо не зберігаємо, втратимо плачем. Іноземці брали наші іда-71 і робили з них mccr . На сьогодні найпопулярнішими апаратами даного типу є-kiss (канада) , revo (бельгія) , submatix (німеччина) , pelagian (таїланд) .

Ціни коливаються від 5 до 8 тис. Доларів.