Як боротися з септоріозом чорної смородини

44

Септоріоз смородини – це грибкове захворювання, яке добре поширюється у вологому і теплому середовищі. Проявляє себе плямами коричневого кольору, через які листя деформується, висихає і опадає. Лікування проводять хімічними і народними способами. Застосовують і спеціальні агротехнічні заходи.

Причини появи септоріозу смородини

Септоріоз смородини являє собою грибкове інфекційне захворювання. Патологія розвивається поступово, проходячи дві стадії-первинну (ранньою весною) і масову (середина літа).

Грибки дають склероції, які зимують на відмерлих частинах рослин або в поверхневому шарі грунту. Навесні вони формують аскоспори, які інфікують молоде листя смородини. Масове поширення спостерігається в липні і серпні, коли кущі дають ягоди. На цій стадії з’являються конідії-плодові тіла з чорними точками по центру.

Основними причинами септоріозу є:

  • підвищена вологість;
  • тепла погода;
  • заражена вода;
  • поширення з вітром;
  • занадто щільна посадка;
  • несприятливий вплив погодних факторів (посуха, температурні перепади, сильні морози);
  • порушення норми поливу.

Грибок активно поширюється в діапазоні температур від 20 до 25 градусів. При цьому він може проростати і вже при + 9 °c, а максимально допустимою температурою вважається + 28 °c.

важливо! оскільки збудник септоріозу смородини живе в грунті, поширюється з вітром і водою, ризик зараження є завжди. Але його можна значно знизити завдяки дотриманню основних правил догляду. 1 визначити септоріоз смородини досить просто. Він проявляє себе такими ознаками: плями коричневого відтінку на листках. Вони бувають округлими або у вигляді правильного багатокутника. Поступово вони збільшуються і зливаються один з одним. Забарвлення плям спочатку бура, потім біла з буруватими краями.

У центрі місць, уражених септоріозом, з’являються чорні точки – це пікніди. За їх наявності можна однозначно визначити септоріоз смородини. Причому з’являються вони тільки в умовах вологої погоди. Якщо літо сухе, точки не формуються. Оскільки плями на листі поступово світлішають, захворювання називають також «біла плямистість».

Лист смородини, уражений септоріозом, легко помітити по плямистості

Чим небезпечний септоріоз

Як і будь-яке грибкове захворювання, септоріоз представляє серйозну небезпеку для чорної та інших видів смородини:

  • листя деформуються, всихають і опадають;
  • кора стає бурою;
  • врожайність різко знижується-до 50%, причому вона може не відновитися і на наступний сезон;
  • якщо поразка сильна, кущ гине;
  • оскільки патологія інфекційна, вона поширюється як на смородину, так і на інші посадки.

Тому кожному садівникові необхідно навчитися правильно визначати ознаки септоріозу і проводити обробку вже при появі перших симптомів.

Лікування септоріозу чорної смородини

Для лікування септоріозу використовують в основному хімічні препарати – фунгіциди системного, контактного типу. Поряд з ними застосовують і народні способи. Вони особливо ефективні на ранніх стадіях. Також допомагають і агротехнічні прийоми. Всі описані засоби використовують в комплексі-завдяки цьому впоратися з септоріозом вийде досить швидко.

Агротехнічні заходи

Щоб не допустити поширення інфекції, за кущами смородини необхідно організувати правильний догляд:

  1. ранньою весною, до початку сокоруху, видаляють старі, хворі, ослаблені гілки.
  2. восени в пристовбурному колі прибирають все листя, пагони та інші залишки. Їх забирають подалі і спалюють.
  3. кущі періодично поливають, але в міру, стежачи за тим, щоб грунт не була занадто вологою.
  4. після поливу грунт розпушують. Також її перекопують в міжряддях на глибину 5-10 см.одночасно знищують бур’яни.
  5. ще одна агротехнічна міра боротьби з септоріозом – вирощування сортів смородини з хорошим імунітетом.

До найбільш стійким різновидам відносяться:

  • муравушка;
  • перлина;
  • шмирєв;
  • журавушка;
  • кіпіана;
  • минай.

Муравушка-один з сортів чорної смородини, стійких до септоріозу

Є і середньостійкі різновиди, наприклад, народна, зоря галицька, орловська, гамма, августинка. Але окремі представники смородини практично не мають імунітету до септоріозу – це екзотика, бура солодка і сильна.

Хімічні препарати

Лікувати септоріоз чорної смородини можна спеціальними препаратами – фунгіцидами. До найбільш ефективним можна віднести:

  1. «хомецин «(називається також «купрозан») — препарат на основі цинеба і хлорокиси міді. Обробку проводять до початку цвітіння, а також після збору врожаю. В інший час обприскування заборонено, оскільки оксихлорид накопичується в організмі і становить небезпеку для здоров’я.
  2. «фталан » — порошкоподібний препарат, погано розчиняється у воді. Для обробки смородини від септоріозу готують суспензію концентрацією 0,6%. Малотоксичний для людини і тварин. Використовують також для лікування різних видів плямистості, борошнистої роси.
  3. «каптан» — нерозчинний порошок жовтого забарвлення. Для обробки від септоріозу також готують суспензію концентрації 0,6%. Використовують в якості альтернативного засобу бордоської рідини.
  4. «ридомил » — ефективний фунгіцид, застосовують в основному для профілактики септоріозу, але не для лікування. Під час обробки важливо використовувати маску і окуляри.
  5. «байлетон » — препарат проти септоріозу та інших грибкових хвороб. Сумісний з багатьма іншими засобами. Дає перший результат вже через день, період захисної дії-до чотирьох тижнів.
  6. «абіга-пік» — хороший засіб, що знищує патогенні грибки і бактерії. Не представляє небезпеки для рослин і грунту, не проникає в плоди. Добре утримується на поверхні листя.
  7. купороси (мідний, залізний) — доступні фунгіциди, що допомагають впоратися з септоріозом смородини. Захищають кущі протягом 20-30 днів після обробки.

Важливо! всі препарати застосовують строго по інструкції. Важливо враховувати терміни очікування-мінімальний період часу між останньою обробкою і збором врожаю.

«абіга-пік » усуває як грибкові, так і бактеріальні захворювання

Народні засоби

Народні засоби ефективні на ранніх стадіях септоріозу смородини. Як правило, їх застосовують в комбінації з хімічними препаратами. До найбільш дієвим рецептами можна віднести такі:

  1. розчин харчової солі — 200 г на 10 л.їм обприскують кущі разом з листям і плодами після видалення пагонів, уражених септоріозом.
  2. настій часнику-подрібнюють зубчики (з чотирьох головок), заливають теплою водою (2 л). Наполягають в темному місці протягом доби. Необхідно процідити і довести до загального обсягу 10 л.додати 1 г марганцівки і провести обробку кущів смородини.
  3. розчин аптечного йоду (20 крапель) з сироваткою або молоком (1 л) на 10 л води. Всі компоненти змішують і проводять обробки (один раз в сім днів). Дуже важливо не порушити концентрацію йоду – інакше на листках смородини з’являться ознаки опіку.
  4. збирають хвощ, подрібнюють, відміряють 300 г і варять півгодини на слабкому вогні в 1 л води. Потім проціджують і доводять до загального обсягу 10 л.обробку проводять раз на місяць.
  5. беруть шматок господарського мила, подрібнюють на тертці, розчиняють в 10 л теплої води і проводять обробку. Можна також додати 200-250 г деревної золи.

Профілактика

Впоратися з наслідками септоріозу чорної та інших видів смородини не завжди просто. Часом кущі гинуть, також вони можуть заразити агрус, бузок, півонії, троянди, флокси і багато інших плодові і декоративні рослини. Щоб не допустити негативних наслідків, досвідчені садівники рекомендують дотримуватися основних заходів профілактики:

  1. обробка медьсодержащими фунгіцидами ранньою весною.
  2. дотримання мінімального інтервалу посадки-50-70 см.
  3. знищення обрізаних гілок, опалого листя восени.
  4. регулярне внесення добрив.
  5. правильне укриття на зиму, особливо на уралі, в сибіру, північних регіонах.
  6. профілактичні добрива смородини від септоріозу-до цвітіння і після збирання врожаю поливають розчином сульфату марганцю (0,1%), а ще через місяць після збору ягід – розчином калійної солі (1%).
  7. прополка, розпушування грунту, перекопування восени.

Регулярні обрізки і профілактичні обробки надійно захищають рослини від хвороби

Висновок

Септоріоз смородини – досить небезпечне захворювання, що вражає кущі в різному віці. Визначити патологію досить просто по плямах на листках. При першому ж виявленні симптомів необхідно приступити до лікування, інакше можна втратити не тільки урожай, але і сам чагарник.