Який газ подається в квартири-аналізуємо склад, колір полумя і запах. Чадний газ при пічному опаленні

88

У системи газопостачання та опалення житлових об’єктів подається природний газ, який після видобутку з надр проходить довгий шлях попередньої переробки. Під час цього процесу в газ додають різні речовини, що дозволяють використовувати його в побутових цілях максимально ефективно і безпечно.

склад і тиск газу в квартирах

У житлових будинках і квартирах ми використовуємо газ, до складу якого входить не тільки метан, але і цілий ряд додаткових компонентів. Попереднє очищення газу і додавання в нього домішок необхідна для забезпечення максимальної безпеки використання інженерних систем в будинках. основою палива виступає метан, вміст якого може становити 70-98 %, також в газі присутні:

  • бутан;
  • пропан;
  • вуглекислий газ;
  • пар води;
  • сірководень.

У кухонні плити і системи теплопостачання метан потрапляє після проходження по спеціальних магістралях десятків тисяч кілометрів. У таких трубопроводах тиск дуже високий і може становити до 11,8 мпа. Для побутового споживання такий тиск є занадто великим, тому на газорозподільних станціях його знижують до 1,2 мпа. У цих комунікаційних об’єктах здійснюється і додаткове очищення метану.

Зі шкільної програми ми знаємо, що природний газ не має кольору і запаху, але під час переробки йому надають специфічний аромат шляхом додавання одорантів – речовин, добре розпізнаються людським нюхом. Метан з запахом набагато безпечніше в експлуатації, аромат можна помітити під час витоку і запобігти виникненню аварійних ситуацій, загорянь і вибухів.

Газ в міських квартирах має запах завдяки етантіолу і етілмеркаптану. Це сильно пахнуть рідини, розпорошуються в метан під час його переробки.

наскільки токсичний і вибухонебезпечний природний газ

З дитинства людям прищеплюють обережне ставлення до природного газу, нам розповідають про його небезпеку, і це дійсно так. Однак токсичність метану дуже сильно перебільшена, при його вдиханні практично неможливо отруїтися. Звідки тоді беруться загиблі в загазованих приміщеннях? жертви газу гинуть не від отруєння, а від банального задухи. У складі природного газу присутній вуглекислий газ, який витісняє з навколишнього простору кисень. Саме через це в загазованих приміщеннях дихати дуже складно, а іноді, при відсутності вентиляції, просто неможливо.

Головна небезпека метану полягає в його пожежо — і вибухонебезпечності. Ці характеристики залежать від безлічі факторів, зокрема від температури навколишнього середовища і тиску. Вибухонебезпечні ситуації виникають у випадках, коли метану в приміщенні стає більше 15% від загального обсягу повітряної маси. Визначити процентний вміст метану в повітрі неможливо, для цього потрібно спеціалізоване вимірювальне обладнання.

Нездатність людини визначити рівень небезпеки в багатоквартирному будинку через газ в повітрі змушує нас при перших ознаках наявності метану в кімнаті в якнайшвидшому порядку перекривати систему газопостачання. Відчувши характерний аромат природного газу, необхідно не тільки перекрити подачу палива по всіх приладах в квартирі, але також відключити обладнання, при роботі якого використовуються електричні імпульси, саме вони можуть стати причиною займання і вибуху.

У загазованих приміщеннях небезпеку для людини може представляти не тільки працююче від мережі електропостачання обладнання, але також прилади, що функціонують від батарейок і акумуляторів. Практика показує, що при концентрації природного газу в 15% і більше причиною вибуху може стати навіть мобільний телефон або включений ноутбук. При виявленні характерного запаху побутового метану слід швидко відключити всі наявні в будинку прилади, забезпечити хорошу (відкрити вікна і двері), а також оповістити про те, що трапилося аварійні служби.

чи можна убезпечити себе від аварії при експлуатації обладнання

У житлових і нежитлових об’єктах газ використовується повсюдно, тому життєво важливо знати правила експлуатації газового обладнання, щоб захистити себе і своїх близьких від можливих аварійних ситуацій.

Знизити до мінімуму ймовірність витоків газу, пожеж і вибухів можна, виконуючи наступні рекомендації професіоналів:

  1. 1. Своєчасне обслуговування обладнання. Щорічно потрібно викликати фахівців, щоб вони перевіряли стан газового обладнання і тягу в приміщеннях.
  2. 2. Якісна вентиляція. У кімнатах з встановленою плитою або опалювальним котлом завжди повинна бути функціонуюча система природної циркуляції повітря. І взимку і влітку решітки вентиляції повинні бути відкритими і не ізольованими.
  3. 3. Відключення невикористовуваної техніки. Газове обладнання обов’язково потрібно відключати і перекривати газопостачання, якщо ви йдете або їдете з дому на тривалий час. Це ж стосується і електричної техніки.
  4. 4. Контроль над роботою техніки. Працююче газове обладнання не можна надовго залишати без нагляду.
  5. 5. Грамотні дії в разі нп. При виявленні витоку метану і стійкого специфічного запаху в кімнаті обов’язково потрібно викликати аварійні служби.

Ці правила дуже прості, і їх дотримання не вимагає від власника квартири істотних фінансових або тимчасових витрат, проте багато хто забуває про те, які небезпеки таїть газопостачання, а тому при використанні даної інженерної системи не пам’ятають навіть про самих елементарних техніках безпеки.

про що розповість колір полум’я конфорок

Полум’я в конфорках може мати найрізноманітніші відтінки, які свідчать про особливості згоряння палива. Насичений блакитний колір вогню говорить про однорідну структуру газу, який подається в кухонну плиту. Однорідне і якісне паливо згорає повністю, виділяє в навколишнє середовище максимальну кількість тепла і мінімальний обсяг шкідливих речовин.

Нерідкі випадки, коли власники квартир помічають в своїх конфорках полум’я яскраво-червоного або жовтого кольору. Будь-які відтінки, відмінні від блакитного, свідчать про те, що в пальник надходить паливо низької якості з домішками повітря. Низькоякісне паливо не тільки може бути досить небезпечним при використанні, але ще і здійснює значно гірший нагрів. Погана якість газу призведе до того, що для роботи системи теплопостачання доведеться витрачати більший обсяг дорогого ресурсу і більше платити за комунальними рахунками.

Через це рекомендуємо звертати увагу на колір вогню на плиті і в котлі. Найчастіше винуватцями подачі в квартири низькоякісного палива виступають керуючі компанії. Представники кк часом навмисно знижують вміст вуглекислоти і вуглеводню в паливі, щоб підвищити свої доходи. У будь-якому випадку, виявлення зміни кольору полум’я є відмінним приводом для звернення до відповідальних органів за роз’ясненнями.

Неякісна робота системи газопостачання може не тільки підвищити витрати користувачів квартири або будинку, але також привести до передчасного зносу встановленого обладнання, виходу його з ладу і навіть виникнення аварійних ситуацій. Ми безпосередньо зацікавлені в тому, щоб в наші будинки поставляли природний газ високої якості, тому при виникненні будь-яких підозр про вміст в паливі домішок слід провести перевірку наявної техніки, викликавши на будинок газовиків.

Чадний газ – co) — це безбарвний, дуже легкий газ (легше повітря), що не має запаху. А ось «запах чадного газу» відчувається через домішок органічних елементів в паливі. Чадний газ будинку з’являється кожен раз при спалюванні дров. Основна причина виникнення чадного газу-недостатня кількість кисню в області горіння.

Виникнення чаду

Чадний газ будинку виникає при горінні вуглецю через нестачу кисню. Згоряння в печах палива відбувається в кілька етапів:

  1. спочатку вуглець згорає, виділяючи вуглекислий газ co2;
  2. потім вуглекислий газ контактує з розпеченими залишками коксу або вугілля, створюючи чадний газ;
  3. потім, чадний газ згорає (синє полум’я) з появою вуглекислого газу, який виходить через димохід.

Без тяги в печі (димохід забитий, немає для горіння припливного повітря, заслінка закрита передчасно), вугілля продовжують тліти без слабкої подачі кисню, тому чадний газ не згорає і може розсіятися по опалювальному приміщенню, надаючи токсичний ефект на організм і отруєння (чад).

Який газ подається в квартири-аналізуємо склад, колір полумя і запах. Чадний газ при пічному опаленні

ФакториОтруєння чадом

У чадного отруйного газу немає запаху і кольору, що робить його дуже небезпечним. Причинами отруєння чадом можуть стати:

  • несправна робота грубки-каміна і димоходу (забитий димохід, тріщини в печі).
  • порушення (закриття пічної заслінки несвоєчасно, погана тяга, недостатній доступ в топливник свіжого повітря).
  • присутність людини в самому осередку пожежі.
  • техобслуговування автомашини в приміщенні з низькою вентиляцією.
  • застосування неякісного повітря в апаратах для дихання і аквалангах.
  • сон в автомашині з включеним двигуном.
  • застосування гриля з низькою вентиляцією.

Сигнали і ознаки отруєння

При малій концентрації газу можуть утворитися перші ознаки токсичного впливу і отруєння: сльозотеча, запаморочення і біль, нудота і слабкість, сплутаність свідомості, сухий кашель, бувають слухові і зорові галюцинації. Відчувши симптоми отруєння, потрібно якомога швидше вийти на свіже повітря.

Який газ подається в квартири-аналізуємо склад, колір полумя і запах. Чадний газ при пічному опаленні

При великому проміжку часу перебування в приміщенні з низькою щільністю чадного газу, виникають симптоми отруєння: тахікардія, порушення дихання, порушення координації, сонливість, зорові галюцинації, посиніння шкіри обличчя і слизових оболонок, блювота, втрата свідомості, можуть бути судоми.

При підвищеній концентрації — відбувається втрата свідомості і коматоз з судомою. Без першої медичної допомоги, потерпілий може померти від отруєння чадом.

Вплив чадного газу в будинку на людський організм

Чадний газ заходить через легені, контактує в крові з гемоглобіном і перешкоджає передачі кисню органам і тканинам. Від кисневого голодування порушується нервова система і робота головного мозку. Чим вище концентрат чадного газу і більше період перебування в кімнаті, тим сильніше отруєння і більше ймовірності смерті.

Після отруєння потрібно медичне спостереження протягом декількох днів, тому що часто спостерігаються ускладнення. Постраждалих з важким отруєнням потрібно госпіталізувати. Проблеми з нервовою системою і легкими можливі навіть через тижні після події. Цікаво, але на жінок чадний газ впливає менше, ніж на чоловіків.

Який газ подається в квартири-аналізуємо склад, колір полумя і запах. Чадний газ при пічному опаленні

Датчик чадного газу для будинку

Отруєння або чад можна запобігти, використовуючи автономний сигналізатор чадного газу або датчик. Якщо обсяг чадного газу в житловому або технічному приміщенні перейде допустимий рівень, датчик просигналізує, попереджаючи про загрозу. Сигналізатори виявлення чадного газу-це такі електрохімічні датчики, розроблені для невпинного контролю рівня вмісту co в приміщенні і реагують світловими і звуковими сигналами на високий рівень концентрації в повітрі чадного газу.

Коли вирішите купити для будинку сигналізатор чадного газу, зверніть увагу на особливості (при зовнішній схожості) приладів: датчик відкритого вогню і сигналізатор диму, датчик чадних газів і вуглекислого газу реагує на різні елементи в повітрі кімнати. Датчики чадного газу для будинку встановлюють на висоті півтора метра від підлоги (деякі рекомендують ставити від стелі на 15-20 см). Апарат виявлення вуглекислого газу ставиться близько панелі приладів або на рівні підлоги (вуглекислий газ набагато важче ніж повітря), а димовий датчик повинен бути на стелі.

У багатьох країнах застосування перерахованих вище датчиків — обов’язкова умова, передбачена законодавством для забезпечення безпеки і здоров’я населення. В європі-обов’язковий тільки димовий датчик. У нас, установка датчика чадного газу поки що-справа добровільна. Такі датчики в цілому недорогий прилад, тому краще не ризикувати своїм життям і купити сигналізатор чадного газу для будинку.

Як не отруїться чадним газом в будинку

Дотримуючись правил безпеки, отруєння чадом можна попередити:

— не використовуйте прилади, що спалюють паливо, без достатніх навичок, знань та інструментів.

— не паліть деревне вугілля в кімнаті з поганою вентиляцією.

— переконайтеся в справній роботі печі, витяжної та припливної вентиляції і димоходу.

— на димових каналах дров’яних печей, слід передбачити монтаж послідовно 2 щільних засувок, а на каналах грубок, що функціонують на вугіллі або торфі, лише однієї засувки з отвором 15 мм.

— не залишайте в гаражі автомобіль з працюючим двигуном.

Датчики, що сигналізують про збільшення концентрації чадн.газу, можуть додатково захистити від отруєння, але вони не повинні замінювати інші профілактичні роботи.

Чадний газ при пічному опаленні

Камін або піч із закритою засувкою і залишками недогорілого палива — джерело чадного газу і невидимий отруйник. Припускаючи, що паливо повністю згоріло, власники грубок закривають заслінку димоходу для збереження тепла. Тліючі вуглинки при нестачі повітря створюють чадний газ, що проникає в приміщення через негерметичні зони пічної системи.

Також і в димоході, при слабкій тязі і без подачі повітря виникає хімічний недожог палива, і в підсумку — виникнення і накопичення чадного газу будинку.

Який газ використовується в квартирах-природний або зріджений? у кухонні плити і системи для опалення приміщень подається викопне паливо, що видобувається з надр землі. Природно, перш ніж опинитися в трубах, які ведуть до наших будинків, газ переробляється, в нього додаються речовини, які дозволяють зробити його склад оптимальним для застосування в побутових цілях. Давайте ж з’ясуємо, який газ в квартирі?

Склад

Який газ в квартирах-пропан або метан? насправді пальне, що подається в будинки, являє собою суміш не тільки цих речовин, але і цілої маси додаткових субстанцій. Насправді, його основу становить метан. Вміст цієї речовини в природному паливі може становити від 70 до 98%.

І відповідаючи на питання, який газ в квартирі, можна сказати, що крім метану в його склад входять наступні речовини:

  • пропан;
  • бутан;
  • сірководень;
  • вуглекислий газ;
  • пари води.

Щоб убезпечити таке паливо і зробити його більш якісним, оптимальним для застосування в побутових цілях, постачальники піддають природну копалину очищенню, прибирають з нього зайві домішки і тільки після цього продають споживачам.

Який тиск газу в квартирі

Який газ подається в квартири-аналізуємо склад, колір полумя і запах. Чадний газ при пічному опаленні

Як убезпечити себе при експлуатації газових приладів

Щоб природне паливо приносило лише користь, потрібно слідувати загальновстановленим правилам використання газових приладів:

  1. рекомендується щорічно викликати фахівців для перевірки тяги в приміщеннях.
  2. не варто повністю ізолювати вентиляційні решітки, а також вікна і двері взимку.
  3. перед від’їздом з дому на тривалий час, слід перекривати всі газові крани і вентилі, а також відключати електричні пристрої.
  4. не можна залишати функціонують газові прилади без нагляду.
  5. відчувши запах газу, слід уникати включення світла і використання відкритого вогню.

Про що свідчить той чи інший колір вогню в конфорці

Який газ подається в квартири-аналізуємо склад, колір полумя і запах. Чадний газ при пічному опаленні

Відтінок полум’я в газовій конфорці може розповісти про особливості згоряння природного палива. Якщо вогонь має насичений блакитний колір однорідної структури, значить, газ повністю згорає. При цьому в простір виділяється максимально можливу кількість тепла.

А що відбувається у випадках, коли полум’я в конфорці набуває червонуватий або яскравий жовтий відтінок? якщо газ при горінні має будь-який інший колір, відмінний від блакитного, це може свідчити про те, що до пальника надходить обмежена кількість повітря, або газ володіє низькою якістю. В такому випадку викопне паливо недостатньо ефективно здійснює підігрів. Щоб усунути зазначений недолік, досить викликати кваліфікованого фахівця, звернувшись в газове господарство.

Як видно, колір газу при горінні здатний дати корисну інформацію. Жовтуватий або червонуватий відтінок палива при займанні підказує про подачу в будинок газу низької щільності. І так як обігрівальні котли, розраховані на споживання палива певної якості, то при зниженні щільності газу обладнання потребуватиме більшої кількості речовини для створення комфортної температури.

Фактично, жовті або червоні язички вогню на воспламенителе говорять про те, що приладами витратиться більше пального. Винуватцями такого упущення можуть стати керуючі компанії. Деякі з них навмисно знижують вміст в газі вуглекислоти і вуглеводню. Тому при зміні кольору полум’я на газовій конфорці, користувачі мають право звертатися до постачальника заРоз’яснення.

На закінчення

Ось ми і розібралися, який газ в квартирі, і відповіли на цілий ряд інших питань. Наостанок варто відзначити, що використання якісного природного палива є вкрай важливим моментом, що відбивається на стабільній роботі та ефективності функціонування обладнання. На жаль, споживачі не мають можливості самостійно визначити, наскільки якісне пальне подається в будинок. Тому важливо періодично залучати фахівців для перевірки газового обладнання.

У цій серії американської науково-популярної телепередачі» руйнівники легенд » (mythbusters), що йде на каналі discovery channel, фахівці зі спецефектів джеймі хайнеман і адам севідж експериментально випробовують на міцність легенду з фільму про борна.

Шпигунські трилери про джейсона борна, зняті за книгами роберта ладлема, розповідають про пригоди колишнього співробітника цру, який втратив пам’ять професійного вбивці. Фільми мали велику популярність і були лауреатами премій оскар.

Руйнівники взялися за міф з «переваги борна». У фільмі є наступна сцена: борн потрапляє в квартиру і, знаючи, що за ним женуться погані хлопці, ламає газовий вентиль, щоб газ вільно вливався в приміщення. Потім борн суєт журнал в тостер, включає апарат (влаштовує «детонатор з запалом») і залишає будинок. Через 20-30 секунд, коли журнал запалюється — в квартирі гримить вибух, вогонь вибиває шибки. Борн позбувся переслідувачів, виграв черговий бій своєю кмітливістю. Чого і слід було очікувати. Але-чи можливий такий ефект в реальності? чи підірве кімнату поєднання витоку газу і забутого в тостері журналу?

Кінематографом, міфами і чутками породжений підсвідомий страх прихованої небезпеки зрідженого газу. Саме ця боязнь і помилки відлякують людей від автономної газифікації . Безпечне користування газом поставлено під сумнів, незважаючи на те, що з 1952 року в світі не зареєстровано жодного нещасного випадку в сфері автономного газопостачання . Газ як причина вибуху-стереотип. Загрозу може становити лише пожежа всередині будинку.

Для вибуху газу обов’язкові три умови: наявність закритого приміщення; фатальна межа концентрації газу в повітрі; джерело вогню (іскра).

Три складові «втечі борна»: тостер, журнал і природний газ. Для початку фахівці програми з’ясовували: чи може журнал загорітися від тостера, і як швидко відбудеться займання. В результаті експерименту був знайдений журнал, найбільш підходящий для досвіду (час загоряння — більше 2 хвилин).

Потім адам і джеймі перейшли до перевірки наступної частини легенди — метану. Метан-природний газ, що використовується на кухні для приготування їжі. Енциклопедія каже: метан (ch4) — найпростіший вуглеводень, в нормальних умовах безбарвний газ без запаху. Мало розчинний у воді, легше повітря. Накопичуючись в закритому приміщенні, вибухонебезпечний при вмісті в повітрі від 6% до 17 %. Найбільш вибухонебезпечна концентрація 9,5 %.

Метан горючий, але він не горючий сам по собі. Газу потрібна деяка кількість кисню, щоб горіти. Питання: скільки саме? спеціальна наука, що вивчає це питання, називається стехіометрія-розділ хімії про співвідношення реагентів в хімічних реакціях. Стехіометрія дозволяє теоретично обчислювати необхідні маси і обсяги реагентів .

Щоб отримати вогонь, потрібні жар, паливо і кисень. Стехіометрія вивчає пропорції палива і кисню в горючих газах. Якщо палива занадто багато або занадто мало — вогонь не виникне. Але правильне співвідношення викличе вибух. Відомо, що метан можна підпалити, якщо його концентрація в повітрі 6-17%. Чи означає це, що якщо метану недостатньо, він просто згорить, а при 9% вибухне?

Перед масштабним експериментом руйнівники зібрали невелику коробку (довжина грані — 25 см), щоб без праці контролювати процентний вміст в коробці газу. Перший тест проводили при найнижчому стехіометричному показнику-6% метану. Результат: невеликий вибух розніс коробку на частини. Висновок: 6% — вибухонебезпечні.

Другий досвід — при 9% метану. Результат: більш сильний вибух. Потужність вибуху достатня в обох випадках, що робило міф «втечі борна» правдоподібним в очах фахівців зі спецефектів. Але-не підтвердженим.

Щоб перевірити легенду на практиці, провели серію головних тестів: у зібраному будиночку створили умови подібні до тих, що були у фільмі про борна.

Досвід 1: в тостер засунули журнал, включили, відкрили подачу газу в кімнату. Йшов час. Журнал загорівся, але метан не запалювався. Навіть після хвилини на голлівудський вибух не було і натяку. Метан плюс вогонь не дав вибуху. Зруйнувавши легенду, адам і джеймі продовжували досліди.

Досвід 2: що станеться, якщо дати газу і повітрю досягти потрібної пропорції? суміш метану і вогню не завжди дає вибух — співвідношення їх повинно бути ідеально. Руйнівники вирішили випустити в кімнату весь метан з балона, щоб отримати правильну концентрацію. Тостер замінили поліном для каміна (горіння мінімум 1 годину). Поліно буде горіти, поки кількість метану не досягне 6%. Чи трапиться загоряння? чи буде воно досить потужним? через 4 хвилини горіння поліна події знайшли драматичний оборот: метан став поширювати вогонь по кімнаті, все запалилося. Руйнівники відключили газ і загасили залишки згорілої квартири. Голлівудського вибуху не вийшло. Відсоток метану піднявся до потрібного, але всього лише запалив кімнату.

Але на цьому руйнівники не зупинилися. Були зроблені ставки на більшу кількість газу.

Досвід 3: метан-9%. Новий будинок зробили більш міцним. Метан потрапляв в приміщення через шланг, рівномірно змішувався з повітрям за допомогою вентиляторів, які змушували циркулювати повітряні потоки з небезпечним вмістом газу. В якості вогню фахівці використовували неоновий трансформатор. Метан наповнив приміщення. Три. Два. Одні. Вибух! вийшло видовищне дійство. Вибухом (навіть не вибухом — а швидким загорянням) зламало стіну. Однак пожежа загасла самостійно.

Отже, легенда зруйнована. Міф розвінчаний.

Ідеальний приклад, що кіно і життя — різні речі.

Підступні властивості чадного газу відомі з давніх часів. Наші предки знали, що дуже небезпечно, зберігаючи тепло, закривати тягу в непрогоревшей грубці. У закритому будинку тепло, затишно, людина лягає відпочити — і не прокидається, угорає.

Винуватець нещастя носить різні імена-оксид вуглецю (ii), монооксид вуглецю, окис вуглецю, чадний газ, со.

Де утворюється чадний газ

Коли закривають тягу, він утворюється при окисленні тліючих вуглинок в умовах нестачі кисню, і потрапляє в кімнату. Люди не помічають вторгнення-адже у загарбника немає ні запаху, ні кольору. А діє він, в першу чергу, на центральну нервову систему, і вугор не в змозі оцінити, що з ним відбувається щось не те.

Здавалося б, в наш час мало хто користується пічками, і ймовірність зустрічі з чадним газом низька. Але, виявляється, ця речовина, виділяється як в результаті діяльності людини, так і в багатьох природних процесах.

Чадний газ утворюється практично у всіх видах горіння — при спалюванні палива на електростанціях і теплостанціях, при горінні багаття і газової плити, у вихлопі автомобіля, при палінні. Джерелами со є металургія, хімічна промисловість. Монооксид вуглецю використовують в якості вихідної речовини для синтезу ацетону, метилового спирту, карбаміду і т.д.

В результаті вулканічної діяльності і окислення метану в атмосферу також потрапляє чадний газ. Але кількість природного чадного газу, за деякими даними, становить тільки близько 3% від газу з а антропогенних джерел, на 90% одержуваного за рахунок спалювання викопного палива.

Одне з джерел чадного газу — сама людина.

Справа в тому, що чадний газ продукт нормального обміну речовин — в невеликих концентраціях необхідний організму і виконує в ньому важливі функції .

На добу людина видихає до 10 мл со. Це важливо мати на увазі розробникам систем очищення повітря для тривалого перебування в закритих приміщеннях — космічних кораблях, кесонах і т.п.
Таким чином, всюдисущий чадний газ можна назвати отрутою повсякденної дії . Його гдк в повітрі виробничих приміщень становить 20 мг/м 3 або 0,02 мг/л.природний рівень со в повітрі — 0,01 — 0,9 мг/м 3 , а на автострадах росії середня концентрація со становить від 6-57 мг/м 3 , перевищуючи поріг отруєння.

Основним «постачальником» монооксиду вуглецю у великих містах є автотранспорт. При спалюванні 1000 л палива автотранспортні засоби виділяють в атмосферу від 25 до 200 кг чадного газу. В атмосферу москви, наприклад, 72-75% всього чадного газу потрапляє саме з вини автомобілів.

На жаль, нерідкі випадки отруєння в закритих гаражах.

Ні в якому разіНе можна заводити і прогрівати двигун в закритому невентильованому приміщенні!

Де накопичується чадний газ

Чадний газ може зібратися в небезпечній концентрації не тільки в гаражі. У 1982 р.сотні афганських і радянських солдатів загинули на перевалі саланг через аварію в гірському тунелі довжиною більше чотирьох кілометрів. Через снігопад з обох сторін накопичилося багато машин. У центрі тунелю зіткнулися дві машини, виник затор. Водії двигуни не заглушили, зростала концентрація чадного газу, люди втрачали свідомість і вмирали.

Чим повільніше пересувається автомобіль по вулицях, чим довше стоїть з включеним двигуном або» повзе » з черепашачою швидкістю в пробці, тим більше він викидає чадного газу. А оксид вуглецю-один з основних забруднювачів атмосфери великих міст. Тому чистота повітря у великих містах багато в чому пов’язана з тим, як організовано рух. Ну і, звичайно, важлива свідомість водіїв

Якщо має бути кілька хвилин постояти на світлофорі або переїзді — заглушіть двигун.

І бензин заощадите, і повітря чистіше буде. І не треба прогрівати мотор, направивши вихлопну трубу у вікно сусідові. Тим більше, що мотори більшості сучасних машин взагалі не потребують прогріванні.

Чадний газ накопичується в погано провітрюваних дворах і поблизу автострад. Тому концентрація чадного газу в крові жителів великих міст більше, ніж у мешканців сільської місцевості. По можливості, уникайте прогулянок уздовж жвавих магістралей, особливо з дітьми. Виберіть тиху сусідню вуличку, а краще парк. Тим більше це важливо, якщо ви займаєтеся активною діяльністю, що вимагає підвищених енерговитрат і, отже, більш інтенсивного дихання — катаєтеся на велосипеді, роликах, бігаєте підтюпцем або ходите на лижах.

Подібні фізичні вправи поруч з автомагістраллю принесуть тільки шкоду.

Однак деяким цього, що підстерігає нас скрізь чадного газу, мало — і вони «наздоганяють» за допомогою тютюнового диму. Курець вдихає при викурюванні однієї сигарети 18,4 мг со. Якби стільки чадного газу потрапляло в організм в один момент, він міг би померти. На щастя, частина со виходить з організму з видихом. Концентрація чадного газу в крові курця в 40 разів перевищує норму!

Трохи менш небезпечно і пасивне куріння. За годину в прокуреному приміщенні людина вдихає близько 9 мг со — стільки він отримав би, якби сам викурив півсигарети. Особливо важливо це пам’ятати батькам, які палять в присутності своїх дітей.

Вплив на організм
Як же чадний газ діє на організм? потрапляючи в легені і звідти в плазму крові со проникає в еритроцити і там взаємодіє з білком гемоглобіном — переносником кисню від легким до тканин. Кожна молекула гемоглобіну містить чотири гема-порфіринових кільця, в центрі яких знаходиться атом заліза, здатний оборотно приєднувати молекулу кисню, утворюючи так званий оксигемоглобін. Завдяки гемоглобіну, кров може піднести до тканин приблизно в 70 разів більше кисню, ніж несла б солона вода тільки за рахунок розчинення.

Саме на атом заліза і націлюється чадний газ, утворюючи комплексне з’єднання (карбоксигемоглобін), нездатне переносити кисень.

У конкуренції за гемоглобін чадний газ має виражену перевагу перед киснем — він швидше реагує з гемоглобіном і утворює більш міцне, ніж оксигемоглобін, з’єднання. Крім того, дисоціація карбоксигемоглобіну в крові проходить дуже повільно, і він поступово накопичується. Тому концентрація карбоксигемоглобіну в крові може збільшуватися до небезпечного ступеня при вдиханні протягом тривалого часу повітря, що містить окис вуглецю в дуже невеликих концентраціях-всього лише 0,07%. Кров втрачає здатність переносити кисень до тканин, з’являються симптоми гострої кисневої недостатності.

Видимі ознаки отруєння з’являються, коли вміст карбоксигемоглобіну щодо загального вмісту гемоглобіну в крові перевищує 20%. При 30% з’являється запаморочення, слабкість в ногах, зниження гостроти зору, при 40-50% затьмарення свідомості, 60-70%-ве вміст карбоксигемоглобина призводить до смертельного результату. Чим більше концентрація чадного газу в повітрі, тим швидше досягається небезпечна концентрація карбоксигемоглобіну в крові. Наприклад, вдихання повітря, що містить 0,1% чадного газу, призводить до 40%-ному рівню карбоксигемоглобіну в крові за неповних 3 години, якщо людина знаходиться в стані спокою. А якщо він зайнятий важкою роботою, легкі вентилюються активно, і утворення карбоксигемоглобіну відбувається швидше — той же рівень.

Якщо невеликі кількості чадного газу впливають на організм протягом довгого часу, карбоксигемоглобін постійно присутній в крові. Явних ознак отруєння при концентрації карбоксигемоглобіну 2-10% не спостерігається, але такі люди часто скаржаться на головний біль, швидку стомлюваність, зниження апетиту, дратівливість, поганий сон, болі в області серця, ослаблення пам’яті і уваги. Симптоми, знайомі багатьом жителям великих міст. А палять жителі міст ще погіршують ситуацію.

Як допомогти отруївся чадним газом

Як же можна допомогти людині, отруєному чадним газом? перш за все, треба якомога швидше допомогти крові позбутися від карбоксигемоглобіну, змістити рівновагу в бік утворення з’єднання гемоглобіну з киснем. А для цього ще до приїзду бригади «швидкої допомоги» вивести (або винести) потерпілого на свіже повітря.

Збільшення концентрації кисню в повітрі прискорює виведення карбоксигемоглобіну з крові. Медики, наприклад, дають потерпілому дихати чистим киснем або, якщо є можливість, киснем під тиском в барокамері, стимулюючи його дихання медикаментозно або за допомогою методів штучного дихання. В арсеналі лікарів є й інші медикаментозні засоби боротьби з отруєннями чадним газом, наприклад, сполуки заліза «перехоплюючи» со у гемоглобіну, прискорюють його виведення з організму.

Чим довше організм знаходиться в умовах кисневого голодування тканин, тим важче його наслідки, перш за все для серцевого м’яза і головного мозку. Тому, лікування безпосередніх синдромів важкого отруєння ще не означає повного одужання. Часто відбувається порушення нейронів кори головного мозку, в 7 випадках з 10 після отруєння протягом 3 місяців можуть проявитися психічні порушення, втрата безпосередньої пам’яті, особистісні зміни.

Підведемо підсумок : що ж треба робити, щоб уникнути отруєння чадним газом? в першу чергу, дотримуватися елементарних правил техніки безпеки при топці печей, не тримати автомобіль з включеним двигуном в закритому просторі, як можна частіше провітрювати кухні, обладнані газовими плитами. Якомога більше бувати на свіжому повітрі, уникаючи прогулянок по завантажених магістралях, особливо поруч з автомобільними пробками. Не упускати будь-яку можливість побувати за містом, намагаючись на свіжому повітрі по можливості збільшувати фізичне навантаження, щоб активно «продихатися». Ну і, звичайно, не курити і не дозволяти курити поруч з собою. І тоді підступний оксид вуглецю буде не страшний.