Хвороби квітки грошове дерево. Грошове дерево: догляд і можливі хвороби невибагливої культури

113

Рідко буває, що домашні квіти завжди стоять бадьорими і повністю здоровими. Іноді буває, що зростання їх сповільнюється, з них починають опадати листя, або відбувається щось подібне. Подібні речі зі здоровими рослинами відбуватися не повинні. Ми це прекрасно розуміємо, і тому починаємо шукати причину, чому ж наша рослина раптом захандрило. Грошове дерево теж росте не завжди ідеально. Хвороби часом відвідують і його. Проблем у товстянки (це друга назва цієї рослини) теж вистачає. І в основному ці самі проблеми для рослини створюємо ми самі. Звідси і хвороби.

Толстянка або грошове дерево. Основні хвороби

Листя червоніють

Це знову ж таки може відбуватися через рівень освітленості. В цьому випадку світло надто вже яскравий. Дуже не любить толстянка пряме сонце, хоч і звикла жити в пустелях. Буває, що ви перенесли рослина з півтіні, на яскраве місце. В цьому випадку теж цілком можливо, що листя почнуть червоніти.

Тут рішення досить просте. Вам потрібно затінити вікно будь-якою фіранкою. Цього буде достатньо, щоб листя знову почали зеленіти. Буває, що червоніючи, листя ще й в’януть. Це означає, що змінивши місце розташування рослини, воно отримало опіки від сонця. В цьому випадку обприскати товстянку біостимуляторами. Для цього цілком підійде «епін», він допоможе повернути рослині здоров’я.

Важливо! «епін» потрібно застосовувати завжди в потрібному обсязі. Тут кожна зайва крапля, може пошкодити рослину. Препарат цей дуже активний. Всього крапля або дві «епін» цілком достатньо для дорослого грошового дерева. Ця кількість розчиняють в цілому склянці води.

Іноді листя червоніють не зверху, а з нижньої сторони. Цілком можливо, що ви мало поливаєте товстянку. Якщо земля пересохла, то значить це і є основна причина такого почервоніння.

Шкідники на товстянці. Які і як боротися?

Хвороби грошового дерева іноді викликають і шкідники. Хоча, на товстянці селяться вони не дуже охоче. Але, таке теж потрібно мати на увазі.

Білий наліт на листках товстянки

Наліт цей може бути на листках у вигляді плям. Або це можуть бути невеликі точки. Також, він іноді з’являється не на самих листках, а в їх пазухах. Чимось цей наліт схожий на грудочки вати. Все це говорить, що ваше грошове дерево відвідав борошнистий червець. Товстянку від нього потрібно обов’язково позбавити.

Шкідника в цьому випадку можна просто змити водою. Для цього товстянку поливають прямо з душу, і потім ще й миють м’якою щіточкою. При цьому потрібно використовувати господарське мило. Потім, звичайно, вся рослина промивають чистою водою. Це перший етап боротьби з таким шкідником. Далі, готують настій з або з тютюну, і обробляють їм грошове дерево. Також в цьому випадку застосовують і відвар з бульб цикламена. За місяць обробити товстянку при такій «напасті» потрібно рази 3 або 4.

Такий червець селиться не тільки на одній товстянці. Він цілком може оселитися і на інших домашніх рослинах. Якщо боротися з цим шкідником ви не будете, то він висмокче весь сік з молоденьких пагонів товстянки. Рости при цьому, вона стане дуже погано, листя у неї почнуть опадати, і на ній в результаті з’являться ще й сажисті гриби. Такий білий наліт зазвичай розтирають пальцями. Так можна розібратися, що це, борошнистий червець або грибок. Якщо пальці при цьому пахнуть цвіллю, то це грибкова інфекція.

Павутинний кліщ на грошовому дереві. Як боротися?

Вигнати з товстянки павутинного кліща набагато важче. Якщо він оселився на грошовому дереві, то на ній обов’язково буде павутина, а на листках з’являться плями жовтуватого кольору. Завжди селиться на рослинах, які ростуть в теплі, і коли повітря сильно сухий. Якщо ж товстянку ви будете обприскувати регулярно, то навряд чи цей шкідник на ній з’явиться.

Боротися з кліщем можна знову ж часниковим настоєм, або тютюновим. Також можна обробити товстянку і мильною піною. Але, всі ці методи працюють лише на початку зараження рослини павутинним кліщем. Буває, що ці заходи не допомагають, особливо, якщо рослини-сусіди, теж вже вражені цим шкідником. Тут вже потрібно звертатися до інсектицидів. При цьому обробляють ними не тільки всі рослини по сусідству, але ще і місце, де вони стоять і самі горщики. Тільки там вийде знищити самого кліща і все кладки його яєць.

Щитівка

Цього шкідника відразу помітити не вийде, лише на пізній стадії, коли листя товстянки істотно змінюються в гіршу сторону. Підстава черешків самої рослини, а також листя, з їх зворотного боку, покриваються бляшками червоно-коричневими за кольором. Ці плями з’являються зазвичай уздовж прожилок на листках. Це і є щитівка.

Тепер грошове дерево потрібно рятувати, і швидше. Видаліть щитовку. Для цього з листя та інших місць, уражених цим шкідником, її просто соскребают. Рослина ж протирають все тими ж розчинами, тобто тютюновим, або мильним. Потім промивають його теплою водою. Цього недостатньо, і без інсектицидів тут теж обійти не вийде. Обробіть товстянку обов’язково цими препаратами.

Якщо рослина ви запустили, і щитівка його вразила досить сильно, то тут вивести щитівку дуже складно. В цьому випадку листя товстянки стають липкими і солодкими.

Важливо! мильний розчин готувати потрібно в правильних пропорціях. Можна брати господарське, зелене або калійне – всього 10 грам. Розводять його в цьому випадку в половині літра води. Коли рослина ви будете обробляти, то грунт під ним, обов’язково прикрийте плівкою.

Якщо грошове дерево важке, і від тяжкості просто падає

Буває і таке. А трапляється це, якщо горщик з рослиною у вас завжди стояв тільки в одному положенні. При цьому, лише одна сторона крони добре розвивалася, і вся крона товстянки стала в значній мірі однобокою. Тоді рослина стає не стійким і просто падає. Так що, не забувайте частіше повертати горщик до світла. Так крона рослини буде розвиватися рівномірно.

Зміцнюємо стовбур грошового дерева. Як це зробити?

Щоб зміцнити стовбур у цієї рослини, його потрібно пересадити. Горщик в цьому випадку береться трохи побільше попереднього. Також крону товстянки потрібно прищипнуть, так навантаження з одного боку вам вдасться знизити. Найкраще зайнятися такою пересадкою навесні.

Буває, що до весни чекати не можна. Якщо у вас дозріла необхідність пересадити товстянку в даний момент, то потрібно робити це перевалкою. Тобто, всі разом з грудкою землі. При цьому, горщик знову ж повинен бути побільше. Коли рослина ви в нього, разом з його грудкою землі помістіть, то проміжки (вони будуть обов’язково) між грудкою землі і стінками, просто акуратно засипають субстратом.

Молодий товстянці можна надати красиву форму, знову ж вчасно повертаючи її по колу. Адже будь-яка рослина завжди тягнеться до світла. І, якщо його не повертати, то стовбур від цього може сильно викривитися. Якщо ж ви будете робити це регулярно, то крона у грошового дерева буде дуже красивою, пишною і рівномірно розвиненою.

Хвороби грошовому дереву не будуть страшні, і шкідники його не відвідають, якщо ваш догляд буде близький до ідеального. Толстянка вас в цьому випадку порадує своєю красою, і, хто знає, може і які, як кажуть, вона притягує в будинок.

Правильний догляд, це гарантія того, що грошове дерево хворіти у вас не буде. Ось гарне відео, де вам розкажуть багато чого цікавого про тонкощі догляду за товстянкою. Дивитися.

Існує рослина, здавна вважається символом добробуту і матеріального благополуччя, а також нейтралізатором негативної енергії і вогнищем концентрації позитивної. Назв у цієї квітки дуже багато, але найбільш часто зустрічаються – толстянка, крассула (лат.crássula) або грошове дерево. Останнє пов’язано з його зовнішнім виглядом, адже стовбур рослини дійсно нагадує стовбур дерева, а м’ясисті, густо розташовані листя схожі на дрібні монети. Квітка вважається дуже невибагливим, тому догляд за грошовим деревом в домашніх умовах буде під силу кожному квітникарю-любителю.

режим поливу товстянки

Хвороби квітки грошове дерево. Грошове дерево: догляд і можливі хвороби невибагливої культуриздійснювати полив грошового дерева потрібно в міру того, як висихає субстрат. Влітку рослина потребує вологи більше, тому поливати його доведеться приблизно 1-2 рази на тиждень. Головне не перезволожити грунт, інакше у товстянки можуть загнити коріння і навіть стовбур. Також надлишок води призводить до скидання квіткою листя.

Правильний догляд взимку за грошовим деревом включає в себе рідкісний і помірний полив, приблизно 1 раз в 2 місяці. Зима-це період, коли рослина відпочиває, тому потреби у великій кількості вологи у нього немає. Допускається просихання шару грунту в ємності з квіткою на глибину до 5 см.

освітлення і температура для рослини

У дикій природі толстянка звикла доВеликій кількості світла, тому відповідні умови повинні дотримуватися і при домашньому утриманні. Найкраще місце для рослини-це підвіконня, що виходять на південну, а також південно-східну сторони. Особливо потребують достатнього освітлення види з різнокольоровими листям. Однак від прямих сонячних променів рослина слід захистити.
Хвороби квітки грошове дерево. Грошове дерево: догляд і можливі хвороби невибагливої культуриадже його листя можуть придбати коричневий або червоний колір, а це буде свідчити про опік. Щоб мати симетрично розвинений квітка, рекомендується повертати його час від часу різними сторонами до джерела світла.

Також правильний догляд за грошовим деревом передбачає підтримку відповідної температури повітря, а це приблизно 16-18 градусів тепла. У період спокою рослина відмінно переносить і більш низькі температури, навіть +5-+6 градусів для нього не критичні. Не варто розміщувати крассулу біля опалювальних приладів-надмірно висока температура і пересушене повітря може спричинити опадання листя.

Толстянка дуже добре реагує на свіже повітря, тому в весняно-літньо-осінній період її можна виставити на вулицю або відкритий балкон. Подбати варто лише про захист від сонця. Показник вологості повітря для рослини не настільки важливий, тому правила догляду за грошовим деревом не передбачають частого його обприскування. Щоб прибирати пил з листя, їх періодично можна протирати вологою ганчіркою, або влаштовувати квітці теплий душ.

чи потрібна підгодівля?

Хвороби квітки грошове дерево. Грошове дерево: догляд і можливі хвороби невибагливої культуриповноцінний домашній догляд за товстянкою або грошовим деревом неможливий без періодичних підгодівлі. у період активного росту досить одного внесення добрива в місяць. Для цього краще використовувати комплексну підгодівлю для сукулентів. Проводити процедуру краще після поливу, щоб випадково не обпекти коріння рослини. В осінньо-зимові місяці періодичність внесення добрив і кількість підгодівлі за раз слід скоротити вдвічі.

пересадка рослини в інший горщик

Найбільш інтенсивне зростання рослини відбувається до досягнення нею трирічного віку. Краще, якщо в цей період пересадка грошового дерева буде проводитися щорічно. Рослини постарше можна пересаджувати набагато рідше-раз в два-три роки.

Рекомендується вибирати вазон для грошового дерева, виготовлений з важких матеріалів – глини або кераміки, так як через занадто великий крони легка ємність може перевернутися, і квітка зламається або пошкодиться.Хвороби квітки грошове дерево. Грошове дерево: догляд і можливі хвороби невибагливої культуриплоща горщика повинна відповідати площі крони товстянки. У надмірно великих вазонах рослина може витягуватися або розвиватися нерівномірно.

Грошове дерево воліє пухкі, легкі, водо-і повітропроникні грунти, нейтральні по кислотності або слабокислі. Ідеально підійдуть готові субстрати для кактусів. Тим, хто бажає виготовити грунт для рослини самостійно, знадобляться наступні інгредієнти:

  • крупний пісок – 1 частина;
  • торф’яна земля – 1 частина;
  • листяна земля – 1 частина;
  • дернова земля-3 частини.

Обов’язкова наявність в горщику дренажного шару, який запобіжить закисання грунту і можливі захворювання від перезволоження.

формування крони дерева

Для того щоб надати товстянці красиву деревоподібну форму, слід постійно стежити за її зростанням і видаляти всі зайві бічні гілки до тих пір, поки квітка не досягне бажаної висоти. Для формування симетричною крони можна відщипувати два верхніх листочка на кожному пагоні. На місці відщипнутої частини з’являться нові гілки. І грошове дерево буде більш пишним і розгалуженим. Занадто довгі пагони залишати не слід – вони витягуються і затінюють інші частини квітки.

розмноження товстянки різними способами

Найчастіше розмноження грошового дерева здійснюють живцюванням, так як це найбільш легкий і надійний спосіб, пора року для якого ніякої ролі не грає.

Зручніше розмножувати товстянку відразу після обрізки або прищипування крони, так як в наявності буде досить посадкового матеріалу.

Хвороби квітки грошове дерево. Грошове дерево: догляд і можливі хвороби невибагливої культурипро те, як посадити відросток, довго говорити не доводиться. Живці краще кілька днів підсушити, а потім висадити в грунт. Можна спочатку поставити їх в стакан з водою для вкорінення. Поява на живцях коренів свідчить про їх готовність до висадки в окремі ємності. Краще, якщо відростки будуть взяті з рослини, не молодше 3-х років, і мають чотири листка.

Також можна розмножувати товстянку листками і навіть насінням. Щоб виростити нову рослину з листочка, необхідно вибрати великий, не жовтий екземпляр, акуратно зрізати, підсушити 1-2 дня і посадити в ємність з субстратом. На укорінення знадобиться приблизно 2-4 тижні.

Насіннєвий спосіб використовують селекціонери для виведення нових видів. Висівати насіння рекомендується поверхнево в зволожений грунт. Найкращий час для цього – кінець зими. Ємності слід накрити плівкою. Після появи сходів, парник поступово знімають, привчаючи молоді рослини до кімнатної температури.

шкідники, хвороби та інші можливі проблеми

Напевно багато хто знає, що особливості грошового дерева полягають в тому, що воно практично не схильне до захворювань або поразки шкідниками. Більшість комах не люблять рослину через вміст в його листі миш’яку, проте деякі все ж можуть оселитися на його листі або стовбурі.

можливі шкідники товстянки

Борошнистий червець-це, напевно, найбільш часто зустрічається на товстянці комаха серед усіх можливих.

Визначити його на рослині нескладно, маленькі білі грудочки, схожі на вату і розташовані в пазухах листків, свідчать про появу цього шкідника. Харчується він соком квітки, внаслідок чого він уповільнює своє зростання і скидає листя.Хвороби квітки грошове дерево. Грошове дерево: догляд і можливі хвороби невибагливої культури

Прибрати борошнистого червця досить просто-слід протерти листя серветкою, змоченою в спирті або мильному розчині. Також допоможе обробка рослини спеціальними засобами, наприклад «каліпсо», «фитоверм», «акктелик» і ін.

Червоно-коричневі і жовті плями на листках крассули свідчать про зараження її щитівкою. Заходи позбавлення від шкідника, перш за все, механічні – знімати їх з рослини слід вручну за допомогою ватної палички або маленької щіточки, змоченою спиртом. Після листя необхідно обробити мильним розчином і скропити інсектицидом.

Якщо між листя крассули утворюється павутина, а самі листя покриваються жовтуватими плямами, це говорить про поразку рослини павутинним кліщем. Для боротьби з ним використовують мильний розчин і препарати «актофіт», «акктелік», «фитоверм». Профілактика появи цього шкідника полягає в підтримці нормальної вологості повітря і періодичному обприскуванні квітки.

хвороби та інші наслідки несприятливих умов утримання

Хвороби квітки грошове дерево. Грошове дерево: догляд і можливі хвороби невибагливої культуринайчастіше хвороби грошового дерева виникають через невідповідного догляду. М’які листя можуть свідчити про надмірний полив або нестачі світла. При тому перший варіант більш можливий. Для того щоб пролікувати рослина, потрібно акуратно вийняти його з ємності і оглянути кореневу систему. Коріння і листя, що мають ознаки гнилі, слід негайно видалити гострим ножем, а місця зрізів обробити деревним вугіллям.

Потім рослину необхідно пересадити в новий горщик, використовуючи свіжий субстрат. Починати полив слід з малих доз і тільки після того, як квітка остаточно прийде в себе.

Хвороби квітки грошове дерево. Грошове дерево: догляд і можливі хвороби невибагливої культуриякщо морщаться листя у товстянки або грошового дерева, то це говорить про те, що квітці занадто жарко. Найчастіше побачити таку картину можна в літній період, або коли рослина стоїть близько біля батарей. Влітку крассула або грошове дерево відчує себе набагато краще на свіжому повітрі – лоджії, балконі, терасі. Взимку для неї слід підшукати місце далеко від опалювальних приладів.

Іноді трапляється так, що стовбур рослини втрачає жорсткість і починає хилитися в різні боки. Пояснюється це тим, що коріння товстянки ростуть не вглиб, а в ширину, тому при посадці їй краще вибирати неглибокий і досить широкий горщик. Для кращої стійкості грунт навколо стовбура можна присипати галькою.

цвіте чи толстянка?

Хвороби квітки грошове дерево. Грошове дерево: догляд і можливі хвороби невибагливої культуринебагатьом квітникарям пощастило побачити грошове дерево квітуче, вирощене в кімнатних умовах. Зацвітає толстянка на 7-10 рік життя і тільки при належному догляді.

Припадає цвітіння грошового дерева, в більшості випадків, на зимовий період. Квіти товстянки дрібні, білого або блідо-рожевого кольору, зібрані в кисті-суцвіття. За формою вони нагадують маленькі зірочки або парасольки. З’являються на верхівках молодих пагонів, в прохолодних умовах розкриваються повільно і цвітуть дуже довго. Відцвілі кисті краще видалити, щоб рослина не витрачало енергію на формування насіння.

Причин, чому опадає листя у грошового дерева, може бути багато, але вони не відрізняються від звичайних, відомих досвідченому садівникові. Ніякого відношення ні до фен-шую, ні до стану фінансів в будинку красулла не має, незважаючи на велику кількість повір’їв, пов’язаних з наявністю рослини в будинку. Час від часу з’являється мода на певні кімнатні квіти, яка з часом проходить, а потім знову повертається. Але цю рослину почали вирощувати через його екзотичності і невибагливості, а щоб зробити його привабливішим в очах людей, далеких від вирощування квітів, згадали всі розхожі легенди.

Дорослі і серйозні ботаніки, описуючи рослина, яке в природі росте в південній африці і на мадагаскарі, цілком авторитетно розповідають про те, що воно приносить в будинок фінансовий достаток і грошове благополуччя, міркують, як його слід розміщувати по фен-шую. Будь-яке незвичайне рослина оточують легенди, але опадання листя у товстянки змушує деяких людей впадати в зневіру і міркувати, які неприємності їм загрожують. Вони вважають, що якщо грошове дерево скидає листя, це віщує неприємності і фінансові втрати. Але у рослини є свої власні, звичайні для будь-якої квітки, проблеми, пов’язані з неналежними умовами і неякісним доглядом.

мавпяче дерево, красулла або толстянка

Назва красулла, що вживається у ботаніків, не має нічого спільного з красою, і походить від латинського кореня, що позначає в перекладі товстий.

Хвороби квітки грошове дерево. Грошове дерево: догляд і можливі хвороби невибагливої культури

На сьогоднішній день відомо близько 350 видів рослини, що звично іменується грошовим деревом, і різноманітність форм зростання часто не дозволяє повірити, що це одне і те ж рослина. Якби всі товстянки, що ростуть в африці та австралії, приносили гроші і фінансове благополуччя, серед мільйонерів було б багато диких тварин, що мешкають поруч з ними. Серед професійних квітникарів найвідоміші види красулли різноманітні і неповторні:

  1. деревоподібна. Росте до 1,5 м у висоту. Володіє сіро-зеленим листям з червонуватим облямівкою, цвіте рідко і не дуже пишно скромними, біло-рожевими квіточками.
  2. красулла шмідта, з більш гострими, ніж зазвичай, листочками, сіро-зеленими, червоними знизу. Квіти яскравого відтінку червоного, в європі його вирощують заради цвітіння, як однорічна рослина. У вітчизняному квітникарстві живе як багаторічник.
  3. скельна, з листочками, що ростуть попарно і зростаються в основі. Це сланке рослина, яке можна вирощувати як ампельний сорт.
  4. чотиригранна-трав’яниста рослина з тоненькими стеблинками, швидко розростається, має вигляд трав’янистої шапки з дрібними рожевими квіточками.
  5. плауновідная і зовсім не схожа на красуллу. У неї довгі, загострені листя, по краях яких ростуть дітки. Це грунтопокривна рослина, яке розмножується буквально на очах. Квіточки у нього зовсім маленькі і непоказні.

Ця рослина поза всяким сумнівом має лікувальні властивості, які широко застосовуються в народній медицині. Але, не знаючи, чому у товстянки опадає листя, не треба закопувати в горщик монету, і пов’язувати на неї червону стрічку, як радять в деяких непрофесійних ботанічних дослідженнях. Хвороби дерева, що росте на реальному грунті, мають під собою таку ж основу, як і захворювання будь-якого іншого рослини, і потрібно послідовно розглянути можливі причини, щоб воно росло нормально. А ось що стосується порад розмовляти з ним і доглядати за грошовим деревом належним чином, тут не посперечатися.

Будь-яка рослина відгукується на турботу, реагує на любовне ставлення, добре сприймає мелодійні звуки і доброзичливий тон.

основні причини опадання листя

Можна без роздумів назвати близько 10 причин, за якими будь-яка кімнатна рослина скидає листя, чахне, в’яне, відмовляється рости. Як будь-який живий організм, кімнатна квітка, генетична пам’ять якого закладена на проживання в дикій природі, вимагає відтворення звичних життєвих умов. Людина залежить від температури, пиття, їжі, сну, світла і темряви, відтворення роду. І рослина вимагає їжі, поливу, освітлення, температури, періоду спокою або активності. І якщо їх не надати, воно починає реагувати зовнішніми, очевидними ознаками. Для скидання листя у товстянки бувають такі приводи:

  • недолік освітлення;
  • пряме попадання сонячних променів:
  • надлишок поливу;
  • важкий грунт;
  • занадто великий горщик;
  • перегодовування добривами;
  • часті пересадки;
  • недолік вологи;
  • полив холодною водою;
  • протяги;
  • невідповідний температурний режим;
  • підживлення в сухий грунт, з супутнім опіком коренів;
  • неправильна пересадка;
  • шкідники і хвороби.

Розібратися, чому толстянка скидає листя, часом буває досить важко, і часто 2 рослини, що стоять поруч і знаходяться в однакових умовах, поводяться по-різному. Справжній квітникар відноситься до кожного свого вихованця, як до дитини, шукає індивідуальний підхід. Не слід забувати і про те, що у рослини повинна бути сформована крона. А для цього треба знати, які листочки і з якого боку пощипувати, щоб деревце не розрослося однобоко, і як часто його повертати на підвіконні, щоб крона була рівномірною.

Серед очевидних причин, які часом неможливо помітити, може бути і потрапляння прямих сонячних променів, при ізоляції від них крони, на підставу красулли у грунту. Для того щоб з’ясувати таку причину, потрібно біля нього днювати і ночувати. Тому перше, що рекомендується зробити — перемістити товстянку з того місця, де вона зазвичай стоїть.

освітлення та розташування

Фен-шуй настійно вимагає, щоб толстянка стояла на південно-східній стороні. Це можна пояснити і з позиції ботаніки, тому що рослина любить хорошу освітленість, але погано переносить прямі сонячні промені. Якщо вже зовсім ніде його поставити за правилами, допустимо помістити горщик з квіткою на південній стороні, але притенить на час, поки потрапляють сонячні промені, або поставити поруч з підвіконням. Влітку красуллу можна винести на затінений балкон, а ось взимку її цілком можна розмістити на півдні. Формування крони у рослини безпосередньо залежить від сонячного світла, тому його рекомендується час від часу повертати, щоб воно росло рівномірно. Шар пилу здатний перешкодити зростанню і нормальному стану листя, тому зазвичай листочки грошового дерева протирають вологою чистою ганчіркою.

Хвороби квітки грошове дерево. Грошове дерево: догляд і можливі хвороби невибагливої культури

Обприскувати рослину з пульверизатора не варто. На його батьківщині нечасто бувають дощі. До того ж обприскування сприяє створенню густого пилового шару. Краще приблизно раз на місяць у весняний і літній сезони споліскувати його під слабким, не холодним душем. При цьому необхідно стежити, щоб вода не потрапляла при митті на грунт. Плауновідная красулла легко переносить затінення, а деревоподібна спокійно росте на західних і східних вікнах, але скельна, і чотиригранна до відсутності світла ставляться вкрай негативно. На відміну від орхідей, доларове дерево прекрасно сприймає перестановки, якщо вони не порушують її життєвих вимог і не позбавляють необхідних умов.

Красулла любить свіже повітря, як і багато інших кімнатні рослини, але негативно сприймає протяги. Це може бути однією з причин, по якій дерево починає втрачати листочки.

температура, полив і підгодівля

Хвороби грошового дерева, що змушують його в знак протесту упускати листя, можуть бути пов’язані з дефектами поливу, підгодівлі і неправильним температурним режимом. Взимку їй не потрібно тепло, особливо виходить від приладів і засобів опалення. Якщо є закритий балкон або веранда, на яких +10-15°c, грошове дерево спокійно там перезимує. Дуже часто його загибель пов’язана з помилкою, що йому потрібно тепло. Але і влітку осипання листя може бути пов’язано зі спекою, підвищеною сухістю повітря, духотою, відсутністю провітрювання приміщення. Золота середина температурного режиму у товстянки пов’язана з сезонними вимогами, різна в стані спокою і активності.

Хвороби квітки грошове дерево. Грошове дерево: догляд і можливі хвороби невибагливої культури

Склад грунту приблизно схожий з тим, який використовують для вирощування кактусів. Перегній, цегляна крихта, зола, дерен, трохи листової грунту — в правильній пропорції цілком задовольнять рослина. Якщо посадити деревце у великий горщик, тому що іншого немає, можна насипати половину і досипати в міру його підростання. У великому горщику у красулли починає розростатися коренева система, що неминуче призводить до зменшення росту листя, їх пожовтіння, зменшення в розмірах і опадання. Краще пересаджувати її приблизно раз на рік, використовуючи для цієї мети посудину трохи більшого розміру, ніжПопередня, при цьому потрібно струшувати землю з коренів, брати кардинально нову, забезпечувати дренаж і обрізати підгнилі коріння.

Полив здійснюється тільки тоді, коли земля в горщику підсохла на пару сантиметрів. Перед тим як додавати рослині воду, грунт пробують пальцем на дотик. Листя товстянки здатні запасати вологу, і деяка перерва в додаванні води їй не зашкодить. А ось надлишок може привести до того, що листя опаде і зовсім, а замість красивого деревця залишаться коричневі стебла і підгнилі коріння. Дуже погано воно переносить холодну водопровідну воду. Якщо немає іншого виходу, воду необхідно відстоювати протягом декількох днів, і поливати рослину тільки при кімнатній температурі вологи.

Добрива, які дають кімнатним вихованцям, як харчування і ліки, здатні дати і благотворний і негативний ефект. Будь-яка рослина болісно реагує на надлишок підгодівлі, а грошове дерево ще й не любить, коли її вносять в сухий грунт.

Хвороби товстянки, в тому числі і шкідники, здатні привести до опадання листя, і як будь-який кімнатний вихованець, вона вдячно відгукується на турботу і ласку. Не варто змушувати її до цвітіння, у неї не особливо красиві квіти, і краще надати красуллі можливість вибирати період цвітіння самостійно.

невибаглива, але вимагає уваги

Квітникарі відносять грошове дерево до невибагливим рослинам, за якими не потрібно особливого догляду. Але у недосвідчених любителів досить часто воно не приживається, що призводить до виправдань свого фінансового становища. У найбідніших і обмежених в коштах при наявності відповідних умов грошове дерево може розростися до гігантських розмірів, і при цьому без монет в горщику і червоної стрічки на кроні.

Хвороби квітки грошове дерево. Грошове дерево: догляд і можливі хвороби невибагливої культури

Все залежить від того, наскільки про нього піклуються, як уважно спостерігають, чи створюють необхідні умови для існування. Рослина може реагувати навіть на неправильне сусідство на підвіконні, не сприймати іншого екзота, від якого йдуть шкідливі випаровування.

Для успішного вирощування потрібно розуміти мову, якою говорить з людиною його вихованець. Непомірно довгий стебло просить світла, підгнилі коріння сигналізують про надлишок вологи, опадає листя — теж красномовний ознака. Потрібно дивитися, що з ними відбувається, з якої частини їх втрачає рослина, які супутні ознаки проявляються при цьому.

Крассула (грошове дерево, толстянка) є досить поширеним кімнатною рослиною і дуже популярна серед квітникарів. Пов’язано це з тим, що воно порівняно невибагливо в догляді і вкрай рідко уражається різними хворобами і шкідниками. Проте, проблеми у вирощуванні крассули все-таки існують, і їх потрібно знати заздалегідь, щоб не втратити свою дорогоцінну рослину.

Опис рослини

Крассула яйцеподібна (толстянка) родом з південної африки і звикла до досить суворих умов існування: сухого повітря, посухи і мізерних грунтів. Як більшість рослин цієї місцевості, крассула відноситься до сукулентів і має потужний, товстий стебло і темно-зелені м’ясисті листя — все, що здатне накопичувати вологу на довгий період відсутності дощів.

Висота товстянки в природі може досягати 1,5 м. Особливістю рослини є досить убога коренева система при наявності значного стовбура. Тому для крассули вибирають широку, але неглибоку миску. Це потрібно для того, щоб уникнути застою води і загнивання корінців. Толстянка цвіте, але ця подія вкрай рідкісне, настає тільки при гарному догляді, в комфортних умовах. Втім, квіти — не її сильна сторона, вони дрібні, білого кольору, зібрані в суцвіття.

Фотогалерея: зовнішній вигляд крассули

Ідеальна мисочка для грошового дерева — широка і неглибокаХвороби квітки грошове дерево. Грошове дерево: догляд і можливі хвороби невибагливої культуритолстянка має потужний стовбур і важку кронуХвороби квітки грошове дерево. Грошове дерево: догляд і можливі хвороби невибагливої культуриквітки крассули дрібні, білі, зібрані в суцвіттяХвороби квітки грошове дерево. Грошове дерево: догляд і можливі хвороби невибагливої культурикрассула — сукулент, тобто рослина зі спеціальними тканинами для запасу води

Відео: опис крассули

Оптимальні умови утримання крассули

Толстянка дуже популярна серед квітникарів. За свої блискучі листя овальної форми крассула отримала назву»грошове дерево». Згідно з вченням фен-шуй, ця рослина відчуває настрій господаря, а також здатне притягувати в будинок фінансове благополуччя і передбачати матеріальні витрати або надходження. Вірити цьому чи ні-особиста справа кожного. Проте, квітникарі намагаються створити для крассули максимально комфортні умови для зростання і шикарного зовнішнього вигляду.

Таблиця: умови для вирощування толстянки

період освітлення температура полив добриво літо світле місце, допускати потрапляння прямих сонячних променів тільки до 11 і після 16 годин 20-27°c раз в тиждень після висихання верхнього шару грунту раз в два тижні, добриво для сукулентів, поливати розчином по інструкції осінь найсвітліше місце 18-25°c два рази в місяць не вимагається зима найсвітліше місце 12-15°c раз в місяць не потрібно весна найсвітліше місце, обмежити потрапляння прямих сонячних променів 20-25°c 2-3 рази в місяць, залежно від просихання грунту раз в два тижні добривом для сукулентів в пропорції, зазначеної в інструкції до препарату

Грунт

Найбільш підходящим грунтом для товстянки є спеціальний готовий субстрат для сукулентів. Він дуже пухкий і легкий, призначений для ніжних коренів. Такий грунт легко пропускає воду і повітря. Але грунт можна приготувати і самостійно. Для цього будуть потрібні в рівних частинах листова, дернова грунт і крупний пісок. Для швидкого видалення зайвої вологи в горщику повинен бути присутнім дренажний шар не менше 4 см.

Пересадка

Грошове дерево не потребує щорічної пересадки. Більш того, її краще уникати, якщо немає гострої необхідності. Так як коренева система у товстянки мізерна, пошкодження ніжних корінців вона перенесе болісно. пересадку здійснюють у міру зростання рослини, змінюючи миску на більш широку. Якщо крассула занадто велика, тоді знімають верхній шар грунту і замінюють його свіжим субстратом.

Розмноження

Розмножується толстянка вкрай легко насінням, пагонами і листям. Найбільш популярні два останніх способи.

Насіння, куплені в магазині, можна висадити в субстрат для сукулентів, змішаний в рівних частинах з річковим піском. Їх не потрібно заглиблювати і присипати. Досить просто струсити ємність, щоб насіння змішалися з грунтом, зволожити за допомогою обприскування, накрити плівкою або нетканим матеріалом і поставити в тепле місце. Через 1,5-2 тижні з’являться сходи. Підросли рослини необхідно распикировать в окремі стаканчики.

З листям і пагонами все набагато простіше. Нерідко крассула сама скидає листя. Після деякого часу можна помітити, що листочок успішно вкоренився. Згодом з нього з’явиться нова рослина. Втеча потрібно посадити в готовий зволожений субстрат, не чекаючи утворення коренів. Полив повинен бути акуратним, без перезволоження грунту.

Фотогалерея: способи розмноження толстянки

Хвороби квітки грошове дерево. Грошове дерево: догляд і можливі хвороби невибагливої культурирозмноження листям — спосіб, який використовує сама крассула, адже листочки легко вкорінюються в грунтіХвороби квітки грошове дерево. Грошове дерево: догляд і можливі хвороби невибагливої культуринайпопулярніший і швидкий спосіб розмноження толстянки — живці дорослого дереваХвороби квітки грошове дерево. Грошове дерево: догляд і можливі хвороби невибагливої культурипісля появи друге справжніх листочків пагони крассули необхідно розсадити по окремих стаканчикиХвороби квітки грошове дерево. Грошове дерево: догляд і можливі хвороби невибагливої культурисходи молодих пагонів крассули з’являються через 2 тижні після посіву

Вологість повітря

Сухе повітря для толстянки — звичайна середовище проживання, тому опалення взимку вона переносить без проблем. А влітку багато виставляють її на балкон або відкриту веранду. Тільки потрібно стежити за тим, щоб рослина не потрапило під сильний дощ. Для того, щоб змити пил з листя, крассулу поміщають під невеликий душ, прикривши грунт від вологи. Процедуру можна повторювати не більше одного разу на місяць.

Товстянку не потрібно обприскувати. Це тільки завдасть шкоди рослині, яке і так запасає достатню кількість вологи. В іншому випадку крассула почне хворіти і скидати листя.

Можливі проблеми при вирощуванні товстянки

Якщо не дотримуватися правил догляду за грошовим деревом, то можна зіткнутися з різними неприємностями.

Світлий наліт на листових пластинках з’являється через високу вологість і холодного повітря. Це відмінні умови для розвитку борошнистої роси або нападу борошнистого червця.

Сріблястий наліт на листках крассули свідчить про наявність грибкового захворювання — борошнистої роси

Зелені пухирці

Невеликі нарости на рослині з’являються в результаті надмірного поливу. Необхідно відрегулювати зволоження рослина. Крім того, варто придивитися уважніше — може бути, крассулу облюбувала щитівка.

Червоний або фіолетовий колір

Нехарактерний колір листя набувають,Якщо схильні до прямого сонячного світла (особливо сприйнятлива до нього нижня сторона листа). Тоді листові пластинки червоніють (або стають фіолетовими), втрачають пружність, починають обсипатися. Також зміна кольору говорить про надлишок добрив.

Фіолетові листя у крассули — ознака перенасичення рослини добривами

Листя в’януть і жовтіють

Листя стають млявими і покриваються жовтизною через недостатнє поливу і мізерного освітлення. Це легко виправити. Однак проблема може бути набагато серйозніше-можливо, рослина уражена кореневою гниллю.

Листя товстянки сохнуть через нестачу вологи або сонячних опіків

Дерево втрачає листя

Надмірна вологість дуже часто призводить до того, що листя товстянки стають млявими, втрачають колір, а потім і опадають. Варто відзначити, що нестача води теж призводить до такого результату, тому при поливі важливо відчувати «золоту середину». Необхідно використовувати теплу відстояну воду, так як холодна вода теж змусить крассулу скинути листя.

У грошового дерева листя можуть опадати як через недостатнє, так і через надмірне поливу

Бурі або коричневі плями

Сухі плями бурого або коричневого кольору-наслідок нестачі вологи. При пересушеному земляному комі листя сохнуть, а потім рослина їх втрачає. Ще одна причина-обприскування рослини. У цій процедурі крассула не потребує. Бактеріальна або грибкова інфекція, через яку рослина може згнити, також буває причиною плямистості.

Гниють корінь або стебло

Корінь гниє через надмірне зволоження грунту в горщику. Це можна виявити, вийнявши квітка з ємності. Гниючий стебло біля основи стає липким, набуває неприємного запаху. Врятувати такі рослини дуже важко.

Гниль коренів може бути викликана переливом або низькою температурою

Зупинка в зростанні (або росте вгору)

Толстянка починає рости вгору і витягується при мізерному освітленні. Те ж відбувається при рясному поливі взимку. Потрібно переставити рослина на більш світле місце. Щоб крассула не стало однобокою, її потрібно періодично повертати. Прищіпки нових пагонів допоможуть сформувати красиву рівну крону, зроблять стовбур більш сильним і товстим. Зупинка в зростанні говорить про занадто великому горщику.

М’які і тонкі листя

М’які тонкі листя сигналізують про перелив. Необхідно негайно його скоротити і наступний провести тільки після того, як земляний кому в горщику просохне. Також на стані листя може відбитися занадто велика щільність грунту. Напади павутинного кліща і щитівки теж роблять листя слабкими.

Тонкі листя у товстянки свідчать про те, що рослині не вистачає повітря, в мисці застоюється вода через занадто щільного грунту

Білі точки

Листя покриваються білими крапками при дуже високій вологості. Якщо рослині будуть забезпечені належні умови, то дрібні цяточки незабаром зникнуть.

Білі точки на листках крассули-абсолютно нормальне явище, рослина таким чином реагує на підвищення вологості

Опік листя

Толстянка любить сонячне світло, але він повинен бути розсіяним, особливо в полуденні години. Пряме попадання променів може викликати опік листа — тоді він зморщиться, покриється темними плямами, засохне.

Дрібні листя

Листя крассули дрібнішають через нестачу світла і поживних речовин. Необхідно відрегулювати режим поливів і підгодівлі, і рослина відповість красивою кроною з пружних великих листя.

Помилки догляду за товстянкою

Найпоширеніша помилка — це неправильний полив. Саме надлишок або недолік вологи тягне за собою масу проблем.

Надмірний або недостатній полив

Більшість квітникарів-любителів рідко звертають увагу на походження тієї чи іншої рослини, але при цьому намагаються створити йому комфортні умови. Толстянка відноситься до сукулентів — рослинам, які звикли запасати вологу на тривалий період, тому поливати крассулу потрібно тільки для того, щоб вона в черговий раз накопичила вологу в стовбурі і листі. Влітку це слід робити раз на тиждень, взимку не частіше одного разу на місяць. Надмірний полив загрожує крассуле загниванням коренів і стебла, грибковими захворюваннями, опаданням листя, порушенням росту і розвитку аж до повної загибелі.

Недостатній полив і надмірне пересушування земляної грудки для товстянки так само небезпечно: листя почнуть жовтіти і опадати, коріння висихати. Помітивши всі ці ознаки, необхідно терміново відрегулювати полив, здійснюючи його тоді, коли повністю підсохне верхній шар грунту. Поливати грошове дерево потрібно виключно відстояною водою кімнатної температури, не допускаючи переохолодження кореневої системи.

Неправильно підібране освітлення

Крассула любить добре освітлені ділянки і погано переносить затінення. При нестачі світла грошове дерево буде витягуватися, стовбур стане тонким і не зможе утримувати важку крону. Прямі сонячні промені в обідній час небезпечні для товстянки: її листя можуть отримати опіки, які проявляються появою коричневих плям. З 11 до 16 годин вікно рекомендується притіняти фіранкою. Влітку крассула відмінно відчуває тебе на відкритій веранді, взимку на південному підвіконні.

Некомфортна температура

Потрібно відзначити, що толстянка добре переносить як високу, так і низьку температуру. Справа в тому, що холод разом з високою вологістю і надмірним поливом з великою ймовірністю викличуть грибкові захворювання, а висока температура з недостатньою вологою — висихання рослини або загибель окремих його частин. Грошове дерево краще утримувати в комфортній температурі-15°c взимку і 25°c влітку. Допускається відхилення на 2-3 о с в ту чи іншу сторону.

Невідповідний грунт

Толстянка все-таки відноситься до умовно невибагливим рослинам. Якщо грунт, в якому їй належить розвиватися, щільний і важкий, крассула зупиниться в зростанні або зовсім загине. Субстрат повинен бути легким і повітряним, не перешкоджати всмоктуванню вологи і циркуляції повітря. Буває, що при поливі вода не йде вглиб миски. Це означає, що пора міняти верхній шар грунту, інакше листя грошового дерева почнуть жовтіти, сохнути і опадати. Розпушуванням зловживати не варто, так як коріння у грошового дерева поверхневі, тонкі, їх легко травмувати.

Добриво

Часом неправильне використання добрив може призвести до пошкодження рослин. Листочки товстянки почнуть зморщуватися, купувати фіолетовий відтінок, сохнути і опадати. Недолік поживних речовин також несе наслідки: грошове дерево зупиниться в зростанні, можуть порушитися природні фізіологічні процеси, при цьому на листочках з’являються зелені пухирці.

Відео: що робити для порятунку грошового дерева

Хвороби товстянки

Толстянка хворіє рідко. Зазвичай це відбувається через неправильне поливу або надмірного освітлення.

Таблиця: чому хворіє крассула

хвороба причина профілактика лікування висока вологість, надмірний полив. Контроль вологості, налагоджений режим поливу. Зміна грунту. Вийняти рослину з миски, очистити коріння від землі, промити, помістити в новий субстрат.

  1. висока вологість.
  2. надлишок азотистих добрив.
  1. підживлення переважно калійно-фосфорними добривами.
  2. контроль вологості.
  1. необхідно в терміновому порядку знищити уражені листя і поміняти верхній шар грунту в квітковому горщику.
  2. обприскування фунгіцидними препаратами топаз, фундазол, превікур (за інструкцією).
  3. півголовки подрібненого часнику заливають 1 л води і залишають на ніч, потім проціджують. Настоянкою обприскують рослину.
  4. 2,5 г перманганату калію на 10 л води. Обприскати 4 рази з проміжком в 3 дні.

сажистий грибок (чернь)

  1. погана вентиляція в приміщенні.
  2. висока вологість.
  3. наявність шкідників.
  1. регулярне провітрювання приміщення.
  2. контроль вологості.
  3. огляд рослин на наявність шкідників (щитівка, борошнистий червець).
  1. сильно пошкоджені частини рослини слід знищити, інші промити губкою з мильним розчином (20 мл рідкого мила на 3 л води).
  2. обробити препаратом актара (за інструкцією).
  3. ретельно просушити товстянку, щоб в пазухах листків не накопичувалася вода.
  1. висока вологість в приміщенні, застій води в мисці.
  2. надлишок добрив.
  3. шкідники: щитівка, борошнистий червець, павутинний кліщ.
  1. контроль вологості.
  2. налагоджений режим поливу і підгодівлі.
  3. огляд рослини на наявність шкідників.
  1. знищити пошкоджені частини рослини.
  2. Обробити товстянку препаратом тельдор.
  3. пересадити рослину в чисту миску з новим субстратом.
  1. висока вологість.
  2. надлишок вологи.
  1. контроль вологості.
  2. помірний полив.

обробка препаратами превікур, скор, фундазол (за інструкцією). коренева і стеблова гнилі

  1. застій води в мисці.
  2. рясний полив.
  3. важкий грунт.
  1. рослина вийняти з миски, струсити землю, промити коріння.
  2. гострим ножем зрізати підгнилі коріння, припудрити потовченим активованим вугіллям.
  3. товстянку потримати 2 години без грунту, щоб коріння підсохли.
  4. висадити крассулу в чисту миску з новим субстратом, не забувши про дренаж.

Якщо гниє стебло, товстянку врятувати не вдасться.

Фотогалерея: поширені хвороби грошового дерева

Хвороби квітки грошове дерево. Грошове дерево: догляд і можливі хвороби невибагливої культуриантракноз товстянки характеризується наявністю коричневих плямХвороби квітки грошове дерево. Грошове дерево: догляд і можливі хвороби невибагливої культуриборошниста роса любить вологість в поєднанні з низькою температуроюХвороби квітки грошове дерево. Грошове дерево: догляд і можливі хвороби невибагливої культурицвіль в мисці з’являється при надмірному поливі ,коли вода не встигає піти в грунтХвороби квітки грошове дерево. Грошове дерево: догляд і можливі хвороби невибагливої культурисажистий грибок свідчить про наявність на рослині шкідника щитівкиХвороби квітки грошове дерево. Грошове дерево: догляд і можливі хвороби невибагливої культуригниття стебла крассули — незворотний процес, рослина врятувати не вдастьсяХвороби квітки грошове дерево. Грошове дерево: догляд і можливі хвороби невибагливої культурикоріння товстянки можуть почати загнивати при надлишку вологиХвороби квітки грошове дерево. Грошове дерево: догляд і можливі хвороби невибагливої культурисіра гниль з’являється на ослаблених рослинах при неправильному догляді

Таблиця: як врятувати товстянку від шкідників

шкідник опис боротьба досягає довжини в 5 мм, тіло вкрите восковим нальотом — щитком, харчується соком рослин. Самка живе кілька місяців, відкладає яйця.

  1. приготувати мильний розчин (20 мл рідкого мила на 3 л води).
  2. змочити губку в мильному розчині і акуратно зняти всіх шкідників з рослини.
  3. обробити товстянку інсектицидним препаратом актара (за інструкцією).

дуже дрібна комаха (не більше 1 мм) коричневого кольору, любить сухе повітря і високу температуру, вражає соковиті листя, харчується їх соком, плете павутину, яка заважає рослині функціонувати в звичайному режимі. Толстянка захворює і може загинути.

  1. знищити всі жовте листя.
  2. влаштувати рослині теплий душ.
  3. підсушити товстянку і обробити інсектицидним засобом актеллік (за інструкцією) і рослина, і підвіконня.

комаха довжиною до 7 мм з овальним тільцем, покритим, як борошном, білим нальотом. Харчується соком рослини. Продукт життєдіяльності-біла слиз, яка закупорює продихи на листках і заважає процесу дихання.

  1. обробити товстянку і підвіконня розчином актеллика, актари або фосфаміду (за інструкцією).
  2. пересадити в чисту миску зі свіжим грунтом.

Фотогалерея: небезпечні шкідники товстянки

Хвороби квітки грошове дерево. Грошове дерево: догляд і можливі хвороби невибагливої культуриборошнистий червець дуже небезпечний для кімнатних рослинХвороби квітки грошове дерево. Грошове дерево: догляд і можливі хвороби невибагливої культурищитівку складно знищити навіть інсектицидами, так як шкідника захищає міцний восковий панцирХвороби квітки грошове дерево. Грошове дерево: догляд і можливі хвороби невибагливої культурипавутинного кліща майже не видно на рослині до тих пір, поки проблема не придбає масштабний характер

Толстянка відноситься до невибагливим рослинам, але все-таки вимагає належної уваги, турботи і правильного догляду. Запам’ятавши кілька простих нюансів, можна уникнути багатьох помилок у вирощуванні крассули і милуватися здоровим рослиною з пишною кроною довгі роки.