Туя тип топ посадка і догляд. Коренева система туї: особливості, фото, розміри

132

Туї поширені в ландшафтному дизайні, адже порівняно невибагливі в догляді і зберігають привабливий зовнішній вигляд цілий рік. Завдяки різним формам і розмірам ними можна облагородити як великі присадибні ділянки, так і мініатюрні сади. Розглянемо докладніше сорти і види туї з фото і назвами.

Основні види туй

Хоча в природі зустрічається велика різноманітність вічнозелених чагарників і дерев, окультурено всього 5 видів . На їх основі виведено величезну кількість сортів, що відрізняються за кольором, формою крони, розміром. Найбільшим потенціалом для селекційної роботи володіють такі різновиди туй:

    Західна ;

    Східна ;

    Складчаста ;

    Японська;

    Корейська .

Західні вічнозелені

Саме різновиди західної туї найчастіше зустрічаються в продажу. Причина-пристосованість виду до кліматичних умов середньої смуги, морозостійкість, невибагливість у догляді. Це найбагатша на сорти вічнозелена рослина.

Родом західні туї з північної америки. У природному середовищі існування вони досягають 20 м.у молодому віці ростуть у вигляді акуратною піраміди. Старі екземпляри округлюються. Хвоя плоска, лускоподібна, зелена. Відмінна риса-з нижньої сторони на кілька тонів світліше. Кора червоно-бура, з віком розтріскується, розшаровується і звисає зі стовбура смужками. Шишки не більше 1,5 см, восени обсипаються.

Східні вічнозелені

Туя тип топ посадка і догляд. Коренева система туї: особливості, фото, розміри

Цей різновид помилково називають туєю. Хоча правильна назва-біота східна або плосковеточнік східний. У природі росте в китаї і кореї. Рослина звична до бідних, кам’янистих ґрунтів. Добре розвивається в помірному кліматі.

Східний вид росте дуже повільно. У теплих регіонах розвивається у формі дерева, а в холодних – у формі чагарнику. Дорослі екземпляри досягають 5-10 м. Крона може бути конусоподібної, пірамідальної. Підстава зазвичай широке. Гілки плоскі, вертикально спрямовані. Стара хвоя луската, а молода голчаста. Змінює колір в залежності від сезону. Кора червоно-бура, з віком відшаровується.

Складчасті вічнозелені

Туя тип топ посадка і догляд. Коренева система туї: особливості, фото, розміри

Гіганти родом з північної америки, а точніше з тихоокеанського узбережжя. У природному середовищі виростають до 60 м, а ось в середній смузі зазвичай не перевищують 15 м. Туї воліють теплі кліматичні умови, тому при низьких температурах можуть трохи підмерзати.

Гілки або горизонтальні, або трохи підняті. Молоді бічні пагони пониклі. Хвоя подовжена, луската. Із зовнішнього боку пофарбована в смарагдовий колір, а з внутрішньої має характерну білясту смужку. На основі складчастого виду виведено близько півсотні сортів.

Японські вічнозелені

Туя тип топ посадка і догляд. Коренева система туї: особливості, фото, розміри

У природі туя зустрічається в центральній японії, а також на островах сікоку і хонсю. Самі японці трепетно ставляться до дерева, вважаючи його священним. У давні часи його вирубка була суворо заборонена. У природному середовищі існування виростає до 20 м.у культурі зазвичай не перевищує 9 м.

Крона пірамідальна, гілки розлогі, вертикально спрямовані. Хвоя ароматна, плоска, луската. Матова, яскраво-зелена з зовнішньої сторони і сріблясто-блакитна з внутрішньої. Кора червоно-бурого відтінку, волокниста. Вид не боїться низьких температур, але вимогливий до вологи. Добре розвивається на відкритих сонячних ділянках і в півтіні.

Корейські вічнозелені

Туя тип топ посадка і догляд. Коренева система туї: особливості, фото, розміри

Родом з долин, лісів, і гірських схилів кореї та китаю. Виростають або у вигляді пухкого конічного деревця, або у формі розлогого чагарнику. Зазвичай не перевищують 8 м у висоту. Рослина зимостійка, не боїться низьких температур. Пагони плоскі, лускоподібна хвоя тупа, вузька. Із зовнішнього боку зелена, а з внутрішньої – злегка срібляста.

Корейський тип туї відрізняється легкістю, легкістю пагонів. Молоді гілочки формують витончені мережива. Їх краї трохи підняті вгору. Вид нечисленний, має невелику кількість сортових різновидів.

Різновиди пірамідальних туй

У ландшафтному дизайні хвойники групують за розміром і формою крони. Найбільшою популярністю користуються конусоподібні або пірамідальні туї . Їх основа широка, а верхівка звужена. На фото можна побачити як карликові, так і великі різновиди групи. Розглянемо найяскравіших представників.

Смарагд (smaragd)

Туя тип топ посадка і догляд. Коренева система туї: особливості, фото, розміри

Туя може використовуватися як солітер і в групових хвойних посадках. Саме з назвою смарагда найчастіше пов’язані розкішні живоплоти. Сорт добре переносить обрізку, дозволяючи створювати хитромудрі форми.

    Щорічний приріст пагонів — до 20 см у висоту і близько 5 см в ширину;

    Розміри дорослої рослини – до 6 м у висоту і 2 м в ширину;

    Хвоя луската, ароматна, яскраво-зелена, молодий приріст жовто-зелений.

Туя смарагд відрізняється високою морозостійкістю. Чи не вимоглива до грунту, потребує мінімального догляду, який зводиться до періодичного поливу, дощування. При сприятливих умовах крона залишається щільною, красивою пірамідальної форми. Хвоя не змінює колір протягом усього року.

Холмструп (holmstrup)

Туя тип топ посадка і догляд. Коренева система туї: особливості, фото, розміри

універсальна туя , яка однаково добре виглядає в якості як солітера, так і живоплоту. Відрізняється середніми темпами зростання, стійкістю до несприятливих умов зовнішнього середовища. Холмструп однаково розвивається на заміському присадибній ділянці і в міському парку.

    Розмір 10-річного деревця – 2 м у висоту і 0,6 м в ширину;

    Щорічний приріст-близько 15 см;

    Хвоя луската, яскраво-зеленого кольору.

Крона щільна, конусоподібної форми. У частій обрізку не потребує. Дорослі екземпляри можуть досягати 4 м у висоту і 1,2 м в ширину. Сорт витримує зниження температури до -34 °с.

Платукладус пірамідаліс ауреа (platycladus pyramidalis aurea)

Туя тип топ посадка і догляд. Коренева система туї: особливості, фото, розміри

Туя належить до східного виду. Крона щільна, широка біля основи, пропорційно звужується догори. Верхівка яскраво виражена, загострена. Головні особливості:

    Висота близько 4-6 м;

    Хвоя лускоподібна, густа;

    Забарвлення жовто-зелене, не змінюється в залежності від сезону;

    Щорічний приріст – до 10 см.

Як і всі східні сорти може трохи підмерзати в суворі зими. Сорт використовують для формування живоплоту, ефектних насаджень з вічнозелених рослин.

Корнік (kornik)

Туя тип топ посадка і догляд. Коренева система туї: особливості, фото, розміри

Яскравий різновид складчастого виду. Утворює розкішне деревце з кроною пірамідальної форми. Основа широка, починається практично біля самої землі. Основні характеристики:

    10-літня рослина виростає до 3 м у висоту і 1,5 м в ширину;

    Гілки пружні, розташовуються горизонтально або трохи никнуть;

    Глянцева хвоя темно-зелена з зовнішньої сторони і срібляста з внутрішньої, на зиму змінює колір на золотистий або бронзовий.

Корник в ландшафтному дизайні використовують в якості солітера або для формування живоплоту. Для створення суцільної зеленої завіси саджанці висаджують через 1 м один від одного.

Різновиди кулястих туй

Вічнозелені кулі зберігають декоративний вигляд навіть без застосування стрижки. Максимум що їм треба-підправити кілька пагонів, що вибиваються із загальної маси. Ростуть вони повільно, рівномірно збільшуючись як у висоту, так і в ширину. Кулясті туї в ландшафтному дизайні використовують в групових посадках, для оформлення садових доріжок, альпійських гірок. Вони гармонійно виглядають на невеликих присадибних ділянках, підходять для вирощування в контейнерах.

Голден глоб (golden globe)

Туя тип топ посадка і догляд. Коренева система туї: особливості, фото, розміри

Сорт створений голландськими селекціонерами. Формує округлий кущик з тонких, коротких гілочок. Головні особливості:

    Доросла рослина в діаметрі трохи більше 1 м;

    Приблизний приріст за рік – 8 см;

    Хвоя лускоподібна, жовта з золотистим відливом, при низьких температурах набуває червоно-мідний відтінок.

Щоб туя по максимуму проявила красу свого забарвлення, необхідно розташувати її на сонячному, відкритій ділянці. Найкраще виглядає в оформленні доріжок, міксбордерів, квітників.

Тедді (teddy)

Туя тип топ посадка і догляд. Коренева система туї: особливості, фото, розміри

Популярна куляста різновид західної туї. Приваблива невибагливістю у вирощуванні, унікальною формою. Рослина не потребує обрізку, самостійно створює ідеальний куля.

    Хвоя голчаста, але неколюча;

    Забарвлення блакитно-зелене, при низьких температурах стає коричневим;

    Щорічний приріст пагонів-до 3 см;

    10-літній кущик виростає до 0,4 м.

Туя тедді незамінна при оформленні альпінаріїв, садових доріжок, клумб. Вона добре виглядає як в одиночних, так і в групових посадках. Чи не вимоглива до грунтів. Коріння поверхневі, тому позитивно реагує на помірний полив.

Хосері (hoseri)

Туя тип топ посадка і догляд. Коренева система туї: особливості, фото, розміри

Польський різновид західного виду. Крона куляста, в дорослому віці подушковидна. Скелетні гілки під гострим кутом спрямовані вгору. По всій довжині вони обростають мініатюрними, що дивляться в різні боки пагонами. Завдяки цьому поверхня всієї кулі виглядає бархатистою.

    Діаметр 10-річної рослини близько 0,5 м;

    Дорослі екземпляри не перевищують 1 м у висоту і ширину;

    Дрібна хвоя насичено зеленого кольору, при низьких температурах набуває бронзового забарвлення;

    Щорічний приріст – 4-8 см.

Низькорослі туї використовують для прикраси садових доріжок, оформлення клумб, міксбордерів, альпінаріїв. Добре ростуть у відкритому грунті і контейнерах.

Різновиди колоновидних туй

Красива різновид хвойних рослин. Саме колоновидні туї найчастіше використовують для формування живоплотів. При густій посадці вони створюють суцільні завіси, додатково захищають від шуму. Щорічний приріст залежить від сорту і умов вирощування. Але в основному це швидкозростаючі рослини. Їх висота часто перевищує 5 м.

Колумна (columna)

Туя тип топ посадка і догляд. Коренева система туї: особливості, фото, розміри

вважається одним з найпростіших у вирощуванні сортів . Туя створена німецькими селекціонерами на початку хх століття. Колумна виростає струнким, високим деревом. Темпи зростання середні.

    10-літні саджанці 3 м у висоту і до 1,5 м в ширину;

    Дорослі рослини досягають 10 м у висоту;

    Глянцева хвоя дрібна, насиченого темно-зеленого відтінку.

Крона туї колоновидна, пропорційно звужується догори, верхівка закруглена. Гілки горизонтальні, їх кінчики розширені у формі віяла. Сорт не потребує стрижки, не боїться низьких температур, невибагливий у вирощуванні.

Брабант (brabant)

Туя тип топ посадка і догляд. Коренева система туї: особливості, фото, розміри

Швидкозростаюча різновид західного виду. В основному використовується в групових посадках, для створення зелених алей. Головні особливості сорту:

    Щорічний приріст — до 30 см;

    Хвоя лускатого типу, насиченого зеленого кольору, що зберігається незалежно від сезону;

    Дорослі екземпляри досягають 3-5 м у висоту.

Туї в основному колоновидні, але іноді можуть формувати вузьку конусоподібну крону. Молоді пагони плоскі, нагадують красиві віяла. Вся поверхня дерева злегка хвиляста. Старі екземпляри мають пухку структуру.

Різновиди карликових туй

Назви мініатюрних вічнозелених чагарників і дерев знадобляться при оформленні альпійських гірок, міксбордерів, садових доріжок. Карликові туї не займають багато місця, повільно ростуть, не заважають розвиватися іншим рослинам. У ландшафтному дизайні їх використовують як в групових, так і в одиночних посадках. Туї можуть стати яскравим акцентом на будь клумбі.

Вотерфілд (waterfield)

Туя тип топ посадка і догляд. Коренева система туї: особливості, фото, розміри

Західна різновид туї. Росте у вигляді чагарнику. Крона спочатку округла, а з віком овальна, дуже щільна. Головні особливості сорту:

    Приблизний щорічний приріст — до 5 см;

    Діаметр 10-річних саджанців близько 0,3-0,5 м;

    Хвоя лускоподібна, зелена, молодий приріст кремового відтінку, взимку набуває коричнево-бурий тон.

Туя виглядає легкою і повітряної за рахунок віялоподібних тонких бічних гілок. Хвоя дуже м’яка, фактурна, трохи схожа на лишайник.

Даніка (danica)

Туя тип топ посадка і догляд. Коренева система туї: особливості, фото, розміри

Затребуваний сорт в оформленні клумб, альпінаріїв, садових доріжок. Використовується як солітер серед квітучих рослин, а також в групових посадках хвойніков. Головні особливості туї:

    Розмір дорослої рослини-0,8 м у висоту і до 1 м в ширину;

    Молода хвоя голчаста, а стара лускоподібна;

    Весняно-літня забарвлення яскраво-зелена, а осінньо-зимова – бура.

Даніка віддає перевагу відкритим сонячним ділянкам. Але також може рости і в півтіні. У тіні вона втрачає декоративність, зазвичай щільна крона стає пухкої, безформною. Сорт морозостійкий, витримує зниження температури до -30 °с.

Зматлик (zmatlik)

Туя тип топ посадка і догляд. Коренева система туї: особливості, фото, розміри

Дітище чеських селекціонерів належить до західного виду. Карликові туї формують вузьку колоновидну крону. Хоча в молодому віці їх форма потворна, кілька розпатлана, стовбур може бути зігнутим. Головні особливості сорту:

    Висота дорослої рослини трохи більше 1 м;

    Хвоя лускоподібна, дрібна;

    Забарвлення темно-зелене, насичене.

Зматлик має привабливий вигляд завдяки звивистим віялоподібним гілкам, що створює хвилі і спіралі. Сорт віддає перевагу відкритим сонячним ділянкам, в тіні крона стає пухкою.

Різновиди подушковидних туй

Як і кулясті, подушковидні вічнозелені ростуть повільно, не потребують додаткового коригування крони. Вони самі по собі декоративні, ефектно виглядають як в групових, так і в одиночних посадках. Вічнозелені подушки доповнюють високі пірамідальні або колоновидні туї. Гармонійно виглядають з ялинами, ялівцями. Можуть бути сусідами і з квітучими рослинами.

Умбракуліфера (umbraculifera)

Туя тип топ посадка і догляд. Коренева система туї: особливості, фото, розміри

Порівняно великий, але повільно розвивається екземпляр. Крона щільна, складається з гнучких гілок, оброслих густими бічними пагонами. Основні характеристики сорту:

    Приблизний приріст за рік – до 10 см;

    Розміри 10-річного рослини – 1 м у висоту і 2 м в ширину;

    Хвоя глянцева, темно-зелена, молодий приріст з блакитним відливом.

Крона притиснута, по краю трохи закруглена через що нагадує парасольку. Бічні пагони зігнуті і спрямовані в різні боки, тим самим створюючи ефект водної брижі.

Голден таффет (golden tuffet)

Туя тип топ посадка і догляд. Коренева система туї: особливості, фото, розміри

Низькоросла різновид західної туї. Формує приземкувату, щільну подушковидну крону. Головні особливості сорту:

    Висота дорослих рослин — не більше 0,6 м;

    Хвоя голчаста, зелена, молодий приріст рожево-жовтий;

    Взимку хвоя змінює забарвлення на бронзову або помаранчеву.

Щоб туя повністю розкрила свій потенціал, бажано розмістити її на родючому, пухкому, добре освітленій ділянці. У тіні чагарник втрачає декоративність. Його крона стає розрідженою, теплий відтінок хвої змінюється зеленню.

Різновиди жовтих туй

Золотисті хвойні рослини в ландшафтному дизайні користуються не меншою популярністю, ніж зелені. Вони освіжають загальний вигляд присадибної ділянки, дозволяють гармонійно скомбінувати колірну гамму клумби, миксбордера або альпійської гірки. Серед золотих туй зустрічаються великі, середні і карликові екземпляри, що дозволяє оформити сад будь-якого розміру.

Фореве голді (forever goldy)

Туя тип топ посадка і догляд. Коренева система туї: особливості, фото, розміри

Яскравий представник складчастого виду. Формує компактну щільну крону пірамідальної форми. Короткі гілки густо покриті хвоєю, молоді пагони різноспрямовані, створюють ефект плюшевої поверхні. Головні особливості сорту:

    Щорічний приріст-10 см;

    Розміри дорослих екземплярів-4 м у висоту і до 1,5 м в ширину;

    Хвоя лускоподібна;

    Забарвлення навесні і влітку золотисто-бронзова, восени і взимку червонувато-бронзова.

Сорт світлолюбний, в тіні втрачає привабливість, хвоя забарвлюється в лимонно-зелений відтінок. Потребує укриття на зиму, а також захисту від палючого березневого сонця.

Рейнголд (rheingold)

Туя тип топ посадка і догляд. Коренева система туї: особливості, фото, розміри

Під описом ховається вельми невибагливий, але медленнорастущий чагарник. Відноситься до витривалого, морозостійкого західного виду. Молоді саджанці ростуть у вигляді куль. З віком формують конічну крону. Головні особливості:

    Приблизний приріст пагонів за рік – 10 см у висоту і 5 см в ширину;

    Розміри дорослої рослини – 3 м у висоту і 1,5 м в ширину;

    Молода хвоя голчаста, стара-луската;

    Влітку забарвлення жовто-золотиста, взимку бронзова.

Бажано висаджувати чагарник на добре освітленій ділянці. У тіні він втрачає декоративність, крона стає пухкої. Добре переносить стрижку. Не любить тривалого застою води.

Різновиди швидкозростаючих туй

Медленнорастущие сорти гарні для невеликих садів, альпінаріїв, міксбордерів. Але ось для створення живоплотів найкраще підходять саме швидкозростаючі туї . Вони дозволяють за короткий час з маленького саджанця виростити велике дерево або чагарник. Такі різновиди не менш декоративні, ніж рослини з повільним або середнім темпом зростання. Вони добре виглядають як вГрупових, так і в одиночних посадках.

Гельдерленд (gelderland)

Туя тип топ посадка і догляд. Коренева система туї: особливості, фото, розміри

Популярний представник складчастого виду. Формує щільну, що починається від самої землі крону конусоподібної форми. Може використовуватися як солітер або в якості живоплоту. Головні особливості сорту:

    Щорічний приріст – до 25 см;

    Висота дорослого дерева – близько 5 м;

    Хвоя лускоподібна, м’яка на дотик;

    Літня забарвлення зелена, зимова-золотисто-бронзова.

Туя невибаглива в догляді, віддає перевагу сонячним ділянкам. Добре переносить обрізку.

Ексцелса (excelsa)

Туя тип топ посадка і догляд. Коренева система туї: особливості, фото, розміри

Туя відноситься до складчастого виду. Дуже швидко розвивається. У молодому віці формує колоновидну крону, далі зберігає конусоподібну форму. Підстава широка, приземкувата. Головні характеристики:

    Щорічний приріст пагонів-близько 30 см;

    Розміри дорослої рослини – 15 м у висоту і 3 м в ширину;

    Хвоя лускоподібна, глянцева;

    Забарвлення насичене зелене, пагони трохи світліше.

У ексцелси гілки горизонтально спрямовані або трохи підняті вгору. Кінчики пониклі. Стійкий до низьких температур, несприятливих умов зовнішнього середовища сорт. Потребує постійного зволоження грунту.

Великі і мініатюрні, пухнасті і стрункі, різноманітних форм і забарвлень вічнозелені рослини завжди доречні на присадибних ділянках. Опис туй допоможе визначитися з вибором і гармонійно прикрасити миксбордер, альпійську гірку або живопліт.

Туя західна (латинська назва thúja occidentális) – вічнозелене дерево родини кипарисові. Батьківщиною туї є північна америка, в європу рослина була привезена в середині 16 століття іспанськими та португальськими мореплавцями.

загальна інформація

Назва » туя » в грецькій мові означає жертвування або воскуріння. Справа в тому, що при горінні деревини деяких порід туї виділяється приємний аромат, тому її використовували під час богослужінь і жертвоприношень.

Туя західна – occidentális) — дерево з цінною міцною і довговічною деревиною і високими декоративними якостями, тому її розводять повсюдно, переслідуючи свої цілі, які у садівників, ландшафтних дизайнерів, священнослужителів, різьбярів по дереву і меблярів різні.

Опис: туя західна виростає до 12-20 метрів, має компактну пірамідальну або овальну крону, і компактну кореневу систему. Росте повільно.

У молодої туї кора гладка, червоно-бурого кольору, з часом стає сіро-коричневою, в старості починає лущитися, відокремлюючи вузькі довгі смужки.

Хвоя відрізняється від хвої інших вічнозелених дерев – вона лускоподібна, взимку набуває буруватий відтінок. Хвоя невеликих розмірів-0,2 — 0,4 см, щільно притиснута до гілок. Живе хвоя 2-3 роки, після чого опадає з дрібними гілками.

Плоди дрібні шишки, розміром в 8-12 мм, лускаті. У кожній з шишок знаходиться по два насіння з жовтими крильцями.

Деревина майже у всіх видів туї червонуватого відтінку, м’яка, але міцна, з приємним хвойним ароматом, смоляних ходів не має, стійка до гнильних бактерій.

різноманітність сортів

У природі ростуть різні види туї, на основі яких були виведені різні її сорти для посадки в садах і парках. У росії туя західна представлена 10-14 зимостійкими сортами. Назвемо деякі сорти туї західної, адаптованої до російських умов, і представимо їх короткий опис.

(occidentalis brabant) – дерево з колоновидною кроною і зеленою хвоєю, буреющей в зимовий час. Висота 4-5 метрів, діаметр крони – 1,5 метра, за рік приріст у висоту досягає 30-35 см, а в ширину – 15 см.

Брабант – морозостійкий сорт, що не вимагає складного догляду. Можна садити на сонячних або затінених місцях, але від сильних вітрів тую необхідно захищати. Добре переносить стрижку, що дозволяє формувати необхідну форму крони. Шишки коричневі, дрібні – в межах 1 см, дозрівають восени. Сорт підходить для посадки в алеях і живоплотах.

Туя тип топ посадка і догляд. Коренева система туї: особливості, фото, розміри

Сорт смарагд – occidentalis smaragd) — дерево з кроною щільної структури і конічної форми. Висотою до 4,5 метрів. Хвоя темно-зелена, взимку забарвлення залишається колишньою.

Росте дуже повільно, тому часта стрижка не потрібна, що істотно полегшує догляд. Смарагд-світлолюбна, морозостійка дерево, проте його необхідно берегти від сильних морозів і протягів.

Туя тип топ посадка і догляд. Коренева система туї: особливості, фото, розміри

Сорт колумна – occidentalis columna) — дерево відрізняється вузькою, компактною колоновидною кроною і висотою близько 7 метрів, діаметром до півтора метрів. Пагони горизонтальні, щільні, хвоя темнозелена, колір її майже не змінюється в зимовий період.

Приріст у висоту – близько 20 см на рік. Погано переносить посуху-догляд за нею передбачає рясні поливи.

Туя тип топ посадка і догляд. Коренева система туї: особливості, фото, розміри

Сорт холмструп – occidentalis holmstrup) — невисоке, до 3,5 метрів у висоту дерево, крона колоновидна діаметром в 1 метр. Хвоя зелена, що не змінюється в залежності від сезону.

Росте повільно – близько 12 см у висоту і 3-4 см в ширину, не вимагає частої стрижки, і переносить її добре. Добре росте на будь-якому грунті, стійка до морозів і перепадів температури, садити її можна на сонячні або злегка затінені місця. Все це робить догляд за туєю холмструп досить легким.

Туя тип топ посадка і догляд. Коренева система туї: особливості, фото, розміри

Сорт фастигиата – occidentalis fastigiata) — зимостійке дерево з колоновидною кроною і компактно притиснутими до стовбура гілками. Хвоя м’яка, зеленого кольору, що не змінюється в залежності від сезону. Відрізняється сильним ароматом. Виростає до 6 метрів у висоту, з щорічним приростом близько 30 см.шишки дрібні, коричневого кольору.

Догляд за фастігіатой полягає в частих стрижках, поливах, мульчуванні грунту хвоєю, яка з часом стає для неї добривом.

Віддає перевагу помірно вологому суглинному грунту, допускається посадка в заболоченій місцевості, але з якісною дренажною системою.

Туя тип топ посадка і догляд. Коренева система туї: особливості, фото, розміри

Сорт санкіст (occidentalis ‘sunkist’) – морозостійке дерево або чагарник висотою 3-5 метрів, з конічною кроною діаметром 1-2 метри. Гілки густі, пишні, хвоя яскрава, золотиста, з віком стає лимонно-жовтою, взимку бронзовеет.

Приріст повільний, за 10 років виростає до двох метрів у висоту. Легко переносить стрижку і формування крони. Догляд не складний, але посуху переносить погано. При нестачі вологи починається масове семеношение, через що страждає декоративність. Недолік світла негативно позначається на якості і відтінку хвої. Підходить для одиночної посадки або разом з іншими деревами і чагарниками.

Туя тип топ посадка і догляд. Коренева система туї: особливості, фото, розміри

Сорт вагнері – occidentalis wagneri) — морозостійке дерево з щільною яйцевидною кроною висотою до 3,5 метрів і шириною близько півтора метрів. Гілки вертикальні, пониклі. Хвоя сіро-зеленого кольору, взимку стає мідною. Приріст середній, форма крони тримається добре, тому обрізку не обов’язково проводити занадто часто.

Особливий догляд не потрібно, але вимоглива до грунту, можна садити на відкритому, світлому місці. Сорт виведений для посадки на алеях і в контейнерах.

Туя тип топ посадка і догляд. Коренева система туї: особливості, фото, розміри

Сорт клод оф голд – occidentalis cloth of gold) — морозостійкий чагарник висотою близько двох метрів і кроною до 1,2 метра в діаметрі. Крона конічної форми, хвоя голчаста або луската, лимонно-жовтого або жовто-оранжевого відтінків, взимку набуває мідний колір.

Приростає повільно, догляд потрібен простий. Садити чагарник краще в світлому, захищеному від вітрів і протягів місці, в тіні хвоя блякне. Добре росте на помірному, лужному родючому грунті. Стійка до посух, перезволоження переносить погано. Сорт придатний для посадки в алеях, і в композиціях з іншими чагарниками і деревами.

Туя тип топ посадка і догляд. Коренева система туї: особливості, фото, розміри

Для посадки і вирощування в росії підходить не тільки туя західна, але і туя східна (thuja orientalis) – ауреа, батьківщиною якої є північно-західні області китаю.

Опис: туя ауреа-найчастіше це дерево висотою в 15-20 метрів. Однак відомі екземпляри, що ростуть в дикій природі, висота яких доходила до 35 метрів, а діаметр крони – до 14 метрів.

Крона молодих дерев пірамідальної форми, у дорослих вона стає округлої, неправильної форми, що легко виправляється стрижкою. Туя східна ауреа багатостовбурна рослина, але може рости і чагарником.

Шишки туї східної відрізняються від шишок туї західної. У туї ауреа вони соковиті, м’ясисті і зелені, з ккючкообразнимі виростами. Дозріваючи, вони змінюють колір і стають коричневими, в них формуються насіння, схожі на зерна пшениці.

Туя тип топ посадка і догляд. Коренева система туї: особливості, фото, розміри

Туя ауреа добре росте на нейтральній слаболужною і навіть крейдяному грунті. Перші два місяці догляд за нею складається з поливів, які проводять кожні 10 днів. Якщо саджанець добре приживається, можна обійтися і без поливу. Туя ауреа –Рослина довгожитель, в сприятливих умовах здатна прожити 1000 років.

Всі види туї-і західної та східної, придатні для формування живоплотів, алей, кам’янистих садів, середземноморського ландшафту. Незважаючи на деякі відмінності, майже всі види туї відрізняються морозостійкістю, декоративністю і хорошою адаптацією в новій місцевості.

Вирощування

Туя західна – невибаглива рослина, здатне рости на грунті будь-якого типу, і в будь-яких умовах, проте свої переваги є і у неї.

Туя західна любить світлі місця, але в тіні краще зберігається декоративність її хвої. Дерево добре росте на сухому грунті, але можлива посадка і в місцевості з високим рівнем грунтової води. На знак подяки за дбайливий догляд і оптимальний полив туя західна виросте красивим деревом з красивою розкішною кроною.

Розмножують тую живцями, насінням або саджанцями. Оскільки росте туя дуже повільно, найпростіше придбати готові саджанці в розпліднику, однак при бажанні весь процес вирощування туї з насіння до великого дерева можна провести самостійно.

Насіння туї рідко зберігають всі ознаки батьківського дерева, особливо це стосується гібридних сортів, а саджанці в садових центрах і розплідниках досить дорогі. Тому найкраще в домашніх умовах розмножувати тую живцями-лише в цьому випадку можна отримати потрібний вид з усіма сортовими ознаками.

У той же час, можна поекспериментувати з насінням – можливо, багато нових екземплярів будуть володіти відмінними декоративними якостями і вам захочеться розводити їх надалі.

Насіння для посадки збирають восени, взимку шишки розкриваються, і насіння з них випадають. Зрізані шишки просушують в приміщенні з температурою не вище +7 градусів. Коли лусочки просохнуть, можна витягти насіння і зберігати в тканинному мішечку. З першим снігом мішечки виносять з приміщення, кладуть на землю і присипають снігом шаром в 30 см – так насіння проходять необхідну стратифікацію.

Посадка насіння виконується навесні, в борозенки, з відстанню в 10-15 см. Насіння у туї дрібні, тому глибокого їх не закладають – досить 0,5 см. Борозенки для посадки заливають водою, і після посіву насіння їх присипають сухим грунтом, зверху мульчують хвоєю або тирсою.

Поливають сходи регулярно, але в помірних обсягах, перший час їх притіняють від сильних променів сонця. Росте туя західна дуже довго-в перший рік вона виростає на 4-5 см, в наступні два роки на 10-20 см і 25-40 см.

Догляд за саджанцями полягає в мульчуванні грунту навколо них торфом або тирсою. Пікірування проводять через три роки після посіву, посадка на постійне місце допускається через 4-5 років.

Туя західна з живців. Живці зрізають навесні в ранкові або вечірні години, а так само в похмуру погоду. Живці краще взяти з верхівкових бічних пагонів цього року, з дерева у віці від 4 до 8 років. Довжина живців повинна бути в межах 10-12 см.

Живці поміщають в слабкий розчин марганцівки на 24 години. Після чого проводять посадку в грунт на глибину 5-6 см, під невеликим кутом – 20-30 градусів. Живці можна садити в контейнери, горщики або у відкритий грунт, але під плівку, на відстані 10-15 см один від одного.

Посадка живців здійснюється в грунтосуміш з листової землі, перегною і піску, оскільки туя західна любить родючий, легкий грунт.

Ємності з живцями зберігають в підвалі, а з приходом справжнього тепла їх пересаджують у відкритий грунт, бажано разом з грудкою землі.

Живцювання навесні дає можливість живцям добре вкоренитися вже в перший рік і почати зростання. Літнє живцювання менш плідно-в перший рік у таких живців з’являється каллюс, але масове укорінення відбувається лише на другий рік.

Туя західна світлолюбна рослина, сонце їй потрібно 6-7 годин на добу, інакше вона почне витягуватися, а корона буде рідкісною.

Посадка саджанців з розплідника. Лунку для цього роблять більше, ніж горщик, в якому поки росте саджанець. У лунку насипають хвою, трохи перегною і верхній шар землі, виливають відро води. Саджанець обережно витягають з горщика, поміщають в лунку і розправляють коріння, після чого засипають землею і поливають ще раз.

Перший час удобрювати саджанець не потрібно, це завадить його нормальної адаптації на новому місці. Надалі догляд за підрослим саджанцем повинен складатися з поливів, розпушування грунту, прополки і підгодівлі нітрофоскою.

06.01.2017 37 060

Туя західна-яким зимостійким сортам віддати перевагу?

Туя тип топ посадка і догляд. Коренева система туї: особливості, фото, розміри

Туя західна часто зустрічається в ландшафтному дизайні багатьох парків і скверів, на дачі і присадибній ділянці кожен другий господар вирощує вічнозелений чагарник сімейства кипарисових. Сорти відрізняються своїм різноманіттям, кулясті виглядають естетично, карликові туї легко вміщаються в вазонах на вулиці, швидкозростаючі завжди цінуються садівниками, ну а блакитна красуня або з жовтою хвоєю, навіть золотиста – безпрограшні варіанти для благоустрою та озеленення дачного дворика.

Брабант

Туя брабант (thuja occidientalis brabant) являє собою високий колоновидний кущ, досягаючи довжини 4,5 м і ширини 1,5 м.зрілі хвойники, як правило, великих розмірів (до 20 м). Забарвлення малахітове, в зимову пору з’являється трохи бурого відливу. Брабант-швидкозростаючий сорт, за рік збільшується у висоту на 0,3 м. Морозостійкий чагарник з лускатими великими і зеленими хвойними гілочками.Туя тип топ посадка і догляд. Коренева система туї: особливості, фото, розміри

Невибаглива в догляді і вирощуванні, легко виносить обрізку. Може культивуватися на вологих і сухих землях, але краще підходять суглинки з хорошою родючістю.

Після висадки у відкритий грунт в перший час рекомендується вкривати від яскравих сонячних променів взимку і ранньою весною. Рослина досить тіньовитривала, часто висаджують в якості красивої огорожі. Також створюють красиві композиції на садових ділянках, в міських скверах і парках.

Правильна посадка брабант передбачає наявність викопаної ями, в яку закладають суміш з родючого грунту (2 частини), річкового піску (1 частина) і торфу (1 частина). Крім того, рекомендується внести добрива мінеральні і стежити за кореневою шийкою, яка після висадки повинна знаходитися врівень з землею.

Жива огорожа виходить суцільний і щільною, коли дотримується відстань при посадці 50-70 см.щоб стінка була красивою і рівною, треба обстригати тую в березні місяці і серпні.

Туя тип топ посадка і догляд. Коренева система туї: особливості, фото, розміриблок живоплоту з туї західної «brabant» — на фотоТуя тип топ посадка і догляд. Коренева система туї: особливості, фото, розміритуя західна брабант — на фото

Смарагд

Туя смарагд (thuja occidientalis smaragd) характеризується помірними темпами зростання і вважається добірним конічним чагарником. Дорослі індивіди мають висоту 2,5-4,5 м, діаметр 1-1,5 м.гілочки м’які, глянцеві, не дуже щільно розташовані. Стійкість до морозів висока, забарвлення з настанням зими не змінюється. При використанні туї смарагд в живоплоту потрібно врахувати, що верхівки не змикаються вгорі, тому розмежування простору вважається умовним.

Туя тип топ посадка і догляд. Коренева система туї: особливості, фото, розміритуя західна smaragd marianna — на фототуя західна смарагд-на фото

Через повільне зростання відпадає часта процедура остригання, що є великою перевагою перед іншими сортами. Добре росте на дренованих грунтах, не переносить посухи, тому потрібно знати, в саду, щоб забезпечити гарний колір і здоровий приріст.

Садити тую смарагд краще на місцях, які захищені від сильних вітрів. При розсадженні на оголених сонячних ділянках, може постраждати від змін температури, бажано берегти молоді кущики від сонця.

Туя тип топ посадка і догляд. Коренева система туї: особливості, фото, розмірикулі з туї західної smaragd — на фото

Оптимальна кислотність грунту для вирощування туї становить 4,5 — 6 ph. При близькому розташуванні грунтових вод потрібно укладання дренажного шару з щебеню (колотої цегли, гальки) висотою від 10-15 см.

Колумна

Туя колумна (thuja occidientalis columna) — це прямостоячий високий чагарник (3-5 м) строго колоновидної вузької форми. Досить швидко росте, рослість становить 13-15 см на рік. Не втрачає колір в зимовий період. Хвоя луската, глянцева, красиво переливається на сонечку.

Колумна-зимостійкий представник кипарисових хвойніков. До грунтового складу красуня не примхлива, непогано відчуває себе в півтіні. Годиться для організації зеленого паркану на дачі або присадибній ділянці. Влітку через недостатність вологи може в’янути і втрачати глянець. Відмінно піддається обрізку.

Туя тип топ посадка і догляд. Коренева система туї: особливості, фото, розміритуя колумна — на фото
Туя тип топ посадка і догляд. Коренева система туї: особливості, фото, розміритуя західна колумна — на фото

При формуванні красивої огорожі дотримуються дистанції 60-70 см між посадками. Необхідно пам’ятати, щоб яскраве сонце не зіпсувало молоденькі кущики в перші пару років. Колумна використовується садівниками для топіарної обрізки.

Холмструп

Туя холмструп (thuja occidientalisHolmstrup) — колоновидна, володіє щільними відростками. Гілочки кучеряві, виглядають надзвичайно красиво в живих огорожах і в окремих художніх садових елементах. З приходом зимового періоду забарвлення не змінюється.

Туя тип топ посадка і догляд. Коренева система туї: особливості, фото, розміритуя західна холмструп — на фото
Туя тип топ посадка і догляд. Коренева система туї: особливості, фото, розміритуя західна holmstrup — на фото

Морозостійка туя, без проблем переносить остригання розрослася хвої. Холмструп-росте повільно (річний приріст до 12 см). Якщо культивується в огорожах, рекомендується стригти раз на два роки.

У місцях з достатнім освітленням відбувається повноцінне відростання пагонів, але і в півтіні розвиток не припиняється. Досить невибаглива до вологи, тому невеликі застої води не страшні. У посуху втрачає тургор, рекомендовані вологі грунти. Вимоги до складу грунту аналогічні, як і до інших різновидів і сортів західних хвойніков.

Фастигиата

Туя фастигиата (thuja occidientalis fastigiata) – кипарисовий хвойник, що характеризується колоновидною кроною. Відгалуження густі, ростуть компактно, пофарбовані в соковиті відтінки. Висота 5-6 м.

Фастігіата – швидкозростаючий сорт туї, нарощує по 0,3 м на рік. Хвоя м’якої структури з характерною пахучістю. Невибаглива, легко стрижеться і відростає після видалення зайвих гілочок.

Туя тип топ посадка і догляд. Коренева система туї: особливості, фото, розміритуя західна fastigiata — на фото
Туя тип топ посадка і догляд. Коренева система туї: особливості, фото, розміритуя західна фастігіата — на фото

За своєю формою схожа на кипарис. Використовується при створенні зелених парканів, так як достатня висота і щільність дозволяють отримати густу красиву огорожу. Висаджувати бажано на заправлених дренованих суглинках з помірною вологістю.

Санкіст

Туя санкіст (thuja occidientalis sunkist) – невелике хвойне деревце (3,5 м) з характерною конічною кроною, де гілки густо розгалужені. Молоденькі саджанці пофарбовані в жовтий колір, переливаються золотистим відливом, з часом стають лимонно-жовтими, взимку видно бронзові тони. Екземпляри, що ростуть в тіні, переважно зелені.

Сорт санкіст-медленнорастущий, дорослі кущі (віком 10-12 років) двометрової висоти. Морозостійка, до грунтового складу ліберальна. Підходить для прикраси дачних ділянок, прекрасно виглядає в альпійській гірці, різнорідних композиціях і як окремо стоїть одиниця.

Туя тип топ посадка і догляд. Коренева система туї: особливості, фото, розміритуя західна sunkist — на фото
Туя тип топ посадка і догляд. Коренева система туї: особливості, фото, розміритуя західна санкіст — на фото

Стосовно умов культивування, вибаглива до вологості і родючості землі, при посадці потрібно використовувати торф’яну крихту, річковий пісок, родючий грунт (1:1:2). Рекомендований проміжок між кущиками-50-60 см.

Вагнері

Туя вагнері (thuja occidientalis wagneri) – помірної висоти (3,5 м), куща сильна і густа, яйцеподібна. Гілочок багато, ростуть вгору, що надає акуратність і своєрідну декоративність.

Сіро-зелене забарвлення, в зимовий період додаються червонувато-жовті відтінки. Довговічний, середньорослий, в рік додає по 8-10 см. Вагнері-морозостійкий і посухостійкий сорт західної туї, виростає на сонці і в півтіні, толерантний до складу грунту.

Туя тип топ посадка і догляд. Коренева система туї: особливості, фото, розміри

Форму рослини тримають добре, але в зимовий період рекомендується обв’язувати пагони шпагатом, щоб під вагою снігових покривів не ламалися. Даний вид найчастіше можна побачити в солітерних посадках через декоративності, але кущі вигідно виглядають в групових насадженнях в саду.

Клот оф голд

Туя клот оф голд (thuja occidientalis cloth of gold) – кипарисовий представник виростає до 2 м, крона чагарників подовжена і яйцеподібна. Ніжна хвоя відростає голочками і лусочками. Кущі шафранові, жовті або жовтувато-помаранчеві (в залежності від умов вирощування), взимку характерний мідний відлив.

Росте повільно і вимагає особливих грунтових умов. Земля повинна бути м’якою і дренованою, родючої, мати лужну реакцію. Не допускайте перезволоження, висаджуйте на височинах, якщо навесні стоїть вода на ділянці. В іншому випадку буде запрівати коренева шийка і чутливі коріння, що може привести до загибелі рослини.

Туя тип топ посадка і догляд. Коренева система туї: особливості, фото, розміритуя західна клот оф голд — на фотоТуя тип топ посадка і догляд. Коренева система туї: особливості, фото, розміритуя західна cloth of gold-на фото

Стрижку слід проводити, скорочуючи 1/3 частини пагонів, не більше. Морозостійкий сорт клот оф голд слід вкривати на зиму в перші роки, щоб не утворилися опіки, забарвлення залишалася красивою.

Хвойники вигідно розташовувати невеликими угрупованнями в ландшафтних комбінаціях або окремо стоять екземплярами для прикраси дачі. Досвідчені садівники розміщують рослини в насадженнях з листяних, хвойних порід дерев, кам’янистих садках.

Глобоза

Туя глобоза компакта (thuja occidientalis globosa compacta) – низькорослий кулястий сорт, доросла рослина – не більше метра. Ідеальний карликовий куля з вічнозеленою хвоєю зможе вміститися в будь-якому куточку на дачі, так як не займає багато місця, але дуже прикрашає двір.

Хвоя луската, зеленувато-жовта, густа. Глобоза компакта морозостійка і тіньовитривала, що є безсумнівним плюсом при виборі хвойників. Культивується на помірно вологій землі і сухий, підійдуть і зволожені суглинки. Чуйна на підгодівлю мінеральними і органічними добривами, стає більш потужною і насиченого кольору.

Туя тип топ посадка і догляд. Коренева система туї: особливості, фото, розміритуя західна глобоза компакта — на фото

Росте повільно (4 см), крона багатостовбурна і густа. Якщо не знаєте, що посадити в альпінарії, на кам’янистій терасі, спробуйте висадити глобоза компакта. Ви неодмінно порадієте красивому кульці, який впишеться в будь-яку композицію або буде рости поодиноко, прикрашаючи ділянку.

Вудварди

Туя вудварди (thuja occidientalis woodwardi) – куляста, з щільною кроною (1,5-2,0 м). Ширина дорослих представників 1,8-2,0 м.пагони плоскі, не змінюють забарвлення взимку.

У віці десяти років туя досягає висоти 0,4 м. Вудварді-зимостійкий хвойник, але при вирощуванні в середній смузі, на уралі і в сибіру необхідно додаткове укриття молодим рослинам, однорічні пагони можуть підмерзнути.

В посадках виглядає акуратно, багато садівників культуру воліють садити на газоні. Рослини розміщують на родючих зволожених площах і обов’язково підгодовують, щоб кулька не тьмянів і зберігав густоту.

Туя тип топ посадка і догляд. Коренева система туї: особливості, фото, розміритуя західна вудварді — на фото
Туя тип топ посадка і догляд. Коренева система туї: особливості, фото, розміритуя західна woodwardi, сформована в 5 стовбурів, вік 15 років — на фото

Рекомендований для ландшафтного дизайну, кам’янистих садів, солітерних посадок. Безпрограшно виглядає в насадженнях з чагарників з різноманітним забарвленням. Садові доріжки також можна прикрасити даними сортом туї, зважаючи компактності.

Столвик

Туя столвик (thuja occidentalis stolwik) по виду нагадує ялинку, так як ніжні яруси густі і широкі, до верху більш розряджені вузької форми. Забарвлення гілочок зелене, нові пагони відростають жовто-білими. Зимостійка, можна розмножувати живцюванням.

Необхідні родючі і вологі території, місце розташування-сонячне. При вирощуванні в тінистих місцях, туї стають пухкими і менш декоративними. При покупці слід враховувати, столвік не дуже посухостійкий, влітку в спеку рекомендується добре поливати і проводити дощування, щоб уникнути в’янення.

Туя тип топ посадка і догляд. Коренева система туї: особливості, фото, розміритуя західна столвік — на фото
Туя тип топ посадка і догляд. Коренева система туї: особливості, фото, розміритуя західна stolwijk — на фото

Легко стрижеться, навесні вкорочують пагони, щоб надати велику щільність туї. Садять в міксбордерах, рабатках, використовують в ландшафтному облаштуванні ділянок і садів, також розташовують поодиноко.

Даніка

Туя даніка (thuja occidentalis danica) – куляста, короткі болотного кольору прутики ростуть ущільнено. Карликовий сорт відростає повільно (50 мм). Форма кульки тримається практично ідеально з раннього віку.

Туя тип топ посадка і догляд. Коренева система туї: особливості, фото, розміритуя західна danica-на фотоТуя тип топ посадка і догляд. Коренева система туї: особливості, фото, розміритуя західна даніка, на передньому плані — на фото

Туя даніка морозостійка і досить тіньовитривала, розмножується живцюванням. Завдяки компактним розмірам, низькоросла куля взимку покривається повністю снігом і не пошкоджується сонячним світлом.

Туя тип топ посадка і догляд. Коренева система туї: особливості, фото, розміризахідна туя danica в композиції з трояндами — на фото

Використовують для облаштування альпінаріїв, садових доріжок, бордюрів і т.д. Туя посухостійка, але краще утримувати на зволожених суглинках. При культивуванні в тіні, втрачає красиві кулясті обриси, стає пухкої, менше блищить.

Голден глоб

Туя голден глоб (thuja occidentalis golden globe) – низькорослий золотистий карликовий сорт (до 100 см). Золотисто-жовте забарвлення більшою мірою присутній на кінцях гілок, і якщо розсунути кущ рукою, всередині можна побачити яскраву зелену хвою. Збільшується в розмірах повільними темпами (80-100 мм), стрижка потрібно рідко. Навесні при необхідності проводять санітарну обрізку, видаляючи сухі гілочки.

Туя тип топ посадка і догляд. Коренева система туї: особливості, фото, розміритуя західна golden globe —На фото

Багато садівників часто називають голден глоб «жовта куля» або «жовта куляста туя». Морозостійка, добре росте на легких суглинках, не страшні рясні снігопади, так як щільно розташовані гілки не дають кущу розвалюватися в сторони.

Посухостійкість туї середня, рекомендується поливати і проводити дощування в спекотні літні дні. Золотистий колір зберігається тільки при культивуванні на сонячних клумбах, в тіні забарвлення стає світліше, а крона втрачає щільність і стає пухкої.

Туя тип топ посадка і догляд. Коренева система туї: особливості, фото, розміригілки туї західної голден глоб — на фото

Іноді, з віком і при неправильному догляді, гілочки починаються рости на більшій відстані, з’являються просвіти, створюється не дуже охайний вигляд. В такому випадку роблять обрізку туї, скорочуючи пагони на 1/3 частина для додання густоти.

Тедді

Туя тедді (thuja occidentalis teddy) – кулястий і карликовий сорт, був виведений порівняно недавно, тому в багатьох джерелах вважається новим. Висота не перевищує 30-40 см.

Туя тип топ посадка і догляд. Коренева система туї: особливості, фото, розміритуя західна teddy — на фото
Туя тип топ посадка і догляд. Коренева система туї: особливості, фото, розміритуя західна тедді — на фото

Для туї характерні густо розташовані тоненькі гілочки, які в молодому віці мають дрібні голки. Хвоя у молодих особин голчаста, при цьому абсолютно не колеться. Колір тедді зелений, в осінні дні-відливає бронзою.

Туя тип топ посадка і догляд. Коренева система туї: особливості, фото, розміритуя «тедді» в центрі — на фото
Туя тип топ посадка і догляд. Коренева система туї: особливості, фото, розміризахідна туя » тедді — — на фото

Посадка туй проводиться на дренованих родючих землях з пухкою структурою, так як рослини різко реагують на ущільнені грунти. Коренева система близько розташована до поверхні грунту, розгалужена. Зимостійкий представник, можна підстригати при необхідності. Виглядає акуратно в посадках на газоні, кам’янистих садах, при облаштуванні доріжок в саду.

На садових ділянках, в скверах, біля адміністративних і офісних будівель можна побачити тую – декоративна рослина з витонченими різьбленими гілочками. Про неї і розповімо.

Ці хвойні дерева і чагарники – близькі родичі гордих кипарисів . Більшість видів туї-вічнозелені, але зустрічаються і інші відтінки: золотисті, блакитні, салатні. Крона у рослин досить щільна, а хвоя (дуже ароматна) – луската. Розташована вона хрестоподібно. Серед гілочок майже непомітні невеликі шишки, звичайно мають зеленуватий забарвлення. Червонувато-коричнева кора гладка.

Види і сорти

Існує два різновиди туї: західна і східна. Остання — зі східної азії. Дуже любить тепло і світло, тому вирощується у нас лише у вигляді кімнатних рослин. Вони добре очищають повітря в приміщенні. Західна туя прийшла в європу в 1540 році з північноамериканських і канадських лісів. Рослина морозостійка, добре виносить вітчизняний клімат. Її частіше і використовують для озеленення – не дуже клопітно і не дуже затратно.

За формою розрізняють кулясті і конусоподібні різновиди західної туї – їх існує більше 120. Крони симетричні, легко піддаються формуванню. По висоті є як маленькі (карликові сорти не більше 30 сантиметрів), так і великі дванадцятиметрові дерева. З віком пірамідальна форма крони перетворюється в яйцеподібну. Живуть рослини довго-століття, а то і вдвічі довше.

Кулясті сорти

Існує безліч варіацій туї з круглою формою крони. Про одну з них – даніка – буде розказано в статті. Вони добре підходять для оформлення альпінарію, створення огорожі або включення в мальовничі квітково-деревні композиції. На постійне місце проживання можна висаджувати п’ятирічні або семирічні деревця. Розмножують їх живцями.

Для всіх видів сприятливі півтінь і родючі суглинки. Грунтові води небажані. Якщо ж вони близько, то потрібен дренаж – 20 см.грунтова суміш – дві частини землі з добавкою по одній частині піску і торфу. Плюс мінеральне добриво. Садити тільки з грудкою землі! шийку кореня маємо на рівні землі-неодмінно не вище і не нижче. Перший місяць під кожне дерево щотижня (влітку або коли дуже сухо – вдвічі частіше) виливають по 10 л води. При догляді гарні розпушування, мульчування .

Даніка

Назва danica цей мініатюрний кулястий сорт туї отримав від того, що з’явився він в данії в середині минулого століття. Рослина всього 60 см заввишки і з метровим об’ємом крони володіє м’якою хвоєю зеленого (взимку коричнево-зеленого) кольору. Хвоїнки, тоненькі, шовковисті, тягнуться вгору.

Збільшується в зростанні даніка повільно-за один рік від 4 до 5 див . А обхват крони зростає і того менше-близько 3 або 4 см.максимальні розміри набуває дерево, якому виповнилося 15 років. Для розмноження використовується живцевий метод. Можна взяти саджанці, які при посадці розміщують на відстані від 40 см до 3 м .

Вибирати потрібно місця без сильних вітрів, не в глибокій тіні. Півтінь або сонце (тільки не палюче) – відмінний варіант. Яму поглиблюють від 60 см до метра-в залежності від того, якого розміру коренева система. Навесні вносять органіку, селітру, золу . Взимку бажано укрити молоді рослини.

Найчастіше використовують цей сорт для красивих бордюрів . Крона податлива, і з неї можна зробити справжні витвори мистецтва. Звірів, наприклад, або стіни замку. Дуже добре поєднується даніка з яйцевидними і конусними деревами, утворюючи чудові композиції, відповідні «золотому перетину».

В розпліднику рослини висотою від 25 до 40 см обійдуться від 900 рублів до 3,2 тисячі рублів.

Брабант

Цей сорт (brabant) росте швидко. В обсязі конічної гіллястої крони за рік він додає по 15 см, а в зростанні – по 40 см.у наших широтах дорослі дерева зазвичай не бувають вище 4 або 5 м. Гілочки красиво спадають до самої землі, а хвоя не втрачає зеленого забарвлення і взимку.

Туя тип топ посадка і догляд. Коренева система туї: особливості, фото, розміри

Сорт витривалий і невимогливий до будь-яких земель, проте найсвіжіше він буде виглядати на суглинках, що відрізняються родючістю. А то гілочки порідшають, а листя зблідне. Як і в занадто густій тіні. І палюче сонце для брабанта не підходить-в цьому випадку важко доведеться в зимові холоди. А ось півтінь — це те, що потрібно. Посадку (краще навесні) робимо в яму до метра глибиною (у вологих і важких землях влаштовуємо дренаж). Нітроамофоска не буде зайвою-півкілограма під одне дерево (доросле). саджаючи алею з дерев цього сорту, витримують міжрядну відстань від 6 до 8 м, а саджанці вкопують на відстані від 3 до 4 м один від одного.

Від холоднечі бережуть молоденькі рослини, загортаючи їх в перший і другий рік в щільний папір, мішковину. І ще ялиновим гіллям укрити. А через 2 або 3 роки (не раніше) можна приступати до обрізку, надаючи потрібну форму. Якщо хочемо отримати щільну стіну, то пару раз за сезон стрижемо деревця. Причому не треба старатися – третину втечі зрізати, не більше.

Цей сорт хороший для обрамлення садових ділянок і приватних будинків. Дерева можна висадити у вигляді алеї. Біля громадської будівлі або офісу рослини будуть радувати зеленню весь рік.

В розпліднику саджанці даного виду (висотою від 100 до 175 см) обійдуться від 1,3 до 1,8 тисячі рублів.

Смарагд

Smaragd дуже нагадує кипарис витонченістю, стрункістю, вузькою пірамідальною кроною (досить щільною, діаметром до 2 м). Виростають дерева до 3-5 м, радуючи смарагдовою зеленню хвої, яка і взимку не втрачає свіжості. Повільний річний приріст (до 10 см вгору, а в ширину вдвічі менше) – відмінна риса сорту. Живе смарагд до 150 років.

Туя тип топ посадка і догляд. Коренева система туї: особливості, фото, розміри

Сорт добре реагує на землі з вмістом вапна. Розмноження-живцями або насінням, посадка – навесні або влітку. Садять з грудкою землі на сонечку або в легкій тіні, поливають щотижня. Розпушують обережно, не глибше 10 см-коріння близько. Рослина погано переносить посушливий сезон — в цей час потрібно обприскування. В першу зиму вкривають. Захисний шар мульчі 5-8 см вбереже коріння. Обрізку роблять кожні 2 або 3 роки.

Сорт підходить для створення садових композицій, та й окремо дерева привабливі. Гарні вони як контейнерна культура, і як живий зелений паркан. Є від них і лікарська користь – чистять і іонізують повітря.

В розпліднику рослини цього виду (висотою від 100 до 250 см) обійдуться від 700 рублів до 15 тисяч рублів.

Розмноження живцями — посадка туї у відкритому грунті

Елементарний метод – за допомогою живців. Навіть в банку з водою вони прекрасно пускають коріння. Роблять живцювання в осінню пору, коли пагони сильні і потужні. якщо ви вирішили використовувати такий спосіб, не набирайте в ємність надто багато води. Нехай вона буде лише на дні, інакше коріння можуть загнити. І гілочок туди опускайте трохи — не більше трьох штук.

Якщо є бажання отримати більш сильні рослини, то краще посадити живці в теплицю. Беруть пагони з задерев’янілою корою, яким 2 або 3 роки. Можна взяти молоденький втечу довжиною в 50 см з шматочком» п’яти » (деревини від стовбура). Отримують такий результат, різко обірвавши гілочку.

Туя тип топ посадка і догляд. Коренева система туї: особливості, фото, розміри

Там, де висаджуємо тую, потрібно домогтисяВологості 70 відсотків . Для цього треба придбати зволожувач або постійно розбризкувати воду. Світла повинно бути багато, тому стіни і дах теплиці робимо прозорими. Можна і підсвічування застосовувати. Грунт-звичайна для туї (земля, торф, пісок).

Живцям (з прибраної внизу хвоєю) потрібно полежати у воді пару годин, а після цього обробляють марганцівкою і вкопують в борозенки, заглиблюючи на 2-3 см.потім регулярно обприскуємо і чекаємо, поки з’являться нові пагони. Потім потрібно загартовувати рослини, виносячи з теплиці на повітря. У листопаді добре вкриваємо саджанці і відправляємо на зимівлю.

Вирощування насінням і догляд за деревом в домашніх умовах

Це спосіб довший, зате несе в собі чималу вигоду. Наприклад, щоб зробити живий зелений паркан, рослин не накупишся-дорого вийде. А якщо насіння посадити, то року через 3-4 можна саджанці самим отримати. Причому в будь-яких кількостях. Перший рік дасть надбавку всього 7 см, зате другий — вже 50!

Щоб посадити насіння, треба їх правильно заготовити. Це роблять в серпні-вересні, поки шишки ще не розкриті. Їх зрізають і кладуть в один шар на розстелену клейонку там, де сухо і тепло. Коли вони розкриються — можна брати насіння і садити їх. Робити це потрібно відразу, а то через 3 місяці схожість знизиться.

Восени або засіваємо грядку на ділянці, або висаджуємо насіння в ящик. Одна частина піску, 4 частини торфу і 2 частини землі – оптимальний варіант. Потім борозенки проводимо через 5 або 6 см, і в них кладемо насіння. Зверху на 1 см насипаємо земляної суміші. Верх ящика повинен підніматися над її рівнем на 2 або 3 см.трамбуємо, трохи зволожуємо.

Туя тип топ посадка і догляд. Коренева система туї: особливості, фото, розміри

Ставимо ящик на ділянці під деревом і чекаємо закінчення зими. Як тільки земля прогріється градусів до 10-15, насіння почнуть проростати. Пройде пара тижнів, і сходи з’являться. У цих саджанців ще не лусочки, а голочки. Лише через 2 або 3 місяці хвоя буде такою, як у дорослого дерева.

Два рази на місяць виконуємо підгодівлю комплексним мінеральним добривом. А потім знову на зиму залишаємо. В першу осінь на грядку можна висадити через 30 см для дорощування (шкілки). Додати золу, перегній і нітроамофоску.

Детальніше про способи посадки туї дивіться на відео :

Вирощування туї-справа не надто складна. Не бояться саджанці ні російських холодів, ні посушливого літа. Можна виростити деревце як з держака, так насіння, що випали із зібраних шишок.

При цьому:

  • яскрава зелень буде радувати в усі сезони року;
  • деревця проживуть дуже довго, не вимагаючи особливого догляду;
  • цілющий і приємний хвойний аромат очистить повітря і зміцнить здоров’я;
  • жива огорожа з туї, майстерно оформлена, може стати предметом гордості.

danica (даніка)
Ідеальний куля з юного віку, виростає не більше 60 см. Росте повільно, в 20 років висота близько 50 см.хвоя густа, м’яка, блискуча, світло-зелена, взимку злегка бронзова. Віддає перевагу сонці і півтінь, до грунту невимоглива, переносить сухість і надмірне зволоження. Зимуючи під снігом, практично не страждає від весняних опіків. Туя тип топ посадка і догляд. Коренева система туї: особливості, фото, розміриdumosa (думоза)
Крона сплощена або злегка округла, висота і діаметр 1 м.на верхівці багато вертикальних тонких пагонів довжиною 10-15 см. Хвоя зелена весь рік. Туя тип топ посадка і догляд. Коренева система туї: особливості, фото, розміриglobosa (глобоза)
Чагарник кулястої форми, діаметр і висота не більше 2 м.крона щільна, рівномірно розростається на всі боки. Хвоя влітку зелена, взимку коричнева або сірувата. Росте повільно. Більше за інших туй потребує частих поливах, раз в 2 роки рекомендується омолоджуюча обрізка. Форма її спочатку округла, пізніше конусоподібна, може досягати 2 м висоти. Хвоя матово-зелена, взимку бурувата. Туя тип топ посадка і догляд. Коренева система туї: особливості, фото, розміриgolden globe (голден глоб)
Чагарник округлої форми, висотою і діаметром 1 м.росте повільно, по 8-10 см на рік. Хвоя золотисто-жовта, восени набуває мідний відтінок. Віддає перевагу сонцю або півтіні. Стрижка підсилює густоту крони. Туя тип топ посадка і догляд. Коренева система туї: особливості, фото, розміриlittle champion (літтл чемпіон)
Карликова туя округлої форми. Кінці гілочок злегка повисають. Спочатку росте швидко, після досягнення 50 см зростання сповільнюється. Хвоя яскраво-зелена, взимку злегка буріє.
Туя тип топ посадка і догляд. Коренева система туї: особливості, фото, розміриrecurva nana (рекурва нана)
Назва перекладається як»викривлена низька». Гілки вигнуті, кінці молодих пагонів перекручені. Крона густа, махрова, що нагадує мох. Туя тип топ посадка і догляд. Коренева система туї: особливості, фото, розміриstolwijk (столвик)
Чагарник до 1,5 м з напівкулястої кроною. Нижня частина густа, верхня розріджена, складається з декількох стовбурів. Хвоя зелена, молодий приріст жовто-білий. Любить сонце і родючий вологий грунт, погано переносить сухість повітря.
Туя тип топ посадка і догляд. Коренева система туї: особливості, фото, розміриtiny tim (тіні тім)
Дуже красива карликова форма з округлою кроною. Росте повільно, більше 1 м виростає рідко. Гілочки короткі, утворюють мереживні спіралі. Хвоя темно-зелена, взимку буріє. Світлолюбний.
Туя тип топ посадка і догляд. Коренева система туї: особливості, фото, розміриwoodwardii (вудвари)
Являє собою щільний шар, висота його і діаметр 1,5 м. Хвоя темно-зелена, не змінює забарвлення взимку. Росте повільно. У дуже суворі зими можуть підмерзати кінці однорічних пагонів.

сорти туї західної оригінальної форми

Сьогодні дуже цінуються туї з оригінальною формою пагонів, наприклад, cristata (крістата), що означає «гребенчатая». Це красиве струнке дерево висотою близько 3 м з вузькою нерівною кроною, гілки зігнуті і спрямовані вгору, хвоя сірувато-зелена.

Не менш цікава spiralis (спіраліс), витончена, з узкоконической або колонновидной кроною і довгою гострою верхівкою, виростає до 5 м.поверхня крони сильно хвиляста, тому що бічні гілки закручені спіраллю, хвоя блакитно-зелена. За швидкістю росту вона випереджає всі садові форми.
Незвично виглядає туя каскадна filiformis (філіформіс, «ниткоподібна»). У неї густа, округла крона і довгі звисають пагони.
Туя тип топ посадка і догляд. Коренева система туї: особливості, фото, розміриТуя тип топ посадка і догляд. Коренева система туї: особливості, фото, розміриТуя тип топ посадка і догляд. Коренева система туї: особливості, фото, розміри