В чому вимірюється робота струму. Що таке електрика і що значить робота струму? пояснюємо доступною мовою

79

Зміст:

Електричний струм виробляється для того, щоб надалі використовувати його в певних цілях, для здійснення будь-якої роботи. Завдяки електриці, функціонують всі прилади, пристрої та обладнання. Сама робота являє собою певні зусилля, що додаються для переміщення електричного заряду на встановлену відстань. Умовно, така робота в межах ділянки ланцюга, буде дорівнює чисельному значенню напруги на даній ділянці.

Для виконання необхідних розрахунків необхідно знати, в чому вимірюється робота струму. Всі розрахунки проводяться на підставі вихідних даних, отриманих за допомогою вимірювальних приладів. Чим більше величина заряду, тим більше зусиль потрібно для його переміщення, тим більша робота буде здійснена.

Що називають роботою струму

Електричний струм, як фізична величина, сам по собі не має практичного значення. Найбільш важливим фактором є дія струму, що характеризується виконуваної ним роботою. Сама робота являє собою певні дії, в процесі яких один вид енергії перетворюється в інший. Наприклад, електрична енергія за допомогою обертання валу двигуна, перетворюється в механічну енергію. Робота самого електричного струму полягає в русі зарядів в провіднику під дією електричного поля. Фактично вся робота по переміщенню заряджених частинок виконується електричним полем.

З метою виконання розрахунків повинна бути виведена формула роботи електричного струму. Для складання формул знадобляться такі параметри, як сила струму і . Оскільки робота електричного струму і робота електричного поля-це одне і те ж, вона буде виражатися у вигляді твору напруги і заряду, що протікає в провіднику. Тобто: a = uq. Ця формула була виведена з співвідношення, що визначає напругу в провіднику: u = a/q. Звідси випливає, що напруга являє собою роботу електричного поля а по перенесенню зарядженої частинки q.

Сама заряджена частинка або заряд відображається у вигляді добутку сили струму і часу, витраченого на рух цього заряду по провіднику: q = it. У цій формулі було використано співвідношення для сили струму в провіднику: i = q / t. Тобто, є відношенням заряду до проміжку часу, за яке заряд проходить через поперечний переріз провідника. В остаточному вигляді формула роботи електричного струму буде виглядати, як твір відомих величин: a = uit.

В яких одиницях вимірюється робота електричного струму

Перш ніж безпосередньо вирішувати питання, в чому вимірюється робота електричного струму, необхідно зібрати одиниці вимірювань всіх фізичних величин, за допомогою яких обчислюється цей параметр. Будь-яка робота , отже, одиницею вимірювання даної величини буде 1 джоуль (1 дж). Напруга вимірюється в вольтах, сила струму — в амперах, а час — в секундах. Значить одиниця виміру буде виглядати наступним чином: 1 дж = 1в х 1а х 1с.

Виходячи з отриманих одиниць виміру, робота ел струму буде визначатися, як добуток сили струму на ділянці ланцюга, напруги на кінцях ділянки і проміжку часу, за яке струм протікає по провіднику.

Вимірювання проводяться за допомогою , вольтметра і годин. Ці прилади дозволяють ефективно вирішити проблему, як знайти точне значення даного параметра. При включенні амперметра і вольтметра в ланцюг, необхідно стежити за їх показаннями протягом встановленого проміжку часу. Отримані дані вставляються в формулу, після чого виводиться кінцевий результат.

Функції всіх трьох приладів об’єднуються в електролічильниках, що враховують спожиту енергію, а фактично роботу, досконалу електрострумом. Тут використовується вже інша одиниця — 1 квт х год, що також означає, скільки роботи було здійснено протягом одиниці часу.

Це впорядкований рух певних заряджених частинок. Для того щоб грамотно використовувати весь потенціал електрики, необхідно чітко розуміти всі принципи пристрою і роботи електричного струму. Отже, давайте розберемося, що ж таке робота і потужність струму.

Звідки взагалі береться електричний струм?

Незважаючи на гадану простоту питання, мало хто здатний дати на нього зрозумілу відповідь. Звичайно, в наші дні, коли технології розвиваються з неймовірною швидкістю, людина особливо не замислюється про такі елементарні речі, як принцип дії електричного струму. Звідки береться електрика? напевно багато хто відповість «ну, з розетки, ясна річ» або ж просто знизують плечима. А між тим, дуже важливо розуміти, як відбувається робота струму. Це слід знати не тільки вченим, а й людям, ніяк не пов’язаним зі світом наук, для їх же загального різнобічного розвитку. А ось вміти грамотно використовувати принцип роботи струму під силу не кожному.

Отже, для початку слід зрозуміти, що електрика не виникає нізвідки: його виробляють спеціальні генератори, які знаходяться на різних електростанціях. Завдяки роботі обертання лопатей турбін парою, отриманим в результаті нагріву води вугіллям або нафтою, виникає енергія, яка згодом за допомогою генератора перетворюється в електрику. Генератор влаштований дуже просто: в центрі пристрою знаходиться величезний і дуже сильний магніт, який змушує електричні заряди рухатися по мідних проводах.

Яким чином електричний струм доходить до наших будинків?

Після того як за допомогою енергії (теплової або ядерної) було отримано певну кількість електричного струму, його можна подавати людям. Працює така подача електрики наступним чином: щоб електрика успішно дійшла до всіх квартир і підприємств, його потрібно «підштовхнути». А для цього буде потрібно збільшити силу, яка і буде це робити. Вона називається напругою електричного струму. Принцип дії виглядає так: струм проходить через трансформатор, який збільшує його напругу. Далі електричний струм йде по кабелях, встановленим глибоко під землею або ж на висоті (бо напруга часом досягає 10000 вольт, що є смертельно небезпечним для людини). Коли струм добирається до місця свого призначення, він знову повинен пройти через трансформатор, який тепер вже зменшить його напруга. Потім він проходить по проводах до встановлених щитів в багатоквартирних будинках або інших будівлях.

Проведене через дроти електрику можна використовувати завдяки системі розеток, підключаючи до них побутові прилади. У стінах же проводяться додаткові дроти, через які тече електричний струм, і завдяки саме йому працює освітлення і вся техніка в будинку.

Що таке робота струму?

Енергія, яку несе в собі електричний струм, з плином часу перетворюється в світлову або ж теплову. Наприклад, коли ми включаємо лампу, електричний вид енергії перетворюється в світлову.

Якщо говорити доступною мовою, то робота струму — це та дія, яке справило саме електрику. При цьому її можна дуже легко підрахувати за формулою. Виходячи із закону про збереження енергії, можемо зробити висновок, що електрична енергія не пропала, вона повністю або частково перейшла в інший вид, віддавши при цьому певну кількість теплоти. Ця теплота і є робота струму, коли він проходить по провіднику і нагріває його (відбувається теплообмін). Так виглядає формула джоуля-ленца: a = q = u * i * t (робота дорівнює кількості теплоти або ж добутку потужності струму на час, за який він протікав по провіднику).

Що означає постійний струм?

Електричний струм буває двох видів: змінний і постійний. Вони розрізняються тим, що останній не змінює свого напрямку, він має два затиску (позитивний «+» і негативний «-«) і починає свій рух завжди з «+». А змінний струм має дві клеми-фазу і нуль. Саме через наявність однієї фази на кінці провідника, його називають також однофазним.

Принципи пристрою однофазного змінного і постійного електричного струму абсолютно різні: на відміну від постійного, змінний змінює і свій напрямок (утворюючи потік як з фази в напрямку до нуля, так з нуля у напрямку до фази), і свою величину. Так, наприклад, змінний струм періодично змінює значення свого заряду. Виходить, що при частоті 50 гц (50 коливань в секунду) електрони змінюють напрямок свого руху рівно 100 разів.

Де використовується постійний струм?

Постійний електричний струм має деякі особливості. З огляду на те, що він тече строго по одному напрямку, його складніше трансформувати. Джерелами постійного струму можна вважати наступні елементи:

  • акумулятори (як лужні, так і кислотні);
  • звичайні батарейки,Відмирання листя лисини, декорування пустот переносними вазонами;
  • своєчасне проріджування, поділ і обрізка, щоб сильні конкуренти не витіснили слабких.

Кожна господиня, що має власну земельну ділянку, намагається облагородити його клумбами. Найчастіше їх розташовують поруч з альтанками для відпочинку або безпосередньо біля входу в будинок. Щоб вона мала доглянутий, привабливий вигляд, необхідно володіти деякими навичками. Але не обов’язково при цьому звертатися до професійного дизайнера, доклавши певних зусиль, ви можете самостійно оформити свою ділянку.

&1&

В першу чергу слід визначитися, що конкретно ви хочете створити. Якщо ви вибрали сільський стиль, то клумбу можна оформити старими розфарбованими покришками, декорацією зі старого велосипеда і т. Д..

&1&

Користуються популярністю і відрізняються вишуканістю композиції з декоративними деревами і хвойними чагарниками. По-перше, їм не потрібно особливих зусиль по догляду, а по-друге – чудово виглядають цілий рік. Якщо ви зупините свій вибір на такому варіанті, слід врахувати, що таким рослинам потрібно кисле середовище.

Для підготовки грунту застосовується опале хвоя, незначна частина торфу і дернова земля. Потім отриману суміш необхідно засипати в заздалегідь підготовлене поглиблення шаром 50 см.близько садити хвойні рослини не слід, в подальшому вони розростуться. Краще доповніть її самшитом, рододендроном або ерікою. Для закінченого вигляду краю клумби теж зажадають оформлення.

&1&

Ще один цікавий варіант-клумба з багаторічників. Розроблено досить багато схем посадки, де цікаво підібрано і розташування, і колірна гамма, і період цвітіння.

При грамотному догляді такі композиції не вимагають щорічного підсаджування нових квітів скориставшись запропонованими порадами, ваша ділянка буде виглядати презентабельно кілька місяців в році.

&1&

Клумба безперервного цвітіння-ідеальне рішення для парадного квітника

Розбиваючи квітник біля входу в будинок, хочеться, що б він завжди виглядав привабливо. Ідеальним рішенням буде створення клумби безперервного цвітіння.

&1&

Для успішного створення такого квітника потрібно врахувати кілька правил:

  • на клумбі повинні бути висаджені як багаторічні, так і однорічні квіти. І навіть чагарники.
  • потрібно підібрати рослини з приблизно однаковими вимогами до вологості, освітленості і поливу.
  • тут не повинно бути рослин-агресорів (снить декоративнолистная, вербейник, барвінок). Небажані також багаторічники, які легко осіменяються (люпин, мак, аквилегия).

Наступним етапом створення клумби безперервного цвітіння буде план-схема на папері. Малюючи план, ми визначаємо її контури. А також складаємо перелік багаторічників і їх місце розташування.

Ось приблизний перелік багаторічників по сезонах року:

Весна: пролісок, крокус, проліска, пушкінія, мускарі, хіонодокса, гіацинт, тюльпан, нарцис, примула, морозник, ломикамінь, маргаритка, рябчик, анемона, печіночниця, ерантіс.

Літо: тут найбільший вибір різних багаторічників: аквилегия, дельфініум, мак, лілія, купена, ромашка, лилейник, півонія, аквилегия, хоста, гвоздика, ліхніс, рудбекия, ірис, флокс, волошка, монарда, перстач, очиток, молочай, дзвіночок, гейхера.

Осінь: хризантема, айстра багаторічна, геленіум, золотарник, соняшник, кореопсис.

&1&

Можна також виділити групи позасезонних рослин, які привабливі протягом довгого часу. Це в першу чергу це хвойні рослини, ялина, сосна гірська, ялівець. Сюди ж можна віднести декоративні злаки, такі як костриця блакитна, ячмінь гривастий, міскантус. Також декоративні все літо всілякі папороті.

Остаточний перелік залежить від розмірів майбутньої клумби. Але навіть якщо розміри будуть великими, не потрібно висаджувати велику кількість різних багаторічників, краще нехай їх буде небагато, але кожен буде займати ділянку побільше. Так ми уникнемо зайвої строкатості, яка значно ускладнить сприйняття всього квітника відразу.

&1&

Одержаний перелік рослин розділимо на дві групи:

Перша – це рослини, що мають короткий вегетаційний період. Це в основному весняні цибулинні рослини. На їх місце потрібно передбачити однорічні квіти. Дуже добре садити рослини утворюють велику зелену масу від одного кореня.

Ідеальний варіант такої рослини-це петунія. Її можна посадити трохи в сторонці від того місця, де в землі знаходяться цибулини, і, розростаючись вона повністю його закриє.

&1&

До другої групи віднесемо всі залишилися багаторічники-вони не зіпсують виду клумби після цвітіння.

Визначившись з переліком багаторічників і їх особливостями, починаємо розміщувати їх на своєму плані. Для цього пронумеруйте кожен порядковим номером від одиниці і так далі. Модно навіть вирізати з паперу прямокутники або кружечки і пронумерувати їх. Потім розкладати їх на плані, приміряючи різні варіанти розстановки рослин.

&1&

Коли план буде готовий, то, швидше за все, якісь місця залишаться зовсім порожніми. Тут нам допоможуть однорічники. З однорічників краще вибрати невибагливі, такі як чорнобривці високі і низькі, айстри однорічні, петунії, настурції, однорічні жоржини.

Всі ці багаторічники відрізняються невисокими вимогами до догляду і різноманітним забарвленням. Це дозволить підібрати рослини, які будуть органічно поєднуватися з уже наявними багатолітниками.

&1&

Потім можна приступати безпосередньо до підготовки ділянки. Краще робити це в кінці літа або початку осені. Ділянка потрібно ретельно перекопати, вибрати всі бур’яни. Дати грунті осісти приблизно протягом тижня і вже починати висаджувати кореневища і цибулини багаторічників.

Якщо в наявності не всі рослини, то їх посадку можна відкласти до весни. Але тоді бажано ті рослини, які вже висаджені позначити покажчиками.

Навесні наступного року садимо однорічники. Краще садити їх розсадою, так можна буде посадити на відведені їм місця потрібну кількість екземплярів.

У повній красі клумба безперервного цвітіння розкриється тільки через рік, коли всі багаторічники добре приживуться і наростять хорошу кореневу систему.

&1&

Краща прикраса дачної ділянки-зроблена своїми руками квіткова клумба. Для створення клумби, яка буде радувати око і де все буде в гармонії, необхідно трохи попрацювати.

&1&

Складіть план, за яким будете діяти. Ретельно підберіть квіти, враховуючи час цвітіння і місцевість. Вона повинна бути захищена від сильного вітру і сонця. Після вибору місця готуємо грунт, очищаючи від бур’янів, зняти верхній шар землі і удобрити її. Добре додати чорнозем, пісок, розпушити і зробити дренаж.

Одна велика клумба часто виглядає краще кількох маленьких, але це справа смаку.

Форму беріть просту, краще круглу або овальну, або неправильної форми, але без кутів, якщо тільки ви тільки не фахівець-дизайнер, а то може вийти непередбачений результат. Багаторічні рослини підходять краще за всіх. Однорічні висаджують для новизни.

&1&

Квіти висаджують від дрібних до великих, так що великі по центру, або на задньому плані, якщо клумба біля стіни. У колірній гамі дотримуйтеся гармонійного переходу, щоб не різало очей. Все добре в міру! трохи яскравих акцентів, як правило, теплих кольорів, а решта – фон холодних кольорів.

Додайте білі квіти, вони розбавляють фарби, а чорні підсилюють теплі кольори. Використовуйте принцип максимальної диверсифікації. Один період цвітіння небажаний, так як може вийти строката картинка.

&1&

Якщо ви хочете зробити клумбу гіркою, то по центру насипте землю приблизно пів метра у висоту, а нижній рівень приблизно 10 см від щебінки. Через пару тижнів земля просаджується, потім можна приступати до висаджування квітів.

Все більш популярні. Вони дають максимальну природність ландшафту. Філософія створення таких гірок вимагає правильного розміщення всіх елементів. Для дачі використовують низькорослі сорти дерев і чагарників. Яскраві рослини висаджуються окремо, а фонові дрібними групами. Гірку засаджують зверху. По висоті — від низьких до високих. Всі рослини присипають галькою і ретельно поливають.

Оточення клумби не менш важливо, ніж вона сама. Для прикраси використовують різні огорожі, пострижені чагарники, камені і т.п. Для прикраси так само можна використовувати різні вази і статуетки, яких досить у продажу.

&1&

Для композицій з ялівцем прекрасно підійде пофарбований щебінь. Модним стало плетіння з гілок.