П гри в підготовчій групі. Що вміємо-покажемо

61

Кубики змінюють місця

Обладнання: 20 картонних кубиків (20 х 20 см), з них 10 кубиків одного кольору, а 10 іншого.

Діти діляться на дві команди (по 5 чол.). Решта учасників-глядачі. На старті кожної команди вихователь ставить один на одного 5 кубиків одного кольору, на фініші — 5 кубиків іншого. Завдання-поміняти місцями кубики. Відстань між стартом і фінішем визначає вихователь. За сигналом перші учасники команд, взявши по кубику, біжать з ним до фінішу і кладуть їх під кубики іншого кольору. Забирають зверху новий кубик, повертаються до старту і так само ставлять його під кубики. Потім те ж виконують другі гравці. Так триває до тих пір, поки не зіграють всі команди.

Примітка. використовуються будь-які кубики, які можна поставити один на одного.

Дорога з обручів

Обладнання : 4 обруча.

Діти діляться на дві команди. Перед кожною на старті вихователь кладе два обруча. За сигналом перші гравці стають у другій обруч, беруть лежить позаду них обруч, кладуть його перед собою впритул до другого і швидко встають в нього. Таким чином діти просуваються до фінішу. Відстань між стартом і фінішем 4-6 м. На фініші перші гравці беруть обручі і переносять їх до старту. Другі учасники роблять те ж, що і перші, і так триває до тих пір, поки не зіграють всі учасники.

Перемагає команда, яка першою закінчила гру.

Варіант. діти грають групою. Учасники не закінчують гру на фініші, а повертаються до лінії старту, стаючи в обручі. Так триває до тих пір, поки не зіграють всі діти.

Примітка. при грі командами потрібна обережність: не можна поспішати при пересуванні обруча.

Обручі над головою

Обладнання: обруч.

Діти встають в колону. У першого грає обруч. Він передає його через голову другому учаснику і далі по ланцюжку до кінця.

Птах без гнізда

Обладнання: 7-10 обручів.

На підлозі 7-10 обручів. Це «гнізда». У кожному з них сидить «птах». Один грає « «птах», що не має гнізда. Вона літає навколо, дивиться, раптом «гніздо» спорожніє. Якщо яка-небудь «птах «захоче політати і вилетить з» гнізда «або» птиці «вирішать помінятися» гніздами«, тоді» птах без гнізда «намагається залетіти в порожнє»гніздо». «птахом без гнізда» стає інший грає.

Примітка . Кількість гравців залежить від кількості «гнізд». Решта дітей-глядачі.

Веселі носильники

Обладнання: 2 обруча, 5 надувних куль.

Діти діляться на дві команди. В 4 м від команд в обручах лежать 5 надувних куль. За сигналом перші гравці підбігають, забирають кулі і передають їх другим гравцям. Ті біжать і кладуть кулі назад в обручі. Так триває до тих пір, поки не зіграють всі команди.

Перемагає команда, яка першою закінчила гру.

Варіант. у команд по 5 обручів. У кожному обручі по кулі. Потрібно покласти обручі на невеликій відстані один від одного. Перші учасники збирають кулі і передають їх наступному граючому, який розкладає їх. Так триває до тих пір, поки не зіграють всі члени команд. Кулі не повинні викочуватися з обруча.

Примітка . Можна грати з волейбольними м’ячами. Якщо дітям складно грати з 5 кулями або м’ячами, можна використовувати 3.

Дриблінг

Обладнання : повітряні кулі.

Діти діляться на дві команди і встають в колони. За сигналом перші гравці ведуть кулю до фінішу і назад, б’ючи його об підлогу. Відстань від старту до фінішу вибирає вихователь.

Перемагає команда, яка закінчила гру раніше і рідше втрачала кулю.

Футболісти

Обладнання : 2 повітряні кулі.

Діти діляться на дві команди і встають в колони. Кожен «футболіст» повинен провести кулю до фінішу і назад ногами і головою. Зачіпати кулю руками не дозволяється, за це команди отримують штрафні очки.

Перемагає команда, яка закінчила матч з меншою кількістю штрафних очок.

Пронеси, не утрати

Обладнання : великий м’яч.

Діти діляться на пари і на дві групи. Одна група встає біля старту, інша — біля фінішу. Перша пара бере великий м’яч і, затиснувши його між головами, крокує (біжить) до фінішу. Оббігши його, передає м’яч першій парі другої групи. Від фінішу нова пара, затиснувши м’яч, крокує (біжить) до старту. Так триває до тих пір, поки не зіграють всі пари. Відстань від старту до фінішу вибирає вихователь.

Вихователь визначає, яка пара більш синхронно крокує (біжить).

М’яч в ложці

Обладнання: 2 маленьких м’ячі, 2 стільці, 2 ложки.

Діти діляться на дві команди. В 5 м від учасників стільці. У перших грають ложка з м’ячем. За сигналом діти біжать до стільців, оббігають їх і повертаються. Передають ложку з м’ячем другим учасникам і встають поруч з останніми гравцями команд. Так триває до тих пір, поки не зіграють всі команди. Якщо дитина впустив м’яч, він повинен підняти його і продовжити біг.

Перемагає команда, яка першою закінчила гру.

Присідаємо дружно

Обладнання : 2 волейбольних м’ячі.

Діти діляться на дві команди і встають в колони. За сигналом перші учасники передають м’яч назад і присідають, і так до кінця. Останні учасники, отримавши м’яч, присідають і починають передавати м’яч назад. Передавши м’яч попереду сидячим, вони встають. Гра закінчується, всі учасники команд встають, а м’ячі повертаються до перших гравців.

Перемагає команда, яка першою закінчила гру.

З м’ячем по колу

Обладнання: 2 волейбольних м’ячі.

Діти діляться на дві команди. Кожна утворює коло. За сигналом перші учасники, б’ючи м’ячем об землю, оббігають коло, передають м’ячі другим граючим. Так триває до тих пір, поки не зіграють всі команди. Якщо дитина впустив м’яч, він повинен його підняти і продовжити біг.

Перемагає команда, обігши коло першої і рідше втрачала м’яч. Примітка. Якщо дітей багато чи ні достатньої площі для гри, грати можна окремо: спочатку одна команда, потім інша.

Кенгуру

Обладнання : невеликий гумовий м’яч.

Діти встають в колону. Перший грає, затиснувши невеликий гумовий м’яч колінами або щиколотками, стрибає до фінішу і назад. Він передає м’яч наступному грає. Так триває до тих пір, поки не зіграють всі діти. Якщо дитина впустив м’яч, він повинен підняти його і продовжити стрибки. Відстань від старту до фінішу вибирає вихователь. Починати гру потрібно з 3-5 стрибків.

Рибалки

По майданчику бігають («плавають») діти — «рибки». Двоє ведучих — » рибальська мережа « — беруться за руки і ловлять спливаючих»рибок». Спіймані «рибки «приєднуються до ведучих — » рибальська мережа» збільшується. Якщо» мережа » розірвалася, два учасники, які розірвали її, виходять з гри. «мережі «полагодили — діти беруться за руки і починають ловити залишилися»рибок». Потрібно переловити їх усіх.

Вільне місце

Заклавши руки за спину, діти встають в коло. Ведучий біжить зовні кола і, торкнувшись руки когось із учасників або грюкнувши в долоні, продовжує бігти в тому ж напрямку. Той, кого осалілі, біжить в протилежну сторону. Кожен намагається швидше оббігти коло і встати на вільне місце. Запізнився водить. Гра продовжується з новим ведучим.

Примітка. діти, що біжать по колу, не повинні хапатися за стоять дітей.

Дидактичні ігри

Підготовча група

До 1. «природа і людина».

Мета: систематизувати знання дітей про те, що створено людиною, а що дає людині природа.

Хід гри. «що зроблено людиною?» — запитує вихователь і передає одному з гравців який-небудь предмет (або кидає м’яч). Дитина відповідає і передає м’яч або предмет поруч стоїть дитині, і так по всьому колу. Після завершення кола вихователь задає нове питання: «що створено природою?»гра повторюється по новому колу; дитина, яка не зуміла відповісти, виходить за коло і пропускає його, якщо ж придумає і назве слово, то знову приймається в гру.

До 2. «навпаки».

Мета: розвивати у дітей кмітливість, швидкість мислення.

Хід гри. Вихователь називає слово, а діти повинні назвати протилежне. (далеко-близько, верхній-нижній і т.д.)

До 3. «назви рослина з потрібним звуком».

Мета: розвивати у дітей фонематичний слух, швидкість мислення.

Хід гри. Вихователь каже: «придумайте рослини, назва яких починається зі звуку» а«,»к»,…». Хто більше назве, той і виграв.

До 4. «назви три предмети»»

Мета: тренувати дітей в класифікації предметів.

Хід гри. Які предмети можна назвати одним словом: квіти, птахи і т. Д.

» квіти!» — вимовляє педагог і після невеликої паузи кидає м’яч дитині. Той відповідає:»ромашка, троянда, волошка».

До 5. «додай склад».

Мета: розвивати фонематичний слух, швидкість мислення.

Хід гри. Вихователь називає один склад і кидає м’яч. Зловив його повиненДоповнити, щоб вийшло слово, наприклад: ма – ма, кни – га дополнивший слово кидає м’яч вихователю.

До 6. «скажи по-іншому».

Мета: вчити дітей підбирати синонім – слово, близьке за значенням.

Хід гри. Вихователь каже, що в цій грі діти повинні будуть згадати слова, схожі за змістом на те слово, яке він назве.

До 7. «моя хмара».

Мета: розвиток уяви, емоційної сфери, образного сприйняття природи (гра також виконує роль релаксаційної паузи).

Хід гри. Діти зручно влаштовуються на галявині, травичці, заспокоюються і закривають очі.

Завдання. Уявити собі відпочинок на галявині. Звучать голоси птахів, пахне травами і квітами, по небу пливуть хмари. Потрібно вибрати хмара на небі і сказати, на що воно схоже, розповісти про нього.

До 8. «знайди листок, як на дереві».

Мета: вчити класифікувати рослини за певною ознакою.

Хід гри. Вихователь ділить групу дітей на кілька підгруп. Кожній пропонує добре розглянути листя на одному з дерев, а потім знайти такі ж на землі. Педагог каже:»давайте подивимося, яка команда швидше знайде потрібні листя». Діти починають пошуки. Члени кожної команди, виконавши завдання, збираються біля дерева, листя якого вони шукали.

Виграє та команда, яка збереться біля дерева першої, або та, яка збере більше листя.

До 9. «закінчи пропозицію».

Цілі: вчити розуміти причинні зв’язки між явищами; вправляти в правильному виборі слів.

Хід гри. Вихователь починає пропозицію: «я одягла теплу шубу, тому що…», «діти наділи панами тому що…», «йде сильний сніг тому, що настала…»

До 10. «не помилилися».

Цілі: розвивати швидкість мислення; закріпити знання дітей про те, що вони роблять в різний час доби.

Хід гри. Вихователь називає різні частини доби або дії дітей. А діти повинні відповісти одним словом:» снідаємо«,» вмиваємося», назвати, коли це буває.

До 11. «літає — не літає».

Мета: розвивати слухове увагу.

Хід гри. Вихователь каже дітям: «якщо я назву предмет, який літає, ви піднімаєте руку або ловите м’яч. Вам потрібно бути уважними, тому що я буду піднімати руки і тоді, коли предмет літає, і тоді, коли він не літає. Хто помилиться, заплатить фішкою».

До 12. «хто більше знає?».

Мета: розвивати пам’ять, винахідливість, кмітливість.

Хід гри. Вихователь, тримаючи в руці склянку, запитує, для чого він може бути використаний. Хто більше назве дій, той і виграв.

До 13. «знайди предмет тієї ж форми».

Мета: уточнити уявлення про форму предметів.

Хід гри. Вихователь піднімає малюнок кола, а діти повинні назвати якомога більше предметів такої ж форми.

До 14. «відгадайте, що за рослина».

Мета: описати предмет і дізнатися його за описом.

Хід гри. Вихователь пропонує одній дитині описати рослина або загадати про нього загадку. Інші діти повинні відгадати, що це за рослина.

До 15. «схожий — не схожий».

Мета: вчити порівнювати предмети; знаходити в них ознаки відмінності; подібності, дізнаватися предмети за описом.

Хід гри. Наприклад: одна дитина загадує, а інші діти повинні відгадати: «повзли два жука. Один червоненький з чорними крапками, інший чорненький…»

До 16. «що це за птах?».

Мета: вчити дітей описувати птахів за характерними ознаками і за описом дізнаватися їх.

Хід гри. Вихователь призначає ведучого, який зображує звички птиці або описує характерні ознаки її, інші діти повинні відгадати.

До 17. «вгадай, що в мішечку».

Мета: описати ознаки, що сприймаються на дотик.

Хід гри. Вихователь в мішечок складає овочі і фрукти. Дитина повинна на дотик визначити, що у нього в руці, і загадати загадку про це, щоб діти могли відгадати, що в руках у ведучого.

До 18. «придумай сам».

Мета: вчити правильно складати речення із заданою кількістю слів.

Хід гри. Дати дітям опорні слова: осінь, листопад, дощ, сніжинки. Попросити придумати пропозиції з 3-5 слів. Дитина, першим склав пропозицію, отримує фішку.

До 19. «відгадай-ка!».

Мета: розвивати вміння описувати предмет, не дивлячись на нього, виділяти в ньому істотні ознаки, за описом дізнаватися предмет.

Хід гри. За сигналом вихователя дитина, який отримав фішку, встає і дає опис по пам’яті будь-якого предмета, а потім передає фішку тому, хто буде відгадувати. Відгадавши, дитина описує свій предмет, передає предмет наступного і т.д.

До 20. «вершки і корінці».

Мета: вправляти в класифікації овочів (що в них їстівне – корінь або плоди на стеблі).

Хід гри. Вихователь уточнює з дітьми, що вони будуть називати вершками, а що корінцями. Вихователь називає який-небудь овоч, а діти швидко відповідають, що в ньому їстівне.

До 21. «лісник».

Мета: нагадати і закріпити уявлення про зовнішній вигляд деяких дерев і чагарників, про складові частини (стовбур, листя, плоди і насіння).

Хід гри. Вибирається один «лісник», інші діти – його помічники. Вони прийшли допомогти йому збирати насіння, для нових посадок. «лісник» каже:»на моїй ділянці росте багато … (беріз, кленів, тополь), давайте наберемо насіння».

Він може тільки описати дерево, не називаючи його. Діти шукають насіння, збирають їх і показують «ліснику». Виграє той, хто більше набрав насіння і не помилився.

До 22. З м’ячем «буває — не буває».

Мета: розвивати пам’ять, мислення, швидкість реакції.

Вихователь вимовляє словосполучення і кидає м’яч, а діти повинні швидко відповісти.

Іній влітку… (не буває).

Сніг взимку … (буває).

Мороз влітку …(не буває).

Крапель влітку …(не буває).

До 23. «що це таке?».

Мета: розвивати логічне мислення, пам’ять, кмітливість.

Хід гри. Вихователь загадує предмет живої або неживої природи і починає перераховувати його ознаки, а діти продовжують. Наприклад: яйце-овальне, біле, велике, зверху тверде, поживне, можна зустріти в магазині, їстівне, з нього вилуплюються пташенята.

До 24 «дізнайся, чий лист».

Мета: вчити впізнавати рослини по листу.

Хід гри. На прогулянці зібрати опале листя з дерев, чагарників, показати дітям, запропонувати дізнатися, з якого дерева, і знайти доказ (схожість) з неопалим листям, що мають різноманітну форму.

До 25 «розкажи без слів».

Цілі: закріплювати уявлення дітей про осінні зміни в природі; розвивати творчу уяву, спостережливість.

Хід гри. Діти в колі, вихователь пропонує їм зобразити осінню погоду мімікою обличчя, жестами рук, рухами.

Показати, що стало холодно. Діти ежатся, гріють руки, жестами надягають на себе шапки і шарфи.

Показати, що йде холодний дощ. Відкривають парасольки, піднімають коміри.

До 26 «знайдіть, що опишу».

Мета: розвивати вміння шукати рослину за описом.

Хід гри. Педагог описує рослина, називаючи його найхарактерніші ознаки. Хто першим визначить рослина, отримує фішку.

До 27 «відгадуємо загадки».

Мета: розширювати запас іменників в активному словнику.

Хід гри. Діти сидять на лавці. Вихователь загадує загадки про комах. Відгадав дитина сам загадує загадку. За відгадування і загадування загадки він отримує по одній фішці. Виграє той, хто набере більше фішок. Діти можуть самі придумати свою загадку.

До 28 » коли це буває?».

Мета: уточнити і поглибити знання про пори року.

Хід гри. Вихователь називає пори року і віддає фішку дитині. Дитина називає, що буває в цей час, і передає фішку іншому. Той додає нове визначення і передає фішку третьому.

До 29 » що навколо нас?».

Мета: навчити ділити дво — і трискладові слова на частини, вимовляти кожну частину слова.

Хід гри. На прогулянці діти відшукують навколо себе те, що має в назві одну частину (м’яч, мак, куля, будинок, сад), дві частини (паркан, кущі, квіти, пісок, трава), три частини (гойдалки, веранда, береза, машина). За кожну відповідь дитина отримує фішку, за їх кількістю визначається переможець.

До 30 «скажи, що ти чуєш».

Цілі: вчити вживати у відповідях повні речення; розвивати фразову мову.

Хід гри. Педагог пропонує дітям закрити очі, уважно послухати і визначити, які звуки вони почули (шум дощу, сигнали машини, шурхіт падаючого листа, розмова перехожих і т.д.). Діти повинні відповісти повним реченням. Виграє той, хто більше назве почутих звуків.

До 31 » хто ж я?».

Мета: вказати названу рослину.

Хід гри. Вихователь швидко вказує пальцем на рослину.Той, хто першим назве рослину і його форму (дерево, чагарник, трав’яниста рослина), отримує очко.

Ігри для дітей підготовчої групи

дидактична задача: уточнити знання дітей про час цвітіння окремих рослин (наприклад: нарцис, тюльпан — навесні, золота куля, айстри — восени і т.д.); вчити дітей класифікувати за певною ознакою, розвивати їх пам’ять, кмітливість.

Ігрова дія: гра може бути проведена так само, «як і коли це буває?», «вгадай, що де росте».

«смачна і корисна їжа»

Дидактична гра

Мета: вчити дітей розподіляти продукти за ступенем їх корисності для організму людини; закріплювати уявлення дітей про різноманітну їжу для людини (багатою вітамінами, смачною і корисною).

Матеріал: картинки із зображенням різноманітних продуктів харчування — овочі, фрукти, цукерки, м’ясо і т.д. (посібник «заходь в супермаркет»), діти вибирають з усіх продуктів ті, в яких багато вітамінів і які корисні для здоров’я людини, особливо навесні (фрукти, овочі, зелень).

» де заховано рослину?»

Дидактична гра

Дидактична задача: запам’ятати розташування предметів, знайти зміни в їх розташуванні.

Ігрові дії: пошуки змін у розташуванні рослин.

Правило: дивитися, що прибирає вихователь, не можна.

Обладнання: для першої гри потрібно 4-5 рослин, для наступних — до 7-8.

Варіант 1

Кімнатні рослини ставлять на столі в один ряд. Всіх дітей, що сидять півколом, вихователь просить добре розглянути і запам’ятати рослини і їх розташування, а потім закрити очі. В цей час педагог змінює рослини місцями (спочатку дві рослини, а потім два-три). «а тепер відкрийте очі і скажіть, що змінилося, — пропонує він. — які рослини переставлені? покажіть, де вони стояли раніше». (діти показують.)

Варіант 2.

Одну рослину можна прибрати. А решта зрушити так, щоб не було видно, якої рослини не стало. Діти повинні назвати заховане рослина.

Примітка

Дітям, які відчувають труднощі в грі, вихователь допомагає організувати її. Для цього пропонує 2-3 хлопцям пограти окремо від усіх. Дитячі стільці (4-5 штук) ставлять по колу, на кожному з них — рослина. Одна дитина стоїть в середині і відгадує, інший переставляє рослини (слід звернути увагу дітей, щоб обережно поводилися з рослинами).

» хто ким буде?«

Дидактична гра

Дитина відповідає на питання дорослого: «ким буде (або чим буде)… Яйце, курча, хлопчик, жолудь, насіннячко, ікринка, гусениця, борошно, залізо, цегла, тканина, учень, хворий, слабкий і т. Д.?». При обговоренні відповідей дитини важливо підкреслити можливість декількох варіантів. Наприклад, з яйця може бути пташеня, крокодил, черепаха, змія і навіть яєчня. За одну гру можна розібрати 6-7 слів.

Варіантом цієї гри є гра » ким був?». Сенс цієї гри полягає в тому, щоб відповісти на питання, ким (чим) був раніше: курча (яйцем), кінь (лошам), корова (телям), дуб (жолудем), риба (икринкой), яблуня (зернятком), жаба (головастиком), метелик (гусеницею), хліб (борошном), шафа (дошкою), велосипед (залізом), сорочка (тканиною), черевики (шкірою), будинок (цеглою), сильний (слабким) і т. П. Можна давати інші слова, що вимагають від дитини розуміння переходу однієї якості в інше. Кожному слову рекомендується підбирати варіанти відповідей.

» хто літає, стрибає, плаває?»

Підготовка до гри: педагог підбирає картинки із зображенням знайомих дітям тварин, птахів, комах, плазунів, які можуть бути класифіковані за принципом: «літають», «стрибають», «плавають». Зображення має бути реалістичним, чітким, без зайвих деталей. До гри повинні бути також приготовлені 3 кольорових квадрата (крута, трикутника), умовно позначають класифікацію: «літають» — зелений, «стрибають» — жовтий, «плавають» — синій.

Ігри для дітей підготовчої групи

«виростимо яблука»

Дидактична гра

Мета: вчити вільно і правильно використовувати знання про способи і послідовності робіт в саду. Виховувати повагу до садівників, дбайливе ставлення до результатів їх праці.

Ігрові завдання:» виростити » яблука.

Правила гри: приступати до кожного виду робіт своєчасно. Доповнювати один одного, не повторюючись.

Матеріал: рум’яні великі яблука. Сюжетні картинки приблизно такого змісту: садівники садять саджанці яблунь в заздалегідь приготовані ямки; білять стовбури яблунь в саду; збирають яблука і вантажать на машини; обрізають гілки; квітучий сад. Пастки для шкідників. Фішки у вигляді яблук. Над нижнім бортиком дошки намалюйте клітини (по числу картинок).

Діти розглядають і нюхають яблука. Їм не терпиться поласувати ними. Проте… Їх пригостять, якщо вони захочуть стати садівниками.

Роздайте сюжетні картинки (по одній на двох дітей). Уважно розглянувши їх, діти вирішують, коли вони повинні включитися в загальний розповідь.

Що перш за все робить садівник? можливо, діти піднімуть кілька картинок. Нехай спільно вирішать, яку роботу в саду треба починати першою. Обрану картинку виставляють на першій клітці дошки. Бажаючі можуть розповісти про цю роботу, але за умови, що кожен повідомить щось нове, не повторюючи іншого. За всяке нове повідомлення дається фішка. Потім діти вибирають наступну картинку. Не впливайте на їх вибір навіть в тому випадку, якщо порушується послідовність садових робіт. Але картинку поставте на місце в ряду, залишаючи клітку для картинки, що зображає попередній етап роботи в саду. Це послужить дітям сигналом про те, що вибір помилковий, і спонукає їх знайти картинку, яка повинна заповнити порожню клітку.

Коли картинка займе своє місце, починайте колективну розмову про неї, як описано вище. Іноді доводиться самому вихователю починати розповідь: «посадив садівник яблуневий сад…», а діти продовжують.

Доречно привести вірші-загадку: я розкриваю нирки, в зелені листочки дерева одягаю, посіви поливаю, руху повна, звуть мене… (весна)

Нарешті урожай вирощений і зібраний, дари садів прибули до дітей. Настав час пригостити їх яблуками. Але спочатку загадки: саме з кулачок, червоний бочок. Торкнеш пальцем-гладко, а відкусиш — солодко, (яблуко)

Я рум’яну матрьошку від подруг не відірву, почекаю, поки матрьошка впаде сама в траву, (яблуко)

Потім разом з дітьми згадайте, скільки праці коштує виростити ці соковиті смачні плоди.

Визначаючи найцікавіші повідомлення дітей по ходу гри, нагороджуйте їх фішками. Виграє набрав найбільшу кількість фішок.

При повторенні гри використовуйте інші картинки, придумайте нові ситуації.

«загадування бажань»

Словесна гра

Мета: допомогти дітям висловити свою індивідуальність , висловлюючи найзаповітніші мрії, і в той же час вчити їх порівнювати свої дії з навколишньою природою, з діями товаришів, як би вписуючи в загальний сюжет свої елементи. Закріпити знання екологічної заповіді»не нашкодь».

Дітей добре розташувати по колу. Нехай уявлять собі, що тут збуваються всі бажання. Кожна дитина по черзі загадує такі бажання, наприклад:

— якби я був котом, я б…

— якби я був яким-небудь звіром, я б…

— якби я став птахом, я б…

— якби я став комахою, я б…

— якби я був квіткою, я б…

— якби я став деревом, я б…

— якби я був слоном, я б…

Кожна дитина складає невелику розповідь, продумуючи своє життя в цій ролі. Можна заздалегідь домовитися-реальні або фантастичні розповіді складаємо. Коли діти освоять цю гру, можна об’єднати «бажання». Кожен наступний загадує своє бажання дитина може вписуватися в сюжет попереднього оповідання і т.д.

«консервний завод»

Дидактична гра

Зміст знань: розповісти дітям про те, що на консервному заводі овочі та фрукти переробляють для подальшого зберігання. З фруктів і ягід варять варення, роблять соки. Овочі йдуть на консерви для супів, салатів, фрукти і овочі іноді сушать для приготування різних страв. Перш ніж відправити на переробку, овочі та фрукти сортують. Самі стиглі відбирають для соків.

Дидактичне завдання: визначити стиглість плодів за зовнішньою ознакою (забарвленням, величиною, щільністю), згрупувати овочі і фрукти за ступенем стиглості.

Правила: розносити овочі і фрукти по цехах можна, тільки правильно відібравши і пояснивши, які з них зрілі, а які ні. Визначити, з чого можна приготувати соки, що законсервувати або відправити сушити.

Обладнання: на трьох-чотирьох столах ставлять «вивіски» цехів: сухофруктів, соків, консервів, варення. На столиЗамість вивісок можна поставити готові продукти: сухий компот, томатний сік, консервовані овочі або фрукти, варення.

Діти виконують ролі завідувача і робітників. Завідувач складом видає продукти і розподіляє їх по цехах в залежності від ступеня зрілості: самі стиглі — на сік, стиглі м’які — на варення, стиглі щільні — на компоти, інші — сушити. Він намагається правильно відібрати продукти і дати точні пояснення робітникам, які плоди брати, а які ні, в який цех їх відносити. Робітники відбирають і сортують овочі та фрукти, пам’ятаючи отримані вказівки і орієнтуючись на вивіску. Решта спостерігають і перевіряють правильність виконання завдань, оцінюють роботу.

«екосистемне доміно»

Дидактична гра

Місце: групове приміщення.

Матеріали: щільний папір, кольорові фломастери, олівці, ножиці.

Поняття і взаємозв’язки: харчовий ланцюг, хижак — жертва, виробник — споживач. Стабільність екосистем.

Мотивація: поговоріть з дітьми про певну екосистему діти повинні з’ясувати, які тварини і рослини відносяться до неї. А які б в ній не вижили.

Завдання: оберіть рослини та тварин, які проживають у цій екосистемі (ліс, луг, поле), запишіть (замалюйте) їх у заздалегідь заготовлені таблички у формі доміно.

Ведучий заздалегідь готує таблички для запису тварин і рослин за кількістю грають в групах. Після розповіді про дану екосистему діти називають якомога більше назв її мешканців. Потім всією групою складають розгалужену харчовий ціп; як мінімум з 10 тварин (рослин). У довільному порядку записують їх назви в заготовлену таблицю. Таблицю розрізають на картки доміно. Правила такі ж, як і в звичайному доміно. Картки можна прикладати з усіх боків, враховуючи реальні взаємозв’язки.

«енергія»

Дидактична гра

Мета: дати дітям уявлення про біоценоз луки, відзначити відмінності між двома місцями проживання — лісом і лугом. Познайомити дітей з харчовими відносинами між живими істотами, ввести поняття»харчовий ланцюг».

Реквізит: ляльки, тарілка з печивом.

Схема заняття:

1. показати дітям ляльковий спектакль » хто найважливіший на лузі?»після вистави обговорити важливість спільного проживання різних істот, їх взаємозв’язок один з одним. Особливу увагу приділити розгляду харчових зв’язків.

2. запропонувати пограти в гру» харчовий ланцюжок», роздавши дітям ролі персонажів лялькового спектаклю.

Дійові особи: сонце (1 особа), трава (6 осіб), мишка (3 особи), лисиця (1 особа).

Перед початком гри обговоріть роль сонця у виставі.

Сонце бере в руки тарілку з печивом (12 штук) і передає «енергію» траві — по дві штуки кожної травинці. Одне печиво кожна травинка з’їдає-ця «енергія» витрачається на підтримку життєвих процесів травинки, а друге передає мишкам. Частина «енергії» (одне печиво) мишка витрачає на себе, а частина (друге печиво) віддає лисиці. Таким чином, у лисиці виявляється три печива. Частина «енергії» лисиця витрачає, а решту може передати тому, хто зможе її з’їсти.

Після гри обов’язково обговорити з дітьми процес передачі енергії. Хто отримав енергію безпосередньо від сонця? тільки трава може отримувати енергію від сонця! скільки б лисиці і миші не засмагали, їсти їм все одно хочеться. Хто отримав енергію від трави? миші-травоїдні тварини. Хто отримав енергію від мишей? лисиця-м’ясоїдна тварина.

Виготовити колективний колаж «луг». Розділити дітей на кілька груп і роздати їм набори картинок із зображенням різних рослин і тварин. Запропонувати кожній групі зробити колективний колаж на тему «луг», наклеївши на аркуш паперу зображення тільки тих тварин і рослин, які живуть на лузі постійно. На завершення пропонується намалювати ліс таким, яким він був на початку гри (або наклеїти малюнки).

Дидактична гра являє собою багатопланове, складне педагогічне явище: вона є і ігровим методом навчання дітей дошкільного віку, і формою навчання, і самостійною ігровою діяльністю, і засобом всебічного виховання особистості дитини.

«природа і людина».

Мета: систематизувати знання дітей про те, що створено людиною, а що дає людині природа.

Хід гри. «що зроблено людиною?» — запитує вихователь і передає одному з гравців який-небудь предмет (або кидає м’яч). Дитина відповідає і передає м’яч або предмет поруч стоїть дитині, і так по всьому колу. Після завершення кола вихователь задає нове питання: «що створено природою?»гра повторюється по новому колу; дитина, яка не зуміла відповісти, виходить за коло і пропускає його, якщо ж придумає і назве слово, то знову приймається в гру.

«навпаки».

Мета: розвивати у дітей кмітливість, швидкість мислення.

Хід гри. Вихователь називає слово, а діти повинні назвати протилежне. (далеко-близько, верхній-нижній і т. Д.)

« назви рослина з потрібним звуком».

Мета: розвивати у дітей фонематичний слух, швидкість мислення.

Хід гри. Вихователь каже: «придумайте рослини, назва яких починається зі звуку» а«,»к»,…».

«назви три предмети».

Хід гри. Які предмети можна назвати одним словом: квіти, птахи і т. Д.

» квіти!» — вимовляє педагог і після невеликої паузи кидає м’яч дитині. Той відповідає:»ромашка, троянда, волошка».

«додай склад».

Хід гри. Вихователь називає один склад і кидає м’яч. Зловив його повинен доповнити, щоб вийшло слово, наприклад: ма – ма, кни – га дополнивший слово кидає м’яч вихователю.

«скажи по-іншому».

Мета: вчити дітей підбирати синонім – слово, близьке за значенням.

Хід гри. Вихователь каже, що в цій грі діти повинні будуть згадати слова, схожі за змістом на те слово, яке він назве.

«моя хмара».

Мета: розвиток уяви, емоційної сфери, образного сприйняття природи (гра також виконує роль релаксаційної паузи).

Хід гри. Діти зручно влаштовуються на галявині, травичці, заспокоюються і закривають очі.

Завдання. Уявити собі відпочинок на галявині. Звучать голоси птахів, пахне травами і квітами, по небу пливуть хмари. Потрібно вибрати хмара на небі і сказати, на що воно схоже, розповісти про нього.

«знайди листок, як на дереві».

Мета: вчити класифікувати рослини за певною ознакою.

Хід гри. Вихователь ділить групу дітей на кілька підгруп. Кожній пропонує добре розглянути листя на одному з дерев, а потім знайти такі ж на землі. Педагог каже:»давайте подивимося, яка команда швидше знайде потрібні листя». Діти починають пошуки. Члени кожної команди, виконавши завдання, збираються біля дерева, листя якого вони шукали.

Виграє та команда, яка збереться біля дерева першої, або та, яка збере більше листя.

«закінчи пропозицію».

Цілі: вчити розуміти причинні зв’язки між явищами; вправляти в правильному виборі слів.

Хід гри. Вихователь починає пропозицію: «я одягла теплу шубу, тому що…», «діти наділи панами тому що…», «йде сильний сніг тому, що настала…»

«не помилилися».

Цілі: розвивати швидкість мислення; закріпити знання дітей про те, що вони роблять в різний час доби.

Хід гри. Вихователь називає різні частини доби або дії дітей. А діти повинні відповісти одним словом:» снідаємо«,» вмиваємося», назвати, коли це буває.

«літає – не літає».

Мета: розвивати слухове увагу.

Хід гри. Вихователь каже дітям: «якщо я назву предмет, який літає, ви піднімаєте руку або ловите м’яч. Вам потрібно бути уважними, тому що я буду піднімати руки і тоді, коли предмет літає, і тоді, коли він не літає. Хто помилиться, заплатить фішкою».

» хто більше знає?».

Мета: розвивати пам’ять, винахідливість, кмітливість.

Хід гри. Вихователь, тримаючи в руці склянку, запитує, для чого він може бути використаний. Хто більше назве дій, той і виграв.

«знайди предмет тієї ж форми».

Хід гри. Вихователь піднімає малюнок кола, а діти повинні назвати якомога більше предметів такої ж форми.

«відгадайте, що за рослина».

Мета: описати предмет і дізнатися його за описом.

Хід гри. Вихователь пропонує одній дитині описати рослина або загадати про нього загадку. Інші діти повинні відгадати, що це за рослина.

Мета: вчити порівнювати предмети; знаходити в них ознаки відмінності; подібності, дізнаватися предмети за описом.

Хід гри. Наприклад: одна дитина загадує, а інші діти повинні відгадати: «повзли два жука. Один червоненький з чорними крапками, інший чорненький…»

«що це за птах?».

Мета:Вчити дітей описувати птахів за характерними ознаками і за описом дізнаватися їх.

Хід гри. Вихователь призначає ведучого, який зображує звички птиці або описує характерні ознаки її, інші діти повинні відгадати.

«вгадай, що в мішечку».

Мета: описати ознаки, що сприймаються на дотик.

Хід гри. Вихователь в мішечок складає овочі і фрукти. Дитина повинна на дотик визначити, що у нього в руці, і загадати загадку про це, щоб діти могли відгадати, що в руках у ведучого.

«придумай сам».

Мета: вчити правильно складати речення із заданою кількістю слів.

Хід гри. Дати дітям опорні слова: осінь, листопад, дощ, сніжинки. Попросити придумати пропозиції з 3-5 слів. Дитина, першим склав пропозицію, отримує фішку.

» відгадай-ка!».

Мета: розвивати вміння описувати предмет, не дивлячись на нього, виділяти в ньому істотні ознаки, за описом дізнаватися предмет.

Хід гри. За сигналом вихователя дитина, який отримав фішку, встає і дає опис по пам’яті будь-якого предмета, а потім передає фішку тому, хто буде відгадувати. Відгадавши, дитина описує свій предмет, передає предмет наступного і т.д.

«вершки і корінці».

Мета: вправляти в класифікації овочів (що в них їстівне – корінь або плоди на стеблі).

Хід гри. Вихователь уточнює з дітьми, що вони будуть називати вершками, а що корінцями. Вихователь називає який-небудь овоч, а діти швидко відповідають, що в ньому їстівне.

«лісник».

Мета: нагадати і закріпити уявлення про зовнішній вигляд деяких дерев і чагарників, про складові частини (стовбур, листя, плоди і насіння).

Хід гри. Вибирається один «лісник», інші діти – його помічники. Вони прийшли допомогти йому збирати насіння, для нових посадок. «лісник» каже:»на моїй ділянці росте багато … (беріз, кленів, тополь), давайте наберемо насіння».

Він може тільки описати дерево, не називаючи його. Діти шукають насіння, збирають їх і показують «ліснику». Виграє той, хто більше набрав насіння і не помилився.

«буває – не буває» з м’ячем.

Мета: розвивати пам’ять, мислення, швидкість реакції.

Вихователь вимовляє словосполучення і кидає м’яч, а діти повинні швидко відповісти.

Іній влітку… (не буває).

Сніг взимку … (буває).

Мороз влітку …(не буває).

Крапель влітку …(не буває).

» що це таке?».

Мета: розвивати логічне мислення, пам’ять, кмітливість.

Хід гри. Вихователь загадує предмет живої або неживої природи і починає перераховувати його ознаки, а діти продовжують. Наприклад: яйце-овальне, біле, велике, зверху тверде, поживне, можна зустріти в магазині, їстівне, з нього вилуплюються пташенята.

«дізнайся, чий лист».

Мета: вчити впізнавати рослини по листу.

Хід гри. На прогулянці зібрати опале листя з дерев, чагарників, показати дітям, запропонувати дізнатися, з якого дерева, і знайти доказ (схожість) з неопалим листям, що мають різноманітну форму.

«розкажи без слів».

Цілі: закріплювати уявлення дітей про осінні зміни в природі; розвивати творчу уяву, спостережливість.

Хід гри. Діти в колі, вихователь пропонує їм зобразити осінню погоду мімікою обличчя, жестами рук, рухами.

Показати, що стало холодно. Діти ежатся, гріють руки, жестами надягають на себе шапки і шарфи.

Показати, що йде холодний дощ. Відкривають парасольки, піднімають коміри.

«знайдіть, що опишу».

Мета: розвивати вміння шукати рослину за описом.

Хід гри. Педагог описує рослина, називаючи його найхарактерніші ознаки. Хто першим визначить рослина, отримує фішку.

«отгадываем загадки».

Мета: розширювати запас іменників в активному словнику.

Хід гри. Діти сидять на лавці. Вихователь загадує загадки про комах. Відгадав дитина сам загадує загадку. За відгадування і загадування загадки він отримує по одній фішці. Виграє той, хто набере більше фішок. Діти можуть самі придумати свою загадку.

» коли це буває?».

Мета: уточнити і поглибити знання про пори року.

Хід гри. Вихователь називає пори року і віддає фішку дитині. Дитина називає, що буває в цей час, і передає фішку іншому. Той додає нове визначення і передає фішку третьому.

» що навколо нас?».

Мета: навчити ділити дво — і трискладові слова на частини, вимовляти кожну частину слова.

Хід гри. На прогулянці діти відшукують навколо себе те, що має в назві одну частину (м’яч, мак, куля, будинок, сад), дві частини (паркан, кущі, квіти, пісок, трава), три частини (гойдалки, веранда, береза, машина). За кожну відповідь дитина отримує фішку, за їх кількістю визначається переможець.

«скажи, що ти чуєш».

Цілі: вчити вживати у відповідях повні речення; розвивати фразову мову.

Хід гри. Педагог пропонує дітям закрити очі, уважно послухати і визначити, які звуки вони почули (шум дощу, сигнали машини, шурхіт падаючого листа, розмова перехожих і т.д.). Діти повинні відповісти повним реченням. Виграє той, хто більше назве почутих звуків.

» хто ж я?».

Мета: вказати названу рослину.

Хід гри. Вихователь швидко вказує пальцем на рослину. Той, хто першим назве рослину і його форму (дерево, чагарник, трав’яниста рослина), отримує очко.

«знайди пару».

Мета: розвивати швидкість мислення, слухове увагу, кмітливість.

Хід гри. Вихователь роздає дітям по одному листу і каже: «подув вітер. Всі листочки розлетілися». Почувши ці слова, діти кружляють з листочками в руках. Потім педагог дає команду: «раз, два, три – пару знайди!»кожен повинен стати поруч з тим деревом, лист від якого тримає в руках».

«виправи помилку».

Мета: вчити розуміти сенс пропозиції.

Хід гри. Вихователь каже дітям: «я буду читати вам пропозиції. Але в них допущені помилки, ви їх повинні виправити. Слухайте уважно:

Коза принесла корм дівчинці.

М’яч грає з сашею.

Дорога йде по машині.

Гена розбив склом м’яч і т.д.

«згадай різні слова».

Цілі: продовжувати вчити вслухатися в звучання слів; вправляти дітей в самостійному називанні слів і чіткому вимові звуків в них.

Хід гри. Діти стають в коло. Кожна дитина повинна згадати якесь слово і сказати його наступному, як би передати його, наступний говорить те ж одне слово, повернувшись до третьої дитини. По черзі всі діти повинні вимовити по одному слову. Через 3 кола гра зупиняється. Той, хто не зумів швидко назвати слово або повторив вже назване, виходить з кола.

Правила гри. Не можна повторювати одне слово двічі.

» стоп! паличка, зупинись»»

Цілі: продовжувати вчити вслухатися в звучання слів; вправляти в самостійному називанні слів і чіткому вимові звуків в них.

Хід гри. Діти стають в коло, вихователь – в центрі. Вихователь каже, що вони будуть описувати тварину і кожна дитина повинна щось сказати про нього. Наприклад: вихователь каже:» ведмідь «і передає паличку дитині, той каже:» бурий » і передає паличку наступному. Хто не зможе сказати, виходить з гри.

» хто де живе?».

Мета: закріплювати вміння групувати рослини за їх будовою (дерева, чагарники).

Хід гри. Діти будуть «білочками» і «зайчиками», а один (ведучий) – «лисицею». «білочки «ховаються за дерева, а» зайчики» – за кущики. «зайчики» і «білочки» бігають по галявині. За сигналом » небезпека, лисиця!»»білочки «біжать до дерева,» зайці» – до кущів. Хто неправильно виконав завдання « «лисиця» тих ловить.

«назви птицю з потрібним звуком».

Мета: розвивати фонематичний слух, швидкість мислення.

Хід гри. Вихователь каже: «придумайте птахів, в назві яких є букви а, к, …»

Хто більше назве, той і виграв.

» третій зайвий «(птахи).

Мета: закріплювати знання дітей про різноманіття птахів.

Хід гри. Вихователь каже дітям: «ви вже знаєте, що птахи можуть бути перелітними і зимуючими. Я зараз буду називати птахів упереміж, хто почує помилку, повинен грюкнути в долоні».

» птахи (звірі, риби)».

Мета: закріплювати вміння класифікувати і називати тварин, птахів, риб.

Хід гри. Діти стають в коло, ведучий називає птицю (рибу, тварина, дерево, квіти) і передає маленький м’ячик сусідові, той називає наступну птицю і т.д. Хто не зможе відповісти, виходить з кола.

» кому що потрібно?».

Цілі: вправляти в класифікації предметів; виробляти вміння називати предмети, необхідні людям певної професії.

Хід гри. Вихователь пропонує згадати, що потрібноДля роботи людям різних професій. Він називає професію, а діти відповідають, що потрібно для роботи в цій галузі. А в другій частині гри вихователь називає предмет, а діти кажуть, для якої професії він може стати в нагоді.

» яка? який? яке?».

Цілі: вчити підбирати визначення, відповідні даному прикладу, явищу; активізувати засвоєні раніше слова.

Хід гри. Вихователь називає якесь слово, а грають по черзі називають якомога більше ознак, відповідних даному предмету.

Білка – руда, спритна, велика, маленька, красива…

Пальто – тепле, зимове, нове, старе…

Мама – добра, ласкава, ніжна, кохана, дорога…

Будинок – дерев’яний, кам’яний, новий, панельний…

«де що можна робити?».

Мета: активізувати в мові дієслова, що вживаються в певній ситуації.

Хід гри. Вихователь задає питання, діти відповідають на них. Гра у вигляді змагання.

— що можна робити в лісі? (гуляти, збирати гриби, ягоди, полювати, слухати спів птахів, відпочивати.)

– що роблять у лікарні?

— що можна робити на річці?

» яка пора року?».

Цілі: вчити слухати поетичний текст; виховувати естетичні емоції і переживання; закріплювати знання про місяці кожної пори року і основні ознаки різних пір року.

Хід гри. Вихователь, звертаючись до дітей, каже, що письменник і поети у віршах оспівують красу природи в різні пори року, потім читає вірш, а діти повинні виділити ознаки пори року.

» яке що буває?».

Цілі: вчити класифікувати предмети за кольором, формою, за якістю, за матеріалом; порівнювати, зіставляти, підбирати якомога більше найменувань, що підходять під це визначення.

Хід гри. Давайте розповімо, що буває зеленим, – огірок, крокодил, листочок, яблуко, плаття, ялинка…

Широкої – річка, дорога, стрічка, вулиця… І т.д.

Виграє той, хто більше назве слів, за кожне правильно сказане слово дитина отримує фішку.

«шукай».

Мета: вчити правильно вживати в мові прикметники, узгоджуючи їх з іменниками.

Хід гри. Діти повинні протягом 10-15 секунд побачити навколо себе якомога більше предметів одного кольору, або однакової форми, або з одного матеріалу. За сигналом вихователя один починає перераховувати, інші його доповнюють. Виграє той, хто правильно назве більшу кількість предметів.

«хто більше слів придумає».

Цілі: активізувати словник; розширювати кругозір.

Хід гри. Педагог називає який-небудь звук і просить дітей придумати слова на певну тематику (наприклад, «осінь»), в яких зустрічається цей звук. Діти утворюють коло. Один з гравців кидає кому-небудь м’яч. Зловив повинен сказати слово з умовним звуком. Той, хто не придумав слово або повторює вже сказане ким-небудь, пропускає хід.

«придумай інше слово».

Мета: розширювати словниковий запас дітей.

Хід гри. Вихователь каже, що можна придумати з одного слова інше, схоже, наприклад: пляшка з-під молока – молочна пляшка.

Кисіль з журавлини – журавлинний кисіль.

Суп з овочів-овочевий суп.

Пюре з картоплі-картопляне пюре.

«хто більше згадає».

Мета: збагачувати словник дієсловами, що позначають дії процесу.

Хід гри. Карлсон просить дітей подивитися на картинки і розповісти про побачене.

Заметіль – мете, хуртовина, пуржит.

Дощ-

Ворона–

«про що я сказала?».

Мета: вчити розрізняти в слові кілька значень, порівнювати ці значення, знаходити загальне і різне в них.

Хід гри. Вихователь каже, що є слова близькі, є протилежні за змістом, а є слова, які вживають часто і називають ними багато різних предметів.

Вихователь називає слово, діти перераховують його значення.

Головка-голова дитини, ляльки, цибулі, часнику.

Голка — у шприца, ялинки, сосни, швейна, у їжака…

Ніс – у людини, пароплава, літака, чайника…

Вушко, ніжка, ручка, блискавка, горлечко, крило і т. Д.

» як сказати по-іншому?».

Мета: тренувати дітей в назві одного з синонімів.

Хід гри. Як можна сказати про це ж, але одним словом?

Сильний дощ-злива.

Сильний вітер-ураган.

Сильна спека-спека.

Брехливий хлопчик – брехун.

Боягузливий заєць – боягуз.

Сильний чоловік – силач…. І т. Д.

51 « що це означає?».

Мета: вчити поєднувати слова за змістом, розуміти пряме і переносне значення слів.

Хід гри. Чи можна так сказати? як ви розумієте цей вислів?

Свіжий вітер – прохолодний.

Свіжа риба – недавно виловлена, не псувалася.

Свіжа сорочка – чиста, випрасувана, випрана.

Свіжа газета – нова, щойно куплена.

Свіжа фарба – незасохла.

Свіжа голова – відпочила.

Глухий старий – той хто нічого не чує.

Глуха ніч – тиха, безлюдна, темна.

Глухий гавкіт собак – віддалений, погано чутний.

» скільки предметів?».

Цілі: вчити предметного рахунку; розвивати кількісні уявлення; розуміти і називати числівники.

Хід гри. Дітям дається завдання: знайти на вулиці і назвати предмети, які зустрічаються по одному. Після виконання знайти по 2, 3.

Завдання може бути змінено і так: знайти якомога більше однакових предметів.

«вчора, сьогодні, завтра»»

Мета: вчити правильно вживати прислівники часу.

Хід гри. Діти встають в коло. Педагог каже коротку фразу, наприклад:» ми ліпили… » – і кидає дитині м’яч. Зловив закінчує фразу, як би відповідаючи на питання коли: «вчора».

» хто ти?».

Хід гри. Вихователь придумує розповідь, в якому всі діти отримують ролі. Діти стають в коло, і вихователь починає розповідь, і при згадці свого персонажа дитина повинна встати і поклонитися. Діти повинні бути дуже уважні, і стежити не тільки за своєю роллю, а й ролями сусідів. Хто два рази «проспить» свою роль, виходить з гри.

» не позіхай «(птахи зимуючі, перелітні).

Мета: розвивати слухове увагу дітей, швидкість реакції на слова.

Хід гри. Вихователь дає всім дітям назви перелітних птахів і просить уважно стежити за ним. Як тільки прозвучить їх назва, вони повинні встати і грюкнути в долоні, хто прогавляв свою назву, виходить з гри.

«і я».

Мета: розвивати кмітливість, витримку, почуття гумору.

Хід гри. Вихователь говорить дітям, що буде розповідати історію. Коли він зупиниться, діти повинні сказати «» і я», якщо ці слова підходять за змістом. Якщо ж вони не підходять за змістом, то говорити їх не треба. Іду я одного разу до річки … (і я).

Рву квіти і ягоди…

По дорозі попадається мені квочка з курчатами…

Вони клюють зернятка…

Гуляють по зеленій травичці…

Раптом налетів шуліка.

Курчата і квочка злякалися…

І втекли…

Коли діти зрозуміють правила гри, вони самі зможуть придумувати короткі розповіді.

«доповни пропозицію».

Мета: розвивати мовну активність, швидкість мислення.

Хід гри. Вихователь говорить кілька слів пропозиції, а діти повинні доповнити його новими словами, щоб вийшло закінчене речення, наприклад: «мама купила…». «…книжки, зошити, портфель», – продовжують діти.

» де я був?».

Мета: утворювати форми знахідного відмінка множини одушевлених іменників.

Хід гри. Відгадайте, хлопці, де я була? я бачила медуз, морських коників, акул. Де ж я була? (на морі.)

А тепер, ви загадайте мені загадки, де ви були. Розкажіть, кого ви бачили. Тільки треба говорити, кого ви бачили у великій кількості. Головне в цій грі не відгадування, а загадування.

» це правда чи ні?».

Мета: знаходити неточності в тексті.

Хід гри. Вихователь каже: «послухайте уважно вірш. Хто більше помітить небилиць, того, чого не буває насправді».

Тепла весна зараз, виноград дозрів у нас.

Кінь рогатий на лузі влітку стрибає в снігу.

Пізньої осені ведмідь любить в річці посидіти.

А взимку серед гілок «га-га-га» співав соловей.

Швидко дайте мені відповідь: це правда чи ні?

Діти знаходять неточності і замінюють слова і пропозиції, щоб вийшло правильно.

«знайди протилежне слово».

Мета: підбирати протилежні за змістом слова в завданнях різного типу.

Хід гри. Педагог пропонує дітям відповісти на питання: «якщо суп не гарячий, то значить він який?», «якщо в кімнаті не світло, то як?», «якщо ніж не гострий, то він…», «якщо сумка не легка, то вона…» і т. Д.

«требаСказати по-іншому»»

Мета: підібрати до словосполучення слова, близькі за змістом.

Хід гри. Вихователь каже: «у одного хлопчика був поганий настрій. Якими словами можна про нього сказати? я придумала слово «сумний». Давайте спробуємо замінити слова в інших реченнях»»

– дощ іде – ллє.

– хлопчик йде – крокує.

– чисте повітря – свіже.

» хто знайде коротке слово?».

Хід гри. Вихователь говорить дітям, що дізнатися, довге слово або коротке, можна по кроках. Він вимовляє « » суп » і одночасно крокує. Педагог каже, що вийшов тільки один крок, так як це коротке слово. Діти шикуються уздовж лінії, і по одному починають вимовляти слова і робити кроки. Хто вимовить невірно, виходить з гри.

«говори, не затримуй».

«відгадай слово».

Мета: розвивати мовну активність.

Хід гри. Вихователь пояснює правила гри: ведучий загадує слово, але говорить тільки перший склад: «лі-». Діти підбирають слова: лисеня, лілія, липа і. Т. Д.

Як тільки хтось вгадає, він стає провідним і гра починається спочатку.

«говори, не затримуй».

Мета: розвивати мовну активність, словниковий запас.

Хід гри. Діти стоять, утворюючи коло. Один з них першим говорить слово по частинах, що стоїть поруч повинен сказати слово, що починається з останнього складу щойно вимовленого слова. Наприклад: ва-за, за-ря, ря-бі-на і т.д. Діти, які помилилися або не змогли назвати слово, стають за коло.

«стукіт та стукіт, знайди слово, милий друг».

Мета: закріпити отримані навички виділення складів.

Хід гри. Діти стають в коло, вихователь в середині. В руках у нього бубон. Вихователь вдаряє в бубон 2 рази, діти повинні назвати рослини (тварин), в назві яких 2 склади, потім вдаряє 3 рази (тварини з трьома складами і т.д.).

«подорож».

Мета: знайти дорогу за назвами знайомих рослин та інших природних об’єктів.

Хід гри. Вихователь вибирає одного-двох провідних, які за помітними орієнтирами (дерева, чагарники, клумби з певними рослинами), визначають дорогу, по якій повинні пройти всі діти до захованої іграшки.

» про що ще так говорять?».

Цілі: закріплювати і уточнювати значення багатозначних слів; виховувати чуйне ставлення до сполучуваності слів за змістом.

Хід гри. Підкажіть карлсону, про що ще можна так сказати:

Йде дощ – сніг, зима, хлопчик, собака, дим.

Грає-дівчинка, радіо.

Гіркий-перець, ліки.

«так – ні».

Мета: вчити мислити, логічно ставити питання; робити правильні умовиводи.

Хід гри. Одна дитина (ведучий) відходить в сторону. Вихователь з дітьми вибирають тварину, наприклад кішку.

Ведучий. Це птах?

Діти. Ні.

Ведучий. Це звір?

Ведучий. Звір дикий?

Діти. Ні.

Ведучий. Він нявкає?

«мисливець».

Мета: вправляти в умінні класифікувати і називати тварин, риб, птахів і т. Д.

Хід гри. Діти стають перед межею, в кінці ділянки стільчик. Це «ліс», «озеро», «ставок». Сюди відправляється один з гравців — »мисливець». Стоячи на місці, він вимовляє такі слова: «я йду в ліс на полювання. Буду полювати на…» тут він робить крок вперед і каже: «…зайців», робить другий крок… При кожному кроці дитина називає одну тварину. Не можна повторюватися. Переможцем вважається той, хто дійшов до зазначеного місця першим або пройшов далі.

«назви три предмети».

Мета: тренувати дітей в класифікації предметів.

Хід гри. Вихователь каже:» чоботи«, – і кидає м’яч дитині, той повинен відповісти, що це – одяг, взуття, головний убір і т.д.

» знайди предмет тієї ж форми » (2-й варіант).

Мета: уточнити уявлення про форму предметів.

Хід гри. Вихователь або один з гравців називає предмети живої або неживої природи і просить назвати геометричну фігуру, на яку схожий цей предмет. Наприклад: гора-трикутник, дощовий черв’як-крива і т.д.

«вгадай, що в мішечку» (2-й варіант).

Мета: описати ознаки предметів, що сприймаються на дотик.

Хід гри. Дитина двома словосполученнями описує взятий в мішечку предмет, а грають діти повинні визначити, що ж намацав в мішечку дитина.

» що це за птах?»»2-й варіант).

Мета: вчити описувати птахів за характерними ознаками, звичками і за описом дізнаватися їх.

Хід гри. Ведучий називає один яскрава ознака птиці, діти повинні по ньому вгадати, що це за птах. Наприклад: птах любить сало (синичка), у птиці червоний бере (дятел) і т.д.

«загадай, ми відгадаємо».

Цілі: уточнити і розширити знання про дерева і чагарники; назвати їх ознаки, описувати і знаходити їх за описом.

Хід гри. Діти описують будь-яку рослину в наступному порядку: форма, кількість стовбурів, зростання, забарвлення. Ведучий за описом повинен дізнатися рослина. Фішки отримує відгадав і загадав дитина.

Якщо дитина згадає або придумає свою загадку, він отримує додаткові фішки.

» що це за комаха?».

Цілі: уточнювати і розширювати уявлення про життя комах; описувати комах за характерними ознаками; виховувати дбайливе ставлення до природи.

Хід гри. Діти діляться на 2 підгрупи. Діти однієї підгрупи описують комаха, а інший-повинні вгадати, що це.

» чи пам’ятаєш ти ці вірші?».

Мета: розвивати мовлення дітей.

Хід гри. Педагог читає уривки з віршів, знайомих дітям. Діти повинні вимовляти пропущені слова. Наприклад:

Де обідав горобець?

В зоопарку у… (звір).

Ви не стійте занадто близько:

Я … (тигреня), а не … (кицька).

Вітер по морю … (гуляє)

І … (кораблик) підганяє. І т. Д.

» скажи, що ти чуєш?».

Мета: розвивати фразову мову.

Хід гри. Педагог пропонує дітям закрити очі, уважно послухати і визначити, які звуки вони почули (щебет птахів, сигнали машини, шурхіт падаючого листа, розмова прихожих і т.д.).

Правила гри. Діти повинні відповісти повним реченням.

Що відбувається в природі?».

Мета: закріплювати вміння вживати в мові дієслова, узгоджувати слова в реченні.

Хід гри. Дорослий, кидаючи м’яч дитині, задає питання, а дитина, повертаючи м’яч, повинен відповісти на поставлене запитання. Гру бажано проводити по темі.

Приклад: тема «весна».

Дорослий. Сонце що робить? діти. Світить, гріє.

Струмки що роблять? біжать, дзюрчать.

Сніг що робить? темніє, тане.

Птахи що роблять? прилітають, співають.

Крапель що робить? дзвеніти.

«добре – погано».

Мета: продовжувати закріплювати знання про правила поведінки на природі.

Хід гри. Вихователь показує дітям значки правил поведінки на природі, діти повинні якомога повніше розповісти про те, що там зображено, що можна і що не можна робити і чому.

«хто знає, нехай продовжить».

Мета: розвивати вміння узагальнювати і класифікувати.

Хід гри. Вихователь називає узагальнюючі слова, а діти – видове поняття.

Вихователь. Комаха-це …

Діти. Муха, комар…

«хто більше згадає».

Мета: збагачувати словник дітей дієсловами, що позначають дії процесу.

Хід гри. Карлсон просить подивитися на картинки і розповісти, які дії там відбуваються.

Заметіль – мете, хуртовина, пуржит.

Дощ – ллє, мрячить, накрапає, капає, починається, хльостає…

Ворона – літає, каркає, сидить, їсть, п’є, сідає… І т. Д.

» що зайве?»»1-й варіант).

Хід гри. Вихователь називає чотири ознаки різних пір року:

Птахи відлітають на південь.

Розцвіли проліски.

Пожовкли листя на деревах.

Йде збирання врожаю.

Діти уважно слухають, називають зайвий ознака, пояснюють, чому він зайвий.

» що зайве?»»2-й варіант).

Цілі: розвивати слухове увагу; закріплювати знання ознак різних пір року.

Хід гри. Вихователь називає чотири ознаки погоди різних пір року:

Йде сніг (діти наділи шуби).

Похмуро (діти взяли парасольки).

Ллє проливний, холодний дощ (діти сидять в групі).

Світить спекотне сонце (діти наділи панамки, шорти і маєчки).

Діти уважно слухають, називають зайвий ознака, пояснюють, чому він зайвий, і називають, до якої пори року він відноситься.

«магазин «квіти»».

Мета: вчити групувати рослини за місцем зростання, описувати їх зовнішній вигляд.

Хід гри. Діти виконують ролі продавців і покупців. Щоб купити, треба описати рослина, яке вибрав, але не називати його, а тільки сказати, де воно росте. «продавець» повиненЗдогадатися, що це за квітка, назвати його і відділ, в якому він стоїть (польових, садових, кімнатних), потім видати «покупку».

«назви тварина, комаха з потрібним звуком».

Мета: розвивати фонематичний слух, швидкість мислення.

Хід гри. Вихователь пропонує: придумати комах, в назві яких зустрічаються букви а, к.

Хто більше назве, той і виграв.

«що я бачив у лісі».

Мета: вправляти в умінні класифікувати і називати тварин, риб, птахів, комах і т.д.

Хід гри. Діти стають перед межею, в кінці ділянки стільчик. Це «ліс», «озеро», «ставок». Сюди відправляється «мандрівник» — один з гравців. Стоячи на місці, він вимовляє такі слова:» я йду по лісі і бачу… «тут він робить крок вперед і каже:»…зайця». При кожному кроці дитина називає одну тварину. Не можна повторюватися. Йде друга дитина і називає комах, третій птахів і т.д. Переможець вважається той, хто дійшов до стільчика першим або пройшов далі.

» що кому подобається?».

Мета: уточнити знання про те, чим харчуються окремі комахи.

Хід гри. Діти стоять у колі. Вихователь кидає дитині м’яч і називає комаха, дитина повинна сказати, чим воно харчується.

«назви трьох птахів».

Мета: тренувати дітей в класифікації птахів.

Хід гри. Вихователь називає дітям птахів. «птахи перелітні», – вимовляє педагог і після невеликої паузи кидає м’яч дитині. Той відповідає:»ластівка, стриж, жайворонок». » птахи зимуючі «… » птахи лісу»…

«де що росте?».

Цілі: вчити розуміти процеси, що відбуваються в природі; дати уявлення про значення рослин; показати залежність всього живого на землі від стану рослинного покриву.

Хід гри. Вихователь називає різні рослини і чагарники, а діти вибирають тільки ті, що ростуть на ділянці дитячого садка. Якщо ростуть на ділянці, діти плескають в долоні або стрибають на одному місці (рух можна вибрати будь – який), якщо немає-діти мовчать. (яблуня, груша, малина, мімоза, ялина, саксаул, обліпиха, береза, вишня, апельсин, липа, клен, баобаб, мандарин.)

Якщо діти впоралися успішно, можна дерева перераховувати швидше: слива, осика, каштан, кава, горобина, платан, дуб, кипарис, сосна, алича, тополя.

В кінці гри підводять підсумок, хто назвав більше дерев.

«повторюйте один за одним».

Мета: розвивати увагу, пам’ять.

Хід гри. Граючий називає будь-яке слово (тварина, комаха, птицю). Другий повторює назване слово і додає своє. Той, хто помиляється, вибуває з гри.

» третій зайвий «(комахи).

Мета: закріплювати знання дітей про різноманіття комах

Хід гри. Вихователь каже дітям: «ви вже знаєте, хто такі комахи. Я зараз буду називати комах та інших живих істот упереміж, хто почує помилку, повинен грюкнути в долоні».

Мета: навчати дітей в умінні повзати.

Учасники стоять у двох колонах. Перший робить крок вперед, і приймає упор, лежачи зігнувшись. Другий учасник проповзає під першим заданим способом (по-пластунськи, на низьких четвереньках з опорою на передпліччя) і приймає це ж положення поруч з першим. Рух починає третій учасник і т.д.

Завдання виконується 2-3 рази поспіль. Виграє та команда, яка швидше переповзе за орієнтир.

Варіант 1

Побудувавшись в шеренги, команди приймають вихідне положення – упор лежачи на зігнутих руках. Напрямні і замикаючі стоять обличчям один до одного. В руках у напрямних м’ячі. За сигналом гравці віджимаються в упор лежачи і, піднімаючи таз, приймають положення упору зігнувшись. Направляючий поштовхом двох рук перекочує м’яч по тунелю і лягає на підлогу. Замикає, піймавши м’яч, перебігає на місце направляючого. В цей час всі інші гравці згинають руки, лягають в і.п. Естафета закінчується, коли направляючий повернеться на своє місце.

Варіант 2

Ті ж умови, але і.п. – упор сидячи ззаду, а в момент прокату м’яча – упор лежачи ззаду.

» збий грушу»

(гра середньої рухливості)

Мета: рівновага, кидки м’яча, метання.

Учасники гри діляться на 2 команди. Перша «» груші», діти встають на лавку, поставлену поперек залу. Гравці другої команди,» метальники», беруть по одному м’ячу (d=15,25 см) і шикуються в шеренгу на відстані 5-6 м від лавки. За сигналом «метальники «по черзі кидають м’яч, намагаючись збити»грушу». Гра проводиться 5-6 разів, підраховується загальна кількість збитих груш. Виграє команда, яка збила більшу кількість груш. Збитим вважається той гравець (»груша»), в якого потрапив м’яч або він сам зістрибнув на підлогу.

Обидві команди стоять на паралельних лавках.

Лавка «метальників «стоять перпендикулярно лавці з» грушами «на відстані 5-6 м, перед кидком гравець – » метальник» пробігає по лавці.

» спритні пальці»

(гра малої рухливості)

Мета: розвивати здатність до рухової імпровізації, рухової винахідливості, здатність координувати дії при спільному вирішенні рухових завдань.

По залу розсипаються дрібні предмети: шматочки від гумових килимків, фломастери, кульки, пластмасові пробки і т.п. Гравці збирають їх, захоплюючи пальцями ніг (один предмет – правою ногою, інший – лівою ногою), і беруть в руки.

Коли всі предмети зібрані, гравці сідають на підлогу, і кожен розкладає з того, що він зібрав, якусь композицію (будинки, квіти, кораблі, ліс і т.д.).

Не дозволяється брати предмети з підлоги руками.

Правою ногою збирати предмети в ліву руку, лівою ногою – в праву руку.

«вудка»

(гра високої рухливості)

Мета: вправляти в стрибках.

Гравці стоять по колу. Ведучий, перебуваючи в середині, крутить мотузку з мішечком на кінці так, щоб мішечок летів на висоті 5-10 см від підлоги. Всі стрибають через мотузочку, а зачепив її отримує одне штрафне очко, після чого гра триває. Виграють стрибуни, які отримали менше число штрафних очок після 8-12 кіл мотузочки під ногами.

«переправа на плотах»

(гра середньої рухливості)

Мета: сприяти розвитку рівноваги.

Команди побудовані в колони по одному перед стартовою рисою (»на березі»), в руках у направляючого по два гумових килимка (плоти).

За сигналом він кладе один килимок перед собою на підлогу і на нього швидко стають два, три або чотири людини (в залежності від довжини і ширини килимка). Потім направляючий кладе на підлогу другий килимок, і вся група перебирається на нього, передаючи перший килимок далі. І так, по черзі, перескакуючи з килимка на килимок, група переправляється через «річку» на протилежний «берег», де учасники залишаються за фінішною рисою, а один з гравців тим же способом повертається назад за наступною групою. Гравцям не дозволяється ставати ногами на підлогу. Учасники, які порушили цю умову, вибувають з гри (вважаються «потонулими»). Виграє команда першою і без втрат закінчила «переправу».

» відлуння»

(гра малої рухливості)

Мета: підвищити творчу активність дітей, пробудити фантазію, підняти настрій, розвивати зібраність, уважність, вміння управляти своїми емоціями і діями, навички колективної та злагодженої діяльності.

Гравці встають в коло. Перший гравець називає своє ім’я і показує будь-який рух (поворот, бавовна в долоні, стрибок і т.п.). Всі діти хором три рази повторюють ім’я і рух, намагаючись вимовляти з тією ж інтонацією, що і перший гравець. Потім наступна дитина називає своє ім’я і показує рух, все повторюють, і т.д., поки всі діти не назвуть свої імена.

«гаряча картопля»

(гра середньої рухливості)

Мета: передача м’яча.

Гравці стають в коло на відстані витягнутих рук. У двох гравців, що стоять на протилежних сторонах кола, — по м’ячу. За сигналом обидва гравці починають передавати м’ячі по колу в одному напрямку якомога швидше, щоб один м’яч наздогнав інший. Коли у одного з гравців виявляється два м’ячі, гра починається заново. Грають 4-5 хвилин, потім відзначають гравців, які добре передавали м’яч.

Вказівка

М’яч треба передавати кожному поруч стоїть, нікого не пропускаючи. Гравець, який упустив м’яч, повинен підняти його і, повернувшись на своє місце, передати сусідові.

Ускладнення

М’ячі різної маси. М’ячі різного розміру. Кількість м’ячів більше двох.

«поміняйся місцями»

(гра малої рухливості)

Діти стають в коло. Інструктор пропонує помінятися місцями тим дітям, у кого є що-небудь однакове: світле волосся, білі футболки, домашні тварини і т. П. Наприклад, інструктор каже: «нехай поміняються місцями ті, уКого є велосипед»» діти міняються місцями і т. Д. Гра проводиться 3-4 хвилини.

» замри»

(гра високої рухливості)

Мета: навчати дітей в умінні повзати і бігати.

Одну дитину вибирають «крижинкою», а інші розбігаються в різних напрямках. «крижинка» рахує до 5, а потім наздоганяє тікають. Коли до тих доторкається» крижинка», вони завмирають на місці в широкій стійці. Щоб розморозити їх, інші діти повинні проповзти між ногами заморожених. Гра проводиться 2-3 рази по 2-3 хвилини. Кожен раз вибирається нова»крижинка».

«будь уважний»

(гра малої рухливості)

Мета: підвищити творчу активність дітей, пробудити фантазію, підняти настрій, розвивати зібраність, уважність, вміння управляти своїми емоціями і діями, навички колективної та злагодженої діяльності.

Варіант 1

Педагог пропонує дітям виконати всі рухи, які він називає, але сам при цьому може показувати зовсім інші рухи. Наприклад, педагог каже: «руки в сторони!», в сам піднімає руки вгору і т. Д. Гра проводиться 2-3 хвилини. Її можна проводити як в колі, так і в будь-якому іншому побудові.

Варіант 2

Діти виконують те, що показує педагог, а не те, що він говорить.

«літає — не літає»

(гра малої рухливості)

Мета: підвищити творчу активність дітей, пробудити фантазію, підняти настрій, розвивати зібраність, уважність, вміння управляти своїми емоціями і діями, навички колективної та злагодженої діяльності.

Діти стоять в колі, в центрі – педагог. Він називає одухотворені і неживі предмети, які літають або не літають.

Називаючи предмет, педагог піднімає руки в сторони – вгору. Наприклад, каже:» птах літає, стілець літає, літак літає » — і т.д.

Діти повинні підняти руки в сторони – вгору, якщо названий літаючий предмет.

Варіант

Гру можна проводити під час повільної ходьби.

«у кого м’яч?»

(гра малої рухливості)

Мета: підвищити творчу активність дітей, пробудити фантазію, підняти настрій, розвивати зібраність, уважність, вміння управляти своїми емоціями і діями, навички колективної та злагодженої діяльності.

Діти встають в коло обличчям до центру, руки за спиною. У центрі кола ведучий з закритими очима. Ведучий дає маленький м’яч будь-якому з гравців. Діти починають непомітно передавати м’яч по колу за спинами. Ведучий, відкривши очі, намагається визначити, у кого м’яч, звертаючись до гравця: «оля, покажи руки!». Дитина, до якого звернувся ведучий, показує руки і знову ховає їх за спину. М’яч не можна довго тримати в руках. Не можна ведучому звертатися до дітей по порядку.

Якщо ведучий визначив, у кого м’яч, той гравець стає ведучим.

» день і ніч»

(гра середньої рухливості)

Мета: навчати дітей в умінні кидати і ловити м’яч

У кожного з дітей в руках по м’ячу. За командою » день!»діти виконують знайомі руху з м’ячем (кидки вгору, вниз, в стіну, в кільце, набивання м’яча на місці, в русі та ін.). По команді «ніч!»- завмерти в тій позі, в якій застала ніч.

Гра проводиться 3-4 хвилини.

«струмочки і озера»

(гра середньої рухливості)

Мета: вчити дітей бігати і виконувати перестроювання

Діти стоять в двох-трьох колонах з однаковою кількістю грають в різних частинах залу — це струмочки. На сигнал » струмочки побігли!»всі біжать один за одним в різних напрямках (кожен у своїй колоні).

На сигнал » озера!»гравці зупиняються, беруться за руки і будують кола озера. Виграють ті діти, які побудують коло.

за допомогою наведених нижче прикладів ігор, можна вирішувати ряд різних завдань

«воєвода »

Гравці по колу перекочують м’яч від одного до іншого, вимовляють:

Котиться яблуко в коло хороводу,

Хто його підняв, той воєвода…

Дитина, у якого в цей момент виявиться м’яч, — воєвода. Він каже:

Я сьогодні воєвода.

Я біжу з хороводу.

Біжить за колом, кладе м’яч на підлогу між двома гравцями. Діти хором кажуть:

Раз, два, не воронь і біжи, як кінь! гравці біжать по колу в протилежні сторони, намагаючись раніше напарника схопити м’яч. Той, хто першим добіг і схопив м’яч, котить його по колу. Гра триває.

«фігура»

Ведучий, обраний по лічилці, стоїть в середині залу. Діти під музику виконують різні рухи, а за сигналом: «стоп! раз, два, три! струнка фігура, скоріше замри!» — зупинятися.

Під час промовляння ведучим тексту грають приймають одну з заздалегідь обумовлених поз:

1. «вартовий» — ноги разом, лопатки зблизити.

2. «літак» — ноги нарізно, нахил вперед прогнувшись, руки в сторони.

3. «зірочка» — стійка ноги нарізно, руки за голову, лікті в сторону.

4. «балерина» — стоячи на правій нозі, зігнуту ліву поставити стопою на коліно правої, руки в сторони.

5. «єгипетський крок» – носок лівої ноги впирається в п’яту правої на одній лінії, голова гордо піднята, руки-трохи в сторони.

Ведучий йде між граючими і вказує на дітей, неправильно виконують свою стійку або рухаються. По ходу він намагається розсмішити грають.

«пошта »

По колу розкладаються обручі – адреси доставки пошти (назви населених пунктів і прилеглих міст). Кожен гравець отримує адресу.

У центрі стоїть листоноша, в обручах – гравці-адресати. Вихователь оголошує:» пошта йде з москви в петербург » (або якісь інші міста). Гравці, чиї міста названі, повинні швидко помінятися місцями. Листоноша в цей час прагне зайняти одне з вільних місць. Якщо йому це вдається, то залишився без місця гравець стає листоношею. Якщо листоноші довго не вдається зайняти вільне місце, то вихователь може оголосити: «пошта йде в усі міста», тоді всі діти змінюються один з одним місцями.

«скаче зайка»

По лічилці вибирається зайка. Діти, взявшись за руки, йдуть по колу з закритими очима. Зайка всередині кола пересувається стрибками на двох ногах в протилежному напрямку під текстовий супровід (вихователя або одного з дітей):

Скаче зайка швидконогий,

Скаче зайка по дорозі.

Раз, два, три, чотири, п’ять –

Зможе, хто його зловити?

Діти піднімають руки, роблячи воротця.

Зайка доторкається до одного з гравців і вистрибує з кола, продовжуючи стрибки за колом під текстовий супровід:

Ось звернув в лісочок зайка,

Підняв вушка, наздоганяй-ка,

Ей, не позіхай, зайчика наздоганяй!

Гравці відкривають очі. Після закінчення читання тексту осаленний дитина намагається наздогнати зайчика. Якщо йому це вдається, то зайка водить знову; якщо ж ні, стає сам зайчиком, і гра триває.

«космонавти »

По майданчику розкладаються обручі-ракети. Кожна ракета призначена для двох космонавтів. Грають на кілька людей більше, ніж місць в ракеті. Діти, промовляючи текст, йдуть по майданчику і виконують тренувальні вправи, готуючись до польоту:

Чекають нас швидкі ракети

Для польоту на планети.

На яку захочемо,

На таку полетимо!

Але в грі один секрет:

Запізнілим місця немає!

Хлопці розбігаються і попарно займають ракети. Встали в обруч діти піднімають його над головою, зсунувши плечі і щільно притулившись, один до одного спинами і потилицями. По команді: «зліт!»- космонавти приставними кроками рухаються по колу. За командою: «посадка!»- космонавти опускають обруч вниз і кладуть біля своїх ніг. Діти, що залишилися поза ракетами, оцінюють найкрасивішу парну позу космонавтів. В кінці гри відзначаються найуважніші гравці, які зробили найбільше число польотів.

«зайці в городі»

За лічилці вибирається сторож, який охороняє город – позначений коло діаметром 3-4 метри. Всі інші-зайці-знаходяться за колом. За командою вихователя зайці встрибують в город і вистрибують з нього. Сторож стрибає на місці. Якщо сторож довго не може зловити всіх зайців, то він перетворює осаленних в своїх помічників-собачок, вимовляючи слова: «друзі мої, ви не позіхайте, ловити зайчишек допомагайте». Перетворені в собачок зайці перестають стрибати і з гавкотом, допомагаю салити інших гравців. Переможцем стає заєць, якого не вдалося зловити ні сторожу, ні собаці.

«кухар і кошенята»

За лічилці вибирається кухар, який охороняє лежать в обручі кеглі-сосиски. Кухар розгулює всередині зазначеного простору-кухні. Діти йдуть по колу навколо кухні і кухаря, виконуючи різні вправи наФормування постави, і вимовляють текст:

Плачуть кицьки в коридорі,

У кошенят велике горе:

Хитрий кухар бідним кицькам

Не дає схопити сосиски.

З останніми словами кошенята забігають в кухню, прагнучи схопити сосиску. Кухар намагається осадити вбігли гравців. Спійманий завмирає в захопленій позі. Гра триває до тих пір, поки всі сосиски не будуть вкрадені у кухаря. Кошенята, спіймані кухарем, повинні придумати назву своєї зафіксованої пози.

«маяк»

По лічилці вибирається ведучий – служитель маяка, у нього три прапорці різних кольорів (червоний, жовтий, зелений).

Ведучий розташовується в центрі залу на узвишші. По всьому залу розставлені підводні камені (куби, кеглі).

Гравці – веслярі в човнах. Коли на маяку ведучий піднімає зелений сигнал, човни спокійно рухаються по периметру площі, на жовтий сигнал – човни огинають підводні камені, намагаючись не зачепити їх. Червоний прапор-сигнал, за яким діти зупиняються і швидко присідають. В кінці гри відзначаються веслярі, які не плутали сигнали.

«павук»

У грі беруть участь дві команди по 4-5 чоловік. Кожна команда встає всередину великого обруча і піднімає його на рівень пояса або грудей. Учасники команди стають єдиним організмом — »павуком».

Дві команди-два змагаються «павука» рухаються наввипередки від старту до фінішу, узгоджуючи всередині кожного кола свої рухи. Перемагає команда, швидше прийшла до фінішу.

Після закінчення гри потрібно спробувати визначити, який внутрішній стан (настрій) гравців допомогло краще узгодити їх руху або, навпаки, перешкоджало цьому.