Цифровий дозатор реклами (цдр)

59

Сучасної людини з усіх боків щодня оточує реклама і чим оптимальніше буде відрегульований потік, що ллється на нас з усіх боків інформації, тим швидше ми зможемо ставитися до неї як до неминучого джерела відомостей – керівництву до дії при здійсненні покупок або отриманні певних послуг. Багато підприємців вже відчули відчутний ефект від інформації, що рекламує їх продукцію і послуги, яка регулярно з’являється в змі та інтернеті. Додатковий ефект може дати» місцева » реклама, що зустрічає клієнта на порозі вашого офісу або магазину. Це може бути коротка (1 … 16 секунд) аудіо інформація, що запускається автоматично при відкриванні вхідних дверей (або двері ліфта), і не повторюється частіше встановленого вами відрізка часу, щоб уникнути її набридання. (економіка повинна бути економною, а реклама не нав’язливою).

Цифровий дозатор реклами – далі просто цдр) — пристрій запуску рекламного повідомлення і регламентації тривалості паузи після нього, під час якої повторний запуск реклами не можливий.

Цдр (див. Рисунок 1) включає по команді джерело рекламної інформації-цифровий магнітофон, і забороняє повторний запуск рекламного повідомлення на час, що визначається таймером №2. Датчиком, що забезпечує запуск цдр, є кнопка sb1»пуск». Основне навантаження цдр-цифровий магнітофон-включається по негативному перепаду на вході «playe» (висновок 24) da1. Додаткове навантаження цдр-різні кольоромузичні пристрої або більш потужний умзч (керований, наприклад, по харчуванню або по входу «mute») — може включатися на час рівний тривалості рекламного повідомлення (задається таймером №1) — нормально розімкнутими контактами реле к1 (на рис. 1 не показані), включеними в розрив ланцюга живлення цих пристроїв.для запису рекламних повідомлень цифровим магнітофоном слід натиснути і утримувати кнопку sb2»запис». Запис можливий, поки світиться світлодіод hl1 (для мікросхеми типу isd1416 протягом 16 секунд). Потім цифровий магнітофон автоматично встановлюється у вихідне положення і готовий до відтворення або (при необхідності) до нового запису. Записувати на цифровий магнітофон можна не менше 100 000 разів, а запис зберігається до ста років, навіть при повному знятті живлення.

При замиканні контактів тумблера sa1 «харчування» через резистор r2 заряджається конденсатор с1. При цьому протягом усього часу наростання напруги живлення, що подається з виходу адаптера, на обкладанні «–» конденсатора с1 формується неінвертований імпульс позитивної полярності, що забезпечує установку тригерів dd2.1 і dd2.2 в початкове (нульове) стан. Відкривання вхідних дверей викликає розмикання контактів 1 і 3 кнопки sb1 і високий логічний рівень через резистор r1 (пригнічувач брязкоту від контактів кнопки не потрібен) надходить на висновок 2 логічного елемента dd1.1. Так як у логічного елемента dd1.1 висновок 13 підключений до загального проводу, dd1.1 виконує функцію логічного множення (2і). На його висновок 1 з інвертуючого виходу (висновок 2) тригера dd2.1 подається логічна одиниця, що дозволяє проходження високого логічного рівня з виведення 2 dd1.1 на входи с (висновки 3 і 11) тригерів dd2.1 і dd2.2 відповідно. Тригери запускаються і на їх неінвертуючих виходах (висновки 1 і 13 відповідно) з’являються логічні одиниці. При цьому індикатор hl1 починає світитися жовто-червоним кольором, транзистор vt1 відкривається, а реле к1 спрацьовує, замикаючи ланцюг харчування додаткового навантаження. Одночасно з цим негативний перепад на інвертуючому виході (виведення 12) dd2.2, поданий на вхід «playe» (висновок 24) da1, включає цифровий магнітофон da1 на відтворення. Одновібратори (»таймер №1 «і» таймер №2″) зібрані на рахункових тригерах dd2.2 і dd2.1 (відповідно) за однаковими схемами і відрізняються тільки їх времязадающімі ланцюгами. Тому розглянемо, як працює тільки таймер № 1. Поява позитивного перепаду на вході с (висновок 11) елемента dd2.2 перезаписує інформацію (логічну 1) з входу d на прямий вихід (висновок 13) тригера. При цьому діод vd2 закритий, а конденсатор с3 повільно починає заряджатися через резистори r6 і r7. Коли с3 зарядиться до половини напруги джерела живлення, на виході (виведенні 8) елемента dd1.3, що виконує функцію «2ілі», з’являється логічна 1. Ця логічна 1, подана на вхід «reset «(скидання) – висновок 10 тригера dd2.2, повертає» зведений» тригер в початковий стан. Тобто на виведенні 13 dd2.2 встановиться логічний 0. Конденсатор с3 швидко розряджається через діод vd2, індикатор hl1 змінює колір світіння на зелений, реле к1 відпускає, а цифровий магнітофон так само закінчує цикл відтворення і встановлюється в початковий стан. При цьому таймер №2 зібраний на тригері dd2.1 продовжує працювати. Рівень логічного нуля на виведенні 2 тригера dd2.1 продовжує утримувати в закритому стані елемент dd1.1. Елемент dd1.1 виконує функцію «2і» і логічний нуль на його виведенні 1 забороняє повторний запуск кнопкою sb1 відпрацьованого таймера №1 до закінчення роботи таймера №2.

Після закінчення роботи таймера №2 індикатор hl1, раніше світився зеленим кольором, згасає, вказуючи на те, що час заборони повторного запуску рекламного повідомлення минув і цифровий магнітофон знову включиться, якщо натиснути на кнопку sb1.

В якості цифрового магнітофона застосована мікросхема isd1416 — однопрограмне записуючий — відтворюючий пристрій з пзу, що зберігає в часі записану інформацію навіть при вимкненій напрузі живлення. Обсяг пзу залежить від застосованого типу мікросхеми da1 — дві останні цифри в її позначенні вказують на відповідний обсяг (в секундах). Наведена на малюнку 1 мікросхема цифрового магнітофона da1 має пзу для запису протягом 16 секунд; струм споживання в режимі вибірки кристала (при записі і відтворенні) не більше 15 ма; споживаний струм в черговому режимі — 0,5 мка.

1). Включається харчування тумблером sa1.2). Для запису рекламного повідомлення мікрофон встановлюється на відстані 3 … 50 сантиметрів від джерела звуку, натискається (і утримується натиснутою весь час запису) кнопка sb2 «запис».3). Протягом необхідного часу (1 … 16 секунд) проводиться запис. Згасання світлодіода hl2 (при утримуваній кнопці sb2) говорить про те, що час запису минув.4). Потім живлення можна відключити, щоб переконатися, що записане зберігається при повністю вимкненому живленні.5). Для відтворення записаного рекламного повідомлення, включають харчування, короткочасно натискають кнопку sb1» пуск», і прослуховують рекламне повідомлення на вбудовану головку динамічну ba1. Після закінчення відтворення короткочасно спалахує світлодіод hl2. 6) час (30 … 150 секунд), протягом якого неможливий повторний запуск рекламного повідомлення, встановлюється за бажанням рекламодавця потенціометром r3.

Підлаштування резистором r6 встановлюють тривалість імпульсу позитивної полярності на виході одновібратора (висновок 13) dd2.2 рівну 16 секундам. Це необхідно тільки для синхронної (з цифровим магнітофоном) роботи додаткових пристроїв, комутованих за допомогою реле к1. Цифровий же магнітофон включається і до кінця відтворює записане по негативному перепаду (а не при наявності низького рівня) на вході «playe» (висновок 24 da1). Для роботи з зовнішнім умзч підлаштування резистором r10 встановлюється необхідний для» розгойдування » умзч рівень вихідного сигналу цифрового магнітофона. Контрольний динамік ba1 при необхідності відключається тумблером sa2. Максимальний час заборони повторного включення рекламного повідомлення можна підвищити, збільшивши номінал конденсатора с2. Після цього бажане мінімальний час заборони повторного включення (30 секунд) можна уточнити резистором r4*, опір якого допустимо зменшувати до 10 кілоом. Шкала потенціометра r3 градуется з дискретністю в 30 секунд.

В цдр використані постійні резистори типу омлт 0,125, змінний резистор r3 типу сп-1. R6, r10-підлаштування сп3-38б, конденсатори с1, с4, с9, с10 типу к50-35; с2, с3-к50-29 або подібні зарубіжного виробництва; с5-с8, с11 км6 або будь-які керамічні; кнопки sb1, sb2 км1-i. Діоди vd1 … Vd2 можна замінити будь-якими кремнієвими, наприклад, кд510, кд520 … Кд522. Реле к1 рес10 (303) або рес10 — (рс4.529.031-04) з ослабленням пружин або інше, що спрацьовує при напрузі не більше 3,5 вольт, і допускає комутацію мережевої напруги. Транзистор vt1 можна замінити подібним складовим транзистором кт972б(а). Мікросхеми dd1, dd2-серії к561. Цифровий магнітофон da1 може бути типу isd1416, або аналогічний (з часом запису-відтворення 20 секунд — isd1420). Двоколірний світлодіодний індикатор hl1 допустимо замінити двома одиничними, наприклад, ал307е (жовтий) і fyl-5013ubc (синій колір світіння). Ba1-будь-якого типу з імпедансом 16 … 50 ом, наприклад 0,25 гдш-2; 0,25 гдш-3-8; 1гдш-1. Мікрофон вм1 –Електретний, наприклад, nmc. При відсутності мікросхеми к561лп13 (три логічних елемента «мажоритарність») логічні елементи (2і, 2ілі), створені на її базі, замінюють еквівалентними схемами на діодах і резисторах відповідно до рисунка 2.

В якості джерела постійного струму для цдр можна застосувати блок живлення, зображений на малюнку 3. Підійде також будь-який портативний «адаптер», наприклад, вбудований в вилку, що забезпечує вихідну стабілізовану напругу + 5 вольт і струм не менше 200 ма. В авторському варіанті використаний саморобний блок живлення, що складається з широко поширеного трансформатора твк-110, застосовуваного в лампових телевізорах, діодного моста кц405а, оксидного конденсатора фільтра 1000 мкф х 16в і стабілізатора напруги [1]. У вторинній обмотці твк-110, що має вихідну напругу ~ 14 вольт і розрахованої на струм до 1 ампера, зроблений відвід для отримання напруги ~ 7,5 … ~ 10 вольт. розбирати трансформатор для цього не знадобилося . 14-вольтова обмотка намотана поверх інших, тому досить злегка надрізати захисну просочену паперову оболонку і пінцетом «вищипнути» збоку крайній виток з другого або третього (вважаючи зверху) шару обмотки. До вибраного витка (з двох – трьох «вищипнутих») акуратно, щоб не зробити межвиткових замикань, припаюється відведення з монтажного багатожильного проводу. (лакова ізоляція обмотувального проводу зчищається скальпелем на довжину 5 … 10 мм, провід змочується рідкої каніфоллю, облужівается і тільки потім проводиться пайка).бажаючи використовувати додатковий умзч і, при цьому, обійтися одним загальним джерелом живлення + 5 вольт, автор для роботи з цдр застосував раніше виготовлений умзч, зображений на малюнку 4.

Основні параметри умзч при роботі в діапазоні робочих напруг + 5 … +15 вольт наведені в таблиці 1. В принципі цей умзч може працювати при напрузі + 25в, віддаючи в чотирьохомну навантаження потужність 40 вт.

Малюнки 5, 6, 7.

Більшість елементів цдр встановлені на пп (друкованій платі) (рисунки 5, 6, 7) з двосторонньо фольгованого склотекстоліту розміром 69 х 61 х 2 мм.виняток становить реле к1, яке встановлюють у розетки, призначеної для підключення додаткового (~ 230 вольт) комутованого навантаження.

Довгі дроти комутованої мережі ~ 230 в, що проходять поблизу елементів пп, можуть давати наведення в ланцюг мікрофонного підсилювача цдр. Крім того, установка реле к1 поза пп дозволяє «відв’язатися» від малюнка пп і застосувати в якості к1 реле інших типів. На пп встановлюється 1 дротяна перемичка в ізоляції, 3 перемички – імітатори металізованих отворів, і в шести точках висновки радіоелектронних компонентів пропаиваются з обох сторін пп. Конструктивно пп кріпиться (через шар електрокартону) чотирма гвинтами м2,5 до стінки корпусу, обклеєною листом мідної фольги розміром 69 х 61 мм фольга служить екраном і електрично з’єднується із загальним проводом цдр. Відводи від датчика-кнопки sb1 виконані кручений парою або екранованим проводом для виключення помилкових включень цдр.

При відсутності необхідності комутувати додаткове навантаження елементи к1, r8, vt1 можна виключити.подібний мініатюрний (20 х 15 мм.) 6-секундний «записатор» виробництва кнр на микросборке lxb18 має набагато гіршу якість запису. Його ви можете подивитися на 19-секундному відео іншого радіоаматора.

Розгадавши загадки, слід ввести відповідь до загадок в рядок «пароль» файлу «tsdr_4work». Підказки: 1). Пароль пишіть з великої літери. 2). В кінці пароля поставте крапку. 3). Пароль має всього 10 друкованих знаків. Ввівши пароль, ви зможете, отримати креслення двосторонньої пп, і в якості бонусу готові до термопереносу (також в масштабі = 1: 1) відображені малюнки трасувань обох сторін друкованої плати. Також, (до тихої радості любителів розгадувати ребуси) ви зможете у відкритому вигляді прочитати відповідь до ребуса №1. Архів файлу «tsdr_4work» можна завантажити тут:

Tsdr_4work.zip [427,88 kb] (завантажень: 4)

Друга частина-великий ребус № 1 цдр (див. Малюнок 8) — складений по фразі з книги дж. Карра» діагностика та ремонт апаратури радіозв’язку та радіомовлення » [1] і містить важливі рекомендації, корисні при роботі з радіоапаратурою. Те, що повідомляє ребус №1 цдр, корисно знати всім радіоаматорам.

Малюнок 8.

По повній відповіді до ребусу нескладно виділити відповідь і заодно можна простежити чому так, а не інакше читаються малюнки, складові ребус. Однак, велике побажання — не заглядати відразу у відповідь, а спробувати розгадати ребус самостійно.

Три варіанти фальшпанелей для цдр можна подивитися на малюнках 8а, 8б, 8в.

Якщо у вас є бажання подивитися на саморобку при демонстрації її зовнішнього вигляду, то відкрийте відео «цдр» (22 000 кб):

Розширене відео » tsdr_ja.d «40,1 мб. Mp4» тривалістю 2 хвилини 19 секунд ви можете подивитися на яндекс.диску, пройшовши за посиланням:

Посилання.

Для того, щоб подивитися цей файл на мобільному пристрої ви можете скористатися qr — кодом:

А ось що хотіла сказати б цдр розумниця, вічна студентка, неперевершений диктор і постійний мешканець яндекса, навчився помічати знаки пунктуації при читанні текстів, бот аліса:

Запис в цдр інформаційних повідомлень виробляється за допомогою електретного мікрофона, який за розмірами такий малий, що його не зручно тримати в руці. Тому розглянемо, як для електретного мікрофона можна виготовити простий корпус.

Малюнок 9.

По-перше, з господарської губки ножицями відрізаємо смужку поролону товщиною 2-3 мм (див.малюнок 9). З вийшла смужки відрізаємо квадрат 10 х 10 х 3 мм.цей шматочок поролону служить для поліпшення якості записуваного сигналу. Він приглушує вибухові приголосні і усуває «бухання», зменшує паразитний вплив повітряних мас, які зазвичай перетворюються електретним мікрофоном в спотворення.потім ножицями по металу вирізаємо з декоративного тисненого пластику заготовку (21х27 мм) для декоративної решітки.

Малюнок 10.

У чорній заготівлі з пластика в довільній формі намічаємо штангенциркулем і свердлимо 9 отворів діаметром 1,5 … 2 мм і 2 отвори діаметром 2,6 … 2,7 мм по гвинти м2,5 х 6 мм (см в правому нижньому кутку малюнка 10). В якості корпусу для bm1 використовуємо витрачений флуорисцентний текст-маркер.

Малюнок 11.

В маркері свердлимо 1 отвір діаметром 6-8 мм і розточуємо цей отвір до 12 – 14 мм так, щоб всередину маркера вільно входив bm1. Два отвори свердлити діаметром 2,1 … 2,2 мм і в них нарізається різьба під гвинти м2,5.

Малюнок 12.

До мікрофона bm1 припаюємо монтажний пелюстка і екранований кабель. Пелюстка припаюється до загального проводу (»мінус») і служить в якості кріплення мікрофона до корпусу маркера.

Малюнок 13.

Обережно витягуємо екранований кабель з корпусу маркера вправо до установки мікрофона у великий отвір. Накладаємо на мікрофон заготовлений шматочок поролону і двома гвинтами прикручуємо декоративну решітку до маркера. Для того, щоб екранований кабель випадково не був висмикнутий з маркера, на кабель всередині маркера попередньо намотаний обмежувач з 5 … 7 шарів ізоляційної стрічки.

Малюнок 14.

Зовнішній вигляд готового мікрофона в корпусі маркера з протилежного боку, зображений на малюнку 14.

Малюнок 15.

Корпус для мікрофона, виготовлений з текст-маркера вигідно відрізняється тим, що на верхньому ковпачку маркера є кріпильний затиск для установки маркера в кишеню піджака або на іншій листової поверхні.

Малюнок 16.

Ковпачок, що знімається з маркера, слід приклеїти епоксидною смолою або будь-яким клеєм для склеювання пластмаси.

Малюнок 17.

Вид зверху на двосторонню пп, встановлену в корпусі цдр показаний на малюнку 17.

Малюнок 18.

Вид на монтаж цдр зверху показаний на малюнку 18. Авторський варіант цдр був неодноразово модернізований і забезпечений додатковими функціями. Тому в корпусі цдр присутні додаткові радіоелектронні компоненти, не відображені в схемі електричної принципової, наведеної на малюнку 1.

Малюнок 19.

Зовнішній вигляд цдр з мікрофоном показаний на малюнку 19. Металевий штекер на кабелі мікрофона довелося замінити «пластмасовим «для кращого» узгодження» з гніздовою частиною роз’єму.

Малюнок 20.

Цдр. Вид ззаду. У верхній частині задньої стінки корпусу виконані 5 вентиляційних отворів діаметром 5 мм.приплив повітря знизу здійснюється через три отвори в передній стінці корпусу, закамуфльованих декоративною металевою решіткою і акустично прозорою тканиною.

Примітки:

1). Застосований автором екземпляр мікросхеми isd1416 мав при зазначених на рис.1 номіналах 18 (а не 16) секунд запису – відтворення.2). У статті цдрВикористано загадки зрт № 261, зр 2 №10 та ребус тур№3.

Джерела інформації:

1. Дж. Карр «діагностика та ремонт апаратури радіозв’язку та радіомовлення». Москва,» мир » 1991, с. 82.2. «радіо» 1989, №11, с. 68. Відповіді на»??»: «радіо» 1990, № 6, с. 93.3. Додатково про мікросхему isd1416 можна прочитати, наприклад, на електронному порталі «kazus.ru «у статті » звукова записка на мікросхемі isd1416 (isd1420)», натиснувши на посилання:

Посилання