Верба: як посадити і як допомогти вижити. Як посадити вербу від гілочки

140

Якою б теплою не видалася зима, природа пробуджується лише до середини квітня, коли по землі все впевненіше ступає весна. Першими в березні вітають її наближення проліски і проліски, пізніше, вже в квітні, – примула і мати-й-мачуха. Своїми ніжними головками, спрямованими до неба або, навпаки, схиленими до землі, вони, здається, просять, щоб скоріше прийшла тепла пора і все навколо одяглося пишним убором.

Немов почувши дружний заклик первоцвітів, сонце з кожним днем світить яскравіше, повітря прогрівається, небо стає вище і світліше. І хоча сади вже прокинулися від глибокого сну, дерева і чагарники все ще стоять в нерухомості, ніби бажаючи переконатися, що холоднеча пішла безповоротно.

Радісну звістку про початок нового життя в природі несе верба, рослина сімейства вербових. Вона, як і багато її найближчі родички, прикрашає свої голі прутики крихітними, м’якими, як вата, подушечками майбутніх суцвіть напередодні буйного зростання молодої зелені.

Такі різні верби

Щовесни великим постом в храмах роздають освячені на вербну неділю гілки червоної верби, яка за старих часів називалася шелюгою. Рослина, ботанічне ім’я якого «верба гостролиста», являє собою високий прямий чагарник або деревце висотою до 10 м з вишневими прутьевіднимі пагонами, покритими тонким восковим нальотом. Таку ж забарвлення має його одяг восени, а до того вона темно-зелена зверху і сизувата знизу. В кінці березня-початку квітня вони випускають білі шовковисті кігтики, які пізніше на чоловічих екземплярах перетворюються в розкішні жовті сережки. Верба гостролиста посухостійка і легко приживається в групах і живоплотах на бідних піщаних грунтах. Культурний представник виду, сорт «пендуліфоліа», відрізняється шестиметровим зростанням і, на жаль, меншою довговічністю.

Рідна сестра верби-ветла, або верба біла, з каскадами спадаючих до землі гілок-зацвітає в квітні, а золотисті підвіски з’являються в кроні перед розвитком листя – вузьких, загострених на верхівці і зубчастих по краю, зверху жовто-зелених, а знизу сріблясто-білих через густого опушення. Ветла вологолюбна, швидко росте на сонячних ділянках з живильною землею. В таких умовах рясно цвіте і здалеку здається буквально оповитою жовтим серпанком.

«трістіс», він же «пендула», має більш виражену плакучу шапку, а «аргентеа» примітний блискучою сріблястою наземної частиною, яка в міру дозрівання зверху зеленіє, а знизу залишається світлою. Видатними якостями володіє форма «вітеліна», що виростає в дерево з прямого міцного стовбура з короткими гілками, одягненими в кору точно з червоного золота.

На голих відростках з’являються в незліченній кількості великі кулясті сережки, спочатку сріблясті, а в повному розквіті – золотисто-жовті у бредини або, по-науковому, верби козячої . Остання чарівна зовні, швидко росте, невимоглива до грунтових умов і може бути прекрасним компонентом підліску або узлісся в вільних змішаних групах. В одиночних посадках чудовий «кілмарнок» — плакуча форма на штамбі, висота його зазвичай близько 1,5 м.його дуже часто рекомендують для аранжувань. Незмінно привертає увагу штамбовий «керлі локс» з широкою кроною з хвацько скручених звисаючих пагонів і забавних листя – зверху вони шорсткі, зморщені, а знизу м’які, покриті шовковистим ворсом.

Прекрасними зовнішніми даними володіє верба пурпурова . Її крона утворена безліччю тонких, крихких на вигляд прутиків фіолетово-червоного кольору. Швидке зростання, невимогливість (вона не боїться ні підтоплення коренів, ні посухи) плюс до всього чуйність на обрізку – гідності цього екземпляра змагаються числом лише зі способами його використання в саду. Сорт «нана» (або «граціліс») відрізняється компактністю своєї легкої наскрізної шапки висотою в 1,5 м і вважається одним з кращих варіантів для створення невисоких живоплотів і бордюрів пухкої структури.

Верба попеляста сильно гілкується від самої основи, і «букет» гладкокорих сірих стовбурів, виростаючи, утворює акуратний округлий або плоский грибок. Рослина невибаглива, мириться з піщаними, глинистими і торф’яними грунтами. Говорячи про варіегатних (зелених з вкрапленнями білого) типах, неможливо обійти стороною так зване фламінгове дерево – сорт «хакуро-нішікі» верби цельнолістной, приголомшливий уяву кулястий маленький екземпляр з вертикально спрямованими гілками і коралово-червоними пагонами. Славиться культивар неправдоподібним забарвленням молодого листя-інтенсивно-рожевих і яскраво-білих.

Густа і компактна верба повзуча гармонійно поєднується з композиціями з каменю. Сланкий «берген» цікавий підвернутими по краю зеленими пластами і світло-жовтими горошинами суцвіть. Як почвопокривний вид цікавий «нітіда», швидкозростаючий розпростертий чагарник не вище півметра, здатний примиритися з тінню і задрапірувати ділянку з вологим грунтом.

Верби відрізняються від багатьох інших дерев і чагарників незвичайною пластичністю – під секатором вмілого садівника вони здатні змінювати свій вигляд до невпізнання.

Кліматичні умови

Всі верби, здатні рости в наших кліматичних умовах, придатні для посадки в невеликому саду, тому що будь-яку з них вирощують одним з двох способів: дозволивши екземпляру розвиватися в природній формі або обмежуючи його розміри обрізанням.

Вербу білу, яка досягає з віком висоти в 20-25 м, а ширини в 15 м і здається просто гігантською для скромної площі присадибної ділянки, можна перетворити в невелике деревце. Для цього вкорочують стовбур до бажаної висоти і періодично підрізають наростаючі гілки, підтримуючи потрібну форму крони. Без штамба (частина стовбура дерева від кореневої шийки до першої скелетної гілки нижнього ярусу крони), зрізаний біля самої основи, або, як кажуть, «посаджений на пень», той же представник флори швидко перетворюється в щільний куля, що лежить, наприклад, на газоні.

В останньому випадку варіанти використання рослини практично необмежені: в одиночних і групових посадках регулярного або пейзажного стилю, в кам’янистих садках, в контейнерному озелененні, в якості зеленої скульптури і навіть архітектури. У вільних композиціях класичними вважаються екземпляри біля води. Однак не кожен собі це дозволить – мало того, що ставок і деревце на його березі повинні бути співмірні, так ще й сам басейн вимагає певної величини, щоб не виглядати калюжею. Втім, для того щоб представити чагарник у вигідному світлі, зовсім не обов’язково заради нього копати котлован під озерце. Верби надзвичайно виразні, вони чудово виглядають поруч з дереном, березою, черемхою, вільхою, ялиною, ялицею.

Зокрема, гнучкі золотисті гілки білої «трістіс » або гостролистої «пендуліфоліа » виділяються на тлі блакитного конуса ялиці одноколірної «віоляцеа ». «вітеліна» — прекрасний матеріал для пристрою живоплоту або арки. «триколор « — прекрасний солітер (одиночна посадка) і не менш вдалий фокус групи, наприклад, в парі з черемхою антипкой»хризокарпа». Сланкі види гарні для декорування каскадів, терас і швидкого озеленення неосвоєних перезволожених клаптиків землі. На доглянутих грунтах почвопокривні чудово виглядають серед інших дерев і чагарників. Наприклад, сріблясті тони «берген» перегукуються зі світлим стовбуром берези юнга і контрастують з глянсовою листям магонии падуболистной.

Навіть найпопулярніші сорти коштують не більше 1 тис. Руб. За саджанець до 2 м заввишки. Яким би не був вибір, ділянка безумовно виграє з появою на ньому верби. Зацвітаючи раніше інших, вона щедрим оздобленням крон будить дрімаючих навколо інших представників флори і обіцяє, що дуже скоро розпустяться листя і воскреслий по весні сад постане у всій пишності.

Щорічно навесні на вербну неділю люди, навіть далекі від релігії, намагаються принести в будинок хоч кілька гілочок верби. Вважається, що цей символ весни і оновлення принесе в будинок мир, достаток, щастя і благополуччя. Однак, часто буває, що гілочка, що стоїть у вазі, дає коріння, і викидати після свята її вже шкода.

Тому у багатьох виникає логічне запитання — а чи можна з гілочки виростити справжню дорослу вербу. У статті ми розглянемо це питання з усіх боків, і з’ясуємо: яким чином садити гілочку, і як за нею потім доглядати, щоб у дворі виросла справжня красуня-верба.

Трохи про значення верби

Традиція приносити в будинок навесні кілька гілочок верби має давнє сакральне значення. Наші предки, що жили в стародавні часи на русі вважали, що гілочки здатні відганяти від будинку злих духів, приносять в житло радість, щастя і благополуччя. Крім того, з вербою пов’язано і багато прикмет: наприклад, за старих часів по цих гілочках люди моглиВизначити, яке буде літо, дізнатися погоду.

Також вербу використовували в лікарських цілях, готували з неї цілющі зілля. Всі ці, а також багато інших корисні якості і зробили вербу настільки шанованим і, можна сказати, символічним рослиною в нашій країні.

До того ж дерево має і давнє релігійне значення: вважається, що саме з гілочками верби зустрічали юдеї ісуса христа, коли він входив до єрусалиму. Тому для віруючих людей значення верби переоцінити важко. Ну а для людей, далеких від релігії, верба цінна, в першу чергу, своєю декоративністю, свіжістю, ну і як символ весни.

Сучасні наукові дослідження дозволили виявити у вербі багатий вміст саліцилової кислоти, що дозволило з повним правом вважати рослину лікарською. Крім того, верба є чудовим медоносом. Рослина може використовуватися і для спорудження мальовничої живоплоту, прикраси водної зони, і в інших дизайнерсько-ландшафтних цілях. А ось як виглядає , можна подивитися на фото.

На відео-як посадити вербу з гілочки:

Хоч церковні правила і рекомендують спалювати гілочки верби відразу після закінчення свята, але мало хто вже цим заповітам слід. Вважається, до речі, що висаджувати гілки від освяченої в церкві верби не можна: для релігійних громадян цей факт може стати перешкодою до вирощування деревця.

Однак, для більшості людей, все-таки, релігія не грає зараз великої ролі, тому їм цілком допустимо спробувати виростити на своїй ділянці красуню-вербу. Адже при правильній посадці і належному догляді гілочка обов’язково прийметься, і через кілька років виросте в пишний розлогий кущ. розглянемо основні моменти по правильному вирощуванню верби з гілочки.

Отже, досвідчені садівники настійно рекомендують висаджувати гілочку, навіть якщо вона вже благополучно пустила коріння, не відразу у відкритий грунт, а для початку — в горщик. Таким чином в домашніх умовах кущик трохи зміцніє: основна умова для цього — рясний полив. А ось який шланг для поливу вибрати, і як це зробити правильно, розповідається тут

У горщику гілочка повинна провести рік, після чого наступної весни її вже можна висаджувати і у відкритий грунт. Така неквапливість практично гарантує, що гілка прийметься в землі під відкритим небом обов’язково. Якщо ж, проживаючи в теплому кліматі, ви вирішили висадити гілочку відразу у відкритий грунт, важливо підібрати для рослини вологе місце.

Це може бути ділянка біля ставка, іншого водойми: верба потребує великої кількості води. В цьому випадку є навіть шанс виростити повноцінне деревце, а не кущ, як виходить зазвичай.

Посадка у відкритий грунт не надто складна: необхідно вкопати гілочку з корінцями в землю: робити це слід акуратно, щоб не зачепити коріння. Після того, як гілочка в землі, зверху її необхідно вкрити пластиковою пляшкою з обрізаною верхівкою. Цей захід допоможе захистити гілочку від псування гризунами, а також охоронить від поворотних заморозків.

Вибір місця

Для верби дуже важливо підібрати підходящу ділянку, так як деревце досить вимогливо до зовнішніх умов. Важливо, щоб місце не було занадто сонячним: скромна верба більше любить тінисті ділянки. У цьому теж є свій плюс, так як можна вербою зайняти незатребувані іншими світлолюбними рослинами місця в саду.

Найкраще розміщувати рослину поблизу водойми, а в його відсутність — в низині. Вербі необхідна волога, і вона не матиме нічого проти близького залягання грунтових вод, на відміну від більшості інших садових культур. можна навіть посадити гілочку поблизу вигрібної або компостної ями-тут буде і необхідна рослині вологість, і заодно — харчування. Однак, де б ви не розмістили гілочку, в будь-якому випадку їй необхідний буде регулярний частий полив: це потрібно пам’ятати. Звичайно, крім тих випадків, коли йдуть часті рясні дощі.

На відео-інформація про вербу:

Верба невимоглива до складу грунту: для цієї рослини не важливий рівень родючості грунту, але важливо, щоб грунт був з кислою реакцією.

Посадка

Гілочку верби можна висаджувати як навесні, так і восени. У першому випадку посадку виробляють, коли гілочка ще не «вдарилася» в активне зростання, а в другому — коли опаде листя з дерев.

Весна

Перед посадкою необхідно викопати лунку. Простежте, щоб ямка розташовувалася не менше ніж за півметра від сусідніх дерев: занадто близького сусідства допускати не рекомендується. Отриману ямку необхідно проткнути стрижнем по всій довжині, і ущільнити землю навколо. В цей стрижень вставляється гілочка верби, після чого вся конструкція присипається грунтом.

На відео-посадка верби навесні:

Увага: нижня частина держака повинна бути зрізана по косій, щоб оголилася велика площа для вбирання корисних речовин із землі.

Як виглядають, і яке існує опис братки, можна прочитати в змісті

Осінь

Якщо ви вибрали для посадки верби осінній час, то схема дій буде трохи відрізнятися від попередньої. Простий лункою в даному випадку вже не обійтися: доведеться перекопати досить пристойний ділянку землі — близько 3 метрів діаметром. Також важливо звільнити дану ділянку від бур’яну і бур’янів. Зверніть особливу увагу на усунення бур’янів-багаторічників: пирію, кропиви, сниті.

Яму восени необхідно вирити приблизно загальним об’ємом в 1 м3. На дно покласти дренаж з тирси або деревної кори, потім полити даний шар фунгіцидом, і посипати калійної селітрою, яка допоможе рослині пережити зиму. На дренаж потрібно укласти невеликий шар компосту, після чого посадити гілку, присипати грунтом, а зверху все замульчувати по кореневому колу. Як вибрати поверхневий дренажний насос для брудної води, допоможе зрозуміти дана

На відео-посадка в осінній період:

Осіння посадка підходить в тому випадку, якщо в даній місцевості випадає взимку багато снігу, а сам клімат — вологий. Якщо клімат має на увазі малосніжну зиму, то найкраще висаджувати вербу по весні, інакше вона може перемерзнути.

Садити живці верби можна як традиційним способом — вертикально, так і похило або навіть горизонтально. В результаті кінцевий результат у всіх способів буде однаковим, тому кожен садівник вибирає найбільш зручний для нього варіант.

Якщо садите живці восени, то перед заморозками їх необхідно прикрити мохом або ж сухою соломою. Цей запобіжний захід дозволить вціліти тендітним гілочках суворої зими.

Для проростання коренів живці необхідно потримати деякий час у воді. Для цього рекомендується використовувати талу або ж джерельну воду, але не водопровідну. У остиглому окропі живці теж навряд чи пустять коріння, так як поживних речовин в такій воді вже немає. Не слід чекати, коли у живця відростуть довгі корінці: слід пересадити саджанець в землю вже при наявності невеликих коренів.

Догляд

З’ясуємо всі основні моменти по догляду за зростаючою в саду вербою.

Рослина, звичайно, потребує поливу. Але в період дощів полив можна обмежити, або взагалі прибрати зі списку поточних процедур по догляду. А в літній період мінімальна регулярність поливу-двічі на тиждень. Якщо зволоження грунту буде достатнім, верба починає дуже швидко рости, за короткий період досягаючи висоти дорослої рослини.Верба: як посадити і як допомогти вижити. Як посадити вербу від гілочки

У перший рік життя після вкорінення в саду вербу необхідно підгодовувати азотистим складом, а також рідкої органікою. Робити це потрібно двічі на місяць.

Приблизно два рази за сезон рослина потребує запилення. А з метою профілактики ураження шкідниками періодично обприскуйте землю навколо верби фунгіцидами.

Якщо хочете, щоб кущик верби був щільним і пишним, досвідчені садівники рекомендують провести наступну процедуру: необхідно пригнути до землі нижні гілочки, і зафіксувати в цьому положенні їх рогульками. Потім потрібно присипати пригнуті гілки грунтом з компостом. Таким чином гілочки зможуть пустити коріння в землі, утворюючи додаткові стовбури кущика.

Розмноження

Вербу можна розмножувати двома способами:

  • насінням;
  • вегетаційним поділом.

Розповімо докладніше про ці варіанти.

Насіннєвий спосіб

Верба: як посадити і як допомогти вижити. Як посадити вербу від гілочки

Через приблизно місяць від початку цвітіння у верби дозрівають насіння. Розташовані вони на тих самих пухнастих нирках, за які так цінується рослина. Насіння має форму легкого парашутика, які легко розносяться вітром по околицях.

Однак, незважаючи на велику кількість дозрівають насіння, виростити з них дорослу вербу важко, так як насіння мають низьку схожість. Зазвичай даний метод використовують лише селекціонери в своїх лабораторіях. А ось як садити чебрецьНасінням, і як це зробити правильно, допоможе зрозуміти дана

Вегетативний спосіб

Цей спосіб, як раз і використовується в «аматорському» розведенні верби. Вегетативний спосіб має на увазі звичайне живцювання з подальшим укоріненням пустив коріння відростка. Важливо використовувати для розмноження здорові сильні пагони, з цілою шкіркою.

Для розмноження рекомендується використовувати живці однорічного віку, так як саме вони відрізняються найбільшою живучістю. Такі живці можуть швидко пустити коріння, і мають найбільші шанси вирости в повноцінне деревце або кущ. Найкраще братися за розмноження вітри по весні, так як в цьому випадку не доведеться піклуватися про зимовому зберіганні посадкового матеріалу.

На відео-вегетативне розмноження верби:

Ми розглянули особливості вирощування верби з гілочки на присадибній ділянці. Як ви бачите, не так вже й складно виростити справжнє дерево з маленької гілки, якщо прикласти до цього трохи зусиль. Зате, коли гілочка благополучно вкорениться, і почне активно рости, ви зможете безпосередньо зі свого вікна милуватися щовесни на прекрасне дерево, всипане пухнастими нирками. Таке видовище, звичайно, порадує, і підніме настрій.

За традицією кожної весни в будинок приносять кілька гілок верби. Наші давні предки вважали, що ці гілки відганяють злих духів від будинку. Вони приносять в житло радість, щастя і достаток. Верба використовується в медицині. Ця рослина вважається популярним через своїх властивостей. За допомогою верби можна прикрасити свою ділянку, а також ця рослина є відмінним медоносом.

Як правильно посадити вербу

Гілочка прийметься тільки при хорошій посадці і регулярному догляді. Пройде кілька років і виросте велика рослина.

Садівники радять висаджувати гілочку, яка пустила коріння. Не потрібно відразу садити її у відкритий грунт, а надійніше буде посадити її в горщик. За той час, поки гілка буде в горщику, вона зміцніє і підготується до життя на постійному місці. Є одне головне умови для гарного росту – це регулярний полив рослини.

Гілка повинна провести в горщику перший рік життя, набратися сил і висадитися в домашніх умовах на ділянці. Такий метод посадки дає гарантію на те, що гілка добре прийметься у відкритому грунті. Якщо ви хочете відразу посадити її на вулиці, то підберіть для верби вологе місце. Це може бути ділянка біля річки або невеликої водойми, адже рослина любить багато води. При таких умовах виростить не просто кущ, а ціле дерево.

Посадити рослину не складе труднощів: потрібно вкопати гілку з корінням в землю. Є один важливий момент: не можна пошкодити коріння. Після цього накрийте гілку обрізаної пластиковою пляшкою . За допомогою цього способу ви зможете захистити рослину від шкідників і заморозків.

Вибираємо місце для посадки

Для даної рослини необхідно вибрати відповідне місце, адже воно вимогливе до умов. У цьому місці не повинно бути багато сонця, і краще здійснити посадку в тіні. У цьому є перевага, адже верба не буде займати сонячне місце у дворі будинку і можна використовувати його для інших рослин. Якщо на вашій ділянці немає водойми, то розташуйте паросток на самій нижній точці території. Верба любить вологу, тому грунтові води будуть для неї плюсом. Можна висадити паросток біля компостної ями, адже там високий рівень вологості. Де б ви не посадили цю рослину, все одно йому потрібен рясний полив. Вербу не слід поливати за умови, що йдуть сильні дощі.

Велика перевага верби в тому, що вона росте добре, незалежно від грунту. Для неї не потрібен родючий грунт, але необхідна земля з кислою реакцією.

Посадка в землю

Робити це можна навесні і восени. Навесні її садять до того моменту, поки гілочка не почала швидко рости, а восени – коли з усіх дерев опало жовте листя.

Посадка навесні полягає в наступних етапах:

  1. викопайте лунку глибиною 30 см на відстані 50 см від будь-якої рослини.
  2. в ямку встановіть коріння і розправте їх по всій площі (нижня частина живця повинна бути зрізана на 3 см, щоб коріння могли вбирати більше корисних мінералів для росту).
  3. ущільніть землю навколо гілки.

Посадка восени мають на увазі такі дії:

  1. перекопайте ділянку землі діаметром 2 метри.
  2. звільніть його від усіх бур’янів.
  3. виройте яму об’ємом 1 куб.метр.
  4. на дно ями покладіть шар тирси і кори дерева (15 см).
  5. посипте цей шар селітрою.
  6. після цього встановіть коріння в ямці і ущільните грунтом з усіх боків.

Якщо на вашій місцевості взимку багато снігу і волога земля, то краще садити вербу восени. Якщо взимку мало снігу, то зробите посадку навесні, в іншому випадку вона може замерзнути.

Садити живці необхідно вертикально. Якщо посадка відбувається восени, то необхідно прикрити гілочки соломою, щоб врятувати р

Астенія від заморозків. Щоб коріння добре проросли, слід тримати рослину у воді протягом тижня. Для цього премините джерельну воду. Не чекайте, поки саджанець дасть великі коріння, і пересадите їх в землю при наявності маленьких корінців. Все що вам потрібно – це щодня поливати вербу.

Коли ви висадите рослину у відкритий грунт, його потрібно поливати 2 рази на тиждень в літній час . При належній кількості води верба починає активно рости і за короткий проміжок часу досягає висоти дорослої рослини.

У перший рік життя на відкритому грунті необхідно підгодовувати рослину добривами на основі азоту. Робіть це 2 рази на місяць.

Щоб захистити вербу від шкідників, обприскуйте землю навколо неї фунгіцидами.

Безліч садівників задаються питанням: чи можна зробити кущик верби більш пишним? відповідь проста: для цього вам потрібно буде пригнути нижні гілки до землі і закріпити їх в такому положенні. Потім почніть потроху присипати ці гілки землею з компостом. Гілки пустять коріння в землю і допоможуть утворитися додатковим стовбурах.

Ви можете докладніше ознайомитися, як правильно посадити вербу з гілочки за допомогою навчального відео. У ньому зібрані рекомендації по посадці і догляду за рослиною.

Верба відноситься до лікарських рослин – саліцилова кислота , — крім того, з неї добувають прекрасний медонос. Верба також використовується в якості рослини для створення живоплоту, прикраси ставка або ж в інших озеленювальних цілях. Її дуже легко розмножити, що можна констатувати, як плюс у вирощуванні верби в порівнянні з іншими культурами.

Як розмножити вербу?

Верба розмножується вегетативно. До неї можна резонно застосувати народну приказку:»якщо увіткнути палицю в землю, то вона і коріння пустить». живці верби-саме ті самі палички, які легко приживаються у відкритому грунті за умови, що той сумлінно зволожений.

Розмножують вербу лише однорічними живцями – саме вони самі живучі, швидко приживаються, формують достатню кількість нирок. Жива огорожа створюється ж шляхом живцювання пагонів, яким більше двох років. Верба може не тільки прикрашати, але і приносити удачу, виходячи з того, що її дуже люблять використовувати для прикраси альтанок з поблизу розташованими ставками, а від посадки такої рослини важко відмовитися.

Розмноження верби відбувається навесні. В цьому випадку воно виконується надзвичайно просто для садівника, оскільки виключає зимове зберігання, значить більше живого матеріалу вдасться розмножити.

Критерії нарізки живців:

  • однорічні пагони;
  • довжина до 30 сантиметрів;
  • наявність бруньок (від 5 до 7 шт.);
  • виключно свіжий посадковий матеріал-нарізка перед процесом посадки;

Як садити вербу живцями?

Після того, як живці будуть нарізані, необхідно зробити на нижній частині живця, тобто тієї, яка піде під землю, косий зріз. Верхню ж частину держака можна зрізати горизонтально. Поглиблення відбувається також під нахилом, крім того, держак занурюється на третину від загальної довжини в землю.

Місце посадки для верби живцями варто вибирати біля водойм або колодязів-місць, де буде багато вологи і грунтова суміш не буде постійно пересихати. У догляді за живцями верби також варто враховувати цей момент, не допускаючи перерв у графіку поливу, особливо в спекотні літні дні , якщо немає дощів.

Ще один варіант посадки верби живцями – це попереднє укорінення і подальша пересадка розвинених живців у відкритий грунт. Верба в такому випадку вже буде придатна для ранньої посадки, на початку весни. В даному випадку нарізати живці верби необхідно до набухання бруньок. Процедуру збору живців повторюють, виходячи з тих же критеріїв підготовки, алгоритм якої ми розглянули вище.

Після того, як живці будуть зібрані, їх укорінюють у звичайній воді кімнатної температури бажано використовувати джерельну, відстояну або талу воду, алеВиключити кип’ячену (навіть остигнула).

На нижній частині живця можна зробити оперізують надрізи, щоб прискорити процес формування коренів. Живці верби досить гнучкі, тонкі, особливо однорічні, тому сильно натискати ножем немає потреби – досить злегка зіпхнути кору. Як тільки держак пустить коріння, можна його переміщати у відкритий грунт на постійне місце розвитку, дотримуючись тих же правил, як садити вербу живцями, враховуючи наявність живильної землі на ділянці і розташування найближчого водойми або місця, що сприяє зволоженню рослини.

оцініть, будь ласка, прочитаний матеріал:)

Щороку трапляється вербна неділя. І навіть люди слабо віруючі (або і зовсім вважають себе невіруючими) дарують один одному «котики». Нехай навіть релігійне значення такого подарунка їм байдуже, традиція знаменує для всіх остаточне і переможне настання весни. А коли свята закінчуються, нерідко люди помічають, що подарунок дав корінці, і починають замислюватися, як посадити вербу від гілочки. Далеко не у всіх підніметься рука викинути здатний вижити держак. До того ж приваблива сама по собі ідея: у вас на ділянці росте верба. Як посадити її, щоб вона вижила і радувала вас «котиками» щовесни — тема цієї статті.

Сакральне значення верби

Верба і до прийняття руссю християнства вважалася деревом чудодійним. Не змінила вона статусу і після хрещення. У православ’ї вона зайняла місце пальмових гілок, якими іудеї зустрічали христа на вході в єрусалим. Вона використовувалася в зілля від безпліддя і лихоманки, її порошком лікували рани, в тому числі ті, які довго не гоїлися. Вербою виганяли на пасовище худобу, щоб він залишався здоровим і багатоплідним. Вважалося, що вона здатна зупинити бурю, якщо кинути гілку проти вітру. Були обряди, пов’язані з розпізнанням відьми — і в них головною «дійовою особою» знову-таки була верба. Як посадити дерево, в ті часи знали всі, і обов’язково садили його у дворі молодят, щоб запобігти в родині недовіру і ревнощі.

Однак є і тривожна прикмета: люди похилого віку на питання, чи можна посадити вербу, відповідають мало не категоричною забороною. Існує думка, що людина, яка посадила це дерево, вкорочує відпущений йому століття, і помре в той рік, коли стовбур верби товщиною стане з держак для лопати.

Чи прийметься гілочка?

Церковні правила наказують спалювати «котиків» після закінчення свят або засушувати їх, так як посадити вербу від гілочки, освяченої в церкві не можна — не прийметься. Однак ті, хто про це не знав, успішно вирощували у себе на ділянках цілком пишні рослини. Правда, дерева виростити з гілочки не вийде, зате кущ — цілком. Люди, які можуть похвалитися успіхів у цій справі, дають такі поради:

  1. найбільш надійно гілочку спочатку посадити в горщик і рік, з рясними поливами, вирощувати вдома. Посадити» на вулиці » її слід наступної весни — тоді деревце точно прийметься.
  2. якщо ви відразу ж висаджуєте гілочку» на волі», потрібно вибрати дуже вологе місце, бажано — на березі водойми. Тоді є непоганий шанс, що виросте не кущ, а дерево-верба. Як посадити, особливих секретів немає: просто вкопати, не пошкоджуючи корінці, і накрити тепличкою з обрізаної пластикової пляшки.

Однак всі успішні експериментатори відзначають: якщо за гілочкою не доглядати, то в більшості випадків вона не приймається.

Вибираємо місце

Отже, у вас є саджанець або ви самі підготували держак, і вас цікавить повноцінна, пишна верба. Як посадити матеріал так, щоб його не втратити? перш за все — підібрати підходящу ділянку. Він не повинен бути яскраво освітлений: верба любить тінь. Так що нею можна зайняти місце біля північної стіни будинку, зазвичай незатребуване через убогість сонця. Як вже було сказано, рослина вологолюбна. А далеко не на кожній ділянці знайдеться водойма. Зате частенько на дачі зустрічаються низинки — і для верби це найкраще місце. Не менш вдалим для неї буде близькість компостної або вигрібної ями — там завжди підвищена вологість. У будь-якому випадку, поливати деревце доведеться часто, якщо тільки літо не видасться дощовим. Зате склад грунту для нього байдужий, вона не обов’язково повинна бути родючою і багатою. А ось кислотність важлива: лужні грунти доведеться підкислювати.

Верба: як посадити держак правильно

Робити це можна і восени, коли опаде з дерев листя, і навесні, коли встановиться стабільно тепла погода, але вегетація активно ще не почалася. Перед тим як посадити вербу, робиться поглиблення; воно повинно бути не ближче півметра від іншого ряду дерев і від сусідів в ряду. «ямка» протикається стрижнем на довжину держака, земля навколо втоптується або утрамбовується. У неї вставляється саджанець і щільно присипається грунтом.

Трохи інакше доведеться діяти восени. По-перше, простий діркою обійтися не вдасться. Місце під посадку перекопується на три метри в діаметрі і звільняється від бур’янів (особливо це стосується багаторічників з потужними корінням — кропиви, сниті, осоту). Риється яма об’ємом десь в кубометр. Дно викладається тирсою або корою, проливається фунгіцидом від шкідників і приправляється калійної селітрою — для підвищення виживаності в зиму. Зверху розкладається компост, поміщається саджанець, присипається грунтом і мульчується.

Щоб деревце вижило

Коли верба трохи освоїться на новому місці, поливати її (якщо немає злив і природного джерела води) потрібно мінімум двічі на тиждень. У перший рік регулярно, два в рази місяць, дерево підгодовується мінеральним азотом і рідкою органікою. Пару раз в сезон варто запилювати і його, і землю навколо відлякувачем для комах-шкідників. Хочете сформувати кущ, та попишнее-пригніть до землі нижні гілки, закріпіть їх рогульками і присипте родючим грунтом з компотом. Гілки укореняться і утворюють додаткові стовбури.

Миртове дерево: міфологія, вирощування і догляд

Назва «мирт» походить з давньогрецького «myron» і позначає бальзамін, мірру. Мирт був відомий стародавнім євреям, єгиптянам і римлянам. Він був символом високої духовності і чистоти. Недарма і сьогодні в багатьох країнах без миртових гілочок не обходиться жоден букет нареченої. А прибалтійські дівчата прикрашають свої весільні вінки листям з вирощених власними руками миртових дерев.

Історія миртового дерева. Міфи і легенди про мирті

Мирт — вічнозелений чагарник з невеликими білими або рожевими квіточками дивного аромату. Прийшов він до нас кілька століть тому з південних країн, розташованих в басейні середземного моря. У природних умовах виростає до трьох метрів у висоту. У кімнатних умовах досягає не більше одного метра.

Згідно з легендами, вигнаний з раю адам забрав з собою на пам’ять про безтурботне і радісне життя єдину зелену гілочку. Це була гілочка вічнозеленого мирта. Райська рослина прижилася на грішній землі як нагадування про загублене щастя.

У римській міфології богиня родючості, здоров’я і невинності фавнія одного разу постраждала від рук свого батька фавна. Побачивши її п’яною, той відшмагав бідну дівчину миртовою гілкою. З тих пір мирт і вино вважаються неприйнятними в храмі цієї богині, що печеться про жіноче начало. Втім, не місце там і чоловікам. У стародавньому римі за проникнення в храм фавнії представник сильної половини міг поплатитися життям.

Давньогрецький міф свідчить, що дерево мирта виросло на місці, де загинула німфа мірсіна, що стала жертвою гніву самої афіни. Могутня богиня, гаряче любила мірсіну, все ж не змогла пробачити їй перемогу в змаганнях з бігу і вбила в запалі гніву. Пізніше, схаменувшись, стала просити богів зберегти хоч що-небудь, що нагадувало про бідну німфу. Ось таким нагадуванням і стала мирта, пустила своє коріння з тіла мірсіни.

Мирт вважався священним деревом богині любові і краси афродіти. За переказами саме завдяки вінку з мирта, яким була прикрашена богиня, паріс визнав її першою в суперечці богинь про першість в красі. І сьогодні греки кладуть новонародженій дівчинці під подушку гілочку мирта в надії, що вона виросте такою ж прекрасною, як сама афродіта.

Саме в тіні мирта вийшла з піни морської афродіта обіцяла вічне життя своєму коханому адонісу. Тому мирт вважається ще й сполучною ланкою між живими і мертвими, часто його використовують в ритуалах спілкування з потойбічним світом.

Завдяки грецьким міфам і переказам, до нас перейшов звичай дарувати на весілля миртове дерево. Адже в греції це символ вірності і сімейного щастя. У багатьох країнах досі існує звичай садити у дворі гілку мирта з букета нареченої. Це означає, що любов в цьому будинку вічна, як зелень на рослині.

Корисні властивості миртового дерева

У гілках, листках, особливо в квітах мирта міститься велика кількість ефірних масел, які застосовуються при лікуванні:

  • інфекційнихВстановлювати прилади опалення, сміттєпроводи, поштові скриньки. Гігієнічні вимоги до осель регламентують: параметри квартир (розмір житлової площі на одну людину, висоту приміщень, підсобні приміщення); оптимальні мікрокліматичні параметри з урахуванням сезону року і кліматичних районів; вимоги до повітряного середовища, включаючи системи опалення, вентиляції; вимоги до природного і штучного освітлення, включаючи інсоляцію приміщень; допустимі параметри фізичних факторів середовища (шум, вібрація, ультразвук, інфразвук, електричне і електромагнітне поле та ін.); вимоги до будівельних матеріалів і внутрішньої обробки житлових приміщень.

    Основним елементом житла є квартира (житловий осередок), внутрішнє планування якої повинна забезпечити сприятливі умови для життєдіяльності, і перш за все достатню звукоізоляцію і інсоляцію кімнат, можливість їх наскрізного провітрювання. Планування квартир може бути одностороннім і двостороннім, остання найбільш сприятлива з гігієнічної точки зору, коли приміщення розташовуються і на бік фасаду будівлі, і у двір.

    В залежності від функціонального призначення приміщення квартир поділяють на житлові (спальні, зал, кабінет) і підсобні (хол, кухня, ванна, туалет, комора). Спальні і кабінет повинні бути ізольовані, загальна кімната-зал-може бути прохідною. Мінімальна площа кухні повинна становити не менше 8 м 2, вона повинна бути ізольованою, дозволяючи забезпечити задовільний повітрообмін. Ванна кімната і туалет проектуються окремо, проте в однокімнатних квартирах допускається пристрій суміщених санвузлів.

    Важливу роль в підтримці сприятливих умов повітрообміну грає вентиляція житлових приміщень. Природна вентиляція повинна здійснюватися шляхом припливу повітря через кватирки або через спеціальні отвори у віконних стулках і вентиляційні канали. У квартирах більш раціональна комбінована система вентиляції: в підсобних приміщеннях — штучна витяжна вентиляція, в житлових — припливна, забезпечуючи ефективний повітрообмін.

    Якість повітряного середовища житлового приміщення визначається газовим складом припливного атмосферного повітря і речовинами, які виділяються всередині приміщення в процесі життєдіяльності людини, згоряння побутового газу, деструкції полімерних оздоблювальних матеріалів та ін.

    Показником чистоти повітря закритих приміщень вважається вуглекислий газ, оптимальний вміст якого в повітрі приміщення не повинно перевищувати 0,1%. Однак для комплексної оцінки забруднення повітря приміщень використовують інтегральний показник по органічних сполуках повітря — окислюваність, а також гдк хімічних речовин різного походження.

    Я-оксиду азоту, аміаку, ацетальдегіду, бензолу, бутилацетату, диметиламіну, 1,2-дихлоретану, ксилолу, ртуті, свинцю, сірководню, стиролу, толуолу, оксиду вуглецю, фенолу, формальдегіду, диметилфталату, етилацетату, етилбензолу.

    Одним з важливих показників гігієнічного благоустрою житла є повітряний куб, тобто обсяг повітря на 1 людину. За основу розрахунку прийнято допустимий вміст вуглекислоти в повітрі приміщень, рівне 0,1 %, для підтримки якого необхідно подавати на годину на 1 людину 37,7 м 3 повітря при виділенні вуглекислоти 26,6 л.

    Пріоритетну роль у формуванні «клімату» житлових приміщень має світлове середовище — природне освітлення і інсоляція.

    Природне освітлення приміщення визначається різними факторами-орієнтацією по країнах світу, поверховістю будівлі, розмірами вікон, щільністю забудови та ін. У більшості будинків природне освітлення забезпечується через бічні віконні прорізи, причому коефіцієнт природної освітленості (кео) в житлових кімнатах і кухнях повинен бути не менше 0,5% в середині приміщення.

    Житлові будівлі повинні інсоліроваться — опромінюватися прямими сонячними променями, які надають оздоровлюючу дію на організм. Залежно від кліматичних районів виділяють три типи інфляційних режимів. Тривалість інсоляції в житлових приміщеннях (не менше ніж в одній кімнаті 1 — 3-кімнатних квартир і не менше ніж в двох кімнатах 4 — 5-кімнатних квартир) повинна бути: в центральній зоні — не менше 2,5 год в день; в північній зоні — не менше 3 год в день; в південній зоні — не менше 2 год в день.

    У разі переривчастого режиму інсоляції сумарна тривалість інсоляції повинна бути збільшена на 0,5 ч. У житлових будинках, де одночасно інсолюються всі житлові приміщення, допускається скорочення тривалості інсоляції, але не більше ніж на 0,5 ч.

    Гігієнічні вимоги пред’являються і до фізичних факторів, які можуть зробити несприятливий вплив на здоров’я і життєдіяльність жителів.

    Основним джерелом зовнішнього шуму є міський транспорт, а внутрішнього — ліфти, побутові та електроприлади, гучна мова та ін.допустимий рівень шуму в житловому приміщенні в денний час повинен бути не більше 40 дба, а в нічний — 30 дба.

    Будівельні та оздоблювальні матеріали, а також матеріали, що використовуються для виготовлення вбудованих меблів, повинні бути дозволені до застосування органами та установами держсанепіднагляду.

    У житлових будівлях слід передбачати господарсько-питне, протипожежне та гаряче водопостачання, каналізацію та водостоки, електроосвітлення, силове електрообладнання, телефонізацію, радіофікацію, телевізійну антену, а також сміттєпроводи.

    Характеристика об’єкта

    Розглянутий об’єкт гуртожиток, розташований на вулиці дідріхсона. Будівля побудована з цегли. Будівля двосторонньою орієнтацією. Освітлення змішане (природне і штучне). Аналізована кімната знаходиться на другому поверсі гуртожитку і орієнтована на захід. Балкон відсутній.

    Водопостачання, водовідведення та опалення здійснюється від міської системи. Для приготування їжі використовується газ. Вентиляція відбувається з природним спонуканням через витяжні канали кухні та санвузла.

    Умовні позначення:

    1 – ліжко

    2 – робочий стіл

    5 – холодильник

    6 – обідній стіл

    Інтер’єрне оформлення: меблі-різна, вікна-дерев’яні, зі спареними палітурками, скло віконне подвійне.

    Дані якості мікроклімату наведені в таблиці 10.

    Таблиця 10. Гігієнічна оцінка мікроклімату

    Розрахунок обсягу вентиляції і кратності повітрообміну

    Обсяг повітряного середовища приміщення 96 м3. Провітрювання відбувається за рахунок кватирки, яку відкривають на 30 хв кожен день. Швидкість руху повітря у вентиляційному отворі — 1 м/с, площа кватирки 1.8 м2. Визначити необхідний і фактичний обсяг вентиляції і кратність повітрообміну.

    Визначаємо кратність повітрообміну при природній вентиляції за формулою (7):

    Де а-площа вентиляційного отвору( кватирка), м2;

    В – швидкість руху повітря у вентиляційному отворі, м/с;

    С – час провітрювання, сек.;

    V-об’єм приміщення, м3;

    Відповідно кратність повітрообміну складе:

    Розраховуємо необхідний обсяг вентиляції за формулою (6):

    Де l-обсяг вентиляції, м3;

    N-кількість, що видихається людиною на годину (22,6 л);

    N-число людей проживають в даному приміщенні;

    Максимально допустимий вміст в приміщенні (1 л / м3);

    Вміст в атмосферному повітрі (0.4 л / м).

    = 113 м3;

    Порівнюємо нормоване і фактичне значення кратності повітрообміну. Для цього знаходимо співвідношення між обсягами вентиляції і приміщення.

    Як видно фактична кратність повітрообміну вище необхідної, отже, досліджуване приміщення провітрюється в достатній кількості.

    Всякому разі, прожене природну боязкість.

    Верба є деревом, що поглинає негативну енергію, тому вона добре знімає біль, якщо притулитися до дерева хворим місцем. При депресії, неврозах, істерії до стовбура верби притискаються або хребтом, або обіймають дерево руками. Обніматися з вербою потрібно не більше 10-15 хвилин в день. Якщо немає можливості ходити до зростаючого в природі дереву, то можна використовувати в домашніх умовах невеликі шматочки стовбура верби. За старих часів таким способом лікували зубний, головний біль, ревматизм, фурункульоз, ангіну. Але і шматочки стовбура верби тримати на хворому місці більше півгодини не рекомендується, так як можна втратити багато енергії.

    Наші предки вірили, що якщо піти в глуху гущавину лісу, куди навіть в самий ясний день не проникають промені сонця, відшукати там вербу, зробити з неї дудочку, то її звучання може розвеселити будь-яку «царівну несміяну».

    А ще наші предки зводили на вербу свою хворобу. Для цього стражденний оперізувався солом’яним поясом, а потім пізно ввечері, ховаючись від людських очей, йшов до молодої верби і оперізував її знятим з себе солом’яним поясом і вимовляв змову.

    Освячену в церкві вербу зберігають до наступної вербної неділі, як захист від злих духів і хвороб.

    Є ще один чудовий прояв містичної сутності верби, зване віруючими одним з божих чудес. Православні розповідають про те, що в ніч з 3 на 4 грудня за 15-20 хвилин до півночі (а це церковне свято введення богородиці в храм), покриті льодом нирки верби стрімко набухають і розкриваються, видаючи добре чутні клацання. Кажуть, чим сильніше мороз, тим голосніше тріщить верба.

    Буває, що на деяких гілках навіть з’являються листочки. А після півночі нирки знову закриваються-тепер до весни. Багато людей намагаються вловити момент і зірвати розпустилися гілки – вони приносять їх в місцеві храми або ставлять у воду будинку.

    Верба-чагарник або дерево, в народній культурі символізує швидке зростання, здоров’я, життєву силу, родючість. Молода верба, особливо освячена у вербну неділю, захищає від стихійних лих, нечистої сили, хвороб і т.п., в той час як стара верба вважається притулком чортів, водяних та інших «нечистих» і місцем, куди можна відсилати хвороби.

    Як символ зростання верба виступає в заклинаннях, благопожеланиях і ін. Ритуалах. Серби заплітали з верби вінки в юр’єв день «»щоб прибуток в будинку росла, як верба навесні». Східнослов’янські магічні формули типу» рости, як верба», вимовлені у вербну неділю при биття вербою.

    Джерело

    Які лікувальні властивості верби?

    Владимиръ

    Верба — це квітуча верба. Основне лікувальне значення мав хінін, що містився в її корі. Кора заварювалася, як чай. Відвар використовувався проти лихоманки. Особливо, в епоху до винаходу пеніциліну і антибіотиків.

    Crist

    Ще здавна вербу застосовували для лікування різних захворювань . Вона має в’яжучу, кровоспинну, жарознижувальну, сечогінну, жовчогінну, протизапальну і глистогінну властивості. Освячену вербу не викидали, застосовували для лікувальних цілей. У наш час верба теж знаходить застосування в народній медицині.

    Вирощування верби зазвичай не викликає великих проблем. Вона добре росте на вологих суглинках, багатих перегноєм і поживними речовинами . Якогось особливого догляду не вимагає, тільки весняної обрізки, та й то — за бажанням.

    Вам знадобиться

    1. саджанці верби, грунт, добрива, лопата, лійка

    Інструкція

    • вибирайте для посадки верби затінені ділянки, вона добре росте поблизу водойм – струмка, ставка, річки. В іншому випадку ця рослина потребує частих поливах: не рідше двох разів на тиждень під вербу доведеться виливати по відру води. Виняток можливо тільки дощовим літом.
    • перекопайте землю в радіусі трьох метрів. Видаліть бур’яни – особливо-коріння багаторічних трав: осоту, сниті, кропиви та ін.виройте яму розміром приблизно 1 куб. М. Покладіть на дно кору старих листяних дерев, тирсу, інший рослинний сміття. Обробіть шар будь-яким засобом, що вбиває шкідливих комах. Поверх кори насипте компостної землі або перегнилого гною. Верба вкрай чуйна на високий вміст в грунті поживних речовин.
    • удобріть подвійним суперфосфатом: на одну посадку вам знадобиться приблизно 25-35 г цього добрива. Воно сприятливо для розвитку кореневої системи, тому ігнорувати даний рада не слід. Якщо садите вербу восени, додайте в яму калійної селітри, вона допоможе саджанця благополучно перезимувати. Але в північно-західній частині країни краще все ж весняні посадки. Через можливість приходу сильних морозів раніше утворення стійкого снігового шару молоді кущі можуть замерзнути.
    • розправте коріння верби навколо горбка, зібраного в центрі ями. Утримуючи саджанці однією рукою, інший засипте родючою садовою землею. Ретельно утрамбуйте і добре полийте. Через тиждень (при весняній посадці) кущі рушать в зростання. Це можна буде помітити по набухання бруньок або розпускання листя – дивлячись в який час ви пересадили рослину.
    • доглядайте за молодою вербою. Вона чуйна на часті поливи, підживлення азотистими мінеральними добривами, а також мікроелементами, внесення рідких органічних добрив і розпушування. Один-два рази за сезон обприскуйте вербу розчином для відлякування шкідливих комах. При цьому бажано обробляти не тільки крону, але і пристовбурні кола, так як комахи могли встигнути відкласти в землю яйця. Щоб кущ був густішим, пригинайте нижні гілочки, пришпилюють їх дерев’яними рогатинами і присипати компостної землею. Вони за сезон неодмінно укореняться і дадуть вербі нові стовбури.

    Верба! як і коли посадити?

    Natusya

    Посадка проводиться весною живцями — частинами однорічних прутів, довжиною 25-30 см, зрізаних восени і зберігалися до весни в погребі. Живці розміщуються рядами, що йдуть з південного сходу на північний захід, при відстані між ними 30-40 см і в ряду 10-20 см, що складе від 125000 до 333333 живців на гектар, при цьому на пухкому грунті вони встромляються прямо рукою, а на щільній-в отвір, зроблене залізним стрижнем, врівень з поверхнею грунту, не залишаючи зовні краю живця.
    Місцезнаходження: більшість верб світлолюбні і краще ростуть на відкритих місцях, деякі (верба козяча) тіньовитривалі і нормально ростуть в півтіні.

    Грунт: підходить різна — піщана, болотиста, не дуже родюча, щебнистая

    Оксана овчарова

    Вдома не уживеться, тільки в саду

    Валентина козеріг

    Ось вона нехай дасть хороші корінці і до теплої погоди, а потім висадіть в грунт, але треба перший час проливати добре, тільки дочекайтеся корінців дуже хороших

    Тетяна моїсеєва(іванова)

    Любить дуже багато води, а також дає багато порослі.

    **їв ла**

    Недарма є приказка:»росте як верба».куди не приткни, всюди проросте. Наріжте товстіший гілочок, поставте в воду…. Як тільки дасть корінці-посадіть.бажано ближче до води. Удачі вам!

    Їжачок

    У нас на дачі виросла верба з гілочки з вербної неділі. Порослі ми не бачили, красиве деревце висотою близько 3-х метрів з кулястою кроною. Водойми поруч немає, росте на краю ділянки.

    Верба

    Аня бурлак

    Вони її посадили для того що б ти запитала

    Лев

    Сусіди православні? бог не велить робити зло людям. Просто верба живуча і гілки дають в землі коріння

    Віра

    Пересадіть в їх сад, а їм скажіть, що вам в саду верба не потрібна.

    Котопес

    На вербну неділю буде своя верба! але обстригайте під час! вона по 3-4 метри за сезон росте! не гірше ніж верба красиве дерево оберіг від злого як і горобина!

    Віра

    Пересадіть в інше місце якщо заважає

    Лика

    Верба приживається і без коренів. Православ’я тут ні при чому. Дерево в саду завжди красиво.

    Верба дала коріння і листочки, може посадити? вона красива взагалі?

    Надія надін

    Від верби в саду тільки одні головняки будуть, повно всяких мошок-блішок, сережки нападають-прибирати кому? було у нас таке диво природи! краще милуватися в лісі, та й привід зайвий раз відвідати ліс напередодні вербної неділі…

    Олександра шейко

    Верба — дерево. . Посадіть звичайно. Але в майбутньому посадіть її на вулиці, краще за містом

    Лісова

    Посадіть де-небудь за парканом, не в саду. Краси в ній ніякої немає.

    Roller.

    Вже верба вся пухнаста

    Розкинулася кругом;

    Знову весна запашна

    Повіяла крилом…. Так писав про це дерево символі весни в росії афанасій фет…

    Надія кузнєцова

    Посадіть але за парканом. Це звичайний верба

    Я не знаю

    Верба — види верби. Найчастіше вербою називають вербуВолчниковую і вербу гостролистий. Обидва види-дерева висотою до 10-15 м або високі чагарники. Особисто мені подобаються верби. Вони залишаються зеленими до глибокої осені, коли всі дерева вже голі, верби все ще в зелених листках. Їх можна стригти як завгодно. Всі верби легко вкорінюються.

    Забобони у нас в саду провославние сусіди посадили вербу без коренів, до чого б це? раптом до нещастя

    Алла лебедєва

    Нічого в цьому поганого немає. Вербна неділя… Верба-дерево життя. У нас в саду у сусіда теж виросла верба, але він її не садив (побачив гілочка росте, нікому не заважає і залишив, виросла верба). Красиве дерево, правильної форми. На тому місці і рости-то нічого не стало б. Але його і наші інші сусіди-шкідливі люди (я намагаюся з такими не зв’язуватися), чомусь почали шкодити цьому дереву: то гілки спилювали, то ще чого. Дерево почало пропадати. А чоловік забобонний виявився. «якщо прибрати вербу, то в сім’ї хто-небудь помре». І ось як над деревом почали глумитися, а воно почало пропадати, у нього померла дружина.
    Висновок: не вами посаджено, не вами буде прибрано. Не можна лізти на чужий город.

    Діма іонас

    Ви чого? приберіть негайно або порадьте прибрати. Хіба біблію не читали. Це знак шкідливості і згубності. В саду рости нічого не буде

    Наталія сапанова

    Деякі люди садять торішні гілочки верби після вербної неділі, нічого поганого в цьому немає

    Олена орлова

    А ви атеїсти? православні сусіди вербу встромили, звучить як сектанти баобаб встромили, вони вам її встромили? а на своїй ділянці мають право хоч кактуси посадити, вам те, що за справу, я взагалі не люблю таких людей які за сусідами стежать

    Лариса

    А я ось поняття не маю які у мене сусіди: православні, мусульмани, іудеї… І що вони там садять, і що їдять, і якому богу моляться, мене не стосується. Навіть якщо відьма буде жити за парканом, я і з нею уживуся. Тому що я у всіх бачу людей, а не схеми, обряди, злокозні…

    Оксана кіско

    У мене три верби ростуть на ділянці, вже багато років. Красиве дерево. Нещасть не несе.

    Мітяй буханкін

    Це до відсутності розуму. І елементарних знань ботаніки, не у сусідів.

    Крапелька

    Ось що тільки не придумають! перестаньте вірити в забобони!

    Н

    У мене теж верба росте. Сама виросла в велике красиве дерево буквально за 3-4 роки з прутика. Хотіла спочатку викопати, а потім залишила, навіть не знала, що це верба. Мабуть занесло вітром насіннячко., дізналася навесні по характерних нирках. А тепер це красиве дерево. І до речі, дуже вдало насіннячко вибрало місце де прорости, закрило непривабливий ділянку ззаду.

    Владлен будько

    Із задоволенням читав деякі висловлювання — ніби в сімнадцяте століття потрапив! ймовірно, їх автори жахаються при вигляді чорних кішок і жінок з порожніми відрами, панічно бояться числа 13, постійно плюють через ліве плече і т.д.

    Zoom82

    Жах, які деякі люди тупі і не освічені…. (((((((

    А ви пробували ставити в стакан з водою гілки верби? верба потім пускала коріння? ви їх потім висаджували в ог? моск. Обл

    Милга милга

    Мої родичі (їм вже під 60) живуть у бабусиній хаті, у них біля будинку росте стара верба, що виросло з гілочки — бабуся була ще дівчинкою і на вербну неділю ходила до церкви святити вербу, ось одну гілочку біля порога і встромила, бабуся померла, коли їй було майже 90

    Ігор савчик

    Була справа — на уралі і ставили, і пускали, і садив — не так давно — і приймалася

    Irina sabelina

    У москві (старої, природно) це взагалі була нормальна традиція. Ще й порівнювали, чия верба красивіше, та у якої «рукавиці» достовірніше. Тільки помер цей звичай років до 90-х разом зі знищенням нормальних дворів, та разом з останніми старенькими. А зараз озвірілі натовпи нібито православних не тільки всю вербу під корінь звели, але вже навіть і всі верби з скільки-небудь буруватою корою. А минулої весни сама бачила, як вже і «букетики» з липи і осики (!) тягти. Так що, якщо є сили і бажання, спробуйте відродити хороший звичай. Верби-то шкода.

    Олена орлова

    Мама принесла місяць тому гілки і все коріння дали, але до висадки ще далеко а не хочеться зараз садити, ще й гілки на розсаду

    Оксана кудріна

    Якщо в воду додати активоване вугілля то можливо що так

    Оля

    У нас на уралі можна навіть і не пророщувати до коренів. Встромиш в землю — сама коріння пустить. У нас тут одні паркан вирішили з вербових прутів зробити-тепер у них паркан з живих дерев)

    Верба в воді дає коріння без проблем, і додавати в воду не чого не треба. І потім в саду приживається дуже добре. Перевірено на собі.

    Йорж

    Іноді ставимо, але не вербу, а вербу. Не купуємо, а я на дачі у себе настригаю, там на ділянці її багато. Саме вербу зараз важко знайти. І, звичайно, до коренів не доводимо, навпаки, позбавляємося від неї потихеньку.

    Tane4ka

    Щороку верба дає коріння. Двічі садила. Один раз ще на старій дачі. Прижилася росла, але там ділянка вже пішла під перебудову. Другий раз вже на новій пару років назат посадила. Правда є забобон: хто вербу посадить — сам на себе заступить (помре, коли з верби можна буде витесати лопату) . Але вона так повільно росте, що на мій вік, думаю, вистачить.

    Анна орлова

    Проростала. Посадили на цвинтар. Зростати.

    Оксана кинькова

    Садили і приживалася. Так в цьому році буди смородину розмножувати. І теж в мо.

    Grenka

    А я чула, що прикмета погана вербу садити… .
    А так-то коріння вона пускає в воді. Але потім викидали, бабуся не дозволяла садити…

    Міша погуляй

    Так і робив)))))

    Легенди, були, повір’я пов’язані з вербою??

    *клима* . Re

    У християнстві вербові гілки (гілки верби) несуть як символ пальмових гілок на пальмову (вербну) неділю.
    Вербу часто називають вербою. Верба вважалася у слов’ян священним деревом, символом безперервності і сталості життя. Саме верба символізує давньослов’янського язичницького бога ярила. До наших днів зберігся звичай раз на рік в нось на івана купалу на честь бога сонця прикрашати квітами вербу, палити хвилі неї багаття. Після закінчення свята гілки верби садили у дворах.
    У християнській релігії також існує церковний обряд, згідно з яким за тиждень до великодня урочисто освячують вербу і садять її гілки в садибах, уздовж доріг або по берегах річок і водойм. Православна церква запозичила стародавній язичницький обряд, назвавши його вербною неділею.

    Верба-чагарник або дерево, в народній культурі символізує швидке зростання, здоров’я, життєву силу, родючість. Молода, особливо освячена у вербну неділю, верба захищає від стихійних лих, нечистої сили, хвороб тощо. , в той час як стара верба вважається притулком чортів, водяних та інших «нечистиків» і місцем, куди можна відсилати хвороби.

    Як символ зростання верба виступає в заклинаннях, благопожеланиях і ін. Ритуалах. Серби заплітали з верби вінки в юр’єв день,»щоб прибуток в будинку росла, як верба навесні». Пор. Східнослов’янські магічні формули типу «рости, як верба», вимовлені у вербну неділю при биття вербою.

    В день сорока мучеників у сербів в алексинацком поморавье пастух стегал худобу гілками верби і кизилу, кажучи: «будь здоровий, як кизил, і рости, як верба! «, а дівчата і хлопці ходили разом до заростей верби, шмагали один одного гілками верби і вимовляли таке ж заклинання.

    Шмагання вербовою гілкою, освяченою у вербну неділю, вироблялося у східних слов’ян в юр’єв день. Потім цю гілку встромляли в поле, кидали в ставок, затикали за ікони і т.п. У боснії в юр’єв день сербські дівчата оперізувалися вербою, «щоб на майбутній рік бути з «пузом», тобто вийти заміж і завагітніти. Оперізували вербним прутиком подійник, «щоб прибувало молоко».

    У великодній понеділок в чехії, моравії, сілезії та польщі хлопці били дівчат сплетеними вербовими прутиками «помлазками», а у вівторок дівчата били хлопців. У моравському загір’ї в духів день проходили кінні змагання за володіння вінком з верби; переможець називався «королем».

    На волині і в поділлі дівчата прикрашали квітами деревце або гілку верби на івана купала і водили навколо них хоровод, а потім хлопці вривалися в дівоче коло, захоплювали вербу і розривали її на частини.

    У словенії та хорватії в день невинних немовлят (28.xii), званий іноді «днем биття», хлопчики ходили з вербовими прутами, били дорослих і вимагали від них викуп.

    Сербські додоли нерідко рядилися майже виключно в гілки верби і ходили з вербою або з вербовими палицями в руках.

    Гілки верби, освячені у вербну неділю, використовувалися для захисту від грому, грози і бурі. Росіяни вірили, що верба, кинута проти вітру, проганяє бурю , кинута у вогонь-утихомирює його, а посаджена в поле-оберігає посіви ( тамбовщина), що викинуті у двір гілкиБули зараховані до лику святих.

    У даній статті мова піде про святу мученицю іулії карфагенської, її житії і чудеса, що виділяються іконою.

    Житіє

    Існує два перекази, лише окремими фрагментами повторюють один одного. По одному з них свята іулія (або юлія) народилася в карфагені, в знатній родині. Вона росла слухняною, красивою, розумною і чуйною дівчинкою. Старанно молилася і читала святе письмо. Коли в 439 році місто було захоплене вандалами, десятирічну дівчинку взяли в полон, а незабаром продали в рабство торговцю-сирійцю євсевію. Незважаючи на своє становище, іулія знайшла свободу всередині себе і почала сумлінно працювати. Господар її був язичником і не раз сперечався з дівчиною, просячи звернутися в язичництво. Іулія ж була віддана христу. Вона продовжувала гаряче молитися, з дозволу самого євсевія зрідка читала святе письмо.

    Так минуло кілька років. Одного разу господар навантажив корабель різними товарами, взяв дівчину з собою (в якості талісмана, що оберігає від бід) і відправився в галію, багату тоді країну. Євсевій наказав висадитися на корсиці (поблизу міста нонца), де приносили бика в жертву язичницьким богам. Він вирішив приєднатися до свята. Юна християнка ж попросила залишитися на кораблі. Вона плакала про те, що так багато людей живе в омані.

    Коли місцевий губернатор фелікс саксо дізнався про рабиню-християнку, він напоїв євсевія. Після того як гість заснув, за наказом фелікса іулію спустили на берег. Губернатор наказав юній діві принести жертву богам. Сміливий відмова привів в сказ фелікса. І юлію тут же засудили до смерті через жорстокі тортури. Дівчині розбили обличчя в кров, тягали за волосся, а потім розіп’яли. Під час катувань іулія шепотіла молитви. Вона не пручалася, а смиренно прийняла свою долю. На останньому подиху з вуст мучениці вилетіла голубиця як символ чистоти і непорочності. До тіла дівчини після її смерті не доторкнулися ні птах, ні звір.

    Саме такої версії житія святої іулії дотримуються священнослужителі в єпархії міста аяччо.

    &1&

    Інша версія

    За другою версією, яка також вітається корсиканцями, іулія була уродженкою міста нонца і сучасницею святої девоти (близько 303 р.). За відмову поклонитися язичницьким ідолам і принести їм жертву дівчину катували, а потім вбили. Їй відрізали обидві груди і скинули їх зі скелі. У місці, куди вони впали, відкрилися два цілющих джерела. Після цього розлючені кати прив’язали святу іулію до смоковниці, де вона і померла від болю. В цей час з вуст діви вилетіла голубка. Цей момент точнісінько повторює попередню версію житія мучениці.

    Ікона

    Ікони із зображенням святих несуть в собі духовну цінність. Вони захищають, оберігають і допомагають віруючим у важких ситуаціях. Багато жінок з ім’ям юлія і не тільки звертаються до образу мучениці. Він є символом незламної віри і цнотливості. Існує кілька варіантів втілення образу діви іулії.

    Корсиканська версія житія знайшла пряме відображення в іконографії. Святу мученицю іулію зображують розіп’ятою на хресті, з відрізаними сосцями. Прикладом цього служить полотно, що відноситься до 16 століття. Воно збереглося до наших днів і знаходиться в церкві святої мучениці в місті нонце. Там же можна поклонитися і статуї християнської діви. За словами місцевих духівників, образ є чудотворним. Кожен, хто звертається до нього з щирою молитвою, отримує благословення і допомогу.

    На православних іконах свята іулія традиційно представлена зі святим писанням (або розп’яттям в руці). Зустрічаються і так звані сімейні образи, на яких мучениця зображена разом з іншими владиславом, князем сербським, св.надією римською, отроковицею, преп. Давидом солунським). Також народними умільцями запропоновано кілька варіантів виконання ікон. Справжніми шедеврами вважаються іулії, вишиті бісером. Характерними моментами тут є білий одяг як символ чистоти і невинності діви і сповнений мужності погляд.

    &1&

    Все популярнішими стають або медальйони. Вони виготовляються ювелірами зі срібла і золота і є духовними оберегами віруючих. Зазвичай це зображення лику святої іулії. До рідкісних з них відносяться ювелірні образи мучениці в руках ангела-хранителя.

    Шанування

    Корсиканську мученицю в нонці шанували з моменту її жорстокого вбивства. Для цього недалеко від міста було побудовано святилище (або санктуарій). Однак у 734 році воно було зруйноване варварами. Крім того, на острові відкриті святі джерела, до яких стікаються місцеві паломники з проханнями про зцілення і захист.

    День святої іулії на корсиці святкується щорічно. Сама мучениця, згідно з декретом священної конгрегації обрядів від 5 серпня 1809 року, вважається покровителькою острова.

    &1&

    Мощі

    По одному з переказів, тіло мучениці було виявлено ченцями острова горгони і поховано в їх монастирі. До цього до них з’явився ангел і повідав про страждання дівчини і її подвиг заради віри христової.

    Набагато пізніше святі мощі були перенесені в місто брешіа на півночі італії. Щорічно сюди приїжджають тисячі віруючих, щоб вклонитися святій іулії карфагенської і попросити про допомогу. Тут же можна придбати ікони мучениці. За словами священнослужителів, вона протегує матерям і хворим дітям.

    Молитва

    До образу святої іулії в молитві можуть звернутися абсолютно всі, хто потребує допомоги і зцілення. У православних джерелах можна знайти тропар на честь мучениці. Його часто прикріплюють до іменних ікон. Також закликання святої можливо за допомогою спільної молитви:»моли бога про мене, свята угодниця божа мучениця іулія, яко аз старанно до тебе вдаюся, швидкої помічниці і молитовниці про душу мою». Саме після цієї частини звернення до святої за православним звичаєм належить читати тропар.

    &1&

    Чудеса

    За переказами, на місці поховання карфагенської мучениці з-під каменю пробилося цілюще джерело. Він створив чимало чудес: сліпим допоміг прозріти, глухим — почати чути, немічним — встати на ноги, безплідним жінкам — народити. Чудеса відбуваються і сьогодні. Їх виливає святий образ іулії в храмі, побудованому багато століть назад на місці розп’яття мучениці.

    Місто сент-жюлі в канаді, провінції квебек, названо на честь святої іулії карфагенської. Також її ім’ям названо астероїд, який був відкритий в 1866 році.

    У православній традиції шанують ще одну мученицю на ім’я іулія. Вона є однією з семи святих дів, які були втоплені в озері після жорстоких тортур за христову віру. Пізніше їх тіла були спалені язичниками. Свята іменується анкірської (або коринфської) за місцем народження. День її пам’яті відзначають 31 травня і 19 листопада за новим стилем.

    &1&

    У 7-8 ст. Церква на місці поховання мучениці занепала і була частково зруйнована. Жителі корсики вирішили побудувати новий храм на честь святої іулії. Вони зібрали каміння, пісок, цеглу і залишили їх на місці, яке вибрали для зведення будівлі. Але вночі напередодні закладки фундаменту чиясь незрима рука перенесла всі матеріали до підніжжя старої церкви. Дивуючись, люди повернули все на нове місце. Але наступної ночі сталося те ж саме. Згідно з переказами, сторожа спостерігали, як пресвітла діва перевозила матеріали на білих волах. Люди зрозуміли, що свята іулія не бажає будівництва храму на новому місці. А тому місце її поховання було розчищено і зведена нова церква на честь мучениці.

    Оберігати благополуччя сім’ї.

  • існує прикмета на вагітність: щоб завагітніти, у вербну неділю бездітна жінка повинна з’їсти нирку цієї рослини.
  • щоб вигнати зі свого життя невдачу і невезіння, потрібно кинути вербу проти вітру.
  • кинуті у вогонь гілки рослини можуть його погасити.
  • викинути вербу у двір-значить, убезпечити себе від негараздів.
  • при сильному болі потрібно доторкнутися в гілках рослини.
  • щоб вилікуватися від хвороби, необхідно обіймати вербу, але робити це не довше 10-15 хвилин в день.

За старих часів вірили, що якщо піти в глуху гущавину лісу, куди не ступала нога людини, відшукати там вербу і принести її додому, то в будинку оселяться щастя, благополуччя і удача.

Говорять ще про одну незвичайну властивість цієї рослини. Віруючі переконані, що в християнське свято введення богородиці у храм нирки верби миттєво набухають і розпускаються, видаючи легкі клацання. Вважається, чим суворіше морози, тим голосніше ці клацання. Це відбувається в ніч з 3 на 4 грудня.

Трапляється і так, що в цю ніч на гілках рослини з’являються листочки, а після півночі вони знову ховаються і розкриваються вже тільки навесні. Люди, які зуміли вловити цей дивовижний момент, несуть гілочки в храм або ставлять у себе вдома в воду.

Що робити з торішнім рослиною

Коли ви приносите додому освячену вербу, виникає питання: що ж робити з торішньої? просто так викидати її ні в якому разі не можна. Існує кілька варіантів, як це можна зробити:

  • опустити торішнє рослина у водойму (річку, ставок, озеро).
  • спалити, а попіл розвіяти над річкою.
  • якщо верба проросла, можна посадити гілочки в лісі або біля річки.
  • можна запалити її як свічку і пройти з нею по дому, вимовляючи молитву, тим самим проводячи обряд очищення квартири.
  • за старих часів минулорічні гілочки спалювали в печі,в якій пекли паски.
  • раніше торішньої вербою підмітали кути будинку, а після спалювали на вулиці, вимовляючи слова подяки за те, що оберігала весь рік.
  • можна віднести гілки в ліс і залишити їх в кущах верби.
  • або віднести до церкви, там їх спалять, вимовляючи слова молитви.

Часто задають питання: чи можна садити вербу біля будинку, на ділянці? насправді садити цю рослину у себе у дворі не можна. Існує приказка: посадиш вербу біля свого будинку – сам собі століття вкоротиш. Природно, садити дерева можна і навіть потрібно. Але робити це рекомендується в лісі, адже верба повинна рости на волі. І саме в лісі, а не на присадибній ділянці, зрізають гілки рослини для освячення в храмі.

Незвичайні властивості рослини

Якщо рослина пустила коріння – значить, вам пощастить в майбутньому, вас чекають процвітання і щастя . Пророслу гілочку бажано посадити в лісі або біля річки, загадавши бажання, і воно обов’язково збудеться.

Гілочки засохли-значить, вони взяли на себе біду господаря будинку.

Щоб відчути впевненість в собі і життєву силу, потрібно повісити гілки рослини над дверима свого будинку. Кожен раз, коли ви будете заходити до себе додому, торкайтеся до них.

Щоб рослина не втратила своєї сили, збираючи, не обламуйте гілки, а дбайливо і акуратно зрізайте їх. При цьому подумки дякуйте дерево, а також попросіть вибачення за те, що забираєте його частину.

Хорошою прикметою вважається зробити собі амулет з нирки, такий талісман буде оберігати і зцілювати свого володаря.

Щоразу перед вербною неділею у православних християн виникає питання: що робити з торішньою вербою, яку вони зберігали весь рік? і коли від неї необхідно позбавлятися? напередодні свята або в саму вербну неділю?

Кілька слів про саме свято вербна неділя-свято, присвячене входу ісуса христа в єрусалим. Це одна з останніх подій за життя христа. І сталося воно за тиждень до великодня-світлого воскресіння.

Чому саме вербна неділя? під час входу ісуса в святе місто люди встеляли шлях його свіжозрізаними пальмовими гілками. Ця традиція була прийнята на сході по час зустрічі важливих осіб.

У росії через брак пальми використовують вербу.але в цей день в церкві освячують не тільки вербу і пальму, а й гілки оливи, самшиту, лавра. Є традиція прикрашати великі гілки солодощами і фруктами, а також кольоровими стрічками.

Встановлювали освітлені гілки біля головах, біля розп’яттів, біля камінів і вогнищ печей, а також у стійлах тварин та інших місцях. Вони можуть встановлюватися просто в сухих місцях або ставитися в вазу з водою. Гілки охороняють будинок від стихій, хвороб, сварок.

Що робити з торішньою вербою?

Отже, минув рік, завтра — знову вербна неділя, потрібно освячувати свіжі верби. А куди подіти старі, торішні? і коли треба від них позбавлятися? освячена верба-це вже не просто гілки дерева, але справжня святиня.

Просто викинути на смітник її не можна . Вважається, що верба зберігає свої магічні властивості до наступної весни.можна в саме вербну неділю, до нього або відразу після вербної неділі провести невеликий ритуал. Варіантів позбавлення від верби кілька.

    Пустити старі вербочки по поточній воді в будь-яку водойму.

    Спалити висохлі гілки верби. При цьому попіл потрібно висипати в такому місці, де по ньому не будуть топтатися. Можна висипати попіл в річку.

    Якщо верби проросли у воді, їх найкраще посадити в лісі або біля річки.

    Можна зберігати верби кілька років. Але при цьому щороку зустрічати свято зі свіжими гілочками.

    Якщо хтось помре в найближчі дні, то вербу кладуть в труну.

    Деякі літні люди збирають верби, щоб їх поклали з ними в могилу.

    Запаленою гілкою верби можна очищати будинок, освячувати його, обійшовши будинок з цією гілкою і молитвою.

    Віднести до церкви, там їх спалюють з молитвою.

    Віднести в ліс і там залишити між кущів верби.

    Якщо в будинку піч, то торішньої висохлої вербою можна розпалювати її для випічки пасок.

    Старою вербою символічні обмітають в будинку кути, а потім спалюють, подякувавши за службу.

Чудодійні властивості освяченої верби:

    Прийшовши додому з церкви, освяченої вербою злегка б’ють всіх домочадців, щоб були здоровими. Не забувають і про всю худобу. Все живе вбирає силу весни і оновлення.

    Верба охороняє будинок від злих сил і духів.

    Вербу садять в городі, якщо в будинку наречена на виданні або хлопець молодий. Як тільки верба прийметься, бути весіллі.

    У юр’єв день вербою виганяють худобу на поля. Тоді він буде здоровим і плідним.

    Вважається, що вербою можна відвести грім, град і хмари, схиляючи її в бік хмар.

    Вербою зменшували руйнівну силу вогню, кидаючи її в згарище.

    Нирки верби ковтали, щоб позбутися від лихоманки, болю в горлі, від безпліддя.

    Вербою обсаджували колодязі, щоб у воду не потрапили злі сили.

Народні традиції, пов’язані з вербною неділею

Донині існує чимало прикмет і традицій, пов’язаних з вербною неділею. Вони передаються від старших до молодших членів сім’ї.

    У ніч під вербну неділю можна робити змови від головних болів . Для цього волосся з гребінця опускали в воду і поливали цією водою вербу. Вода піде в землю разом з головним болем.

    У вербну неділю дівчата робили приворот на вербу . Вимовляючи заклинання, вербу закладали за ікони. Викидати заговорені гілки не можна.

    «бити» вербою можна тільки по спині, бажаючи здоров’я . Якщо вас стьобнули по заду, ця людина бажає вам хвороби і зло, і воно може збутися.

    Зрізати гілки верби можна було тільки з молодих дерев . Важливо, щоб на стовбурах не було пошкоджень і замшілої кори.

    Не можна зривати гілки з дерева верби, якщо в ньому є дупло . Не можна також рвати гілки з цвинтарної верби.

    Не можна рвати гілки, що схилилися над річкою . Вважається, що ночами на них сідають русалки.

    Якщо в день вербної неділі було досить морозно, то очікувався досить хороший урожай ярих хлібів.

    Якщо в ніч на вербне були заморозки, то буде хороший урожай капусти і огірків.

    Якщо на вербне сильний вітер, то все літо буде досить вітряним, будуть урагани і бурі. А якщо день теплий і тихий, таке і літо буде.

    Який вітер у вербне, такий і все літо буде.

    Якщо у вербне світить сонце, буде багатий урожай злаків і фруктів.

    Постукати по тілу вербою у вербну неділю, весь рік здоровим будеш.

    Верба-саме живуче дерево. Увіткни гілку в землю, і виросте дерево. Таку ж живучість дерево дає людині.

    Якщо з’їсти нирку освяченої верби, легко вирішиться будь-яка справа. Звичайно, користуватися «чарівними» властивостями верби можна тільки в крайніх випадках.

    Подумай про коханого на вербне, він і приїде до тебе.

    Якщо посадити вВербна неділя домашня рослина, будеш багатим. Але якщо квітка зів’яне, жити тобі в бідності все життя.

    Енергетика вербної неділі допомагає втілити в реальність всі бажання.

Що ж робити з вербою?

Як збирати вербу? рвіть по кілька гілок з невеликих молодих дерев. Чи не обривайте всі гілки з одного куща. Але гілок потрібно стільки, щоб по кілька штук поставити в кожній кімнаті, та й в приміщеннях худоби теж. Віднесіть гілки до церкви для освячення.

Якщо немає можливості сходити в храм, можна вдома побризкати верби святою водою.розставте гілочки по вазах. Їх не потрібно прибирати два тижні. У великий четвер гілки використовували як кропило: змочували святою водою і кропили всі кути будинку.

А потім гілки можна використовувати по-різному: залишити до наступної вербної неділі, або відразу ж пустити за течією річки.олена фролова-вербна неділя

Як виростити вербу, де краще посадити вербу?

Friday 2 роки тому 2 роки тому

Досить потримати прутик у воді до появи корені, це вже саджанець.верба невибаглива рослина, любить вологу, росте біля водойм. Швидко розростеться, не варто її садити на дачній ділянці або городі

Модератор вибрав цю відповідь лучшимкомментіроватьсһеггу blossom більше місяця тому

Недавно почула від знайомих, що вербну гілочку, яку звикли купувати на свято і ставити вдома в вазочку можна посадити і сподіватися на те, що коли-небудь виросте повноцінне вербне дерево. Для цього потримаємо гілочки у воді, щоб пустили невеликі коріння.

Потім заплануємо гарне місце для посадки:-біля водойми (найбільш комфортний варіант)посадили в затишне, щоб не порушили її спокій, місце — у вологий грунт. Поливаємо частіше, якщо на сонці. А там як приростеться. У багатьох не виходить виростити примхливе рослина.

Треба вкладати душу, причому душу вже треба мати чисту і незіпсовану. Верба все-таки священне дерево. У поганих людей ніколи не буде результату в посадці.

Що символізувала на русі верба?

Повільно тане сніг, струмують веселі струмочки, по небу неспішно пливуть хмари… У повітрі витає ледь вловимий аромат весняної оживаючої природи, першою радісною прикметою якої стає верба зі скромними пухнастими нирками сріблястого кольору… З незапам’ятних часів слов’яни ставилися до верби з особливим почуттям.

У язичницькій русі верба використовувалася в численних. Раніше за інших пробудилося після довгої зими, вбирає перші сонячні промені, самі животворчі і ніжні, це деревце наділялося величезною силою. Після прийняття християнства верба зайняла ще більш важливе місце, ставши атрибутом одного з головних православних свят .

Вона замінила на русі пальмові гілки, якими вітали ісуса христа перед входом в єрусалим жителі юдеї. На передвеликодньому святковому церковному богослужінні вербу урочисто освячують.

Верба, стала уособлювати. Освяченим гілочках верби приписували воістину чудові здібності. Її цілющу силу здавна намагалися поширити на весь навколишній побут. Так, у вербну неділю пекли спеціальні з пухнастими нирками.

Вербні бруньки вживали в їжу хворі лихоманкою і жінки, які хотіли вилікуватися від безпліддя. З них робили порошок для лікування ран. Вірили, що освячена гілочка зцілить нездорову людину, якщо доторкнутися нею до його ніг.

А ще кажуть, що якщо покласти гілку на голову і пов’язати хустку, пройде головний біль. І звичайно ж, знаменитий звичай шмагати вербними прутами дітей. При цьому примовляли, що б’є їх сама богородиця, даруючи їм таким чином здоров’я і позбавляючи від негативної енергії.

Освячена верба – запорука благополуччя домашніх тварин. Прутиками худобу виганяли в поля, клали під дах хліва, пригощали пирогами з вербою, щоб захистити від хвороб.крім цього, на русі вірили в верби. Якщо кинути її проти вітру, заспокоїться буря і припиниться град.

Щоб зупинити пожежу, потрібно кинути у вогонь. Освячені пухнасті гілки зберігали в червоному куточку поруч або за образами. Перед тим як піти освячувати нову вербу, торішню пускали за течією річки, встромляли в землю в городі або недалеко від будинку.

Така верба захищала посіви і житло від нечистої сили. За старим сільським повір’ям деревце допомагало розпізнати відьму. У велику суботу потрібно спалити гілочку, і якщо незабаром прийде жінка і попросить вогника, то це і є відьма.

Нарешті, верба була уособленням хоробрості. Боязкому людині радили вколотити в стіну будинку шматочок гілки.у той же час на русі з пересторогою ставилися до: думали, що в їх гілках пустує всяка нечисть. Однак і старе дерево може виявитися корисним.

Як свідчить переказ, в гілках зростаючої біля берега річки верби живе водяний. Самотня дівчина, яка мріє про любов, повинна прийти до такої вербі, на якій ще не розпустилися листя, в останній день спадної місяця і прикріпити до гілки яскраву стрічку або частина кольорового паперу з написаним проханням, і піти не озираючись.

Другий раз в цьому році до цього деревця підходити не можна. Вірили, що після того, як водяний оплаче самотність дівчини, вона неодмінно зустріне свого коханого, який і стане її чоловіком.освячена верба людині, з щирістю звернувся до неї.

Для цього потрібно поставити гілку в вазу, щодня міняти воду і розмовляти з нею: про щось попросити, на щось поскаржитися. Засихає гілочка означає, що верба нейтралізує ваші неприємності і біди. Слід віднести її подалі від будинку, подякувати і спалити.

У разі ж, якщо гілка пустила коріння і на ній розпускаються листочки, її можна посадити і бути впевненим, що деревце виконує ваше прохання.як би там не було, нехай ці маленькі милі пухнастики, що тягнуться до сонця, стануть для вас початком прекрасної і щасливої весни!

Маленькі пухнастики, до яких так хочеться доторкнутися рукою вже без рукавички-здатні захистити від нещасть і змінити долю…

Популярні відео

Головна сторінка / культура, мистецтво , історія / що символізувала на русі верба? опубліковано 3.04.2009

Місто севастополь прийнято називати містом російської слави. Хоча обидві серйозні битви з оборони…

Обговорення статті:

  • валерія пахомова читач3 квітня 2009 о 02:38#ответить0+1

    Ага, тільки дерево перуна — дуб, а верба, в першу чергу, використовувалася в обряді родючості. Спочатку цей обряд проводився виключно чоловіками і зводився він до того, що в певну пору року всіх жінок і всю худобу жіночого роду катували ударами різог. Що ховалося під цими діями? первісна людина бачила в різці символ статевого органу, що належить духу плодючості: варто вдарити різкою жінку по її статевих органах, і вона набуває здатність народжувати дітей. Різка, палиця, піку, хлист — все це здавна служило символом статевого органу чоловіка. Чоловіки, що завдавали ударів, представлялися цими демонами втіленим в трьох деревах, з яких були зірвані ці різки… Жінка, яка приймає в сфері своїх органів удари різками, уособлювала активний початок процесу запліднення. «вербний обряд» відбувається всюди в один і той же час, а саме коли природа прокидається від зимової сплячки: 28 грудня, 2 лютого, на масляній, на великдень, 1 травня. В інших країнах жерці переносили обряд катування вербою на плодові дерева і тварин, з метою підвищення плодючості і захисту від всяких хвороб.

    Валерія, спасибі вам велике за доповнення!

  • ірина лукіна читач3 квітня 2009 о 14: 14#ответить0+1

Спасибі за цікаву статтю, але не можу не вставити «п’ять копійок», тим більше, що (як мені здається) це важливе уточнення. Освячену вербу садити не можна. Її взагалі в воду не ставлять і коренів вона дати не може.

Принесену з церкви вербу ставлять в червоний кут за образу. Та й взагалі, за повір’ям»садить вербу — собі заступ готує». Тобто людина помре як тільки з виріс деревця можна буде вистругати древко для лопати (заступа) і вирити могилу.

З освяченими предметами взагалі необхідно поводитися обережно і дбайливо. Та й просити в такому випадку у господа треба, а ні як не у гілочки. Якщо вже просити у дерева допомоги, так у «свого», ретельно обраного, дорослого, здорового і сильного.

Як просити-вам вирішувати, а маленький посібник на цю тему ось тут http://shkolazhizni.ru/archive/0/n-10735 / дуже сподіваюся, що я вас не образила, настільки різким виступом. Творчих вам успіхів.

Ірина, дякую вам за доповнення, воно дійсно дуже важливе і цікаве. Ця думка мені теж зустрічалося, і повір’я в тому числі. Але, як я зрозуміла, з цього питання допускаються різні точки зору. Ще раз велике вам спасибі!

Вам теж успіхів!

Спасибі катерина. Верба, символВесни, пожвавлення природи, нового життя, радості і повноти божественної і можливо? … Вічної!!! слід обережно розрізняти, що язичницьке, а що християнське, тобто від бога.

Володимир мікаєв. Вербна неділя. Частина 4. Шоу майстрів.

Гілочка, частина природи, яку створив всевишній творець. Йому одному слава і хвала за благодать і милість і любов невимовну! … І просити тільки у господа треба, щоб не применшити його і не злелать йому боляче.

Бо написано в усіх євангеліях: «просіть, і дано буде вам; шукайте, і знайдете; стукайте, і відчинять вам; бо кожен просить отримує, і шукає знаходить, і стукає відчинять. … Тим більше отець ваш небесний дасть блага тим, хто просить у нього».(мф.7:7-11). І ще:

Спаситель ісус христос говорить до цих пір: «істинно, істинно кажу вам:про що не попросите отця в ім’я моє, дасть вам. Донині ви нічого не просили в ім’я моє; просіть, і отримаєте, щоб радість ваша була досконала».(ну.16:23-24). Рясних всім божих благословень.

Олександр, спасибі вам велике за прекрасний коментар!

А ще вербними гілочками батьки били незаміжніх дівчат, щоб вони вони вийшли заміж, примовляючи: «вербохлест, бий до сліз». Правда, я до кінця не розумію це садо-мазо. А ви як поясните?

Олена, наскільки я знаю, вербою били для того, щоб передати силу, життєву енергію верби людині. Вважалося, що хлест вербними прутиками додасть здоров’я і взагалі «вдихне життя». При цьому примовляли:»не я б’ю, верба б’є».

За іншим джерелом, вірили, що через вербу людині допомагає сама богородиця.

Дякую за таку теплу статтю… Було дуже цікаво читати.

Дякую вам, софія!

Прикмети про дерева

Росія завжди славилася різноманітністю природи, в тому числі і дерев. Дерева-це життя. З них будують будинки, роблять папір і одяг, опалюють свій будинок взимку. Але крім усього цього, дерева ще й допомагають нам жити.

Вони здатні змінювати нашу долю, давати нам здоров’я. У російських глибинках дуже багато прикмет, які пов’язані з різними видами дерев. Ось про це ми зараз і поговоримо.

Береза у дворі – блискавка не страшна. Береза взагалі вважається самим російським деревом . Скільки пісень про це дерево складено, скільки віршів.

Витончена, красива береза завжди асоціювалася з дівчиною. Навіть прийнято вважати, що душа померлої невинної дівчини перетворювалася в березу. Наші предки помітили, що в березу ніколи не потрапляє блискавка.

Як це пояснити? невідомий. Але це так. Блискавка-це гнів і покарання бога. А навіщо ж карати невинну дівчину?

Напевно, тому береза і не притягує до себе блискавку. Якщо береза росте поруч з будинком, то ті, хто в цьому будинку живуть, грози не бояться. Ну, а якщо берези поруч немає, то на горищі було прийнято складати гілки берези.

Старі люди кажуть, що навіть ці гілки здатні захистити від грози. Береза розкрила листочки — через тиждень саджай картоплю . Ця прикмета заснована на багаторічних спостереженнях наших предків.

Помічено, що якщо береза починає зеленіти, то мінімум через п’ять або шість днів температура повітря підніметься до десяти градусів, і похолодання вже не очікується. А значить можна спокійно садити картоплю і не боятися, що настануть заморозки і все, що ви посадили, вимерзне.

Березові вінки на івана купала на рогах вашої корови-відьми не страшні . Івана купала — це велике язичницьке свято. Все, що робиться в цей день, спрацьовує з неймовірною швидкістю.

Старі люди кажуть, що тільки в цей день можна захистити свою корову, не докладаючи особливих зусиль і не вдаючись до допомоги ведуній. Завжди знайдуться шкідливі сусідки, які захочуть вам нашкодити просто так, із заздрості.

А вінок з березових гілок в цей день, допоможе вберегти вашу годувальницю від будь-яких нападків ворогів.не можна садити вербу-сам собі століття вкорочуєш. дерева садити потрібно.

Адже недаремно прислів’я говорить, що людина повинна народити сина, побудувати будинок і посадити дерево. Ось тільки помічено, що далеко не кожне дерево можна садити.

Люди похилого віку кажуть, що ще їхні прадіди помітили, що той, хто посадив вербу, помре в той рік, коли ця верба виросте настільки, що з неї можна буде зробити держак для лопати. Хочете перевірити? нема за що. Ось тільки діди наші цю прикмету перевіряти не збираються.

З’їж бруньки освяченої верби – буде багато дітей. дуже часто до відунів зверталися ті чоловіки і жінки, які ніяк не могли завести дітей. Та й сьогодні всі, кому медицина не змогла допомогти, йдуть до знаючих людей.

Ось ці люди і кажуть, що верба може рости де завгодно. Її ніхто спеціально не висаджує, а вона росте і з кожним роком її стає все більше і більше.

Якщо освятити у вербну неділю гілочки верби в церкві, а потім з’їсти її нирки, то довгоочікувані дітки обов’язково з’являться у вашій родині. Сніг випав, а на вишнях листя – довго сніг не пролежить .

За багато століть сільськими жителями було помічено, що якщо випав ранній сніг, а вишні ще не встигли скинути своє листя, то дуже скоро буде відлига. Справжня зима настає тільки тоді, коли з вишневого дерева впаде останній лист, і не раніше.

Дерево для будинку зрубано першого березня-будинок ніколи не згорить . Здавалося б, чистої води забобон. Та не тут-то було. Спробуйте спиляти будь-яке дерево першого березня і розпалити з нього багаття – не вийде.

Старі садівники кажуть, що всі дерева в цей день втрачають здатність горіти, тому що саме першого березня юда повісився на осиці. Правда це чи ні, сказати важко, але те, що дерева, зрубані в цей день, мають такі властивості – це правда.

Не рубай дерево в молодика – згниє . Ця прикмета пов’язана з особливостями місячного циклу і впливом цих особливостей на воду, яка є на нашій планеті. Наші прадіди помітили, що саме в молодик дерева наливаються водою.

І якщо навіть ці дерева потім сушити, то вони сохнути не будуть, а почнуть гнити. Так що, з цього випливає друга прикмета – в молодика не можна робити запас дров на зиму.лист на дубі розвивається-добре щуку ловити .

Помічено, що щуки ловляться далеко не завжди. Потрібно знати момент, коли йти на щуку. А старі рибалки помітили, що в той момент, коли починають розпускатися листя на дубах – у щуки починається жор. Ось саме в цей момент її і потрібно ловити.

Горіхів багато, а грибів немає – зима сніжна буде . Ця прикмета пов’язана з особливістю ліщини. Якщо очікується холодна зима, то і горіхів буде багато.

Ліщина завжди намагається видати урожай по максимуму, якщо відчуває, що попереду нас чекає сувора зима. Осика тремтить-скотина сита .

Багато років люди спостерігали за деревами і помітили, що коли тремтять листя осики, обов’язково буде хороший урожай вівса, ячменю і пшениці. А раз буде урожай, то і худобу завжди буде, чим прогодувати. Все дуже просто.

Зате абсолютно неможливо пояснити таку прикмету, що якщо вбитого вужа не повісити на осику, то він обов’язково оживе і вкусить. Як таке може бути? незрозуміло. Осикова тріска в квашеній капусті-капуста не скисне .

Це дійсно так. Вважається, що осика володіє деякими антисептичними властивостями, які дозволяють уповільнити процес псування продуктів. Саме цією властивістю осики і користувалися наші предки, для того, щоб квашена капуста довго не скисала.

Прийме, які пов’язані з деревами, дуже багато. Перерахувати всі ці прикмети просто не реально. А деякі з цих прикмет навіть і пояснити неможливо. Але нам все одно потрібно прислухатися до того, що знали наші предки. Так і жити легше, і проблем багатьох можна уникнути.

А для тих, хто не любить думати, можна взагалі просто жити за прикметами, так, як нам заповідали предки.