Моно-підсилювач на tda2050 своїми руками

51

Вітаю всіх зайшли!

Однією з популярних мікросхем в лінійці звукових підсилювачів tda є tda2050 — моно-підсилювач з вкрай простою схемою включення. Володіє дуже оптимальною вихідною потужністю, 28вт (максимум) при харчуванні 18в і навантаженні 4 ом, така потужність не є надмірно високою, але в той же час її досить і для отримання гучного звуку, таким чином, підсилювач однаково добре підійде і для створення неголосного звукового фону, і для домашніх дискотек. Мікросхеми tda2050 користуються великою популярністю, встановлюються в музичні центри і програвачі, на їх основі роблять багато саморобні конструкції, тому легко можна нарватися на підробку. Мікросхеми-підробки можуть працювати так само, як і оригінальні, але частіше вони володіють меншою надійністю і меншою вихідною потужністю, тому купувати мікросхеми варто в спеціалізованих радіомагазинах, або випоювати з фірмових приладів.

Схема включення представлена вище, як можна побачити, вона монофонічна, тобто роботи роботи зі стерео-сигналом потрібно дві таких схеми. Для живлення підсилювача необхідне джерело двополярного живлення з напругою від ±5 до ±18в, хоч максимальна напруга живлення і становить ±24в, краще залишати деякий запас, щоб мікросхема не працювала на межі своїх можливостей. Чим більше буде напруга живлення-тим більше вихідна потужність, тому оптимальним діапазоном живлення можна назвати ±12…±18в. Найпростіший спосіб отримати двополярний джерело живлення-використовувати трансформатор з двома однаковими вторинними обмотками, потужність трансформатора повинна бути приблизно 30-50вт для моно підсилювача і 60-100вт для стерео.

Всі електролітичні конденсатори повинні бути розраховані на напругу не менше 35в. На схемі вказані ємності з харчування всього в 220 мкф — це досить мало і явно недостатньо для повноцінної фільтрації харчування, тому ємність можна і потрібно збільшити до 2200..4700 мкф в кожному плечі харчування. Конденсатори хоч і будуть дещо більші за розміром — можна не думати про можливість появі фону. Паралельно електролітичним конденсаторам в харчуванні стоять також керамічні ємністю 100..150 нф, вони служать для фільтрації високочастотних імпульсів. Працювати підсилювач може з динаміком опором від 4 ом, при цьому чим нижче буде опір динаміка — тим вище буде потужність. Саму мікросхеми обов’язково слід розташувати на радіаторі, розмір радіатора підбирається експериментально, так як нагрів мікросхеми залежить і від величини напруги живлення, і від гучності відтворюваної музики, і від опору динаміка. Збирається підсилювач на друкованій платі, малюнок якої разом з розташуванням деталей представлений нижче.

Крім схеми самого підсилювача, схема передбачає установку діодного випрямного моста, таким чином, на плату можна буде подавати харчування безпосередньо з обмоток трансформатора. Діоди в мосту повинні бути розраховані на напругу не менше 100в і струм від 3а. Для створення стерео-підсилювача плату потрібно буде повторити двічі. Зовнішній вигляд зібраної плати представлений на фото нижче.

Дроти живлення від трансформатора до плати повинні бути достатнього перетину для пропускання струму 2-3а (те ж саме відноситься до проводів до динаміків), а провід для подачі вхідного сигналу повинен бути екранованим. Даний підсилювач завдяки своїй універсальності знаходить безліч застосувань-використовується як в потужних портативних системах так і в музичних центрах і програвачах, в автомагнітолах, кінцевих каскадах гітарних підсилювачів. Вдалої збірки!джерело (source)