Хто займається селекцією. хто такий селекціонер

86

«автором селекційного досягнення визнається селекціонер-громадянин, творчою працею якого створено, виведено або виявлено селекційне досягнення. Особа, зазначена як автор у заявці на видачу патенту на селекційне досягнення, вважається автором селекційного досягнення, якщо не доведено інше.
Об’єктами інтелектуальних прав на селекційні досягнення є сорти рослин, зареєстровані в державному реєстрі охоронюваних селекційних досягнень, якщо ці результати інтелектуальної діяльності відповідають встановленим цим кодексом вимогам до таких селекційних досягнень .»

селекційне досягнення

Термін «селекційне досягнення» використовується тільки в росії. У міжнародній конвенції про захист нових сортів рослин, йдеться лише про нові сорти рослин (англ. New varieties of plants), які отримують правову охорону у разі відповідності встановленим критеріям.

Поняття «селекційне досягнення» в законодавстві росії не розкривається, нез’ясованим залишається питання про те, в який саме момент виникає право авторства на такий об’єкт інтелектуальної власності , як селекційне досягнення, і відповідно право на отримання авторського свідоцтва.

Міжнародна конвенція про захист нових сортів рослин не оперує поняттям «автор» нового сорту рослини і відповідно не передбачає видачу авторського свідоцтва. У конвенції йдеться лише про права селекціонерів. Законодавство ряду держав передбачає необхідність зазначення імені автора селекційного досягнення у виданому на це досягнення охоронному документі (патенті та ін.). Діючі в даний час норми російського права припускають згадка імені автора селекційного досягнення в патенті , що неминуче засвідчує його права як безпосереднього творця даного результату селекційної діяльності. .

На міжнародному рівні питаннями надання селекціонерам рослин права інтелектуальної власності займається міжнародний союз з охорони нових сортів рослин (упів) .

визначення «селекціонер» згідно з актом 1991 року конвенції упов

«селекціонер » означає:
— особа, яка вивела або виявила та вдосконалила сорт,
— особа, яка є роботодавцем для вищевказаної особи, або яка доручила останньому роботу, в тих випадках, коли це передбачається законодавством відповідної договірної сторони, або
— правонаступника першої або другої з вищевказаних осіб, залежно від конкретного випадку

Селекціонерами можуть бути як фізичні, так і юридичні особи.

Конвенція упів не робить ніяких обмежень щодо методів або технологій, за допомогою яких отримано новий сорт.

Професія селекціонер.

Дана професія тісно пов’язана з розділом біології генетикою .

Селекцією (походить від лат. «selectio») називається цілеспрямоване схрещування тварин і рослин для виведення потомства із заздалегідь відомими властивостями. Селекціонери використовують знання генетики для передбачення можливих ознак потомства. Їх робота полягає в розведенні рідкісних видів тварин, створенні гібридів рослин, а також отриманні нових порід і сортів живих істот.

Головною метою селекціонера є отримання якомога більшої кількості істот з цінними для людини властивостями – наприклад, красивим хутром або стійкістю до морозів – і подальше збільшення числа цих особин. Для цього необхідно відібрати батьківські істоти, що володіють певними генетичними ознаками, поєднання яких дозволить створити особини, що володіють бажаним фенотипом.

Всі сучасні сорти рослин і породи тварин, без яких немислима сучасна цивілізація, створені людиною завдяки селекції. У наш час перед селекцією стоять величезні завдання по створенню нових високопродуктивних порід тварин і сортів рослин, пристосованих до умов сучасного індустріального сільського господарства, а також потрібних людині штамів мікроорганізмів.

Історія селекції рослин . Ще з давніх часів, коли люди перейшли від збирання до сільськогосподарської діяльності, було помічено, що рослини, що проростають з більших зерен, виростають великими і плідними. Селекціонери давнини створили прекрасні сорти плодових рослин, винограду, багато сортів пшениці, баштанних культур. Але значний вплив на розвиток селекції рослин справила робота західно-європейських селекціонерів-практиків 18 століття, наприклад, англійських вчених галлета, ширефа, німецького вченого римпау. Вони створили кілька сортів пшениці, розробили способи виведення нових сортів. У 1774 під парижем заснована селекційна фірма «вільморен», селекціонери якої першими стали оцінювати відбираються рослини по потомству. Їм вдалося вивести сорти цукрових буряків, які містили майже в 3 рази більше цукру, ніж вихідні. Ця робота довела величезний вплив селекції на зміну природи рослин в потрібну людині сторону. З розвитком капіталізму в кінці 18-початку 19 століть в європі і північній америці виникають промислові насіннєві фірми і великі селекційно-насінницькі підприємства; зароджується промислова селекція рослин, на розвиток якої великий вплив зробили досягнення ботаніки, мікроскопічної техніки і багатьох інших областей науки.

Історія селекції тварин. всі сучасні домашні тварини походять від диких предків. Процес перетворення диких тварин в культурні форми називають одомашненням. Головним фактором одомашнення служить штучний відбір організмів, що відповідають вимогам людини. Якщо самка первісного туру-предка сучасної великої рогатої худоби продукувала лише десятки або сотні кілограмів молока, необхідні їй для годування теляти, то окремі корови сучасних порід дають до 15000 кг молока за лактацію, тобто за період між отелами. Для тварин першою умовою, а разом з тим і показником одомашнення було створення (шляхом відбору) особин, здатних до контактів з людиною, до співіснування з ним. Людина змінювала поведінку тварин, перетворюючи їх з диких в домашніх. В умовах природної природи одомашнені форми існувати, як правило, не можуть. Вирощувалися дитинчата диких тварин, яким-небудь чином потрапили до людини. Серед них переважно виживали ті, хто поводився найменш агресивно по відношенню до людини, хто легко розмножувався в неволі. Відбір, який проводила людина, спочатку був несвідомим-більше цінувалися і зберігалися краще тварини. Згодом відбір стає методичним, людина хоче отримувати потомство від кращих виробників.

Широке одомашнення починається з viii–vi тис. До н. Е. Саме тоді людина залучила в культуру переважна більшість тварин. Деякі види тварин були одомашнені значно пізніше. Так, кроликів люди стали розводити лише в середньовіччі, цукровий буряк стали обробляти як польове цукрове рослина тільки в xix ст., а м’яту – xx ст. У наш час людина для задоволення своїх потреб продовжує одомашнювати нові види тварин і рослин. Для отримання високоякісної хутра в хх столітті створена нова галузь тваринництва-хутрове звірівництво. Безсумнівно, людина надалі буде залучати в одомашнення все нові види тварин і рослин. Для успішної роботи селекціонеру необхідно сортове розмаїття вихідного матеріалу. З цією метою н.і. Вавіловим була зібрана колекція сортів культурних рослин і їх диких предків з усієї земної кулі. До 1940 року у всесоюзному інституті рослинництва налічувалося 300 тис.зразків. В даний час колекція поповнюється і є основою для робіт з селекції будь-якої культури.

Методи селекції. ненаправлений мутагенез. цей метод полягає в підданні батьківського організму впливу мутагенів-речовин або випромінювань, що змінюють генетичний код істоти. Після отримання потомства відбувається відбір дочірніх організмів з метою знайти потрібні, що володіють корисними ознаками. Наприклад, колхіцин руйнує веретено поділу, в результаті чого з’являється поліплоїдне потомство. Поліплоїдні рослини зазвичай врожайніше і життєздатніше.

Гетерозис у 1905 році американець д. Шелл проводив досліди з самозапилення кукурудзи. Як відомо, при самозапиленні і близькоспорідненому схрещуванні безліч корисних ознак втрачається, і організми стають все менш життєздатними. Навіть термін для цього придумали « «інбридинг». Уже в третьому самозапиленому поколінні врожайність знизилася в два рази. І тут шелл схрестив два найбільш кволих рослин з різних чистих ліній — і отримав кукурудзу, яка по потужності і врожайностіСорти рослини і відповідно не передбачає видачу авторського свідоцтва. У конвенції йдеться лише про права селекціонерів. Законодавство ряду держав передбачає необхідність зазначення імені автора селекційного досягнення у виданому на це досягнення охоронному документі (патенті та ін.). Діючі в даний час норми російського права припускають згадка імені автора селекційного досягнення в патенті , що неминуче засвідчує його права як безпосереднього творця даного результату селекційної діяльності. .

На міжнародному рівні питаннями надання селекціонерам рослин права інтелектуальної власності займається .

визначення «селекціонер» згідно з актом 1991 року конвенції упов

«селекціонер » означає:
— особа, яка вивела або виявила та вдосконалила сорт,
— особа, яка є роботодавцем для вищевказаної особи, або яка доручила останньому роботу, в тих випадках, коли це передбачається законодавством відповідної договірної сторони, або
— правонаступника першої або другої з вищевказаних осіб, залежно від конкретного випадку

Селекціонерами можуть бути як фізичні так і юридичні особи.

Конвенція упів не робить ніяких обмежень щодо методів або технологій, за допомогою яких отримано новий сорт.

«відкриття» може бути вихідним кроком у процесі виведення нового сорту. Термін» відкрило і вдосконалило » означає, що всього лише відкриття, або знаходження нового сорту, ще не дає права особі отримати право селекціонера. Знайдений сорт потрібно вдосконалити. Якщо особа, яка вивела, або відкрила і вдосконалила сорт, є роботодавцем, то вона може отримати право селекціонера, якщо це передбачено законодавством країни в якій селекціонер проживає .

См. Також

Примітки

Посилання

  • міжнародний союз з охорони нових сортів рослин (упів)
  • фгу «державна комісія російської федерації з випробування та охорони селекційних досягнень»
  • правове регулювання захисту прав селекціонерів на юридичному порталі www.yurmir.com
  • пояснювальні зауваження щодо скасування права селекціонера згідно конвенції упів

Wikimedia foundation . 2010 .

синоніми:

Дивитися що таке «селекціонер» в інших словниках:

    Сущ., кількість синонімів: 7 агроном (8) оригінатор (2) селекціонер дарвініст … словник синонімів

    Селекціонер, селекціонера, чоловік. (спец.). Вчений, фахівець з селекції. Тлумачний словник ушакова. Д. Н. Ушаков. 1935 1940 … тлумачний словник ушакова

    Селекціонер, а, чоловік. Спеціаліст з селекції. Тлумачний словник ожегова. С. В. Ожегов, м.ю. Шведова. 1949 1992 … тлумачний словник ожегова

    Селекціонер-а, м. Sélectionneur. Спеціаліст з селекції. Бас 1. Канада стала світовим експортером пшениці за останні роки тільки завдяки діяльності селекціонерів, які вивели чудові скоростиглі, всім нині відомі сорти ярих пшениць тарнет, маркіз … … історичний словник галіцизмів російської мови

    Селекціонер-фахівець, що володіє прийомами і методами селекції, створює нові або поліпшує існуючі сорти або гібриди сільськогосподарських культур. [гост 20081 74] тематики насінництво … довідник технічного перекладача

    Спеціаліст в області селекції 1. Новий словник іноземних слів. By edwart, 2009. Селекціонер [словник іноземних слів російської мови

    А; м.фахівець з селекції. Вчений селекціонер. ◁ селекційний, ая, ое. З ая робота. З досвідом роботи. З ая станція. С. Сорти пшениці (виведені в результаті селекції) …

    Селекціонер-а; м. См. Тж. Селекційний фахівець з селекції. Вчений селекціонер … словник багатьох виразів

    Селекціонер-selekcininkas statusas aprobuotas sritis sėklininkystė apibrėžtis 1. Vienas ar keli fiziniai asmenys, sukūrę ar atradę ir išskyrę naują augalo veislę. 2. Juridinis asmuo, lietuvos respublikoje įsteigta europos sąjungos valstybės narės ar kitos… … lithuanian dictionary (lietuvių žodynas)

    Селекціонер — selekcininkas statusas t sritis augalininkystė apibrėžtis juridinis asmuo, kurio vienas ar keli darbuotojai pagal darbo sutartį arba atlikdami tarnybinę užduotį sukūrė ar atrado ir išskyrė naują augalo veislę. Atitikmenys: angl. Breeder rus…. … žemės ūkio augalų selekcijos ir sėklininkystės terminų žodynas

Книги

  • квітникарство в сільській місцевості , м. Ф. Кірєєва , в. П. Грязьова, декоративні рослини-квіти і чагарники — благотворно діють на умови нашого життя. Автори цього багатобарвного видання відомий в країні квітникар-селекціонер м. Ф. Кірєєва і… категорія: загальні роботи з садівництва видавець:

Селекціонер — це захоплююча і дивовижна професія, яка вражає своїми відкриттями і досягненнями весь світ.

Герої дивовижної науки

Робота ця так само стара, як саме землеробство. З давніх-давен люди з покоління в покоління покращували свої землеробські навички, засновані на новому досвіді. Погодні умови, різні грунти, захворювання рослин — все це змушує людину виводити нові, більш стійкі види.

Можливо, багато хто не замислюється про важливість професії селекціонера. Проте всі люди на світі користуються благами цієї науки. Відкриття вчених в даній області очікують нас на кожному кроці. Це продукти на полицях супермаркетів. Ароматні фрукти в бабусиному саду. І навіть улюблений кіт оригінальної породи.

Селекціонер-це вчений, який працює над виведенням більш досконалих видів рослин і тварин. Але не всі відомі селекціонери є професіоналами.

Несподівані відкриття

У світі існують відкриття, що стали результатами селекції абсолютно випадково. Деякі гібриди рослин були схрещені самою природою. Спостерігаючи за подібним явищем, люди стали виводити нові неймовірні сорти. Спочатку — для того, щоб рослина була більш стійко до зовнішніх факторів. А після-і заради інтересу винайти щось нове, що не існувало раніше.

Професійний же селекціонер — це людина, що вивчає біологію, генетику. Важливо також в цьому питанні знати про можливості мутації і життя мікроорганізмів. Сорти, виведені за допомогою селекції, значно відрізняються від своїх диких представників, дарованих нам природою. Нові злакові мають високу врожайність, гриби містять значно більше антибіотиків, а деякі гібриди дарують нам незвичайні смаки абсолютно нових фруктів і овочів.

Зоотехнік-селекціонер

В області тваринництва також досягли успіху методи селекції. Одні породи великої рогатої худоби володіли більшою витривалістю, інші були м’ясними, треті ж відрізнялися високими показниками продуктивності. В результаті схрещування декількох порід вчені домоглися підвищення всіх характеристик. Результатами селекції в птахівництві є схрещування м’ясних і яєчних порід, а також виведення великих порід птиці — бройлерних. Відносно вівчарства, селекціонери внесли свій внесок навіть в забарвлення нових порід тварин, використовуваних на шерсть або каракулеві шуби.

Хто займається селекцією.  хто такий селекціонер

Одним з результатів давньої селекції є одомашнення диких тварин. Виходячи з перших кроків розвитку тваринництва, можна згадати, що всі тварини раніше були дикими. До теперішнього часу ці породи зазнали безліч видозмін.

Незважаючи на те що породисті кішки і собаки більш схильні до захворювань, на відміну від своїх побратимів, створених природою, у нас не пропадає інтерес до незвичайних нових порід. Багато людей готові витратити чималі кошти на милу пухнасту тваринку. Але ж нові породи також є результатом роботи селекціонерів-зоотехніків.

Вчені-селекціонери та їх досягнення

Здавна метою селекції є виведення нових видів, що вбирають кращі характеристики колишніх сортів. У одних рослин обираються їх смакові якості, у інших — красива форма, колір або врожайність. І в результаті схрещування отримуємо досконалі види. Але воістину вражають незвичайні сорти, що стали втіленням фантазії селекціонерів. Це персиковидний або ананасний абрикос, цукрова кукурудза, помідор із запахом лимона, жовтий кавун з присмаком манго і грейпфрут, що виник в результаті союзу апельсина і помело. Грейпл являє собою гібрид яблука і винограду. А цвітна капуста з брокколі подарували нам капусту романеско, схожу на букет квітів або фантастичні корали.

Хто займається селекцією.  хто такий селекціонер

Російський селекціонер-це людина, переважно працює в сфері сільського господарства. Саме завдяки працям цихНауковцям вдалося підвищити врожайність зернових культур у кілька разів.

Безсумнівно, найвідомішим російським селекціонером є іван мічурін. Вченому вдалося вивести безліч сортів плодово-ягідних культур, а також бути вчителем, що має багатьох послідовників. Саме завдяки працям цієї людини стало можливим розвиток садівництва в сибіру.

Великий внесок у селекцію тварин вніс російський вчений іванов. Шляхом схрещування йому вдалося вивести племінні породи. Пізніше на цій основі були створені біла степова свиня і рамбулье асканійський.

Завдяки вченим четверикову і кольцову стала розвиватися генетика — молекулярна і мутаційна, що пізніше зіграло роль в становленні селекції.

Вченим-селекціонерам вдалося вивести нові сорти культур, здатні рости в, здавалося б, непридатних для цього умовах. Стійкі до морозу або посухи сорти здатні не тільки рости, але і давати урожай. Цим також можна поповнити список численних досягнень селекції.

Селекціонер-це людина здатна подарувати нам диво. І заради створення нового дивного виду рослини або тварини вчені готові присвятити цим працям все своє життя.