Фацелія характеристика рослини. Фацелія медонос і її корисні властивості

104

Фацелія (лат. Phacelia) — ботанічний рід, що входить до родини бурачникових (лат. Boraginaceae), раніше зараховувався до сімейства водолістнікових (лат. Hydrophyllaceae). Рослини трав’янисті, зустрічаються як однорічні, так і дворічні, багаторічні. У дикій природі росте на просторах південної та північної америки.

Опис

Висота представників роду від 50 до 100 см.стрижневий корінь проникає в грунт на 0,2 м. Стебла прямі, розгалужені, злегка опушені або щетинисто-волокнисті. Листя зеленувато-попелясті, чергові або супротивні, з великими зубчиками або цілокраї, бувають як лопатевими, так і перисто-розсіченими.

Фацелія пижмолиста

Квітки фацелії, розташовані на коротких квітконосах або повністю сидячі, формою трохи схожі з дзвіночками. Мають блакитно-блакитний, фіолетовий забарвлення, рідко, але все ж зустрічаються білі або жовті. Зібрані в суцвіття, що мають форму пучка. Через це подібності рослина і отримало свою назву, тому що phakelos в перекладі з грецького звучить, як пучок. Плід має форму коробочки з численними насінням (700 шт. В 1 г). Культура ця холодостійка-витримує морози до -9 °с. Цвітіння тривале-червень-вересень. Фацелія-відмінна сидератна культура.

Розвиток фацелії в сприятливих і не дуже умовах

Види, що використовуються в квітникарстві

Всього налічується близько 80 видів рослин, що належать до цього роду, але в декоративному квітникарстві використовується тільки 4:

Ф. Піжмолістная (лат. Phacelia tanacetifoli) або, як її ще називають, горобинколиста. Однорічник з довгими пагонами, в окремих випадках виростають до 1 м.утворює до 20 шт. Великих бічних пагонів з безліччю пагонів другого порядку. Зацвітає раніше інших видів — в травні. Квітки численні, блакитно-сірі, дрібні, правильної форми, діаметр кожного всього 0,2 см.вони утворюють складне суцвіття, подібне колосу, але включає від 4 до 9 завитків. Мають чудовий аромат, розкриваються в різний час, в’януть вже через 2 дні, тому одночасно можна спостерігати на одному колоску бутони, розкрилися квітки і насіння. Стебло шерстисто-волокнисте. У культурі давно.

Фацелія характеристика рослини. Фацелія медонос і її корисні властивості

Фацелія в кашпо

Ф. Колокольчатая (лат. Ph. Campanularia) виростає до 25 див. Відрізняється червонуватим забарвленням прямостоячих, соковитих і тендітних стебел. Листя чергові, з неправильними зубцями, довжиною приблизно 6 см, сизо-зеленого відтінку, по краю проглядається буро-червона облямівка. Квітки діаметром до 3 см, інтенсивно-сині або бузково-фіолеові з більш темними плямами біля основи, білим дном і жовтими пильовиками. Мають колокольчатую форму, зібрані по 10-12 шт. В гроновидні односторонні пухкі завитки. Цвіте більше місяця, починаючи з червня. Дає багато коричневих, дрібних насіння, що дозрівають не одночасно і зберігають схожість до 4 років. Особливо уваги заслуговує сорт blue bonnet, висотою до 40 см з яскраво-синіми квітками.

Фацелія характеристика рослини. Фацелія медонос і її корисні властивості

Фацелія колокольчатая

Ф.скручена (лат. Ph. Congesta) виростає до 0,5 м. Дрібні-максимум 0,5 см сині квітки, зібрані в завиток, розташований на верхівці стебла. Листя світло-зелені, пухнасті. Цвісти починає в червні і продовжує по вересень.

Фацелія характеристика рослини. Фацелія медонос і її корисні властивості

Фацелія пурша в дикій природі

Ф. Пурша (лат. Ph. Purshii) — кущики висотою близько 50 см.листя густо опушені м’якими, ніжними волосками. Діаметр квіток до 3 см.віночок всередині білий, а зверху покритий цятками пурпурного відтінку. Цвіте рясно, довго. Виведений новий садовий сорт soft lavender. Забарвлення у нього більш контрастний-на тлі блідих пелюсток виділяються смужки і плями різних відтінків від темно-синього до лавандового.

Фотогалерея видів

Вирощування з насіння, догляд

Фацелія росте на грунтах будь-якого типу, але перевагу віддає добре освітленим місцям. Розмноження фацелії відбувається насінням. Чітких термінів посіву немає-сезон триває з ранньої весни до осені, кращий період — травень-липень. Намагаються висівати її так, щоб вона цвіла безперервно. Навесні для вирощування фацелії з насіння їх опускають в землю ще в той час, коли трапляються заморозки. Сходи, після подзимнего посіву з’являються дуже рано, мінусові температури до -5 °с їм не страшні.

Фацелія характеристика рослини. Фацелія медонос і її корисні властивості

Фацелія колокольчатая в природі

Агротехніка наступна:

  • місце для посадки фацелії з осені ретельно позбавляють від бур’янів, глибоко перекопують.
  • перед посівом грунт вирівнюють, злегка накочують для забезпечення повного контакту насіння з грунтом, інакше вони зійдуть в різний час.
  • перш ніж опускати в грунт посівний матеріал, його змішують з сухим піском або дрібними тирсою, потім просто розкидають по грядці або висівають в борозенки. Закладають в грунт, потім ще раз накочують. Сходи з’являться через півтора-два тижні, а до розкриття квіток пройде близько місяця.

Важлива інформація: насіння слід висівати у вологу землю, якщо вони потраплять в сухий грунт, а опадів тривалий час не буде, паростки можуть не з’явитися.

Фацелія характеристика рослини. Фацелія медонос і її корисні властивості

Молоді рослини фацелії

Особливого догляду фацелія при вирощуванні не вимагає. Коли сходи занадто густі, їх трохи розріджують, залишаючи між рослинами відстань від 5 до 8 см.у цьому випадку кущики будуть інтенсивно гілкуватися і не давати можливості розростатися бур’янам. Щоб цвітіння вийшло особливо пишним, а зелень більш соковитою, фацелію 2 рази за сезон можна підгодувати комплексним мінеральним добривом.

Фацелія характеристика рослини. Фацелія медонос і її корисні властивості

Коли колоски побуреют відсотків на 50-70, збирають насіння. Найякісніші знаходяться в нижній частині.

Пересадок фацелія не переносить, тому що має стрижневу кореневу систему. Якщо насіння не прибрати вчасно, вони впадуть на землю і дадуть нові сходи.

Фацелія характеристика рослини. Фацелія медонос і її корисні властивості

Насіння фацелії пурша нескладно придбати

Шкідниками і хворобами фацелія практично не уражається.

Фацелія характеристика рослини. Фацелія медонос і її корисні властивості

Фацелія колокольчатая в ландшафті

Використання в ландшафтному дизайні

Фацелію використовують при оформленні багатоквіткових клумб. Низькорослі види відмінно виглядають в якості бордюру. Гарні вони і в рокарії, на альпійській гірці. Органічно виглядає рослина в компанії з календулою, антирринумом, рудбекією.

Фацелією декорують плодово-ягідні посадки. Користь від цього подвійна: виходить гарний бордюр, а крім того, ароматні квітки приваблюють комах. Іноді її висаджують в горщики і виставляють їх в сад, прикрашають тераси.

Фацелія хороша і на городі, і в саду. Вона і прикраса, і медонос, і сидерат, оздоровлюючий грунт і підвищує її родючість.

Серед затребуваних однорічних медоносів виділяють трав’янисту квітучу культуру-фацелію. Батьківщиною цього представника сімейства водолістнікових є південна і північна америка. Згідно з описом, рослина має масу корисних властивостей, його активно застосовують в ландшафтному дизайні, в городі для оздоровлення грунту. Також фацелія цінується за ароматні квіти, в яких високий вміст нектару. Щоб зрозуміти всю унікальність квітучої культури, необхідно більш детально з ним ознайомитися.

Опис і різновиди рослини

Фацелія є одноукосной культурою, але зустрічаються і багаторічні її різновиди. У висоту рослина здатна виростати від 0,5 м до 1 м.коренева система відноситься до стрижневого типу, бічні відростки тонкі, глибина проростання в грунт не перевищує 20 см. Прямостоячий міцний стебло утворює велику кількість бічних вегетативних органів. Пагони у куща мають ребристу поверхню, усіяну ворсом, щетинками, пофарбованими в насичений зелений колір.

Листові пластини виділяються попелясто-зеленим забарвленням, ростуть вони чергово або навпроти один одного (супротивно) на коротких черешках. Через близьке розташування рослина виглядає густим і ефектним. Листя привертають увагу своєю лопатевої формою, бувають і перисто-розсічені. На їх поверхні чітко проглядаються жилки. Найчастіше зустрічаються листя з пильчатими краями.

Спостерігають цвітіння фацелії на початку літнього сезону, його тривалість 4-5 місяців. Кожна квітка розкривається тільки на 1-2 дня. Мініатюрні бутони зібрані в щільні суцвіття-завитки, що утворюються на верхівці пагонів по 40-100 шт.формуються вони на квітконосах або розміщуються на коротких квітконіжках. Блакитні або фіолетові віночки утворюють форму дзвіночка. Широке поширення отримав каліфорнійський дзвіночок-це вид фацелії, що відрізняється низькорослістю і стійкістю до захворювань.

Процес запилення здійснюється за допомогою комах. У дозріваючих насіннєвих коробочках знаходяться дрібні насіння. Їх вміст в 1 г досягає 2000 штук.

Існує кілька різновидів фацелії.

Колокольчатая

Трав’яниста рослина має розгалужені прямостоячі стебла висотою до 25 см, які відрізняються м’ясистістю і крихкістю. Шкірочка виділяється червоним забарвленням і ворсистістю. Яйцевидної форми листя ростуть чергово, по краях зубці утворюються нерівномірно, їх довжина становить 6 см.їх забарвлення сизо-зелений. У діаметрі квітки досягають 3 см, пофарбовані вони в насичено синій або фіолетовий колір.

Фацелія колокольчатая розпускає свої квіти в червні. Відомими сортами є:

  1. каліфорнійський дзвіночок, що виділяється синіми квітами, які в діаметрі виростають до 25 мм.листова маса має сіро-зелене забарвлення і ворсисте покриття.
  2. blue bonnet, який завоював визнання квітникарів своїми відмінними декоративними якостями і низькорослістю, висота куща не перевищує 40 см.

Фацелія характеристика рослини. Фацелія медонос і її корисні властивості

Скручена

Квіти у фацелії цього різновиду мають виражений синій окрас і приємний аромат. Трав’яниста рослина виростає до півметра, вегетативні його органи мають опушення, зубчасті листочки пофарбовані в насичений зелений колір. Розміри квіточок досить дрібні, до 0,5 мм.зібрані вони суцвіття-завитки. Стадія цвітіння настає в середині літнього сезону і триває до вересня. Для вирощування цього незвичайного рослини слід вибирати добре освітлені сонячні галявини з легким грунтом.

Фацелія характеристика рослини. Фацелія медонос і її корисні властивості

Рябінолістная

Інша назва фацелії – піжмолістная. Рослина відноситься до високорослих насаджень, виростає до 80 см (в середньому). На зелених стеблах є червонуватий відтінок, слабка ворсистість. Завдяки сильно розсіченим, пір’ястим листовим пластинам, кущ виглядає досить оригінально. Суцвіття представлено щільною мітелкою, де квітки збираються в тугий завиток. У діаметрі дзвоновий п’ятипелюстковий віночок становить 2,5-3 см.опушені чашолистки щільно розташовуються навколо його трубки. Довгі тичинки пофарбовані у фіолетовий колір, пильовики мають темний відтінок. Пелюстки відрізняються слабо вираженим фіолетовим забарвленням.

Свою декоративність рослина заслужило за рахунок мереживної листя, фаза її цвітіння триває до 8 тижнів. Спостерігати розкриття квітів можливо вже через 40 днів після закладення насіння в землю.

Фацелія характеристика рослини. Фацелія медонос і її корисні властивості

Пурша

Однорічна різновид фацелії досягає висоти всього в 50 см.квітки виділяються неймовірно красивим забарвленням, є пурпурні вкраплення і білосніжна серцевина у віночка. Є сорти з контрастними смугами або невеликими плямами синіх відтінків. Розмір квітів не перевищує 3 см. Фаза цвітіння триває весь літній період. Даний вид зарекомендував себе, як вразливий до захворювань і вибагливий до умов зростання. Висаджувати його рекомендується на досить освітленій і відгородженій від наскрізних вітрів місцевості.

Фацелія характеристика рослини. Фацелія медонос і її корисні властивості

Корисні властивості і сфери застосування

Фацелія-це трава універсального призначення, її активно застосовують в якості медоноса, джерела живлення для домашньої худоби, поліпшення складу і структури грунту, для позбавлення на ділянці від бур’янистої рослинності, оформлення квіткових композицій. Це корисна рослина також здатне знижувати кислотність в грунті.

Природне добриво

Фацелія пижмолиста є оптимальним сидератом. Висіваючи на одній сотці 150-200 г насіннєвого матеріалу, вдається отримати якісне зелене покриття через пару тижнів після посадочних робіт, а до початку фази формування бутонів – 300 кг зеленої маси. Соковита м’якоть дозволяє листовій масі швидко розкладатися після скосу і посіву в землю, насичуючи її органічним складом, калієм, азотом, фосфором і іншими корисними компонентами. Коренева система має мочкуватий тип і безліч азотовмісних бульб, завдяки чому здійснюється розпушення грунту на ділянці, забирається надлишкова кислотність.

Ця сидеральна культура, якщо порівнювати за показниками поживної цінності, анітрохи не поступається компосту із залишків рослинного походження, перегною. Для окультурення важких глинистих грунтів, а також для виснажених, фацелію вирощують протягом року, виробляючи 2-3 посіву, посадочні роботи починають з настанням весни. Скіс трави здійснюється через 7-14 днів після розпускання квіточок, надземну частину рослин закопують в грунт або застосовують як мульчу. Після скопування стерні виконують наступну закладення насіння в грунт.

Незаперечною перевагою фацелії є її висока стійкість до шкідливих комах. Навіть незважаючи на той факт, що рослина цілком нормально переносить посушливу погоду, для нарощування густої листової маси потрібно достатній рівень вологості.

У регіонах, де такі умови створюються часто, посів рекомендується проводити двічі на рік – рано навесні і в кінці літа.

Високопродуктивний медонос

Фацелієвий мед володіє неймовірно ніжним смаком і вираженим ароматом, його використовують в медичних цілях: внутрішньо і зовнішньо. Серед корисних властивостей фацелії як медоноса відзначають:

  • підвищення імунітету;
  • профілактика простудних станів;
  • позбавлення від проблем зі сном;
  • лікування виразкових уражень шлунка;
  • насичення організму корисними елементами;
  • поліпшення якості пам’яті;
  • усунення розладів нервової системи;
  • лікування патологічних станів шлунка і кишечника;
  • лікування дисфункції ерекції;
  • підвищення показників гемоглобіну в крові;
  • лікування патологій в жовчному міхурі;
  • зняття нападів нудоти;
  • поліпшення рухи лімфи.

Фацелія характеристика рослини. Фацелія медонос і її корисні властивості

Мед фацелії відрізняється лікувальними якостями-антибактеріальним, жарознижуючим і болезаспокійливим. Нектаропродуктивність (медопродуктивність) в середньому становить 200-300 кг з одного гектара. Тривалість етапу цвітіння у одного нектароноса становить 3 дні.

Боротьба з хворобами і шкідниками

Дана культура не тільки ефективно покращує структуру грунту, але і пригнічує патогенну мікрофлору. Крім цього, рослина здатна:

Для облагороджування клумб, квітників часто використовують колокольчатую різновид фацелії. Ефектно виглядає пурша, скручена. Фацелія за рахунок тривалої фази цвітіння (з червня по вересень) часто висаджується у вазонах, на верандах, балконах. Її використовують в колах навколо садових насаджень, уздовж бордюрів, в рокарії, на альпійській гірці, між сільськогосподарськими культурами.

Квіти фацелії виділяються яскраво-синім забарвленням, які гармонійно виглядають на тлі темної зелені в тандемі з багаторічними культурами: ромашками, деревієм, геліопсисами, кореопсисами.

Фацелія завдяки своїй універсальності та унікальності активно використовується садівниками і городниками. Це відносно невибаглива рослина, але для отримання бажаного результату рекомендується дотримуватися правильної агротехніки.

Назва: фацелія (phacelia)
Сімейство: бурачникові (boraginaceae)
Походження: північна і південна америка
Вологість: помірна
Місцезнаходження: не вибаглива до догляду та розташування
Грунт: не вибаглива до грунту
шкідники і хвороби: не схильне
необхідні роботи: підживлення
Висота росту: 20-25 см
Посадка в грунт: кінець квітня-початок травня
Цвітіння: серпень
підходить для зрізання

Це дійсно унікальна рослина. Крім декоративності у неї багато інших властивостей.

Фацелія (phacelia) рід з родини бурачникові (boraginaceae). Це однорічні та багаторічні трав’янисті рослини. У них розгалужені стебла. Зазвичай вони прямостоячі і щетинтсто-волосисті. Листя у фацелії цілокраї бувають супротивні або чергові. Квітконіжка досить коротка. Забарвлення квітів може бути білий, фіолетовий, блакитний, блакитний іноді жовтий. Цвіте рослина з червня до вересня. Це залежить від виду. В роду близько 80 видів.

Фацелію використовують і як сидерат. Володіючи відмінними гербіцидними властивостями, вона успішно бореться з бур’янами. Активно вирощується бджолярами. Тому що фацелія прекрасний медонос. Вважається, що вона бореться з палочником і нематодами. Також вона хороший» сусід», так як на знаходяться поруч рослинах запобігає грибкові та вірусні хвороби. Деякі види застосовують, як»зелене добриво». Для збагачення бідного грунту.

Догляд і посадка

Фацелія досить невибаглива у вирощуванні. Їй потрібно сонце і тепло, грунт необхідна легка, проникна. Не варто забувати і про дренажі. Досить холодостійка і може переносити температуру до -9 °с. Але не любить фацелія засоленого і кислого грунту.

Хоч і світлолюбна, але в тіні теж відчуває себе спокійно. Треба захищати рослину від холодного вітру. Полив потрібен помірний без перезволоження, але регулярний. Особливо це актуально під часПроростання насіння. У дощові і похмурі періоди фацелія може повільніше розвиватися, не так пишно цвісти. Пересаджувати її не варто, вона дуже погано переносить цю процедуру. Може навіть загинути.

розмноження фацелії

Фацелію розмножують насінням. Їх висівають у відкритий грунт в травні-квітні. Краще відразу на постійне місце, щоб уникнути пересадки. Насіння треба змішати з піском, потім заглибити в грунт. Приблизно через тиждень з’являються сходи. У насіння фацелії хороша схожість. Хоча іноді вона буває і нерівномірна. Можна сіяти і восени. При такому варіанті висіву сходи можуть з’явитися через 20 днів. Паростки потребують проріджування.

Добрива

Щоб фацелія пишно цвіла її треба підгодовувати повними мінеральними добривами. Вносять склади два рази в сезон.

хвороби і шкідники

Рослина не схильне до різних захворювань або шкідників.

види і сорти фацелії

  • фацелія колокольчатая (ph. Campanularia). Однорічний вид фацелії. У неї гроновидні суцвіття і темно-сині квіти. Час цвітіння з середини червня. Гібридний сорт «blue bonnet» більш високий близько 40 см з яскраво-синіми кольорами.
  • фацелія скручена (phacelia congesta) рослина відрізняється дрібними квітами синього забарвлення. Суцвіття розташовані на верхівках стебел.
  • фацелія пижмолиста — (phacelia tanacetifolia) напевно, один з найпоширеніших видів у нас. Раніше його використовували як сільськогосподарську рослину. Але зараз ця фацелія стала в основному декоративною. Висотою пагони близько 50 см, квіти дрібні блідо-блакитного кольору.

відео з фацелією

Тим, хто знаходиться в пошуках ідеального сидерата, можна порадити фацелію – ця рослина чи не найкраще в даній категорії, крім того, є відмінним медоносом. Фацелія-це однорічна рослина сімейства водолістнікових. Дуже швидко росте і в процесі накопичує велику кількість зеленої маси. Корінь її росте на 20 см вглиб грунту.

Види фацелії

  • фацелія колокольчатая відноситься до категорії однорічних декоративних культур і сподобається любителям квітів природного типу. Невисока рослина (20-25 см) з соковитими сизувато-зеленим листям на довгих черешках і яскраво-синіми квітами, зібраними в пухкі кисті, буде дивовижно виглядати в бордюрі, складі квіткового газону. Рослина має кілька гібридних садових форм з підвищеною декоративністю, йде його подальша селекція.
  • фацелія скручена — ще один незвичайний садовий вид. Кожен втечу цієї рослини закінчується суцвіттям-завитком, що складається з дрібних синіх квіточок, з яких після цвітіння утворюються не менше декоративні насіннєві коробочки.
  • фацелія горобинколиста, вона ж піжмолиста отримала назву через перисто-розсічених листя. Саме цей вид рекомендують вирощувати в якості зеленого добрива, кормової та медоносної культури. З одного кореня утворює пучок стебел висотою до 100 см, рясно покритих листовою масою і ароматними квітами. Забарвлення пелюсток у цього виду більш скромна, сіро-блакитна, але в квіткових групах виглядає рослина цілком гармонійно.
  • фацелія пурша-середньоросла рослина (50-60 см) з сильно опушеним листям і невеликими квітами незвичайного лавандового відтінку. Цвіте тривало, змінюючи відцвілі суцвіття новими бутонами на бічних пагонах.

Фацелія характеристика рослини. Фацелія медонос і її корисні властивості

Фацелія відносять до сімейства водолістнікових, і є однорічною рослиною. Ця трава була завезена в росію з північної, а також південної америки.

Рослина пряма, виростає до одного метра у висоту, у неї близько 20 бічних відростків. Стебло соковите і дуже крихке. Листя фацелії перисто-розсічені, а квіти блакитно-сірі нагадують дзвіночок і мають ніжний аромат. Суцвіття складається з 4-9 дзвіночків.

Перші квітки, розпускаються через місяць після висадки насіння в грунт. Цвітіння триває цілих два місяці, не перестаючи. Це можна пояснити будовою суцвіття, яке представляє різко закручені завитки. При поступовому розкручуванні відбувається поетапне цвітіння. Спекотні дні прискорюють цей процес, а непогожі затягують.

Універсальні якості культури

Універсальність – одне з найбільш цінних якостей цієї культури. Фацелія одночасно медонос, джерело зеленого корму для домашніх тварин, покращує склад і структуру грунту, бореться з бур’янами і шкідниками, при цьому прекрасно виглядає, пахне, служить прикрасою ділянки. Розглянемо корисні якості рослини більш докладно.

Зелене добриво

Практично ідеальною сидеральної культурою вважається фацелія пижмолиста.

При висіві на сотці 150-200 г насіння, вона утворює густий зелений килим вже через кілька тижнів після посадки, а до початку бутонізації (40-45-й день) нарощує до 300 кг зеленої маси.

Завдяки соковитій консистенції, бадилля швидко розкладається після скошування і забивання в грунт, збагачує її органікою, азотом, калієм, фосфором, мікроелементами. Мочковатая коренева система з безліччю азотовмісних бульбочок сприяє розпушенню грунту, прибирає надлишкову кислотність.

На користь фацелії-сидерату говорить той факт, що забивання в землю одиниці зеленої маси по поживній цінності рівнозначно внесенню такої ж кількості визрілого рослинного компосту або перегною.

Щоб важкий глинистий або просто вбитий грунт зробити пухким і родючим, рекомендують на одному місці вирощувати фацелію пижмолисту протягом року, роблячи 2-3 сівозміни, починаючи з ранньої весни.

Скошують траву через 1-2 тижні після початку цвітіння, біомасу закопують в землю або використовують в якості мульчі, стерню скопують і роблять повторний посів.

Великий плюс фацелії як сидерата в тому, що вона не уражається шкідниками.

Фітосанітар

Поряд з поліпшенням структури, фацелія оздоровлює грунт. Як це відбувається?

  • бореться з бур’янами. Густо висіяна культура швидко піднімається і змикається, корінням і пагонами витісняє бур’яни.
  • ощелачивает грунт, пригнічує бур’яни, що з’являються при підвищеній кислотності (мокрицю, кінський щавель, пирій).
  • рослина містить фітонциди, які відлякують деяких шкідників (листокруток, плодожерок) і приваблюють комах, що їх поїдають.
  • очищення грунту від коренів пирію сприяє зменшенню, а з часом і повного зникнення популяції дротяники – грози бульбових культур.
  • сусідства з фацелією горобинколистной уникає сарана, деякі види грунтових нематод.
  • культура гнітюче впливає на грибкову, вірусну та іншу патогенну мікрофлору, служить профілактикою фітофторозу овочевих рослин, кореневих гнилей, парші.

Фацелія характеристика рослини. Фацелія медонос і її корисні властивості

До запашної культури небайдужі бджолярі. Фацелієві поля в період медозбору від безперервного гудіння бджіл схожі на маленькі електростанції, а по нектаропродуктивності рослина поступається лише квітучій липі. За сезон з 1 га посівів смугасті трудівниці збирають 250-300 кг меду.

Мед з фацелії – ніжний, смачний, ароматний, відноситься до рідкісних сортів вищої якості, володіє багатьма корисними властивостями.

  • належить до дієтичних продуктів, він показаний людям із захворюваннями шлунка, печінки, зниженою кислотністю, гастритами.
  • мед нормалізує роботу кишечника, усуває дисбактеріози, благотворно впливає на весь шлунково-кишкового тракту.
  • загоює виразкові утворення на слизовій оболонці шлунка і дванадцятипалої кишки.
  • солодкий натуральний продукт-прекрасний тонізуючий засіб, заспокоює нерви, покращує сон, підвищує опірність організму хворобам, нормалізує обмінні процеси.

Нектаропродуктивність і медопродуктивність

На одній фацелії розташовується від 200 до 400 квіток. Саме тому вона так затребувана бджолярами. Період поступового розпускання квіток довгий в деяких випадках, доходить до 45 днів. Кожна квітка має п’ять тичинок і один товкач. На дні квітки розташовується зелена зав’язь, яка оточена залозами, що виробляють нектар.

Нектар фацелії надійно захищений від променів сонця і не висихає. Тому бджілки досить легко дістають нектар навіть в найспекотніші дні.

Саме через цю здатність рослина стала популярною в регіонах з жарким і посушливим кліматом.

У західному сибіру бджоли одного вулика можуть зібрати за один день до 6 кг меду. А середнє значення медопродуктивності становить 200-300 кг з одного гектара. У бурятії ці показники становлять 180 кг/га, на далекому сході – до 255 кг/га, а на півдні рф – до 350 кг/га.

Вирощуючи фацелію господарства, отримують не тільки велику кількість ласощів, а й по 3 ц з гектара насіння. Що приноситьІстотний прибуток.

Самими нектарпродуктивними квітками вважаються перші, що розпустилися в суцвітті. Чим далі квітка розташовується від основи суцвіття і ближче до вершини, тим менше він виробляє нектару. Так, нижні квітки виробляють 1,15 мг, середні – 0,7 мг, а верхні 0,15 мг.

Вчені відзначили, що найбільше нектару виробляється в першій половині дня. Тому в цей час кількість бджіл зростає, а після обіду починає зменшуватися. З пилком справа полягає навпаки. Її комахи збирають більше в другій половині дня.

У посушливі роки фацелія продовжує виробляти нектар і бджоли збирають звичайну кількість ласощів.

Вирощування та отримання насіння фацелії

Рослина невибаглива у догляді. Однак краще росте на сонячних місцях. Якщо її сіють в затінених місцях, на мізерної грунті, то на бічних пагонах розвивається менше квітів.

Фацелія воліє рости при температурі до 28⁰. Досвідчені бджолярі відзначають, що коли повітря прогрівався вище 26⁰, то кількість комах на рослині збільшувалася.

На кількість вироблюваного нектару впливає розташування рядків по відношенню до сторін світу. Так, в середній смузі рекомендується садити траву зі сходу на захід. А на півдні країни з півночі на південь.

Фацелія характеристика рослини. Фацелія медонос і її корисні властивості

Трава невимоглива до грунту, вона може виростати на:

  • суглинних;
  • супіщаних;
  • торф’яних;
  • чорноземних.

Фацелія росте навіть на пустирях і на неудобренних ділянках. Однак кращі результати дає, виростаючи на дренируемом родючій ділянці.

Згідно даних башкирських вченим рослина прекрасно росте на кам’янисто-щебнистих територіях, які розташовуються на схилах південного уралу. З таких ділянок бджоли збирають від 200 до 400 кг/га меду.

На бідних і важких грунтах фацелія розвивається погано. Вона виростає низьких розмірів, має мало бічних відростків. Такі рослини бджолам не подобаються і вони до них, взагалі, не прилітають. Це стосується і рослин, які виросли на солончаках.

Посів рослини

Сіють траву з початку весни і продовжують до посіву озимих. Висадка в кілька етапів дозволяє бджолярам заготовити більшу кількість ласощі, так як мають постійно квітучі рослини.

Перед посівом грунт потрібно прокультивувати і зборонити. Насіння лягають на глибину приблизно 3 см.на площу від 50 до 100 метрів потрібно буде всього 100 м насіння.

Перші сходи проклюнутся через 7-10 днів. Вони швидко ростуть і розвиваються. Для кращого формування бічних відростків і більшої кількості квітів рекомендується один раз провести підгодівлю.

Збір насіння

У фацелії дозрілі насіння легко обсипаються. Якщо середня частина і верхівка ще цвіте, то нижні квітки опали і на їх місці дозріли насіння. Тому рослина скошують і залишають у вовках. Там квітки і стебла підсихають, а насіння в результаті вимолочуються набагато легше.

Скошують рослини на насіння вранці або у вечірні години. Потім залишають у вовку на 3-4 дні. Після чого фацелію обмолочують, а отримані насіння піддають первинній обробці і сушки.

Якщо насіння трави залишити в отриманому вигляді, то при підвищеній вологості і температури в них розвиваються мікроорганізми. Це призводить до зниження якості продукту і схожості.

Щоб цього уникнути потрібно насіннєву масу пропустити через машину основного очищення, а потім просушити в спеціальних сушарках при температурі, що не перевищує 35⁰. Зберігання насіння, складених в мішки, відбувається в сухому і добре провітрюваному приміщення. З одного гектара в середньому по країні збирають до 5-6 ц насіння.

Корисні властивості фацелії

Крім того, її зелена маса володіє фітонцидними властивостями і відлякує шкідників городу— горохову зернівку (тому часто горох висаджують разом з фацелією), тлю, дротяники, частково — колорадського жука, перешкоджає розвитку фітофтори.

Її радять висаджувати після підгортання в міжряддях картоплі. Фацелія зберігає вологу, забезпечує додатковий доступ кисню до бульб, сприяє їх росту і розвитку. За деякими даними, рослина має здатність пригнічувати розвиток нематод в грунті.

Збирають фацелію при вирощуванні на зелене добриво в фазі бутонізації шляхом скошування, а потім відразу закопують в грунт.

Фацелія характеристика рослини. Фацелія медонос і її корисні властивості

Фацелієвий мед відносять до кращих видів меду. Він після кристалізації нагадує тісто. Фацелієвий мед надає істотний ефект в лікуванні серцево-судинних захворювань, серця і мозку. Зміцнює пам’ять.

Рослина фацелія-це хороший медоносний пилценос, що сприяє кращому запиленню і зав’язування плодів. Своїми блакитними квітками вона приваблює бджіл, забезпечуючи 250 — 300кг меду з гектара, а в особливо сприятливих умовах-до 1 тонни.

Для порівняння: гречка дає з гектара 50-70 кг, гірчиця біла -100 кг меду. Бджоли «пасуться» на рослинах фацелії і в немедосборние періоди — від ранньої весни до глибокої осені, з раннього ранку до вечора.

Одна квітка фацелії здатний виділити до п’яти міліграм нектару, що містить в собі майже 60% цукру. Особливістю фацелії є той факт, що незалежно від погодних умов (велика вологість або сильна посуха) нектароносність цього дивного рослини не знижується.

Рослина дуже активно відвідують бджоли, які збирають нектар аж до заходу сонця. Фацелія медонос-єдина рослина, на якому можна спостерігати знаходження бджіл практично до пізньої ночі.

Рослини фацелія забезпечують бджолам хабарів в той період, коли в природі ще не зацвіли інші медоноси і бджоли відчувають нестачу в кормі. Одночасно з нектаром бджоли збирають і пилок фацелії (обніжжя синього кольору).

Фацелієвий мед в свіжому вигляді світло-зелений або безбарвний, після кристалізації має темно-жовтий або коричневий відтінок, з ніжним ароматом і приємним терпким смаком. Вважається одним з кращих сортів.

Мед з фацелії має множетсво корисних свойстві цінується не гірше липового меду (липця). Повільно кристалізується. Застосовується при лікуванні різних захворювань. Успішно використовується в якості дієтичного продукту при захворюваннях печінки і шлунка, при нудоті, печії, гастриті зі зниженою кислотністю.

Мед з нектару фацелії загоює виразкові поверхні слизової оболонки шлунка і одночасно надає зміцнюючий вплив на організм, зокрема на нервову систему. Останнє важливо, так як виразка шлунка часто виникає на нервовому грунті.

Ефективне використання при лікуванні хвороб печінки пояснюється високим рівнем глюкози в меді. Вона не тільки живить клітини, але і збільшує запаси глікогену в печінці, покращує обмінні процеси. Глікоген підвищує знешкоджуючу функцію печінки, тим самим збільшуючи опірність організму.

Фацелієвий медтакже ефективно використовується в лікуванні захворювань серцево-судинної системи. Покращує пам’ять. Крім усього цього, він надає болезаспокійливу, антибактеріальну, жарознижувальну дію. Застосовується при жовчо — і сечокам’яній хворобах.

Мед добре постачає організм необхідними мікроелементами: залізом, кальцієм, калієм, ванадієм, нікелем, сріблом, марганцем, хромом, цинком, кобальтом, стронцієм і т.д.

Доведено, що регулярний прийом меду протягом 1-2 місяців підвищує рівень гемоглобіну в крові, покращує лімфоток. Крім того, мед надає тонізуючу дію, є потужним джерелом енергії, підвищує імунітет, нормалізує сон і т.д.

Додатково до всього цього він використовується для профілактики застуди, його тривале застосування підвищує захисні сили організму.

Тільки на нашому сайті можна купити фацелієвий мед, зібраний бджолами в екологічно чистому районі бєлгородської області на пасіках вейделевского товариства бджолярів.

Протипоказання

Хоча фацелія, як медонос досить хороша і її мед вважається одним з найбільш корисних, це не означає, що у неї не є протипоказань, які потрібно врахувати перед використанням. До протипоказань вживання меду відносяться:

  1. цукровий діабет: незважаючи на те, що фацелієвий мед багатий на фруктозу, все ж потрібно обмежити вживання вуглеводів. Вживання меду дозволено, але виключно після консультації з ендокринологом і в обмежених кількостях; читайте ще:
  2. індивідуальна непереносимість: зустрічається у всіх сортів меду, через присутність серед компонентів продукту величезного числа активних речовин. Якщо раніше були випадки алергічної, або іншої несприятливої реакції на даний продукт, то вживати його не варто;
  3. вагітність, а також грудне годування: у зв’язку з присутністю в складі меду фітоестрогенів, бажано виключити його з раціону тим жінкам, які опинилися в процесі будь-яких змінГормонального фону.

Вашій увазі представлені фото красивого квітки, який носить звучну назву – фацелія.

Ця рослина є хорошим помічником квітникарів: будучи сидератом, воно удобрює грунт корисними мікроелементами.

А ще фацелія відмінний медонос. Навіть схильні до харчової алергії люди можуть сміливо вживати цей продукт.

Опис

Фацелія відноситься до родини бурачникових. Може бути однорічним і багаторічним. У висоту виростає до 1 м. Коріння заглиблюються в грунт на 20 см.

Фацелія характеристика рослини. Фацелія медонос і її корисні властивості

Прямі стебла рослини можуть бути оброслими маленькими волосинками, або як кажуть в народі «щетиною». Листя перисто-розсічені, але можуть бути і лопатевими. Квітконіжки короткі, на них утворюються колосоподібні квіти, що нагадують формою дзвіночки .

Забарвлення суцвіть може бути різним:

  • синій;
  • рожевий;
  • фіолетовий;
  • жовтий;
  • білий.

Фацелія характеристика рослини. Фацелія медонос і її корисні властивостіпісля того, як суцвіття перестане цвісти, на квітконіжці утворюється коробочка з насінням. Фацелія має властивість прискорено розростатися, що сприяє захисту землі від ерозій і появи бур’янів.

Квітка виживає на сухій і не плідній землі. З легкістю витримує заморозки до -10 градусів. Але сильний вітер може її погубити. Починаючи з весни і до осені можна сіяти рослину кілька разів.

Ще однією цінною властивістю фацелії є медопродуктивність, яка становить до 300 кг з одного гектара посаджених квітів. Сибірські пасічники збирають 5 кг меду з контрольних вуликів.

Цікаво: рослина приносить хороший дохід тим, хто його вирощує, адже крім відмінного нектару, можна збирати і насіння для продажу.

Бджолярі враховують і те, що фацелія виробляє нектар навіть після заходу сонця. Пилок містить майже 30% білка в своєму складі. Отриманий мед має насичений, приємний аромат, відрізняється зеленим відтінком.

Види

Фацелія характеристика рослини. Фацелія медонос і її корисні властивості

Фацелія пижмолиста

У природі налічується близько 80 видів рослини. Декоративних всього 4, але для корму і меду вирощують набагато більше.

  1. фацелія пижмолиста має другу назву горобинколиста. Цей вид однорічний. Має довгі, прямі пагони. Деякі з них виростають довжиною в 1 м.цвіте раніше інших, в кінці квітня-початку травня, в залежності від регіону. Квітки мають синій колір з сірим відтінком. Розмір їх дуже маленький, всього 2 мм, формою схожі на дзвіночки. Суцвіття утворює вигнутий колосок. Одночасно на колосі можуть перебувати і молоді бутони, і сухі квіти.
  1. фацелія колокольчатая має зріст 20-30 см.стебла ростуть вгору, на дотик шорсткі, самі по собі ламкі. Довжина листя близько 6 см, вони зеленого кольору з бурою облямівкою по краю. Квітки мають яскравий синій або бузковий колір. Розмір становить 2-3 см. Всередині кожної квітки знаходяться білі або жовті пильовики. Форма колокольчатая. З початку літа цвіте близько 30 днів. Насіння дрібне, коричневе.
  1. фацелія скручена має зростання до півметра. Квіточки дрібні, розміром по півсантиметра. Зібрані в завиток суцвіття мають синій колір. Цвіте з середини літа по вересень. Пагони опушені, з зеленим листям.
  1. фацелія пурша . Віддає перевагу сонячним ділянкам, захищеним від вітру. Цвіте довго, протягом усього літа. Відрізняється квітами, які мають на віночку цятки. Їх діаметр близько 3 см.

Умови вирощування та догляд

До грунту фацелія не вибаглива, росте майже на всіх видах землі. Але деякі її види воліють кам’янистий і супіщаний грунт. Швидкому зростанню фацелії багато в чому сприяє розпушування грунту перед посадкою.

Фацелія характеристика рослини. Фацелія медонос і її корисні властивості

Оскільки культура стійка до заморозків, то їй практично не страшні будь-які погодні умови, крім морозу і вітру. у постійному поливі так само не потребує. Відмінно переносить посухи. Росте як на сонці, так і в тіні.

Сіяти фацелію можна в будь-який час року, починаючи з березня місяця, після закінчення сильних заморозків. У догляді фацелія невибаглива. У підгодівлі потребує всього 2 рази за сезон. Цвітіння без прикорму буде, але не таким рясним і нектароносним.

Зверніть увагу: розсаду не вирощують. Відразу сіють у відкритий грунт. Насіння збирають відразу після висихання коробочки.

Фацелія характеристика рослини. Фацелія медонос і її корисні властивостіправила посадки наступні:

  1. перед тим, як садити квіти, потрібно очистити насіння від зайвого сміття.
  2. грунт розпушують і прибирають все сміття. Поливати.
  3. насіння можна змішати з піском.
  4. їх кладуть в грунт на глибину 2-3 см.або розкидають по землі.
  5. зверху потрібно трохи утрамбувати землю.
  6. перші паростки з’являться через пару тижнів.
  7. зацвітає через місяць після посадки.

Застосування в ландшафтному дизайні

Фацелія характеристика рослини. Фацелія медонос і її корисні властивостіфацелію часто вирощують в декоративних цілях. Вона відмінно виглядає на клумбі, біля альпійських гірок, біля великих каменів.

Бордюри можна прикрасити низькорослими сортами фацелії, що мають насичений синій колір. а висадивши культуру в кашпо, можна декорувати їй улюблену альтанку або терасу.

Вивчивши царицю медоносів-фацелію, можна зробити висновок. Після посадки вона подарує не тільки солодкий запах і естетичну насолоду своїм виглядом, але і захистить грунт від промерзання взимку, скупчення вологи – влітку, наситить грунт киснем, а після цвітіння послужить хорошим кормом для домашніх тварин.

Дивіться наступне нтересне відео про фацелію: