Костянковідние плоди. Плід-ягодовидна кістянка суха кістянка

94

Плід-кістянка, плода-кістянки

  • — після того як відбулося запліднення яйцеклітини і почалося утворення зародка, квітка або тільки гинецей вступає в нову фазу розвитку, яка завершується формуванням плода,…

    Біологічна енциклопедія

  • — соковитий плід з різкою диференціацією шарів околоплодника: тонкий шкірястий внеплодник, соковитий межплодник і здеревілий внутриплодник, що укладає насіння і утворює кісточку…

    Біологічний енциклопедичний словник

  • — односемянний плід, у к-рого чітко виражена диференціація околоплодника на 3 шари. Екзокарпій-шкірястий, зазвичай тонкий; мезокарпій — соковитий, м’ясистий, рідше сухий або волокнистий…
  • — 1) орган покритонасінних р-ний, що розвивається з квітки. Функції його-захист насіння і їх розсіювання. В освіті п. Беруть участь зав’язь або зав’язь і зрощена з нею «квіткова трубка», рідше квітколоже…

    Сільсько-господарський енциклопедичний словник

  • — 1) у тварин-зародок з 3-міс. Стадії і до моменту народження. П. Оточений навколоплідної рідиною і поруч: зародкових оболонок…

    Сільськогосподарський словник-довідник

  • — плід, у якого околоплодник з твердого дерев’янистого внеплодника, соковитого або сухого межплодника і дуже тонкої шкірки. Переважають односемінні к., рідше зустрічаються к. З двома і великою кількістю насіння…

    Словник ботанічних термінів

  • — простий верхній монокарпний соковитий односім’яний плід з дерев’янистим ендокарпієм, напр. У вишні, черешні. Рідше к. Буває сухий, напр. У мигдалю…
  • — див…

    Анатомія і морфологія рослин

  • — см.плоди…

    Енциклопедичний словник брокгауза і євфрона

  • — м’ясистий плід рослин з твердою дерев’янистою кісточкою і соковитим або великим або маленьким сухим і волокнистим зовнішнім шаром. Розрізняють однокостянку і многокостянку…

    Велика радянська енциклопедія

  • — плід рослин з твердою дерев’янистою кісточкою і м’ясистим або шкірястим зовнішнім шаром…

    Великий енциклопедичний словник

  • — костянка ж. Плід деяких рослин з твердою кісточкою і м’ясистим або шкірястим зовнішнім шаром…

    Тлумачний словник єфремової

  • — кост»…

    Російський орфографічний словник

  • — 1. Кістянка, кістянки, кістянки, кістянок, кістянці, кістянкам, кістянку, кістянки, кістянкою, кістянкою, кістянками, кістянці, кістянках 2…

    Форми слова

  • — сущ., кількість синонімів: 2 диня плід…

    Словник синонімів

  • — сущ., кількість синонімів: 1 плід…

    Словник синонімів

«плід-кістянка» в книгах

Нежданий плід

з книги тамерлан автора ру жан-поль

Нежданий плід хоча шлях тамерлана — це в основному безперервна низка перемог, завоювань і ратних подвигів, і його багатогранний геній постає перед нами головним чином як геній військовий, треба пам’ятати, що великий емір проявив себе на такому ж високому рівні і в інших

Плід дозрів

з книги таємниці минулого століття. Лжесвідчення. Фальсифікація. Компромат автора зінькович микола олександрович

Плід дозрів знешкодити берію було дуже складно. Він керував гігантським апаратом двох об’єднаних після смерті сталіна міністерств-державної безпеки і внутрішніх справ. Небувала міць таємних механізмів, що пронизували всі пори партійного і

«хтось видивився плід …»

з книги ну здрастуй, це я! автора валерій кузьмич

«хтось видивився плід…» книга пишеться тоді, коли потрібно, щоб вона була написана. У рік володіної смерті я не могла її написати, було занадто важко. Тільки через п’ять років мені здалося, що настав момент, щоб все розставити на свої місця. Марина владі зараз марина

Плід невігластва

з книги життя леонардо. Частина друга. [з ілюстраціями] автора нардіні бруно

Плід невігластва отже, леонардо всюди став шукати обличчя святого і вбивці.»джованніна, обличчя просто фантастичне, — в лікарні санта катаріна», «крістофано з кастільйоне — в п’єта, у нього красива голова», «христос — джован конте, живе у кардинала дель мортаро».після

Заборонений плід

з книги валькірія революції автора ваксберг аркадій йосипович

Заборонений плід всі автобіографії починаються з дня народження автора і з розповіді про його батьків. Жінка, якій присвячена ця книга, вже на схилі років, але ще задовго до смерті, підводячи підсумки прожитого життя і приступаючи до роботи над мемуарами, змінила цієї традиції. Вона

20 жахливий плід

з книги баронеса. У пошуках ніки, бунтівниці з роду ротшильдів автора ротшильд ханна

20 жахливий плід об одинадцятій годині ранку 15 жовтня 1958 року, в середу, ніка виїхала з нью-йорка – назустріч великим неприємностям. Знайомі не раз відгукувалися про неї як про людину, що притягує до себе біду. Дитиною вона надто високо залазила на дерево, дівицею

Заборонений плід

з книги все дуже непросто автора капітановський максим володимирович

Заборонений плід здрастуйте, дорогий нетерплячий читач!ласкаво просимо в цю книжку!все своє життя я терпіти не міг усіляких заборон і намагався по можливості їх порушувати, особливо, коли це майже нічим не загрожувало.і, якщо ви не втерпіли і відразу «вийшли» на цю

Кістянка

з книги велика радянська енциклопедія (ко) автора бсе

Плід

з книги слова будди автора вудворд ф. Л.

Плід

з книги слова будди автора вудворд ф. Л.

Плід як могутній океан, бхікку, являє собою обитель могутніх істот, таких як макара, кити, великі риби, морські божества, морські змії і морські деви; як в могутньому океані мешкають чудовиська, чия істота поширюється на одну, дві, три, чотири, п’ять сотень йоджан, –

Глава 52 закони проголошення благословень» …що створив плід дерева«,» …що створив плід землі «і» … За словом якого існує все »

з книги кіцур шульхан арух автора ганцфрід шломо

33. Або визнайте дерево хорошим і плід його хорошим; або визнайте дерево худим і плід його худим, бо дерево пізнається по плоду.

з книги тлумачна біблія. Том 9 автора лопухін олександр

33. Або визнайте дерево хорошим і плід його хорошим; або визнайте дерево худим і плід його худим, бо дерево пізнається по плоду. (лк. 6:43). За словами ієроніма, в промові христа тут силогізм, званий греками??????? (неминучий, хитрий, з якого не можна виплутатися). Якщо,

Плід

з книги слідуючи христу автора бонхеффер дітріх

Плід » хто приймає вас, приймає мене, а хто приймає мене, приймає послав мене; хто приймає пророка, в ім’я пророка, отримає нагороду пророка; і хто приймає праведника, в ім’я праведника, отримає нагороду праведника. І хто напоїть одного з малих цих тільки чашею

Плід

з книги дерево йоги. Йога врікша автора айенгар б до

Плід вивчаючи виконання асани на глибокому рівні, я показав вам, як, навіть виконуючи одну асану, можна досягти повної інтеграції людини. Проте, коли ми говоримо про фізичну йогу, психічну йогу, духовну йогу, джняну йогу, бхакті-йогу, кундаліні-йогу, сіддха-йогу і

Плід

з книги будда, мозок і нейрофізіологія щастя. Як змінити життя на краще. Практичне керівництво. автора мингьюр йонге

Плід досвід змінює мозок. Джером каган. Три чарівні

Ареал роду охоплює значну частину північної півкулі (в основному зони з помірним і субтропічним кліматом), а також австралію.

Більшість представників роду-чагарники або невеликі дерева, набагато рідше — багаторічні трави (наприклад, бузина трав’яниста). Гілки бузини дуже ломки. Це пов’язано з тим, що значну частину обсягу займає пухка серцевина.

Листки супротивні, непарноперисті, складаються з п’яти-семи листочків. Листочки листя пильчато-зубчасті, яйцеподібні або подовжено-ланцетні, з сильним характерним неприємним запахом. Молоде листя нерідко мають темно-червоний або фіолетовий колір.

Квітки дрібні, двостатеві, з подвійним п’ятичленним оцвітиною, з зеленувато-жовтими або жовтувато-білими, колесовидними віночками, пахучі, зібрані в щільні довгасті яйцевидної або конічної форми волотисте суцвіття поперечників до 20 см. Цвітіння відбувається в травні-червні одночасно з розпусканням листя, щорічно і рясно, протягом 15 днів.

Деякі види використовуються як лікарські рослини; бузина (особливо червона і чорна) в бджільництві використовується як джерело пилку і нектару, а також як засіб для боротьби з мишами. Деякі види культивують як декоративні рослини.

Бузина червона, або бузина звичайна, або бузина кістиста (лат. Sambúcus racemósa) — листопадний чагарник або невелике дерево, вид роду бузина (sambucus) сімейства адоксові (adoxaceae) (раніше цей рід включали в сімейство жимолостеві або виділяли в окреме сімейство бузинові).

Ареал роду-райони з помірним кліматом євразії від атлантичного до тихоокеанського узбережжя, а також північна америка.

Латинський видовий епітет (лат. Racemosa) можна перекласти як» гроновидна«,» гроздевидная«,» гілляста » (від лат. Racemus « «виноградна кисть«,»виноградне гроно»).

Бузина червона широко поширена в євразії та північній америці. Західноєвропейська частина ареалу охоплює середземноморські країни і країни центральної європи. У росії рослина поширена від західних кордонів до тихого океану. Зустрічається рослина в китаї, кореї та японії, а також в канаді і сша (в тому числі на алясці).

Для європейської частини росії бузина червона є заносним рослиною. Її з давніх часів вирощували в декоративних цілях в садах і парках, при цьому рослини нерідко натуралізовувалися. У межах населених пунктів рослина росте на пустирях, руїнах будівель, нерідко і на дахах будинків. У природі бузина червона зустрічається найчастіше в ярах, на узліссях листяних і змішаних лісів; за іншими даними — найчастіше в соснових лісах.

Чагарник висотою від півтора до трьох з половиною (п’яти) метрів з прямостоячими стеблами.

Кора у молодих рослин гладка, у старих — лущиться. На поверхні стебел є горбки білуватого кольору (так звані» чечевички»); вони складаються з пухкої тканини, через яку може проходити повітря, і служать віддушинами в опробковевшем покриві — через них дихають живі тканини гілок.

Гілки бузини дуже ломки. Це пов’язано з тим, що деревини в них дуже мало: значну частину обсягу займає пухка серцевина (в порівнянні з іншими чагарниками, що зустрічаються в європейській частині росії, у бузини червоної найбільшою в процентному відношенні обсяг серцевини).

Нирки великі, яйцеподібні. Листя супротивні, непарноперисті, складаються з п’яти-семи листочків. Листочки листя пильчато-зубчасті, яйцеподібні або подовжено-ланцетні, довжиною від 5 до 10 см, з сильним характерним неприємним запахом. Молоде листя нерідко мають темно-червоний або фіолетовий колір — це пов’язано з підвищеним вмістом антоціану; цей пігмент має властивість перетворювати світлову енергію в теплову, що важливо для розвитку рослини ранньою весною.

Квітки дрібні, двостатеві, з подвійною п’ятичленних оцвітиною, з зеленувато-жовтими або жовтувато-білими, колесовидными вінчиками, пахучі, зібрані в щільні довгасті яйцевидної або конічної форми суцвіття поперечників до 20 см. Тичинок п’ять. Цвітіння відбувається в травні-червні одночасно з розпусканням листя, щорічно і рясно, протягом 15 днів.

Пилкові зерна трибороздно-оровидні, еліпсоїдальної форми. Довжина полярної осі становить 17,5 — 18,8 мкм, екваторіальний діаметр-12,2-14,5 мкм. В обрисі з полюса слаботрехлопастние, з екватора — широкоеліптичні. Борозни вузькі, довгі, з нерівними краями, з притупленими кінцями, майже сходяться на полюсах. Ори (додаткові апертури — тонкі або перфоровані ділянки верхнього шару оболонки пилкового зерна) виражені нечітко. Екзина товщиною 1-1, 2 мкм. Скульптура тонка, дрібнопориста; осередки сітки на екваторі незграбні, 0,5 мкм в діаметрі, на полюсах — дуже дрібні. Стриженьки на полюсах тонкі, прямостоячі, з притупленими кінцями, надпокрів тонкий. Колір пилку жовтий.

Плід-кістянка червоного кольору. Плоди дозрівають в липні-серпні; мають неприємний запах і смак (на відміну від плодів іншого поширеного в європі виду бузини — бузини чорної). Плоди бузини червоної охоче поїдаються птахами-з їх допомогою в основному і відбувається поширення насіння.

Sambucus racemosa ‘sutherland gold’

Бузину червону здавна використовують як декоративну рослину для прикраси садів і парків.

Виведено кілька сортів:

‘plumosa aurea’ — рослина висотою близько двох метрів з глибокорозсіченими золотистими листям і конусовиними суцвіттями з жовтуватими квітками;

‘tenuifolia’ — рослина з дугоподібними пагонами; листя папоротеподібні (лат. Tenuifolia « «тонколиста»).

Для вирощування бузини в саду (це стосується як бузини червоної, так і бузини чорної) підходить будь-яка грунт, а тому числі глиниста. Ранньою весною рекомендується вирізати частину старих пагонів. Розмноження-здеревілими живцями у відкритому грунті пізньої осені.

У народній медицині використовують квітки і плоди рослини. При лікуванні простудних захворювань, бронхіальної астми, головного болю і ревматизму п’ють настій з квіток. Настій з квіток як зовнішній засіб застосовують для полоскання при ангіні і запальних процесах в ротовій порожнині. Як проносний засіб використовують кисіль, приготований з плодів.

Свіжі плоди застосовуються для очищення мідного посуду від темного нальоту. Вважається, що бузину червону не люблять миші і там, де вона росте, мишей немає.

Медонос (хоча в інших джерелах стверджується, що квітки бузини червоної не виділяють нектару, а бджоли збирають з квіток лише пилок, а по — третє-що бджоли відвідують бузину для збору пилку і частково нектару). Бджолярі застосовують гілки цього чагарнику в зимівниках для відлякування мишей.

Раніше рід бузина розглядався як єдиний рід підродини адоксові сімейства жимолостеві (caprifoliaceae) або як єдиний рід самостійного сімейства адоксові. Згідно з системою класифікації apg ii (2003) склад сімейства адоксові порядку ворсянкоцветние був розширений; разом в адоксой до цього сімейства були віднесені пологи бузина, калина і синадокса.

Бузина чорна (лат. Sambúcus nígra) — листопадний чагарник, вид роду бузина (sambucus) сімейства адоксові (adoxaceae) (раніше цей рід включали в сімейство жимолостеві або виділяли в окреме сімейство бузинові).

Природний ареал — макаронезія (азорські острови і мадейра), північна африка (алжир і туніс), зона помірного клімату в азії (західний і північний іран, туреччина), майже вся європа, закавказзя (вірменія, азербайджан, грузія), україна, молдова, білорусь. Занесена і прижилася в новій зеландії.

В росії росте на півдні європейської частини.

Росте в якості підліску в хвойних і листяних лісах, місцями утворює зарості. Легко дичавіє і поширюється вздовж доріг, на кладовищах, в населених пунктах, на пустирях.

Бузина чорна-чагарник, що досягає у висоту 4-6 метрів (рідше до 10 метрів). Стебла гіллясті, мають тонку дерев’янисту оболонку і пористу м’яку серцевину.

Листки-супротивні, великі, довжиною 10-30 см, непарноперисті, складаються з 3-7 довгастояйцеподібних листочків.

Квітки-жовтувато-білого кольору (окремі квітки білі), діаметром 5-8 мм, п’ятипелюсткові, зібрані у великі суцвіття 10-25 см в діаметрі.

Плід-чорно-фіолетова, ягодоподібна, соковита кістянка, діаметром 5-7 мм.

Цвіте в травні-червні, плоди дозрівають в серпні-вересні.

В лікарських цілях заготовляють квітки і плоди бузини. У добре провітрюваному і сухому приміщенні сировина бузини зберігає придатність протягом 2-3 років.

Квіткові суцвіття бузини збирають у фазі повного цвітіння, в травні-червні. Зібрані суцвіття сушать на горищах, в сараях, в гарну погоду — під відкритим небом. Потім проводять відділення квіток від квітконіжок протираючи суцвіття через великі решета. Сухі квітки мають слабкий аромат і солодкуватий смак.

Плоди збирають в період повної стиглості, в серпні-вересні, сушать в сушарках або в печах при температурі 60-65°, в сонячну погоду — під відкритим небом. Сухі плоди без запаху, мають кислувато-солодкуватий смак.

У різних частинах рослини містяться біологічно активні речовини:

У квітках — глікозиди (самбунігрин і інші), ефірна олія (0,27-0,32 %, істотною частиною його є терпени), холін, рутин; алкалоїди конін і сангвінарін; каротин; кислоти: аскорбінова, оцтова, яблучна, хлорогенова, кавова, валеріанова та ін.; рутин, дубильні речовини, слизи, пентозани, смоли, мінеральні солі.

У плодах міститься антоціани, аскорбінова кислота (10-49 мг%), каротин, рутин, самбуцин, хризантемін, дубильні речовини (0,29-0,34 %), карбонові кислоти і амінокислоти (тирозин), цукру, сліди ефірних масел.

У насінні — жирне масло і самбунігрін.

У листі: у сухій сировині-самбунігрин (0,11 %), смоли, що володіють проносними властивостями, невелика кількість ефірного масла. У свіжих листках є аскорбінова кислота 200-280 мг%, каротин.

В коренях-сапоніни, дубильні і гіркі речовини,

У корі-ефірна олія, холін, тритерпенові сполуки, метиловий ефір урсолової кислоти, бетулін, α-амірин, β-ситостерин, цериловий спирт, холін, фітостерини, цукру, органічні кислоти, пектинові та дубильні речовини.

Рослина помірно отруйна для ссавців.

Отруйні всі частини рослини, за винятком квіток, оболонки і м’якоті стиглих ягід (але включаючи самі стиглі насіння); токсичність обумовлена вмістом глікозиду самбунігрину c14h17no6 (номер cas 99-19-4)), отщепляющего ціаністий водень, бензальдегід і глюкозу при гідролізі. Кора містить кристалики оксалату кальцію.

Препарати з квіток бузини чорної мають потогінну, сечогінну, протизапальну, дезінфікуючу дію. Їх застосовують у вигляді настоїв, напарів, відварів, при застуді, грипі, захворюваннях верхніх дихальних шляхів, нирок і сечового міхура, для полоскання порожнини рота. У гінекології настої і відвари квіток бузини чорної використовують для мікроклізм, спринцювань і ванночок при запальних захворюваннях піхви. Сечогінними властивостями володіє також кора бузини, що підтверджено клінічними спостереженнями. При запорах п’ють киселі, приготовані зі свіжих або висушених ягід бузини. Настій з квіток використовують для полоскань при запальних захворюваннях порожнини рота і горла, для компресів і припарок.

У народній медицині відвари з квіток бузини приймають при хворобах нирок, ревматизмі, подагрі і запаленнях суглобів. Молоде листя бузини, відварені в молоці, застосовують зовнішньо як протизапальний засіб при опіках, фурункулах, попрілостях, запаленні гемороїдальних вузлів. Хворі суглоби рекомендують ще обкладати облитою окропом сумішшю квіток бузини і ромашки, взятих порівну (мягчітельний збір). Відвари з коренів бузини рекомендують при діабеті, хоча скільки-небудь переконливих даних про ефективність такого лікування немає.

З ягід бузини чорної зрідка варять варення, повидло, киселі. В англії традиційно навесні збирають суцвіття і готують напій elderflower cordial, який виробляють також і промислово. Іноді ягоди варять разом з яблуками для традиційного яблучного пирога. Швейцарський виробник biotta ag виготовляє свіжовичавлений сік із зібраних вручну ягід бузини, дозрілих на сонці, посилюючи дію соку екстрактом з квіток бузини.

Молоді суцвіття бузини іноді додають до виноградного сусла для поліпшення аромату і смаку вина.

З зрілих плодів можна отримувати нешкідливий барвник, який використовується в харчовій промисловості.

Декоративна рослина, часто вирощується в садах і парках. Примітна орнаментальним листям, мереживними суцвіттями з ароматними квітами, ошатними плодами.

Виведено безліч сортів. Серед них-sambucus nigra ‘eva’ з рожево-чорними різьбленими листям і рожевими квітками (рослина більш відома під торговою назвою black lace elderberry — «бузина чорне мереживо»).

Простий

Складний, або збірний

Супліддя —

© консистенція околоплодника:

Сухі

Соковиті

© число насіння:

Односеменние плоди (слива, пшениця);

Многосеменные

Вскрывающиеся —

Невскрывающиеся —

© прості плоди:

Коробочковидные плоди (рис. 54):

§ боб

§ стручок, стручочок

§ коробочка — багатонасінний плід, утворений двома або більше плодолистками (тютюн, бавовник). Коробочки можуть бути одногніздними і багатогніздними.

Горіховидні плоди (рис. 55):

§ горіх-плід з дерев’янистим околоплодником, що не зростається з насіннєвою шкіркою, утворений з двох плодолистків (ліщина). У ліщини горіхи укладені в плюску

§ горішок

§ крилатка

§ жолудь

§ сім’янка

§ зернівка

Ягодовідние плоди (рис. 56):

Ягода

§ померанець , або гесперидій — плід цитрусових рослин (апельсин, лимон). Екзокарпій складається з зовнішньої епідерми, покритої кутикулою і шаром воску, і хлорофіллоносной паренхіми з маслянистими залозками (при дозріванні плоду хлоропласти перетворюються в хромопласти, і зелені плоди

Стають жовтими або помаранчевими). Мезокарпій пухкий, білий, губчастої консистенції, сухий і позбавлений смаку. Ендокарпій плівчастий, що складається з декількох шарів щільної паренхіми і внутрішньої епідерми. Клітини ендокарпу утворюють сокові мішечки на довгих ніжках, заповнених клітинним соком, з яких складається їстівна м’якоть плоду.

§ гранатіна-плід, м’якоть якого утворюється з соковитого зовнішнього шару насіннєвої шкірки. Околоплодник і тканини квіткової трубки у зрілого плоду підсихають і утворюють тверду шкірясту шкірку.

§ яблуко (рис. 57) —

§ тиквіна (рис. 57) — багатонасінний плід з твердим, жорстким, одревесневающим або шкірястим екзокарпієм і м’ясистим мезо-і ендокарпієм; в утворенні плода беруть участь розрослися плаценти(гарбуз, огірок).

Кістянковідние плоди :

§ соковита кістянка

§ суха кістянка

© збірні плоди (рис. 57):

Збірна кістянка (многокостянка

Збірна горішок (многоорешек ) — сукупність безлічі горішків (жовтець, горицвіт, перстач). Многоорешек суниці і полуниці являє собою сильно розрісся м’ясистий і соковитий гіпантій, на опуклій поверхні якого у поглибленнях розташовані горішки. Його називають земляничиной . Многоорешек шипшини-цинородій-

Мова піде про двох дуже популярних у садівників плодових культурах: малині і суниці (або, в народі, полуниці). Хочу розповісти вам, шановні читачі, про особливості плодів цих рослин, які всі з дитинства називають ягодою — ягода малина, ягода суниця.

Можливо, для обивателя і немає різниці в тому, як називати плоди малини і суниці, але кожному допитливому садівникові це повинно бути цікаво.

В першу чергу треба чітко розуміти, що плід — це кінцевий етап розвитку квітки. Сучасні рослини мають величезну різноманітність плодів, яке укладається в певну систему.

Всі плоди класифікуються за набором ознак, зокрема:

  • за консистенцією: соковиті і сухі.
  • за типом гинецея або, просто, за структурою системи маточок в квітці, що утворюють зав’язі, з яких і формуються плоди.

    Малина і суниця мають апокарпний тип гинецея, тобто квітка має безліч окремих маточок, що добре видно на фотографіях. Цим малина і суниця подібні, хоча плоди утворюють різні.

особливість апокарпних плодів в тому, що вони є збірними, тобто кожен товкач утворює свій плодик, а безліч цих плодиків утворюють збірний плід.

Таким чином, плід суниці є апокарпним сухим многоорешком.

Тобто плодиками у суниці є маленькі горішки, які ви можете побачити на поверхні «ягоди», як ми звикли називати плід суниці. Те, що ми вважаємо красивою ягодою, в дійсності є розрослися соковитим, м’ясистим квітколожем. Деякі фахівці пропонують ввести ще один тип плодів-суничина або фрага, для визначення такого типу многоорешка. Тому називати» ягоду » суницю суничиною буде грамотно.

Плід малини, на відміну від суниці, є соковитим плодом і називається многокостянка, яка складається з безлічі соковитих плодиків — кістянок.

Плоди цього типу схожі і можуть відрізнятися кольором, розміром і кількістю кістянок. Такий тип плодів мають ожина, костяника, морошка.

Таким чином, звичні для нас ягоди є зовсім не ягодами. А ягода-це соковитий, простий, ценокарпний плід. Квітка, з якого утворюється такий плід, має один товкач. Як видно на фотографії, квітки смородини мають один товкач, а смородина є прикладом плоду ягода.

Плід ягода також у агрусу, картоплі, томата, баклажана, перцю і багатьох інших рослин.

Ті читачі, яким не важливо, що думають ботаніки з приводу плодів полуниці та малини, а важливий їх смак і корисність, можуть вибрати саджанці малини і розсаду полуниці в нашому каталозі саджанців: саджанці малини, розсада полуниці.

класифікація плодів рослин

Плід-орган статевого розмноження квіткових рослин, що розвивається з однієї квітки і містить в собі насіння. З суцвіття, навіть самого компактного, як, наприклад, у шовковиці, утворюється супліддя; у малини зовні схоже утворення, але відбувається з квітки, є збірним плодом. У формуванні плоду, крім зав’язі, можуть брати участь і інші органи квітки: квітколоже, оцвітина, приквіткові листя і т. П.

Стінка плоду (по суті, це сам плід, без насіння) називається околоплодник або перикарпій і включає три шари (екзо -, мезо-і ендокарпій, в простих плодахДобре помітні по консистенції).

Оскільки плід утворюється з маточки, то класифікація плодів базується на типології гинецея. З квітки з одним товкачем утворюється монокарпічний плід, монокарпій (з багаторічних — види бамбука, боб, кістянка сливових).

Іноді в складному маточці плодолистки зростаються і утворюють псевдомонокарпій з одним насінням в камері (горіх ліщини, кістянка горіхів, жолудь, а також сім’янка складноцвітих і зернівка злаків). Два або більше маточок однієї квітки формують ценокарпій (маточки зростаються, як у цитрусових, яблуневих, хрестоцвітних, гарбузових, а також ягода, коробочка та ін.) або апокарпій (маточки вільні: многолістовка півонії, многоорешек лютикових, многокостянка малини).

В апокарпних плодах добре помітні окремі плодики. Еволюція органів рослин йде в двох основних напрямках-зрощення і редукції, тобто вихідною формою плода слід вважати апокарпій.

У таблиці типи плодів розташовані в напрямку еволюції-зверху вниз (тобто. Кістянка — це редукована многокостянка і т.д.)

Класифікація плодів

Сухі односемянние плоди

Зернівка — насіння щільно зростається з тонким околоплодником (жито, пшениця).

Сім’янка-околоплодник шкірястий, з насінням не зростається, часто має чубчик або летучку (соняшник, кульбаба).

Крилатка-сім’янка з крилоподібним придатком (ясен).

Горіх-околоплодник твердий, дерев’янистий, горішок відрізняється від горіха маленькими розмірами (ліщина).

Жолудь – околоплодник менш жорсткий, ніж у горіха, біля основи плід оточений чашоподібної плюской із захисним покривалом (жолудь).

Сухі багатонасінні плоди

Коробочка – плід, утворений декількома плодолистками.

Існує кілька способів розкриття коробочки: дірочками, кришечкою, зубчиками, стулками і т.д.

Листівка – одногнездний плід, що розкривається по черевному шву (лінії зрощення країв плодолистка) – живокіст.

Боб-одногнездний плід, утворений одним плодолистком, що розкривається по двох швах — черевному і спинному, насіння прикріплені до стулок околоплодника (рослини сімейства бобових).

Стручок, стручочок-двогніздний плід, насіння прикріплюються до поздовжньої перегородки, що розташовується між стулками (гірчиця).

Стручочок-довжина його перевищує ширину не більше ніж втричі (грицики).

Соковиті односемянние плоди

Кістянка – плоди з дерев’янистим дерев’янистим внутрішнім шаром, околоплодник диференційований на тонкий поверхневий шар, м’ясистий середній шар.

Вишня, слива, персик, служать прикладами цього типу плодів.

Складна (збірна) кістянка — це група кістянок, що утворила з однієї квітки (малина, ожина).

Соковиті багатонасінні плоди

Ягода – це плоди з соковитим м’ясистим околоплодником, за винятком тонкого верхнього шару. (томати, журавлина, смородина, виноград).

Яблуко-помилковий плід, в утворенні якого, крім зав’язі, беруть участь розрослося порожнисте квітколоже – гіпантій, нижні частини тичинок, чашолистків (яблуня, груша, горобина).

Тиквіна-помилковий плід, в утворенні якого бере участь набрякле, розрослося, м’ясисте квітколоже (кавун, гарбуз).

Померанець – плід цитрусових (лимон, мандарин), у яких зовнішній шар має вмістилища з ефірними маслами, середній шар сухий губчастий, білий, а внутрішній – соковитий, м’ясистий.

класифікація плодів

Загальноприйнятої класифікації плодів немає. Різні класифікації будуються на основі таких ознак:

© кількість плодолистків, що утворюють плід:

Простий плід — плід, утворений з зав’язі єдиного маточки (горох, вишня, мак);

Складний , або збірний, плід — плід, утворений з декількох маточок однієї квітки (малина, ожина, жовтець).

У деяких рослин може утворюватися супліддя — більш-менш зрощені в єдине ціле плоди, що утворилися з квіток одного суцвіття (інжир, ананас, шовковиця, цукровий буряк).

© консистенція околоплодника:

Сухі плоди-плоди з сухим, дерев’янистим або шкірястим околоплодником (квасоля, ліщина, блекота);

Соковиті плоди-плоди, у яких весь околоплодник або його частина соковита або м’ясиста (груша, смородина, кавун).

© число насіння:

Односемінні плоди (слива, пшениця);

Багатонасінні плоди (агрус, диня, помідор).

© особливостей розкривання плодів:

Розкриваються — плоди, які після дозрівання насіння розтріскуються по швах або по поверхні плодолистка (горох, бальзамін, фіалка);

Невскривающіеся-плоди, з яких насіння звільняються після руйнування околоплодника (овес, кульбаба, ліщина).

Виділяють наступні види плодів.

© прості плоди:

Коробочковидні плоди (рис. 54):

§ боб — одногнездный, частіше многосеменной плід (іноді односеменной наприклад, у клеверов), вскрывающийся одночасно по черевному і спинному швах, насіння прикріплюються до стулок плода уздовж черевного шва (акація біла, люпин, запашний горошок);

§ стручок, стручочек — двугнездный, многосеменной плід, утворений двома плодолистиками, насіння розташовуються на перегородці між стулками (левкой, суріпиця, капуста); у

Довжина стручка в чотири і більше разів перевищує ширину (гірчиця, капуста), у стручочка — в два-три рази або дорівнює їй.

§ коробочка-багатонасінний плід, утворений двома або більше плодолистками (тютюн, бавовник).

Коробочки можуть бути одногніздними і багатогніздними.

Горіховидні плоди (рис. 55):

§ горіх-плід з дерев’янистим околоплодником, що не зростається з насіннєвою шкіркою, утворений з двох плодолистків (ліщина).

У ліщини горіхи укладені в плюску-листоподібну обгортку, що розвивається з трьох зрощених приквітків;

§ горішок-відрізняється від горіха меншими розмірами (гречка, липа);

§ крилатка-горіх без плюски, що має крило, що утворюється з зрощених з околоплодником лускоподібних приквітків і пріцветнічков (береза, вільха) або з приросли до околоплодника сегментів оцвітини (в’яз, щавель);

§ жолудь-плід з тонкошкірим або тонкодеревянистим околоплодником, що не зростається з насінням, утворений трьома плодолистками; має чашоподібну плюску, утворену видозміненими стерильними гілочками суцвіття( дуб, бук);

§ сім’янка — плід з шкірястим околоплодником, не срастающимся з насінням, утворений найчастіше з двох плодолистиків; часто має придатки, що представляють собою видозмінені приквітки або частини оцвітини (айстра, кульбаба);

§ зернівка — плід з тонким плівчастим (рідше м’ясистим — у деяких бамбука) околоплодником, срастающимся з насіннєвою шкіркою, утворений з двох (рідше трьох) плодолистиків (жито, рис, бамбук).

Ягодовідние плоди (рис.

Ягода — як правило, багатонасіннєвий плід з соковитим м’ясистим ендо — і мезокарпієм, в м’якоть яких занурені насіння, і тонким плівчастим або шкірястим екзокарпієм (виноград, томати, брусниця, чорниця, журавлина);

§ померанець, або гесперидій — плід цитрусових рослин (апельсин, лимон).

Екзокарпій складається з зовнішньої епідерми, покритої кутикулою і шаром воску, і хлорофіллоносной паренхіми з маслянистими залозками (при дозріванні плоду хлоропласти перетворюються в хромопласти, і зелені плоди

Стають жовтими або помаранчевими). Мезокарпій пухкий, білий, губчастої консистенції, сухий і позбавлений смаку. Ендокарпій плівчастий, що складається з декількох шарів щільної паренхіми і внутрішньої епідерми.

Клітини ендокарпу утворюють сокові мішечки на довгих ніжках, заповнених клітинним соком, з яких складається їстівна м’якоть плоду.

§ гранатіна-плід, м’якоть якого утворюється з соковитого зовнішнього шару насіннєвої шкірки.

Околоплодник і тканини квіткової трубки у зрілого плоду підсихають і утворюють тверду шкірку.

§ яблуко (рис. 57) — як правило, багатонасіннєвий плід, у якого м’якоть розвивається в основному з тканин квіткової трубки ( підстави тичинок, пелюсток і чашолистків) або в малому ступені з тканин екзо — і мезокарпія; внутрішня частина плоду (ендокарпій), перетинчаста або хрящувата, утворює стінки гнізд з насінням (яблуня, груша, горобина, глід);

§ тиквіна (рис.

57) — багатонасінний плід з твердим, жорстким, здерев’янілим або шкірястим екзокарпієм і м’ясистим мезо — і ендокарпієм; в утворенні плода беруть участь розрослися плаценти(гарбуз, огірок).

Кістянковідние плоди :

§ соковита кістянка-плід з м’ясистим соковитим мезокарпієм і дерев’янистим ендокарпієм (кісточка) (слива, вишня, черешня);

§ суха кістянка — за будовою схожий з соковитою кістянкою,Але при повному дозріванні мезокарпій підсихає (мигдаль, волоський горіх).

© збірні плоди (рис. 57):

Збірна кістянка ( многокостянка ) — сукупність безлічі кістянок, розташованих на загальному квітколоже (малина, ожина):

Збірна горішок ( многоорешек) — сукупність безлічі горішків (жовтець, горицвіт, перстач).

Многоорешек суниці і полуниці являє собою сильно розрісся м’ясистий і соковитий гіпантій, на опуклій поверхні якого у поглибленнях розташовані горішки. Його називають земляничиной . Многоорешек шипшини-цинородій-плід, утворений розрослися глечиковим гіпантієм, в нижній частині якого прикріплені горішки.

Соковита кістянка

Соковита кістянка , плід, що має тонку шкірку, соковиту м’якоть і тверду кісточку, що містить єдине насіння. Прикладами такого плоду є вишня, персик, слива, маслина, мигдаль.

науково-технічний енциклопедичний словник .

Дивитися що таке «соковита кістянка» в інших словниках:

    — (drupa), соковитий плід з різкою диференціацією шарів околоплодника: тонкий шкірястий внеплодник, соковитий межплодник і здеревілий внутриплодник, що укладає насіння і утворює кісточку. К. Може бути апокарпной з одного плодолистка (вишня, слива …

    М’ясистий плід рослин з твердою дерев’янистою кісточкою і соковитим (слива, вишня) або великим або маленьким сухим (мигдаль) і волокнистим (кокосова пальма) зовнішнім шаром. Розрізняють однокостянку (наприклад, слива, мигдаль) і многокостянка… …

    У цього терміна існують і інші значення, див. Плід (значення) … Вікіпедія

    — (cerasus), рід чагарників і дерев сем. Трояндовий. Вис. Від 2 до 30 м.листя цільні, квітки в зонтиковидних або гроновидних суцвіттях, іноді поодинокі або по два. Плід соковита кістянка. Ок. 150 видів, в помірних і в субтропіч. Поясах пн…. … біологічний енциклопедичний словник

    — (prunus spinosa), рослина роду слива. Колючий чагарник, рідше деревце вис. 4 8 м. Листя оберненояйцевидні, городчато пилчасті; квітки поодинокі, білі; плід чорна з синюватим нальотом соковита кістянка з кисло солодкою м’якоттю. Цвіте до … … біологічний енциклопедичний словник

    Персик звичайний-persica vulgaris mill. Сімейство розоцвіті. Дерево висотою 3 8 м з розпростертими гілками, що утворюють широку крону. Кора стовбура і старих гілок червонувато коричнева, шорстка, луската. Старі гілки розпростерті і пониклі, молоді – … … енциклопедія лікарських рослин

    Вишня (cerasus), рід деревних рослин сімейства розоцвітих. Листя чергові. Квітки білі або рожеві, зібрані в невеликі суцвіття ‒ парасольки. Плід-соковита кістянка з кулястою кісточкою (внутриплодник), містить одне насіння. Відомо 150 … … велика радянська енциклопедія

    — (laurocerasus) рід вічнозелених дерев або чагарників сімейства розоцвітих. Листя черешчате, здебільшого шкірясті, пилчасті, зубчасті або цілокраї. Квітки дрібні, білі, у вузьких кистях. Плід соковита кістянка, м’якоть солодка … … велика радянська енциклопедія

    — (melia) рід листопадних або напіввічнозелених дерев або чагарників сімейства мелієвих. Листя чергові, перисті. Квітки в волоті. Плід суха або соковита кістянка. До 25 видів, в тропічних і субтропічних областях старого світу. М … велика радянська енциклопедія

    — (persica) рід деревних рослин сімейства розоцвітих. Відомо 5 видів: п. Звичайний (p. Vulgaris), п. Гансунский (p. Kansuensis), п. Давида (p. Dawidiana), п.потаніна (p. Potanini), п. Дивовижний (p. Mira). Батьківщина центральний і … … велика радянська енциклопедія

Після запліднення з насіннєвих зачатків формується насіння, а квітка перетворюється в плід. Інтегументи перетворюються на шкіру насіння. Нуцеллус витрачається у більшості рослин при формуванні зародка як поживна речовина. Іноді він може перетворюватися в поживну речовину.

Квітка перетворюється на плід. Стінка зав’язі видозмінюється і утворює околоплодник . Околоплодник оточує насіння. Якщо околоплодник утворений тільки стінками зав’язі, такий плід називається справжнім (у вишні, сливи і т.п.). У багатьох видів рослин плід утворений ще й за допомогою інших частин квітки (основ тичинок, квітколожа, чашолистків, пелюсток). Такі плоди називаються помилковими (наприклад, у яблуні).

Плід складається з околоплодника або перикарпія (від грец. Пері-біля, навколо, карпос-плід) і насіння. В околоплоднике розрізняють: шкірку, або зовнішню тонку частину-екзокарпій ; середню, яка може бути або соковитою, або сухий-мезокарпій ; внутрішню шкірясту, плівчасту, іноді-здеревілу – — ендокарпій (називають кісточкою). Найтиповіше будова мають плоди типу кістянки.

В процесі дозрівання в околоплоднике накопичуються цукру, вітаміни, жири та інші речовини.

Функції околоплодника: захищає насіння від несприятливих факторів середовища проживання, сприяє поширенню насіння.

Костянковідние плоди. Плід-ягодовидна кістянка суха кістянка

Плоди розрізняють за характером освіти: справжній, помилковий, збірний (складний) , утворений з декількох маточок однієї квітки (у ожини, малини і т.п.). Кілька плодів, які утворилися з окремого квітки кожен, можуть зростатися між собою і утворювати супліддя (у шовковиці, ананаса).

Станом околоплодника розрізняють плоди сухі , мають сухий, здеревілий околоплодник, і соковиті , мають м’ясистий, соковитий околоплодник.

Соковиті плоди

Кістянка – плід, у якого добре виділяються всі три шари перикарпія. Ендокарпій твердий, здеревілий (кісточка). Мезокарпій-соковитий (слива, вишня, черешня), волокнистий (кокос) або майже сухий (мигдаль).

Яблуко-це багатонасіннєвий плід, утворений розрослися соковитим квітколожем (яблуня, груша, горобина, айва).

Ягода-це багатонасінний плід, який має соковиті мезокарпій і ендокарпій (виноград, агрус, смородина і т.п.). Экзокарпий – шкірястий.

Тиквіна – це соковитий плід, який має соковиті мезокарпій і ендокарпій. Екзокарпій забарвлений, твердий (гарбуз, диня, огірок і т.п.).

Сухі плоди

Розрізняють розкриваються і невскривающиеся. Розкриваються переважно багатонасінні плоди, невскривающіеся – мають одне насіння.

розкриваються сухі плоди:

Боб-розкривається від верхівки до основи по верхньому і нижньому швах. Насіння кріпляться до половинок околоплодника (квасоля, горох, соя).

Стручок-сухий плід, який розкривається від основи до верхівки по двох швах. Складається з двох зрощених плодолистків. Насіння містяться всередині плоду на плівковій перетинці (редька, капуста, гірчиця). Довжина перевищує ширину в 1,5-2 рази.

Стручочок-коротший і ширший, ніж стручок (рижик, калачики тощо) – довжина дорівнює ширині.

Коробочка-розкривається плід. Може розкриватися різними способами: у маку – зубчиками на верхівці; у блекоти, подорожника – кришечкою; у дурману, звіробою, тютюну, молочаю, фіалки і т.п. – поздовжніми численними щілинами.

невскривающіеся сухі плоди:

Зернівка-це невскривающийся односеменной плід. Тонкий околоплодник дуже щільно прилягає до шкірці насіння, зростається з нею (злаки).

Листівка-багатонасіннєвий плід, утворений одним плодолистком, який розкривається з одного боку по шву (півонія).

Многолістовка (у магнолії) має багато плодолистків.

Горіх-має твердий здеревілий околоплодник. Насіння лежить всередині вільно (ліщина, бук).

Сім’янка-невскривающийся плід, утворений двома плодолистками. Містить одне насіння. Околоплодник шкірястий, не прилягає до насіння, не зростається з ним (соняшник, календула).

Крилатка-це сухий невскривающийся плід. По краях околоплодника утворюється тонка облямівка у вигляді крила (в’яз, граб, ясен, береза).

Горішок-сухий невскривающийся односеменной плід. Околоплодник шкірястий або здеревілий. Якщо складається з багатьох горішків, то називається многоорешек . У м’ясистому квітколожі горішки зустрічаються у полуниці, суниці.

Ця класифікація є штучною, так як заснована лише на морфологічних ознаках плодів.