Купальница азіатська опис. Особливості вирощування смаження (купальниці азіатської) в саду

63

купальниця росте невеликим кущем, який може досягати до 100 сантиметрів. Зустріти його можна на території алтаю, сибіру, також на півдні. Полюбляє купальниця луки, ліси, галявини, також береги водоймище. Цвісти починає в кінці весни до початку літа. Рослина відноситься до багаторічного виду, має лапчасті листя. Народними цілителями цінується настоянка на основі квіток купальниці.

опис купальниці

Даний вид рослини не вимагає спеціального і ретельно догляду за ним. У народі можна зустріне інші назви, такі як балаболка, жарка. Купальниця сімейства жовтецеві, має коротке кореневище, за допомогою якого кущ знаходить компактність. На прикореневій розетці утворюються пальчатолопастние черешкові листя, прямостоячі облистнені стебла, які можуть закінчуватися великими квітками кулястої форми. Цвіте рослина незвичайними квітками, які мають привабливий лакований, глянсовий вигляд, можна зустріти золотисто-жовту, лимонно-жовту і яскраво-помаранчеву купальницю. Квітки відрізняються своєю округлістю і уплощенностью.

Часто купальницу садять на газонах, близько бордюрів, красиво росте рослина в саду, особливо в тіні, під деревом, близько різних водойм. Квітки купальниці, якщо їх відразу ж зрізати і поставити у вазу залишаються довгий час свіжими.

Види купальниці

Дуже багато різних сортів рослини, але користуються популярністю такі види:

1. Європейська купальниця відноситься до декоративного виду, досягає висоти до 70 сантиметрів. Квітки є кулястими, найчастіше лимонно-жовтого і яскраво жовтого кольору. Цвісти починає в кінці вени.

2. Азіатська купальниця, ще її називають жарок сибірський, тому що відрізняється яскраво помаранчевими махровими квітками, чашолистки набагато більше розкриті, ніж в європейській купальниці.

3. Алтайська купальниця також має великі помаранчеві квітки, але вони відрізняються темною плямою, яку можна побачити всередині купальниці. Цвісти починає тільки червні.

4. Китайська купальниця має квітки незвичайної форми, є більш високою. Може забарвлюватися в яскраво-помаранчевий колір, має сплощену форму, чашолистки рослини є подовженими. Незвичайність квіток даного сорту полягає в пелюстках-нектарниках, які розміщені в центрі купальниці. Цвісти починає в середині літа.

посадка і догляд за купальницею

Рослина любить вологу, також дренований грунт. Найбільше воліє рости на родючому грунті, не любить суху піщану. В саду для купальниці підійде тінисте місце, тому що на сонці рослина починає швидко обсипатися і стає дрібним. Влітку обов’язково купальницю необхідно поливати.

Розмножується рослина способом ділення куща, насіння проростає погано. Після того, як ви викопаєте кущ не потрібно з нього струшувати землю, тому що буде пошкоджений корінь, і рослина після посадки не приживеться. Купальница найкраще росте на одному місці, її не потрібно постійно пересаджувати. Якщо ви вирішили це зробити, то найкраща пора року-середина літа, тоді рослина спокійне. Кущ найкраще викопувати за допомогою гострого ножа. Всі сорти рослини цвітуть щороку у великій кількості. Купальниця стійка до морозів, тому спеціально ховати її від зими не потрібно.

корисні властивості купальниці

Ліки на основі рослини є кращим сечогінним, протизапальним засобом, за допомогою його можна вилікувати цингу. Радять його використовувати для лікування епілепсії, набряків. Листя купальниці отруйні, до їх складу входять сапоніни. Відвар на основі трави рослини допоможуть вилікувати різні шлунково-кишкові захворювання. Зовнішньо кошти на основі купальниці застосовують як мазь, за допомогою її можна зупинити запальний процес, позбавиться від шкірних наривів.

застосування купальниці

Рослина має жовчогінний ефект, за допомогою його можна розширити печінкові судини, також знизити тонус, який характерний для жовчної системи, шлунково-кишкового тракту. Траву купальниці з давніх часів використовують як лікарський засіб для лікування онкологічних захворювання. Від цинги допоможе такий настій, для цього необхідно взяти квітки купальниці, досить однієї чайної ложки, склянку окропу. Настояти все до двох годин. Потім процідити, пити до 4-х разів на день.

Для лікування корости рекомендують використовувати такий рецепт, для цього потрібно взяти дрібно нарізаний корінь рослини, склянку окропу, через дві години процідити настій, пити до 7 разів за день. Якщо людину турбує, потрібно в склянці окропу заварити столову ложку дрібно нарізаного листя купальниці, все настоять до трьох годин. Пити потрібно три рази на день. У випадки, потрібно заварити такий настій, для нього буде потрібно столова ложка квіток купальниці, склянку окропу.

Відвари на основі квіток, трави є одним з кращих жовчогінних засобів, за допомогою їх можна вилікувати набряки,. Алтайські народні цілителі відвар на основі квіток рекомендують пити в випадки жовтяниці. Зовнішньо відваром з купальниці лікують, для цього приймають ванни і роблять примочки.

протипоказання купальниці

Даний вид рослини є токсичним, тому потрібно обережно ставитися до його прийому, їли не дотримуватися дозування, може бути вражена нервова система.

Дуже важливо перед застосуванням консультуватися у лікаря. У випадки рослиною дуже важливо вчасно вжити заходів: промити шлунок, викликати швидку допомогу.

Таким чином, купальница є одним з кращих сечогінних, протизапальних засобів, саме тому її цінує народна медицина, за допомогою її можна вилікувати коросту, також позбавиться від водянки, зменшити симптоматику при епілепсії. Не дивлячись на всі корисні властивості купальниці, потрібно пам’ятати про те, що даний вид рослини отруйний, самостійно лікується за допомогою відварів, настоїв і настоянок на основі купальниці забороняється, тільки після рекомендацій фахівця.

корінь складається з численних шнуровидних мочок.

стебло гладке, прямостояче, одиночне, просте або гіллясте 10-80 см заввишки.

прикореневі листя на довгих черешках , пластинки їх в обрисі п’ятикутні, дощенту розсічені на 5 ромбічних сегментів, глибоко надрізаних на нерівнозубчасті часточки. Стеблові листки в числі 1-5, нижні черешкові, верхні сидячі, з пластинками, подібними з прикореневими, але догори дрібнішають.

квітки великі, до 5 см в діаметрі. Чашолистки оранжево-червоні, в числі 10-20, широкоеліптичні або оберненояйцевидні. Пелюстки в 2-3 рази довше тичинок і рівні чашолистків, оранжево-червоні, поступово від основи догори розширені і на верхівці загострені. Цвіте в другій половині травня-в червні. Запилюють квітка дрібні жуки , мухи , бджоли, що прилітають за нектаром.

плід-багатолистівка, складається з 25-54 листівок. Листівки близько 10 мм завдовжки, з тонким носиком, в кожній дозріває в середньому 8-9 чорних блискучих насіння, розкриваються по черевному шву.

Купальниця азіатська — швидко зацвітає вид. Цвітіння популяцій починається через 9-10 днів з початку вегетації, що можна пояснити високим ступенем сформованості втечі в нирках і раннім закладенням генеративної сфери. Фаза бутонізації настає в кінці травня. Цвітуть популяції близько 20 днів (з початку червня). Насіння розсіюються з другої декади липня. Основна маса їх випадає з листівок протягом 2 тижнів. Листя на генеративних пагонах засихають з середини липня досить швидко. в кінці серпня відмирають генеративні пагони, а в середині вересня засихають і вегетативні. купальниця азіатська розселяється по території порівняно повільно. Здатність до вегетативного розмноження виражена слабо, так як вид є кістекорневим рослиною не утворює бічних пагонів. Переважає насіннєве розмноження, що вимагає багато часу.

поширення.

Вид має великий розірваний ареал, починаючи з 72° пн.ш. І на південь до алтаю, саяна, а за межами сибіру в середній азії і монголії. Росте переважно в азії, в європейській частині россі — в східній частині двіни — печорського і волзько-камського районів. На уралі зустрічається лише по східних схилах. У сибіру тяжіє до алтайсько-саянської гірської області. У якутії вкрай рідкісний — по долинах р. Олени і в басейні р.чони. Адміністративні райони сибіру. Західний сибір: тюменська, омська, томська, новосибірська, кемеровська області, алтайський край, республіка алтай. Середня сибір: красноярський край, республіка хакасія, республіка тива. Східний сибір: іркутська область, бурятія.

по сирих луках, лісових галявинах, вЛісах, заходить у високогір’я, а на півночі в тундру. росте в хвойних і змішаних розріджених лісах, на лісових галявинах, на сирих рівнинах і високогірних луках. Зрідка заходить в тундру, де мешкає по околицях льодовиків. Купальниця азіатська-типовий мезофіт, мешканець місць середнього і кілька підвищеного зволоження.

Квіти смаження-дуже незвичайні і цікаві рослини, що зустрічаються в сибіру і в вони, подібно камінню-самоцвітів, горять вогниками в темному малахіті соковитої зелені. У пору розкриття бутонів квіти перетворюють луг в величезне море, в якому нібито відбивається помаранчеве пекуче сонце.

На галявинах в лісі, на безкрайніх луках квіти смаження радують око майже все літо, загоряючись живими вогниками в травні і не згасаючи до самого серпня.

Інша назва цих чудових квітів-купальниці. При бажанні виростити їх не складе труднощів. Головне-пам’ятати, що ця рослина — любитель вологи. Його коренева система, що залягає поверхнево, не може миритися з сухістю грунту. Саме тому смаження, квіти сибіру, вибирають клімат попрохладнее, а їх скупчення на галявинах найчастіше спостерігаються на луках поблизу водойм, в тіні пишних крон дерев. Ці квіти вибирають пухкі, родючі, зволожені грунти.

Якщо ж у вашому саду грунт суглинна, це ні в якому разі не привід відмовитися від своєї ідеї вирощування «живих вогників». Потрібно лише заготовити лунку, діаметр якої дорівнює 30 см, а глибина — половині багнета лопати. Потім заповнити це поглиблення сумішшю городньої землі і компосту в пропорціях 1:1, додати деревної золи (1 склянка), столову ложку суперфосфату. Все перемішати і знову ж перекопати, але вже на весь багнет лопати. Коли в липні або серпні прийде пора пересаджувати рослини, стежте за тим, щоб коріння були розправлені в сторони, а нирка не прихована землею. Садити можна в будь-якому місці, при цьому мульчуючи землю хвоєю ялиці або листям, але не товщі п’яти сантиметрів. Це забезпечує квіти смаження необхідною кількістю вологи.

Купальниця може рости на одному місці, не вимагаючи пересадки близько 5-7 років. Надалі кущ необхідно розділити на окремі частини і розсадити щоб уникнути зменшення кількості квіток. Не зайвими будуть підгодівлі азотом (ранньою весною), суперфосфатом і (після цвітіння, при закладанні квіткових бруньок).

Не страшні вогникам і люті сибірські морози. Квіти смаження не потребують спеціальних захисних укриттях, а досить комфортно почувають себе під товстою сніговою шапкою. Для розмноження купальниці можна використовувати і насіння, що мають вигляд чорних глянцевих, досить великих зерен. Посів відбувається зазвичай в осінній час, в рік збору. Насіння потрібно поміщати на 1 см вглиб грунту. Якщо все зроблено правильно, то чекати вогників на вашій клумбі можна на другий рік.

Купальница азіатська опис. Особливості вирощування смаження (купальниці азіатської) в саду

Квіти смаження( фото), іменовані ще й купальницею азіатської, відрізняються не тільки красою, вони цінуються за свої цілющі властивості. У народній медицині застосовують настої з цієї рослини при лікуванні жовтяниці, як сечогінний, протизапальний засіб і навіть як ліки від цинги. Настій коренів на воді-відмінний помічник при водянці, корості і ця рослина знаходить широке поширення в тибетській медицині. Суцвіття допоможуть при ослабленні зору, а відвар листя і квіток — при болях в животі. Монгольська медицина використовує рецепти з квітками купальниці азіатської при шлункових і кишкових розладах, захворюваннях крові, а також як засіб для підняття тонусу.

Купальница азіатська опис. Особливості вирощування смаження (купальниці азіатської) в саду

На клумбах відмінним супутником купальницам буде камінь. Їх можна розташувати в формі гірки і до них додати низькі рослини, що створюють ефект покриву грунту.

Для флористів і просто для любителів красивих букетів буде цікава надзвичайна стійкість купальниць. Своєю красою квіткова композиція буде радувати до повного в’янення всіх бутонів.

    Сущ., кількість синонімів: 2 смаження (2) рослина (4422) словник синонімів asis. В. Н. Тришин. 2013 … словник синонімів

    Купальниця європейська ( тго-llius europaeus l.) — див. Купальниця європейська; купальниця азіатська багаторічник з мочкуватим корінням. Стебло висотою 25 90 см., з п’ятикутними в обрисі пластинками, розсіченими дощенту на 5 ромбічних, зубчасто надрізаних сегментів. Квітки поодинокі, … … лугові трав’янисті рослини

    Купальниця-азіатська (смаження). Купальниця, рід багаторічних трав (сімейство жовтецеві). Понад 30 видів, в холодних і помірних поясах північної півкулі. У росії близько 25 видів, головним чином в сибіру і на далекому сході. Квітки купальниці кулясті, … … 14 ілюстрований енциклопедичний словник

    — (trollius), рід багаторічних трав сем. Лютикових. Листя пальчатораэдельные або лопатеві. Квітки великі, гомогамні, жовті або помаранчеві, з нектарною ямкою в основі пелюсток; запилюються комахами. Плід багатолистянка. Св. 30 видів, в… … біологічний енциклопедичний словник

    У цього терміна існують і інші значення, див. Купальница … Вікіпедія

    Купальница купальница європейська (trollius europaeus). Ботанічна ілюстрація з книги о. В. Томе flora von deutschland, österreich und der schweiz наукова класифікація … Вікіпедія

    Західний саян … Вікіпедія

    Західний саян вища точка : м кизил тайга 3121 м. Розташування: росія … Вікіпедія

Систематика
На викивидах
Зображення
На вікісховищі ipni tpl

Купальниця азіатська , або вогник азіатський (лат. Trollius asiaticus) — трав’яниста багаторічна рослина роду купальниця родини жовтецеві (ranunculaceae ). У літературі xx століття купальницю азіатську не відрізняли від купальниці кітманова (лат. Trollius kytmanovii), тому відомості про ці рослини часто переплутані .

поширення

Росте по сирих луках, лісових галявинах, в лісах, заходить у високогір’я, піднімаючись до альпійського поясу, а на півночі проникає в тундру .

ботанічний опис

Погрози та захист

Напишіть відгук про статтю «купальница азиатская»

Примітки

Література

  • никифоров ю. В.алтайські трави-цілителі. — гірничо-алтайськ: юч-сутер – білуха, 1992.

Посилання

  • : інформація про таксон у проекті » плантаріум «(визначнику рослин та ілюстрованому атласі видів).

Уривок, що характеризує купальниця азіатська

соня підійшла до графині і, ставши на коліна, поцілувала її руку.
– я напишу, maman, – сказала вона.
Соня була розм’якшена, схвильована і розчулена всім тим, що відбувалося в цей день, особливо тим таємничим вчиненням ворожіння, яке вона зараз бачила. Тепер, коли вона знала, що з нагоди відновлення відносин наташі з князем андрієм микола не міг одружитися на княжні марії, вона з радістю відчула повернення того настрою самопожертви, в якому вона любила і звикла жити. І зі сльозами на очах і з радістю свідомості здійснення великодушного вчинку вона, кілька разів перериваючись від сліз, які отуманювали її оксамитові чорні очі, написала той зворушливий лист, отримання якого так вразило миколу.

На гауптвахті, куди був відведений п’єр, офіцер і солдати, що взяли його, поводилися з ним вороже, але разом з тим і шанобливо. Ще відчувалося в їх ставленні до нього і сумнів про те, хто він такий (чи не дуже важлива людина), і ворожість внаслідок ще свіжої їх особистої боротьби з ним.
Але коли, в ранок іншого дня, прийшла зміна, то п’єр відчув, що для нової варти – для офіцерів і солдатів – він вже не мав того сенсу, який мав для тих, які його взяли. І дійсно, в цьому великому, товстому людині в мужицькому каптані вартові іншого дня вже не бачили тієї живої людини, який так відчайдушно бився з мародером і з конвойними солдатами і сказав урочисту фразу про порятунок дитини, а бачили тільки сімнадцятого з містяться навіщо то, за наказом вищого начальства, взятих росіян. Якщо і було що-небудь особливе в п’єрі, то тільки його неробкий, зосереджено задумливий вигляд і французьку мову, на якому він, дивно для французів, добре висловлювався. Незважаючи на те, в той же день п’єра з’єднали з іншими взятими підозрілими, так як окрема кімната, яку він займав, знадобилася офіцеру.
Всі росіяни, що містилися з п’єром, були люди найнижчого звання. І всі вони, дізнавшись в п’єрі пана, чужилися його, тим більше що він говорив по французьки. П’єр з сумом чув над собою глузування.
На інший день ввечері п’єр дізнався, що всі ці містяться (і, ймовірно, він в тому ж числі) повинні були бути судимі за підпалювання. На третій день п’єра водили з іншими в якийсь будинок, де сиділи французький генерал з білими вусами, два полковника і інші французи з шарфами на руках. П’єру, нарівні з іншими, робили з тією, уявно перевищує людські слабкості, точністю іВизначаючи, з якою зазвичай звертаються з підсудними, питання про те, хто він? де він був? з якою метою? і т. П.
Питання ці, залишаючи осторонь сутність життєвої справи і виключаючи можливість розкриття цієї сутності, як і всі питання, що робляться на судах, мали на меті тільки підставлення того жолобка, за яким судять бажали, щоб потекли відповіді підсудного і привели його до бажаної мети, тобто до звинувачення. Як тільки він починав говорити що-небудь таке, що не задовольняло мети звинувачення, так приймали жолобок, і вода могла текти куди їй завгодно. Крім того, п’єр випробував те ж, що у всіх судах відчуває підсудний: здивування, для чого робили йому всі ці питання. Йому відчувалося, що тільки з поблажливості або як би з чемності вживалася ця виверт підставляється жолобка. Він знав, що перебував у владі цих людей, що тільки влада привела його сюди, що тільки влада давала їм право вимагати відповіді на питання, що єдина мета цих зборів полягала в тому, щоб звинуватити його. І тому, так як була влада і було бажання звинуватити, то не потрібно було і виверти питань і суду. Очевидно було, що всі відповіді повинні були привести до винуватості. На питання, що він робив, коли його взяли, п’єр відповідав з деякою трагічністю, що він ніс до батьків дитини, qu»il avait sauve des flammes [якого він врятував з полум’я]. — для чого він бився з мародером? п’єр відповідав, що він захищав жінку, що захист ображається жінки є обов’язок кожної людини, що… Його зупинили: це не йшло до справи. Для чого він був на дворі загорілого будинку, на якому його бачили свідки? він відповідав, що йшов подивитися, що робилося в москві. Його знову зупинили: у нього не питали, куди він йшов, а для чого він знаходився біля пожежі? хто він? повторили йому перше питання, на яке він сказав, що не хоче відповідати. Знову він відповідав, що не може сказати цього.
— запишіть, це недобре. Дуже недобре – — суворо сказав йому генерал з білими вусами і червоним, рум’яним обличчям.
На четвертий день пожежі почалися на зубовском валу.
П’єра з тринадцятьма іншими відвели на кримський брід, в каретний сарай купецького будинку. Проходячи вулицями, п’єр задихався від диму, який, здавалося, стояв над усім містом. З різних сторін виднілися пожежі. П’єр тоді ще не розумів значення спаленої москви і з жахом дивився на ці пожежі.
У каретному сараї одного будинку біля кримського броду п’єр пробув ще чотири дні і під час цих днів з розмови французьких солдатів дізнався, що всі утримувані тут чекали з кожним днем рішення маршала. Якого маршала, п’єр не міг дізнатися від солдатів. Для солдата, очевидно, маршал представлявся вищою і дещо таємничою ланкою влади.
Ці перші дні, до 8 го вересня, – дня, в який полонених повели на вторинний допит, були найважчі для п’єра.