Папа римський франциск. Папа римський: список церковних діячів, імена і дати

82

68,619 переглянули

Незалежне місто-держава ватикан було засновано згідно латеранської угоди між італійською державою і римо-католицькою церквою в 1929 році. Розташовується воно по правому березі в західній частині .

Ватикан є найменшою державою в світі і в ньому розташовані всі вищі органи управління римсько-католицькою церквою, включаючи резиденцію папи римського. Його площа становить всього лише 0,44 квадратних кілометра. Населення багатонаціональне і складається з 1000 чоловік.

Назва міста-держави походить від назви , на якій він знаходиться – vaticanus. По периметру територія ватикану оточена середньовічними стінами.

На самій території знаходяться палацові комплекси, ватиканські сади, картинні галереї, музеї і різні адміністративні будівлі.формально кордон з італією проходить через площу святого петра. Однак на місцевості вона ніяк не позначена. За принципом екстериторіальності деякі об’єкти, розташовані на італійській стороні належать ватикану. До них відносяться, наприклад, санта-марія ді галерея, літня папська резиденція в кастель-гандольфо. Крім того ряд навчальних закладів також знаходиться в підпорядкуванні ватикану. Серед них університет папи урбана, заснований в 1927 році, університет святого фоми аквінського, заснований в 1909 році, і ряд інших.

площа і собор святого петра

  • рекомендуємо екскурсію:

Щорічно до ватикану приїжджають тисячі туристів і паломників. Всі вони хочуть отримати папське благословення і побачити своїми очима унікальні пам’ятки архітектури та історії. Двадцятип’ятиметровий єгипетський обеліск височить по центру найбільшої площі риму-площі святого петра.

Розміри площі становлять 340 на 240 метрів. Унікальною пам’яткою епохи відродження на площі є однойменний собор святого петра, побудований за проектом донато браманте. Колонада навколо площі з 284 колон була створена . Фасад собору спроектував карло мадерна. Вінчає творіння . Собор св. Петра був визнаний найбільшим творінням світової архітектури.

Папа римський франциск. Папа римський: список церковних діячів, імена і дати

Палаци ватикану утворюють найбільший музейний комплекс у світі. У їх численних галереях, виставкових залах, внутрішніх двориках знаходяться безцінні твори мистецтва. Це багатство збиралося протягом багатьох століть кожним римським понтифіком. У бібліотеці ватикану зберігається найбагатше зібрання книг і стародавніх манускриптів. У сикстинському залі знаходиться рукописна біблія, датована 4 століттям.

сикстинська капела

Була побудована архітектором дж. Де дольчі в кінці 15 століття за наказом папи сікста iv. Зсередини купол капели розписаний знаменитими фресками мікеланджело, що є яскравою пам’яткою ватикану.

Сикстинська капела постійно відкрита для відвідування, крім того часу, коли проходить процедура обрання нового папи. За традицією, якщо збори кардиналів приходить до єдиної думки, то про результати голосування повідомляє стовп диму з труби капели від спалюваних бюлетенів. При чому якщо рішення не прийнято, то колір диму чорний, а якщо прийнято, і тато обраний, то білий.

Сади

Папа римський франциск. Папа римський: список церковних діячів, імена і дати

Сади ватикану є одними з найбільш охоронюваних місць у світі. Це найкрасивіші сади в європі і місце, де можна чудово відпочити, звичайно, тільки обраним, в тиші і зелені.Папа римський франциск. Папа римський: список церковних діячів, імена і датиза садами постійно доглядають 20 садівників. Тут багато фонтанів, але найбільш вражаючим є фонтан галеона, побудований в xvii столітті. Це зменшена копія італійського галеона, яка стріляє водою з 16-ти гармат. Папа римський урбан vii прославив цей витвір мистецтва дуже мудрою фразою, яка в перекладі з латині звучить так: «машина для ведення війни, що належить папам, стріляє не вогнем, а водою, яка гасить полум’я війни».

Громадянство

Отримати громадянство ватикану зовсім не просто. Станом на 2013 рік серед 1100 жителів, тільки половина мала ватиканське громадянство, в тому числі 61 кардинал і всі члени швейцарської гвардії . У той же час кожен приїжджаючий сюди кардинал отримує тимчасову посвідку на проживання. Громадянство ж отримують тільки найвисші чини католицької церкви з оточення папи.

Що цікаво, всі ватиканські паспорти є дипломатичними-до громадян ватикану у всіх країнах ставляться як до дипломатів костелу.

Інші жителі ватикану хоч і живуть на його території, але все ж мають трохи обмежений доступ до ватиканських магазинів і торгових домівках. Варто відзначити, що всі громадяни ватикану мають подвійне громадянство — також тієї країни звідки вони родом. Решта 3000 службовців ватикану-це жителі риму.

Папа римський франциск. Папа римський: список церковних діячів, імена і дати

ватиканський історичний музей

Це скоріше музей військової історії міста-держави ватикан, ніж загальної історії. У відділі зброї можна познайомитися з різними колекціями озброєння, від старовинних шаблею з венеції до мушкетів, виконаних фабрикою remington.

Аптека

Розташована відразу біля воріт святої анни, аптека ватикану є найстарішою в світі. Вона була заснована в 1277 році. Займається продажем рідкісних медикаментів, які часом важко відшукати в італійських аптеках. Деякі ліки тут мають інші упаковки. Реалізує близько 6000 рецептів щомісяця.

пожежна станція

У палаці не було пожеж вже більше століття, але про всяк випадок у ватикані 24 години несуть чергування 20 пожежників, у розпорядженні яких 3 пожежних автомобіля.

ватиканська залізниця

Швидше за все, це найкоротша залізно-дорожня лінія в світі. Вона не має чіткого розкладу руху, а її довжина становить всього 900 метрів. Але все ж, вона з’єднана з італійськими залізницями, а в спеціальному вагоні для тата є кухня, балкон і спальня.

Бібліотека

У бібліотеці знаходиться більш ніж один мільйон книг і стільки ж рукописів. Папа римський, природно, має право взяти будь-яку вподобану книгу на необмежений термін.

Супермаркет

У ватикані тільки один супермаркет, і право робити в ньому покупки мають тільки люди, що володіють спеціальним пропуском diresco, що видається губернатором міста. Не дивно, що він дуже популярний серед родичів жителів ватикану, які можуть легально там отоварюватися, так як ціни там набагато нижче, ніж в римських магазинах. Відомий під ім’ям «annona», супермаркет знаходиться поруч з via san giovanni di dio, відразу за аптекою. Час роботи: в будні дні з 7.00 до 18.00, в суботу до полудня.

ватиканський торговий дім

Зовсім недавно він перенесений в будівлю колишнього залізничного-вокзалу. Тут можна знайти широкий асортимент товарів від найсучасніших телевізорів і дорогих ручних годинників до електронних сигарет, які дешевше на 20-30% ніж за територією ватикану.

Пошта

Поштовий департамент заснований у ватикані в xiv столітті. Це комерційна і вельми прибуткова організація, в основному, завдяки продажу пам’ятних марок. Пошта доставляє близько 8 мільйонів листів і листівок щорічно і має репутацію функціонуючої набагато краще, ніж італійська.

Автозаправка

На території ватикану кілька автозаправок, але найпопулярнішою є та, яка знаходиться на півдні від площі святого петра. Неоподатковуване паливо тут на 30% дешевше, ніж в італії. Право заправлятися тут мають тільки особи зі спеціальними дозволами.

  1. площа: 44 гектари
  2. довжина державного кордону 3 кілометри
  3. обійти навколо ватикану можна приблизно за годину
  4. населення: 1100 постійних жителів, з яких 95% — це чоловіки
  5. офіційна мова: латинська
  6. банкомати: ватиканські банкомати єдині в світі, де головною мовою використовується на екрані є латиниця
  7. часовий пояс: середньоєвропейський
  8. телефонний код: 0-03906
  9. у ватикані немає світлофорів
  10. громадяни ватикану не платять італійські податки, навіть якщо проживають в римі
  11. ніякі літаки не можуть порушувати повітряний простір ватикану
  12. ватикан має власну доменну зону в интернете.va. Офіційний сайт: www.vatican.va

Папа римський

Папа римський франциск. Папа римський: список церковних діячів, імена і датипапа римський є главою костелу і спадкоємцем святого петра — найважливішим символом католицизму для більш ніж мільярда віруючих у всьому світі. Він також «генеральний директор» костелу, відповідальний за порядок всередині організації, що існує 2000 років. І нарешті, він управляє ватиканом-містом-державою, що є майном костелу. Це величезна відповідальність.

національності пап

Список з 264 пап, спадкоємців святогоПетра (якщо бути точним 262, так як бенедикт ix були обраний три рази за часів неспокійного для костелу середньовіччя), містить: 205 італійців (106 римлян), 19 французів, 14 греків, 8 сирійців, 6 німців, 3 африканця, 2 іспанця і одного австрійця, поляка,палестинця, англійця і голландця.

відповіді на найпопулярніші питання про папу римському

хто найдовше був папою римським?

Найдовше, протягом 32 років, керував цією організацією піус ix. Найкоротший період, 4 дні, на цій посаді перебував папа стефан ii, через напад апоплексії помер ще перед коронацією.

чим харчується тато?

Приготуванням їжі для тата займаються 5 сестер законниць, які за його бажанням складають спеціальне меню. Наприклад, ян павло ii дуже любив прості польські страви. Регулярно їв на обід пельмені і журек, а на десерт пиріг-бабку. Більшість овочів і молочних продуктів поставляється з літньої резиденції папи — замку гандольфо (castel gandolfo). У той час як більшість біскупів і кардиналів можна побачити в кращих римських ресторанах, папі римському складно уявити таку розкіш.

адреси найпопулярніших серед громадян ватикану римських ресторанів:

  • ii mozzicone (borgio rio 180; tel. 06 686 1500). Відомий прекрасною традиційною римською кухнею такий, як, наприклад, fettuccine al ragu.
  • velando (borgo v. Horio 26; tel. 06 6880 9955). Улюблений ресторан кардиналів, що пропонує страви сучасної італійської кухні, наприклад, з полуницею або овочевий штрудель з жаб’ячими лапками.
  • taverna angelica (piazza amerigo capponi 6; tel.06 687 4514). Спеціалізацією цього ресторану є риба, також ви можете знайти тут великий вибір сирів.

хто шиє одяг для тата?

Перед тим як стане обраний новий тато на конклаві, готують три білих вбрання в різних розмірах: малому, середньому і великому. Гардероб для нового тата шиється і підганяється так швидко, як це тільки можливо. Протягом багатьох років офіційної швейної майстерні була ditta a. Gammatelli, розташована в самому центрі риму. Тутешні майстри вручну шили всі елементи папського гардеробу. Новий папа бенедикт xvi змінив майстерню, і тепер його одяг шиє raniero mancinelli, що займається пошиттям одягу вже 40 років.

який у тата план дня?

  • день починається о 5.30, тато одягається за допомогою особистого камердинера.
  • після молитви в особистій каплиці, тато проводить службу для найближчих соратників і спеціально запрошених гостей.
  • сніданок починається близько 8 годин. як і більшість італійців і жителів риму, папа любить по-італійськи, а меню становить за власним бажанням. Наприклад ян павло ii любив на сніданок ковбаски, а бенедикт xiii часто замовляв блюдо з яєць, яке в його честь назвали яєчня по-бенедиктовськи.

Папа римський франциск. Папа римський: список церковних діячів, імена і дати

  • план дня містить також важливі зустрічі з безліччю біскупів, які перебувають в апостольський палац з різних країн світу на випадають кожні 5 років зустрічі, звані ad limina. Під час цих зустрічей вони відвідують ватикан і зустрічаються з папою на аудієнції. Також папа проводить регулярні зустрічі з римським духовенством.
  • обід проходить близько полудня, зазвичай він має характер робітника, поєднаного із зустрічами з римською адміністрацією. Що не дивно, на обід частенько подають .
  • час з 14 до 16 годин зазвичай призначений для сієсти, традиційного для південних країн післяобіднього відпочинку. Папа, звичайно, може працювати і в цей час, як це робив ян павло ii, але розраховувати на підтримку колег в цей час дня особливо не варто.
  • вечеря починається близько 18.00. Папа може вечеряти на самоті, як це робив папа пій xii, або в компанії запрошених гостей, як ян павло i і ii.
  • близько 23.00 тато відходить до сну після вечірньої молитви .

Папа-мобіль

Завдяки цьому одному з найвідоміших і улюблених багатьма людьми автомобілю, сотні тисяч віруючих мають можливість хоча б кілька хвилин подивитися на тата в живу.Папа римський франциск. Папа римський: список церковних діячів, імена і датиперший автомобіль цього типу був виготовлений компанією land rover після замаху в 1982 році на папу яна павла ii. Через деякий час вже mercedes benz спроектував автомобіль з захищають папу з усіх боків куленепробивними стеклами, щоб святий отець міг благословляти натовпи католиків. На сьогоднішній день в різних країнах світу чекають приїзду глави католицької церкви близько 20 папа-мобілів, з яких 6 постійно знаходяться в гаражах ватикану.

який витрата палива у тато-мобіля?

Витрата палива, якщо мова йде про тато-мобілі, не найважливіша характеристика — набагато важливіше безпеку. Звичайно, витрата завитий від моделі. Хоча, якщо порахувати, що середня вага такого авто становить близько 4 тонн, можна прийняти, що витрата буде порівнянний з hummer h2 (який важить приблизно стільки ж), або більше 20 літрів на 100 кілометрів.

який реєстраційний номер у тато-мобіля?

Кожен тато-мобіль має один і той же реєстраційний номер: scv 1, що означає stato delli citta del vaticano (місто-держава ватикан). Номерний знак має білий колір фону з червоними літерами; всі інші номерні знаки мають чорні літери.

Папа римський франциск. Папа римський: список церковних діячів, імена і дати

факти і цифри про папамобілів

Папа римський франциск. Папа римський: список церковних діячів, імена і дати

швейцарська гвардія

Папа римський франциск. Папа римський: список церковних діячів, імена і дати

Міста рим, видимий глава римсько-католицької церкви, верховний правитель держави ватикан.

Ти-тул «па-па» в ран-не-хрі-сті-ан-ську епо-ху при-ме-нял-ся по від-но-ше-нію до всіх епі-ско-пам і ви-ра-жал осо-бое поч-ті-ня (по від-но-ше-нію до римського епі-ско-пу впер-ше встрє-ча-ет-ся на початку iii століття у тер-тул-ліа-на). Позд-неї він за-кре-пив-ся лише за епі-ско-па-мі рі-ма і алек-сан-д-рії. Сучасна офіційна ті-ту-ла-ту-ра папа римський: епі-скоп рим-ський, ві-ка-рій іі-су-са хрі-ста, пре-ем-нік кня-зя апо-сто-лов, вер-хов-ний пон-ті-фік все-льон-ської церк-ві, при-мас іта-лії, ар-хі-епі-скоп і мі-тро-по-літ римської про-лас-ти, су-ве-рен держави ва-ті-кан, раб ра-бов бо-жи-их.

Рим з са-мо-го за-ро-ж-де-ня хрі-сті-ан-ської церк-ві іг-рал біль-шую роль в її жиз-ні. Ні-ка-кая дру-гая західна цер-ковь, кро-ме рим-ської, не іме-ла апо-настільки-ско-го про-іс-хо-ж-де-ня, в той вре-ма як на вос-то-ке б-ло мно-го апо-настільки-ських ка-федр (наприклад, ос-но-ван-них апостолом пав-лом в ма-лой азії, грі-ції). Римська цер-ковь ак-тив-но уча-ст-во-ва-ла в жиз-ні інших ка-федр по-серед-ст-вом ад-ре-со-ван-них їм по-сла-ний за різними во-про-сам (наприклад, по по-во-ду спо-рів про день празд-но-ва-ня пас-хи, середина ii століття, по по-про-су пе-ре-кре-щі-ва-ня-ті-ков, середина iii століття) і поль-зо-ва-лась у них ав-то-ри-те-том. В епо-ху все-льон-ських со-бо-рів (iv-viii століть) по-зи-ції римської ка-фед-ри ще бо-лее кк-ре-пі-лись, так як папи римські ви-сту-па-лі про-тив-ні-ка-ми ере-тичних уче-ний: арі-ан-ст-ва (ко-то-рое при-ня-лі багато вар-вар-ські пле-ме-на ще до на-ше-ст-вия на римську ім-пе-рію), мо-но-фі-зит-ст-ва, мо-но-фе-літ-ст-ва, іко-но-бор-че-ст-ва, не ос-та-нав-лі-ва-ясь та-ж пе-ред тимчасовими раз-ри-ва-ми зі східними церк-ва-ми. Це стя-жа-ло римському пре-сто-лу сла — ву оп-ло-та пра-во-сла-вія. По-сле iv все-льон-ско-го со-бо-ра (451) в усі-льон-ської церк-ви сло-жи-лась сис-те-ма 5 пат-ри-ар-ха-тов — круп-ней-ших і наї-бо-лее ав-то-ри-тет-них ка-федр (рим-ська, кон-стан-ті-но-поль-ская, алек-сан-д-рій-ська, ан-ті-охій-ська і ие-ру-са-лім-ська), до перед-стоячи-ті-лям ко-то-рых з vi століття став ре-гу-ляр-но при-ме-нять-ся ті-тул пат-ри-ар-ха (з офіційної ті-ту-ла-ту-ри папи римського ті-тул пат-ри-ар-ха за-па-да іс-клю-чен в 2006 році, од-на-ко со-хра-нен в латинській під-пі-сі «p. P.» — «па-па і пат-ри-арх»).

Вме-сте з тим в римській церк-ві по-сте-пен-но раз-ві-ва-лось уче-ня про при-ма-ті папи римського як вер-хов-но-го гла-ви всієї хрі-сті-ан-ської церк-ві, але-сі-ті-ля вис-шей юріс-дік-ції і ав-то-ри-ті-та в во-про-сах ве-ри і хри-сти-ан-ської мо-ра-лі. З цим уче-ні-ем свя-за-но фор-ми-ро-ва-ня осо-бій ве-ро-учительной сис-ті-ми ка-то-лі-циз-ма . Опі-раю-щее-ся на тол-ко-ва-ня окремих місць свя-щен-но-го пі-са-ня (мф. 16: 16-19, лк. 22:32, ін. 21: 15-17, 2 кор. 11:28 та інші) вчення про пап-ському при-ма-ті ос-но-ва-но на перед-став-ле-нії про пер-вен-ст-ве в церк-ві апостола пет-ра, ко-то-рий в західній тра-ді-ції счи-та-ет-ся пер-вим епі-ско-пом ри-ма; па-пи, як пре-ем-ні-ки апостола пет-ра по римській ка-фед-ре, на-сле-ду-ють від не-го це пер-вен-ст-во. Римський со-бор 378 року оп-ре-де-ліл прін-цип не-під-суд-но-сті пап світло-ської вла-сті і рас-про-стра-ніл су-деб-ву владу епі-ско-па рим-ско-го на всіх епі-ско-пов за-па-да, римський со-бор 382 роки впер-ше за-я-вил про при-ма-ті епі-ско-па рим-ско-го по від-но-ше-ню до апо-настільки-ським ка-фед-рам вос-то-ка. У v столітті яр-кім ви-ра-зі-те-лемВчення про пап-ському при-ма-ті був па-па лев i ве-лі-кий. Римський со-бор 494 року впер-ше на-кликав папу римського «на-ме-ст-ні-ком хрі-ста» (vicarius christi). На вос-то-ке уче-ня про при-ма-ті папи римського не при-ні-ма-лось в пів-ному об’-е-ме, але і не ос-па-ри-ва-лось до оп-ре-де-льон-но-го вре-ме-ні.

По-сте-пен-но папи римські ста-лі пре-тен-до-вать на вис-ший сю-зе-ре-ні-тет в ев-ро-пе на ос-но-ва-нії під-дель-но-го до-ку-мен-та в фор-ме імператорської кон-сті-ту-ції — «кон-стан-ти-но-ва да-ра» (viii-ix століття). Осо-бий ім-пульс по-лі-тичні при-тя-за-ня пап по-лу-чи-лі по-сле «пі-пі-но-ва да-ра » (середина viii століття), ко-то-рим франк-ський травень-ор-будинок пі-пін ко-рот-кий да-вал папі римському влада світло-ських пра-ві-ті-лей на від-ве-ван-них у лан-го-бар-дов зем-лях — бу-ду-щей пап-ської об-лас-ти.

Ос-лаб-ле-ня ви-зан-тії по при-чи-не внутрішніх смут і про-ти-во-ре-чий, араб-ських (vii-viii століть) і тюрк-ських (xi століття) за-ве-ва-ний спо-соб-ст-во-ва-ло ак-тив-но-му стрем-ле-нію папи римського рас-про-стра-нить свою владу на вос-то-ке, що при-ве-ло до со-пер-ні-че-ст-ву зі східними пат-ри-ар-ха-та-мі (наприклад, борь-ба па-пи ні-ко-лая i і пат-ри-ар-ха кон-стан-ти-но-поль-ско-го фо-тія через цер-ков-ної юріс-дік-ції над бол-га-ри-їй і при-орі-ті-та в міс-сіо-нер-ської дея-тель-но-сті сре-ді сла-вян-язич-ні-ков) і в іто-ге-к раз — де-ле-нію церк-вей.

В пе-ри-од борь-б з ім-пе-ра-то-ра-ми свя-щен-ної римської ім-пе-рії (xi-xiii століть) папи римські пре-тен-до-ва-лі на вис-шую світло-ську владу у всіх хри-сти-ан-ських зем-лях, що б-ло ви-ра-ж-но в хо-де грі-го-ри-ан-ської ре-фор-ми і в дея-тель-но-сті па-пи гри-го-рія vii. Кре-сто-ше по-хо-ди, взя-тіе кре-сто-ніс-ца-ми кон-стан-тіно-по-ля (1204), вве-де-ня ін-ки-зи-ції (два по-слід-них со-б-тія при па-пе ін-но-кен-тії iii) оз-на-ме-но-ва-лі пік усі-ле-ня світло-ської і ду-хов-ной вла-сті папи римського. У xiii-xv століттях, осо-бен-но у вре-ма про-ти-во-стоячи-ня со-бор-но-му дві-ж-нію, авінь-он-ско-го пле-ні-ня пап, ве-лі-кой схиз-ми, усі-лія папи римського б-лі на-прав-ле-ни на удер-жа-ня дос-тіг-ну-то-го влия-ня.

Важ-ни-ми ве-ха-ми в іс-то-рії пап-ст-ва яв-ля-ють-ся ре-фор-ма-ція і про-ти-во-по-ставши-льон-ная їй рим-ско-ка-то-ліческой цер-ко-в’ю контр-ре-фор-ма-ція, од-ним з клю-че-вих со-б-тий ко-то-рій став три-дент-ський со-бор (1545-1563), осо-бо ви-де-лів-ший пап-ські пре-ро-га-ти-ви, в ча-ст-но-сти те, що ав-то-ри-тет папи римського ви-ше ав-то-ри-те-та лю-бо-го со-бо-ра. Вчення про пап-ському при-ма-ті в ка-че-ст-ве дог-ма-та ка-то-лі-циз-ма б-ло про-віз-гла-ше-но ва-ти-кан-ським i со-бо-ром (1869-1870) в дог-ма-тичної кон-сті-ту-ції «pas-tor aeternus». Цієї ж кон-сті-ту-ци-їй про-віз-гла-шен дог-мат про без-оші-боч-но-сті папи римського в важ-ній-ших офіційних су-ж-де-ні-ях (ex cat-hedra) по во-про-сам ве-ри і вдача-ст-вен-но-сті (в ос-таль-них слу-ча-ях ви-ска-зи-ва-ня папи римського не сят про-ще-обя-за-тель-но-го ха-рак-ті-ра; дог-мат не під-ра-зу-ме-ва-ет ліч-ву без-грішність па-пи).

В ре-зуль-та-ті мно-го-ве-ко-виття ево-лю-ції ка-то-лічне вчення про папу римському при-ня-ло сле-дую-щий вид. Іі-сус хрі-стос по-ста-вил апостола пет-ра кня-зем (латинський princeps) апо-сто — лов ; петро-ос-но-ва-ня хрі-сті-ан-ської церк-ві, ві-ді-мий її гла-ва і на-ча-ло єдиний-ст-ва. Він єдиний-ст-вен-ний вос-при-нял влада (potestas) пря-мо від хри-ста, а не че-рез по-серед-ст-во церк-ві. Він на-ме-ст-ник хри-ста, при-няв-ший всю пів-но-ту вла-сти, а не од-но лише пер-вен-ст-во чес-ти; апо-сто-ли при-ня-ли влада не без пет-ра і не про-тив пет-ра, вони б-ли йому під-чи-ні-ни і так-же апостол па-вів не був йому ра-вен. Апостол петро був пер-вим епі-ско-пом ри-ма, по-це-му папа римський-пол-но-вла-ст-ний пре-ем-ник апостола пет-ра. Від-сю-да іме-но-ва-ня пап-ської ка-фед-ри як «апо-настільки-ско-го пре-сто-ла», «пре-сто-ла святого пет-ра» тощо. Пет-ро-во пре-ем-ст-во не ос-но-ва-но на все-льон-ських со-бор-них по-ста-нов-ле-ні-ях. Єдиний-ст-во церк-ві в тому, що» ста-до хри-сто-во » в сі-лу про-ще-ня з папою римським іме-ет еди-но-го пас-ти-ря і іс-по-ве-ду-ет його ве-ру. При-зна-ня та-ко-го пер-вен-ст-ва папи римського не-об-хо-ді-мо для спа-се-ня; не по-ві-ву-щий-ся па-пе-схиз-ма-тік. Папа римський має не-по-серед-ст-вен-ву епі-скоп-ську юріс-дік-цію над усією цер-ко-в’ю. Це-вер-хов-ва влада в во-про-сах ве-ро-уче-ня і мо-ра-лі, дис-ци-п-лі-ни і управ-ле-ня. По-ста-нов-ле-ня папи римського не ну-ж-да-ють-ся в до-пів-нительном со-гла-ці церк-ві, що-б бути не-пре-лож-ни-ми, так як вони ви-ра-жа-ють са-му сущ-ність цер-ков-ної ве-ри і яв-ля-ють-ся го-ло-сом церк-ві.

Папа римський має вер-хов-ву за-ко-но-давальну, адміністративну і су-деб-ву владу. Бу-ду-чи вер-хов-ної су-деб-ної ін-стан-ци-їй, папа римський при-ні-ма-ет апел-ля-ції від усіх вер-них; його ре-ше-ня не під-ле-жит пе-ре-смот-ру в будь-якої іншої ін-стан-ції. Сам папа римський не під-ле-жит нічь-е-му су-ду, має-ет владу над со-бо-ра-ми. Він вер-хов-ний учи-тель церк-ві, сам по се-бе оп-ре-де-ляю-щий про-ще-обя-за-тель-ні ве-ро-учітельние іс-ти-ни і пів-но-моч-но ін-тер-пре-ти-рую-щий со-бор-ні по-ста-нов-ле-ня, але мо-жет дей-ст-во-вать і як ча-ст-ний учи-тель, наприклад під-дер-жи-ваю-щий од-но з до-пус-ти-мих мені-ний який-небудь бо-го-слів-ської шко-ли (бо-го-слів-ські факультети, мо-на-ше-ські ор-де-на у ка-то-лі-ков іме-ють пра-во на ча-ст-ні док-три-ни по дис-кус-сі-він-ним во-про-сам).

Трак-туе-мая та-кім об-ра-зом влада папи римського ос-па-ри-ва-лась пра-во-слав-ни-ми, про-тес-тан-та-мі і так-же чле-на-мі са-мій рим-ско-ка-то-ліческой церк-ві (со-бор-ве дві-ж-ня, гал-лі-кан-ст-во) в різних ас-пек-тах (свя-щен-ве пі-са-ня, свя-щен-ве пре-да-ня, ка-но-ні-ка, цер-ков-ная іс-то-рія). Ва-ти-кан-ський ii со-бор (1962-1965) рим-ско-ка-то-ліческой церк-ві, со-хра-нів не-пре-ре-кае-мим уче-ня про пер-вен-ст-ве папи римського в усі-льон-ської церк-ві, на-ря-ду з цим, при-дав осо-бою зна-че-ня прин-ці-пам епі-скоп-ської кол-ле-гі-аль-но-сті, в рам-ках ко-то-рій римський пон-ти-фік осу-ще-ст-в-ля-ет своє пер-во-вер-хов-ве слу-ж-ня. Со-глас-но при-ня-тієї со-бо-ром дог-ма-тичної кон-сті-ту-ції «lumen gentium», кол-ле-гія епі-ско-пов об-ла-да-ет унас-ле-до-ван-ної від апо-сто-лов пів-но-тієї вла-сті в церк-ві і без-оші-боч-но-стю в з-ло-ж-нії уче-ня про ве-ре і нра-вах, од-на-ко обя-зательним ус-ло-ві-ем осу-ще-ст-в-ле-ня цих пре-ро-га-тів яв-ля-ет-ся со-гла-це і єдиний-ст-во з папою римським.

На початку xxi століття біль-шин-ст-во бо-го-сло-вов всіх хри-сті-ан-ських кон-фес-сий при-зна-ють ка-то-ліческое вчення про папу римському головним пре-п’ят-ст-ві-ем на пу-ти вос-ста-нов-ле-ня єдиний-ст-ва рим-ско-ка-то-ліческой церк-ві з іншими церк-ва-ми.

Світло-ська влада папи римського, ни-не дей-ст-ву-щая в державі ва-ти-кан (пра-во-пре-ем-ні-ке пап-ської об-лас-ті), важ-на як га-ран-тія його не-за-ві-сі-мо-сті від лю-бій че-ло-ве-че-ської влади. У ме-ж-ду-народному пра-ве в сі-лу од-но-тимчасового вла-де-ня папою римським не-раз-дель-ни-ми функ-ція-ми вла-сті — як ві-ді-мо-го гла-ви рим-ско-ка-то-ліческой церк-ві і як су-ве-ре-на держави ва-ти-кан — он яв-ля-ет-ся су-ве-рен-ної пер-со-ної іс-клю-чітельного свій-ст-ва (persona sui generis). Пів-ний су-ве-ре-ні-тет папи римського со-хра-ня-ет-ся за ним поза за-ві-сі-мо-сті від на-лі-чія тер-ри-то-ри-аль-них вла-де-ний.

В через бра-нії но-во-го папи римського по-сле смер-ти (або зречення) пре-ди-ду-ще-го пон-ти-фі-ка, со-глас-но пра-ві-лу, ут-вер-дів-ше-му-ся зі вре-мен грі-го-ри-ан-ської ре-фор-ми xi століття, мо-гут при-ні-мати уча-стие толь-ко кар-ді-на-ли, со-брав-шие-ся на конк-ла-ве. З кінця xiv століття папа римський не-з-мен-але з-бі-ра-ет-ся з чис-ла кар-ді-на-лов. Со-глас-но ко-дек-су ка-но-ні-че-ско-го пра-ва, він мо-жет від-мова-ся від слу-ж-ня за власною во-ле без со-з-во-ле-ня з чиєї-ли-бо сто-ро-ни.

У середні віки відбувалася боротьба за першість між духовною владою і світською. Імператори активно брали участь у виборі. Столітня війна у франції і церковний розкол послабили вплив римського папи. Лише в 1929 році папі повернули можливість управляти містом-державою ватикан.

В сучасний час вибір папи відбувається на зборах кардиналів. Камерленго, який є тимчасовим головою колегії кардиналів, оголошує про смерть попередника. Скликається конклав і обирається новий папа. Поки понтифік не оголошений, керує справами колегія. Обраний тато змінює своє ім’я і підбирає номер. Наприклад, юлій i.

Список останніх римських пап, роки правління (початок)

  1. юлій ii — 1503 р перший тато, якого бальзамували.

    Папа римський франциск. Папа римський: список церковних діячів, імена і дати

  2. лев x –Папи також і апостольська влада. Він контролює чистоту віровчення, здійснює поширення віри. Він повноважний скликати провести його засідання і затвердити прийняті ним рішення, перенести або розпустити собор.

    Понтифіку в церкві належить судова влада. Він розглядає справи в якості першої інстанції. Оскаржити татів вирок у світському суді заборонено.

    І, нарешті, як вища виконавча влада, він має право заснувати єпископства і ліквідувати їх, призначити і змістити єпископів. Він в святі присвячує і в блаженні.

    Суверенна папська влада. І це дуже важливо, оскільки законність дозволяє дотримати і підтримати порядок.

    Папа римський франциск. Папа римський: список церковних діячів, імена і дати

    Папа римський: список

    Найдавніший зі списків наводиться в трактаті іринея ліонського » проти єресей» і закінчується 189 роком, коли помер папа елевтерій. Достовірним він визнаний більшістю дослідників.

    У списку євсевія, який доведений до 304 року, коли завершив свій земний шлях папа марцеллін, міститься інформація про час сходження кожного з понтифіків на престол з тривалістю їх понтифікатів.

    Так хто ж удостоївся звання «папа римський»? список з виправленнями в римській редакції складений папою ліберієм і з’явився в його каталозі. І тут крім імен кожного єпископа, починаючи зі святого петра, і тривалості понтифікатів з максимально можливою точністю (до дня), є й інші подробиці, типу, дати консульств, ім’я імператора, що правил в ці терміни. Сам же ліберій помер в 366 році.

    Дослідники відзначають, що хронологія папських правлінь до 235 року отримана, в більшості своїй, обчисленнями, а тому їх історична цінність викликає сумніви.

    До більш авторитетного зі списків довгий час відносили книгу пап, що містить описи до папи гонорія включно, померлого в 1130 році. Але, справедливості заради, варто відзначити, що каталог папи ліберія став джерелом інформації про папи ранніх періодів.

    Чи є точний перелік людей, які удостоїлися звання «папа римський»? список складали багато істориків. На них свій вплив надавала розвивається історія, а також авторська точка зору на канонічну легітимність того чи іншого обрання або скинення. Тим більше, що понтифікати пап давнини зазвичай починали відлік з моменту, коли здійснювалося їх висвячення в єпископи. З виниклим пізніше і існував до дев’ятого століття звичаєм, коли пап коронували, період правління став обчислюватися з моменту коронації. А пізніше, з понтифікату григорія vii — з обрання, тобто з моменту, коли папа отримував сан. Були понтифіки, що обиралися, а то й проголосили себе такими в піку тим, що обрані канонічно.

    Папа римський франциск. Папа римський: список церковних діячів, імена і дати

    Папи римські-нечестивці

    В історії ватикану, що налічує понад 2000 років, знайдуться не тільки білі чисті сторінки, а папи — далеко не завжди і не всі еталони чесноти і праведники. Ватикан впізнав понтифіків-злодіїв, розпусників, узурпаторів, розпалювачів воєн.

    У всі часи жоден тато не мав права залишатися осторонь від політики європейських країн. Можливо, саме тому окремі з них користувалися її методами, часто досить жорстокими, і як самі нечестиві, залишилися в пам’яті своїх сучасників.

    • стефан vi (vii — в окремих джерелах).

    Кажуть, що він не просто «наслідив». За його ініціативою в 897 році відбувся суд, який пізніше був названий «трупним синодом». Він віддав наказ про ексгумацію і зрадив суду труп папи формоза, який був не просто його попередником, а й ідейним противником. Обвинувачений, а точніше, труп понтифіка, вже напіврозкладений, був усаджений на трон і допитаний. Це було страшне засідання суду. Папі формозу було пред’явлено звинувачення у віроломстві, а також недійсним було визнано його обрання. І навіть цього святотатства понтифіку здалося мало, і у обвинуваченого відрубали пальці, а потім тягли по міських вулицях. Похований він був у могилі з чужинцями.

    Між іншим, в цей самий час стався землетрус, римляни сприйняли як знак до повалення папи, даний їм згори.

    • іоанн xii.

    Список звинувачень вражає: перелюб, продаж земель, що належать церкві, і привілеїв.

    Факт його перелюбства з безліччю різних жінок, серед них співмешканка батька і власна племінниця, зафіксований в хроніках ліутпранда кремонського. Навіть життя був позбавлений чоловіком жінки, який змусив його в ліжку з нею.

    • бенедикт ix.

    Виявився найбільш цинічним понтифіком без всякої моралі « «диявол з пекла в образі священика». У далеко не повному переліку його діянь згвалтування, содомія, організація оргій.

    Відомо також про спроби папи продати престол, після яких він знову мріяв про владу і планував повернутися до неї.

    • урбан vi.

    Він став ініціатором розколу в римсько-католицькій церкві в 1378 році. Майже сорок років ворогували ті, хто боровся за престол. Жорстокий він був людина, справжній деспот.

    • іоанн xxii.

    Саме він вирішив, що на відпущенні гріхів можна добре заробити. Прощення за більш тяжкі гріхи коштувало дорожче.

    • лев x.

    Прямий послідовник справи, розпочатої іоанном xxii. «тарифи» він порахував низькуватими і такими, що вимагають підвищення. Тепер досить виявилося відвалити велику суму, і з легкістю відпускалися гріхи вбивці або того, хто зробив інцест.

    • олександр vi.

    Людина, що має репутацію самого аморального і скандального тата. Таку славу він заслужив розпустою і кумівством. Його називали отруйником і перелюбником, навіть звинувачували в інцесті. Кажуть, що навіть місце тата він отримав за допомогою підкупу.

    Справедливості заради слід зазначити, що навколо його імені вистачає і необгрунтованих чуток.

    Папа римський франциск. Папа римський: список церковних діячів, імена і дати

    Папи, яких жорстоко вбили

    Історія церкви багата кровопролиттями. Жертвами жорстоких вбивств стало чимало служителів католицької церкви.

    • жовтень 64 р святий петро.

    Святий петро, як свідчить легенда, вважав за краще померти смертю мученика, як учитель його ісус. Він висловив бажання бути розп’ятим на хресті, тільки головою вниз, а це, безсумнівно, посилило страждання. І вже після смерті він став шанований в якості першого папи римського.

    • святий климент i.

    (з 88 р.по 99 р.)

    Існує переказ, за яким він, перебуваючи на засланні в каменоломнях, за допомогою молитви практично створив диво. Там, де ув’язнені страждали від нестерпної спеки і спраги, з нізвідки з’явилося ягня, і з-під землі в цьому самому місці забило джерело. Ряди християн поповнилися тими, хто став свідками дива, серед них каторжники, місцеві жителі. А климентія стратили стражники, до шиї прив’язали якір і труп викинули в море.

    • святий стефан i.

    Всього 3 роки він пробув понтифіком, коли йому довелося стати жертвою розбрату, яким була охоплена католицька церква. Прямо посеред проповіді його обезголовили солдати, які служили імператору валеріану, який переслідував християн. Трон, що залитий був його кров’ю, церква зберігала до xviii століття.

    • сікст ii.

    Він повторив долю свого попередника, стефана i.

    • іоанн vii.

    До речі, він виявився першим серед тат, народженим в знатній родині. Його забив до смерті чоловік жінки, коли застав їх у ліжку.

    • іоанн viii.

    Його вважають мало не найбільшим діячем церкви в історії. Його ім’я історики пов’язують, перш за все, з великим числом політичних інтриг. І не дивно, що сам він став їх жертвою. Відомо, що він був отруєний і отримав молотом сильний удар по голові. Так і залишилося таємницею, якою була справжня причина його вбивства.

    • стефан vii.

    (з травня 896 р.по серпень 897 р.)

    Отримав скандальну популярність судом над папою формозом. «трупний синод» явно не отримав схвалення прихильників католицизму. Зрештою, він опинився ув’язненим, де пізніше його стратили.

    • іоанн xii.

    Татом він став у вісімнадцять. І для більшості був лідером, надихаючим і благочестивим. При цьому він не гребував злодійством і інцестом, був гравцем. Йому приписують навіть причетність до політичних вбивств. А сам загинув від руки ревнивця-чоловіка, в будинку своєму застав його з дружиною в ліжку.

    • іоанн xxi.

    Цей понтифік відомий світу також як вчений і філософ. З-під його пера вийшли філософські та медичні трактати. Він загинув через деякий час після обвалення даху в новому крилі його палацу в італії, у власному ліжку, від отриманих травм.

    Папа римський франциск. Папа римський: список церковних діячів, імена і дати

    Про деяких представників папства

    Йому довелося очолити церкву в роки другої світової війни. Їм була обрана дуже обережна позиція по відношенню до гітлеризму. Але за його розпорядженням католицькі церкви переховували євреїв. А скільки представників ватикануЗахопленням прийняли звістку про те, що відтепер їх пастирем став скромний кардинал з латинської америки.

    Мови

    Новий папа римський відомий не тільки як талановитий керівник, а й блискучий оратор. Промови франциска i свідчать про різнобічний розум і глибоку освіченість. Спектр проблем, що хвилюють тата, широкий і різноманітний: можлива третя світова війна, неспокійна україна, міжнаціональні відносини, проблеми секс-меншин і позашлюбні діти .

    • у промові, присвяченій сторіччю початку першої світової , франциск i, закликаючи паству до миру і єднання, сказав, що третя світова війна, бажаємо ми цього чи ні, вже почалася.

      Свідчення тому-безперервні збройні конфлікти, що стрясають світ, найбільш яскраві приклади яких-сирія і україна. Розповів про те, що його дід був учасником першої світової війни, після якої емігрував до аргентини.

    • одне з найбільш відчутних виступів понтифіка-промова, виголошена в європарламенті . Підносячи голос від імені церкви, папа говорив про неприпустимість торгівлі зброєю і торгівлі людьми, підкреслюючи, що демократія без прагнення до істини скочується в болото вселенського егоїзму.

      Франциск порівняв європу з тополею, яка зачахне, не маючи коренів. «де твоя сила, європа?» — запитував глава католицького світу. Сила, за словами папи, полягає в розумному і шанобливому ставленні до історичної спадщини.

    • мова про геноцид вірмен 12 квітня 2015 року викликала обурення президента турецької республіки реджепа ердогана (recep tayyip erdoğan) вже одним вживанням слова «геноцид».

      Посол був викликаний в турецьке міністерство закордонних справ в анкарі для дачі пояснень, понтифік же наполіг на тому, що події 1915-го року поклали початок масовим вбивствам на національному грунті, що затьмарили xx століття . На думку папи, приховане зло може бути уподібнене » кровоточить рані, яку не забинтували».

    Літургії

    Римська меса-важлива частина життя будь-якої людини, яка сповідує католицизм, а для всіх інших може стати цікавим видовищем. Офіційний сайт ватикану надає розклад літургій, що проводяться в . Сам тато проводить месу тільки у свята, відвідувачів буває багато, рекомендується приходити за дві години до початку.

    Папа римський франциск. Папа римський: список церковних діячів, імена і дати

    Недільним ранком (об 11 годині) папа франциск з вікна своїх покоїв читає для присутніх на площі святого петра проповідь angelus . У недільному дні для християн укладена особлива благодать, кожен може побачити свого пастиря і зануритися в атмосферу єднання з побратимами по вірі.

    ірландське пророцтво

    Папа римський франциск. Папа римський: список церковних діячів, імена і дати

    Пророцтво святого архієпископа ірландського малахії свідчить, що останній папа римський, званий петром римлянином (petrus romanus), буде правити «серед безлічі терзань», після чого вічне місто чекає повне руйнування.

    Здавалося б, все вищесказане не має відношення до нинішнього понтифіка. Але тлумачі священних текстів провели аналогію, розклавши прізвище папи на два слова – berg і oglio. Petrus (лат.) і berg (нім.) переводяться як» камінь», oglio (оллія) – річка в італії, одна з приток по. Та й сам тато-етнічний італієць! його мирське прізвище можна інтерпретувати як» твердиня в потоці». Подібні міркування виглядають (та й є по суті) спірними, але через безліч збігів девізів малахії з фактами про попередніх папах бажаючі знаходять привід стверджувати, що давнє пророцтво про петра римлянина виконує аргентинський кардинал .

    Папа римський франциск. Папа римський: список церковних діячів, імена і дати

    • відомий особистою скромністю . Відмовився від розкішних апартаментів,» папамобіля » і особистого кухаря. Подібно своєму тезці франциску ассизькому, відданий ідеалам євангельської бідності.
    • в молодості підробляв вибивалою в нічному клубі.
    • є футбольним уболівальником, шанувальник клубу «сан-лоренсо» з буенос-айреса.
    • у перший чистий четвер після інтронізації омив ноги 12 неповнолітнім ув’язненим, серед яких були дві дівчини (католичка і мусульманка). Своїм жестом новий папа римський подав приклад милосердя до підлітків, які перебувають на самому дні життя.
    • англійський журнал «time» визнав його»».
    • електронний лист папи, адресований густаво вірі( gustavo vera), голові латиноамериканського товариства по боротьбі з наркоманією, викликав дипломатичний скандал. Причиною тому стало висловлене понтифіком бажання запобігти «мексиканізації» аргентини. Темою такого невдалого e-mail’а був розгул наркомафії в країнах латинської америки. Обуренню мексиканської сторони не було меж, але прес-служба ватикану заявила, що особистий лист не повинен ставати приводом до подібної сварки і його святість не бажав нікого образити, лише підкреслив небезпеку підвищення наркотрафіку.

    зворотній зв’язок — як зв’язатися з папою франциском?

    Папа римський франциск. Папа римський: список церковних діячів, імена і дати

    Публічного e-mail’а понтифік не має, всі послання святому отцю відправляються на наступну адресу: його святість франческо, двір санта-марта, 00120 ватикан (sua santità francesco, casa santa marta, 00120 città del vaticano) .

    Форма листа вільна, допускається писати рідною мовою, звертаючись до папи «ваше святість»або «святий отець». При папському дворі функціонує управління листування, що складається з чотирьох чоловік і очолюване монсеньєром джуліано галлоріні (giuliano gallorini). Цей нечисленний підрозділ сортує і читає всі безліч листів, адресованих папі франциску. Найчастіше вони ж і пишуть відповіді, строго дотримуючись папську стилістику.

    Лише в найскладніших випадках, коли лист містить скарги на велику несправедливість і утиски, відповідає сам тато.

    Для отримання особливого благословення святого отця потрібно заповнити спеціальний бланк, форму якого надає сайт папського двору . Передати заповнений бланк за призначенням можна трьома способами:

    • вручивши його особисто або через кур’єра, пройшовши у ворота святої анни (l’ingresso sant’anna) на правій стороні колонади святого петра (відкриті з понеділка по суботу з 9.00 до 12.00);
    • факсом + 39 32 06698831;
    • звичайною поштою, відправивши за адресою: апостольська благодійна установа, офіс сувоїв — 00120 ватикан (elemosineria apostolica, ufficio pergamene — 00120 città del vaticano).

    Дати папських аудієнцій та форми бланків на участь у них знаходяться за адресою . Бланк з даними відправляється на адресу префектури ватикану або факсом на номер +39 63 06698858. Необхідно вказати тип аудієнції і число учасників. Квитки видаються в офісі за бронзовими дверима, розташованому праворуч від базиліки святого петра (basilica di san pietro).

    Уточнити деталі процедур, що цікавлять можна в префектурі ватикану, зателефонувавши за номерами: +39 76 06698848 , +39 14 06698831 , +39 73 06698832, з 9.00 до 13.00.

    Папські аудієнції та благословення безкоштовні.

    ↘️🇮🇹 корисні статті та сайти ️ ️ поділися з друзями