Кріплення деревяних ступенів. Як сходові сходинки кріпляться до тятив

120

Досить часто люди у себе вдома встановлюють дерев’яні сходи. Подібна конструкція відрізняється тривалим терміном експлуатації, надійністю і високими характеристиками міцності. Не варто забувати і про естетичну красу.

Установка сходів вимагає точного розрахунку параметрів конструкції і дотримання всіх правил монтажу.

Установка сходів такого типу на перший погляд може здатися простим заняттям. Тут немає якихось особливих деталей і механізмів. Прості перила і самі сходинки поєднуються в єдиній конструкції. Однак встановлювати її насправді досить складно, так як в процесі монтажу доводиться стикатися з численними нюансами, які обов’язково потрібно враховувати. Отже, розглянемо, як встановити сходи.

Схема пристрою дерев’яних сходів.

Але перш про необхідне приладдя для роботи:

  • рулетка;
  • ножівка;
  • косинець;
  • шліфмашина;
  • перфоратор;
  • молоток;
  • рівень та інші.

Монтаж дерев’яних сходів

Навіть за настільки простою конструкцією стоїть досить складний технологічний процес. Найкраще, якщо така робота буде довірена фахівцям. Вони прикрасять будинок максимально якісно і в короткий термін. Однак в цій ситуації можуть виникнути численні непередбачені витрати. Установка дерев’яних сходів для будинку своїми руками-оптимальний варіант вирішення проблеми.

Від того, наскільки якісно буде встановлена дерев’яні сходи біля будинку, залежить багато чого. В першу чергу це стосується експлуатації і надійності конструкції. Якщо монтаж буде проводитися неправильно, тобто людина не буде дотримуватися технології, це може привести до зміни естетичного вигляду, а також до пошкодження.

При монтажі дерев’яних сходів для будинку потрібно дотримуватися наступних правил:

Кріплення деревяних ступенів. Як сходові сходинки кріпляться до тятив

Таблиця, що показує правильне проектування сходових сходинок.

  1. найкраще зробити установку силами фахівців, які працюють від організації, що займається конструюванням сходів. У цьому випадку вони будуть нести відповідальність за свою споруду.
  2. установка конструкції проводиться в тому місці, яке спочатку було описано в договорі, так як всі конструктивні елементи виконуються для нього.
  3. до місця призначення сходи повинні транспортуватися в розібраному вигляді. В цьому випадку знижується ймовірність пошкодження її конструктивних елементів. При цьому монтаж конструкції проводиться з уже готових складових частин.
  4. якщо людина звернулася за роботою в підприємство, яке робить вже готові сходові марші, то йому обов’язково попередньо потрібно буде зробити в кріпильних балках пази для їх установки.
  5. тільки після того, як остаточно буде проведена підгонка перил до рівня підлоги, можна почати займатися монтажем сходових маршів. Коли підганяється нижня тятива, обов’язково потрібно враховувати той факт, що на підлогу може укладатися підлогове покриття.
  6. перед тим як почати монтаж сходового маршу, обов’язково потрібно зробити огорожу. Тільки після того, як воно підігнано ідеально до майбутньої конструкції, можна продовжувати подальші роботи.
  7. для отримання міцної і надійної конструкції обов’язково потрібно прикручувати марші на саморізи. Так конструкція виходить більш міцною і жорсткою. Кріпляться вони в декількох місцях по периметру, приєднуються через опорну стійку і через тятиву до стіни.

Способи кріплення деталей конструкції

Кріплення деревяних ступенів. Як сходові сходинки кріпляться до тятив

Варіанти кріплення ступенів до тятиви.

Розглянемо, як проводиться кріплення основних елементів сходів. Будь-яка конструкція, яка встановлюється вдома або біля нього, має однакову структуру.

Причому мова йде необов’язково про дерев’яних сходах. Тут завжди присутні похилі частини і сходинки. По-іншому їх можна назвати сходовими маршами і майданчиками. Залежно від того, яким чином організовуються прольоти, конструкції можуть бути одномаршевими, двомаршевими і тримаршевими. Для кріплення ступенів існує кілька різних методів:

  • вони можуть спиратися на тятиви двома кінцями;
  • один кінець кріпиться на косоур, а інший на стіну;
  • один кінець закладається в стіну, а другий висить вільно; цей метод не завжди можна використовувати, він доречний тільки в тому випадку, якщо товщина стіни буде вельми велика.

Кріплення деревяних ступенів. Як сходові сходинки кріпляться до тятив

Способи кріплення ступенів до косоуру.

Перед остаточною складанням сходів для будинку обов’язково потрібно враховувати той факт, що вона повинна витримувати всі навантаження, які їй чекають. Адже по таких конструкціях не тільки ходять люди, а й переміщаються вантажі. Жорсткість має дуже важливе значення. Всі пази, які призначені для кріплення конструктивних елементів з тятивами, повинні бути зроблені таким чином, щоб елементи заходили в них з натягом, тобто максимально щільно. Їх глибина повинна бути однаковою, а самі пази зобов’язані мати рівну площину. Це актуально для всіх випадків, в тому числі при використанні клею для кріплення елементів конструкції. Він буде рівномірно заповнювати пази, надаючи їм необхідну жорсткість і міцність. Якщо використовується інший метод кріплення, то варто застосувати метод розклинювання.

У даній ситуації пази робляться у вигляді трапеції. Її вершина буде знаходитися в передній частині тятиви. Після установки і проводиться процес її розклинювання. Після того як все буде ретельно промазано клеєм, можна говорити про те, що вийшла досить міцна і потужна конструкція. В якості додаткового кріплення завжди можна використовувати цвяхи або саморізи.

Однак в цьому випадку може зіпсуватися зовнішній вигляд сходів. Щоб цього не сталося, капелюшки обов’язково необхідно заглиблювати в дерево, а потім закривати їх спеціальними накладками. Тепер естетика буде на висоті. Зовнішній вигляд всієї конструкції не буде зіпсований. Для збільшення міцності сходів для кріплення використовують по кілька цвяхів або саморізів.

Установка сходів: особливості

Кріплення деревяних ступенів. Як сходові сходинки кріпляться до тятив

Схема кріплення стійок перил, нижньої і верхньої.

Отже, розглянемо самостійну установку сходів. Робиться це досить просто. Тим більше що всі складові частини конструкції поставляються в уже готовому, але розібраному вигляді. Тут потрібно бути гранично уважними, щоб дотримати всі нюанси технології.

Першим етапом є підготовка верхніх і нижніх маршів. Бічні частини повинні строго відповідати параметрам отвору. Попередньо повинна бути нанесена розмітка, по якій і проводиться підготовка. Якщо вона не зроблена виробником, то необхідно виконати її самостійно.

Тепер потрібно переходити до підготовки верхньої опорної стійки. У ній випилюються пази, які будуть служити для кріплення верхньої планки прольоту.

Для розмітки можна використовувати звичайний олівець.

З його допомогою наноситься горизонтальна лінія на нижньому краю паза. Потім потрібно виміряти відстань від стелі до підлоги і провести ще одну лінію. Вона повинна бути дорівнює цій відстані. У всі пази встановлюються подступенники, а потім нижня їх частина відпилюється за розміром.

Збірка сучасних сходів для будинку здійснюється за допомогою клею. Використовується тільки високоякісний матеріал. Склеювати всі елементи конструкції потрібно в такій послідовності:

  • верхня опорна стійка з’єднується з бічними елементами конструкції;
  • далі приєднуються огорожі і перила;
  • з’єднують нижні кінці перил і нижню опорну стійку;
  • склеюються бічні частини конструкції і нижня стійка.

Кріплення деревяних ступенів. Як сходові сходинки кріпляться до тятив

Тільки в цій послідовності повинен проводитися правильний монтаж сходів. У ті частини стійки, які використовуються для з’єднання, забиваються дерев’яні шипи. Після того як всі елементи підготовлені, обов’язково потрібно дати їм час, щоб вони повністю висохли.

Тепер можна переходити до складання конструкції. З цим одній людині не впоратися. Обов’язково потрібно обзавестися помічниками. Мінімум три людини повинні бути додатково залучені в допомогу. Один з них розташовується нагорі, а інші — внизу.

Далі сама сходи встановлюється на підлогу, а потім вирівнюється за допомогою рівня. На підлозі робляться спеціальні позначки, які будуть служити розміткою під майбутні стовпи. У цих місцях за допомогою дрилі робляться отвори. У стовпах вони теж повинні бути, причому того ж розміру, що і на підлозі. Кріплення здійснюється за допомогою спеціальних болтів. Хода кріпиться до поперечної балки двома цвяхами.

Одинока бічна частина кріпиться до стіни за допомогою саморізів або болтів. Їх повинно використовуватисяДосить багато, щоб з’єднання було дуже міцним і міцним. При необхідності можна зайнятися додатковою обшивкою сходів. Робиться це за допомогою листів гіпсокартону або іншого матеріалу. Можна застосувати в подібній ситуації і дерево. Наприклад, вагонку або шпунтовану дошку. В цьому випадку дерев’яні сходи не втратить своєї початкової краси і естетики.

Підведення підсумків

Таким чином, процес монтажу сходів для будинку завершено. У ньому немає нічого складного. Головне-чітко слідувати інструкції, яка наведена вище. Тільки так можна домогтися бажаного результату. При виконанні робіт обов’язково потрібно використовувати тільки високоякісний клей. З його допомогою можна отримати дійсно міцну і надійну конструкцію.

При виконанні робіт обов’язково покличте помічників. Тільки з їх допомогою можна домогтися якісного результату. Дерев’яні сходи є досить важким конструктивним елементом. Її монтувати і встановлювати потрібно тільки шляхом докладання зусиль кількох людей. Щоб домогтися необхідного результату, при монтажі на вулиці можна використовувати спеціалізовану техніку.

У кожному будинку є сходи. Їх можна будувати самостійно. Потрібно тільки добре знати, як кріпити ступені дерев’яних сходів до косоуру і до тятиви. Існує кілька способів складання. Деякі з них вимагають дій майстра, інші виконуються своїми власними руками.

Малюнок 1. Тятива і розмітка подступенника.

сходи на тятивах

Більшість сходів в будинках збираються на тятивах. Це опорна конструкція прольоту сходів. Вона являє собою балку з вирізами, зробленими на внутрішній її стороні. У ці вирізи вставляються ступені. Цей спосіб прийнято вважати класичним. Тятиви можуть бути виконані з різних матеріалів. Найчастіше для їх виготовлення беруть деревину, метал, залізобетон. з деревних порід використовують хвойні та листяні:

  • сосна;
  • кедр;
  • ялиця;
  • модрина;
  • вишня;
  • клен;

Хвойні породи дуже гарні, але виділяють смолу. Вона заважає нормально лягати фарбі. Переважно застосовувати листяні породи деревини.

Габарити готової тятиви завжди залежать від того, якої довжини планується робити сходовий марш. Для сходів шириною 90 см рекомендується робити тятиву з дошки 40-50 мм товщиною і 30 см шириною. Вирізу для гнізд робляться глибиною приблизно 20 мм. Допускається мінімальна ширина тятиви 275 мм. Заготовку для тятиви потрібно розмітити (рис. № 1). Для розмітки застосовується 2 основних способи:

  • за допомогою лінійки і косинця (рис. № 2);
  • із застосуванням спеціального шаблону.

малюнок 2. Принцип розмітки ступенів косинцем.

При розмітці слід враховувати наступне:

  • нахил маршу повинен становити 30-40°;
  • глибина ступенів-не менше 30 см;
  • висота кожного ступеня — 15-20 см.

Для виготовлення тятив і ступенів потрібно приготувати наступне:

  • рулетку;
  • косинець;
  • лінійку;
  • рівень;
  • електричний лобзик;
  • дриль;
  • фрезерний верстат (ручний);
  • молоток;
  • долото;
  • викрутку;
  • дерев’яні рейки або металеві куточки.

малюнок 3. Варіанти кріплення ступенів.

Після розмітки ступенів сходів за допомогою фрезерного верстата вирізаються пази. Далі конструкцію кріплять до місця знаходження сходів. Це можна зробити наступними способами:

  • встановити стійки в отвори, зроблені в підлозі;
  • прикріпити стійки анкерними болтами.

Далі відбувається процес кріплення ступенів до тятиви. Випиляні за розміром і оброблені ступені і подступенки вставляються в пази або пригвинчуються до дерев’яних брусків, до металевих куточків (рис. № 3). Ці деталі потрібно робити з великою точністю, інакше готова конструкція буде розхитуватися і скрипіти. Самі тятиви скріплюються один з одним стяжками через 4-5 ступенів.

кріплення ступенів

Можна кріпити дерев’яні сходи до металевого або до дерев’яного косоуру. Це опорна балка, що має пилкоподібну форму. До її виступів і кріпляться деталі з дерева. Косоур встановлюється 1 або кілька. Сходинки кріпляться до них за допомогою шурупів, капелюшки яких зверху закриваються невеликими пробками з дерева. Краще випилювати ступені з дуба або з сосни. Подступенки зазвичай відсутні, що надає конструкції більш легкий вигляд. Для складання сходів потрібно мати навички роботи зі зварювальним апаратом.

остаточна обробка сходів

Надійною робить сходи огорожу. Воно складається з балясин і перил. Проміжок між ними не повинен перевищувати 15-20 см.кріпити їх можна із зовнішнього боку тятиви за допомогою шурупів. Можна застосовувати для кріплення балясин шканти, шипи, шпильки. Для шпильок в торці вироби свердлиться отвір діаметром 12 мм на глибину 80 мм.шпильки садять на клей, залишаючи приблизно 7 см зовні. У тятиві потрібно просвердлити отвори на глибину приблизно 100 мм.спочатку встановлюють крайні стовпчики. Між ними натягують шпагат і ставлять інші балясини. Залишається прикріпити перила, зроблені з бруска шириною 8-10 см.

Всю конструкцію покривають захисним шаром лаку або фарби. На ступені можна укласти протиковзкі матеріали. Ними можуть бути наступні:

  • ковролін;
  • лінолеум;
  • шкури тварин;
  • фанера;
  • пробкові мати;
  • поліуретан;
  • каучук;
  • гума;
  • інші матеріали.

висновок по темі

Без сходів в приватному будинку прожити просто неможливо.

Особливої популярності набули дерев’яні конструкції.

В даному відео показується один із способів монтажу ступенів.

Дерево відноситься до екологічно чистих матеріалів. Термін його служби вимірюється кількома десятиліттями. Готовий виріб легко піддається ремонту. Виготовити його теж можна своїми руками. Потрібно лише точно дотримуватися всіх розмірів. Всі деталі повинні бути добре просушеними, просоченими антисептиками. Готовий виріб покривається лаком або фарбою. Щоб ноги не ковзали на сходинках, можна їх покрити антиковзаючими матеріалами.

Власники будинків досить часто стикаються з необхідністю установки внутрішніх сходів. Двоповерхові будинки, а також квартири давно вже перестали бути рідкістю, і в цьому випадку без сходів не обійтися. Особливою популярністю користуються дерев’яні сходи, які здатні стати справжньою окрасою інтер’єру — особливо якщо знати, як закріпити ступені на дерев’яних сходах. Ненадійне кріплення в кращому випадку призведе до постійного скрипу сходинок, а в гіршому сходи можуть і зламатися.

Розглянемо спочатку два типових способи кріплення сходинок до сходів:

  1. кріплення на тятивах. В цьому випадку кожна сходинка прикріплюється до спеціальних брусів (вони і називаються тятивами), розташованим з боків сходів.

Дивлячись на цю картинку, неважко зрозуміти принцип кріплення ступенів. Потрібно тільки додати, що іноді тятиву доводиться прикріплювати до примикає стіні.

  1. кріплення на косоурах. Косоуром називають спеціальний конструктивний елемент, що представляє собою опору сходів. Сходинки кріпляться на косоури зверху. Один з варіантів такого кріплення можна побачити на малюнку:

Кріплення деревяних ступенів. Як сходові сходинки кріпляться до тятив

Існує і третій спосіб кріплення сходових ступенів-з опорою безпосередньо на перила. Так як при цьому використовуються больци — особливі кріпильні елементи — такий спосіб називають також способом больцевого настилу. На жаль, хоча за допомогою «больцевого настилу» можна отримати дуже красиві сходи, застосовувати його не рекомендується, оскільки для цього необхідні серйозні професійні навички, які є далеко не у кожного.

як прикріпити ступені до косоурам?

Розглянемо спочатку ситуацію, коли необхідно прикріпити ступені до дерев’яних сходів на косоурах. Найбільш очевидний спосіб зробити це-використання саморізів. Зрозуміло, буде потрібно відібрати досить довгі саморізи немаленького діаметру. Крім того, в місцях прикріплення доведеться просвердлити дрилем сходинки наскрізь.

Основна перевага цього підходу — простота і доступність. Ось тільки після прикріплення ступені доведеться подбати про зовнішній вигляд, замаскувати утворилося в ступені отвір. Для цього застосовують спеціальні декоративні заглушки. Найчастіше ці заглушки зроблені з пластику. Якщо правильно підібрати такі заглушки за кольором і величиною, вони можуть навіть прикрасити сходи.

Іноді можна також використовувати і куточок для кріплення ступенів сходів. Для цього такий куточок повинен бути попередньо закріплений на косоурі. ОтакийСпосіб найчастіше використовується при створенні дерев’яних сходів із зовнішньою обшивкою, повністю приховує косоур.

Найменш надійним кріпленням вважається посадка ступенів на дерев’яні штифти, вставлені іншими кінцями в косоури. Незважаючи на використання клею, таке з’єднання може розхитатися, і застосування його обмежена.

як прикріпити ступені до тятивам?

Найбільш «правильним» способом кріплення ступенів при спорудженні сходів на тятивах традиційно вважається вставка кожного ступеня в спеціально вирізані під них пази в кожній з тятив.

Кріплення деревяних ступенів. Як сходові сходинки кріпляться до тятив

Саме такий спосіб кріплення показаний на зображенні. Найбільш привабливою стороною кріплення на пазах є надійність, але не менш важливо те, що в цьому випадку не задіюються ніякі додаткові елементи кріплення. Такі сходи можна не закривати обшивкою, і вона анітрохи не втратить своєї зовнішньої привабливості.

Інші способи кріплення ступенів до сходів на тятивах грунтуються на своєрідній «заміні» косоура на різні додаткові конструктивні елементи, що кріпляться до тятивам. Це можуть бути, зокрема, накладки, спеціальні опорні бруски, а в найпростішому випадку — міцні кронштейни з металу. До тятивам такі кронштейни прикріплюються саморізами. Всі ці рішення хоча і знижують естетичну привабливість» роздягненої » сходи без обшивки, використовуються дуже часто, оскільки це значно простіше вирізання пазів.

«одностороннє » кріплення

Дуже часто сходи примикає безпосередньо до стіни. В цьому випадку можна закріпити ступені з одного боку до тятиви, а з іншого — до стіни. У найбільш простому випадку, якщо стіна дерев’яна, це не викличе значних труднощів — адже таку стіну цілком можна просто розглядати як тятиву. Але якщо стіна бетонна — доведеться подумати над способом кріплення.

Найбільш радикальний підхід передбачає буквальне «вживлення» ступенів в бетон. Звичайно, в цьому випадку складність роботи різко зростає. Крім того, якщо припуститися помилки, стіна згодом буде кришитися при ходьбі по сходах. Тому значно простіше використовувати звичайний кріплення, наприклад, куточки і кронштейни, які можуть бути закріплені в спеціально просвердлених отворах.

кілька слів про самих щаблях

Найчастіше ступені для сходів купуються в уже готовому вигляді, що заважає побачити їх важливу конструктивну особливість — в переважній більшості випадків перед нами аж ніяк не цілісний шматок деревини, а «склейка» з двох, а іноді і більше, окремих фрагментів. Справа в тому, що ступені, виконані з цілого шматка, часто піддаються розтріскування, а це скорочує термін їх служби.

Ось чому, якщо хочеться виготовити всі сходи самостійно, необхідно спочатку дізнатися, як склеїти ступені для сходів. Професіонали виконують таке склеювання в ваймах, спеціальних пристосуваннях, що забезпечують оптимальні умови для застигання клею. Є три основних способи склеювання:

  1. склеювання»на рейку». У цьому варіанті в кожному з склеюються брусків вирізається паз. У ці пази вставляється спеціальна рейка, яка служить додатковим сполучною ланкою. Вона ж, на жаль, є і вразливим місцем — якщо вже щабель потім ламається, то саме по рейці.
  2. склеювання встик. Найбільш простий спосіб-склеюються безпосередньо торці брусів. На жаль, але цей спосіб не дозволяє отримати найміцніше з’єднання.
  3. склеювання з використанням «гребеня» і паза. Нагадує спосіб «на рейку«, але рейки немає — замість цього на одній з дощок роблять виступаючий гребінь, який потім вставляється в» відповідний» паз на іншій дошці. Цей спосіб вважається найвірнішим, але і найбільш складним.

дерев’яна обробка для бетонних сходів

Хоча сходи з дерева по праву вважаються найкрасивішими і» екологічними», їх все ж не можна назвати ні найміцнішими, ні самими довговічними. Крім того, кожна така сходи обходиться досить дорого. Не дивно, що в житті можна набагато частіше зустріти бетонні сходи. Такі сходи дешеві, практичні, дуже міцні, але є у них один істотний недолік — бетон ніяк не можна назвати приємним на вигляд.

Виправити це можна за допомогою зовнішньої дерев’яної обробки. Використовуючи ступені з дерева для бетонних сходів, зовсім неважко домогтися помітного поліпшення зовнішнього вигляду. Зрозуміло, в цьому випадку знадобиться спеціальний спосіб кріплення ступенів. Як відомо, одним з найбільш надійних способів прикріпити що-небудь до поверхні бетону-це використовувати дюбель-цвяхи.

Звичайно ж, застосувати дюбель-цвяхи безпосередньо по поверхні ступенів з дерева означало б безглуздо зіпсувати матеріал. Тому першим етапом облицювання бетонних сходів має стати прикріплення до її поверхні значного шару фанери — не менше одного сантиметра товщиною. Фанеру потрібно брати з тих сортів, які стійкі до впливу вологи.

Дюбель-цвяхи надійно закріплять шар фанери на поверхні бетону. На цьому етапі можна також трохи підрівняти ступені — не секрет, що у бетонних сходів вони часто розрізняються по висоті. Після цього можна приступати до прикріплення ступенів з дерева. Найпростіше, як завжди, використовувати потужні саморізи. Додаткову стійкість і жорсткість всієї конструкції додасть спеціальний клей.

При роботі з бетоном не можна забувати про одну особливість цього матеріалу — в його складі спочатку міститься чимало вологи. Тому кріпити дерев’яні сходи на тільки що відлиту і застиглу бетонні сходи не варто — потрібно почекати два-три місяці і лише потім приступати до роботи. В цьому випадку ні фанері, ні дерев’яним ступеням вже не загрожуватиме розтріскування.

При виборі варіанту конструкції для сходів в приватному будинку варто звернути увагу на сходи на тятивах. Це, мабуть, самий класичний спосіб виконання. До того ж такі сходи можна зробити без сходинок, що знизить витрати на матеріал і полегшить конструкцію. Як виглядають ступені, звичайно, кожен знає. Але ось як правильно вирізати тятиву для їх кріплення? про це ми розповімо нижче.

Що таке тятива

Тятива представляє з себе опорні несучі балки, розташовані з боків, з пазами, що вирізаються на внутрішній стороні . Пази призначені для монтування ступенів. Таких несучих балок зазвичай дві. Але якщо сходи з одного боку примикає до стіни, то в цьому випадку буде потрібно тільки одна з протилежного боку. З боку стіни кріплення здійснюють на больцах.

Розрізняють сходи на тятиві з подступенками і без (відкрита). При цьому відсутність їх зробить конструкцію легшою і менш витратною, але ось в плані надійності вона буде поступатися.

Кріплення деревяних ступенів. Як сходові сходинки кріпляться до тятив

Кріплення деревяних ступенів. Як сходові сходинки кріпляться до тятив

Матеріал

В якості будівельного матеріалу для тятиви сходи найчастіше використовують дерево або метал. підійде і залізобетон, але в домашніх умовах буде складно виготовити таку тятиву.

Кріплення деревяних ступенів. Як сходові сходинки кріпляться до тятив

Кріплення деревяних ступенів. Як сходові сходинки кріпляться до тятив

Найоптимальніший варіант, мабуть, деревина. Такі сходи і виглядає відмінно, і немає необхідності працювати зі зварюванням, яка може зіпсувати зовнішній вигляд наявністю швів.

При виборі деревини варто звернути увагу на наступні породи :

  • хвойні. Мінусом ялини, сосни, ялиці і кедра буде виділення смоли. Це може позначитися на тому, як рівно ляже фарба. Хоча такі породи відмінно виглядають і в натуральному кольорі. До того ж, вони мають хороші технічні характеристики.
  • листяні. Цей тип деревини вибирають найчастіше через простоту обробки і фарбування. Серед них дуб, клен, вишня і бук.

При виборі пиломатеріалу для майбутньої тятиви необхідно розрахувати її габарити, щоб балка вийшла цілісною, без зрощувань. Довжина і ширина повинні знаходитися відповідно до проектних рекомендацій.

Розрахунок тятиви

Для розрахунку використовують формулу, яка залежить від довжини кроку. Існують кілька правил для грамотного розрахунку :

  • людський крок має довжину 63 сантиметри. Виходячи з цього, оптимальне співвідношення буде у формулі для розрахунку: 2 висоти ступені + глибина ступені = 63±3 сантиметри.
  • найбільш комфортним ухилом сходів вважається 30-40 градусів.
  • оптимальний параметр глибини ступені — 28-30 сантиметрів. У разі, коли тятива нездатна забезпечити необхідну глибину, щабель роблять ширше, компенсуючи недолік виступом.
  • оптимальний параметр висоти сходинки — 15-20 сантиметрів.

Що стосується габаритів тятиви, то вони будуть залежати від того, яку довжину має майбутній . При цьому є і стандартні розміри. Дерев’яна опорна балка шириною в 90 сантиметрів повинна мати товщину не менше 4 сантиметрів і ширину — 30 сантиметрів. Відповідним рівнем для прорізу пазів є 2-3 сантиметри.

Необхідно розуміти, що відстань між пазами і їх ширина на внутрішній площині тятиви будуть задавати характеристики прольоту — ширина і висота ступеня. До того ж, ці параметри впливають і на кут ухилу сходів.

Мінімальна ширина балки буде дорівнює 27,5 сантиметрам. Ця величина обумовлена необхідністю залишення смуги тятиви над і під сходинками шириною не менше 5 сантиметрів.

При нанесенні розмітки на тятиву враховують, що число ступенів фактично буде менше розрахункового. Це відбувається, тому що останній ступінь сходів є підлогою другого поверху. Для нанесення розмітки на тятиву можна використовувати лінійку або куточок. Але в цьому випадку існує ризик утворення похибки. Найкраще підготувати спеціальний шаблон.

Ступені можуть розташовуватися щодо тятиви наступними способами :

  • опорна лінія відсутня. Для такої тятиви пази роблять відкритими.
  • з опорною лінією. В цьому випадку врізки роблять закритими.
  • з опорною лінією, але без врізок, а з використанням опорного кріплення, накладок, куточків.

Опорна лінія являє собою межу, нанесену на всю довжину кромки балки. Її розташовують на певному рівні, але не менше 50 мм.від кромки.

Після того як готові всі деталі сходів, необхідно провести їх обробку антисептиками і просочити ґрунтовкою.

Інструкція з виготовлення

Перед початком робіт необхідно провести розрахунки і підготувати потрібний матеріал . Далі виробляють розмітку. Після чого можна приступати до виготовлення.

Робота буде проходити за допомогою наступних інструментів:

  • лінійок, будівельного рівня;
  • електролобзика;
  • ручного фрезерного верстата;
  • дрилі;
  • молотка з гумовим наконечником.

Пази вирізують після нанесення розмітки за допомогою ручного фрезерного верстата. Ці роботи підготують тятиву сходів для установки ступенів.

Кріплення деревяних ступенів. Як сходові сходинки кріпляться до тятив

Після цього виробляють установку конструкції. Тятива сходів буде примикати до двох поверхонь — сходовому майданчику першого поверху і стельового перекриття або половині другого поверху.

Максимальне навантаження в конструкції сходів припадає на нижню опору. У місці верхнього обпирання існує навантаження вертикального типу, якщо є горизонтальний опор на майданчик.

Кріплення тятиви може проводитися біля стіни. В цьому випадку необхідно провести ретельний замір балки і відпиляти верх і низ, де проходить опор на підлогу і поперечну балку отвору.

Кріплення деревяних ступенів. Як сходові сходинки кріпляться до тятив

Найчастіше використовують конструкцію, що має врізні . Пази в опорній дошці роблять двосантиметровими. При цьому важливо, щоб всі вони були однаковими і рівними – це допоможе уникнути «ходіння» ступені. Найкраще використовувати шаблон для рівної розмітки відстані. Для його виготовлення підійде фанера, до якої прибивають планки з відступом 5 см.від кожного кута.

Нарізка пазів може проводитися вручну, але краще вирізати отвори за допомогою фрезерної ручної машини, використовуючи трафарет .

Виготовлення трафарету:

  • прибивається пара брусків таким чином, щоб вони були паралельні кромці тятиви. Необхідно зберігати між ними відстань, рівну ширині тятиви.
  • розміщують трафарет для того, щоб намалювати опорну лінію, що збігається з балкової.
  • трафарет для ступенів кладеться на шаблон під фрезерування.
  • поєднують лінії опор.
  • малюють лінії, відповідні сторонам проступи.
  • трафарет для ступені присувають до проступної лінії, обводячи маркером вийшла розмітку.

Після цього переходять до прорізання отворів. Для цього підійде лобзик або дриль. З їх допомогою необхідно виконати отвори розміром трохи більшим, ніж потрібно. Після цього тятиви кладуться на козли, і за допомогою трафарету наноситься розмітка. Отвір діаметром 15 або 20 мм.випилюють за допомогою фрезерного верстата. У кутах проходять долотом.

Монтаж виробляють в наступному порядку :

  • збирається марш, який кладуть на бік таким чином, щоб пристінна тятива розміщувалася знизу. Після цього проводять лінію з внутрішньої сторони подступенка і верхнього ступеня.
  • далі прокреслюють лінію, що з’єднує задню кромку фризової проступи до рівня плінтуса. Найчастіше ця лінія має довжину 7,5 см.
  • тепер необхідно зняти верхній подступенок. Тятиву відпилюють по напрямних.
  • нижню частину балки відпилюють паралельно лінії підлоги.
  • перед установкою роблять виїмку, розміщену на верхній опорній стійці. Ця виїмка використовується для насаджування стійки на верхнє перекриття. Виїмку роблять при монтажі готового маршу.

Кріплення деревяних ступенів. Як сходові сходинки кріпляться до тятив

Розрахунок положення маршу

  • кріпиться тятива до обох опорних стійок за допомогою шпунтів в спеціальні заздалегідь зроблені пази.
  • щоб збільшити надійність кріплення сходів, необхідно закріпити марш до балок. Це роблять за допомогою шурупів через опорні стійки. До стіни кріплення проводиться через тятиву.

Кріплення тятиви до підлоги може проводитися двома способами :

  • установка опорної стійки проводиться в заздалегідь підготовлений отвір в стягуванні підлоги.
  • установка опорної стійки проводиться за допомогою сталевих анкерів. Цей варіант найбільш простий для реалізації.

Виготовлення тятив для сходів-процес складний, так як при великих розмірах конструкції вимагає високої точності. Найчастіше ці несучі елементи, які є основою для кріплення ступенів, мають складну конфігурацію, тому в столярних майстерень для розкрою деталей найчастіше працюють на сучасних верстатах з числовим програмним управлінням.

Дерев’яні сходи на тятивах відрізняються міцністю і є гідною прикрасою простору будинку. Вони можуть бути виконані в класичному стилі і стати хорошим доповненням в лофт-інтер’єрі.

Як зробити сходи на тятивах, як кріпити до неї ступені і балясини, детально описано в даній статті.

способи, як зробити сходи на тятивах своїми руками

Існує кілька способів установки сходів на тятивах. Найбільшою популярністю користуються вільні і настінні сходові тятиви. Настінну тятиву для сходів можна бачити лише з одного боку сходів, а вільна тятива, інакше звана світловий, проглядається з усіх боків.

Саме ці властивості потрібно враховувати, перед тим як зробити сходи на тятиві своїми руками і зупинити свій вибір на будь-якої конкретної породі деревини, а також при обробці поверхні дерев’яних заготовок.

Кріплення деревяних ступенів. Як сходові сходинки кріпляться до тятив

Збірка сходів на тятивах відрізняється від монтажу конструкції на косоурах способом кріплення. Сходинки таких сходів вставляються в пази несучих балок, які називаються тятивами. Іноді в конструкції застосовується тільки одна тятива. В такому випадку монтаж другої сторони ступенів проводиться в стіну.

Сходи на тятивах можуть бути відкритими і закритими. Сходи відкритого типу виглядають більш легкими, а при створенні закритих конструкцій використовуються подступенки, завдяки яким візуально сходи здається масивною.

Кріплення деревяних ступенів. Як сходові сходинки кріпляться до тятивКріплення деревяних ступенів. Як сходові сходинки кріпляться до тятив

Найбільш зручними і простими для створення є сходи на тятивах з прямим маршем, в них кріплення ступенів проводиться між двома прямими балками — тятивами. Такі сходи можуть бути одномаршевими і двомаршевими — в залежності від розміру і дизайну приміщення. Крім того, конструкції на тятивах можуть бути спроектовані з проміжним майданчиком або забіжними ступенями. Форма сходових майданчиків (прямокутна, квадратна або закруглена) безпосередньо залежить від обраної конструкції споруди.

Однією з вимог для монтажу сходів на тятиві є наявність вільного простору. Даним фактором, а також відстанню між поверхами визначається конструкція. Залежно від цього буде вибиратися і вид огорож.

Однією з найпростіших конструкцій сходів з дерева на тятивах, так само як і сходів на косоурах, яка підійде для початківців майстрів, вважається приставна (одномаршева пряма). Кут нахилу сходового маршу буде залежати від кількості вільної площі під конструкцію і від висоти поверху.

Кріплення деревяних ступенів. Як сходові сходинки кріпляться до тятив

Якщо простору недостатньо, то рекомендується звести двомаршеві прямі сходи з забіжними ступенями або проміжним майданчиком. Завдяки цьому можна заощадити корисну площу підлоги. До того ж такі сходи дуже зручна у використанні.

Сходи на тятивах своїми руками можна виготовляти з подступенками, хоча в такому типі споруд останні рідко застосовуються. Через відсутність цих елементів сходи виглядають більш легкими і не такими масивними.

Що стосується декору, то в сходах на другий поверх, що монтуються на тятивах, несучі балки так само, як і косоури, цілком можутьВиступати в якості елементів декору.

За бажанням їх можна оформити, наприклад, з використанням художнього різьблення по дереву. Гарною прикрасою є кування по металу, яка кріпиться до тятиви, виготовленої з дерева.

Огорожі відіграють не останню роль у дизайнерській концепції сходового маршу. Вони можуть бути виконані з дерева або дерева з елементами кування, нержавіючої сталі. Огорожі, як правило, легкі, тому сходи виглядають ще більш «прозорою».

Ще однією відмінною рисою конструкції сходів на тятивах є можливість розміщення балясин в будь-якому порядку і з будь-якою періодичністю, що проблематично зробити в сходах на косоурах, у яких порядок більш обмежений.

Дерев’яні сходи на тятивах, виготовлені своїми руками, відрізняються надійністю і зручністю в експлуатації. Вони безпечні і довговічні, так як, незважаючи на видиму легкість вони здатні витримувати значні навантаження.

Основні принципи зведення сходової конструкції на тятивах не відрізняються від побудови сходів на косоурах. Отвори, обпирання тятив на нижню і верхню балки будуються за тими ж принципами, що і при монтажі сходів на косоурах.

Головна відмінність полягає в способі обпирання ступенів. У сходах на косоурах ступені спираються на дошки зверху, а в сходах на тятивах ступені розташовуються між дошками (тятивами). Коли відбувається вплив вертикального навантаження на щабель, проступь прогинається вниз, а потім випрямляється. При цьому на її кінцях утворюється розпір. Щоб тятиви не розійшлися в сторони, їх рекомендується з’єднувати металевим прутком діаметром 8-12 мм з різьбленням на кінцях і гайками. Також можна застосовувати тяжі інших конструкцій.

Кріплення деревяних ступенів. Як сходові сходинки кріпляться до тятив

Однією з поширених конструкцій є сходи з врізними ступенями. При її зведенні в тятиві виконують вирізи — пази глибиною 15-20 мм, в які будуть вставлятися проступи і подступенки. Для щільного прилягання проступи пази тятиви повинні бути з рівними площинами і однакової глибини.

Подивіться відео «сходи на тятивах», де показані різні способи установки таких конструкцій:

як правильно розмітити і закріпити тятиву сходів

Щоб не допустити перекошування конструкції, особливу увагу слід приділяти точності розмітки пазів. Перед тим як розмітити тятиву сходів, підготуйте шаблон, практично аналогічний шаблоном для косоуров, зробленим з листа фанери. Єдина відмінність полягає в тому, що дерев’яні планки в цьому випадку необхідно прибивати, дотримуючись відступ в 50 мм. В іншому випадку тятива буде прорізана до самої кромки дошки, і вона стане, таким чином, косоуром. Відступ може становити 40, 30 або 20 мм.у процесі розмітки необхідно звернути увагу на те, що тятиви являють собою не однакові елементи, а є дзеркальним відображенням один одного.

Кріплення деревяних ступенів. Як сходові сходинки кріпляться до тятив

Правильна розмітка проступей і сходинок здійснюється переміщенням шаблону уздовж кромки тятиви. Для цього уздовж довгої кромки тятиви наносять опорну лінію на відстані від кромки дошки 50 мм (або на обраній відстані). При переміщенні шаблону по тятиві олівцем відзначається лінія ступенів, вершини якої повинні лежати на опорній лінії тятиви. На кінцях тятиви продовжена лінія розмітки проступи буде відповідати рівню підлоги, а з іншого боку перпендикуляр до вершини лінії подступенка буде відповідати рівню підлоги другого поверху або міжповерхового майданчика. Ці кінці іноді радять відразу відпиляти, але все-таки краще приміряти тятиву за місцем. Цілком ймовірно, що кінці тятив будуть використані для врізки в перекриття. Пази для проступей можна зробити самостійно, застосовуючи ручний інструмент, але бажано скористатися ручною фрезерною машиною.

Незалежно від матеріалу виготовлення тятиви (з цільної дошки або модифікованої деревини) пази під ступені необхідно вибирати навскоси до напрямку волокон. Для виконання якісного паза рекомендується скористатися електроінструментом і фрезерувати тятиви по фанерному трафарету.

А як закріпити тятиву сходів, яка, наприклад, складається з 18 підйомів без проміжних майданчиків для кріплення проступей? для цього використовують натяжних 3-4 болта, що проходять крізь обидві тятиви. Безпосередньо в проступь відбувається монтаж і їх укорочених варіантів.

Використання натяжних болтів в проступи — завдання для професіоналів, але при дотриманні всіх правил з нею під силу впоратися і новачкові.

виготовлення трафарету для розмітки тятиви сходів

При виготовленні трафарету для розмітки тятиви сходи слід прибити два бруска до прямокутного шматка фанери паралельно крайках тятиви таким чином, щоб відстань між ними дорівнювало ширині тятиви. Далі трафарет потрібно покласти на тятиву і накреслити на ньому опорну лінію. Потім слід зняти рейки з шаблону ступені і покласти його на трафарет для пазів таким чином, щоб опорні лінії збігалися. Необхідно прокреслити лінії, які будуть відповідати сторонам ступені. Проступь потрібно розташувати на трафареті до лінії проступи і обвести її. Якщо виникне необхідність, можна розширити отвір на відстань, рівну проміжку між фрезою і круглим фланцем фрезерної машини.

Кріплення деревяних ступенів. Як сходові сходинки кріпляться до тятив

Для проступи за допомогою дрилі і лобзика потрібно зробити в трафареті збільшений отвір. Тятиву слід покласти на козли і встановити на ній трафарет. Потім лінію першої проступи необхідно поєднати з лінією проступи трафарету і тимчасово прибити трафарет до тятиви. Після цього слід пройти тятиву фрезою на глибину 15-20 мм в кілька проходів. Коли робота буде закінчена, рекомендується обробити кути пазів долотом.

Безпосередньо перед складанням сходів на тятивах торець ступені і паз слід промазати клеєм. Існує велика кількість різновидів клеїв для дерев’яних поверхонь. В даному випадку підійде практично будь-який, головне — уважно прочитати інструкцію перед його застосуванням.

При монтажі з’єднання на клинах пази тятиви слід розширити з ухилом до задньої частини, щоб вони придбали трапецієподібну форму.

монтаж сходів: способи, як кріпити ступені до тятиви

Проступь, вставлена в пази, знизу підлягає розклинювання дерев’яними клинами, які притискають її до верхньої сторони виїмки. Для збільшення міцності з’єднання проступь необхідно додатково прикріпити до тятиви шурупами, які кріпляться із зовнішнього боку.

Головки шурупів повинні бути втоплені в деревину тятиви і зашпатлевани. Також можна вкрутити шурупи глибоко в деревний масив, отвори заклеїти дерев’яними пробками і зашліфувати. Існують і інші способи кріплення ступенів до тятив. Так, наприклад, проступи кріпляться до них за допомогою брусків квадратного і трикутного перетину, із застосуванням прибоїн або з використанням сталевих кріпильних елементів. У таких випадках тятиви сходи повинні бути виконані з струганих дощок, бути гладкими, без пазів. До них з внутрішньої сторони зазвичай на шурупи кріпляться короткі бруски або прибоїни, а ступені монтуються безпосередньо до них.

Кріплення в дерев’яних сходах на тятивах проступи і подступенка між собою можна виробляти декількома способами, аналогічними кріпленню сходів по косоурах.

Наступний розділ статті присвячений тому, як кріпити балясини до тятиви сходів.

правильне кріплення балясин до тятиви сходи з дерева на другий поверх

При влаштуванні поворотів сходів на тятивах, у яких відсутні міжповерхові майданчики, можна використовувати центральну опорну стійку або виробляти стикування тятиви на балясинах огорожі. Також дозволено застосовувати вставні поворотні фітинги.

Правильне стикування тятив сходів на балясинах не тільки забезпечує міцне і надійне з’єднання, але і є красивим і витонченим будівельним рішенням.

Кріплення деревяних ступенів. Як сходові сходинки кріпляться до тятив

При кріпленні балясин до тятиви сходів напруги, які зазвичай з’являються на несучих елементах конструкції (в нижній частині сходів), переносяться на огорожі (у верхню частину споруди).

Таким чином, на навантаження при використанні сходів працює вся конструкція; тятиви, балясини і огорожу. Утворюється єдина жорстка просторова система.

Зчленування тятив на поворотних фітингах технічно є більш складним. Воно дозволяє не обмежувати проектування сходів одним типом огорожі. Сам по собі цей вузол є усіченим подобою зчленування на балясинах, без верхнього силового пояса. Поворотна балясина, на якій відбувалася стикування тятиви, тут замінена на короткі шматочки тятив. Але вимоги до таких вузлів підвищені: особливо до якості врізок і матеріалу тятив.

двухмаршеваяСходи на тятивах: збірка і установка конструкції

Зміцнення тятив двомаршевих сходів можна зробити аналогічним способом. На площадкову балку необхідно закріпити центральну опорну балясину, в яку будуть вставлятися внутрішні тятиви висхідного і низхідного маршів.

Також тятиви можна зміцнити болтами до її бічних гранях. А пристінні тятиви тоді повинні кріпитися цвяхами до стіни.

Кріплення деревяних ступенів. Як сходові сходинки кріпляться до тятив

Другий варіант являє собою кріплення двох стійок зменшеного перетину на площадкову балку. В одну з них потрібно врізати шипом тятиву висхідного маршу, а в іншу — тятиву спадного маршу.

Найчастіше для створення тятив використовують модифіковану деревину (клеєні дошки), а всі врізки виробляються із застосуванням клею.

Необхідно враховувати, що вузли сходів на дерев’яних з’єднаннях можуть привести до скрипу і поступового розхитування вузлів. Тому, якщо у майстра немає достатнього досвіду в столярних роботах, для здійснення з’єднання тятив рекомендується застосовувати металеві стяжні вироби, які здатні зафіксувати вузли стикувань на весь термін експлуатації конструкції.

Кріплення деревяних ступенів. Як сходові сходинки кріпляться до тятив

Сходи на тятивах являє собою такий вид конструкції, яка передбачає монтаж проступей в пази тятиви на глибину 20-25 мм.прорізання цих пазів зазвичай відбувається методом видовбування, вирізання або за допомогою фрези.

Розрізняють такі види ступенів:

  • врізні,
  • вставлені в пази;
  • вставлені в наскрізні пази, заздалегідь видовбані в тятиві. Вони можуть бути з подступенками і без них.

З’єднання тятиви і ступенів відбувається за допомогою натяжних болтів. Також можуть використовуватися різьбові шпильки діаметром 10-14 мм.як правило, натяжні гвинти повинні бути розташовані в середині тятиви, безпосередньо під проступью.

При установці криволінійної сходи натяжні болти, які розташовуються на лінії її вигину, слід також зігнути. Таким чином, вони будуть знаходитися паралельно передній грані проступи. При цьому гайка болта буде розташовуватися перпендикулярно тятиві сходів. В результаті гайка вріжеться в сходову тятиву, а отвір на іншій тятиві може бути замасковано за допомогою декоративної вставки.

Відео «виготовлення сходів на тятивах» допоможе вам краще впоратися з цим завданням: