Шпинат посадка догляд. Як виростити шпинат в городі і на присадибній ділянці

73

Вирощування шпинату стало популярним в нашій країні не так давно, але, за дуже навіть невеликий період, посадки його з’явилися в кожній другій теплиці. Затребуваність даної культури зростає з кожним днем, а значить, нам не завадить дізнатися, як виростити її на дачі.

Поряд з іншою зеленню – петрушкою, кропом і салатом, шпинат можна вирощувати в теплиці або відкритому грунті, все залежить тільки від вашого власного бажання і обсягів зелені, які необхідні. Незвичайна зелена овочева культура може бути використана для бізнесу або ж тільки для власного вживання – в салатах, піджарках, соусах, в консервованому вигляді.

Наскільки корисно рослина

Багато хто з нас неодноразово чули про корисні властивості культури і про те, що рослина переповнена вмістом біологічно активних речовин. Виходить, що вживаючи в їжу шпинат, нехай навіть невеликими порціями, ми отримуємо безліч корисних для організму елементів. Саме це і можна вважати ще однією причиною вирощувати його на дачі.

Культура зберігає корисні властивості в будь-якому вигляді, хоча їх концентрація злегка і змінюється. Таким чином, всі вітаміни та інші речовини є в сирому, вареному, консервованому і навіть замороженому шпинаті. Крім високого вмісту каротину і аскорбінової кислоти, в рослині є щавлева кислота, олеїнова кислота, ліноленова кислота, марганець, фосфор, кальцій, йод, мідь, залізо, натрій, багато калію і вітамінів груп b, p, pp, e, k.

Шпинат посадка догляд. Як виростити шпинат в городі і на присадибній ділянці

Фахівцями, які працюють над вивченням властивостей шпинату, відзначено, що сік його корисний при недокрів’ї, для посилення апетиту, нормалізації процесів органів шлунково-кишкового тракту, а також, може відновити і зміцнити нервову систему.

Але, є і застереження-продуктом не слід зловживати в зрілому віці, в дитячому харчуванні, при захворюваннях нирок і печінки.

Шпинат посадка догляд. Як виростити шпинат в городі і на присадибній ділянці

Вирощування шпинату

Якщо, після прочитання попереднього абзацу, ви розумієте, наскільки може бути важливий цей рослинний продукт в харчуванні, вам цікаво буде дізнатися, як вирощувати дану культуру на власному городі або в невеликій теплиці на дачі.

Вибираємо грунт

Найкращим чином для вирощування шпинату підходить родючий і багатий органікою, добре дренований грунт. Переважно вирощувати культуру на супісках або суглинках. Важливим моментом для якості рослини є і кислотність, де оптимальний показник в районі ph 6,7-7,0. Якщо ж посадити його в сильнокислу грунт, ви ризикуєте втратити рослини. Важкі грунти під шпинат вимагають внесення органіки, вапновані або карбонатні недостатньо хороші, так як не мають необхідного рівня вмісту заліза.

Шпинат посадка догляд. Як виростити шпинат в городі і на присадибній ділянці

Добриво для культури

У якісний, родючий грунт ще з осені вносяться калійні і фосфорні добрива, а також 6-7 кг перегною або добре перепрілого гною на кожен квадратний метр майбутньої посадки. Рекомендується вносити добрива при перекопуванні грунту.

У зонах без чорнозему мінеральні добрива вносяться безпосередньо перед посівом культури: 10-13 г калію, 5-6 г фосфору і близько 10 г азоту. Дана дозування добавок розрахована на 1 м2.

Варто зауважити і те, що з внесенням добрив варто бути вкрай акуратними, так як листя шпинату дуже добре накопичують нітрати. Таким чином, азот вноситься в грунт тільки в разі крайньої необхідності.

Посів рослин

Найбільш часто, відбувається саме вирощування шпинату з насіння, а тому, зараз ми поговоримо про даний спосіб більш докладно.

Під городній шпинат грунт готується заздалегідь, в осінній період. Під час скопа грунту в нього вносяться певні добрива – калійні, фосфорні, компост. Також, можна внести в грунт третину стандартної дози азоту. Навесні, перед посадкою, відбувається культивація ділянки під посів і внесення решти дози азоту.

Висівання відбувається в кілька етапів, таким чином, ви зможете довше і без перерв отримувати свіжу зелень в сезон. Ближче до осені, в кінці серпня або навіть в першій половині вересня, культура висівається в грунт. Робиться це для того, щоб отримати зелень ранньою весною.

Висаджений на початку осені шпинат ще до настання морозів покаже першу розетку листя, далі він перезимує, і вже через 12-15 днів після сходу весняного снігу, ви зможете насолодитися першими плодами своєї роботи.

Перед посадкою насіння необхідно правильно підготувати, щоб вони дали хороші сходи. Замочування на кілька годин буде мало, так як насіння слабо вбирають вологу. Для підготовки використовують теплу воду, близько + 25°с, а також, практикують барботування. Після двох діб у воді насіння просушують, щоб вони знайшли первісну сипучість, і висівають в грунт.

Є кілька способів висівання – на грядах і рядами. Перший використовують в тому випадку, якщо грунт на ділянці важка, другий – для будь-якої іншої грунту. Насіння закладаються на невелику глибину, приблизно на 2-3 см, а між рядами майбутньої зелені дотримуються відстань в 25-30 см.

Шпинат посадка догляд. Як виростити шпинат в городі і на присадибній ділянці
Шпинат посадка догляд. Як виростити шпинат в городі і на присадибній ділянці

Догляд за рослиною

В першу чергу, необхідно стежити за сходами і доглядати за ними. Вони повинні бути чистими, зростанню не повинні заважати бур’яни або надмірна загущенность. Проводьте своєчасні поливи рослин, це допоможе уникнути стеблування. В основному, намагайтеся не допустити пересихання грунту в жарку погоду.

В період вегетації можна вносити і підгодівлі, відразу після дощу або ж просто під час поливу. Після цього необхідно буде рихлити грунт. За весь час росту шпинату потрібно зробити мінімум 2-3 прополки і легких розпушування міжрядь, також, не забувайте видаляти нові сходи, які роблять посадку густий і малопродуктивної, а також, слабкі чоловічі рослини.

Збір врожаю

Вирощений шпинат можна прибирати з городу або грядки в фазі 6-8 листків. Максимальний термін збирання-зростання квітконосів. Зелень можна скошувати або зрізати, але багато виривають рослина з коренем… Тут вже на ваш особистий розсуд.

Листя можна зберігати протягом практично тижня, в цей період їх і необхідно заготовити або ж відразу вжити в їжу. Якщо необхідно більш довге зберігання, можна використовувати заморозку.

Шпинат посадка догляд. Як виростити шпинат в городі і на присадибній ділянці

Які сорти вибрати для дачі

Нам відомо кілька дійсно хороших сортів, які дачники найчастіше вибирають для вирощування на власних ділянках:

  • вікторія,
  • годрі,
  • вирофле,
  • велетенський,
  • жирнолистный,
  • матадор,
  • суничний.

Ви можете вибрати будь-який з них для вирощування на дачі або будинку. Рекомендуємо ознайомитися з матеріалом о .

Відео про вирощування шпинату

Питання-відповідь

  • наскільки відрізняється вирощування шпинату суничного або матадор від стандартного, городнього шпинату . Немає практично ніяких відмінностей, особливо, якщо говорити про технологію вирощування зелені і догляду за нею. Відрізняються дані сорти терміном вегетації, формою і величиною листя, смаковими якостями;
  • чи можливо вирощування шпинату на підвіконні? якщо вас цікавить вирощування культури в домашніх умовах, ви можете послідувати порадам, наведеним в нашій статті, встановити кілька ящиків або інших ємностей з родючим грунтом на балконі або підвіконні, підготувати і посіяти насіння. Результат не змусить себе довго чекати, природно, при відповідному догляді;
  • чим відрізняється вирощування шпинату в теплиці від вирощування будинку? тут все просто-швидкість і кількість. У теплиці, при певних умовах, шпинат буде рости швидше і краще, також в теплиці не доведеться обмежувати себе в кількості зелені, яку необхідно виростити.

В умовах відкритого грунту багато дачники практикують посадку городнього шпинату через те, що він дуже корисний і не вимогливий до догляду. Ця зелена культура-однорічник, тому вирощування всіх її сортів можливо тільки з насіння.

Опис: сорти і різновиди шпинату

Малодосвідчені дачники іноді навіть на фото плутають шпинат зі щавлем , хоча ці рослини зовсім не з однієї сім’ї. Ті ж, хто займається вирощуванням різних сортів обох культур, різницю знає на «відмінно». У шпинату листя більш круглі і насичені за кольором, а смак його, на відміну від кислого щавлевого, ніжний і пікантний. Цей однорічник (рідше – дворічник) входить в сімейство маревих і числиться родичем буряка і мангольда .

Сортів городнього шпинату чимало. Найчастіше на дачі вирощують такі:

  • велетенський;
  • матадор;
  • жірнолістний;
  • вікторія та ін.

Шпинат посадка догляд. Як виростити шпинат в городі і на присадибній ділянці

Листя шпинату

Вони відрізняються зовнішнім виглядом і термінами дозрівання. В цілому шпинат-скоростиглий, тому можна підсівати його конвеєрним способом,Кожні 3-4 тижні.

Посадка рослини у відкритий грунт

Досвідчені дачники радять садити шпинат восени. До настання холодів він встигає випустити маленькі розетки. Хоча можливий посів у відкритий грунт і в кінці квітня, коли грунт трохи прогріється. Глибина грядок повинна бути близько 2 см.дистанція між насінням – 6-8 см. Проміжок між сусідніми рядами – 0,2-0,3 м.

Після висаджування у відкритий грунт потрібно злегка прим’яти землю, полити її і накрити мішковиною – ненадовго, дня на 3-4. Зверху над грядками необхідно встановити каркас. Його висота-0,2 м. Слід укрити всю конструкцію плівкою. Шпинат вважається холодостійкою культурою, тому при t +2…+5 oc його сходи проклюнутся через 1,5-2 тижні.

Рада. Шпинат, висаджений під зиму, стрілкується рідше і дає більш ранній урожай.

Догляд і збір врожаю

З’явилися сходи відразу ж прорідити. Зверніть увагу: на паростках має бути вже 2 справжніх листочка. Оптимальна відстань між рослинами — 7-10 см.цей захід догляду стане хорошою профілактикою деяких хвороб і шкідників. Надалі повторюйте її з підрослими екземплярами. Видаляйте ті, у яких мало листя.

Після проріджування полийте рослини. Вологи на грядках має бути достатньо. Пересихання грунту загрожує стрелкованием і цвітінням шпинату. Це погіршує смак корисних листочків. Однак і надмірне зрошення при вирощуванні зеленої культури — теж погано. Зазвичай в суху погоду грядки поливають 3 рази в тиждень, використовуючи відро води на 1 кв.м посадок.

Шпинат посадка догляд. Як виростити шпинат в городі і на присадибній ділянці

Молоді листочки шпинату

Не забувайте про інші правила догляду: регулярно рихлите грунт і видаляйте бур’яни. Коли на рослинах з’явиться по 5-6 дорослих листочків, почніть збір врожаю. Чекати появи занадто великої кількості зелені недоцільно. Чим «доросліше» рослина, тим воно менш смачно і корисно. При правильному догляді шпинат не створює проблем і дає хороший урожай.

Добриво і підгодівля шпинату

Зелена культура не любить свіжих органічних добрив. Після збору врожаю додайте в грунт мінеральні підгодівлі: на 1 кв.м знадобиться 30 г суперфосфату і в 2 рази менше хлористого калію. Якщо не плануєте озиму посадку шпинату, тоді навесні внесіть 20 г сечовини на 1 кв.м грунту.

Подальший догляд полягає у використанні азотних добрив. Застосовуйте їх не постійно, а тільки в разі, якщо рослини будуть слабо розвиватися. Поєднуйте внесення підгодівлі з поливом.

Увага! фосфорно-калійні добрива прискорюють цвітіння шпинату, тому відмовтеся від них.

Розмноження рослини: збір і підготовка насіння

Зі шпинату, посадженого у відкритому грунті, можна самостійно зібрати насіння. Їх використовують для розмноження вже найближчої осені або навесні наступного року. Оскільки шпинат-культура дводомна, тобто має екземпляри з жіночими і чоловічими квітками, для «продовження роду» потрібно знайти рослини першого типу. Навіть розглянувши фото, ви помітите, що вони більші, довше зберігають свій зовнішній вигляд, а в їх розетках більше листя.

Шпинат посадка догляд. Як виростити шпинат в городі і на присадибній ділянці

Слідкуйте за здоров’ям шпинату на грядці

Збір можна починати приблизно через 3 міс. Після посіву шпинату. Листя рослини, готового дати посадковий матеріал для розмноження, жовтіє, а саме насіння стає бурими. Важливо, щоб шпинат не стрелковался. Насінники обрізають вранці: так вони менше обсипаються. 2 тижні їх сушать в провітрюваному приміщенні.

Для розмноження насіння годяться протягом 4-х років. Перед посадкою їх замочують на 48 ч. Вода повинна бути теплою, близько +25с.її змінюють через кожні 6-8 ч. Після цього насіннєвий матеріал підсушують і сіють.

Рада. Сорти, що ростуть поруч, перезапилюються. Щоб цього не сталося, сійте їх в різні терміни. Цвітіння зазвичай починається на 42-53-й день після прокльовування паростків.

Хвороби і шкідники шпинату

Якщо ви помітили на листках жовті плями і бруднуватий наліт – це несправжня борошниста роса. Хворі рослини потрібно видалити, це зупинить розмноження недуги. Щоб не допустити появи хвороби, забезпечте зеленій культурі правильний догляд:

  1. проріджуйте сходи.
  2. не захоплюйтеся поливом, оскільки підвищена вологість-умова для розвитку несправжньої борошнистої роси.
  3. садіть всі сорти шпинату на колишнє місце не раніше ніж через 3 роки.

Для профілактики кореневої гнилі регулярно рихлите грунт і контролюйте полив, інакше ця хвороба стоншить корінці і погубить рослина. Якщо не вириваєте бур’яни або забуваєте прорідити грядки, будьте готові до навали гусениць совки. Їх можна збирати вручну. Для знищення попелиці приготуйте настоянку тютюну. Для боротьби з мінуючою мухою придбайте інсектицид, практикуйте перекопування грунту і не садіть поруч зі шпинатом буряк.

Поєднання з іншими рослинами на ділянці

У відкритому грунті можна робити окремі грядки зі шпинатом або ж займатися вирощуванням цієї культури в міжряддях. У другому випадку добре використовувати спільні посадки з картоплею, баклажанами, помідорами, квасолею або горохом. Продуктивним виявиться поєднання з кукурудзою, виноградом, кольоровий і білокачанної капустою. Поруч із зеленою культурою також можна садити ріпчасту цибулю, селеру і кущики садової суниці.

У німеччині популярно поєднання шпинату з багатьма рослинами. Німці впевнені, що цей представник сімейства маревих позитивно впливає на зростання інших культур, зберігає вологість і рихлість грунту. Є думка, що шпинат дружний абсолютно з усіма овочами. Але якщо хочете перестрахуватися, тримайте корисний однорічник подалі не тільки від посадок буряка, але також від спаржі і кабачка.

Вирощування шпинату: відео

Шпинат: фото

Шпинат посадка догляд. Як виростити шпинат в городі і на присадибній ділянці

Шпинат посадка догляд. Як виростити шпинат в городі і на присадибній ділянціШпинат посадка догляд. Як виростити шпинат в городі і на присадибній ділянці

Шпинат посадка догляд. Як виростити шпинат в городі і на присадибній ділянці

Особливості

Перші насіння шпинату проростають вже при + 3 град, масові сходи з’являються при +8…+10 град, переносять короткочасні заморозки до 8 град.

Шпинат добре росте при +15 … +18 град., більш високі температури викликають раннє стеблування рослини.

Для отримання ранньої зелені насіння шпинату висівають в теплиці як ущільнювач для інших культур — томатів, огірків.

Сіяти його можна під зиму, влітку і ранньою весною. Кращі попередники-культури, під які вносили гній (картопля, огірки, рання і кольорова капуста, буряк, редис). Місце йому потрібно сонячне, грунт-родюча, легка або среднесуглинистая, на важких шпинат росте погано.

Вирощування шпинату у відкритому грунті

Підготовлені насіння злегка просушують і висівають 15-20 квітня рядовим способом в підготовлені гряди, на яких попередньо ручним маркером і ручкою грабель роблять борозни глибиною 4 см (відстань між ними 10 см). Висівають насіння рівномірно-на 2-3 см одне від іншого, а на краях дещо густіше. Потім граблями наволакивают землю так, щоб насіння знаходилися на глибині 2 см, а для рівномірного отримання сходів грунт злегка ущільнюють граблями або ручним катком. Якщо грунт суха, то її поливають, а потім вкривають рогожею або мішковиною. На 1 м2 гряди витрачається від 4 до 5 г насіння, в залежності від їх схожості.

Шпинат посадка догляд. Як виростити шпинат в городі і на присадибній ділянцівстановлено, що шпинат при укороченому світловому дні розвивається краще і дає більше листя, а при довгому дні і низьких температурах дає менше листя і швидко йде в стрілку. З огляду на цю обставину, шпинат краще сіяти в парники або утеплені гряди.

Найпростішу утеплену гряду влаштовують наступним чином. Укладають з боків гряди 4 дошки так, щоб вони були на 10-14 см вище її поверхні, і зміцнюють кілочками. Сіють шпинат зазвичай, але з появою сходів протягом 15-20 днів рослинам необхідно давати 10-годинний світловий день. Для цього з 5 години вечора до 7 години ранку гряду зверху закривають рамами, оббитими толью, або матами. Цей препарат рекомендується проводити особливо тоді, коли настає період білих ночей.

Після появи сходів шпинат регулярно поливають, розпушують грунт і ведуть боротьбу зі шкідниками і хворобами. В кінці першої декади травня його прополюють і проріджують на 8-10 см, а молоденькі рослини використовують в їжу. Потім шпинат підгодовують розчином аміачної селітри. Норма для поливу 1 м2 посівів — 30-40 г аміачної селітри, розчиненої в 10 л води. Щоб не було опіків листя, рослини після підгодівлі злегка зрошують чистою водою.

Другий посів шпинату проводять в кінці травня, а третій— в кінці червня або початку липня.

Подзимний посів шпинату

Для отримання раннього врожаю шпинату його можна посіяти і під зиму на піднесених ділянках з легким грунтом. Для цього в кінці вересня-початку жовтня ретельно видаляють залишки овочевих культур і бур’яни, вносять мінеральні добрива, як зазначено вище, перекопують і обробляють гряди, нарізають борозенки.

Для закладення насіння заготовляють легку супіщану, торф’яну або хорошу перегнійну землю і вкривають її соломою і гноєм, щобВона не замерзла.

Сіють в листопаді в мерзлий грунт сухим насінням з розрахунку 5 г насіння на 1 м2. Насіння висівають в борозенки і засипають спеціально заготовленої землею. Навесні, коли земля підсохне, розпушують міжряддя і виполюють бур’яни. Коли з’являться сходи, рослини поливають, підгодовують аміачною селітрою в дозах, зазначених вище, а поверхню гряд мульчують.

Подальший догляд за шпинатом полягає в розпушуванні, прополюванні, поливах і боротьбі з шкідниками і хворобами.

Догляд

Шпинат посадка догляд. Як виростити шпинат в городі і на присадибній ділянцісходи шпинату з’являються через 4-5 днів. Весняних заморозків вони абсолютно не бояться і догляду майже ніякого не вимагають. Тільки грядки потрібно поливати частіше (в спеку щодня) і рихлити міжряддя. Будь-яких шкідників на шпинаті не спостерігав.

Рослини, конкуруючи один з одним, активно йдуть в зростання і дуже скоро нарощують красиві, іскристі глянцем на яскравому сонечку апетитні листя. Тоді підріс шпинат потроху починаю проріджувати, висмикуючи з рядків пучки свіжої зелені для їжі. Коли наросте розетка з 5-8 добре розвинених листя і у одиничних рослин з’явиться невелике стебло, зрізаю повністю.

Місце не пустує

На початку червня на звільнилося після збирання шпинату місце висаджую розсадні овочі, як правило, томати. Вони там відмінно ростуть. Кажуть, на те ж місце шпинат можна підсівати з інтервалом в 20 днів до серпня. Але я цього не роблю-через довгого світлового дня в червні і липні він неодмінно рано зацвіте. Тому якщо і сію його вдруге, то тільки в серпні, ніяк не раніше.

Збір насіння

Оскільки насіння шпинату заготовляю сам, два-три найбільш міцних, здорових і максимально відповідних сортовим ознаками рослини не чіпаючи, про залишаю на грядці рости далі, цвісти і зав’язувати насіння (вони нітрохи не заважають томатам). Дозрівають вони до серпня. Кущі висмикую, даю їм підсохнути на горищі і потім дуже легко вилущують потрібну кількість насіння.

Зимовий урожай

Шпинат настільки мені сподобався, що із задоволенням вирощую його в кінці зими на лоджії разом з салатом та іншої зеленню. Висіваю насіння, як і інших рослин, рядками на глибину 1 см в ящики з землею зі свого городу. Догляд-поливи, розпушування, укутування в морози. Вже в кінці лютого-початку березня подаю до столу дивовижні соковиті вітамінні листочки!

Шпинат: парочка секретів

Шпинат посадка догляд. Як виростити шпинат в городі і на присадибній ділянцізавжди сію шпинат першим, як тільки приїду на дачу навесні. Трохи відтане земля — і я плоскорізом рихлю грядку.

Мінеральні добрива під шпинат не вношу. Просто роблю борозенки на відстані 15-20 см і розсипаю насіння.

Якщо грунт вологий-сію сухими, суха — насіння замочую на пару годин і перед посівом проливаю борозенки водою.

Засинаю невеликим шаром землі, трохи прихлопую долонькою і накриваю плівкою.

Потім замість неї, як тільки шпинат зійде, стелю лутрасил, а якщо погода тепла, можна і взагалі не вкривати.

Кілька порад з особистого досвіду.

Шпинат невимогливий до освітлення, але при його нестачі знижується кількість листя і вміст в них аскорбінової кислоти. Для пишних кущиків необхідний 10-12-годинний день.
— з’явилися сходи — тут же поливайте.
— не чекайте, поки шпинат виросте великим і високим, зрізайте молоде листя, зібрані в прикореневу розетку, до появи квітконосного втечі.
— англійський овочівник тоні біггс так пише про шпинат: «чим менше доторкатися до листя, тим вони будуть ніжніше і приємніше на смак. Тому насіння при посіві намагаюся не загущать, розкладати якомога рідше, а сходи проріджують по можливості раніше (в загущеному посіві рослини швидко зацвітають).
— шпинат краще їсти в день збору, оскільки він швидко псується. Якщо все-таки потрібно зберегти листя, тримаю з в поліетиленовому пакеті в холодильнику не більше 2-х діб.

Улюблені сорти шпинату

Велетенський — розетка компактна, середньої величини. Листя світло-зелені без жовтизни, зморшкуваті, м’ясисті, яйцевидної форми. Особливості: скоростиглий, урожайний сорт, від сходів до збирання проходить 14-20 днів.

Жірнолістний-розетка компактна, діаметром 14-19 см. Листя темно-зелені з блакитним відтінком, пухирчасті, довжиною до 10 см, шириною до 7 см. Черешок товстий. Особливості: середньостиглий сорт (26-31 день). Перед посівом насіння бажано замочити на добу, змінюючи 2-3 рази воду, а сходи потім прорідити.

Матадор-розетка напівпіднята, компактна. Лист великий, гладкий, овальний, товстий, сіро-зелений, глянцевий, среднепузарчатий, край слабохвилястий. Особливості: середньостиглий сорт (30-40 днів). Вимогливий до вологи, стійкий до цветушности і низьких температур.

За матеріалами журналу «садівник і городник»

Ще матеріал по темі розділу:

селера на підвіконні
Для вигонки селери в домашніх умовах, на вікні, можна використовувати всі різновиди селери: листовий, черешковий і коренеплідний. Восени і взимку краще брати для дорощування селера черешковий, використовуючи в їжу і листя, і черешки. листовий салат на підвіконні
Для того, щоб виростити вдома салат, необхідно врахувати ряд особливостей. А саме: купуючи насіння, ви повинні упевнитися, що даний сорт не холодостійкий, інакше, вирощуючи даний сорт в кімнатних умовах, ви отримаєте наступне — ваш салат буде витягуватися і буде кволим.

Сьогодні, в епоху «хімічних» продуктів харчування, які ми вживаємо щодня, дуже гостро стоїть питання про очищення нашого організму від всіх шкідливих для здоров’я елементів. Особливо цього потребує шлунково-кишковий тракт. Серед усього різноманіття сучасних засобів очищення лідирують природні засоби. Одним з них по праву вважається шпинат, який ще називають «шлункової мітлою».

Раніше альтернативою цій трав’янистій рослині був щавель. Шпинат консервують і зберігають в замороженому вигляді. У їжу вживають виключно молоде листя в свіжому, вареному і тушкованому вигляді. Вміст мікроелементів в цьому трав’янистому рослині настільки велике, що воно практично задовольняє добову потребу організму в залозі, калії, магнії, марганці і фосфорі.

Високий вміст харчових волокон і фолієвої кислоти допомагає шпинату виконувати функції «щітки» в шлунково-кишковому тракті. Вдале поєднання вітамінів і мікроелементів дозволяє шпинату значно прискорити вуглеводний обмін в людському організмі і стимулювати синтез необхідних гормонів. Сьогодні більшість фітотерапевтів рекомендують шпинат в якості лікарського засобу при недокрів’ї, захворюваннях ясен, нервових розладах.

Шпинат посадка догляд. Як виростити шпинат в городі і на присадибній ділянці

Існує безліч аргументів за вирощування шпинату: ранні терміни дозрівання врожаю, невибагливість, морозостійкість і краса рослини.

Шпинат на підвіконні

Тим, у кого немає власної дачі, ми розповімо, як виростити шпинат на підвіконні. Це відмінний спосіб мати свіжу зелень цілий рік. Для цієї мети селекціонери вивели спеціальні сорти шпинату:» вікторія«,» годрі«,» велетенський«,» мелодія «і»тарантелла». Звичайно, взимку рослина потребуватиме додаткового підсвічування.

Посів насіння шпинату

Шпинат — невибаглива культура, але домашні умови для неї не ідеальні, тому в першу чергу слід ретельно підготувати землю для рослини. Землесмесь повинна складатися з городньої землі, піску, торфу і перегною в співвідношенні 2:1:1:1. Щоб запобігти захворюванням, необхідно готову землесмесь знешкодити-поставити на 5 хвилин в духову шафу, нагріту до 100 с. Підходить для шпинату і спеціальна землесмесь, призначена для рослин роду амарантові (amaranthaceae), в цьому випадку немає необхідності в знешкодженні — це робиться в фабричних умовах.

Шпинат посадка догляд. Як виростити шпинат в городі і на присадибній ділянці

Вирощування шпинату на підвіконні передбачає, що ви висадите насіння вже в січні. Насіння шпинату покриті дерев’янистим околоплодником, тому перед посівом їх необхідно замочити в талій воді на добу. Після цього їх висівають, закладаючи на глибину 2 — 3 см.насіння шпинату досить великі, що дозволяє рівномірно розподілити їх в ємності. Потім землесуміш рясно поливають і накривають склом або плівкою для створення парникового ефекту. В такому випадку земля не пересихає і дає можливість паросткам безперешкодно прорости.

Догляд за шпинатом на підвіконні

Перші сходи з’являться не раніше ніж через 1,5 тижні, в цей момент можна зняти покривний матеріал. Шпинат-вологолюбна рослина, а тим більше критично до води відносяться молоді паростки. В умовах кімнатного вирощування необхідно створити шпинату середу, максимально наближену до природної, а значить необхідно штучно підвищити вологість. Це можна зробити за допомогою щоденного обприскування рослин водою. Помічено, що рослини, підняті над підвіконням (підвішені в кашпо) ростуть краще, так як знаходяться на відстані від опалювальних батарей, що сушать повітря.

Шпинат посадка догляд. Як виростити шпинат в городі і на присадибній ділянці

Звичайно, рослина потребує підгодівлі, але слід пам’ятати, що шпинат має унікальну здатність максимально накопичувати нітрати в листі, тому в якості добрива може бути використана виключно органіка — гнойова рідина, пташиний послід або сучасні рідкі органічні добрива.

Розпушування земляної грудки — теж важливий фактор в догляді за шпинатом. Завдяки кисню, що надходить до кореневої системи, шпинат і продукує в листі максимальну кількість вітамінів.

Збір врожаю кімнатного шпинату

Вже через 8 тижнів після появи сходів шпинату можна насолоджуватися ніжним смаком його листя. Щоб молода рослина спокійно перенесло зрізання листя і продовжило своє зростання, необхідно видаляти не більше 50% зеленої маси. Наступний раз урожай можна збирати через 2 місяці, коли рослина вже зміцніло і готове віддати вже 70% листя.

Кімнатний шпинат може радувати своїх власників корисною і смачною зеленню протягом двох років, але для цього необхідно зрізати всі стрілки.

Як же виростити шпинат на городі? як виявилося,» заморське » рослина дуже добре витримує низькі температури, а в агротехніці не складніше бур’яну. Багатий урожай шпинату гарантований, якщо рослина росте на добре дренованому, родючому грунті з показниками кислотності рн 6,6 — 7,0. Попередниками шпинату можуть бути бобові культури, картопля, капуста. Краще, якщо місце під шпинат буде заздалегідь підготовлено — перекопано з внесенням органічних добрив: перегною або компосту.

Шпинат посадка догляд. Як виростити шпинат в городі і на присадибній ділянці

Терміни посіву насіння

Шпинат має короткий термін вегетації, тому садівники-любителі воліють обробляти його як однорічну культуру.

Для того щоб отримати ранній урожай шпинату, необхідно висівати насіння в кінці серпня. Через 2 тижні з’являться перші сходи, які встигнуть вирости і зміцніти до настання морозів. Рослина в зиму йде з уже сформувалася розеткою, а ранньою весною, при температурі 14 — 18 с дуже швидко нарощує зелену масу. Перший урожай можна отримати вже в середині квітня. Весняне повітря досить вологий для того, щоб рослина змогла сформувати другий урожай — листя виростуть вже до кінця травня. Після цього рослину слід видалити.

Вдруге сіють насіння в кінці березня — початку квітня. В цьому випадку урожай корисної зелені буде готовий через 48-55 днів, до початку червня. Після збору такого врожаю рослину слід видалити.

Наступний посів слід проводити лише в тому випадку, якщо ви впевнені, що зможете забезпечити шпинату достатній полив, так як рослина почне формувати листя вже в посушливий період і буде гостро потребувати вологи. Цього разу насіння сіють середині травня-початку червня. В цьому випадку зібрати урожай необхідно трохи раніше — через 38-40 днів. Затримка збору врожаю може привести до» задеревенению » листя в сухому літньому повітрі.

Можна посіяти шпинат ще раз на початку липня. Якщо літо дощове, то ви без особливих зусиль отримаєте до кінця серпня повноцінний урожай, якщо встановиться суха, сонячна погода, то рослини почнуть стрелковаться — врожаю зелені не буде.

Шпинат можна вирощувати у відкритому грунті, минаючи стадію розсади. Щоб отримати ранні сходи, необхідно насіння замочувати на добу, щоб розм’якшити дерев’янистий околоплодник. Досить великі насіння висіваються рядковим способом-відстань між рядків не менше 25 см, відстань між рослинами-15 см. Така відстань між рослинами необхідно, тому що шпинат — дуже ніжна культура, м’яка і соковита зелень виростає тільки якщо рослини при поривах вітру не торкаються один одного. В іншому випадку листя буде жорсткою. Закладають насіння шпинату на глибину 2-3 см.

Шпинат посадка догляд. Як виростити шпинат в городі і на присадибній ділянці

Догляд за шпинатом

Якщо грунт під посів шпинату підготовлена заздалегідь, то рослини потребують прополюванні, розпушуванні грунту і систематичному поливі. Якщо грунт не удобрена, то рослини в фазі 3-х, а потім 6-ти листків потребує підгодівлі органічними добривами: гнойової рідиною, пташиним послідом.

Технічна стиглість зелені шпинату настає на 32 — 37 день від сходів. На фермерських полях урожай шпинату збирають одноразово-зрізають під корінь всю листову розетку. Тому в більшості випадків супермаркети пропонують нам не свіжий шпинат, який втратив більшість вітамінів і мінеральних речовин. На власній присадибній ділянці цю проблему можна вирішити, збираючи щодня по 4 крайніх листа з рослини. Такий збір врожаю може розтягнутися на тиждень.

Мало хто знає, як виростити шпинат на городі, як його смачно приготувати, наскільки він корисний. Культура шпинату популярна в багатьох країнах. У західній європі навіть випускають комбайни для його прибирання. В японії при гострій нестачі посівних площ під шпинат відводять до 24 тис.га, тобто по 2-2,5 кв. М на людину. А у нас в краснодарському краї, якщо судити за кількістю реалізованих насіння, його посіви у відкритий грунт складають не більше 2-3 гектар на 5 млн.жителів кубані, тобто — 0,02-0,03 кв. М на людину. Швидше за все, це від незнання, що це за культура, як і коли садити шпинат.

Лікарі-дієтологи, фахівці з харчування вважають, що його треба вживати не менше 3-4 кг на рік, який використовується не тільки як салатне, але також як лікарська рослина.

Шпинат, як корисна рослина

Шпинат городній — однорічна рослина. У їжу вживають м’ясисті листя, іноді вони гофровані, мають яйцеподібну, округлу або стрілоподібну форму. Це дводомна рослина, причому жіночі особини більш облиствені, вегетують довше чоловічих. За кількістю міститься білка шпинат поступається лише бобовим (горох, квасоля). Його листя містять цукру, вітаміни с (65-75 мг%), групи в, р, рр, к, е, а, різні органічні кислоти, солі калію, кальцію, натрію, заліза, міді, фосфору, інші корисні речовини.

Листя шпинату виводять шкідливі речовини з організму, такі як токсини, солі важких металів, холестерин. Французи називають його «мітлою шлунка», так як він позитивно впливає на діяльність травних залоз, змушуючи їх працювати більш інтенсивно. Крім того, шпинат, завдяки вмісту сапонінів, підсилює перистальтику шлунка.

Коли сіяти шпинат у відкритий грунт на кубані

Це холодостійка рослина. А при сухій, жаркій погоді, утворивши 4-6 листочків невеликого розміру, починають стрелковаться, стає непридатним для вживання в їжу. Тому пізньовесняні посіви шпинату у нас в краснодарському краї практикувати не варто.

В умовах короткого дня, коли посів проводиться ранньою весною («лютневі вікна») або восени (вересень), світлова стадія розвитку проходить повільно, збільшується тривалість вегетативної фази. В результаті формується потужна розетка з 10-12 великих листків, що призводить до збільшення врожаю до 3,5-4 кг з 1 кв. М.

Насіння шпинату, хоча повільно, можуть проростати у відкритому грунті при температурі +3-4°с. Але оптимальна температура як для проростання, так для його росту і розвитку становить 15-18°с. У фазі розетки 4-6 листків він легко переносить морози до -17°с, а під снігом ще нижче. Наприклад, взимку 2002/2003 року температура вночі в грудні-січні в окремі дні опускалася до 18-20°с морозу, причому без снігу. При такій температурі залишилися рости, вижили 53-56% рослин, які дали ранній урожай.

Фахівцями-агрономами було вивчено кілька термінів посіву шпинату: пізньолітній (друга — третя декада серпня) і осінній (три терміни у вересні і перша-друга декада жовтня). Спостереження за ростом і розвитком показали, що посів в серпні і в першій-другій декаді вересня дозволяє отримати урожай листя шпинату в жовтні-листопаді по 3,5-3,7 кг з 1 кв.м.

В окремі роки, при теплій осені, шпинат давав урожай навіть в грудні, якщо на посів розставити дуги з 6-8 мм дроту, укрити їх поліетиленовою плівкою. Посіви другої-третьої десятиденки вересня, іноді першої декади жовтня переносили зиму в умовах центральної зони краснодарського краю. Температура взимку за 3 попередні роки не опускалася нижче 10-12°с морозу. Урожай листя шпинату від посіву в середині вересня був готовий до збирання в першій декаді березня. Кожен наступний термін посіву давав на 5-7 днів урожай пізніше попереднього. Ранньовесняний термін посіву в лютому-березні давав урожай в першій-другій декаді травня. Урожайність від ранньовесняного терміну посіву склала 1,3-1,7 кг з кв.м.

Таким чином, для конвеєрного отримання врожаю шпинату на кубані пізньої осені або ранньою весною необхідно його садити, вірніше, проводити ступінчастий посів приблизно з 15 серпня по середину жовтня з інтервалом в 10-15 днів.

Шпинат посадка догляд. Як виростити шпинат в городі і на присадибній ділянці

Все частіше я бачу зелене листя шпинату на прилавках ринку. Це радує. Але до вирощування шпинату в промислових масштабах ще далеко. А шкода!

Шпинат посадка догляд. Як виростити шпинат в городі і на присадибній ділянці