Сумісність перцю і капусти на городі. Рослини захисники.сумісність рослин

111

Рослини-сусіди, змішані і ущільнені посадки-тема для садівників і особливо городників не нова, адже ділянки треба раціонально використовувати. Однак до цього часу немає якихось правил для змішаного вирощування рослин, і кожен садівник або городник використовує свої варіанти, керуючись власним досвідом і окремими спостереженнями фахівців. Тому дуже часто можна бачити на ділянках поєднання непоєднуваних рослин.

Боби. найбільш сприятливі взаємини, які можна охарактеризувати, як взаємодопомога, існують між бобами і огірками. Тому, рекомендується садити боби навколо грядок з огірками. Вони добре поєднуються з цукровою кукурудзою, картоплею, редискою, редькою, шпинатом, гірчицею.

Вкраплення бобів в посадку цих культур покращує живлення їх азотом. Запашний базилік, посаджений поруч з бобами, зменшує пошкодження їх бобової зернівкою.

Інші корисні трави для бобів: бурачник, лаванда, материнка, розмарин, деревій. Не рекомендується садити боби з цибулею, цибулею-пореєм, шніт-цибулею і часником. На боби погано діє сусідство чорнобривців і полину гіркого.

Виноград. у молдавії, як уже згадано раніше, було вивчено велику кількість культурних рослин на їх сумісність з виноградом. Стимулюючий вплив на зростання винограду надавали кукурудза, квасоля, жито, картопля, редис, редька олійна.

Негативну дію було відзначено, при спільних посадках з цибулею, ячменем, соєю, капустою. Несумісність винограду і капусти відома з давніх часів. Вже в стародавній греції знали, що капуста є ворогом виноградної лози.

Це може здатися дивним, тому що інші рослини сімейства капустяних не так ворожі винограду, а редис і редька олійна — навпаки, надають на нього сприятливий вплив.

Горох. відносини взаємодопомоги відзначені у гороху з морквою, ріпою, огірками. Він добре росте між рядами цих культур, допомагаючи їм, в свою чергу, тим, що, як і всі бобові, збагачує грунт азотом.

Горох можна поєднувати на одній грядці з редискою, редькою, качанним салатом, кольрабі, петрушкою. Несприятливі поєднання гороху з видами цибулі, часником, томатами. З трав на горох погано впливає полин гіркий.

Про взаємини гороху з картоплею і капустою існують суперечливі думки: одні автори вважають ці комбінації цілком можливими, інші ставляться до них негативно.

Капуста. для різних видів капусти характерні досить близькі переваги щодо супроводжуючих рослин.

Відносини взаємодопомоги відзначені у капусти з кущовий квасолею і селерою. Ці види сприятливо діють один на одного, а селера, крім того, захищає капусту від земляних блішок.

Кріп, посаджений між рядами капусти, покращує її смак і відлякує гусениць, попелиць. Для капусти сприятливо також сусідство огіркової трави, вона добре впливає на капусту і своїми жорсткими волосистими листям відганяє равликів.

Дуже хороша супроводжуюча культура для капусти — всі види салату. Вони також захищають її від земляної блішки. Капуста потребує також в захисті від різноманітних капустяних метеликів, що відкладають яйця на листках.

Цю роль можуть виконати ароматичні трави, своїм сильним запахом маскують запах капусти. Тому, навколо посадок капусти рекомендується садити чебрець, шавлія, розмарин, м’яту, ісоп, полин лікувальну, ромашку.

Лук-порей відлякує гусениць совки. Капусту можна поєднувати на одній грядці з огірками, томатами, шпинатом, буряком, мангольдом, картоплею, цикорієм. Немає єдиної думки з приводу сумісності її з полуницею і видами цибулі.

З усіх видів капусти, кольрабі — найбільш підходящий партнер для столового буряка і поганий сусід для томатів. Капуста погано поєднується з петрушкою і сильно страждає від близько зростаючого винограду. На листову капусту погано діє пижмо.

Картопля. Сприятливо вирощування картоплі в змішаній культурі. Він менше хворіє і може довше рости на одному місці без зниження врожаю. Кращі партнери для картоплі-шпинат, кущова квасоля і боби.

Квасоля, посаджена в міжряддях, збагачує грунт азотом і відлякує колорадського жука. Картопля добре поєднується з капустою, особливо кольоровий і кольрабі, видами салату, кукурудзою, редискою.

Колорадського жука відлякують котівник, коріандр, настурція, пижмо, чорнобривці. Не рекомендується садити картоплю з селерою, гнітючий вплив на картоплю надають соняшник і лобода.

З приводу взаємин картоплі з томатами, буряком і горохом існують протилежні думки.

Полуниця. на полуницю сприятливо впливають кущова квасоля, шпинат, петрушка. Петрушку рекомендують садити в міжряддях полуниці для відлякування слимаків. Полуниця може поєднуватися з часником, капустою, салатом, цибулею, редискою, редькою, буряком.

З трав на неї добре діють бурачник (огіркова трава) і шавлія. Мульчування грунту ялиновими і сосновими голками сприяє істотному поліпшенню смаку полуниці.

Кукурудза. відноситься до рослин дуже вимогливим до харчування, тому, радять блоки кукурудзи чергувати з блоками кущовий квасолі; вона виграє від сусідства цього бобового рослини, поліпшувача грунту.

Кукурудза поєднується з огірками, томатами, салатом, бобами, ранньою картоплею. Ці культури стимулюють її зростання. Огірки рекомендується садити навколо кукурудзяних ділянок.

З точки зору алелопатії, кукурудза — дуже дружня рослина для багатьох культур. Вона сприятливо впливає на соняшник, картопля, виноград. Погані сусіди для неї — селера і буряк столовий.

Лук. класичне поєднання-цибуля і морква. Ці дві культури захищають один одного від шкідників: морква відганяє лушпиння муху, а цибуля — морквяну муху. Завдяки компактній формі, цибуля використовується, як додаткова культура, яка розміщується в міжряддях основної культури.

Він поєднується з буряком, салатом, огірками, полуницею, шпинатом, редискою, крес-салатом. Щодо поєднання цибулі з капустою немає єдиної думки. Деякі автори вважають, що цибуля добре діє на капусту і відганяє її шкідників.

Облямівка з чабера сприятливо для росту цибулі, ромашка також добре діє на нього, але в невеликих кількостях: приблизно одна рослина на 1 пог. М грядки. Чи не поєднується цибулю з квасолею, горохом, бобами. Для нього несприятливо сусідство шавлії.

Цибуля-порей. рослини-супутники для цибулі-порею-селера, кущова квасоля, качанний салат, морква, буряк. Цибуля-порей і селера пов’язані відносинами взаємодопомоги, тому рекомендується садити їх чергуються рядами.

Цибуля багаторічна (шніт-цибуля). Добре поєднується з томатами селерою, салатом, капустою, морквою, полуницею, ендівієм, не рекомендується садити поруч з горохом, квасолею, буряком.

Морква. добре виносить сусідство багатьох культур, прекрасно росте поруч з цибулею і шпинатом, а також добре поєднується з томатами, редискою, редькою, мангольдом, шніт-цибулею, часником, салатом. Але найближче рослина для моркви, з яким у неї існує ставлення взаємодопомоги — це горох.

Огірки. для огірків рослини-супутники-квасоля кущова і кучерява, селера, буряк, салат, капуста, часник, цибуля, шніт-цибуля, редис, шпинат, фенхель. Найбільш сприятливий вплив на огірки надають боби, тому радять садити боби навколо ділянки з огірками. Самі ж огірки садять навколо кукурудзи, яка дуже виграє від такого сусідства.

Сприятливі для огірків трави-ромашка, кріп, огіркова трава. Не ясне питання про сумісність огірків з томатами. Різні автори висловлюють на цей рахунок прямо протилежні думки: одні вважають, що це хороше поєднання, інші — що це абсолютно неможливе поєднання. Так що це питання кожному садівникові доведеться з’ясовувати самому досвідченим шляхом.

Петрушка. є рослиною-супутником для багатьох культур: спаржі, троянд, селери, цибулі-порею, гороху, томатів, редису, полуниці, салату. Її рекомендують садити по краях грядок з томатами. Посаджена по сусідству з трояндами, вона зменшує на них кількість попелиць; посаджена в міжряддях полуниці — відганяє слимаків.

Перець. рослина-супутник-базилік, вороже рослина — фенхель.

Редис. добре переносить змішані посадки з томатами, шпинатом, петрушкою, мангольдом, видами цибулі, часником, видами капусти, полуницею, горохом. Особливо сприятливо для редису поєднання його в одному ряду з листовим і качанним салатом, які захищають його від земляної блішки.

Редис, посаджений між кущовий квасолею, має особливо ніжний смак і великі коренеплоди. Квасоля також захищає редис від шкідників. ОскількиНасіння редису швидко проростає, рекомендується висівати їх разом з повільно проростають культурами (буряк, шпинат, морква, пастернак) для маркування рядів.

Редис не любить сильної спеки, тому його часто висівають чергуються рядами з кервелем, який трохи затінює його і оберігає від перегріву. Настурція і крес-салат, облямовують грядки з редискою, покращують смак редису, надаючи гостроту, а під впливом листового салату він набуває більш ніжний смак.

Несприятливо для редису сусідство ісопу. Деякі садівники вважають, що і огірки — поганий сусід для нього.

Ріпа. рослина-супутник-горох. Несприятливі для ріпи гулявник, гірчиця і горець пташиний (спориш).

Салат. салат качанний і листовий (шніт-салат) добре поєднується з більшістю городніх культур. Він хороший супутник для томатів, огірків, квасолі кучерявої і кущовий, шніт-цибулі, шпинату, полуниці, гороху.

Сусідство його особливо сприятливо для овочів з сімейства хрестоцвітних — всіх видів капусти, редису, редьки, так як він відлякує земляну блішку. А для нього самого корисно сусідство цибулі, що відлякує попелиць.

Салат не любить перегріву і потребує часткового затінення, але тільки в частковому, тому, близьке сусідство рослин з густим листям, таких, як морква, буряк, несприятливо для салату.

Кущики салату можна розміщувати в різних місцях саду, де він буде рости під покровом більш високорослих рослин. Особливо сприятливо для нього сусідство хризантем.

Буряк столовий. хубманн, який багато років перевіряв сумісність столового буряка з іншими овочами, стверджує, що п’ять видів овочів — картопля, томати, кущова квасоля, буряк і шпинат — стимулюють один одного.

За його спостереженнями, буряк також дуже добре впливає на капусту всіх видів, салат, редис і редьку, для буряка особливо сприятливо сусідство цибулі, кольрабі, шпинату, салату, крім того, вона добре переносить спільні посадки з часником, огірками, полуницею, кореневим селерою.

Щодо несумісності буряка з іншими культурами немає єдиної думки. Деякі садівники стверджують, що вона погано росте в сусідстві зі шніт-цибулею, кукурудзою і картоплею. Відносно мангольда, який належить до того ж ботанічного сімейства, що і буряк, також існують розбіжності.

Є припущення, що кореневі виділення буряка мають властивості антибіотиків і тому підсадка її до деяких культур, зокрема, до моркви, може надавати на них оздоровчу дію.

Але, при цьому, не слід забувати про дотримання достатньої відстані між рослинами, так як потужна листя буряка затінює сусідні культури.

Селера. у селери і білокачанної капусти відзначені відносини взаємодопомоги: капуста стимулює зростання селери, а селера відганяє від капусти метеликів-білянок. Селера добре поєднується з томатами, шпинатом, огірками, салатом, буряком.

Особливо благотворно на нього діють шніт-цибуля і кущова квасоля, не рекомендується садити селера поруч з кукурудзою, картоплею, петрушкою, морквою.

Томати. деякі вважають томати» егоїстичними » рослинами, які люблять рости самі по собі, окремо від інших культур. Але досвід німецьких і швейцарських городників говорить, що томати непогано переносять сусідство інших овочів і цілком годяться для змішаних посадок.

Вони добре поєднуються з селерою, ендівієм, редискою, редькою, кукурудзою, салатом, капустою, часником, морквою, буряком. Відзначено взаємну сприятливу дію зі шніт-цибулею, шпинатом, кущовий квасолею, петрушкою, яку часто садять, як облямування грядок з томатами.

У томатів ворожі відносини з кольрабі, фенхелем і кропом. Що стосується відносин томатів з картоплею і огірками, тут думки розходяться, можливо, це залежить від способу посадки.

Сприятливо для томатів сусідство наступних трав, що поліпшують їх смак і стан: базилік, меліса лимонна, огіркова трава, шніт-цибуля, чорнобривці, м’ята, шавлія, чабер. Дводомна кропива, що росте поруч з томатами, покращує якість томатного соку і продовжує термін зберігання плодів.

Гарбуз. лунки з гарбузом радять розташовувати між рослинами кукурудзи. Кукурудза затінює гарбуз в жарку пору і рятує її від перегріву.

Квасоля. квасоля кущова — найбільш дружелюбна рослина з овочів сімейства бобових. Відносини взаємодопомоги і взаємного стимулювання відзначені для квасолі і редису, всіх видів капусти, кукурудзи, селери, огірків, картоплі, томатів, буряка, шпинату.

Кореневими виділеннями, багатими азотом, квасоля допомагає зростаючим поруч з нею овочам інших видів. Крім того, вона сумісна з мангольдом, салатом, полуницею, цибулею-пореєм. Квасоля погано переносить сусідство цибулі, часнику, фенхелю, гороху.

Часник. мабуть, в західній європі він не користується великою популярністю, тому його рідко використовують в змішаних посадках. Відомо, що часник добре поєднується з томатами, буряком, морквою, огірками, полуницею і погано діє на квасолю, горох, капусту.

Шпинат. шпинат-улюблений в німеччині та швейцарії член овочевого співтовариства. Йому приписують багато позитивних якостей, в тому числі, холодостійкість, короткий період дозрівання, компактну форму.

Все це робить його дуже зручною культурою для послідовних і суміщених посадок. Крім того, коріння шпинату, сприятливо впливають на властивості грунту, а сапонін, що входить до складу його кореневих виділень, стимулює поглинання поживних речовин корінням зростаючих поруч з ним овочів.

Відносини взаємного сприятливого впливу відзначені для шпинату і картоплі, томатів, квасолі, буряка. Найбільш часто зустрічаються комбінації-шпинат з кольрабі, редискою, салатом. Він також добре поєднується з морквою, цибулею, петрушкою, крес-салатом селерою, капустою, полуницею.

Ні з одним видом рослин у шпинату немає ворожих відносин.

Всі наведені поради щодо методів вирощування овочів слід сприймати, як рекомендації, а не як абсолютно тверді правила. Кожен садівник повинен перевірити їх на своїй ділянці з наявними в його розпорядженні сортами стосовно місцевих умов.

» город

При плануванні грядок на городі важливо враховувати сумісність овочевих культур. Городникам не раз доводилося стикатися з проблемою низької врожайності при відсутності будь-яких передумов на це. А причина може бути банальною – незручне сусідство, тому потрібно знати що з чим можна садити, а що ні.

Дана стаття розкриває всі секрети облаштування городу, адже від того, яку рослину посаджено в безпосередній близькості залежить зростання і розвиток обох культур, і що важливо їх плодоношення.

При висадці з урахуванням сумісності цілком реально підвищити врожайність на 15-20% . Особливо уважно варто поставитися до підбору сусіда при розміщенні на одній грядці або в теплиці декількох видів овочів.

Приблизно однакові умови вирощування полегшують догляд за пагонами:

  • інтенсивність освітлення;
  • режим поливу;
  • підготовка грунту до висадки;
  • введення підгодівлі.

Якщо посадити поганих сусідів-це загрожує наступними наслідками:

  • залученням комах, які створюють багато проблем молодим паросткам;
  • ураженням грибковою інфекцією в результаті перезволоження;
  • негативний вплив продуктів життєдіяльності, внаслідок чого сусід слабо розвивається або припиняє зростання.

Досвідчені садівники використовують безцінні знання на практиці, щорічно спостерігаючи взаємодію поруч висаджених рослин.

Для полегшення планування вони складають план городу, розбиваючи на грядки під овочі та ягідні культури перед тим як садити. Таким чином, враховуються правила сівозміни і закони сумісності у відкритому грунті.

що можна садити поруч з картоплею

Один з найпопулярніших овочів, який входить до переліку основних продуктів для зимових заготовок . Перед його висадкою враховуються попередники.

Кращими вважаються:

  • морква;
  • сидерати;
  • огірок;
  • бобові;
  • перець;
  • капуста;
  • буряк.

Сумісність перцю і капусти на городі. Рослини захисники.сумісність рослин

Не варто використовувати один і той же ділянку щорічно , отримати хороший урожай при такому плануванні не вийти. Також відзначаються низькі показники плодоношення картоплі, якщо його розмістити на колишній томатної грядці.

Відносно сусідів рослина проявляє більше толерантність, ніж взаємовигідну консолідацію. Найкраща сумісність відзначається тільки з квасолею .

Трохи не любить дружити овоч з огірками, цибулею, помідорами і капустою. І вже точно не варто розміщувати поблизу картоплі: горох, буряк іСарани в зародку. Потрапили на рослини і дерева спори грибка довго залишаються живими, тому запилення «зеленим мускулом» досить проводити всього 1 раз на рік.

Спори грибка діють не так швидко, як пестициди, проте багато фермерів прекрасно усвідомлюють шкоду, заподіяну пестицидами навколишньому середовищу, а значить, рано чи пізно вони зуміють переключитися на більш прогресивний біопестицид. Так що є надія, що коли-небудь в доступному для огляду майбутньому забудуться поки ще хрестоматійні слова:

Сарана летіла-летіла,
Села, все з’їла
І знову полетіла.

Огірками, полуницею, перцем та іншими зеленими овочами. Точно не підійдуть для спільного вирощування: морква, пастернак, томати. Допускається сусідство зелені з ранніми сортами картоплі і представниками бобових культур.

Таблиця посівів

Щоденник городника корисно поповнити таблицею сумісності культур, вирощуваних на своїй ділянці.

Сумісність перцю і капусти на городі. Рослини захисники.сумісність рослин

Червоним кольором позначається несумісність культур, зеленим – найсприятливіше для розвитку і плодоношення сусідство. Безбарвне вікно свідчить про нейтральність взаємодії між рослинами, що не виключає їх сусідства на городі.

Складності в плануванні грядок абсолютно немає, якщо все продумати заздалегідь. Осіння обробка грунту повинна виконуватися з урахуванням агротехніки тих овочів і ягід, які будуть вирощуватися на ній в наступному сезоні.

Сумісність рослин один з одним є, напевно, найактуальнішим питанням садівників, адже від сусідства рослин між собою буде залежати наш урожай.

Зараз з’явилася така наука, як алелопатія. Забавно, але в перекладі з грецької це слово означає спільне страждання. Тобто по суті це наука про те, як рослини можуть взаємно впливати один на одного — пригнічуючи одних і допомагаючи іншим. Виявляється, в природі рослини поводяться так само як і люди.

Нижче я наводжу витяг з книги б.в. Бублика — відомого в росії агронома з органічного землеробства — «меланжевий город»

Кавуни. кавун-хороший компаньйон картоплі, вівсяного кореня. Кукурудза і горох покращують ріст і смак кавунів. Сприяють зростанню кавунів осот і марь.

Баклажани. допомагає баклажанів рости здоровими щириця (зрозуміло, в невеликих кількостях). Квасоля відганяє колорадського жука. Простір між баклажанами (досить велике) з успіхом можна використовувати під салат. Корисно оточити баклажан базиліком. Естрагон і чебрець можуть допомогти в боротьбі з блішкою (в крайньому випадку, настоями).

Бамія . Бамія-рослина міцна, висока, стебло волокнистий (бамія — один з видів джуту), і кущі бамії можна залишити на грядці в зиму, а навесні підсадити до готової шпалери горох. З бамією добре садити перець, баклажани, дині, огірки.

Горох. горох-чудова компанія майже для всіх овочів (картоплі, помідорів, моркви, ріпи, редису, огірка, кукурудзи, квасолі) і ароматичних трав. Виняток становлять всякі луки і гладіолуси. Капустяні рослини запобігають гниттю коренів гороху. У тіні гороху добре ростуть салат, шпинат і навіть баклажани.

Дині. картопля пригнічує ріст динь і може викликати їх в’янення. Шкідливо диням близьке сусідство огірків-вони можуть взаємно перезапиліться, і обидва стануть гіркими. Допомагають диням рости редис і лобода.

Капуста. хоча різні види капусти (качанна, брокколі, кольорова, брюссельська, кольрабі) ростуть і розвиваються по-різному, проблеми у них і їх поведінку в фітоценозах — подібні. Метеликів-капусниць відганяють від капусти селера, чебрець, ісоп, полин. Корисно капусті сусідство ароматичних трав (кропу, ромашки, м’яти, шавлії), цибулі різних типів (ріпки, шалота, батуна, чайвіса, порею), квасолі. Сумісна капуста з картоплею. Це якась містика, зрозуміла тільки алелопатією( на цей раз « «хорошою»): такий тугий, смачною і чистою капусти, як посадженої між рядами картоплі після підгортання, просто не доводилося бачити. » не до вподоби » капусті полуниця і помідори. Сама вона пригнічує виноград. Цвітній капусті» не до душі » сусідство огірків і буряка, а також притіняють її високих рослин.

Картопля. картоплі можуть скласти корисну компанію багато рослин: квасоля, буряк, кукурудза, салат, редис, коріандр, настурція, льон, пижмо, котовник, хрін, щириця. Але у картоплі є прив’язливий» супутник » — колорадський жук. Тому виділимо серед можливих сусідів тих, які можуть допомогти картоплі в цій біді. Добре захищає картоплю від колорадського жука хрін. Але хрін вкрай агресивний — його коріння здатні витягуватися на багато метрів вглиб і вшир, і він може відростати з будь-якого шматочка кореня. Не видно такої організації спільної посадки картоплі і хрону, яка вберегла б город від засмічення хріном. Щось подібне можна сказати і про пижмо з котовником. Вони теж експансивні (схильні розширювати займану територію) і їх не посадиш разом з картоплею. А ось настої з пижма і котовника можна з успіхом застосовувати проти жука. Настій з котовника містить отруту непетактон, згубний для личинок. Таким же властивістю володіє і настій з дельфініума. Деякий захист від жука дають бобові. Насіння гороху і бобів (і навіть теплолюбної квасолі) можна просто кидати в лунку при посадці картоплі і потім як би забути про них. Відлякують жука (на жаль, злегка) коріандр, настурція, льон. Їх можна сіяти як попало, але краще все ж з південного боку ряду: вони прикриють грунт у картопляних кущів і захистять коріння від небажаного перегріву. Неприємні жуку і чорнобривці, але вони досить алелопатичні для того, щоб бути доброю компанією картоплі. Оскільки жук знаходить картоплю по запаху, базилік здатний збити його з пантелику. У боротьбі з жуком можна використовувати рослини-пастки. Якщо є зайва розсада, можна посадити по картоплі баклажани — рідко, кущів через 20. Жуки приманюються цим більш ласим для них рослиною, і тут їх легше збирати. Ще витонченіше в цій ролі дурман і беладонна (беладона). Самки жуків відкладають яйця на цих пасльонових, і личинки буквально опиняються в пастці: листя для них смертельно отруйні, а змінити рослину вони не в силах, та й не хочуть. Правда, створення цих пасток-досить клопітка заняття: заготовити насіння, у відповідний час і в потрібному місці їх висіяти (а ще краще виростити розсаду), а потім уберегтися від самосіву. Якщо город не залитий пестицидами, то істотну допомогу в боротьбі з жуком можуть надати птиці — синички, зяблики, малинівки, дрозди, поповзни, іволги. Ефективний в боротьбі з жуком, доступний (і рекомендується багатьма посібниками) настій з горіхового листя. Але міститься в них отрута юглон дуже стійкий, не в приклад непетактону або курареподібні отрути дельфініума. Звичайно, якщо «однова живемо», то можна і юглоном город полити. Але тоді ще «краще» посипати ддт.
Інша тяжка напасть для картоплі-фітофтороз. Рослиною, здатним допомогти картоплі в боротьбі з фітофторозом, є часник. Не тільки сам по собі, в якості сусіда, але і в якості джерела сировини для настою. Деякі рослини, навпаки, допомагають фітофторозу. Послаблюють здатність картоплі протистояти хворобі зростаюча по сусідству малина і, природно, помідори. Соняшник, гарбуз, кабачки і огірки можуть бути домом для фітофторозу, хоча самі від нього не страждають.
Картопля сприяє зростанню цвітної капусти, брокколі, качанної капусти, китайської капусти, цибулі. Погано впливають один на одного яблуні і картопля: дозрівають яблука пригнічують ріст картоплі, а той (в помсту, чи що?) перешкоджає засвоєнню яблунями фосфору та азоту. Погано в сусідстві з картоплею ріпі і гарбузі.

Лук. цибулі добре в компанії з різного типу капустами. Любить цибулю також полуницю, помідори, салат, чабер і (в малих кількостях) ромашку і петунію. Багаторічні луки (батун, чайвіс) гарні в колах у троянд. Цибулі особливо корисно сусідство моркви, картоплі. Блискуча компанія-огуречник, осот, кропива. Погана-горох, шавлія, квасоля, гладіоуси. Не люблять цибулю свердлильники.

Морква. з морквою добре сусідять луки всякого виду, часник, вівсяної корінь, погано — кріп і аніс. Квітуча (насіннєва) морква приваблює корисних комах. Не треба садити моркву біля яблуні-гірчити будуть і морква, і яблука.
Вівсяної корінь. Вівсяної корінь відлякує лушпиння муху, так що його насіння можна підмішати до насіння моркви (теж відлякує лушпиння муху) і сіяти в рядах, що перемежовуються з цибулевими.

Огірки . Огіркам дуже добре разом з кукурудзою. Кукурудза захищає огірки від бактеріального в’янення, удвох вони женуть геть мурах. Сприятливо позначається на огірках сусідство квасолі, гороху, редису, кольрабі, качанної капусти, салату, селери, цвітної капусти, соняшнику. Можна посіяти навколо огіркової лунки кілька насіння редису і забути про нього. Нехай собі росте-розквітає, шкідливих комах (огіркового жука, наприклад) — відлякує, корисних — приваблює. Додають огіркам енергії деякі бур’яни: лобода, лобода, осот, пижмо. Корисно огіркам сусідство високих рослин, що дають легку тінь. Щириця жертовно зманює на себе гусениць, підгризають коріння.

Пастернак . Настій листя і коренів пастернаку — відмінний засіб для обприскування проти багатьох комах. Це-і репелент, і інсектицид (він може не тільки відлякувати, але і вбивати комах). У самого пастернака майже немає проблем зі шкідниками і хворобами. Пастернак морозостійкий і може зимувати в грунті. Квітучий (на другий рік) пастернак привабливий для корисних комах. Він-хороший компаньйон для редису. Допомагають йому рости горох і іншіБобові.

Перець. перцю добре з базиліком — вони надають один одному взаємні послуги. Перець прекрасно уживається з бамією, яка вкриває крихкий стебла перцю від вітру, а плоди — від сонця. Тлю від перцю можуть відвадити цибулю, пижмо, коріандр, котовник, чорнобривці. В якості пастки можна використовувати настурцію. Бажано уникати сусідства з квасолею, що уражається, як і перець, антракнозом (на плодах з’являються чорні м’які плями).

Помідори. створюючи компанії з помідорами, треба мати на увазі обох картопляних (і помідорних теж) ворогів: колорадського жука і фітофтороз. Жук, втім, не такий страшний. Він нападає на помідори рідко, в разі явної провокації. Для цього потрібно, наприклад, посадити помідори поруч з картоплею — тоді жук без проблем переселиться з усихає картопляного бадилля на помідори. Або треба, щоб просто не пощастило і під час всихання картопляного бадилля на картопляні грядки дув стійкий вітер з помідорів. З фітофторозом гірше. Коли створюються ідеальні умови для епіфітії фітофторозу — він неминуче приходить. Звичайно, чогось можна досягти профілактикою, наприклад, продувається «низом». Але частіше доводиться вдаватися до обприскувань — часниковим настоєм або біопрепаратами (фітоспорін, ем-5 і ін.) томати сумісні з морквою, петрушкою, цибулею, часником, чайвісом, огірковим і багатьма квітами, зокрема, з космосом. Часник захищає помідори від павутинного кліща. Базилік покращує ріст і смак помідорів, збільшує їх стійкість до захворювань, відлякує рогатого хробака. Покращують смак і зростання помідорів пекуча і глуха кропива (можна зробити настій кропив’яної бадилля для підгодівлі помідорів). У невеликих кількостях корисна щириця. У листі помідорів міститься соланін, і настій листя можна використовувати для захисту троянд і агрусу від чорної плямистості. Кореневі виділення помідорів шкідливі абрикосам. Не слід садити поруч кукурудзу і помідори.

Буряк. буряк добре росте з цибулею, морквою, салатом, редискою і з усякою капустою, крім кольорової. Їй не шкодить деяке притінення, яке може дати, наприклад, брюссельська капуста. Неприємні буряку в якості сусідів кучерява квасоля і гірчиця. Обприскуючи буряк настоями м’яти або котовника, можна позбавити її від блішки. Блішка, втім, приносить буряку хіба лише «косметичний» збиток. Гірше з попелиць. Якщо на буряках з’явилися колонії попелиці, то вони можуть завдати їй помітної шкоди. Настої м’яти і котовника годяться проти попелиці, але ефективніше — відвар листя ревеню або часниковий настій. Особливо ретельно треба доглядати за буряком, що росте по сусідству з брюссельською капустою, обожнюваної попелицями більше всіх овочів. До речі, тлю люблять деякі птахи — горобці, синички, зяблики, поповзни.

Селера. селера добре росте з пореєм, помідорами, капустою, кущовий квасолею. У коренях селери люблять збиратися дощові черв’яки: для їх заохочення можна сіяти селера в гурток, створюючи для черв’яків подобу будинку. Селера любить тінь. У ній він росте більш запашним.

Соя. як всі бобові, соя розпушує і збагачує грунт. Пригнічує бур’яни. Добре росте з багатьма рослинами, зокрема, з пшеницею. Кукурудза отримує велику користь від компанії з соєю. Соя відлякує від кукурудзи клопа-черепашку. Летючі речовини, що виділяються листям сої, стимулюють засвоєння кукурудзою фосфору. А за допомогою бульбочкових бактерій соя підгодовує кукурудзу азотом.

Гарбуз. гарбуз добре росте з кукурудзою. Допомагає гарбузі боротися зі шкідниками посаджений навколо лунки редис. Хороша в цій ролі і настурція. Сприяють кращому росту лобода, осот (природно, не в виснажливих кількостях).
Квасоля. Квасолі добре з невеликою кількістю селери. Чудово росте вона з огірками, переплітаючись з ними до взаємного задоволення. Корисна квасоля в полуниці. Допомагає вона кукурудзі, гарбузі. Компанія з редисом взаємовигідною. Квасолі в зростанні допомагає морква. Чудову пару утворюють квасоля і чабер. У обох поліпшується смак, до них не знаходять дорогу шкідники. Кучерявої квасолі погано з буряком, кольрабі, соняшником. Пригнічують квасоля все луки і гладіолуси.

Часник. незвичайно хороший часник в компанійському городі. Він відлякує слимаків, всіляких гусениць, навіть кротів. З часнику виходить відмінний універсальний настій, ефективний в боротьбі з попелиць, павутинними кліщами, фітофторозом. Рятує він від деяких грибкових захворювань огірки, редис, шпинат, квасоля. Зубчики часнику господині здавна закладають в зерно, борошно, крупи. Часником добре оточувати фруктові дерева, захищаючи їх від свердлильників, і троянди, оберігаючи їх від чорної плямистості. Чудово росте часник в компанії з багатьма рослинами (навіть з вельми аллелопатичной вікою!). Незамінний сусід для полуниці, яка страждає більше за інших від слимаків. І тільки гороху і квасолі з часником погано — він пригнічує їх зростання.

Пряні трави
Тут мова піде про трави, що гарні і на столі, і в городі. Вони додають їжі смаку і аромату, рослинам — енергії і стійкості до шкідників і хвороб, грунті — родючості, овочам — врожаю, городу — краси.

Базилік. якщо говорити про прянощі в наших городах і почати не з базиліка — бог не пробачить. Яка інша трава така прекрасна — що на смак, що на запах, що на вигляд?
І все» ж базилік цікавий не тільки з кулінарної та естетичної точок зору. Він несе і деякі «соціальні» навантаження. Відганяє від помідорів і кукурудзи рогатого хробака. Тримає на відстані мурах. Розтертий листочок базиліка-кращий (і приємний) репелент (отпу-гіватель) комарів. Базилік дуже добре росте з солодким перцем, погано — з рутою. Додає енергії рослинам-сусідам. Відлякує від них тлю і кліщів.конфузит колорадського жука. Розганяє мух на кухні.

Материнка і майоран. материнка (материнка) і її культурний аналог майоран хороші і на кухні, і в городі. У них стійкий гострий запах, що нагадує запах чебрецю. Всім рослинам поблизу материнки і майорану добре: поліпшується і зростання, і смак. Особливо корисно сусідство з ними капусті: вони відганяють метелика-капусницю.

Змієголовник. змієголовник (турецька м’ята) зобов’язаний своєю назвою насінню — чорним, приплюснутим, з двома білими цяточками. Він, як і базилік, приваблює і вкриває корисних комах, захищає рослини від шкідників. Що стосується його поведінки в компаніях, то можна сказати, що спостереження за змієголовником протягом десятка років не дали поки підстав вважати, що комусь з ним погано.
Завдяки «голенастости» змееголовник може дати підтримку і сприятливу тінь огіркам.

Ісоп. не всім приємний камфорний запах ісопу, так що він може здатися недоречним в салатах. Але для лікування різних захворювань органів дихання — хронічного кашлю, бронхіту, бронхіальної астми — він незамінний (вживається у вигляді настою). Вже за одне це можна відшукати йому містечко. Саме тому, що ісоп, на жаль, експансивний і його з часом може стати більше, ніж хотілося б. Ісоп приваблює бджіл і відлякує багатьох шкідників. Збільшує урожай винограду. Погано поблизу ісопу редису і редьці.

Коріандр. коріандр має масу чеснот. Він дуже корисний анісу: покращує схожість насіння, покращує ріст, збільшує розмір парасольок. Сприяє зростанню розеток кмину (на першому році). Добре відлякує тлю від обожнюваних нею рослин. Розкішно цвіте і привертає масу корисних комах.
Коріандр-хороший сусід практично для всіх рослин. Він пригнічує тільки

Фенхель. і поділом цього «забіяка», від якого погано, вважай, всьому городу.
І, нарешті, найголовніше достоїнство коріандру( з компанійської точки зору): його можна сіяти де завгодно (і коли завгодно). А на грядці з зимуючим коріандром можна садити і сіяти будь-які культури прямо по «стерні», без перекопування: так ретельно «зорана» грунт його корінням.

М’ята. м’ята-фаворит компанійського городу. Її сильний, різкий запах відганяє шкідників. У сусідстві з нею поліпшується зростання і смак капусти і помідорів. Квіти приваблюють корисних комах. М’яса баранчика, яєчного, горохового, картопляного страви м’ята надає неповторний аромат. Одна біда у м’яти-схильність до нестримного розширення займаної площі. Так що треба з деякою обережністю вибирати їй місце. «стреножіть » м’яту в городі важче, ніж завести на вікні: досить глибокої осені накопати кореневищ, укласти їх в ящик, прикрити на 3-4 см грунтом, дбайливо поливати і ласувати всю зиму.
М’ята придатна для фунгіцидних розчинів.

Огірочник. огуречник (бораго) стимулює ріст багатьох рослин, особливо полуниці. Тільки треба мати на увазі, що кущ огуречника з часом розростається і його треба обрізати або взагалі видаляти, якщо він починає сильно затуляти інші рослини. Збільшується в його присутності стійкість рослин до хвороб. Відомий огуречник і як незамінний засіб в боротьбі з капустяними гусеницями.

Петрушка. значна роль петрушки в інтенсивному городі. Сусідство петрушки надає здоров’я помідорам іПокращує їх смак. Розетки петрушки добре вкривають грунт під високими рослинами і оживляють квітковий пейзаж. Корисно «окільцювати» петрушкою примхливі троянди.
Квітуча петрушка-другорічниця дає дах і їжу масі корисних комах. Можна зберегти в городі» зайві » кущі квітучої петрушки, але, щоб уникнути самосіву відправити їх в компостну купу, коли насіння почнуть дозрівати. Зазвичай петрушка, що дала насіння, всихає.
Від морквяної мухи, яка може докучати і петрушці, а також слимаків можна захиститися за допомогою цибулі-порею. Чудова, технологічно сумісна компанія. Влітку цибулю-порей прикриває петрушку від сонця. Обидві культури (хоча б частково) залишаються зимувати в грунті. Їх варто укрити легкої мульчею, рано навесні розкрити і з обох стригти ранню зелень.
Спільна посадка петрушки і цибулі-порею організовується так. Як тільки стане можливою робота в городі, стрічками шириною 5-6 см з міжряддями 30 см сіється петрушка. А через пару тижнів в міжряддя висаджується 10-тижнева розсада цибулі-порею — і грядка сформована. Поки не зійде петрушка, грядку потрібно потримати чистою, дати прогрітися грунті, а потім замульчувати і більше не турбувати сапкою до наступної весни. Можливо, час від часу знадобиться витягнути пробилися крізь мульчу бур’яни.
Петрушка битком набита вітаміном е. Важко назвати блюдо, яке вона могла б зіпсувати. А у славляться своїм довголіттям і «прудкістю» кавказців просто немислимий стіл без пахучих гілочок петрушки.

Крес-салат. ця трава-навіть більш обов’язкова пряність на кавказькому столі, ніж петрушка. Простотою вирощування крес перевершує все мислиме. Досить розсипати насіння, а вже присипати їх можна не встигнути — так швидко вони сходять. А якщо всерйоз, то йому вистачає для сходів двох-трьох днів.
Як культура для компаній крес добрих слів не заслуговує. Він пригнічує (і це не фольклорний, а науковий факт!) сходи багатьох культур, навіть вміє «дати здачі» вікі. Погано в сусідстві з ним і вже з’явилися рослинам. Так що сіяти крес треба особняком

Рута. рута не в ладах з базиліком. А у троянд і малини — хороший захисник від шкідників. Єдина неприємність від рути — її листя можуть викликати опік шкіри, коли вона в цвіті. Якщо трапилася біда, треба вимити руки з милом і змастити олією.
Рута добре росте майже з усіма квітами, овочами, чагарниками і деревами. У компостної купи і навколо госпдвора допомагає позбутися від мух.
Є у рути незвичайне, але дуже корисна властивість: якщо улюблена кішка любить дряпати улюблені меблі, то треба потерти доступні кішці місця на меблях листям рути. І меблі буде ціла, і кішка «не запрацює».

Кріп. про кріп, право, всі всі знають. Але є одна помилка, про яку, обговорюючи компанійські властивості рослин, треба сказати. Зазвичай кріп росте де попало, самосівом. Деякі городники навіть взагалі його не сіють, а обходяться сходами падалиці, акуратно обходячи їх при прополюванні. Ось цього-то і не треба робити. Багатьом рослинам (особливо картоплі, моркви, помідорів) «не по нутру» сусідство кропу. Він помітно пригнічує їх зростання, знижує урожай. Знижує відчутно, наочно. Дивно, що багато городників цього не бачать.
Є у кропу і друзі. У сусідстві з ним капуста росте і краще, і смачніше. Непогано цибулі, салату, огірків. Огіркам особливо корисна тінь від кропу. Парасольки кропу дуже спокусливі для корисних комах.

Фенхель. фольклору невідомі рослини-друзі фенхеля. Але це не означає, що йому немає місця в городі. Він приваблює і дає кров стільком корисним комахою, що може потягатися з такими «спокусниками», як пижмо, дягель (дудник), золотарник. Він може поступитися хіба лише катрану, але катран цвіте всього два тижні, а фенхель — кілька місяців. Цвіте він навіть після перших заморозків, коли вже снікне під натиском холоднечі рідний брат фенхеля — кріп. Мається на увазі кріп, посіяний на осінь, а не кріп весняного «призову» — цього давно вже слід прохолов.
Сіяти фенхель в городі треба, дуже треба, тільки місце для нього — йоржистого — вибирати відокремлене, без сусідів.

Шавлія. шавлія незамінний біля капустяних-капусті надає смаку і соковитості, а шкідників не подобається. Хороший шавлія з морквою (його не виносить морквяна муха). А ось огіркам шавлія протипоказаний.

Чебрець. чебрець росте не тільки в городі. Стелиться він і в дикій природі, на сонячних схилах. Розмножувати його краще не насінням, а діленням кореневищ.
Молоде листя і пагони вживаються як будь-яка інша їстівна трава. З сушеного чебрецю виходить відмінний чай. Ароматна ванна з відваром чебрецю. Ростити чебрець можна в будь-якому куточку городу. Їдець він слабкий, росте повільно і ні з ким не змагається ні за світло, ні за поживні речовини. Покращує смак овочів, відлякує шкідників, приваблює бджіл, журчалок та інших корисних комах. Відмінний компаньйон для баклажанів, картоплі, помідорів.
Відваром чебрецю можна обприскувати деякі культури: він маскує «рідний» запах. Суперечливі відомості про капусту: самій капусті сусідство з чебрецем корисно, але її шкідників запах чебрецю не лякає. Хороший «килим» з чебрецю під трояндами, анісом, кукурудзою.

Чайвис . Цей запашний лук, званий ще цибулею-скородою, цибулею-різанцем, шніт-цибулею, хороший тим, що поставляє ніжне, що не грубіє перо від снігу до снігу. Прикрашає салати і різні страви. На смак його перо м’якше пера цибулі-ріпки.
Хороший чайвіс в компаніях з морквою, помідорами, трояндами, виноградом. Гурток чайвіса навколо яблуні охоронить її від парші, а навколо троянди — від чорної плямистості. Але, як і часник (і взагалі всі цибульні), він поганий компаньйон для гороху і квасолі. Настоєм чайвіса можна запобігти борошнисту росу на огірках і агрус.
Можна легко завести чайвіс на підвіконні для вигонки свіжої зелені взимку: з настанням холодів викопати потрібну кількість пучків, обрізати їх в 4-5 см від початку коренів, потримати 3-4 тижні в погребі, імітуючи зимову сплячку, потім розділити пучки, легко підрізати коріння, потримати їх в гарячій воді і посадити в ящик. Збирати зелень треба, зрізуючи рослини цілком на рівні 4-5 см над землею. І ні в якому разі не щипати пір’я — решта частини будуть жовтіти, а рослина — хворіти.

Технологічні культури
Технологічними тут звуться культури, частіше звані сидеральними. Так уже склалося, що сидератами завжди звали запахиваемые зелені добрива. А» удобрювальна » функція цих культур-далеко не найважливіша. Більш важливими функціями є захист грунту в міжсезоння від дощів і вітрів, поліпшення структури грунту, нарощування біомаси для компосту і мульчі… На першому місці знаходиться, безумовно, розпушування грунту.

Віка. якби раптом на світі не було гречки, то віке не треба було б питати «світло моє, дзеркальце, скажи…» — вона була б безперечно кращою технологічною культурою.
Головне і неоціненне достоїнство вікі-створення дивовижної грунту. Вона не тільки рихлить і додає в грунт органіку. Фіксуючи вільний азот, вона збагачує грунт сполуками азоту, доступними рослинам. У тканинах вікі багато фосфору.
Коли віка цвіте, навколо неї рояться всілякі комахи-запилювачі. Вона дає затишний притулок земляним жукам (жужелицям) і павукам. Не потрібно, звичайно, переносити дбайливе ставлення до жужелиці на схожого на неї кравчика, здатного зістригти не один кущ полуниці «під котовського». Кравчик помітно лобастіше жужелиці і має стригучий апарат, що нагадує «клешні» снігоприбиральної машини. Боротьба з кравчиком, на щастя, нескладна: досить рано вранці чи пізно ввечері залити його нірку (зі свіжим викидом грунту) окропом.
Грядки, засіяні озимою вікою, можна пустити навесні під теплолюбні культури. Маючи на увазі аллелопатичность вікі (в тому числі «посмертну»), її потрібно за 3-4 тижні до посадки закрити в грунт і дати їй «перебродити». Грунт стане пухкої, структурної, багатою поживними речовинами. Тільки слід врахувати, що, встигаючи, віка «розстрілює» насіння на багато метрів навколо, а потім вони протягом декількох років сходять.
Схильної до вилягання віке потрібна якась «нянька», за чий поділ віка могла б триматися. Зазвичай для цього сіють її з вівсом (навесні) або житом (восени). Як вже говорилося, віка алелопатична, але вівсу і жита теж палець в рот не клади. Звичайно, віка росла б краще без цих сусідів, але потім полягла б і згнила. Втім, якщо озима віка закладається в грунт вже навесні, то потреби в підтримці немає.
Був випадок, коли до озимої вики, що залишилася без підтримки (жита під рукою не виявилося), підсіяли навесні ячмінь. Віка дозволила йому зійти, наздогнати її (вона відростає повільно), а потім задавила. На смерть. Чи не відняла світло-ячмінь вже був вище, не заморила голодом — «корми» в грунті їм обом вистачило б, а просто отруїла кореневими виділеннями. В ту пору я чув про алелопатії, але не думав, що це так серйозно. Тепер-то я розумію, що підтримують віку культури сіються з нею одночасно і встигають набрати потрібну силу, щоб їй протистояти. А ось юні рослини ячменю з вікою неУпоратися.
Був ще один конфуз. Одного разу я поступився перцям грядку з вікою вже в дні посадки перців, випустивши з уваги «йоржистість» вікі. Закладена в грунт віка не встигла очиститися, і перці до осені так і простояли даремно-навіть бадилля пристойною не наростили.
Шкода, що настільки цінна рослина так агресивно. Якщо врахувати, що віка, скошена в цвіту, гине, то скільки цікавих компаній з нею можна було б створити. Але, врешті-решт, віка даром свій хліб не їсть. Жодна рослина не може зрівнятися з нею в справі створення і захисту грунту довгим міжсезоння.

Гречка. прикро: у такого незвичайного рослини теж є серйозний недолік — гречка неймовірно теплолюбна. Навіть + 4 (плюс!) градусів їй вистачає, щоб якщо не сникнути, так скиснути. Це дуже заважає створенню компаній з гречкою (теж, втім, аллелопатичной). Тільки перечекаєш можливі весняні заморозки (а це аж до червня), як на носі вже вересень. І все ж…
Гречкою можна засіяти будь-яку утворилася влітку прогалину. Вона добре пригнічує бур’яни, збагачує грунт органічним матеріалом, переводить фосфор з недоступних іншим рослинам форм в доступну, приманює багатими нектаром квітами бджіл, журчалок і ос з усієї округи.
Зайва теплолюбність гречки цілком компенсується її»спритністю». Вона встигає досягти належних розмірів і добре розквітнути, навіть будучи посіяною після картоплі. А після часнику, гороху, салату — дати визріли насіння. Це дуже важливо, тому що без клопоту насіння гречки не добути.
Гречка-хороший сусід для капусти. Гречаний килим навколо капусти маскує її, збиваючи з пантелику метеликів, совок і моль, і капуста стає смачніше і чистіше.

Овес . Нешкідлива на вигляд культура. Але якщо посіяти овес по колишньому малиннику, то можна позбутися від неминучої порослі малини.
Овес дуже хороший в якості технологічної культури. Посіяний в кінці літа, він встигне наростити досить багату біомасу, розпушить грунт і вкриє її на зиму. До весни залишки вівса промиються, позбудуться шкідливих виділень, і грядка, збагачена і розпушена, буде готова
Прийняти будь-яку культуру без перекопування.
Мав місце цікавий випадок. Сусідка, схильна придивлятися до землі, посіяла одного разу після збирання картоплі овес для випасу гусей. А восени, вирвавши пучок вівса, здивувалася: «це моя земля?»такою грудкуватою, красивою, коричневою, напханою дощовими хробаками, невпізнанною була грунт в грудці.
Овес хороший в якості «першопрохідця». Якщо його посіяти першим по цілині або поклади, то грунт очиститься від гусениць хруща і ін.

Пшениця. пшениця алелопатична, але не так помітно, як жито. Вона нічого не може зробити з шкідливими для неї маком, в’юнком, бодяком (жито впоралася б з ними «однієї лівої»). Допомагає пшениці рости ромашка (в дуже малих кількостях). Шкідливі близько зростаючі тюльпани і сорго.
Пшеничну солому часто використовують в якості мульчі. Чиста, світла, вона незрівнянна на полуниці.
До речі, англійська назва полуниці strawberry-це просто «солом’яна ягода». Так «зрослася» полуниця з соломою!
Треба, про всяк випадок, уникати забивання соломи (навіть колишньої мульчі) в грунт. Краще нехай вона з рік погниє в купі, шкідливі виділення припиняться — ось тоді будь ласка. Встановлено, наприклад, що якщо з перегниває в грунті соломою стикаються коріння салату-рослина всихає. Така солома зменшує приблизно наполовину схожість насіння (і урожай) кукурудзи.

Жито. ось ще одна культура, готова «поговорити з дзеркальцем». Але і вона не без дефекту: має високу аллелопатической активністю. У мене на очах вона буквально прала з лиця землі сходи буряка, салату, шпинату, вівсяного кореня, моркви. Бувало, я дивувався чистоті житніх полів. А треба було, виходить, дивуватися бур’яну, що вижив на цьому полі.
Втім, нещодавно друзі вразили мене незвичайною (і несподіваною) картинкою. Як це прийнято на україні, у них картопляну ділянку обрамляли смужки буряка. Прибравши картоплю, вони засіяли ділянку житом. Вона встигла до кінця осені вимахати мало не до колін — смарагд, та й годі. Але-майже метрової ширини смужки жита у буряка виглядали, як политі раундапом-малорослі, пожухлі. Зріла буряк зробила з житом те ж, що відросла навесні жито — з юним буряком. Воістину «взаємне страждання»!
Є у жита одне цінне (якщо не безцінне) якість: вона вбиває недосяжну кореневу нематоду. Досить посіяти жито з осені і навесні закрити в грунт-нематода зникне.
Якщо жито залишена на зерно, то дуже корисно мати в цій грядці невелика кількість ромашки — колос буде повніше.
Мала кількість жита позбавить полуницю від чорної гнилі, а цибуля — від деяких грибкових захворювань. Житнє борошно допомагає боротися з капустяними шкідниками: присипка капусти борошном зневоднює гусениць.
Нарешті, треба нагадати про основну, покривної функції жита. Разом з вікою і без неї вона вкриває і пов’язує грунт у важкий осінньо-зимовий період. Якщо немає потреби в насінні або зерні жита, навесні можна закрити її в грунт або видалити (разом з корінням, про всяк випадок) в компостну купу. У купі ця азотиста добавка більш доречна, ніж в грунті (зважаючи на «посмертної» алелопатичности).
За допомогою жита можна очистити ділянку, засмічену пирієм. Досить виростити на ній жито два сезони поспіль.

Чумиза. чумиза ( італійське просо) — моя випадкова знахідка. У перший раз була посіяна з чистого цікавості і-припала до двору. Вона пронизує потужними кореневими «кулями» весь орний шар. За один рік грунт стає невпізнанною-зернистою, рясно удобреної корінням.
Незвичайно урожайна культура. Колосся можуть досягати розмірів» качалки » рогозу (очерету). Зерно-відмінний корм для курчат. Відомо, що квочки привчають курчат до різної їжі поступово — на дощових черв’яків, наприклад, «звертають увагу» лише на другому тижні. Так ось, чумизу вони включають в раціон курчат з першого дня.
Саме, однак, цінна якість чумизи-надзвичайна сороочищающая здатність. У сусідстві з нею виживає тільки її найближчий родич — мишей. Всі інші бур’яни придушуються-навіть берізка, що не боїться ні бога, ні чорта.
Один дефект у чумизи-вона теплолюбна. Їй доводиться віддавати грядку на весь літній час. Втім, не дарма. Будує грунт, знищує бур’яни, дає солому для мульчі і просо для курчат — чимало…

Квіти

Тут розглядаються лише деякі, найбільш популярні квіти.

Чорнобривці. чорнобривці (тагетес) якраз такі: вся суєта навколо них — це кинути насіння в потрібну годину і в потрібному місці, а потім вчасно викинути в компостну купу або закрити в грунт. А ось в компаніях вони не такі прості.
З одного боку, чорнобривці-чудовий засіб боротьби з кореневою нематодою. Їх коріння притягують нематоду, а розмножуватися в їх середовищі вона не може. Тупик! причому дієві не тільки коріння, але і самі рослини, закладені в грунт. Чорнобривці охороняють від шкідників квасолю, капусту, помідори, троянди. Не подобаються колорадському жуку, попелиць.
З іншого боку, вони досить алелопатичні, зокрема, пригнічують ріст квасолі і капусти, яких оберігають від шкідників. Прямо як у відомому віршику » я свою сестричку ліду нікому не дам в образу…»»

Календула. календула-дуже широко поширений у нас квітка. І він того заслуговує. Рясно (якщо регулярно зрізати) і довго, до серйозних морозів цвіте, веселячи очей і нам, і корисним комахою.
На жаль, календула вразлива для попелиці. Ну так нехай послужить пасткою, а уражені попелицями гілки — азотистої добавкою для компостної купи.
Календула легко, крім волі городника, насівається. Цього їй дозволяти не треба: вона трохи алелопатична. Пригнічує, наприклад, кукурудзу, кавуни, дині. В цілому ж календула корисна в деяких компаніях, тому що її їдкий запах ускладнює шкідників пошук своїх «годувальників». Вона дає рясну біомасу.

Космос (космея). У кожній рослині хочеться знайти щось хороше, але в космосі і шукати не треба. Просто бездоганна за всіма параметрами рослина. Красиве, витончене, нешкідливе, з рясною, але розрідженої, перистої листям і милими невигадливими квітами. Космос схильний до самосіву — і слава богу. Нехай росте, де йому заманеться. Він привабливий для бджіл та інших корисних комах, які знаходять нектар в квітах і дах в гілках.
Тендітні гілки можуть ламатися під власною вагою — теж добре: можна увіткнути гілку у вологий грунт і через тиждень виросте нова рослина.
Космос можна посіяти в будь — який час в будь-якому відповідному місці-для живої мульчі, для притінення спраглих тіні рослин, для букета. Це теж така квітка, що чим більше зрізаєш, тим більше наростає. Корисно прищипнути молодий саджанець-тоді космос сильніше гілкується.
Парадоксально звучить , але-засмітите город космосом, і він стане жвавіше у всіх сенсах цього ємного слова.

Льон. льон, звичайно, культура технічна, але в городі льон — це квіти, і тому він саме тут описується.
Льон згадувався при перерахуванні рослин, що допомагають картоплі в боротьбі з колорадським жуком. Жуку не подобається виділяється листямТаннін і запах лляної олії в дозріваючих насінні. Хороший льон і в компанії з морквою.
Однак захоплюватися льоном не варто. Конфузити колорадського жука-свята справа, але сіяти льон де попало не треба — він алелопатичний.
Є льон декоративний, краснолепестковый. У нього більші квіти, цвіте він до самих заморозків, але відомості, що характеризують його поведінку в компаніях, не зустрічалися.

Настурція. настурцію любить попелиця. Пряма підказка: треба сіяти настурцію поруч з культурами, що зазнають шкоди від попелиці, зманювати тлю в цю пастку, а потім батоги, заражені попелиць, видаляти в компостну купу.
Якщо ж настурція потрібна сама по собі, можна обприскати її мильним розчином.
Зате інші шкідники, наприклад, капустяна білокрилка, не люблять запаху настурції. Настурція захищає також квасолю, огірки, гарбуз. За нектаром квітів настурції полюють багато корисних комах.

Соняшник. соняшник описується тут з тієї ж причини, що і льон. У городі він — не технічна культура, вирощується переважно для забави.
Так ось про забаву. Лушпиння насіння соняшнику отруйна, пригнічує ріст будь-якої рослини, і не треба нею смітити в городі. Втім, і сам соняшник — не подарунок сусідам.

Квасоля, гарбуз, огірки, кукурудза, соя — ось і всі культури, яким в компанії з соняшником добре. Особливо погано з ним помідорів і картоплі. Причому пригнічує він сусідів не тільки тим, що аллелопатичен. Він створює густу тінь. Крім того, славиться ненажерою навіть серед рослин — міцних їдців і буквально об’їдає сусідів.
І, тим не менш, садити соняшник в городі треба, і не тільки на догоду традиції. Привабливістю для бджіл він може перевершити навіть гречку. Але місце для нього необхідно вибирати досить ретельно, пам’ятаючи і про аллелопатичности, і про обжерливість соняшнику. А для розрідження відкидається їм тіні — обламувати нижні 6-7 листків.

Ціннії. майорці так само просто вирощуються, як чорнобривці, хіба лише зрізати їх потрібно частіше — до користі для них і для букета. Кущ при регулярній зрізку сильно гілкується і потужно цвіте. А зрізані квіти довго зберігають свіжість.
Ціннії приваблюють всіляких корисних комах. Їх весела розмальовка мила і городнику.
Сіяти майорці можна де завгодно і краси заради, і для» скликання » корисних комах, і для притінення рослин, які потребують захисту від сонця. Вони абсолютно нешкідливі, не алелопатичні. Зацвітають досить швидко, встигають дати квіти, навіть якщо їх посіяти після збирання картоплі.
Між іншим, ціннії-відмінна покривна культура. Рослина міцна, від морозів не скукожівается, як гречка і навіть овес, всю зиму стоїть з листям і добре затримує сніг взимку і талу воду навесні.

Хризантеми. хризантеми вимагають деякої метушні. І їх не можна ростити на овочевих грядках: дощ змиває з їх листя отруйні сполуки, що пригнічують сходи і зростання інших рослин. Більше того, вони навіть «самим собі противні»: погано ростуть на місці, де росли раніше.

Стаття взята з сайту: http://derevnyaonline.ru/community/264/3052, за матеріалами книги б. В. Бублика» меланжевий город», автор elsa27

Одним із секретів успішного садівництва-городництва є алелопатія — сумісність овочевих культур. Іншими словами, це знання про те, як рослини «дружать один з одним». Такий підхід допоможе не тільки домогтися високої врожайності і здоров’я культур, але також зберегти природну родючість грунту, що є невід’ємною умовою будь-якого виду землеробства.

    Показати все

    особливості взаємодії рослин

    Коли дачник становить план посадок на своїй ділянці, йому потрібно знати, що росло на ньому в попередні сезони. Це дуже важливо, так як при вирощуванні монокультур відбувається однобоке виснаження грунту, а значить, не всі рослини зможуть вижити і дати хороший урожай.

    Культури розрізняються за часом дозрівання плодів. Це дозволяє раціонально розподілити посадки і зробити так, щоб земля не простоювала. Обов’язково враховуються розміри рослин, їх потреба в освітленості і вологості грунту, стійкість до шкідників, вимогливість до родючості. В останньому випадку є сильні споживачі поживних речовин, а є слабші, що є одним з факторів, що впливають на сумісність овочів на грядці.

    Всі перераховані вище критерії закладають основу для природного землеробства під назвою «змішані посадки».

    Сумісність перцю і капусти на городі. Рослини захисники.сумісність рослин

    Посадка овочевих культур-після яких попередників можна чекати хорошого врожаю?

    що таке змішані посадки?

    Це метод органічного землеробства, заснований на багаторічному досвіді відомих садівників-городників, уважно спостерігають за природними природними процесами в рослинному світі і втілюють їх у себе на ділянках. Саме такий підхід-спостереження і застосування – дозволив точно визначити сумісність рослин на городі.

    Сумісність перцю і капусти на городі. Рослини захисники.сумісність рослин

    Суть даного методу полягає у висадці на одній земельній ділянці різних овочевих культур таким чином, щоб вони благотворно впливали один на одного, створюючи хороший мікроклімат, що забезпечує багатий урожай і природний захист від шкідників.

    Сумісність перцю і капусти на городі. Рослини захисники.сумісність рослин

    переваги методу

    Люди, які вже не перший рік садять овочеві культури за змішаним принципом, відзначають наступні позитивні сторони такого підходу:

    • в рази підвищилася врожайність-15-20 кілограм з 1 м 2 ;
    • відпала необхідність грунтовно виполювати бур’яни;
    • скоротився час, витрачений на проведення городніх робіт;
    • овочі на грядці практично перестали хворіти, їх зовнішній вигляд став більш здоровим;
    • з’явилася можливість отримання свіжих овочів до перших заморозків;
    • покращилися смакові і ароматичні якості продуктів;
    • змішані посадки привертають більше бджіл-запилювачів;
    • скоротилася потреба рослин в поливі;
    • стала більш раціонально використовуватися наявна площа землі;
    • припинилося виснаження грунту з подальшою перспективою її оздоровлення;
    • зникла потреба в сівозміні.

    Сумісність перцю і капусти на городі. Рослини захисники.сумісність рослин

    При створенні правильних змішаних посадок в городі утворюється окреме» царство», в якому є свої закони, які не потребують зайвого втручання людини. Овочі та інші рослини, наземні і підземні комахи та інші представники фауни співіснують в гармонії, зберігаючи природний баланс, як і в дикій природі. Зрозуміло, людина не відсторонюється цілком від роботи, але його фізична праця в городі зводиться до мінімуму.

    Сумісність перцю і капусти на городі. Рослини захисники.сумісність рослин

    основні правила змішаних посадок

    Кілька простих правил допоможуть отримати хороший урожай без використання хімічних добрив:

    • оптимальною шириною грядки вважається 1 метр.
    • по центру грядки висаджується основна культура, з боків – супроводжує.
    • в якості основних вибирають повільно дозрівають види, які до моменту плодоношення сильно розростаються, наприклад, помідори.
    • супроводжуючими є низькорослі рослини з мочковатой кореневою системою, що утримують в землі вологу і швидко дозрівають, наприклад, зелень. До того моменту, як основна культура почне дозрівати, дружні навколо неї вже будуть зібрані і звільнять місце.

    Сумісність перцю і капусти на городі. Рослини захисники.сумісність рослин

    Для правильного поєднань рослин в городі можна скористатися таблицею сумісності овочів при посадці.

    сумісність овочевих культур один з одним

    Таблиця сумісності рослин наочно показує, що з чим можна садити і як рослини впливають один на одного.

    назва культури дружні сусіди корисні властивості недружні сусіди кавун квасоля, картопля, осот, лобода, овес базилік солодкий перець, горох, всі види капусти, томати, баклажани, спаржа відлякує мурах, тлю та інших шкідників; захищає томати і кукурудзу від рогатого хробака, боби – від бобової зернівки огірок, рута баклажан перець, квасоля кущова, цибуля ріпчаста, шпинат, салат, горох, чебрець, базилік фенхель, огірок, гарбуз боби овочеві всі види капусти, горох, морква, редис, ревінь, огірок, буряк, кукурудза, картопля, гарбуз, шавлія, кабачки, полуниця, гірчиця, салат, розмарин бобові здатні збагачувати грунт азотом; відлякують колорадського жука, позбавляють від дротяники фенхель, горох, цибуля, часник, чорнобривці горох базилік, кольрабі, салат, гірчиця, баклажан, пекінська, бобові, морква, ріпа, огірок, редис, редька, петрушка, кабачок, гарбуз, кавун, кукурудза покращує смак кавунів і їх зростання; збагачує азотом грунт ісоп, полин, ревінь, боби, ревінь, томат, цибуля, часник, квасоля гірчиця всі види капусти, редька, бобові, горох, буряк, шпинат буряк, ріпак, ріпа диня кукурудза, редька, редис, квасоля картопля, огірки кабачок цибуля, кукурудза, буряк, бобові, кущова квасоля, м’ята, редис, настурція картопля, гарбуз капуста білокачанна редис, буряк,Картопля, салат, огірок, селера, боби, шпинат, цибуля, фенхель, кріп, квасоля, м’ята, шавлія, коріандр, розмарин, чебрець, базилік, чебрець, майоран стимулює зростання селери морква, томат, виноград, ріпа, часник, петрушка, пижмо, цвітна капуста брокколі петрушка, квасоля, картопля, цибуля, буряк, салат, морква, шавлія, селера, кріп, розмарин, материнка, настурція, м’ята, ромашка томат, ріпа, полуниця, цвітна капуста капуста брюссельська картопля, квасоля, гірчиця, шавлія, м’ята, селера, ісоп, салат-латук, кріп полуниця, томати кольрабі огірок, салат, редис, цибуля, буряк, шпинат, горох, м’ята, кріп, картопля, фенхель, базилік, гірчиця, перець, ромашка, шавлія томат, квасоля, полуниця, хрін, часник капуста листова картопля, м’ята, шавлія пижмо капуста пекінська горох, квасоля, шпинат, салат, морква, м’ята, гірчиця, шавлія полуниця, томат капуста кольорова салат, огірок, селера, картопля, квасоля, гірчиця, ісоп, м’ята, настурція, чебрець, шавлія, виноград томат, полуниця, білокачанна капуста, буряк, брокколі картопля цибуля, капуста білокачанна, кукурудза, хрін, часник, квасоля, редис, баклажан, редька, календула, бобові, шпинат, салат, хрін, настурція, чорнобривці, чебрець, коріандр, буряк, кавун, амарант фенхель, гарбуз, лобода, томат, огірок, диня, селера, соняшник, кабачки, ревінь крес-салат редис, редька, ріпа, цибуля, настурція, шпинат, томат, виноград покращує смак редису огірки кукурудза картопля, салат, боби, квасоля, кабачок, гарбуз, огірок, горох, кавун, артишок, диня, томат, соя, базилік, виноград, соняшник, салат-латук дає хорошу тінь для кавунів, динь, гарбузів огірків і покращує їх ріст і смак фенхель, цибуля, буряк, селера цибуля ріпчаста морква, огірок, буряк, томат, капуста, цикорій, полуниця, шпинат, крес-салат, ромашка, кабачок, кавун, диня, фенхель, чабер, майоран, перець, картопля, кріп, петрушка, бораго відлякує шкідників від моркви; покращує ріст помідорів шавлія, боби, квасоля, редис, редька, горох, ріпа, спаржа цибулю-порей селера, петрушка, морква, капуста, салат, буряк, бораго, квасоля, полуниця відлякує попелиць і гусениць капустяної совки боби, брокколі, горох морква, огірок, цибуля, редиска, горох, буряк, шавлія, петрушка, редька, шпинат, салат, горох, розмарин, шавлія, тютюн, томат, часник, цибулю, майоран, полуниця відлякує цибульну муху буряк, аніс, петрушка, кріп, кріп, селера огірок кукурудза, пізня білокачанна капуста, морква, цибуля, часник, квасолю, кріп, фенхель, горох, салат, редька, кольрабі, шпинат, буряк, редис, селера, ромашка, баклажани, бобові, кінза, арахіс томат, майоран, картопля, крес-салат, диня, баклажан, базилік, ревінь, шавлія, перець помідор, базилік, любисток, шпинат, герань, петунія, майоран, моркву, цибулю, баклажан, томат, чебрець, коріандр сприяє зростанню базиліка кольрабі, гарбуз, квасоля, огірок, кріп петрушка цибуля, виноград, полуниця, шпинат, чебрець, спаржа, салат, кріп, горох, кабачки, редис, редька покращує смак помідорів; оздоровлює виноградники; відлякує слимаків серед посадок полуниці морква, селера, любисток, кінза, капуста білокачанна ревінь селера, капуста, салат, квасоля, горох, шпинат картопля, ріпа, редька, цибуля, морква, редис, редька, горох редис томат, квасоля, шпинат, морква, капуста, селера, салат, боби, кабачок, гарбуз, горох, цибуля, петрушка, огірок, картопля, крес-салат, часник, виноград, полуниця, конюшина, буряк, диня, ріпа стимулює зростання винограду фенхель, ревінь, ісоп, редька огірок, диня, томат, морква, шпинат, боби, фенхель, буряк, капуста, пастернак, квасоля, виноград, крес-салат, петрушка, полуниця захищає огірки від листоїда і павутинного кліща і покращує їх смак; сприятливо впливає на грунт иссоп, буряк, цибуля ріпчаста, ревінь, селера ріпа редис, горох, крес-салат, шпинат, квасоля томат, ревінь, гірчиця, цибуля, гулявник, спориш салат бобові, петрушка, буряк, горох, картопля, полуниця, кукурудза, цибуля, перець, редис, ріпа, гарбуз, квасоля, селера, шпинат, баклажани покращує ріст і смак помідорів; захищає культури від земляної блішки морква, буряк буряк цибуля, редис, огірок, морква, часник, капуста, кабачки, боби, томат, фенхель, квасоля, горох, салат, картопля стимулює зростання винограду шніт-цибуля, селера, кукурудза, кріп, гірчиця селера капуста, огірок, шпинат, цибуля, боби, томат, квасоля захищає культури від земляних блішок; відлякує метеликів-білянок від капусти кукурудза, картопля, морква, редька, буряк, петрушка спаржа базилік, петрушка, томат, картопля, капуста, салат шпинат, квасоля, цибуля ріпчаста томат базилік, редис, петрушка, цибуля, часник, салат, боби, морква, осот, кукурудза, шпинат, шавлія, спаржа, квасоля, білокачанна рання, буряк, селера, редька, меліса, чорнобривці, кропива дводомна, перець, чебрець, м’ята лобода, ріпа, картопля, кріп, горох, фенхель, гарбуз, кольрабі, огірок гарбуз кукурудза, м’ята, горох, квасоля, редис картопля, перець, гарбуз, томат, кабачок кріп брокколі, капуста, огірок, шпинат, цибуля, салат підвищує врожайність огірків і капусти; відлякує попелиць і гусениць морква, томат, буряк, базилік, картопля, квасоля квасоля кущова капуста, картопля, огірок, редис, салат, ріпа, селера, томат, чабер, шпинат, баклажан, виноград, гарбуз, полуниця, буряк, кукурудза, кабачок, бораго підсилює смак редису і картоплі, захист від шкідників часник, цибуля, горох, капуста кольрабі, кріп, перець, спаржа фенхель капуста білокачанна, кольрабі, огірок, цибуля, редька, буряк баклажан, кмин, редис, боби, морква, томат, картопля, коріандр, перець, шпинат, кукурудза хрін картопля захищає від картопляного клопа кольрабі, редька, редис часник петрушка, томат, буряк, морква, салат, огірок, редис, полуниця, картопля боби, квасоля, капуста, горох шпинат сумісний практично з усіма культурами прискорює ріст цибулі, створює сприятливий мікроклімат спаржа, фенхель, кабачок

    Сумісність перцю і капусти на городі. Рослини захисники.сумісність рослин

    посадка полуниці

    Щоб отримати хороший урожай цієї смачної і ніжної культури, потрібно правильно підібрати сусідство овочів на грядках з нею. Найкращими сусідами для полуниці є петрушка, яка відлякує слимаків, а також цибулю-порей – він захищає від сірої гнилі.

    Сумісність перцю і капусти на городі. Рослини захисники.сумісність рослин

    Календула і чорнобривці допомагають впоратися з нематодом. Восени ці квіти можна подрібнити і промульчувати ними міжряддя. Іриси бережуть кущі полуниці від заморозків. Шавлія покращує смакові якості.

    Сусідство з морквою підвищує врожайність обох культур. Цибуля і часник відлякують шкідливих комах. Позитивно впливають на зростання полуниці шпинат, салат, квасоля, буряк, редька і редис.

    Поганих сусідів на грядці серед овочів у полуниці немає, хоча неоднозначним залишається думка стосовно сусідства з нею різних видів капусти. Вважається, що культура не любить близького розташування беріз, зате їй добре біля ялин і сосен, чию хвою можна використовувати в якості мульчі.

    Сумісність перцю і капусти на городі. Рослини захисники.сумісність рослин

    вимоги овочевих культур в поживних речовинах

    Різні культури споживають різну кількість поживних речовин, в основному, — азоту – що дуже сильно впливає на сумісність рослин на грядці. за цим принципом їх можна класифікувати:

    • сильні споживачі: капуста-білокачанна, кольорова, брюссельська, брокколі, червона, пекінська; гарбуз, огірки, кабачки, селера.
    • середні споживачі: редька, картопля, баклажани, буряк, морква, шпинат, цикорій, качанний салат, цибуля, фенхель.
    • слабкі споживачі: редис, боби, горох, спеції, зелень.

    Сумісність перцю і капусти на городі. Рослини захисники.сумісність рослин

    Користь трав

    Сумісність овочів на городі передбачає наявність різних пряних трав, які виділяють ароматичні летючі речовини, що залучають корисних комах і птахів.

    До них відносять: шавлія, майоран, м’ята, базилік, кріп, листова гірчиця і багато інших. Їх ще називають рослинами-супутниками.

    Сумісність перцю і капусти на городі. Рослини захисники.сумісність рослин

    Трави помітно покращують смакові якості овочевих культур, особливо материнка і майоран. Якщо посадити поруч з капустою і помідорами м’яту, то їх смак стане значно краще. Петрушка добре впливає на помідори і цибулю. Шавлія — на капусту, моркву і полуницю.

    Чудовим властивістю коріандру є розм’якшення землі. Поруч з ним можна садити овочі без скопування грядки. Ісоп підвищує врожайність винограду. Сусідство любистку на грядках корисно всім культурами, так як це підвищує їх опірність до хвороб. Кульбаба виділяє етилен, завдяки якому прискорюється дозрівання врожаю.

    Трава під назвою бораго позитивно впливає на ріст полуниці, гороху, квасолі, капусти та цибулі. А чебрець ідеально підходить для баклажанів, картоплі і томатів. Рослиною рута можна засадити садову ділянку.

    По периметру городу досвідчені садівники рекомендують садити кропиву, валеріану, ромашку або деревій, які захищають посадки овочів відВорогів і підвищують їх захисні функції. Деякі з них здатні посилювати аромати один одного. Наприклад, м’ята і деревій поруч з кропивою стають більш пахучими.

    Сумісність перцю і капусти на городі. Рослини захисники.сумісність рослин

    як бути з бур’янами?

    Японський фермер масанобу фукуока на практиці довів, що бур’яни необхідні для родючості грунту і балансу екосистеми. він заклав 4 принципи органічного землеробства:

    1. 1. Відмова від розпушування. Розпушування грунту відбувається природним чином за допомогою коренів рослин, земляних черв’яків і інших мікроорганізмів.
    2. 2. Відмова від добрив і компостів. Земля в стані спокою самостійно повертає свою родючість.
    3. 3. Відмова від знищення бур’янів за допомогою гербіцидів і орання. Краще бур’яни скошувати або мульчувати подрібненою соломою.
    4. 4. Відмова від хімічних впливів. У природній екосистемі культури стають сильними і легше переносять хвороби і шкідників.

    Сумісність перцю і капусти на городі. Рослини захисники.сумісність рослин

    Таким чином, бур’яни є бажаними сусідами на овочевих грядках, які підтримують внутрішній баланс створеного мікросвіту.

    Таблиця сумісності при посадці овочів допоможе починаючому садівникові-городнику правильно розмістити на грядці культури, створюючи для них сприятливий мікроклімат. Але не можна забувати і про те, що у кожного овоча є свій відповідний час для посіву: тут першим помічником виступить спеціальний місячний календар. Використовуючи таким чином власні навички та навички досвідчених городників, можна створити на землі власний райський куточок.

За багато століть вирощування овочів люди помітили, що деякі овочі добре ростуть разом, а деякі, навпаки, заважають зростанню один одного. Овочі, зелень і квіти допомагають один одному в зростанні шляхом поліпшення грунту або відлякування шкідників один від одного. Розумна посадка забезпечить вас великим урожаєм.

Вибір сусідів по грядці.

Вибір сусідів по грядці – це справжнє мистецтво планування городу. Кожен овоч висаджується на грядці не один, а в сусідстві з іншим рослиною-компаньйоном. Подібна тактика допомагає мінімізувати шкідливий вплив комах і хвороб.

Правила сусідства по грядці. Вибираючи сусідів по грядці, зверніть увагу на сімейства овочів. Овочі з сімейства капустяних, наприклад, добре висаджувати поруч з буряком і зеленими листовими культурами. Деякі трави допоможуть відлякати шкідників від капусти. Посаджена на одній грядці з капустою, м’ята поліпшить її смак.

Овочі можуть відчувати не тільки симпатію, але і антипатію один до одного: деякі овочі затримують зростання і зменшують врожайність один одного. Простенька табличка, представлена нижче, допоможе вам підібрати вдале сусідство.

Які овочі добре ростуть на одній грядці?

Пропоную вам коротеньку таблицю сумісності овочів. Більш детальна інформація-далі в статті.

овочі вдале сусідство невдале сусідство спаржа томати немає квасоля кукурудза, селера, чабер садовий, огірки, редис, полуниця цибуля і часник буряк капуста, брокколі, салат, цибуля, часник квасоля капуста білокачанна, брокколі, брюссельська буряк, мангольд, картопля, селера, кріп, салат, цибуля, шпинат квасоля морква бобові, томати немає селера квасоля, помідори, капуста немає кукурудза огірки, кавуни, гарбуз, горох, квасоля, гарбуз помідори огірки квасоля, кукурудза, горох, капуста немає баклажан квасоля, перець немає диня кукурудза, гарбуз, редис, кабачок немає цибуля буряк, морква, мангольд, салат, перець бобові горох квасоля, огірки, ріпа, морква, кукурудза, редис. цибуля, часник картопля квасоля, кукурудза, горох томати кабачок кукурудза, дині, гарбуза немає томати морква, селера, огірки, цибуля, перець кукурудза, кольрабі, картопля

Інші корисні сусіди для овочів

Крім сусідства однієї овочевої культури з іншого, добре розглянути і інші можливі сусідства – овочі і квіти, овочі і трави. Подібні комбінації на грядках не тільки красиві, але і корисні.

Квіти в сусідстві з овочами.

Хороша порада: посадіть на грядці з помідорами кілька чорнобривців, вони відлякують шкідників. Чорнобривцями можна і зовсім прикрасити весь город по периметру-це допоможе тримати шкідників на відстані.

Деякі квіти діють як пастки для шкідників, приманюючи комах до себе. Настурції, наприклад, дуже улюблена попелиць. Ці шкідники віддадуть перевагу поласувати настурцією, і не звернуть увагу на поруч зростаючі овочі.

Овочі та трави.

Посаджені поруч трави, додадуть вашим овочам більш вишуканий смак. Вони також відлякують шкідливих комах. Розмарин відлякує жуків, які нападають на квасолю. Чебрець відлякує капустяних шкідників. Лук і часник відлякують попелиць. Материнка, як і чорнобривці, — це хороший універсальний бар’єр проти більшості комах-шкідників.

Вирішуючи, які овочі посадити поруч на грядці, потрібно керуватися не тільки науковими даними, але і здоровим глуздом. Салат-латук, редис та інші швидко зростаючі рослини можна посадити між динями або гарбузами. Салат і редис дозріють раніше, ніж розростеться гарбуз. Люблячі тінь зелені листові овочі, такі як шпинат і мангольд, вирощують в тіні кукурудзи. Соняшники також добре ростуть в сусідстві з кукурудзою, так як їх коріння займають різні рівні в грунті і не конкурують за воду і поживні речовини.

Ну що ж, перейдемо від приватного до цілого, і розглянемо вдалих і невдалих сусідів для кожного овоча.

Сумісність рослин.

Сумісність перцю і капусти на городі. Рослини захисники.сумісність рослинсусіди для моркви.

З чим поруч можна садити моркву? оптимальне сусідство для моркви складуть:

  • квасоля;
  • шавлія;
  • редис;
  • салат;
  • розмарин;
  • горох;
  • помідори.

А ось негативне сусідство для моркви:

  • кріп;
  • петрушка.

Сумісність перцю і капусти на городі. Рослини захисники.сумісність рослиноптимальні умови для перцю.

  • базиліком;
  • коріандром;
  • цибулею;
  • шпинатом;
  • помідорами.

Не садіть перець поблизу квасолі.

Сумісність перцю і капусти на городі. Рослини захисники.сумісність рослинкартопля і його сусіди.

З чим поруч можна садити картоплю? картопля принесе хороший урожай, якщо посадити його поруч з:

  • квасолею;
  • брокколі;
  • капустою;
  • кукурудзою;
  • баклажанами;
  • часником;
  • латуком;
  • цибулею;
  • горохом;
  • редискою.

Не можна садити картоплю, якщо поруч ростуть:

  • огірки;
  • дині;
  • кабачки;
  • соняшники;
  • помідори;
  • ріпа.

Сумісність перцю і капусти на городі. Рослини захисники.сумісність рослинсусіди помідорів.

  • спаржею;
  • базиліком;
  • квасолею;
  • огірками;
  • морквою;
  • селерою;
  • кропом;
  • салатом;
  • динями;
  • цибулею;
  • петрушкою;
  • перцем;
  • редискою;
  • шпинатом;
  • чебрецем;

Не розташовуйте поруч грядки помідор і будь-яких видів капусти, картоплі та кукурудзи.

Сумісність перцю і капусти на городі. Рослини захисники.сумісність рослинсусіди для спаржі.

З чим поруч можна садити спаржу? відмінне сусідство для спаржі складуть:

  • базилік;
  • буряк;
  • салат;
  • петрушка;
  • шпинат;
  • помідори.

З чим не можна садити спаржу?

На щастя, немає таких рослин, які негативно впливають на зростання спаржі.

Сумісність перцю і капусти на городі. Рослини захисники.сумісність рослинсусіди для квасолі.

З чим поруч можна садити квасолю? оптимальне сусідство для квасолі:

  • брокколі;
  • капуста;
  • морква;
  • селера;
  • цвітна капуста;
  • огірки;
  • баклажани;
  • горох;
  • картопля;
  • редис;
  • кабачок;
  • полуниця;
  • помідори.

Небажане сусідство для квасолі:

  • часник;
  • соняшники;
  • перець.

Сумісність перцю і капусти на городі. Рослини захисники.сумісність рослинсусіди по грядці для буряка.

З чим поруч можна садити буряк? буряк дасть більший урожай поруч з:

  • брокколі;
  • спаржею;
  • цвітною капустою;
  • салатом;
  • цибулею.

Небажані сусіди по грядці для буряка:

  • гірчиця;
  • квасоля.

Сумісність перцю і капусти на городі. Рослини захисники.сумісність рослинброкколі і сусіди по грядці.

З чим поруч посадити брокколі? оптимальне сусідство для брокколі:

  • квасоля;
  • буряк;
  • селера;
  • огірки;
  • картопля;
  • шавлія.

Небажані сусіди для брокколі:

  • капуста;
  • цвітна капуста;
  • салат;
  • стручкова квасоля;
  • помідори.

Сумісність перцю і капусти на городі. Рослини захисники.сумісність рослинсусіди по грядці для брюссельської капусти.

З чим поруч найкраще садити брюссельську капусту? кращі сусіди:

  • кріп;
  • салат;
  • редис;
  • шавлія;
  • шпинат;
  • ріпа.

У брюссельської капусти один небажаний сусід-помідори.

Сумісність перцю і капусти на городі. Рослини захисники.сумісність рослинсусіди для капусти.

З чим поруч можна садити капусту?

  • квасоля;
  • селера;
  • огірки;
  • кріп;
  • салат;
  • картопля;
  • шавлія;
  • шпинат;
  • чебрець.

Небажані сусіди по грядці для капусти:

  • брокколі;
  • цвітна капуста;
  • полуниця;
  • помідори.

Сумісність перцю і капусти на городі. Рослини захисники.сумісність рослинцвітна капуста і її сусіди.

  • квасоля;
  • буряк;
  • селера;
  • огірки;
  • шавлія;
  • чебрець.

Погані сусіди для цвітної капусти:

  • брокколі;
  • капуста;
  • полуниця;
  • помідори.

Сумісність перцю і капусти на городі. Рослини захисники.сумісність рослинкомпаньйони селери.

Селера не має небажаних сусідів. А ось вирощувати його краще поруч з:

  • квасолею;
  • брокколі;
  • капустою;
  • цвітною капустою;
  • цибулею-пореєм;
  • шпинатом;
  • помідорами.

Сумісність перцю і капусти на городі. Рослини захисники.сумісність рослинякі грядки робити поруч з огірками?

  • квасолею;
  • брокколі;
  • кукурудзою;
  • капустою;
  • цвітною капустою;
  • соняшниками;
  • горохом;
  • салатом;
  • редискою.

Не можна висаджувати огірки поруч з травами, динями і картоплею.

Сумісність перцю і капусти на городі. Рослини захисники.сумісність рослинкукурудза та її сусідство.

  • квасоля;
  • огірки;
  • салат;
  • дині;
  • горох;
  • картопля;
  • кабачки;
  • соняшники.

А ось поруч з помідорними грядками садити кукурудзу не можна!

Сумісність перцю і капусти на городі. Рослини захисники.сумісність рослинрекомендації для баклажанів.

Баклажани не мають небажаних сусідів по городу, а ось відмінно вони себе почувають поруч з:

  • базиліком;
  • квасолею;
  • салатом;
  • горохом;
  • картоплею;
  • шпинатом.

Сумісність перцю і капусти на городі. Рослини захисники.сумісність рослинлатук.

Оптимальні компаньйони по грядці для латуку:

  • спаржа;
  • буряк;
  • капуста;
  • брюссельська капуста;
  • морква;
  • огірки;
  • горох;
  • баклажани;
  • картопля;
  • редис;
  • шпинат;
  • полуниця;
  • соняшники;
  • помідори.

А ось брокколі-найгірший супутник для латуку.

Сумісність перцю і капусти на городі. Рослини захисники.сумісність рослинз чим поруч посадити цибулю?

Найкраще сусідство для лука складуть:

  • буряк;
  • помідори;
  • брокколі;
  • шпинат;
  • капуста;
  • картопля;
  • морква;
  • салат;
  • перець.

Найгірше:

  • квасоля;
  • горох;
  • шавлія.

Сумісність перцю і капусти на городі. Рослини захисники.сумісність рослингорох і його сусіди по грядці.

З якими овочами поруч розмістити грядки з горохом? горох прекрасно себе почуває по сусідству з:

  • квасолею;
  • морквою;
  • кукурудзою;
  • огірками;
  • баклажанами;
  • салатом;
  • динями;
  • пастернаком;
  • картоплею;
  • редискою;
  • шпинатом;
  • ріпою.

Не можна садити горох поблизу гряд з цибулею і часником.

Корисні бур’яни на городі.

Іноді рослини можуть бути корисні один одному тільки на певній стадії росту. Це справедливе висловлювання і для деяких бур’янів. Чим можуть бути корисні бур’яни на городі? деякі бур’яни тягнуть поживні речовини з більш глибоких шарів грунту і виводять їх на поверхню. Коли бур’яни вмирають і розкладаються, поживні речовини стають доступними на поверхні грунту для овочів з дрібними корінням. Саме тому дуже добре ростуть деякі овочі в сусідстві з кропивою.