Як обрізати домашні троянди восени. Саншет агроуспіх-захист рослин від сонячних опіків і посухи

57

Вишукана і яскрава, мініатюрна декоративна троянда прикрасить будь-який інтер’єр. Вона відноситься до сімейства рожевих (rosaceae) і в кімнатному варіанті являє собою невеликий акуратний кущик від 35 до 45 см.правильний догляд дасть прекрасне цвітіння з весни до осені. На сьогоднішній день існує кілька сотень сортів кімнатної троянди. Одні сорти виділяють ніжний аромат, інші зовсім не мають запаху.

Це рослина помірного клімату, тому їй не потрібно особливих умов для розведення. Догляд за нею не дуже складний, але в період цвітіння вона зажадає уваги. І, звичайно, віддячить розкішними квітами.

Особливості вирощування домашньої троянди

Кімнатна троянда цвіте навесні і влітку, в цей час їй необхідне світло і хороший полив. Для рясного цвітіння їй обов’язково потрібно період спокою, який краще організувати взимку.

Ця кімнатна рослина добре переносить низькі температури, але вимогливо до вологості повітря і грунту. Вона дуже світлолюбна, але прямі сонячні промені можуть нашкодити їй. Роза любить «купатися», тому слід дотримуватися режиму водних процедур. Свіже повітря їй необхідний цілий рік.

Важливо! після покупки не поспішайте її пересаджувати. Краще зробити це тижні через два, тоді вона краще адаптується до нових умов.

Посадка кімнатної троянди

Посадка кімнатної троянди справа не клопітка. Важливо знати, що коренева система рослини дуже ніжна, тому пересадку краще робити перевалкою. Перш ніж посадити троянду, необхідно підготувати горщик. Новий горщик потрібно замочити-налити води і залишити на добу. Горщик з-під старого рослини необхідно ретельно вичистити щіткою без застосування миючих засобів. Якщо в горщику є дренажний отвір, то шар керамзиту може бути не більше 1 см, якщо немає, то 3 см.

Способи посадки

Посадка кімнатної троянди проводиться живцями.

Оптимальний час для посадки

Найкращий час для посадки кімнатної троянди з травня по вересень.

Грунт для рослини (склад грунту)

Троянді в горщику потрібно живильний, повітропроникний грунт. Найкраще використовувати готовий грунт, купивши його в магазині. Оптимальний склад грунту для рослини – дернова і перегнійна землі, пісок в пропорціях 4:4:1 відповідно. Рихлити грунт не рекомендується через небезпеку пошкодити корінці. Роза воліє нейтральну грунт.

Є деякі особливості в догляді, характерні саме для цього кімнатної рослини.

Місце розташування та освітлення для рослини

Троянді потрібне свіже повітря, тому ідеальне розміщення для неї – балкон або садова грядка влітку (можна відвезти її з собою на дачу, якщо ви все літо проводите там). Однак залишати її без нагляду не рекомендується, тому що їй потрібно частий полив влітку в період цвітіння.

Будинки троянду найкраще поставити на південно-східну або південну сторону, тому що вона любить багато світла. Восени, коли світловий день короткий, їй потрібно включати додаткове освітлення від лампи денного світла. Це робиться для продовження періоду цвітіння.

Взимку в період спокою комфортна температура для троянди— +10 — +12 градусів. Якщо є можливість поставити її на засклену лоджію або балкон, вона добре відпочине. Кімнатна зимова температура не дуже підходити для неї. Якщо немає можливості тримати квітка при низькій температурі, слід максимально захистити його від спека батарей і сухого повітря.

Горщик з мініатюрною кімнатної трояндою бажано час від часу повертати до світла різними сторонами.

Важливо! якщо троянда зимує на заскленій лоджії, щоб уникнути промерзання грунту горщик з рослиною можна поставити в ящик і насипати навколо нього тирсу.

Вологість повітря

Кімнатні міні троянди потребують підвищеної вологості повітря. Коли вони знаходяться на вулиці (на балконі або в саду) додаткового зволоження не потрібно. Взимку, якщо троянда знаходиться в кімнаті, краще тримати горщик з нею в піддоні з вологою галькою.

Троянді потрібні щотижневі водні процедури у вигляді обприскування. Якщо в кімнаті взимку прохолодно троянду краще не обприскувати. При занадто сухому і теплому повітрі обприскування потрібно проводити 1-2 рази на тиждень навіть взимку.

Ні в якому разі не окроплюйте троянду днем в жарку літню погоду.

Важливо! у пересушеній атмосфері на квітці можуть з’явитися шкідники.

Температурний режим для квітки

Найбільш комфортна температура для троянди в літній час +14 — +25 градусів. Взимку троянді необхідна прохолода — не вище + 15 градусів.

Як правильно поливати

Кімнатна троянда не терпить як пересихання, так і надмірного поливу. Влітку, коли троянда цвіте, полив необхідний 2 рази на день – вранці і ввечері. Поливати потрібно відстояною водою кімнатної температури.

Восени, коли троянда скине листя, полив потрібно скоротити до 1 разу на тиждень, якщо троянда зимує на балконі. Якщо вона знаходиться в кімнаті при досить високій температурі, поливати її потрібно в міру висихання верхнього шару грунту.

Можна чергувати верхній і нижній полив (полив грунту і наповнення піддону). У будь-якому випадку зайву воду з піддону потрібно зливати, щоб уникнути загнивання коренів.

Навесні, у міру пробудження рослини, полив потрібно поступово збільшувати.

Підживлення і добрива квітки троянди

Через тривале цвітіння, троянда втрачає сили і потребує добриві грунту. Підгодовувати її починають ближче до кінця лютого 1 раз в 10 днів. Рекомендується мінеральні добрива чергувати з органічними.

Якщо ви тільки пересадили квітку в свіжий грунт, удобрювати його не треба.

Важливо! перш, ніж внести добриво, квітка необхідно полити теплою водою.

Як обрізати домашні троянди восени. Саншет агроуспіх-захист рослин від сонячних опіків і посухи

Обрізка міні троянді необхідна для того, щоб стимулювати зав’язь. У період цвітіння обов’язково потрібно обрізати зів’ялі квітки якомога коротше.

У плановому порядку квітка обрізається восени в якості підготовки до періоду спокою. Можна це робити також і навесні.

Способи обрізки

Обрізку потрібно проводити гострим інструментом, щоб на гілці не залишалося рваних частин, це може привести до загибелі всієї рослини. Обрізають гілки до здорової тканини, над ниркою, яка звернена назовні. Косий зріз роблять приблизно в п’яти міліметрах над ниркою.

Необхідно видалити всі слабкі або сухі пагони, а також ті, у яких немає верхньої нирки. При переплетенні двох пагонів один з них видаляють. Якщо після обрізки з однієї нирки з’являються два стебла, зайві потрібно обрізати.

Важливо! не слід проводити весняну обрізку, поки не настане хоча б 10-годинний світловий день, інакше молоді пагони не зможуть повноцінно розвиватися.

Пересадка домашньої троянди

Пересадка необхідна троянді в двох випадках – після покупки і в міру зростання рослини.

Способи пересадки

Після покупки

Перш ніж пересаджувати троянду після покупки, їй потрібно дати адаптуватися. Тижнів зо два її чіпати не треба. Спочатку готується сам квітка. Горщик з трояндою поміщається в воду, так йому потрібно постояти близько півгодини. Потім троянду потрібно викупати контрастним душем (гаряча вода не вище 40 градусів). Після купання робиться парник з поліетиленового пакета так, щоб він не торкався листя (краю пакета можна пришпилити до землі). Парник потрібно щодня провітрювати. Роза буде готова до пересадки, коли квітки почнуть в’янути. Їх потрібно видалити, і можна пересаджувати рослину.

Безпосередньо перед посадкою квітка потрібно витягти з горщика і занурити його коріння в теплу воду, щоб змити залишки хімікалій, якими троянду підгодовували в оранжереї. Керамічний горщик замочуємо у воді на добу.

На дно горщика поміщається дренаж, потім шар грунту. Рослина ставиться в горщик і засипається землею так, щоб вона була щільно утрамбована. Розміром горщик повинен бути трохи ширше і вище попередньої ємності.

У міру необхідності

Троянда дуже не любить зайвого занепокоєння, тому щорічної пересадки не потрібно, якщо тільки горщик не стає занадто маленьким для неї. Новий посуд для троянди готуватися точно також-чиститься і замочується. Горщик з трояндою поміщається в ємність з водою на 30 хвилин, щоб земляний кому легше відокремився від горщика. Далі квітка просто перевалюють в новий горщик і засипають свіжий субстрат, утрамбовуючи його навколо квітки.

Після пересадки квітка поливати не потрібно, а краще поставити його в тіньове місце. Пізніше можна перенести його на постійне, добре освітлене місце.

Важливо! підживлення починати не раніше, ніж через місяць після пересадки.

Як обрізати домашні троянди восени. Саншет агроуспіх-захист рослин від сонячних опіків і посухи

Розмножувати кімнатну троянду можна живцями. Держак зрізається гострим ножем, довжина його повинна бути не більше 10 см.інструмент краще обробити розчином марганцівки або спиртом. Зріз повинен бути косою, прямо під ниркою, так держак краще приживеться. Верхній зрізРобиться в 5 мм над ниркою. Листя з нижньої частини держака краще прибрати. Можливі два варіанти живцювання кімнатної троянди:

Грунтове

Живці можна ненадовго помістити в воду з додаванням гетероауксину (14 таблетки на склянку води). Через 10 годин живці висаджують в суміш піску і торфу, можна просто в пісок. Потім їм створюють тепличні умови за допомогою плівки або обрізаної пляшки з-під води. Поливати багато не потрібно, щоб живці не почали гнити. Температура повинна бути не менше +18 градусів, слід виключити потрапляння на них прямих сонячних променів.

Живці укореняться приблизно через місяць, після цього їх можна відкривати, щоб вони адаптувалися до більш сухого повітря, а потім пересадити в окремі ємності

Водне

Живці потрібно готувати також, тільки довжина їх повинна бути близько 15 см.потім вони поміщаються в банку або стакан з водою, накритий картонною кришкою з отворами, в які вставляються живці. Нижня частина повинна бути занурена в воду на 1,5-2 см.при занадто низькій вологості живці потрібно обприскувати. Пересаджувати в горщики їх можна,коли корінці виростуть на 1-1, 5 см і почнуть добре гілкуватися.

Важливо! для хорошого вкорінення і розвитку живців їм необхідний світловий день не менше 15 годин.

Як обрізати домашні троянди восени. Саншет агроуспіх-захист рослин від сонячних опіків і посухи

При дотриманні всіх правил догляду за кімнатної трояндою вона буде цвісти з кінця весни і до осені. Якщо своєчасно видаляти відцвілі бутони, троянда буде цвісти безперервно протягом цього періоду. Щоб горщики не перегрівалися на сонці, їх можна обернути білим папером.

Коли цвіте (період цвітіння) рослина, форма квітки

Навесні у троянди починається активний період вегетації, і потім вона зацвітає. Квітки можуть бути самих різних забарвлень – від дивовижного чайного до темно-бордового кольору. Квітки значно менше звичної для нас садової троянди.

Догляд за рослиною після цвітіння

Після закінчення цвітіння троянда потребує обрізки і підготовки до відпочинку. Якщо троянди стояли на свіжому повітрі, їх слід занести в кімнату, як тільки температура почне падати нижче +12 градусів. Після обрізки слід поступово зменшувати полив і припинити підгодівлю.

Проблеми, хвороби і шкідники у квітки

Проблеми у кімнатної троянди можуть виникнути внаслідок неналежного догляду. Причиною відсутності цвітіння може бути:

  • порушення харчування
  • підвищена кислотність грунту
  • недолік освітлення
  • неправильна пересадка
  • протяги

З хвороб троянду може вражати хлороз, який лікується хелатом заліза. Пожовтіння рослини говорить про поразку його грибком. В цьому випадку потрібно обробити троянду фунгіцидом.

Те ж потрібно зробити і при ураженні борошнистою росою (білий наліт на троянді).

З шкідників кімнатну троянду найчастіше вражає павутинний кліщ (між листям з’являється тонка павутина). Павутинний кліщ на кімнатній троянді може привести до вірусних захворювань. Полікувати квітка потрібно препаратами «аполло»або «фітоверм».

Трипс або попелиця на кімнатних трояндах несуть не меншу загрозу. Вони вражають бутони і листя, деформуючи їх. Лікується інсектицидними препаратами для кімнатних рослин.

Поширені види

Бенгальська троянда

Це, мабуть, самий часто зустрічається сорт кімнатних троянд. Бенгальська троянда абсолютно невибаглива, відрізняється тим, що не скидає листя після цвітіння. Квітки не мають запаху. Не вимагає обрізки, за винятком підсохлих або хворих гілок.

Мініатюрна троянда

Кущі не вище 30 см, квітки зібрані в суцвіття і мають тонкий аромат. Квітки можуть бути від білого до чорного кольору. Відрізняється рясним цвітінням і не потребує обрізку.

Бебі карнавал

Характерно рясне цвітіння, відмінно підходить як для кімнат, так і для оформлення садових бордюрів. Ця жовта кімнатна троянда незмінно користується любов’ю квітникарів.

Пікс

Цей сорт відрізняють двоколірні махрові квітки – білі з рожевим центром. Рясно і довго цвіте, у висоту досягає всього лише 20 см.

Елеонор

Більше поширена на півдні. Кущі 30 см заввишки усипані квітками коралового кольору. Самі квітки зібрані в суцвіття по 10-15 штук.

В якості довідки: не варто плутати мініатюрні кімнатні троянди з китайською кімнатної трояндою. Остання не має ніякого відношення до троянд і називається гібіскус.

Ще кілька корисних порад для догляду за красунею-трояндою:

  • пам’ятайте, троянді буде погано як в занадто тісному, так і в дуже просторому горщику. При пересадці беріть ємність трохи більше колишньої, а при посадці послідовно збільшуйте розмір горщика
  • при посадці і пересадці можна додавати в субстрат спеціальні гранули, які не дадуть коріння пріти і загнивати
  • чим менше горщик, тим частіше слід поливати троянду (в маленькому горщику грунт швидше пересихає).

Відповіді на запитання читачів

Як обрізати домашні троянди восени. Саншет агроуспіх-захист рослин від сонячних опіків і посухи

Ця рослина багаторічна і при гарному догляді живе довго.

Отруйний чи даний квітка?

Кімнатна троянда не є отруйною рослиною.

Чому троянда не цвіте?

У попередніх розділах описувалися ситуації, коли троянда перестає цвісти або не зацвітає зовсім. Це може бути наслідком порушення вмісту рослини, а також впливу шкідників. Необхідно оглянути квітка. Якщо шкідників не спостерігається, потрібно змінити якісь параметри догляду і поспостерігати за рослиною.

Чому сохне (в’яне) кімнатна троянда?

Якщо рослина в’яне, і опадають бутони, значить, йому не вистачає поливу. Якщо це триває і при нормальному поливі, зверніть увагу, чи немає ознак захворювання або шкідників.

Як відбувається зимівля рослини?

Найкращою зимівлею для кімнатної троянди буде балкон з температурою не вище +15 градусів. Це період спокою для рослини, тому полив потрібен мінімальний і потрібна підгодівля.

З кімнатної трояндою вперше я познайомилася ще в далекі 90-ті роки. Наш клас під час уроку праці відправили в одну зі шкільних теплиць освоювати городні роботи, і там я побачила два високих куща квітучих троянд. Вони були надзвичайно красивими, махрові квіти розміром 5-7 см видавали приємний аромат і мали ніжно рожевий і кремовий відтінки. Кажуть, якщо отросточек вкрасти, то він обов’язково приживеться. Природно, як будь-яка дитина, я не втрималася і відщипнула по гілочці з кожного куща, поспішно сунувши їх в кишеню шкільного фартуха. Прийшовши додому після уроків, встромила їх в перший-ліпший стоїть на вікні мамин вазон і інтуїтивно, щоб створити тепличний ефект, накрила зверху півлітровою банкою.

На той час інтернету не було, енциклопедії кімнатних рослин я теж не мала, квітникарством особливо не захоплювалася, тому пославшись на «авось приживуться», можна сказати забула про своїх підопічних. За процесом розвитку абсолютно не стежила, поливала вазон разом з іншими квітами раз на тиждень. Яке ж було моє здивування, коли через деякий час, я виявила крізь скло з крапельками конденсату, що обидві рожевих гілочки випустили бічні яскраво-зелені листочки. Моїй радості не було меж, адже у вільному продажу були тільки зрізані квіти, достатку горщикової культури як на даний момент, на той час не спостерігалося. Квітникарі-любителі обмінювалися кімнатними рослинами з рук в руки невеликими відростками або живцями.

Обрізка кімнатної троянди.

Як обрізати домашні троянди восени. Саншет агроуспіх-захист рослин від сонячних опіків і посухинасправді, всупереч існуючій думці, що кімнатну троянду після цвітіння можна викинути, це не так. Роза-абсолютно нескладне в догляді рослина, а секрет її безперервного цвітіння криється в своєчасній обрізку.

Обрізку троянд бажано проводити в кінці зими або ранньою весною, перед тим, як рослина увійде в вегетативну фазу. Якщо ви хочете, щоб кущ троянди виглядав компактно, а не у вигляді безладно стирчать в різні боки порослей, то постарайтеся після того, як кімнатна троянда повністю відцвіте, обрізати її таким чином, щоб на кожній гілочці залишалося як мінімум 3 живі нирки. Гілки, що розвиваються всередину куща, теж безжально видаляються, вони в подальшому будуть заважати повноцінному розвитку рослині. Також слід видаляти пагони з зів’ялими і засохлими квітками. Таким чином рослина омолоджується, а своєчасна обрізка прискорить пробудження нирок і простимулює зростання молодих пагонів, на яких пізніше при правильному догляді обов’язково з’являться рожеві бутони. Важливо знати, що бутони утворюються тільки на нових пагонах.

Пересадка і розмноження троянди в домашніх умовах.

Як обрізати домашні троянди восени. Саншет агроуспіх-захист рослин від сонячних опіків і посухи

Пересаджувати материнський кущ бажано навесні не частіше одного разу на два роки, можна задовольнятися і перевалкою. Для цього потрібно купити вазон трохи більше попереднього, насипати на дно дренаж, направити земляний кому з кореневої в центр вазона і засипати навколо кореневої системи свіжий спеціалізований грунт. Під час пересадки дно вазона потрібно постійно постукувати,Щоб грунтосуміш добре утрамбувалася, і не було в горщику пустот. Хочу звернути увагу на те, що куплений для пересадки субстрат в холодну пору року обов’язково повинен бути кімнатної температури, інакше коріння троянди можуть постраждати, що пізніше відіб’ється на самій рослині.

Якщо ви хочете розмножити вашу троянду, то при черговій її обрізку наріжте секатором живці ідеально з двома-трьома нирками, але обов’язково з листям і на деякий час поставте їх в кип’ячену воду з однією таблеткою активованого вугілля, для того щоб вода в подальшому не закисала. Воду міняти не потрібно, достатньо тільки додавати її в міру випаровування. Для швидкого коренеутворення в воду з живцями можна додати будь корнеобразователь, наприклад, укорінювач . Поява нових коренів відбувається протягом 2 — ух-4-ох тижнів. Кращий час для такої процедури — кінець літа, початок осені. Коли у живців з’являться власні корінці, можна розсадити їх в окремі горщики, грунт можна використовувати для квітучих рослин.

Догляд за кімнатною трояндою.

  • рослина світлолюбна, але вимагає притінення на південних вікнах в літній період. Оптимальне місце розташування для кімнатних троянд-підвіконня східного і південно-східного орієнтиру.
  • кімнатна троянда любить теплий душ і часте обприскування, тільки робити цього не варто під час цвітіння, тому що ніжні пелюстки троянди намокнувши втратять зовнішній вигляд, квітка втратить свою декоративність і швидше відцвіте. Також обприскувати рослину не рекомендується опівдні, тому що крапельки вологи під час полуденного сонцестояння можуть спрацювати як лінзи і обпалити молоді ніжні листя або пелюстки рослини.
  • під час активної фази росту і після обрізки рослини, двічі на місяць потрібно підгодовувати троянди збалансованим добривом або з великим вмістом в ньому азоту, він необхідний рослині для росту і розвитку зеленої маси. Після того, як ви помітили, що троянда готується до бутонізації потрібно раз на тиждень і до закінчення її цвітіння вносити мінеральні добрива переважно з фосфором і калієм. Ці два елементи живлення відповідають за повноцінний розвиток квіткових бруньок, сприяють їх рясному утворенню і насиченості відтінків кольорів.
  • поливати троянди потрібно рясно тільки під час росту або цвітіння, земляний кому повинен бути постійно вологим і не можна допускати його пересушування. Але в обов’язковий для троянд період спокою полив скорочують і поливають тільки в міру потреби.
  • з осені і до весни троянди бажано утримувати при температурі не вище 10-15с, горщики, зимуючі на не опалювальних балконах бажано укутувати або поставити в ящик з тирсою, щоб земляний кому не промерзав. Дуже важливо, щоб троянди в період спокою не знаходилися поруч з опалювальними приладами і містилися в прохолодному приміщенні при високій вологості повітря. Найкраще утримувати кімнатні троянди з травня, коли заморозків вже не очікується і до пізньої осені, на відкритих балконах, терасах або в саду, в такому випадку рослина за літо набереться життєвих сил, отримає достатню кількість сонячної енергії і порадує вас рясним цвітінням.

Шкідники і заходи боротьби.

Кімнатні троянди схильні до нападу павутинного кліща, запобігти його появі практично неможливо. У приміщенні, де знаходяться рослини, поява павутинного кліщика неминуче, тому раз на півроку потрібно проводити профілактичні заходи, періодично протруюючи рослини від шкідників. Бажано в приміщенні з трояндами не містити інші кімнатні квіти або розміщувати їх далеко від троянд, щоб кліщ не поширився по всій колекції. Як тільки ви помітили, що листя троянди починають скручуватися або скукожіваться — це перший сигнал появи павутинного кліща, негайно потрібно почати обробку від комах.

Для цього чагарники виносять на свіже повітря і рясно обробляють з пульверизатора заздалегідь підготовленим за інструкцією інсектицидом таким чином, щоб розчин потрапляв як із зовнішнього, так і з тильного боку листя. Рештою розчином можна пролити верхній шар грунту і протерти підвіконня і полки, де розташовувалися до цього троянди. Увага, під час застосування будь-яких препаратів потрібно використовувати засоби індивідуального захисту. Обробка проводиться строго в гумових рукавичках і в респіраторній масці, не в вітряну погоду.
Якщо троянди все літо перебували на відкритому повітрі, обов’язково перед тим, як заносити їх в будинок, потрібно оглянути рослини на наявність можливих шкідників (попелиці, павутинного кліща, борошнистої роси, трипсів) і обробити відповідними препаратами згідно з інструкцією, наприклад

Домашня троянда – це чудова міні копія садової. Ця прекрасна квітка дуже популярний серед любителів кімнатних рослин. Роза, яка росте в горщику, дуже примхливе створення і для її плідного цвітіння знадобиться докласти максимум зусиль. Але повірте це того варто. Роза може прикрасити своєю присутністю навіть самий непривабливий інтер’єр квартири.

Вдома слід вирощувати тільки карликовий вид цього прекрасного рослини. Справа в тому, що троянда садова має велику кореневу систему, яка просто не зможе вміститися, навіть в найбільшому горщику.

Троянда дуже любить світло і свіже повітря, тому оптимальне місце, де вона може добре себе почувати в літній період – балкон. Якщо немає можливості тримати кімнатну троянду на балконі, то ви повинні помістити її в тепле, добре провітрюване приміщення. Поливати потрібно часто, але помірно, не заливаючи і не допускаючи пересихання грунту. У зимовий період часу троянду потрібно рідше поливати і утримувати при температурі десять градусів. Добрива вносяться тільки в період бурхливого зростання, не рідше двох разів на місяць.

Для того щоб троянда цвіла якомога довше, їй потрібно створити певний температурний режим, який ближче до прохолодного, ніж до теплого. У теплій кімнаті можна домогтися довгого цвітіння рослини, але для цього її потрібно зрошувати досить теплою водою раз в два дні. Обов’язкова умова для цвітіння троянди-приміщення, в якому багато світла.

Велику роль у здоров’ї і бурхливому цвітінні домашньої троянди грає правильний полив цієї рослини влітку. Полив проводиться вранці і ввечері, але не в якому разі не при сонці. Роза повинна знаходитися у вологому грунті практично постійно, але не варто допускати заболочування грунту.

Як обрізати домашні троянди восени. Саншет агроуспіх-захист рослин від сонячних опіків і посухи

Грунт-грунт повинен бути дуже поживним і насиченим.

питання не по темі… Питання по дачах

Нам постійно пишуть листи, в яких любителі садівники переживають, що через холодного літа в цьому році поганий урожай картоплі, помідорів, огірків, і інших овочів. Минулого року ми публікували поради, з цього приводу. Але на жаль багато хто не прислухалися, але деякі все ж застосували. Ось звіт від нашої читачки, хочемо порадити біостимулятори росту рослин, які допоможуть збільшити урожай до 50-70%.

Прочитати…

Добре брати грунт для посадки в тому місці, де буяють зарості кропиви. Кропива не росте на мізерних грунтах, це широко відомий факт.

Троянда дуже часто піддається нападкам різного роду шкідників. Це і павутинний кліщ, і попелиця, і розанний пильщик.

Попелиця змивається звичайним розчином мильної води, причому це повинна бути не разова обробка, її бажано проводити раз на тиждень.

Павутинний кліщ та інші шкідники можуть бути знищені за допомогою часнику. Для цього потрібно взяти п’ятдесят грам товченого часнику і залити його холодною водою 200 гр. Коли настоїться, протягом 15 хвилин, процідити, довести обсягу один літр. При обробці береться півтори склянки настою на десять літрів води і в похмуру погоду кімнатну троянду миють цим розчином. Але можна купити в магазині препарат «фитоверм», яким потрібно кропити не менше ніж тиждень протягом місяця.

Пересадка

Як обрізати домашні троянди восени. Саншет агроуспіх-захист рослин від сонячних опіків і посухи

Для того щоб домашня троянда буйно зацвіла навесні пересадку потрібно здійснити вже в серпні, це дозволить корінцям адоптіроваться і добре прижитися. В іншому випадку, троянда буде приживатися весь період бурхливого зростання і зацвіте тільки до осені. При пересадці рослини потрібно постаратися не зруйнувати земляний кому, так як троянда дуже чутлива до пошкодження коренів і довго потім хворіє.

Кімнатну троянду потрібно висаджувати в маленькі кашпо, так як при надлишку місця в вазоні, троянда буде давати багато зелені і рідко цвісти.

Обрізка

Це обов’язкова частина догляду за кімнатною трояндою. Якщо знехтувати обрізанням, то рослина буде слабким. З тонкими довгими гілочками і дрібними рідкісними квітами. Відповідаючи на питання, «коли виробляють основну обрізку», зазвичай ранньою весною, поки ще не почався бурхливий ріст рослини.

Як обрізати домашні троянди восени. Саншет агроуспіх-захист рослин від сонячних опіків і посухи

Деякі квітникарі, які в щільну займаються розведенням кімнатної троянди, хочуть домогтися від неї не тільки тривалого цвітіння, але і великих по можливості бутонів. Проводять обрізку протягом усього періоду цвітіння, видаляючи знову виросли пагони і залишаючиПочатку весни, при ще не» прокинулися » і не набряклих ростових нирках. Рослина витягують із землі разом з грудкою землі на коренях, намагаючись якомога менше його пошкоджувати. По діаметру коренева система приблизно збігається з кроною куща. Земляний кому потрібно акуратно обернути поліетиленом або мішковиною, перенести до нового місця. Після пересадки дерен обов’язково рясно поливають, грунт мульчують перегноєм, змішаним з торф’яної крихтою.

Замість того, щоб купувати посадковий матеріал, можна отримати його і самостійно, якщо на ділянці вже є екземпляри дерену ряболисті. Рослина непогано розмножується як вегетативним (живцювання, поділ куща, укорінення відводків), так і генеративним (пророщування насіння) способом. Останній метод розмноження найбільш трудомісткий, забирає багато часу. До того ж неможливо гарантувати, що збережеться головний сортовий ознака — строкате забарвлення листя.

Важливі нюанси догляду за дереном ряболистий

Дерен ряболистий — рослина з категорії «посадив і забув». Багато садівники так і роблять. Але для того щоб чагарник зберігав декоративність і нормально розвивався, мінімум часу і сил на нього витратити все ж доведеться.

Основне, чого потребує рослина-регулярна обрізка. екземпляри з загущеними, що стирчать в різні боки,» лисими » знизу гілками виглядають дуже непрезентабельно. Процедуру дерен переносить добре, навіть якщо садівник злегка перестарається. Протягом сезону активної вегетації в залежності від умов вирощування дерен додає 30-100% зеленої маси.

&1&

Безконтрольно розростається кущ дерену ряболисті виглядає досить неохайно

Перший раз обрізку проводять на початку третього сезону після висадки у відкритий грунт. Видаляють не більше третини всіх пагонів, залишаючи найбільш потужні і розвинені.

&1&

Обрізку, в тому числі радикальну, кущ дерену переносить практично без шкоди

Процедуру проводять ранньою весною, до початку активного сокоруху, але обов’язково при плюсовій температурі. винятком є жива огорожа, яку формують двічі на рік, в липні і у вересні. Використовують для цього виключно чисті, гостро заточені і продезінфіковані інструменти-ножі, ножиці, секатори. Всі» рани » обов’язково ретельно замазують садовим варом, попередньо промивши 2%-м мідним купоросом або яскраво-рожевим розчином перманганату калію з додаванням товченої крейди і будь-якого фунгіциду.

&1&

Обрізку дерену проводять, коли рослина повністю позбудеться листя восени або ще не «прокинеться» навесні

Що стосується конфігурації, тут садівник обмежений виключно власною фантазією. Кущу дерену ряболисті можна надати будь-які, найнеймовірніші обриси. Не в останню чергу за це його і цінують ландшафтні дизайнери. Хоча багато хто воліє просто злегка підкоригувати природну форму.

Обов’язково позбавляються від зламаних, позбавлених листя, висохлих, деформованих, викривлених пагонів. Погано виглядають і ті, що ростуть всередину, загущая крону, або вниз.

&1&

Для обрізки дерену використовують тільки пройшли дезінфекцію інструменти

Дерен ряболистий відноситься до категорії рослин-«химер». У них клітини тканин мають відмінності на генетичному рівні. Тому іноді садівник може виявити на чагарниках з спочатку строкатою забарвленням однотонні зелене листя. Їх разом з пагонами потрібно своєчасно видаляти, адже вони генетично сильніше. якщо не провести обрізку вчасно, незабаром строкатість взагалі зникне.

Відео: обрізка дерену

Молоді рослини і пересаджені дорослі екземпляри протягом першого тижня після процедури потребують щоденного помірного поливу. А взагалі, посуху і спеку дерен ряболистий переносить без особливого для себе збитку. Потужні коріння дозволяють витягати вологу з глибоких шарів грунту. Дорослі рослини поливають під корінь раз на місяць. Якщо довго стоїть сильна спека, і немає опадів, інтервали між процедурами зменшують до 5-8 днів. Норма витрати води — 20-25 л.до осені полив поступово скорочують.

&1&

У частому поливі кущ дерену ряболистого не потребує, коренева система цілком може забезпечити рослину всім необхідним, в тому числі, вологою

Підживлення протягом вегетативного сезону вносять двічі, навесні і восени. У першому випадку використовують комплексне мінеральне добриво з вмістом азоту, фосфору і калію (азофоска, діамофоска, нітрофоска). На доросла рослина досить 200 г. Раз в 3-4 роки можна підсипати під кущ відро перегною або перепрілого компосту, змішавши його з грунтом в процесі розпушування.

&1&

Азофоска-поширене азотно-калійно-фосфорне добриво

Восени дерево потребує фосфору і калію. Природне джерело цих макроелементів — деревна зола. Її підсипають до коріння в сухому вигляді, якщо стоїть дощова погода. Коли опадів довго немає, готують настій — півлітрова банка сировини на 3 л крутого окропу. Також можна використовувати комплексні добрива без азоту, наприклад, ава, осінь.

&1&

Деревна зола-природне джерело калію і фосфору

Протягом сезону активної вегетації за бажанням, приблизно раз на місяць можна підгодовувати кущі дерену ряболисті натуральною органікою. Підійдуть для цього настої свіжого коров’ячого гною, курячого посліду, зелені кропиви, листя кульбаби. А взагалі, в якості сировини можна використовувати будь-які зростаючі в городі бур’яни. Їх подрібнюють, заповнюють приблизно третину глибокої ємності. Залишки доливають водою. Тару щільно закривають, на кілька днів залишають під прямими сонячними променями. Про те, що добриво готове, сигналізує характерний «аромат». Перед використанням його проціджують і розводять водою в пропорції 1:8. Якщо засіб готувалося на основі посліду, її знадобиться вдвічі більше.

&1&

Настій кропиви-натуральне і абсолютно безкоштовне добриво

Молоді (1-2 роки) рослини для збільшення швидкості приросту корисно підгодовувати магазинними комплексними мінеральними добривами, чергуючи кореневі і позакореневе підживлення. Розчин готують згідно з вказівками виробника, даними в інструкції.

У спеціальній підготовці до зими потребують тільки молоді рослини дерену ряболисті у віці до п’яти років. Дорослі екземпляри без особливого для себе збитку переносять навіть суворі уральські і сибірські морози.

Грунт в пристовбурному колі очищають від рослинного сміття, розпушують. Шар мульчі оновлюють. Бажано використовувати перегній або торф’яну крихту. Біля коріння його товщина становить 10-15 см, на решті площі досить 5-6 см.якщо дозволяють габарити чагарнику, його накривають картонною коробкою відповідного розміру. Пагони можна акуратно підняти і підв’язати знизу для більшої компактності. Коробку набивають соломою, палим листям, деревною стружкою, зім’ятою газетним папером.

&1&

У спеціальній підготовці до зимівлі потребують тільки молоді кущі дерену ряболисті

Інший варіант-спорудити конструкцію на зразок куреня. В якості каркаса використовуються жердини підходящої висоти. На них натягують кілька шарів мішковини або іншого пропускає повітря укривного матеріалу (агріл, лутрасил, спанбонд).

Відео: досвід вирощування дерену ряболистого

Можливі проблеми при вирощуванні

Дерен ряболистий-на рідкість безпроблемна рослина. Щоб його загубити, потрібно дуже постаратися. Від хвороботворних грибків воно практично не страждає. Єдиний виняток-коренева гниль, розвиток якої найчастіше провокує сам садівник, надто часто і/або рясно поливає посадки. Шкідники на чагарник теж не звертають особливої уваги. Істотної шкоди йому може заподіяти тільки попелиця.

Ще одна можлива проблема — листя втрачають тонус, нікнут. Це пов’язано з дефіцитом в грунті вологи і найчастіше відбувається під час тривалої спеки і посухи. Досить кілька разів рясно полити рослину, і його стан прийде в норму.

Тлю ефективно відлякують будь настої з різким запахом. досить обробляти кущі двічі на місяць. В якості сировини можна використовувати будь-які пряні трави, полин, деревій, томатну і картопляну бадилля, чорнобривці, цибульні і часникові стрілки.

&1&

Попелиця-на рідкість всеїдний садовий шкідник, що харчується соком рослин

При виявленні шкідників кущ дерену обприскують мильною піною, приблизно через півгодини її змивають водою зі шланга. Якщо бажаний ефект відсутній, застосовують ті ж настої, але інтервал між обробками скорочують до 6-8 годин. Інші дієві засоби-розведена водою харчова або кальцинована сода, гірчичний порошок. У разі масової навали шкідника застосовують будь-які інсектициди загальногоОсобливо багато і атаки дрібних кровопивців стають просто нестерпними. Комарі-це неприємний писк і укуси, що викликають сильний свербіж.

Неймовірні квіти на улюблених кактусах і сукулентах завжди здаються ще більш привабливими через дивовижну витривалості самих рослин. Розкішні дзвіночки і сліпучі зірочки нагадують, що у природи припасено чимало чудес. І хоча для цвітіння багатьом кімнатним сукулентів потрібні спеціальні умови зимівлі, вони все одно залишаються культурами, які задовольняються мінімальним доглядом і підходять кожному. Познайомимося з найбільш ефектними з них ближче.

Літня закуска з перепелиними яйцями і червоною ікрою — простий овочевий салат з пікантною кисло-солодкою заправкою, який вдало поєднується з яйцями та ікрою. У салаті вибух вітамінів-свіжий огірочок і редиска, солодкий перчик і стиглий помідор, а ще вершковий сирний сир, який відмінно доповнює овочевий мікс. Цю страву можна подати перед обідом в якості легкої закуски з підсмаженим тостом. Для заправки підійде нерафінована олія і бальзамічний оцет.

Липа висаджується в парках і скверах, стрункі дерева з розлогою кроною прекрасно очищають повітря і дарують довгоочікувану прохолоду в спекотний літній день. Її люблять за дивовижний медовий аромат, що огортає її в кінці травня-початку червня, коли з’являється липовий цвіт. Він володіє цінними лікувальними властивостями, використовується в багатьох народних рецептах, довго зберігає свої корисні якості. Як і коли його збирати, як правильно сушити, зберігати і використовувати розповімо в статті.

Кімнатні троянди не можна назвати складними у вирощуванні рослинами. Просто для них потрібно ретельно підбирати температурні режими і відповідально підійди до догляду. Якщо оточити троянди турботою, вони будуть цвісти невпинно і практично постійно. Для кімнатних троянд важливі і полив, і підгодівлі, і доступ до свіжого повітря, і часті огляди. Але якщо всі інші пункти базового догляду » відповідають» за здоров’я і силу рослин, то одна з процедур є ключем до її рясного і безперервного цвітіння. Обрізка-головний секрет розкішного цвітіння горшкових троянд. У цьому мініатюрні копії садових спокусниць (якими є кімнатні троянди) нічим не відрізняються від будь-яких інших сортових троянд. Для кімнатних троянд необхідно проводити три типи обрізок: регулярну, щорічну обрізку для формування і цвітіння. Регулюючу обрізку, що дозволяє впоратися зі слабкими або вибиваються з контурів пагонами. Сезонну обрізку, що зводиться до видалення в’януть частин рослини. Всі без винятку кімнатні троянди незалежно від свого походження і класу відмінно переносять навіть найсильнішу обрізку і дозволяють проводити формування. І мініатюрні, і флорибунда, і китайські сорти обрізають за загальними правилами. В обрізку кімнатних троянд дуже важливо дотримуватися всіх санітарних і гігієнічних норм: використовувати тільки гострі інструменти, а найкраще-спеціальні секатори для обрізки чагарників; переконатися в чистоті інструментів і обробити робочі поверхні знезаражувальними засобами; всі зрізи відразу обробляти засобами захисту. Про яку б обрізку на трояндах не йшла мова, навіть в кімнатному форматі зрізи потрібно робити правильно, ретельно перевіряючи розташування нирок. Для кімнатних троянд обрізку проводять тільки над нирками, як можна ближче, але все ж залишаючи частину стовбура довжиною близько 0,5 см для виключення ризику пошкодження самої нирки. Пошкоджені пагони обрізаються до здорової тканини. Зріз роблять тільки під нахилом, від нирки. Основна обрізка кімнатних троянд кімнатні троянди обрізають для стимулювання загущення кущиків і якомога більш рясного цвітіння за тими ж принципами і правилами, що і будь-які інші культурні кущові троянди, в тому числі і садові. Укорочення всіх старих пагонів для стимулювання нового приросту – головне завдання. Без обрізки стимулювати зростання сильних, здорових і якісних молодих пагонів неможливо: кімнатні цариці цвітуть на пагонах поточного року, і без обрізки цвітіння буде дуже мізерним. Базову обрізку кімнатних красунь проводять після періоду спокою і до початку активного росту. Зазвичай обрізку троянд проводять в лютому або початку березня. Але найкраще орієнтуватися на куди більш очевидна ознака-набухання нирок. Вони не повинні прокинутися, почати розвиватися, а тільки «наклюнуться», щоб легко було розпізнати майбутні ростові точки. Тривалість світлового дня на час обрізки вже повинна перевищувати 10 годин. Для кімнатних троянд і пізня, і рання обрізки однаково небезпечні: якщо провести обрізку раніше терміну, під час короткого світлового дня, то нові пагони будуть розвиватися занадто слабо, при цьому постраждає і листя, і цвітіння; якщо провести обрізку пізно, коли з нирок вже почне розвиватися приріст, то в результаті кардинальної стрижки зупиниться зростання, рослина витратить сили на адаптацію, а весь розвиток до обрізки пройде «даремно» і виснажить рослина. Починають основну обрізку не з загальної регулюючої обрізки, а з обов’язкової санітарної чистки. Ця процедура типова для всіх чагарників і в садовій, і в кімнатній культурі: в першу чергу видаляють всі пошкоджені, сухі пагони. Обрізку проводять до здорових тканин. Якщо немає сенсу зберігати решту втечі (наприклад, якщо на ньому немає нирок) – тоді обрізають дощенту. Всі слабкі, витягнуті, стоншені пагони вирізують дощенту. Кущики уважно оглядають і вирізують дощенту гілки, загущающие крону і зростаючі всередину кущів. Під час обрізки також потрібно видалити: сильно викривлені пагони; гілочки без верхньої центральної нирки (глушки); один з будь-яких пересічних пагонів і зайві гілочки, що ростуть з однієї нирки. Якщо обрізку проводили після цвітіння, то перед основною обрізкою всього лише вирізують пропущені раніше або нові проблемні ділянки, проводять контроль. Найнадійніше правило, яке дозволяє завжди провести обрізку троянди правильно – зрізати всі пагони на половину їх довжини. Якщо у вас немає досвіду вирощування троянд саме в кімнатній культурі або ви боїтеся обрізки, то застосовуйте саме цей принцип обрізки. Це найнадійніший варіант обрізки кімнатних троянд. Якщо обрізка вас не лякає, і ви легко орієнтуєтеся в самій рослині, можете добре «рахувати» нирки і коригувати обрізку індивідуально на кожному кущі, то краще застосувати менш універсальну, але і більш продуктивну стратегію. Всі пагони кімнатної троянди вкорочують, залишаючи на них як мінімум 3 якісних нирки (оптимальна кількість – 4-5 нирок). Ступінь обрізки визначають в залежності від бажаної компактності і форми куща, стану рослини, товщини і висоти пагонів. Мелкоцветковие троянди люблять більш низьку обрізку, ніж крупноквіткові, слаборослі пагони обрізають на три нирки, а на потужних можна залишати до 5-6 нирок. На будь-якому кущі потрібно обов’язково залишати по 4-5 скелетних міцних втечі (їх зазвичай вкорочують до 3-5 нирок, залишаючи підставу висотою в 10-15 см). Формування троянди можна проводити за своїм бажанням. При обрізанні трояндам можна задавати строгу, майже топіарну форму кулі або конуса, можна обмежувати висоту або робити кущі «плоскими». Різні види троянд більше «схильні» до своєї певної форми. Так, флорибунди і китайські (бенгальські) кімнатні троянди формують за бажанням, мініатюрні троянди частіше вирощують в сферовидной, конічної або еліптичної формі. Якщо троянда купувалася з певною формою куща, то при регулярній обрізку її підтримують і вкорочують вибиваються пагони. Якщо кімнатній троянді хочуть задати нову форму, то формування провести краще поступово і розтягнути на кілька років, обрізаючи щороку тільки частина пагонів і даючи рослині час на якісне загущення крони і відновлення. Крім основної обрізки, за трояндами варто стежити і протягом решти року. Якщо якісь пагони ростуть непродуктивно, занадто слабкі або тонкі, витягуються, стоять «голі», їх краще відразу видалити. Догляд після основної обрізки троянди, які пройшли процедуру базової обрізки, не варто відразу виставляти на сонці і в тепло. До появи листочків обрізані кімнатні красуні краще утримувати в приміщенні з прохолодною температурою близько 10-11 градусів і в розсіяному освітленні. На яскраве освітлення і в кімнатні температури їх можна переставляти тільки після появи перших листків. Поливи після обрізки для кімнатної троянди повинні бути дуже акуратними. Перезволоження на цій стадії представляє дуже велику загрозу, а повне висихання субстрату може не дозволити рослині випустити повноцінні сильні гілочки. Підживлення не відновлюють до тих пір, поки троянди не почнуть активно розвиватися. Варто звернути увагу і на вологість повітря: підвищена вологість в перші тижні після обрізки збільшує ризик поширення захворювань і ураження кімнатних троянд грибковими інфекціями. Додаткові і сезонні процедури правильна обрізка для кімнатних троянд стартує ще на стадії цвітіння. Як і у садових красунь, плодоношення у кімнатнихПопереджаючи неприродні загини наверх.

Під час засипки коренів стежать, щоб не утворювалися порожнечі , які часто стають причинами загнивання. Для цього під час процедури чагарник періодично струшують.

Поверхню утрамбовують і навколо пристовбурного кола формують лунку для поливу . Воду (20 л) вливають поступово, чекаючи повного вбирання. При такому поливі вода повністю охоплює коріння, посилюючи їх контакт з грунтом.

Після цього пристовбурні кола і лунка мульчується торфом, перегноєм або дерновою землею.

Догляд після

Після пересадки чагарнику знадобиться допомога садівника. Грунт в пристовбурному колі підтримують в постійно пухкому стані . Це потрібно, щоб створити оптимальний баланс води і повітря для повноцінного харчування і дихання коренів.

Біля основи чагарнику розпушування проводять на глибину 5-6 см, ближче до поливальної лунці до 15 см.

Восени чагарник готують до зими:

  • очищають пристовбурні кола від рослинних залишків;
  • прокладають шар мульчі з торфу або соломи не менше 15 см у висоту;
  • прикривають штамб ялиновим гіллям;
  • проводять обприскування фунгіцидами;
  • гілки збирають до центру і підв’язують шпагатом;
  • підтягують до чагарнику сніг.

&1&смородину готують до зими: очищають пристовбурні кола від рослинних залишків, гілки збирають до центру і підв’язують шпагатом

У перші два тижні після посадки, якщо немає дощів, знадобляться регулярні поливи через день . Таким чином, щоб грунт зволожувався до 60 см в глибину. Для цього використовується 3-4 відра води.

У перший рік підгодівля смородині не знадобиться. Після двох тижнів терміни зрошення визначають за станом грунту під чагарником.

Розсипання грунту на дрібні шматочки після стиснення в руці свідчить про необхідність термінового поливу. На цей показник орієнтуються протягом усього вегетаційного сезону.

Ослаблені чагарники найбільш привабливі для шкідників і хвороб , що пояснюється тимчасовою втратою стійкості. Тому завдання садівника в цей період-повний контроль над смородиною, особливо в перший рік розвитку.

А допомогти в цьому можуть інсектициди і фунгіциди , які можна приготувати з рослинних компонентів або придбати готові препарати.

Як без ризику пересадити кущ смородини, ч. 1:

Як без ризику пересадити кущ смородини, ч. 2:

Дерен (фото) посадка і догляд

  • ✓ дерен білий, або сибірський
  • ✓ дерен отпрысковый
  • ✓ дерен криваво-червоний
  • ✓ кизил теж дерен
  • ✓ дерен посада та догляд
  • ✓ дерен – правильна посадка
  • ✓ дерен – догляд
  • ✓ обрізка дерена
  • ✓ захищаємо від попелиці
  • ✓ свої саджанці дерена
  • ✓ дерен в саду
  • ✓ дерен в саду — посадка й догляд: відео

Дерен — сорти і види, догляд і посадка

&1&

Продовжуємо знайомиться з декоративними чагарниками, здатними прикрасити сади середньої смуги, але поки маловідомими нашим дачникам. Дерен невибагливий, добре зимує, легко розмножується і красивий круглий рік. Навесні і влітку особливо привабливі ряболисті сорти, завдяки великим яскравим листям з срібною або золотистою окантовкою. Восени крона перетворюється, фарбуючись в пурпурні, малинові і темно-бордові тони. Навіть взимку дерен привертає увагу блискучими бордовими або оранжево-червоними пагонами.

Природа створила приблизно чотири десятки видів дерену, багато з них виростають в помірній зоні

Північної півкулі. Латинська назва «корпус» (cornus) перекладається як ріг, що пов’язано з незвичайною деревиною – твердої, важкої, з красивою червонуватою текстурою.

Ці чагарники іноді називають свидиной, всі вони відрізняються густою кроною і є кращими рослинами для живоплотів, влаштованих на бідних грунтах.

Дерен білий, або сибірський

&1&дерен білий, або сибірський, – один з найпопулярніших і зимостійких чагарників свого сімейства. Він здатний витримувати сильні морози, тому що його батьківщина східний сибір і далекий схід. У лісах мешкає серед чагарників, що ростуть на вологих місцях, його можна зустріти на берегах річок і струмків. Цінується за густу крону, діаметр якої дорівнює висоті куща. Зазвичай виростає не більше 3 м. Листя еліптичної або широкояйцевидної форми, великі (довжиною до 12 см), темно-зелені зверху і білувато-сизі знизу. Через рельєфного жилкування зверху вони здаються зморшкуватими.

У віці 3-4 років кущ починає цвісти. Його мініатюрні жовтувато-білі квітки зібрані в щитковидні суцвіття діаметром 3-5 см.цвітіння починається в травні і триває весь червень. На початку осені на молодих пагонах можливий повторний розпуск квіток. У серпні дозрівають соковиті синювато-білі ягоди.

Восени кущ зберігає свою привабливість завдяки пурпурно-червоним, карміново-рожевим або фіолетово-бордовим листю. Взимку його візитна картка-коралове забарвлення пагонів.

Рослина зимостійка, тіньовитривала, не вимоглива до грунтів. Здатність добре рости в місцях з близьким стоянням грунтових вод робить його дуже цінним для сирих місць. Дерен не тільки прикрашає такі сади, але і осушує їх.

Найпопулярніші садові форми білого дерену пов’язані з забарвленням листя. Лідирує яскравий сорт шпета, листя якого прикрашені золотисто-жовтою облямівкою. Товщина яскравої окантовки різна, місцями вона захоплює більшу частину листової пластинки, чому листя майже цілком стають жовтими.

До цього куща висотою до 2,5 м завжди буде прикута увага. Восени, за 5-10 днів до заморозків, його листя стає фіолетово-пурпуровими, серед них біліють кисті ягід, надаючи рослині фантастичний вигляд. Взимку його коричнево-червоні пагони виділяються на тлі білого снігу. І що ще радує-дерен шпета відмінно зимує в середній смузі.

Така ж жовта смужка з невеликими рожевими плямами на листках сорту гаухаульта . Схожий сорт крем крекер поки ще рідкісний в росії, але теж зимостійкий і красивий.

Не менш цікаві форми дерена білого з сріблясто-білим краєм у сизих листя: варієгата і сібіріка варієгата з більш широкою сріблястою окантовкою. Схожий сорт елегантіссіма популярний у садівників усього світу завдяки невибагливості і дуже ошатною забарвленням листя. Белоокаймленние сорти щорічно цвітуть, зимостійкі, але в сильні морози можуть постраждати кінчики молодих пагонів. Ці сорти досить часто продають в розплідниках. Значно рідше зустрічаються белоокаймленние сорти айворі хало і уестенберт з яскравими коралово-червоними пагонами, великими молочно-білими суцвіттям (діаметром до 7 см) і пурпурової осінньої забарвленням листя на кущах висотою 1-1, 5 м.

Дерен нащадковий

Дерен нащадковий походить з північної америки. Зростає він у вологих лісах і в заростях чагарників, а також на сирих берегах річок і водойм. Зовні дуже схожий на дерен білий і такий же зимостійкий.

Максимальна висота цього чагарнику 2,5-3 м.у нього молоді пагони теж червоно-коралові. Головна відмінність полягає в здатності давати численні кореневі нащадки, тому кущ виглядає як би розвалюється. Пагони, що звисають вниз, при зіткненні з землею можуть легко вкорінюватися. Цвіте кущ з 4-5-річного віку щорічно. Суцвіття (діаметром до 5 см) з молочно-білими квітками розпускаються в травні, а восени дозрівають соковиті блакитно-білі ягоди.

У цього дерену теж є кілька садових декоративних форм, з яких найбільш відома альбо-маргіната з білою облямівкою на листках.

Тонкі гнучкі пагони дерену – ідеальний матеріал для виготовлення кошиків і плетіння декоративних огорож на садовій ділянці, а його щільна червона деревина стане в нагоді для виточування міцних столярних виробів.

Дерен криваво-червоний

&1&

Дійсно, дерен криваво-червоний знаменитий своїм яскравим осіннім листям. І хоча в природі цей красень зустрічається в південно-західних районах європейської частини росії, карпатах і на кавказі, зимує добре і в середній смузі. У рідних місцях селиться по узліссях лісів, вологих місцях, на берегах річок і озер.

Це чагарник висотою 3-4 м з довгими никнуть пагонами, які в молодому віці покрити! зеленувато-коричневою корою, темніє з роками. Яскраво-зелене листя довжиною 4-10 см з обох сторін покриті дрібними кучерявими волосками. З 7-річного віку дерен щорічно цвіте і утворює ягоди. В кінці травня-початку червня на 2-3 тижні чагарник покривається щитками суцвіть діаметром до 10 см, що складаються з безлічі молочно-білих квіток. У серпні можливе вторинне цвітіння, а потім дозрівають синяво-чорні ягоди завбільшки з горошину.

Настільки рідкісний за красою чагарник напрочуд невимогливий до грунту, добре переносить посуху, може рости в тіні, не підмерзає взимку, позитивно