Згинання і правка металу. Слюсарна правка металу чи можна вирівняти метал товщиною 8 мм

113

Складність правки листового металу залежить від того, якого типу дефект має лист-хвилястість кромки, або опуклість, або вм’ятину в середині листа, або те й інше одночасно (рис. 15).

Рис. 15. Прийоми правки листового металу: а – при деформованій середині листа; б – при деформованих краях листа; в – з використанням дерев’яної гладилки; г-з використанням металевої гладилки.

Під час правки опуклості потрібно наносити удари, починаючи від краю листа у напрямку до опуклості (рис. 15 а, б).

Найбільш поширена помилка полягає в тому, що найсильніші удари наносяться по тому місцю, де опуклість найбільша, а в результаті на опуклій ділянці з’являються невеликі вм’ятини, які ще більше ускладнюють нерівну поверхню. Крім того, метал в таких випадках відчуває дуже сильну деформацію на розрив. Надходити потрібно якраз навпаки: удари повинні ставати слабкіше, але частіше, у міру того як правка наближається до центру опуклості. Лист металу потрібно постійно повертати в горизонтальній площині, щоб удари рівномірно розподілялися по всій його поверхні.

Якщо лист має не один опуклий ділянку, а кілька, потрібно спочатку звести всі опуклості в одну. Для цього наносять удари молотком в проміжках між ними. Метал між опуклостями розтягується, і вони об’єднуються в одну. Потім потрібно продовжувати правку звичайним способом. Якщо середина листа рівна, а краю спотворені хвилями, то послідовність ударів при правці повинна бути протилежною: їх слід наносити, починаючи від середини, просуваючись до вигнутих краях (рис. 15, б). Коли метал в середині листа розтягнеться, хвилі на його краях зникнуть.

Дуже тонкі листи неможливо правити навіть молотками з м’якого матеріалу: вони не тільки залишать вм’ятини, але можуть і порвати тонкий метал.

В цьому випадку для правки застосовують бруски-гладилки з металу або дерева, якими лист вигладжують з обох сторін, періодично його повертаючи. Якість правки можна проконтролювати за допомогою металевої лінійки.

Той, хто брався за правку сталевого листа, знає, що це робота досить важка: поки виправляєш один вигин, на аркуші з’являються інші. Однак цього можна уникнути і тим істотно полегшити роботу. Сталевий лист потрібно укласти для правки нема на гладку плиту, як це зазвичай робиться, а на плиту-підкладку з безліччю дрібних затуплених горбків, рівномірно розташованих на її поверхні. В цьому випадку якість роботи має підвищитися, а трудомісткість – знизитися. Метал під ударами гумового молотка буде як би сам шукати своє місце. При цьому на аркуші утворюються ледь помітні хвилі, при шпаклівці і фарбуванні вони стануть заповнюватися і сприяти тому, що шпаклівка і фарба будуть триматися на металі дуже міцно. Нерівності після покриття металу абсолютно непомітні. Єдина складність-як виготовити вимагається плиту-підкладку. У домашніх умовах її дійсно виготовити важко: горбки зазвичай отримують, прорізаючи на гладкій плиті велике число взаємно пересічних і розташованих близько одна від одної канавок. Зробити це можна на стругальному або фрезерному верстаті, тому, якщо є така можливість, краще нею скористатися.

Вихідний металопрокат, як листовий, так і об’ємний, не завжди володіє показниками площинності, достатніми для якісного виконання наступних операцій деформування. У таких випадках в якості попередньої операції використовується правка металу. Спорідненим терміном-рихтування металу-називають різновид даної операції, в результаті якої відбувається вирівнювання тільки осі прутка.

Державними стандартами обумовлюються такі види допусків форми готового прокату:

  1. для прутків круглого і квадратного поперечного перерізу — просторова кривизна і видима згортуваність
  2. для прутків квадратного перерізу, крім того — увігнутість і опуклість граней;
  3. для сталевих смуг — неплощинність, серповидность, опуклість бічних граней.
  4. для листів-неплоскостность.
  5. для стрічок і рулонів-телескопічність і реброва кривизна.

У разі високоточної штампування всі перераховані вище дефекти провокують прискорений знос штампів, а точність готової продукції знижується. Причиною подібних викривлень можуть бути також розділові операції на листових і сортових ножицях, коли краю листа/смуги або торці прутків неприпустимо викривляються.

Ще більше передумов для виконання правки при гарячому штампуванні. Готові поковки викривляються при:

  • виштовхуванні з порожнини штампового струмка (особливо часто це відбувається з поковками складної форми);
  • термообробці, після якої в металі виникають внутрішні залишкові напруги;
  • обрізку облою внаслідок неконтрольованої усадки металу.

У технологіях холодного штампування правка металу виконується після згинання деталей з високовуглецевих або пружинних сталей, а також при холодному видавлюванні виробів з довгою стрижневою частиною. Досить поширена також правка і рихтування металу у вигляді рулону перед його розпуском на стрічки.

Підставою для включення такої операції в технологічний процес виробництва служать результати вимірів форми деталей, для чого використовуються або спеціальні шаблони, або універсальний мірний інструмент. При незначних відхиленнях іноді допустима ручна рихтування металу, але в більшості випадків цього недостатньо.

різновиди правки металу

Розглянута операція може виконуватися в холодному і гарячому стані. У гарячому стані правлять поковки, які вже пройшли всі переходи деформування, включаючи і обрізку облоя. Окремої операції при цьому не передбачають, а виробляють деформування в заключному струмку штампа обрізного преса (хоча в обґрунтованих випадках гаряча правка металу може бути виконана і на основному штампувальному обладнанні). Перевагами такої обробки вважаються менша енергоємність, а також сприятливий вплив на структуру і експлуатаційні властивості матеріалу поковки.

Холодна правка в гарячому штампуванні застосовується після того, як відштамповані вироби пройшли термічну обробку. Інструмент для виконання такої операції досить простий, і по конфігурації робочої порожнини повністю відповідає розмірам поковки, які наведені на її кресленні. Операцію часто проводять одночасно в двох площинах, що підвищує якість готового виробу.

У листовому штампуванні правка виконується:

  • після вирубки-пробивання товстолистового металу, коли перерізування волокон металу заготовки призводить до виникнення внутрішніх напружень;
  • після вільного згинання (особливо без притиску), для зняття дефектів форми заготовки, які виникли внаслідок пружиніння;
  • при штампуванні напрував, коли викривлення металевої заготовки відбувається через інтенсивне тертя вироби по матриці;
  • після багатоперехідної витяжки деталей з фланцями.

У холодному листовому штампуванні розрізняють обтиснення гладкими, точковими і вафельними штампами. У першому випадку ведеться плоска поверхнева калібрування, тому даний спосіб ефективний для тонколистових заготовок з металів високої пластичності. Питомі зусилля не перевищують 100 мпа, а на поверхні готового виробу відсутні відбитки інструменту.

Для заготовок з більшою товщиною, а також з металів підвищеної твердості доводиться виконувати точкову/вафельну правку. На робочому інструменті виконуються дрібні насічки у вигляді зубців, причому їх вістря на пуансоні і матриці не повинні збігатися. Питомі зусилля при цьому вище — до 250 … 300 мпа, зате в результаті відбувається виправлення всіх поверхневих дефектів.

Іноді плоску правку виробляють перед вальцюванням. Вихідний лист або смуга металу прокочується через кілька правильних роликів (їх число завжди має бути непарним, причому кількість верхніх, натискних, роликів завжди на один більше, ніж нижніх, опорних).

обладнання для редагування

Якщо дані переходи поєднуються з основними операціями деформування (як часто буває при гарячому штампуванні), то спеціального обладнання не потрібно. Холодну правку металевих прутків або смуг виконують на . Вони являють собою машини горизонтального виконання, які працюють за принципом ротаційного штампування.

Відмінність полягає в тому, що тиску, створювані робочими роликами, не повинні перевищувати межі пластичності виправляється матеріалу. Такі машини функціонують в автоматичному режимі, а тому відрізняються високою продуктивністю.Аналогічно правлять і прутки, тільки профіль робочих роликів в цьому випадку виконується не плоским, а відповідним перетину вихідного матеріалу.

Виправити об’ємні в плані заготовки можна і на пресах. Якщо питоме зусилля не перевищує 300 мпа, то застосовуються гвинтові преси з дугостаторним приводом серії ф17__. Ефект досягається завдяки високій швидкості зіткнення плоского штампа (прикріпленого до повзуна) з виробом, який вимагає правки. Оскільки розподіл тиску по всій поверхні однаково, то одночасно на робочій плиті може перебувати кілька однакових за габаритними розмірами деталей. Це знижує трудомісткість операції.

Найбільш складною і відповідальною є правка деталей після холодного видавлювання. Оскільки деформаційне зміцнення матеріалу при цьому вельми велике, то питомі зусилля можуть досягати межі пластичності, тобто 600…800 мпа і навіть більше. Ударний характер навантаження, що створюється гвинтовим пресом, не забезпечує належної якості правки через інерцію матеріалу. Тому використовуються спеціальні преси серій к82 _ _ і к83 _ _ з кривошипно-колінним робочим механізмом. Особливість схеми такого преса — в можливості забезпечити витримку деталі (до 2…3 с) під тиском при крайньому нижньому положенні повзуна обладнання. В результаті внутрішні напруги долаються, а деталь вирівнюється.

В ході обробки, зберігання або експлуатації металеві деталі і заготовки можуть втрачати первісну форму.

Для виконання подальших операцій, дотримання розмірів і форми готового виробу важливо, щоб конфігурація і розміри заготовки збігалися з проектними значеннями. Цього досягають проміжно-підготовчою операцією правки металу. Операцію проводять на холодній деталі або нагрівають її з метою пластичності.

Листова заготівля може пом’ятися, що має циліндричну форму-викривитися. Вали і осі можуть погнутися.

Що таке правка металу?

Процес повернення металевої заготівлі вихідної форми називається правкою металу. Дефекти бувають наступні:

  • хвиля.
  • вм’ятина.
  • опуклість.

А також деякі інші.

Види правки металу

Операція підрозділяється на два підвиди:

  • ручна.
  • машинна.

Ручна правка і рихтування металу застосовується в домашніх майстернях і при виготовленні унікальних виробів. Набір інструменту нескладний, але потрібна висока кваліфікація робітника — правильника.

Машинна правка використовується в промисловості. Обладнання масивне і складне, але володіє високою продуктивністю і можливостями автоматизації процесу. Крім того, операцію машинної правки часто поєднують з гнучкою і нарізкою листових заготовок, включаючи її до складу єдиного технологічного комплексу.

Згинання і правка металу. Слюсарна правка металу чи можна вирівняти метал товщиною 8 мм

Операцію можна здійснювати при кімнатній температурі. Робота при температурі 0с і нижче неприпустима — матеріал втрачає пластичність і стає крихким. Іноді заготовку доводиться нагрівати до 140-400с, щоб підвищити пластичність.

Правка листового металу

Від виду дефекту залежить і складність операції правки листового металу.

Найбільш складні випадки-це комбінація різних видів дефектів, наприклад, хвилястість краю і опуклість в центрі листа одночасно.

Опуклість

Опуклість правлять ударами по колу, починаючи від зовнішньої сторони дефекту і поступово зменшуючи радіус кола, просуваючись від краю до центру дефекту. Сила ударів стає менше, а частота — зростає.

Згинання і правка металу. Слюсарна правка металу чи можна вирівняти метал товщиною 8 мм

Якщо на заготівлі не одна опуклість, їх слід об’єднати в одну велику. Бити слід між локальними дефектами, домагаючись їх об’єднання, після чого діяти, як описано вище.

Хвилеподібність країв

Правка листового металу з хвилястими краями проводиться починаючи з країв листа і поступово просуваючись до його центру. Після розтягування заготовки в середині хвилястість країв розгладжується.

Тонкі листи

Заготовки малої товщини не піддаються правці бойками через високу ймовірність утворення розривів і заломів.

Згинання і правка металу. Слюсарна правка металу чи можна вирівняти метал товщиною 8 мм

Для правки тонколистового металу використовують протяжні поверхні металевих або дерев’яних брусків-гладилок. Заготівлю розгладжують з різних сторін, поступово посилюючи натиск.

Згинання і правка металу. Слюсарна правка металу чи можна вирівняти метал товщиною 8 мм

Періодично треба перевертати смугу, щоб не виникла опуклість в іншу сторону. При наявності декількох опуклостей на початку слід виправити кінці смуги, а потім переходити до середини.

М’які бойки для рихтування не застосовують. Їх роблять з високоміцного сплаву і надають округлу форму або округлюють гостру сторону.

Згинання і правка металу. Слюсарна правка металу чи можна вирівняти метал товщиною 8 мм

Щоб виправити загартований метал, удари направляють по увігнутому ділянці деталі. З розтягуванням матеріалу на увігнутій стороні заготовка буде розпрямлятися. Операцію проводять на має напівсферичну форму рихтувальної бабці, по якій деталь поступово пересувають вгору і вниз.

Щоб виправити загартований косинець з порушенням прямого кута, розроблено два прийоми. Якщо кут перетворився в гострий, удари направляють біля внутрішнього кута. Якщо ж кут перетворився в тупий, удари направляють в зону біля вершини зовнішнього кута. Матеріал в зоні впливу розтягується і прямий кут відновлюється.

Спосіб аналогічний роботі з смугою. Нерівності маркуються крейдою, заготівля розташовується опуклістю вгору. Удари направляються від периферії дефекту до його центру.

Згинання і правка металу. Слюсарна правка металу чи можна вирівняти метал товщиною 8 мм

Коли основний дефект відкоригований, знижують потужність ударів і повертають деталь навколо поздовжньої осі, щоб уникнути деформації в іншу сторону. Тим же способом правиться квадратний і прямокутний прокат.

Тут застосовують спосіб розкручування. Один кінець спіралі фіксують в закріплених на правильній плиті лещатах, інший-в ручній струбцині.

Згинання і правка металу. Слюсарна правка металу чи можна вирівняти метал товщиною 8 мм

Після часткового розкручування спіралі її притискають до плити і правлять, як круглий прокат, визначаючи кривизну на просвіт.

Основні способи правки металу

На вибір способу впливає характер і площа перетину, марка і вид сплаву, розміри дефекту щодо загального розміру виробу.

Залежно від методу прикладання напруг в металевих заготовках, розрізняють три способи правки металу:

  • вигином в холодному стані;
  • розтягуванням в холодному стані;
  • місцевий нагрів.

Згинання і правка металу. Слюсарна правка металу чи можна вирівняти метал товщиною 8 мм

Нагрівання здійснюється газовими пальниками або індукційним способом.

Для яких цілей застосовують правку металу

Конфігурація деталі може бути порушена в ході її первинної обробки, транспортування або зберігання. Такі заготовки непридатні для подальшого використання, але не є неповоротним, остаточним шлюбом. Правку металу використовують з метою повернення заготівлі форми, визначеної конструкторсько-технологічною документацією.

Згинання і правка металу. Слюсарна правка металу чи можна вирівняти метал товщиною 8 мм

Іноді з метою зниження собівартості продукції підприємство навмисно набуває заготовки неналежної форми, в цьому випадку операція включається в технологічний процес. Планова правка металу може також бути включена в техпроцес після операцій з термічної обробки, що викликають зміну форми деталі. В іншому випадку робота буде позаплановою, і вартість її входить в незаплановані збитки.

Обладнання для редагування

Основа будь-якого набору інструментів-це правильна плита. Вона повинна бути ідеально рівною, масивною і стійкою, для чого її відливають з ударостійкого чавуну або сталі, для зміцнення конструкції постачають поздовжніми і поперечними ребрами жорсткості. Встановлюють їх на масивне бетонну основу.

Згинання і правка металу. Слюсарна правка металу чи можна вирівняти метал товщиною 8 мм

Молотки для правки повинні бути м’якше, ніж матеріал заготовки. Тому їх постачають дерев’яними або гумовими бойками. Для роботи зі сталевими листами використовують молотки з м’якими бойками з міді або свинцю. Бойок повинен мати закруглену форму. Бойок квадратної форми не годиться, так як він буде залишати на листовій заготівлі характерні сліди — забоїни. Маса плити повинна ставитися до маси молотка приблизно як 100:1.

Для роботи з листової заготівлею застосовують також підкладкову плиту з щільної гуми, зі сформованим на ній великою кількістю горбків однакової висоти. Під ударами метал сам знаходить своє місце, і продуктивність процесу помітно зростає в порівнянні з голою сталевою плитою.

Для роботи з тонкими листами застосовується спеціальне оснащення — гладилки і підтримки. Для роботи з загартованими деталями застосовують циліндричні або напівсферичні правильні бабки.

Згинання і правка металу. Слюсарна правка металу чи можна вирівняти метал товщиною 8 мм

У домашній майстерні використовують