8 найпопулярніших фактів про будинки і побут в срср, які в наші дні здаються дивними

43

Навіщо потрібен був хрущовський холодильник?

Квартири типової масової забудови 50 — х не відрізнялися зручністю, але зате здавалися з повною обробкою, щоб люди могли в один день переїхати з дерев’яного будинку в більш комфортабельне житло. Виробництво електричних холодильників налагодили тільки в 60-х роках, тому довгий час жителі задовольнялися спеціально спроектованими вбудованими шафами під вікном.

«хрущовський холодильник» створювався спеціально для зберігання швидкопсувних продуктів: невелика товщина стінки і вентиляційні решітки з прохолодним повітрям дозволяли їм довше залишатися свіжими. Згодом проектування квартир з нішами під вікном припинили. Але господарі хрущовок не поспішають позбавлятися від холодних шаф, використовуючи корисний куточок по максимуму.

Навіщо робили вікно між кухнею і ванною в хрущовках?

Вважається, що спочатку віконний отвір проектувався для боротьби з туберкульозом: так світло потрапляло з кухні у вологе приміщення і вбивав паличку коха. Метод виявився не найефективнішим: з туберкульозом впоралися вакцини, а з вологістю вентиляція.

Але вікно у ванній залишилося — воно досі допомагає власникам хрущовок економити на електриці: людині не потрібно включати світло, забігаючи в санвузол на півхвилини.

Навіщо вішали килими на стіну в срср?

Килим в радянському союзі виступав не тільки прикрасою кімнати (шикарний виріб важко було купити через високу ціну і недоступність в звичайних магазинах), але і чисто утилітарною річчю. Товсті вовняні килими вішали на стіну, щоб приховати недоліки ремонту і заодно звукоізолювати кімнату від сусідів.

Також килим в срср вважався показником смаку і багатства. Люди, які звикли ставитися до речей дбайливо, намагалися зберегти виріб, тому вибирали для його розміщення стіну, а не підлогу.

Навіщо була потрібна поличка в радянських унітазах?

Раніше більшість моделей унітазів постачали спеціальними плоскими «полицями» замість звичних «воронок». Своїм дизайном вироби зобов’язані особливостям житлового будівництва за часів срср: така форма зводить кількість бризок до мінімуму, що в умовах маленьких санвузлів доводилося до речі.

Від «полички», яка зменшує кількість хвороботворних мікробів, що осідають на стінах і рушниках, довелося відмовитися. Щоб очистити унітаз, доводилося активніше працювати йоржиком і використовувати більше води.

Навіщо в срср сходинки фарбували по краях?

Фарба по краях сходів з’являлася відразу з кількох причин:

  • це скорочувало час прибирання, оскільки сміття, яке накопичувалося в кутах, було легше змітати з пофарбованих ділянок, ніж з бетонних ступенів.
  • при фарбуванні стін або поручнів можна було не підкладати газети: потрапили на підлогу краплі просто зафарбовувалися.
  • пофарбовані симетрично ступені нагадували килимові доріжки, сходи виглядали красивіше.

Навіщо в срср обшивали двері дермантином?

У радянському союзі не було багатого вибору дверних полотен і звукоізоляція залишала бажати кращого. Вхідні двері оббивали дермантином повсюдно, що було не тільки даниною моді, але і поліпшувало тепло — і звукоізоляційні властивості.

Також обшите дверне полотно надавало інтер’єру індивідуальності, а за деякими уявленнями ще й додавало нотку розкоші. Поміняти таку оббивку було простіше, ніж самі двері.

Навіщо в срср робили паркани з ромбиками?

Творець найвідомішого радянського паркану «по-2» — архітектор борис рахман. Він представив комісії три варіанти огорожі, але в підсумку вибрали самий практичний: той, з якого бруд буде легко змиватися дощем. Паркан створювався для безпеки промислових об’єктів, і навіть зараз ним огороджені залізничні колії, військові частини і заводи.

Рельєфний малюнок бетонних огорож позбавляв від монотонності, так як світло падало на опуклі ромби нерівномірно. Простий паркан вважався універсальним і створював шумовий бар’єр.

Чому в срср в основному будували 9-поверхівки?

У спальних районах великих міст переважали 9-ти поверхові будинки, що пояснюється простою причиною: їх висота відповідала висоті механізованих сходів пожежної машини — 28 метрів. Більш високі будівлі доводилося оснащувати вантажними і пасажирськими ліфтами, а також незадимлюваними сходами для аварійного виходу, що збільшувало вартість будівництва.

Більшість дивних, на перший погляд, побутових рішень в срср легко пояснити практичністю і економією.