Мураха, заняття за рідною природою в старшій групі. Конспект заняття для дітей середнього дошкільного віку на тему лісові мурахи що розповісти дошкільнятам про мурахи

116

Глазиріна віка, вихованка гбдоу № 43 м колпіно санкт-петербург
Керівник: єфімова алла іванівна, вихователь гбдоу № 43 м колпіно санкт-петербург
Опис матеріалу: дана казка написана для дітей від 5 до 7 років. Тому вона буде цікава вчителям початкових класів і вихователям. У цій казці розповідається про життя мурах і про те, як маленький мураха полюбив працю. Цю казку можна використовувати в дитячому садку, на уроках позакласного читання в школі і для прочитання в сімейному колі.
Мета: формування працьовитості через зміст казки.
Завдання:
— розповісти про те, як мурахи вміють працювати дружно, спільно;
— розвивати пам’ять, увагу, уяву, кмітливість, логічне мислення, вміння аналізувати і робити висновки;
— виховувати повагу до старшого покоління, бажання допомагати членам сім’ї, співпереживання, інтерес до читання казок.

Ледачий мураха.
В одному невеликому лісі, жив був мураха. Він був дуже хитрий і ледачий мураха. Друзів у нього не було.
Разом з ним на галявині жили інші мурахи, але вони всі любили працювати. Вранці рано-рано-рано вони прокидалися, вмивалися, щоранку вони робили зарядку, з’їдали на сніданок смачну і солодку кашку і під музику вони відправлялися працювати.

Мураха, заняття за рідною природою в старшій групі. Конспект заняття для дітей середнього дошкільного віку на тему  лісові мурахи що розповісти дошкільнятам про мурахи

Мурахи цілий день працювали, будували великий будинок – мурашник, працювали не покладаючи рук. Тягали на своїй спині гілки, листя, а ледачий мураха не хотів нічого робити, він не допомагав своїм братам – мурахам.
Улюбленим заняттям ледачого мурашки були ігри, він дуже любив всім заважати і всіх відволікати. Мурахи працюють цілий день, а ледачий мураха над ними жартує, сміється.

Мураха, заняття за рідною природою в старшій групі. Конспект заняття для дітей середнього дошкільного віку на тему  лісові мурахи що розповісти дошкільнятам про мурахи

Так як йому ні з ким було грати, всі були зайняті справою, йому доводилося самому себе розважати. Він повисить на грибочках в лісі,

Мураха, заняття за рідною природою в старшій групі. Конспект заняття для дітей середнього дошкільного віку на тему  лісові мурахи що розповісти дошкільнятам про мурахи

Пострибає по травичці, полазить по кущиках.
Одного разу найстаріший і мудрий мураха запитує у нього:
— чому ти не допомагаєш своїм друзям будувати будинок? адже скоро прийде зима, випаде сніг і буде дуже холодно. Де ти будеш зимувати? ми тебе до себе не пустимо, ти ж нам не допомагаєш? — промовив старий мураха на одному диханні.
— стільки багато питань, мені на яке питання, потрібно відповісти в першу чергу? — запитав ледачий мурашка, продовжуючи стояти на м’якій, зеленій травичці.
— мені так добре на галявині, я на сонечку стою,
Пісні голосно я співаю. І заспівав ще голосніше свою улюблену пісеньку.
«я найхитріший мураха!
Нехай у мене і немає друзів!
Але я працювати не хочу,
Та й роботу не люблю.
Дуже сонечко люблю,
І по лісі я броджу.
Я гуляю і граю.
Нікого не помічаю»»

Мураха, заняття за рідною природою в старшій групі. Конспект заняття для дітей середнього дошкільного віку на тему  лісові мурахи що розповісти дошкільнятам про мурахи

— адже ми теж не завжди працюємо, ми і відпочиваємо, і граємо теж, — сказав старий мураха.давай разом з нами працювати і повеселимося разом, — знову промовив старий мураха.
— ще чого!- відповів ледачий мурашка. Я працювати не звик, не буду.
Мураха гуляв-гуляв і не помітив, як настали холоди, прийшла холодна зима, випав біленький, пухнастенький сніжок. Ходив, бродив мураха по лісі. Навколо нікого не видно, всі поховалися в свої норки, будиночки. І тоді він зрозумів, що йому ніде жити, ніде погрітися.
Мураха задумався і усвідомив, як він був не правий, що лінувався і не працював. Він думав, що всіх перехитрить, всі його будуть благати і просити оселитися у них. Але на жаль, нічого цього не сталося.
Довго думав мураха, що ж йому робити і пішов проситися в будинок – мурашник до своїх братиків – мурашок. Мураха вибачився перед усіма, дав слово, що тепер він буде допомагати їм у всьому, працювати нарівні з усіма. Братики, звичайно ж його пробачили і пустили до себе жити в будинок – мурашник.
І зажили вони весело і дружно, допомагаючи один одному і підтримуючи у всьому. І з’явилося у мурашки багато друзів, з якими він веселився і грав від душі.

Мураха, заняття за рідною природою в старшій групі. Конспект заняття для дітей середнього дошкільного віку на тему  лісові мурахи що розповісти дошкільнятам про мурахи

Мораль, сей казки така, потрібно поважати старших, допомагати друзям і подбати про себе заздалегідь.

Тематична бесіда для початкових класів » хто ти, мураха, і яку користь приносиш природі?»матеріал з фото.

носкова наталія юріївна
Посада і місце роботи: вчитель початкових класів мбоу-верх-тулинська зош № 14 новосибірська область
Опис: представляю вашій увазі матеріал про важливість ролі мурах в житті лісу, грунту. Дана бесіда призначена для поповнення скарбнички педагогів, вихователів. Матеріал буде цікавий дітям молодшого шкільного віку та вихованцям дитячого садка. Фотографії привернуть до бесіди дитячу увагу.
Мета: ознайомлення з життям мурах і їх користю для природи.
Завдання: — поглиблювати знання дітей про мурах;
— розвивати уважність, інтерес до пізнання нового про природу та її
Мешканець;
— виховувати любов і дбайливе ставлення до природи.

Хто ти, мураха, і яку користь приносиш природі?

На землі живе кілька тисяч видів мурах. Так, в теплих країнах їх налічується більше 140 видів, а в новосибірській області – близько 24 видів. Мурахи живуть сім’ями. Одному мураху не вижити. Гніздо сім’ї складається приблизно з 100 тисяч мурах, має діаметр близько 40 см і висоту 40-50 см.це маленькі мурашники, і якщо вони не розростуться, то, як правило, сім’я гине. Підраховано, що гине 83% подібних гнізд. Чим більше мурашник, тим менше ймовірність загибелі його. У найбільших мурашниках-з діаметром купола 1,4 м – мешкають близько 870 тисяч мурах. У зв’язку з цим потрібно завжди пам’ятати, що розкидання мурашника несе загибель мурашкам.
Сибірські види мурах мешкають в землі, в деревині, або поселяються в квартирах і будинках людини. Звичайне гніздо складається з численних камер, з’єднаних ходами.

Побудовано цю споруду таким чином, щоб можна було, змінюючи планування (відкриваючи і закриваючи зовнішні двері і двері різних відсіків), регулювати температуру і вологість в житло, не допускаючи там зростання грибів – цвілі. У мурашнику є склади спеціальні приміщення, де вирощують личинок і лялечок. В інших, більш великих, живуть цариці зі своєю свитою. Свита миє, чистить, годує царицю і відтягує в особливе приміщення знесені нею яйця. Тут присутні і воїни, які охороняють їх.
Мурахи, що мешкають в мурашнику, відрізняються по зростанню, статурі, конфігурації їх частин тіла. Найбільші з них-мурашині цариці. Самки помітно більше мурах-солдатів. Але зате у останніх велика голова з величезними щелепами, якими вони вільно перекушують ворога. Такий головою солдат вільно затикає вхід в мурашник і захищає його від ворога. Однак, такими щелепами самому мурашки не можна їсти. Тому солдатів годують.
Більш дрібні і спритні мурахи виконують роль няньок. Вони прибирають, перебудовують приміщення, годують солдатів, цариць, личинок, стережуть лялечок, зберігають запаси, а при необхідності можуть і тривогу підняти. І, нарешті, мурахи середніх розмірів з довгими ногами і добре розвиненими очима (мурахи-фуражири). Це ті, хто цілі дні бігає в околицях мурашника, добувають корм і тягнуть його в гніздо, де з великою любов’ю розміщують його в коморах.
Мурахи ловлять численних тварин (личинок, мух і жуків, яйця метеликів, павуків, коників та ін.), в околицях гнізда збирають солодкі виділення деяких комах і нектар з квіток. Дуже люблять солодкий сік рослин: берези, клена. Життя змушує мурах бути дуже економними, тому загиблого товариша вони не просто виносять з гнізда, а ретельно виїдають з нього все їстівне, а його скелет йде на будівництво мурашника.

Мураха-сильна тварина. Він вільно тягне вантаж, в 20, а то і в 50 разів перевищує його власну вагу. Якщо видобуток особливо важка, то безліч мурах її дружно підхоплюють. Однак, тут є одна особливість: кожен з них, схопивши щелепами здобич, тягне її в свою сторону. Незважаючи на це, видобуток все-таки повільно рухається до мурашника, тому що з його боку підбігають все нові мурахи, яким доводиться тягнути не тільки видобуток, але і своїх родичів.
Як же орієнтуються мурахи в цьому світі? у цьому їм допомагає особлива речовина, що виділяється в їх організмі, і чуйні органи чуття, що дозволяють вловити його. Багато речовин виділяються разом з їжею. Мураха ж не може їсти один. Він приносить їжу в зобику, з якого сам їсти не може, зате годує відразу сотні три своїх родичів. Правда свою їжу мураха бере з зобика іншого побратима. Цариця виділяє особливу речовину, яка змушує виконувати її підлеглих ту чи іншу роботу. Коли гине вона, то вже через кілька хвилин весь мурашник дізнається про це, так як її сигнальне речовина перестає надходити в їжу. Таке сигнальне речовина може виділити будь-який мураха, наприклад, дає сигнал тривоги. Дуже добре використовують мурахи речовина, яке виділяють залози на їх лапках (слідові запахи). Тому мураха не може загубитися, він завжди знайде будинок по своєму сліду. По сліду будь-якого мурашки можуть відшукати залишену їм видобуток інші побратими.Пошепки чарівні слова:» я хочу на повіки стати людиною »

Вихователь: а тепер відкриваємо очі. Діти. А ви пам’ятаєте де ми з вами були? (відповіді дітей) ми сьогодні з вами були в чарівному лісі, багато дізналися про життя мурах. Які вони мурахи?

Проводиться гра «скажи одним словом»

Діти по черзі підбирають слова характеризують мурах: працьовиті, дружні, хижаки, …

Хлопці, мурахи хоч і маленькі але дуже потрібні природі. Давайте всі разом, дружно скажемо, що ображати їх не можна.

Пісня: «не ображайте мурашки»

Сюрпризний момент: «подарунок від мурашки»

Дорогий читачу, ти коли-небудь замислювався про те, що крихітний мураха, якого ти звик бачити мало не кожен день, насправді, унікальна комаха? і, зізнатися, мурахи все ще не вивчені до кінця. Стільки загадкового і незрозумілого в їх поведінці!наберися терпіння, і скоро ти дізнаєшся, чи вміють мурахи позіхати, якою мовою вони говорять, і навіть познайомишся з мурахами-хліборобами і пастухами…

Оскільки мурахи з’явилися на землі дуже-дуже давно, науці непросто визначити, коли ж саме це сталося. Деякі вчені вважають, що сімейства мурах більше ста мільйонів років! дивує і те, що на відміну від багатьох інших живих організмів, вони вміють не тільки пристосовуватися до навколишнього світу, але і міняти його! якщо подивитися на звичайного мурашку, може здатися, що його дії позбавлені всякого сенсу: біжить собі по стежці, і біжить … Але, це не так! мурахи неймовірно організовані комахи. Все у них підпорядковано суворому розпорядку.

Мурахи ніколи не живуть окремо — тільки сім’ями, які в подальшому можуть об’єднуватися в так звані колонії і федерації. У кожному мурашнику неодмінно є матка, що відкладає яйця (її також називають царицею або королевою). Решта членів сім’ї — це в основному робочі мурахи жіночої статі. А, ось самців серед них не так вже й багато.

Скільки ж мурах може бути в одній родині? від декількох десятків до мільйонів особин! причому, не важливо, велика сім’я або маленька – організованість в ній буде приголомшлива. Так, в залежності від індивідуальних можливостей і віку, мурахи можуть працювати будівельниками, охоронцями, добувачами їжі (їх ще називають фуражерами), няньками, прибиральниками, рядовими солдатами і навіть розвідниками… Професій у цих маленьких істот величезна кількість. До речі, а хто сказав, що мураха обов’язково повинен бути маленьким? є окремі види, цариці яких, досягають п’яти сантиметрів в довжину!

Ти, звичайно, можеш здивуватися: «як же мурашкам вдається так спритно організувати свій побут?!»і, дійсно, уявити собі сім’ю, або колонію мурах, в якій сотні тисяч особин діють чітко і злагоджено, дуже важко… Але, в природі все саме так і влаштовано! щоб домогтися взаєморозуміння, працьовитим мурашкам необхідно спілкуватися. Для цього вони використовують, так званий, хімічний мову. Кожен мураха виділяє спеціальні речовини, які називаються феромонами. Ними він позначає стежки, щоб родичі знали, куди вони ведуть. Таким же чином залишаються і сигнали про знайденої їжі. Крім того, мурахи здатні створювати певну вібрацію своїм черевцем і вміють відтворювати деякі звуки.

Маленькі будинки і великі замки

Живуть мурахи в гніздах. Втім, в побуті ми частіше використовуємо слово «мурашник». Причому мурашники можуть розташовуватися і на землі, і глибоко під землею, і в деревині, і навіть в звичайному жолуді — невеликій родині, що складається з сотні особин, буде там дуже затишно.

А, ось печерні мурахи з австралії відрізняються тим, що біля входу в свій підземний мурашник вибудовують досить високий бар’єр з сухих гілочок.

Ще загадковіше виглядають гнізда, де біля входу височіє цілий лабіринт, виліплений з глини…

Бувають і такі мурашники, побачивши які захоплює дух. Наприклад, вчені одного разу виявили цілий мурашиний місто, що знаходився на восьмиметровій глибині під землею. Його площа становила 50 квадратних метрів-це розмір просторої однокімнатної квартири! а, знаєш, скільки землі довелося перекопати маленьким будівельникам, щоб звести своє місто? сорок тонн!

Як сім’я вибирає нове місце для гнізда?

Будь-який будинок може виявитися зруйнованим. Від цього не застраховані і мурашники. Так що, в разі такої неприємності, мурахи починають негайно шукати нове місце для житла. Уяви таку ситуацію: сотні мурах-розвідників розбіглися в різні боки. Кожен досліджував територію і знайшов, на його погляд, підходяще місце для побудови. Але, як же вибрати з декількох варіантів найкращий? і хто, взагалі, приймає рішення в мурашиної сім’ї? насправді, лідерів тут немає, і бути не може. Ці загадкові комахи діють як єдиний живий організм. Мураха піклується не про власну вигоду, а про те, що краще для всієї родини.

У разі ж переїзду, мурахи-розвідники подають сигнал своїм побратимам про те, що знайшли придатну для будівництва ділянку. І, якщо з одного і того ж місця буде багато сигналів, значить, все особини рушать саме в цьому напрямку.

Бродячі мурахи

Втім, не у всіх мурах є постійне місце проживання. Існують і бродячі мурахи. Живуть вони в тропіках африки, а також в центральній і південній америці. Часом африканські бродячі мурахи об’єднуються у величезні колонії чисельністю до двадцяти мільйонів особин! рухаються вони дуже швидко — зі швидкістю 20 кілометрів на годину. А тепер давай порівняємо це зі швидкістю біжить людини… Новачок, який вирішив зміцнити здоров’я, розвине її приблизно до 17 кілометрів на годину. У спортсменів вона буде, звичайно, більше. Але, і цей приклад прекрасно ілюструє дивовижні здібності мурах. Адже, незважаючи на те що ми з ними бігаємо приблизно з однаковою швидкістю, довжина наших ніг і крихітних кінцівок мурашок просто непорівнянна!

Дуже цікаво спостерігати, як пересуваються бродячі мурахи-кочівники. Вони схожі на живу річку, поточну в, відомому тільки їй, напрямку. Ширина цієї «річки» біля основи може досягати п’ятнадцяти метрів. Потім вона поступово розширюється аж до сорока-сорока п’яти метрів! така колона кочівників в середньому розтягується до одного-двох метрів. Зупиняючись на ночівлю, цариця разом з личинками залишається в центрі, а інші мурахи, чіпляючись лапками один за одного, утворюють велику кулю, діаметром приблизно один метр.

Ці кочівники, здається, зовсім не втомлюються від виснажливих переїздів. У день вони можуть проходити до трьохсот кілометрів. Тимчасові стоянки робляться ними тільки для того, щоб мурашина цариця відклала яйця. А, потім все знову відправляються в дорогу. Чому вони не бажають влаштуватися на одному місці, побудувати будинок і вести розмірений спосіб життя (за мурашиним мірками, зрозуміло) – велика загадка! так, і взагалі-все про мурах знати просто неможливо …

Мурахи-хлібороби

дорогий читачу, ти напевно знаєш, якими смачними бувають помідори з огірками, вирощені на власному городі. Як чудово приготувати влітку з них салат! а, деякі господині навіть роблять закачування, щоб можна було взимку насолодитися смаком цих овочів. Також для домашніх заготовок збирають гриби з ягодами… Сьогодні вже нікого не здивуєш баночкою маринованих опеньків. Але, чи знаєш ти, що існують мурахи-хлібороби, які так само, як і ми, вміють розбивати городи і вирощувати на них їжу?!

Мурахи-листорізи, про які зараз піде мова, мабуть, одні з найдивовижніших комах на землі. Їх щелепи схожі на крихітні ножиці, здатні відрізати шматочок зеленого листа, зручний для транспортування в мурашник. Листя ж, в свою чергу, є сировиною для землеробства. А, саме — для вирощування грибів! мурахи-листорізи живуть досить глибоко під землею. Іноді вони вибудовують свої міста на глибині декількох метрів! їх мурашники-це складні архітектурні будови, з безліччю ходів і каналів. Так, що там говорити, в таких будівлях є навіть власні вентиляційні шахти, через які провітрюються грибні плантації!

Отже, зібравши листя і травинки, робочі мурахи несуть їх додому, де обов’язково дезінфікують за допомогою антибіотика, який самі ж і виробляють. Потім вони подрібнюють листя. Після цього вже інші мурахи, дуже маленькі за своїм розміром, приймаються за роботу. Їх завдання-зробити з листочків кашку і розподілити її по всій плантації. До речі, ці крихітні мурахи ніколи не залишають свого гнізда, на відміну від родичів, що займаються видобутком зелені.

Вже через добу після того як кашка з листя була покладена на плантації і заквашена, зникає її природний зелений колір. Вона повільно починає перетворюватися в щось схоже на іній. Це і є мурашині ласощі — їх улюблений гриб!

КолиЖ настає час збору врожаю, спеціальні мурахи-годувальники відносять частування мурашкам-робітникам, і уважно стежать, щоб ніхто не залишився голодним. А ще мурахи-дивовижні чистюлі. Відходи, що залишилися від вирощування гриба, вони збирають і відносять на звалище, яку самі і влаштовують далеко від мурашника. Хоча, в цьому немає нічого дивного, адже жити в чистоті хочеться навіть маленькому мурашку, правда?

Мурахи-ткачі

Ну а ці спритники вміють робити з листя справжні полотна, з яких потім будують гнізда! живуть мурахи-ткачі на деревах. Примітно, що в процесі роботи жоден лист не відривається ткачем від гілки! мураха просто захоплює краю двох листочків, а його побратими підносять до вийшла конструкції личинки, що виділяють нитки, схожі на клей. Так народжуються справжні шедеври! якщо ж десь утворюється пролом — це не проблема. Ткач може залатати її навіть сухим опалим листом. В цьому випадку полотно вийде строкатим.
Мураха, заняття за рідною природою в старшій групі. Конспект заняття для дітей середнього дошкільного віку на тему  лісові мурахи що розповісти дошкільнятам про мурахи

Правда, у нас мурахи-ткачі не зустрічаються. Їх середовищем проживання, як правило, є австралія, південна азія і африка. До особливостей цих комах можна віднести і те, що вони утримують ношу, що перевищує їх власну вагу в сто разів. Це, все одно, що людині підняти легковий автомобіль! а, ще мурахи-ткачі можуть висіти вниз головою навіть на гладкому склі і протистояти ураганної силі!

Мурахи-пастухи

Цей вид харчується медвяною росою – солодкими прозорими крапельками, які виділяє лісова попелиця. Мурашки швидко зрозуміли, що комах, пригощають їх таким ласощами потрібно оберігати і захищати. Так мурахи стали справжніми пастухами!

Ще мурахи-пастухи розводять медових жуків, які, як і попелиця, дають їм велику кількість солодкої їжі. Як і личить хорошим пастухам, мурахи переганяють свої «стада» на кращі пасовища – тобто, на квіти, в яких більше нектару. Як вони це роблять? о, це, дійсно, цікавий момент! самок медоносних жуків мурахи-пастухи переносять на головах. Адже вони-представниці слабкої статі, що дають потомство. Самців же перетягують, обхопивши їх щелепами.

Невідомо, як мурахи відчувають наближення дощу, але факт залишається фактом – перед тим, як з неба почнуть падати перші краплі, вони заганяють медоносних жуків під велике листя. Перечекавши негоду під таким своєрідним навісом, пастухи та їх «домашню худобу» знову приймаються за справу …

Мурахи-рабовласники

Є серед мурах і рабовласники! молоді цариці деяких видів, у яких поки ще немає «свити» з робочих мурах, заходять в чужі гнізда. Там вони прикидаються «своїми» за допомогою пахучої речовини, яку здатні виділяти. Сім’я, не знаючи, що перед ними самозванка, починають доглядати за нею, годувати, і проявляти турботу. Потім цариця відкладає яйця, з яких з’являються вже її власні робочі особини. Вони-то з часом і замінюють прихистили ошуканку мурах.

Існують і більш зухвалі мурахи-рабовласники. Вони вриваються в мурашники сусідніх видів і грабують їх. Правда, забирають злодії не золото і діаманти, а те, що набагато цінніше-майбутнє покоління! прихопивши з собою чужі яйця і личинки, загарбники вирощують з них особин, які вже до кінця життя будуть працювати на поневолила їх сім’ю.

Але справедливості заради варто відзначити, що життя бранців в нерідній сім’ї нічим не відрізняється від життя, яка очікувала б їх у власному мурашнику. І там, і там їх чекає лише праця і турбота про своїх побратимів.

Насправді, видів мурах набагато більше, ніж можна описати в цій книзі. До того ж вчені постійно роблять відкриття, і ми дізнаємося про цих крихітних трудівників все більше, і більше! до речі, люди, які вивчають комах, називаються ентомологами, а фахівці, які присвятили себе мурашкам – мірмекологамі.

Цікаві факти про мурах:

  1. коли ці комахи прокидаються, то витягають свої крихітні лапки і відкривають щелепи, ніби підтягуються і позіхають, як це робить людина!
  2. колонія лісових мурах середнього розміру здатна з’їсти 100 кілограм медвяної роси за рік.
  3. мурахи-хоробрі захисники своєї сім’ї. Якщо їх будинок потривожить який-небудь хижак, то вони почнуть стріляти в нього їдкою мурашиної кислотою. Часом ці маленькі створіння здатні звернути на втечу навіть величезного господаря лісу-ведмедя!
  4. якщо мураха отримав травму і не здатний виконувати свою роботу, то інші особини все одно його будуть годувати. Зате, якщо фуражер проявить лінь, то терпіти його в родині ніхто не буде.
  5. мурахи не їдять поодинці-всю свою здобич вони несуть додому, де вона і розподіляється між усіма членами сім’ї.
  6. з мурашиної кислоти роблять різні ліки, які допомагають при болях в суглобах і ударах.
  7. робочі мурахи майже не відпочивають. Вони сплять не більше п’яти годин на добу, причому цей час розбито на періоди, рівні декільком хвилинам! ось і виходить, що мурашник постійно не спить – поки одні мурашки роблять коротку перерву, інші працюють не шкодуючи лапок.
  8. так звані медові мурахи відгодовують деяких побратимів до розмірів виноградини! ці неповороткі живі сховища корму висять під стелею мурашника, і забезпечують їжею родичів, в разі настання голоду. У мурашнику може жити від одного десятка до декількох сотень таких мурах, більше нагадують своїм виглядом справжні бочки.
  9. існує велика кількість видів дрібних птахів, які використовують мурах, як живий антисептик! вони занурюють крильця в мурашник, а мурахи, захищаючись, починають випускати струменя мурашиної кислоти, яка і обробляє пір’я птиці.
  10. в африці та америці мешкають такі хижі мурахи, від яких тікають навіть леви! вони вважаються одними з найнебезпечніших хижаків на землі, і споживають більше їжі, ніж вовки, тигри і леви, разом узяті!
  11. всього в світі відомо більше 13 000 видів цих, що вражають уяву, комах. І, всі вони, хоч і схожі один на одного, мають свої особливості і відмінні риси.
  12. на кожну людину, що живе на землі, припадає приблизно мільйон мурах!
  13. загальна маса всіх мурах нашої планети приблизно дорівнює масі, що живуть на землі людей!

Про користь мурах

Як ти розумієш, дорогий читачу, все на нашій землі влаштовано неймовірно мудро. Так, і маленьким мурашкам відведена в природі своя роль.

  1. так, наприклад, постійно риючи під землею ходи, мурахи забезпечують циркуляцію повітря в грунті.
  2. завдяки мурашиній праці, земля розпушується, а корисні речовини можуть розподілятися на різну глибину.
  3. мурахи переносять насіння, завдяки чому деякі рослини починають рости в тих місцях, куди б ні за що не потрапили без допомоги своїх маленьких друзів.
  4. є комахи, які приносять шкоду. Їх-то і з’їдають мурашки, прозвані за свою працю санітарами.
  5. також завдяки мурашкам висохла деревина швидше розкладається.

Власне, говорити про мурах можна нескінченно – їх цивілізація незбагненна! втім, навіщо нам багато говорити? можна просто спостерігати за їх роботою, захоплюючись організованістю цих маленьких живих істот, які можуть стати для нас прикладом працьовитості!

Наталія климова

Можливо. Вам будуть цікаві ці розділи нашого сайту:

Копіювання матеріалу заборонено. Якщо вам сподобався розповідь-залиште на нього посилання.