Чим протравити алюмінієву деталь щоб стала білосніжною. Лужне травлення

67

Лазери і гравери endurance.
чому купують лазери і гравери нашої збірки?

+ можливість вибору потрібного саме вам лазера / гравера у нас в офісі або по телефону.
+ кваліфіковане сервісне обслуговування.
+ лазери і гравери продаються повністю готові до використання.
+ термін доставки від 24 годин.
+ 12 місячна гарантія.
+ всі необхідні відео та інструкції по роботі з гравером.

Лідери продажів.

Лазерне гравіювання на металі

Нам часто задають одне і те ж питання, а чи можна зробити гравіювання за допомогою лазерів endurance на металі, наприклад, алюмінії або сталі.

Чи можна взагалі зробити гравіювання на металі в домашніх умовах?

Сьогодні ми відповімо на це питання.

Розглянемо алюміній. Насправді це досить поширений в побуті метал, придатний для гравірування. Багато виробів, наприклад, брелоки, флешки, корпуси деяких мобільних мають алюмінієве покриття.

Що ми знаємо про алюміній? це метал з температурою плавлення близько 600 градусів цельсія, що володіє високою теплопровідністю і має, як правило, на своїй поверхні плівку з оксиду алюмінію, у якого температура плавлення більше 1000 градусів цельсія. Це значно ускладнює процес гравірування шляхом термообробки, але є інший варіант. Алюміній-хороший провідник, а раз так, то процес електролізу ніхто не відміняв. Ось воно те саме рішення, про який ми розповімо.

Цей процес називається травлення алюмінію.

У цьому немає нічого складного. Нам тільки знадобиться джерело струму 9-12 вольт.

А також звичайна кухонна сіль nacl, ємність з діелектрика (пластикова цілком підійде), цвях або будь-який залізний предмет відповідної форми і розміру, вода.

І, звичайно, лазер endurance. Ми використовували для цих цілей, але підійде і будь-який інший.

Отже, що ми робимо?

Готуємо растровий малюнок, який хотіли б нанести на алюмінієву поверхню пластини.

Наприклад, ось такий:
1.

2. Покриваємо алюмінієву поверхню пластини захисною плівкою (клейкою стрічкою, можна скотчем, лаком, фарбою, на ваш вибір).

3. Розміщуємо алюмінієву пластину на робочий стіл 3d-принтера або лазерного настільного гравера, обладнаного нашим (2.1 вт або 3.5 вт) лазером, і включаємо режим лазерного різання (щоб зруйнувати наклеєну плівку і створити відкриті ділянки в місці майбутньої гравіювання).

4. Далі в пластиковій ємності готуємо концентрований водний розчин nacl.

5. З джерело електричного струму виводимо 2 дроти «плюс»і «мінус».

6. До мінуса приєднуємо залізний предмет (цвях) і опускаємо його в водний розчин nacl.

7. До плюса приєднуємо нашу алюмінієву пластину і теж опускаємо в розчин солі.

8. Подаємо харчування на джерело струму.

9. Починається процес електролізу (травлення) в розчині. Залежно від сили струму і концентрації розчину можна прикинути приблизний час, необхідний для травлення. Зазвичай 3-5 хвилин.

10. Дістаємо виріб з розчину.

Ви можете також і навіть краще! дізнайтеся більше!

Необхідно пам’ятати, що гравірується виріб перед приміщенням в розчин слід ретельно ізолювати за винятком тих областей, де, власне, і повинна бути нанесена гравірування.

Даний процес можна проводити і вдома, і в невеликій майстерні.
З цією технологією будь-хто може стати майстром гравіювання по металу.
На наш погляд, ця технологія має велику практичну цінність, оскільки відносно легко ви можете гравірувати лазером на металі будинку або в невеликій майстерні.

Гравірування на металі (алюмінії і сталі) з endurance-це легко!

Демо відео травлення алюмінію

Сподобалося відео?

Підпишіться на наші канали!

Лазерне гравірування для себе і для бізнесу.
переваги наших лазерів

+ зібрані в сша. Протестовані в росії.
+ надійний. Гарантована тривалість безперервної роботи 48 годин.
+ володіють заявленою потужністю , на відміну від багатьох китайських аналогів.
+ всі наші лазери ріжуть фанеру, двп, акрил, шкіру.
+ всі наші лазери гравірують на шкірі, акрилі, пластику, фанері, дереві.
+ лазери потужністю 5.6 вт, 8 вт гравірують на анодованому і пофарбованому алюмінії, склі, камені.
+ з кожним лазером і гравером поставляється необхідний софт, а також консультації в його налаштуванні.

Якщо у вас є питання, зв’яжіться з нами!

[email protected]
+7 916 2254302
skype: george.fomitchev
Messenger:

Травлення алюмінію (виробів з даного металу) здійснюється для того, щоб очистити його поверхню від верхнього, непотрібного шару або від іржі. Також ще існує така його різновид-художнє травлення, коли необхідно вигравіювати малюнок на поверхні деталі з металу.

Види травлення

Травлення металів взагалі і алюмінію зокрема буває двох основних видів: хімічне і гальванічне. Останнім методом здійснюють якраз художнє.

При хімічному: виріб кладеться в ємність, в яку попередньо налитий розчин соляної або таким же способом здійснюється травлення алюмінієвої заготовки лугом, наприклад їдким натром.

А гальванічне (інакше — електролітичне або електрохімічне) відбувається завдяки сам процес здійснюється в спеціальній ванні, де є анод і катод.

Травлення алюмінію кислотою

З огляду на те, що в даному процесі застосовуються дуже сильні кислоти, то перш за все необхідно дотримуватися підвищені запобіжні заходи при роботі з ними. Оператор повинен надягати рукавички, маску, фартух. Важливо, щоб приміщення, де відбувається сам процес, добре провітрювалося. Не маючи певних навичок і без певних засобів захисту працювати з кислотами не рекомендується.

Як уже зазначалося вище, виріб з алюмінію поміщається в ємність з кислотою. Найбільш часто при хімічному травленні алюмінію кислотою застосовують такі реагенти: соляна або сірчана кислоти. При взаємодії їх з металом виділяється водень. Зовні це виглядає наступним чином: поверхня виробу покривається дрібними бульбашками. Але, в принципі, це можна запобігти, якщо заздалегідь додати в ємність спеціальний інгредієнт. Таким чином метал буде захищений від бульбашок найтоншої плівкою.

Чим протравити алюмінієву деталь щоб стала білосніжною. Лужне травлення

Дуже важливий момент: всі операції з травлення вироби з алюмінію кислотою необхідно виконувати інтенсивно, щоб сама поверхня металу залишилася цілісною.

Такий метод застосовується на практиці не дуже часто.

Травлення алюмінію лугом

Найчастіше при даному способі застосовується водний розчин їдкого натру (можливий варіант з добавками або без них).

А використовується він для того, щоб очистити поверхню алюмінієвого виробу від оксиду або непотрібної мастила і отримати більш гладку (матову або глянсову) поверхню.

Чим протравити алюмінієву деталь щоб стала білосніжною. Лужне травлення

Для чого взагалі необхідно так ретельно очищати? для того, щоб готовий виріб (наприклад, декоративні архітектурні елементи, таблички) мало ідеальну поверхню. А також даний спосіб застосовується для глибокого гравіювання.

Метод травлення лугом алюмінію, з одного боку, є досить недорогим, але він дуже трудомісткий.

Особливості цього способу

Застосовувані розчини містять від чотирьох до десяти відсотків натру. Температура при травленні лугом становить приблизно 40-90 градусів за цельсієм.

При необхідності, щоб отримати легке пінисте покриття на заготівлі, застосовується зволожуючий засіб або спеціальна добавка.

Середня температура в розпалі процесу-шістдесят градусів. Саме при таких теплових показниках відбувається якісне очищення поверхні.

Чим протравити алюмінієву деталь щоб стала білосніжною. Лужне травлення

Оптимальні показники чистоти алюмінію-99.5%, а концентрація розчину їдкого натру — 10, 15, або 20% .

Таким чином, під час реакції алюміній розчиняється в їдкому натрі, при цьому виділяється водень. В результаті формується складовою алюмінат, і існує він тільки в розчині лугу.

Подальші процеси, що відбуваються при травленні лугом

Під час даного процесу поступово кількість їдкого натру стає менше. І таким чином зменшується і швидкість самого протікання процесу, але підвищується в’язкість.

За умови, що в ємність зовсім не додавалося їдкого натру, реакція може дуже сильно сповільнитися. Але в підсумку коричневий або чистий розчин для травлення алюмінію стає білим.

І з цього моменту швидкість процесу підвищується.

В результаті реакції в осад випадає гідрат окису алюмінію, якийВиглядає як суспензія. А також виділяється їдкий натр, який також необхідний, щоб процес травлення тривав.

Результати при розглянутому способі

Експериментально зафіксовано, що розчин їдкого натру при інтенсивному його застосуванні в процесі травлення починає «поглинати» алюміній. І відбувається це до тих пір, поки кількість їдкого натру не зменшиться до однієї четвертої частини від початкового обсягу. А вже після цього процес продовжиться вільним їдким натром, що коливається в своїй кількості. А це, в свою чергу, залежить від температури, частоти використання та інтенсивності зупинок (пауз).

У цьому випадку гідрат повільно опуститься в осад або утворює кристалики на дні і/або з боків ємності. Отриманий гідрат буде досить щільним, і видалити його буде непросто. Іноді він так і норовить осісти прямо на поверхні нагрівальних котушок.

Чим протравити алюмінієву деталь щоб стала білосніжною. Лужне травлення

Є ще один важливий момент, який стосується вмісту алюмінію. Під час травлення виробів з даного металу в їдкому натрі необхідно чітко дотримуватися співвідношення кількості алюмінію і натру. Тому що чим більше буде алюмінію, тим повільніше буде відбуватися сам процес. З точки зору практики стає зрозумілим, що необхідно постійно збільшувати кількість їдкого натру в міру збільшення кількості алюмінію в ємності.

Таким чином, процес травлення алюмінію лугом можна продовжувати постійно. А втрати будуть відбуватися тільки через винесення його з парою.

Цей метод реально застосуємо з точки зору практики. Але є кілька нюансів, про які не варто забувати: час від часу видаляти затверділий осад гідрату; чистити фільтр; пам’ятати, що ємність, в якій здійснюється процес, при постійному її використанні може служити не більше двох років.

А в іншому будь-яких ускладнень щодо застосування даного способу не було виявлено.

Разом, після хімічного травлення алюмінієвої заготовки необхідно її поверхню ретельно промити, нейтралізувати і освітлити за допомогою 15-20%-го розчину азотної кислоти. Цей процес називається декапированием.

Гальванічний метод

Другий спосіб травлення — гальванічний. Він простіший і за часом відбувається набагато швидше. А в результаті виходить дуже якісна поверхня виробу, чіткі контури малюнка (при художньому способі, як різновиди гальванічного).

Особливість даного методу полягає в тому, що в ньому застосовують джерело електричної енергії (4-5 в).

Також знадобиться ванна такого розміру, щоб в неї помістилося виріб з алюмінію. Матеріал, з якого виготовлена ванна, повинен бути діелектриком. Склад ванни для травлення алюмінію — це розчин мідного купоросу і кухонної солі.

Перед початком процесу заготовку необхідно очистити, а також знежирити. Далі припаяти оловом до виробу мідний дріт і опустити її в розчин їдкого натру, а потім — в розчин сірчаної кислоти. Через 2 хвилини дістати і промити під потоком гарячої води. Заборонено в цей момент виріб чіпати руками.

Якщо деякі ділянки заготовки труїти не потрібно, на них наноситься мастика. Після цього можна починати сам процес.

В даному методі застосовуються дві так звані опори, які необхідно приєднати до анода (позитивний заряд) і катода (негативний) джерела електроенергії. Важливо, щоб ці опори розташовувалися поперек ванни. На опору з анодом кріпиться заготівля з алюмінію, а на другу — заготівля з іншого металу.

Все це опускається в ванну і витримується певну кількість часу. Після цього промивається скипидаром і дообробляється шліфуванням і поліруванням.

Художнє травлення

Цей вид гальванічного методу досить популярний в даний час. З його допомогою можна робити авторські малюнки, гравіювання, художні відбитки, орнаменти на будь-якій заготівлі з металу.

Чим протравити алюмінієву деталь щоб стала білосніжною. Лужне травлення

І в результаті виходить дуже чіткий, красивий малюнок. Так би мовити, авторська робота, яку можна залишити собі або подарувати.

Сам оригінал зображення можна намалювати самостійно або роздрукувати (за допомогою лазерного принтера) на папері. Далі на поверхню наклеїти скотч і змити папір гарячою водою. За підсумком зображення повинно залишитися на скотчі. Залишити висохнути. А тим часом необхідно підготувати поверхню металу, на яку буде наноситися малюнок — знежирити її спиртом.

Потім приклеїти скотч з малюнком на поверхню заготовки, при цьому випускаючи з-під нього бульбашки повітря. Знімається розпеченим шилом зайвий клей і все непотрібне, крім самого зображення.

Травлення здійснюється тим способом, який вже описаний вище — гальванічним.

Увага: при цьому процесі є ймовірність виділення шкідливих газів, тому людям краще вийти з приміщення.

Таким чином, травлення алюмінію в домашніх умовах цілком здійсненне. Тільки обов’язково необхідно виконувати всі найважливіші запобіжні заходи!

науково-популярні, 3d-принтери, лазери, хімія

Розглянемо алюміній. Насправді це досить поширений метал, на який хочеться наносити гравіювання. Наприклад: брелоки, флешки, корпуси для деяких мобільних – все це вироби з алюмінієвим покриттям.

Що ми знаємо про алюміній – це метал, має температуру плавлення близько 600 градусів цельсія, має високу теплопровідність і має найчастіше на своєму покритті оксид алюмінію, у якого температура плавлення більше 1000 градусів цельсія. Все це робить процес гравіювання не простим, якщо мова йде про термообробці, але є інший варіант. Будучи металом він є провідником, а раз так, то процес електролізу ніхто не відміняв. Ось тут і є те саме рішення, про яке ми розповімо!
Іншими словами цей процес називається-травлення алюмінію . В цьому немає нічого складного.

Отже, нам знадобиться:
— джерело струму 9-12 вольт.
— звичайна кухонна сіль nacl.
— ємність з діелектрика (пластикова цілком підійде).
— цвях або будь-який залізний предмет.
— вода
— зразок з алюмінію
— і звичайно, лазер !

Таким чином, рішення може бути таким:
1. Готуємо малюнок, який хотіли б нанести на алюмінієву поверхню.

Наприклад, ось такий растровий малюнок.

2. Знежирюємо алюмінієву поверхню, щоб не було повітряних бульбашок, і покриваємо стрічкою, лаком, фарбою (на вибір).

Чим протравити алюмінієву деталь щоб стала білосніжною. Лужне травлення

Чим протравити алюмінієву деталь щоб стала білосніжною. Лужне травлення

3. Розміщуємо виріб з алюмінію на наш 3д принтер, і проводимо процес різання лазером (щоб зруйнувати поверхневий шар і таким чином зробити відкриті області).

Чим протравити алюмінієву деталь щоб стала білосніжною. Лужне травлення

Чим протравити алюмінієву деталь щоб стала білосніжною. Лужне травлення

5. Джерело електричного струму ділимо на 2 дроти «плюс» і «мінус».
6. До мінуса ми приєднуємо залізний предмет і опускаємо його в водяний розчин.
7. До плюса ми приєднуємо наш предмет і опускаємо його також в розчин.
8. Подаємо харчування на джерело струму.

Чим протравити алюмінієву деталь щоб стала білосніжною. Лужне травлення

9. Пішов процес електролізу (травлення) в розчині. Залежно від сили струму і концентрації розчину можна приблизно прикинути час потрібний для травлення. Зазвичай 3-5 хвилин.

Чим протравити алюмінієву деталь щоб стала білосніжною. Лужне травлення

10. Дістаємо виріб з розчину.

Чим протравити алюмінієву деталь щоб стала білосніжною. Лужне травлення

Чим протравити алюмінієву деталь щоб стала білосніжною. Лужне травлення

За фактом варто пам’ятати про те, що виріб на яке потрібно нанести гравіювання перед приміщенням в розчин необхідно ретельно ізолювати за винятком тих областей, де, власне, і повинна бути нанесена гравіювання.
Даний процес можна проводити і вдома і в невеликій майстерні. З такою технологією будь-хто може стати майстром з гравіювання на металі (на алюмінії).

У нашому розумінні – це дуже практичні та цінні знання. Будь ласка, підписуйтесь на оновлення endurance!
Гравірування це легко!

Гравірування алюмінію в домашніх умовах:

Демонстрація роботи diy лазерного гравера endurance:

Просте лазерне гравірування:

Детальніше на сайті endurancelasers.com, або endurancerobots.com
А також за тел 8 916 225 4302 або скайп: george.fomitchev

Травленням називається процес, при якому частина металу видаляється з поверхні хімічним способом. Використовується такий метод для остаточної обробки деталі, при підготовці заготовки перед нанесенням покриття (гальванічного), а також для створення всіляких малюнків, орнаментів і написів.

Суть методу

Травлення металів передбачає ретельну обробку поверхні. На виріб наноситься захисне покриття, яке перуть в місці малюнка. Потім використовують або кислоти, або ванну з електролітом. Незахищені місця руйнуються. Чим більше час витримки, тим глибше відбувається травлення металів. Малюнок стає більш виразним і чітким. Існують різні способи отримання гравюри (написи): може протруюватися безпосередньо саме зображенняАбо ж фон. Найчастіше такі процеси комбінуються. Також використовують і багатошарове протруювання.

Типи травлення

Залежно від використовуваного для руйнування поверхні матеріалу речовини, виділяють наступні способи травлення.

1. Хімічний метод (його ще називають рідким). При цьому використовуються особливі розчини на основі кислот. Таким чином наносять на сплави орнаменти, написи.

2. Електрохімічне травлення металу-передбачає використання електролітної ванни. Її заповнюють спеціальним розчином. Також часто при цьому використовують солі свинцю, які запобігають перетравлення. Цей спосіб має ряд переваг. По-перше, малюнок виходить більш чітким, а час, необхідний для завершення процесу, значно скорочується. До того ж така обробка металу економічна: обсяг використаної кислоти набагато менше, ніж при першому методі. Ще одна безперечна перевага-відсутність шкідливих газів (протрава не містить їдкі кислоти).

3. Існує також і іонно-плазмовий спосіб (так званий сухий). В даному випадку поверхня пошкоджується мінімально. Такий метод використовується в мікроелектроніці.

Чим протравити алюмінієву деталь щоб стала білосніжною. Лужне травлення

Травлення стали

В основному таку обробку використовують для видалення окалини і різних оксидів. Дана процедура вимагає ретельного дотримання технології, так як перетравливание основного металу небажано. В процесі застосовують як хімічний спосіб, так і електролітні ванни. Для приготування розчинів використовується соляна, сірчана кислоти. Всі деталі вимагають ретельного знежирення поверхні. Навіть невеликий відбиток пальця здатний зіпсувати заготовку. В якості захисного покриття застосовують лак на основі каніфолі, скипидару, гудрону. Однак варто пам’ятати, що складові — вогненебезпечні речовини, тому приготування лаку вимагає великої концентрації уваги і обережності. Після того як завершилася обробка металу, відбувається безпосередньо сам процес травлення. Після його закінчення деталь необхідно очистити від лаку.

Чим протравити алюмінієву деталь щоб стала білосніжною. Лужне травлення

Протрави, використовувані для сталі

Дуже часто для травлення стали застосовують розчин азотної кислоти. Також використовується соляна, виннокаменная (з невеликими добавками азотної). Тверді марки стали протруюються сумішшю азотної і оцтової кислот. Гліфоген-це спеціальна рідина на основі води, азотної кислоти і алкоголю. Поверхня обробляють таким складом кілька хвилин. Потім промивають (розчин винного спирту в очищеній воді), швидко сушать. Це-попереднє протруювання. Тільки після таких маніпуляцій заготовки поміщаються в травильний розчин. Чавун добре протруюється в розчині сірчаної кислоти.

Чим протравити алюмінієву деталь щоб стала білосніжною. Лужне травлення

Травлення кольорових металів

Мідь і сплави на її основі протруюються за допомогою сірчаної, соляної, фосфорної або азотної кислот. Процес прискорюють розчини хроматів або нітратів. Перша стадія-це видалення окалини, потім відбувається безпосередньо травлення латуні. Алюміній (і його сплави) труяться в розчині їдкого лугу. Для ливарних сплавів використовують азотну і плавикову кислоти. Заготовки з точковим зварюванням обробляються фосфорною кислотою. Титанові сплави протруюються також в два етапи. Спочатку — в їдкого лугу, потім в розчині сірчаної, плавикової, азотної кислот. Травлення титану використовується для видалення окисної плівки перед нанесенням гальванічних покриттів. Молібден обробляють розчином на основі їдкого натрію і перекису водню. Крім того, травлення металів (наприклад, таких як нікель, вольфрам) проводиться за допомогою води, перекису водню і мурашиної кислоти.

Чим протравити алюмінієву деталь щоб стала білосніжною. Лужне травлення

Існує кілька способів протруювання плат. У першому випадку використовується вода і хлорне залізо. Його можна виготовити і самостійно. Для цього в соляній кислоті розчиняють залізна тирса. Суміш витримують деякий час. Також травлення друкованих плат здійснюється за допомогою азотної кислоти. Весь процес триває близько 10 хвилин. Після його закінчення плату необхідно ретельно протерти за допомогою харчової соди, так як вона відмінно нейтралізує залишки їдкої речовини. Ще один склад для протруювання включає сірчану кислоту, воду, перекис водню (в таблетках). Набагато більше часу займає травлення плат таким складом: гаряча вода, кухонна сіль, мідний купорос. Варто відзначити, що температура розчину повинна бути не менше 40 градусів. В іншому випадку травлення займе більше часу. Можна протруювати плати і за допомогою постійного струму. В якості посуду для даного процесу можна використовувати скляну, пластикову тару (вона не проводить струм). Заповнюють ємність розчином харчової солі. Саме він є електролітом. Як катода можна взяти мідну (латунну) фольгу.

Чим протравити алюмінієву деталь щоб стала білосніжною. Лужне травлення

Процес травлення для інших матеріалів

Широко поширений в даний час такий вид обробки скла, як травлення. Використовуються пари плавикової кислоти, фтористого водню. Спочатку здійснюється кислотна полірування поверхні, далі наноситься малюнок. Після даних маніпуляцій виріб поміщається в ванну з травильним розчином. Потім скло ретельно промивають і очищають від захисного покриття. В якості останнього можна застосовувати суміш на основі бджолиного воску, каніфолі, парафіну. Травлення скла плавиковою кислотою використовується для додання йому матовості. Існує також можливість кольорового протруювання. Солі срібла надають поверхні жовті, червоні, сині відтінки, солі міді — зелені, чорні, червоні. Для отримання прозорого, блискучого малюнка до плавикової додають сірчану кислоту. Якщо необхідно глибоке протруювання, процес повторюють кілька разів.

Чим протравити алюмінієву деталь щоб стала білосніжною. Лужне травлення

Техніка безпеки при травленні

Травлення металів — досить небезпечне заняття, яке вимагає великої концентрації уваги. Обумовлено це роботою з агресивними матеріалами — кислотами і їх сумішами. Перш за все, для даного процесу необхідно грамотно вибрати приміщення з хорошою вентиляцією. Ідеально, коли при протруюванні буде використовуватися витяжна шафа. Якщо ж такого немає в наявності, то необхідно подбати про респіраторі, щоб уникнути вдихання шкідливих випарів. При роботі з кислотами слід одягати гумові рукавички і фартух. Під рукою завжди повинна бути харчова сода, яка — при необхідності-зможе нейтралізувати дію кислоти. Всі травильні розчини необхідно зберігати в спеціальних ємностях (скляних або пластикових). Не варто забувати про стікерах, на яких буде вказано склад суміші, дата приготування. Існує ще одне правило: банки з кислотами не варто ставити на високі полиці. Їх падіння з висоти загрожує серйозними наслідками. Художнє травлення металу не обходиться без використання азотної кислоти, яка є досить-таки їдкою. До того ж в деяких сумішах вона може бути вибухонебезпечною. Найчастіше азотну кислоту використовують для стерлінгового срібла. Травильні розчини готують шляхом змішування кислот з водою. Варто пам’ятати також, що у всіх випадках кислота додається в воду, а не навпаки.

Я довго шукав прийнятний метод чорніння металу, який можна було б застосувати в домашніх умовах і отримати прийнятну якість чорніння.

Найдоступніший здавався це купити балончик з матовою чорною фарбою і зафарбувати потрібні частини. Але навіть цей метод не такий вже й простий. Потрібно підготувати середу, і точно не в квартирі, а хоча-б в гаражі. І до того ж фарбу можна легко подряпати.

Про метод анодування я взагалі промовчу, він вимагає підвищеної техніки безпеки і всякі експерименти з сірчаною кислотою мене не мають.

Зовсім недавно дізнався про метод чорніння хлорним залізом. Чисто випадково — на ринку одна людина сказала, що він опускає блискучі деталі в відпрацювання від витравлення друкованих плат і отримує таким чином хороше чорніння. Я подумав, хороша ідея, але в общем — то не обов’язково шукати відпрацювання, досить просто знайти хлорне залізо (fecl3) і зробити такий же розчин.

Хлорне залізо я знайшов і замовив через інтернет у приватного продавця на дошці оголошень, пакетик 200 г мені обійшовся з поштовою пересилкою приблизно 50 грн.

Я був приємно здивований, оскільки в основному хлорне залізо і продають для радіоаматорів. Я і сам раніше захоплювався радіотехнікою, років так 15 тому, і думав що зараз цю індустрію вже давно витіснили китайські готові радіотехнічні рішення. Виявилося не витіснили, раз є пропозиція на хлорне залізо, є і попит. Але не буду відходити від теми, далі по справі…

Я чорнила цим методом алюміній, дюраль, сталь і латунь. І можу сказати, що найкраще вийшло з алюмінієм. Трохи гірше, але прийнятно зачорнилася дюраль. Сталь не зачорнилася, але покрилася нальотом, що нагадує іржу, вона перестала блищати, хоча б так, все ж стало трохиАбо ж фон. Найчастіше такі процеси комбінуються. Також використовують і багатошарове протруювання.

Типи травлення

Залежно від використовуваного для руйнування поверхні матеріалу речовини, виділяють наступні способи травлення.

1. Хімічний метод (його ще називають рідким). При цьому використовуються особливі розчини на основі кислот. Таким чином наносять на сплави орнаменти, написи.

2. Електрохімічне травлення металу-передбачає використання електролітної ванни. Її заповнюють спеціальним розчином. Також часто при цьому використовують солі свинцю, які запобігають перетравлення. Цей спосіб має ряд переваг. По-перше, малюнок виходить більш чітким, а час, необхідний для завершення процесу, значно скорочується. До того ж така обробка металу економічна: обсяг використаної кислоти набагато менше, ніж при першому методі. Ще одна безперечна перевага-відсутність шкідливих газів (протрава не містить їдкі кислоти).

3. Існує також і іонно-плазмовий спосіб (так званий сухий). В даному випадку поверхня пошкоджується мінімально. Такий метод використовується в мікроелектроніці.

Чим протравити алюмінієву деталь щоб стала білосніжною. Лужне травлення

Травлення стали

В основному таку обробку використовують для видалення окалини і різних оксидів. Дана процедура вимагає ретельного дотримання технології, так як перетравливание основного металу небажано. В процесі застосовують як хімічний спосіб, так і електролітні ванни. Для приготування розчинів використовується соляна, сірчана кислоти. Всі деталі вимагають ретельного знежирення поверхні. Навіть невеликий відбиток пальця здатний зіпсувати заготовку. В якості захисного покриття застосовують лак на основі каніфолі, скипидару, гудрону. Однак варто пам’ятати, що складові — вогненебезпечні речовини, тому приготування лаку вимагає великої концентрації уваги і обережності. Після того як завершилася обробка металу, відбувається безпосередньо сам процес травлення. Після його закінчення деталь необхідно очистити від лаку.

Чим протравити алюмінієву деталь щоб стала білосніжною. Лужне травлення

Протрави, використовувані для сталі

Дуже часто для травлення стали застосовують розчин азотної кислоти. Також використовується соляна, виннокаменная (з невеликими добавками азотної). Тверді марки стали протруюються сумішшю азотної і оцтової кислот. Гліфоген-це спеціальна рідина на основі води, азотної кислоти і алкоголю. Поверхня обробляють таким складом кілька хвилин. Потім промивають (розчин винного спирту в очищеній воді), швидко сушать. Це-попереднє протруювання. Тільки після таких маніпуляцій заготовки поміщаються в травильний розчин. Чавун добре протруюється в розчині сірчаної кислоти.

Чим протравити алюмінієву деталь щоб стала білосніжною. Лужне травлення

Травлення кольорових металів

Мідь і сплави на її основі протруюються за допомогою сірчаної, соляної, фосфорної або азотної кислот. Процес прискорюють розчини хроматів або нітратів. Перша стадія-це видалення окалини, потім відбувається безпосередньо травлення латуні. Алюміній (і його сплави) труяться в розчині їдкого лугу. Для ливарних сплавів використовують азотну і плавикову кислоти. Заготовки з точковим зварюванням обробляються фосфорною кислотою. Титанові сплави протруюються також в два етапи. Спочатку — в їдкого лугу, потім в розчині сірчаної, плавикової, азотної кислот. Травлення титану використовується для видалення окисної плівки перед нанесенням гальванічних покриттів. Молібден обробляють розчином на основі їдкого натрію і перекису водню. Крім того, травлення металів (наприклад, таких як нікель, вольфрам) проводиться за допомогою води, перекису водню і мурашиної кислоти.

Чим протравити алюмінієву деталь щоб стала білосніжною. Лужне травлення

Існує кілька способів протруювання плат. У першому випадку використовується вода і хлорне залізо. Його можна виготовити і самостійно. Для цього в соляній кислоті розчиняють залізна тирса. Суміш витримують деякий час. Також травлення друкованих плат здійснюється за допомогою азотної кислоти. Весь процес триває близько 10 хвилин. Після його закінчення плату необхідно ретельно протерти за допомогою харчової соди, так як вона відмінно нейтралізує залишки їдкої речовини. Ще один склад для протруювання включає сірчану кислоту, воду, перекис водню (в таблетках). Набагато більше часу займає травлення плат таким складом: гаряча вода, кухонна сіль, мідний купорос. Варто відзначити, що температура розчину повинна бути не менше 40 градусів. В іншому випадку травлення займе більше часу. Можна протруювати плати і за допомогою постійного струму. В якості посуду для даного процесу можна використовувати скляну, пластикову тару (вона не проводить струм). Заповнюють ємність розчином харчової солі. Саме він є електролітом. Як катода можна взяти мідну (латунну) фольгу.

Чим протравити алюмінієву деталь щоб стала білосніжною. Лужне травлення

Процес травлення для інших матеріалів

Широко поширений в даний час такий вид обробки скла, як травлення. Використовуються пари плавикової кислоти, фтористого водню. Спочатку здійснюється кислотна полірування поверхні, далі наноситься малюнок. Після даних маніпуляцій виріб поміщається в ванну з травильним розчином. Потім скло ретельно промивають і очищають від захисного покриття. В якості останнього можна застосовувати суміш на основі бджолиного воску, каніфолі, парафіну. Травлення скла плавиковою кислотою використовується для додання йому матовості. Існує також можливість кольорового протруювання. Солі срібла надають поверхні жовті, червоні, сині відтінки, солі міді — зелені, чорні, червоні. Для отримання прозорого, блискучого малюнка до плавикової додають сірчану кислоту. Якщо необхідно глибоке протруювання, процес повторюють кілька разів.

Чим протравити алюмінієву деталь щоб стала білосніжною. Лужне травлення

Техніка безпеки при травленні

Травлення металів — досить небезпечне заняття, яке вимагає великої концентрації уваги. Обумовлено це роботою з агресивними матеріалами — кислотами і їх сумішами. Перш за все, для даного процесу необхідно грамотно вибрати приміщення з хорошою вентиляцією. Ідеально, коли при протруюванні буде використовуватися витяжна шафа. Якщо ж такого немає в наявності, то необхідно подбати про респіраторі, щоб уникнути вдихання шкідливих випарів. При роботі з кислотами слід одягати гумові рукавички і фартух. Під рукою завжди повинна бути харчова сода, яка — при необхідності-зможе нейтралізувати дію кислоти. Всі травильні розчини необхідно зберігати в спеціальних ємностях (скляних або пластикових). Не варто забувати про стікерах, на яких буде вказано склад суміші, дата приготування. Існує ще одне правило: банки з кислотами не варто ставити на високі полиці. Їх падіння з висоти загрожує серйозними наслідками. Художнє травлення металу не обходиться без використання азотної кислоти, яка є досить-таки їдкою. До того ж в деяких сумішах вона може бути вибухонебезпечною. Найчастіше азотну кислоту використовують для стерлінгового срібла. Травильні розчини готують шляхом змішування кислот з водою. Варто пам’ятати також, що у всіх випадках кислота додається в воду, а не навпаки.

Я довго шукав прийнятний метод чорніння металу, який можна було б застосувати в домашніх умовах і отримати прийнятну якість чорніння.

Найдоступніший здавався це купити балончик з матовою чорною фарбою і зафарбувати потрібні частини. Але навіть цей метод не такий вже й простий. Потрібно підготувати середу, і точно не в квартирі, а хоча-б в гаражі. І до того ж фарбу можна легко подряпати.

Про метод анодування я взагалі промовчу, він вимагає підвищеної техніки безпеки і всякі експерименти з сірчаною кислотою мене не мають.

Зовсім недавно дізнався про метод чорніння хлорним залізом. Чисто випадково — на ринку одна людина сказала, що він опускає блискучі деталі в відпрацювання від витравлення друкованих плат і отримує таким чином хороше чорніння. Я подумав, хороша ідея, але в общем — то не обов’язково шукати відпрацювання, досить просто знайти хлорне залізо (fecl3) і зробити такий же розчин.

Хлорне залізо я знайшов і замовив через інтернет у приватного продавця на дошці оголошень, пакетик 200 г мені обійшовся з поштовою пересилкою приблизно 50 грн.

Я був приємно здивований, оскільки в основному хлорне залізо і продають для радіоаматорів. Я і сам раніше захоплювався радіотехнікою, років так 15 тому, і думав що зараз цю індустрію вже давно витіснили китайські готові радіотехнічні рішення. Виявилося не витіснили, раз є пропозиція на хлорне залізо, є і попит. Але не буду відходити від теми, далі по справі…

Я чорнила цим методом алюміній, дюраль, сталь і латунь. І можу сказати, що найкраще вийшло з алюмінієм. Трохи гірше, але прийнятно зачорнилася дюраль. Сталь не зачорнилася, але покрилася нальотом, що нагадує іржу, вона перестала блищати, хоча б так, все ж стало трохи