Правила збору системи для внутрішньовенного вливання. Внутрішньовенне крапельне вливання-алгоритм здійснення процедури

81

Внутрішньовенні інфузії застосовуються для введення в організм хворого обсягу трансфузійних засобів. Вони виконуються для відновлення об’єму циркулюючої крові, дезінтоксикації організму, нормалізації обмінних процесів в організмі, для підтримки життєдіяльності організму.

техніка заповнення системи для внутрішньовенних крапельних вливань .

Ретельно миються руки теплою водою, обробляються спиртом.

перевіряється герметичність пакувального пакета і термін придатності системи.

Знімається металева кришка з ковпачка флакона, попередньо оброблена ватною кулькою, змочена 70 о спиртом; обробляється гумова пробка: спирт-йод-спирт.

Розкривається пакувальний пакет і витягується система (всі дії проводяться на робочому столі).

Знімають ковпачок з голки «воздушки» і проколюють пробку, вводять голку до упору в пробку флакона, вільний кінець воздушки необхідно закріпити на флаконі (це можна зробити аптечної гумкою ), флакон перевертають і закріплюють на штативі для внутрішньовенного крапельного вливання.

Закривши гвинтовий затиск, знімають ковпачок з голки на короткому кінці системи, і вводять цю голку до упору в пробку флакона.

Через коротку голку рідина надходить в систему; через «воздушку» у флакон надходить повітря.

Щоб заповнити розчином систему і витіснити з неї повітря, кінець трубки з канюлею необхідно тримати вище перевернутої крапельниці.

Крапельницю заповнюють на 1/2 об’єму (фільтр повинен бути повністю занурений в рідину для вливання), перевертають її в робоче положення і повільно заповнюють нижній відрізок системи до витікання розчину з канюлі. Необхідно простежити, щоб в системі не залишилися бульбашки повітря.

внутрішньовенне крапельне вливання.

обробляють область ліктьового згину послідовно двома ватяними кульками (серветками) з шкірним антисептиком; пацієнт при цьому стискає і розтискає кисть.

Фіксують вену, натягнувши шкіру ліктьового згину.

Знімають ковпачок з голки і пунктируют вену, як зазвичай (кисть пацієнта при цьому стиснута в кулак), прикривають канюлю голки стерильним кулькою.

Коли з канюлі голки здасться кров, знімають джгут.

Приєднують систему до канюлі голки, відкривають затиск.

Регулюють гвинтовим затискачем швидкість надходження крапель згідно

Призначенням лікаря.

Спостерігають протягом декількох хвилин, чи не з’явиться припухлість навколо вени і болючість. Якщо все зроблено правильно, голку обережно фіксують до шкіри лейкопластиром і закривають її стерильною серветкою.

Зняти рукавички, вимити руки.

Поспостерігати за станом і самопочуттям пацієнта протягом всієї процедури крапельного вливання.

Після закінчення процедури н адевают рукавички, закривають гвинтовий затиск, витягають голку з вени, притиснувши місце ін’єкції кулькою (серветкою) зі спиртом на 5-7 хв (не залишати вату у пацієнта!); можна зафіксувати кульку бинтом. переконайтеся, що кровотеча зупинилася! зніміть рукавички, вимийте руки.

Якщо буде потрібно послідовно ввести лікарські розчини з декількох флаконів, надходять наступним чином: коли в першому флаконі залишиться невелике кількість розчину, швидко витягують з нього повітропровід і вводять в пробку другого флакона, заздалегідь укріпленого на штативі. Також швидко переставляють і голку для флакона на короткій частині системи.

При необхідності проведення частих і тривалих внутрішньовенних крапельних вливань застосовують метод катетеризації вен. Катетеризацію підключичної вени виконує лікар, в той час як катетеризацію периферичних вен (ліктьового згину , кисті) -, що отримала відповідну спеціалізацію.

Після використання одноразові системи підлягають знезараженню і знищенню.

Вливання, або інфузія, — парентеральне введення в організм великого об’єму рідини.
Внутрішньовенну крапельну інфузію виконують для

  • відновлення оцк (об’єму циркулюючої крові),
  • дезінтоксикації організму,
  • нормалізації обмінних процесів в організмі,
  • підтримки життєдіяльності організму.

вливання (інфузію) зазвичай проводить медичний персонал в стаціонарі або ж приходить медсестра на дому. Для правильного проведення процедури внутрішньовенного вливання (інфузії) медичний персонал повинен знати алгоритм і володіти навичками проведення внутрішньовенної ін’єкції (введення лікарського засобу в вену, забору крові з вени) і внутрішньовенного вливання.
Підготовку (заправку) системи до крапельного вливання проводять в процедурному кабінеті, а вливання — в палаті; при цьому хворий повинен перебувати в зручному (горизонтальному) положенні.
Одноразова стерильна система для внутрішньовенних крапельних вливань складається з наступних елементів:

  • крапельниця з двома відходять від неї трубками-довга трубка з крапельницею і затискачем для регулювання швидкості введення рідини (в крапельниці є сітка-фільтр для попередження попадання в кровотік великих частинок) і коротша трубка.
  • голки по обидва боки трубки: одна (на більш короткому кінці системи) для проколювання пробки флакона з розчином, друга — пункційна.
  • повітропровід (коротка голка з короткою трубочкою, закритою фільтром).

Порядок підготовки системи для внутрішньовенного вливання:

ретельно вимити руки теплою водою з милом, обробити їх спиртом.
Обробити металеву кришку флакона стерильною ватною кулькою, змоченою в спирті, і зняти її стерильним пінцетом; гумову пробку обробити стерильною кулькою, змоченою 70% розчином спирту.
Розкрити пакувальний пакет і розпакувати систему.
Ввести голку воздуховода до упору в пробку флакона, вільний кінець короткої трубки воздуховода розташувати уздовж флакона таким чином, щоб її кінець був на рівні дна флакона, і закріпити аптечної гумкою або медичним пластиром.
Ввести голку для проколювання пробки у флакон до упору; флакон перевернути і закріпити на спеціальному штативі.
Повернути крапельницю в горизонтальне положення (паралельно підлозі), відкрити затиск і заповнити крапельницю до половини обсягу.
Закрити затиск і повернути крапельницю в початкове (вертикальне) положення; при цьому фільтр крапельниці повинен бути повністю закритий рідиною для переливання.
Щоб заповнити розчином всю систему, відкрити затиск і повільно заповнити всю систему до повного витіснення повітря в трубці і появи крапель з голки для ін’єкції; затиск закрити.

Щоб витіснити з системи залишилися в ній бульбашки повітря, кінець трубки з канюлею для голки потримати вище перевернутого флакона, злегка постукуючи по стінці трубки, поки бульбашки не відокремляться від стінки і не вийдуть через зовнішній отвір трубки.
Підготувати стерильний лоток, помістивши в нього ватяні кульки, змочені спиртом, стерильну серветку; підготувати 2-3 смужки вузького лейкопластиру довжиною 4-5 см (для фіксації трубки і голки до руки пацієнта).
Після венепункції (послідовність дій при венепункції дивіться в статті ) слід зняти або відкрити затиск, спостерігаючи протягом декількох хвилин, чи не з’являться навколо вени припухлість і болючість.
Припухлість тканин, що утворюється навколо місця ін’єкції, свідчить про потрапляння в них рідини, що вводиться. У цьому випадку слід негайно припинити інфузію і почати внутрішньовенне вливання в іншу вену, використовуючи нову стерильну голку.
При вдалій венепункції потрібно відрегулювати швидкість інфузії (число крапель в хвилину) за призначенням лікаря. Число крапель в 1 хв залежить від типу системи і вказується на упаковці одноразової системи для внутрішньовенного введення.
Наприклад, на упаковці є напис, що на 1 мл припадає 10 крапель. За призначенням лікаря пацієнту потрібно ввести 500 мл 5% розчину глюкози за 2 ч.отже, всього потрібно ввести 5000 крапель розчину за 120 хв, тобто швидкість введення повинна становити приблизно 42 краплі в хвилину.
Голку зафіксувати до шкіри лейкопластиром і закрити голку зверху стерильною серветкою.
Для запобігання потрапляння повітря у вену введення розчину слід припинити в той момент, коли у флаконі ще залишилася невелика кількість рідини.
Витягти голку, розібрати систему.
Зняти рукавички, вимити руки.

    Крапельну систему,

    Флакон з лікарською речовиною,

  • Клейончасту подушечку,

    Лейкопластир

    Ватяні кульки.

Перевірте герметичність упаковки( стиснути руками), термін придатності.

Перевірте термін придатності розчину у флаконі, якістьРідини (колір, осад).

Розкрийте центральну частину металевої кришки флакона не стерильними ножицями.

Розкрийте упаковку крапельної системи не стерильними ножицями.

Залиште пакет з крапельною системою на столі.

Одягніть маску.

Обробіть руки гігієнічним способом

Зберіть зі стерильного столу: лоток, 3 кульки, 3 серветки, пінцет

Поставте стерильний лоток на робочий стіл.

Закрийте стерильний стіл.

Зніміть маску.

Змочіть кульки 70° спиртом над робочим лотком.

Обробіть центральну частину пробки флакона.

Дістаньте з пакета крапельницю і тримайте її в руці.

Ii.виконання маніпуляції.

  1. Зніміть ковпачок з воздуховода і введіть до упору у флакон, вільний кінець воздуховода закріпіть на флаконі аптечної гумкою

Примітка: у деяких системах отвір для воздуховода знаходиться безпосередньо над крапельницею. В цьому випадку потрібно тільки відкрити заглушку, що закриває цей отвір.

    Закрийте гвинтовий затиск.

    Зніміть ковпачок з голки на короткому кінці системи.

    Введіть голку у флакон до упору.

    Переверніть флакон і закріпіть на штативі.

    Зніміть голку разом з ковпачком з довгої трубки, тримайте її в руці.

    Поверніть крапельницю в горизонтальне положення.

    Відкрийте затиск.

    Повільно заповніть крапельницю до половини обсягу.

    Закрийте затиск.

    Крапельницю переведіть у вертикальне положення, фільтр повинен бути повністю занурений в рідину для переливання.

    Відкрийте затиск.

    Заповніть систему до повного витіснення повітря і появи крапель з сполучної трубки.

    Закрийте затиск.

    Надіньте голку для ін’єкцій в ковпачку на сполучну трубку, перевірте її прохідність.

Iii.закінчення маніпуляції.

    Покладіть в стерильний лоток або пакувальний пакет ватяні кульки, змочені спиртом, стерильні серветки.

    Приготуйте дві смужки вузького (1 см) лейкопластиру. Довжина 4-5 см.

Алгоритм підключення крапельної системи до вени

Мета: лікувальна.

I. Підготовка до маніпуляції.

    Одягніть рукавички.

    Покладіть хворого зручно.

    Під лікоть підкладіть клейончасту подушечку.

    На середню третину плеча накладіть джгут.

Ii.виконання маніпуляції.

      Попросіть хворого стискати і розтискати пальці, потім затиснути їх в кулак.

    Пропальпируйте вену.

    Обробіть ін’єкційне поле двома кульками послідовно, спочатку велику поверхню, потім безпосередньо місце ін’єкції.

    На відстані 5 см нижче від місця венепункції, шкіру в області ліктьового згину натягнути (зафіксувати) вільною рукою у напрямку до периферії

    Під углом10-15° пунктіровать вену одномоментно або двомоментно голкою з приєднаною до неї системою. При появі крові в канюлі голки, обережно ввести голку на 1⁄3 або 1⁄2 довжини голки

    Попросити пацієнта розтиснути кулак, одночасно розв’яжіть джгут.

    1. Відрегулюйте швидкість надходження крапель гвинтовим затискачем.

      Закріпіть голку лейкопластиром.

      Накрийте голку стерильною серветкою.

      Спостерігайте за станом і самопочуттям пацієнта протягом всієї процедури крапельного вливання.

      Зняти рукавички

Оснащення: крапельна система, стерильний лоток, стерильний пінцет, стерильні ватяні кульки, 70% етиловий спирт, нестерильний пінцет, флакон з лікарським засобом, лоток для відпрацьованого матеріалу, маска.

Алгоритм виконання маніпуляції :

1.вимити, осушити руки, надіти маску

2.перевірити упаковку крапельної систему: герметичність, термін придатності « «стерильно», видимі дефекти.

3.розкрити упаковку в зазначеному місці.

4.викласти крапельну систему стерильним пінцетом в стерильний лоток.

5.перевірити флакон з лікарським розчином: назва, герметичність, термін придатності « «стерильно», прозорість, видимі дефекти.

6.розкрити нестерильним пінцетом центральну частину металевого диска з пробки флакона.

7.обробити стерильним ватним кулькою, змоченим 70% спиртом гумову пробку флакона.

8.взяти стерильним пінцетом крапельну систему з лотка в руку.

9.закрити роликовий затиск.

10.зняти стерильним пінцетом голку для ін’єкції (в захисному ковпачку), помістити в лоток.

11.зняти захисний ковпачок з голки для флакона і ввести її до упору в гумову пробку флакона.

12.перевернути флакон і закріпити його на штативі.

13.стиснути крапельницю і заповнити її розчином до половини (до маркування).

14.відкрити роликовий затиск.

15.заповнити систему розчином до повного витіснення повітря і появи крапель з сполучної канюлі.

16.закрити роликовий затиск.

17.взяти з лотка стерильним пінцетом голку для ін’єкції (в захисному ковпачку) і приєднати до сполучної канюлі.

Основна література

1. Іонін а.а. Та ін теплопостачання — м.: стройиздат, 1982. -336 с.

2. Соколов е.а. Теплофікація і теплові мережі. 5-вид. — м.: енергоіздат, 1982. -360 с.

3. Снип-2.04.07-86 * . Теплова мережа. Мінбуд росії-м.: дп цпі, 1994. -48 с.

Додаткова література:

4. Апарцев м. М. Налагодження водяних систем централізованого теплопостачання. Довідковий посібник. — м.: енергоатомвидав, 1983. -204 с.

5. Манюк в.і. Та ін довідник з налагодження та експлуатації водяних теплових мереж. — 3-вид. — м.: стройиздат, 1988. -232 с.

6. Довідник проектувальника. Внутрішні санітарно-технічні пристрої. Ч. 2. Водопровід і каналізація. Під ред.і. Г. Староверова, ю. І. Шиллера. 4-е изд. Перероб. І доп-м.: стройиздат, 1990. -247 с.

7. Козін в.е. Та ін. Теплопостачання уч. Посібник. — м.: вища школа, 1980. -408 с.

8. Зінгер н. М.гідравлічні і теплові режими теплофікаційних мереж — м.: енергоатомвидав, 1986. -319 с.

9. Водяні теплові мережі. Довідковий посібник з проектування. Під. Ред. Н. К.громова, е. П. Шубіна. М.: енергоатомвидав, 1986.- 376с.

Алгоритм постановки системи для внутрішньовенного крапельного введення лікарських засобів

Мета: введення великих кількостей інфузійних і трансфузійних середовищ.

Показання: призначення лікаря.

Протипоказання: визначає лікар.

Оснащення: стерильна одноразова система, стерильні лотки, стерильні марлеві кульки, стерильні марлеві серветки, змочені 70% розчином спирту, флакони з інфузійними розчинами, джгут, клейончата подушка, стерильні рукавички, лейкопластир, штатив, бинт.

№ п/п етапи обґрунтування підготовка до процедури 1. зібрати інформацію до зустрічі з ним. Доброзичливо і шанобливо представитися йому. Уточнити, як до нього звертатися. з’ясувати, чи доводилося йому зустрічатися з даною маніпуляцією; коли, з якого приводу, як він її переніс. встановлення контакту з пацієнтом. 2. пояснити пацієнту мета і хід майбутньої процедури (якщо він з нею незнайомий). психологічна підготовка до маніпуляції. 3. отримати його згоду. дотримання прав пацієнта. 4. вимити руки (гігієнічний рівень). одягти рукавички. 5. підготувати необхідне оснащення: 2 смужки лейкопластиру довжиною 10 см.перевірити придатність інфузійного розчину. Перевірити герметичність пакувального пакета системи і термін придатності системи. досягнення ефективного проведення процедури. профілактика постінфузійних ускладнень. монтаж системи для внутрішньовенного крапельного введення лікарських засобів 6. розкрити кришку флакона і обробити марлевим кулькою, змоченим шкірним антисептиком. профілактика постінфузійних ускладнень. 7. розкрити пакет і викласти систему в стерильний лоток. 8. зняти ковпачок з голки системи. вести голку до упору в пробку флакона. примітка: у деяких системах отвір для надходження повітря закрито заглушкою. В цьому випадку потрібно відкрити заглушку, що закриває цей отвір. забезпечення надходження інфузійного розчину в систему під час процедури. 9. закрити затиск. виведення розчину з флакона. 10. перевернути флакон догори дном і закріпити його на штативі. обережно натиснути на корпус крапельниці 2-3 рази. Заповнити крапельницю до половини обсягу. умови для заповнення системи лікарським засобом. 11. зняти голку для ін’єкцій з системи. відкрити затиск і повільно заповнити трубку до повного витіснення повітря. закрити затиск. Одягти голку на систему. примітка: перевірити прохідність голки (випустивши 1-2 краплі розчину в захисний ковпачок). перевірку прохідності голки для ін’єкції. попередження інфікування голки. 12. перевірити відсутність бульбашок повітря в трубці системи. профілактика повітряної емболії. 13. покласти в