Вянуть листя — що робити? сохне слива: що робити, чому? чому молода слива не розпускає листочки.

96

Слива є кісточковим рослиною, яке зустрічається в кожному саду.

При правильному догляді, дерево приносить велику кількість смачних і соковитих плодів, які можна маринувати, готувати варення, варити компоти і робити відмінні настоянки.

Дерево налічує велику різноманітність сортів, які добре приживаються в різних кліматичних умовах.

Плоди сливи-це джерело корисних речовин, серед яких можна відзначити: кальцій, фосфор, мінеральні солі, білки, вуглеводи, хром, йод, цинк, мідь, а також велика кількість вітамінів (а, в1, в2, в6, с, рр, е).

Під час вирощування слива любить простір, так щоб сусідні крони не змикалися, тому при посадці цей момент важливо враховувати. Особливу увагу варто приділяти добривам, їх необхідно вносити строго в тій кількості, яка вказується в інструкції, інакше деревцю можна серйозно нашкодити. Важливо підбирати сорти-запилювачі, так дерево буде не тільки добре цвісти, але і приносити рясний урожай.

слива засихає: чому

Причин засихання сливи досить багато. Серед основних варто сказати про неправильний догляд протягом усього року і кліматичні зміни. Не варто забувати про хвороби і шкідників, які приносять рослині неприємні наслідки. Однак, якщо вчасно лікувати деревце і знищувати шкідників, то вона буде і далі добре рости і рясно плодоносити.

слива засихає: що робити – погодні причини

Як не дивно, але кісточкові дерева, дуже чутливі до поливу. Якщо питний режим порушений, то це може привести до засихання сливи і поганого плодоношення. Рослина потребує якісного поливу, особливо під час цвітіння і утворення зав’язі.

Вянуть листя - що робити? сохне слива: що робити, чому? чому молода слива не розпускає листочки.

Слива дуже погано переносить сильні морози, так як на території нашої країни вона з’явилася значно пізніше інших плодових дерев. Рослина ще не до кінця встигло адаптуватися до кліматичних особливостей. Холод погано позначається на стані всієї рослини, що призводить до засихання. Щоб уникнути неприємної ситуації варто підбирати морозостійкі сорти. На жаль, навіть вибираючи правильний сорт, не можна повністю застрахувати дерево від замерзання. Таких неприємних наслідків можна уникнути, якщо протягом року за рослиною правильно доглядати. Протягом усього року слива потребує певного догляду:

    Листопад-грудень, необхідно гарненько притоптувати сніг навколо дерева, щоб миші не проникли до саджанця. З гілок рослини необхідно струшувати сніг, щоб запобігти обламування гілок;

    Січень, якщо зима практично безсніжна, то наявні кількості снігу необхідно підгрібати до стовбура дерева і гарненько втоптувати. Такі дії захистять коріння і стовбур від промерзання;

    Лютий, сніг потрібно прибрати від стовбура дерева і зняти зимову обв’язку. Стовбур сливи необхідно побілити вапняковим розчином (на 10 л води, необхідно 3 кг вапна і 2 кг глини), такі маніпуляції допоможуть перенести дереву зміни температур;

    Березень, в середині місяця необхідно почати обрізати сливу;

    Квітень, необхідно прокопати канавки, щоб відвести талу воду, так до кореня дерева не буде проникати багато вологи. Грунт навколо дерев необхідно перекопати, а навколо розсипати азотні добрива, вони забезпечать відмінний ріст, розвиток і цвітіння. Щоб зберегти рослину від можливих весняних заморозків, варто заздалегідь підготувати димові купи, які будуть зігрівати дерево;

    Травень, якщо температура близько +1 °c, то необхідно підпалювати димові купи. Закінчувати димлення краще через 1-2 години після сходу сонця. Після чого дерево бажано полити теплою водою і обприскати крону. У спекотну погоду слива потребує рясного поливу (близько 6 відер під 1 дерево). Перед цвітінням рослина потребує мінеральних і органічних добривах;

    Червень – липень, необхідно поливати і підгодовувати рослину. Органічні добрива потрібно розводити 1: 10 і підливати під дерево 5 відер розчину. Сечовину необхідно розводити на 10 л води 1 столова ложка добрива і підливати під дерево 5 відер;

    Серпень-вересень, дерево потребує підгодівлі, так добрива наситять дерево всіма корисними речовинами, що запобіжить замерзання і в наслідок засихання. Восени дерево необхідно рясно полити (близько 7 відер), це допоможе йому перезимувати;

    Жовтень, стовбур необхідно очистити від різних пошкоджень і побілити вапном, так само як в лютому.

Правильний догляд запорука гарної зимівлі і здоров’я всього дерева. Дотримуючись таких нескладних правил можна вберегти сливу від заморозків та інших погодних умов. Так слива не буде засихати, а навпаки буде приносити хороший урожай.

слива засихає: що робити-шкідники і хвороби

Урожайність сливи безпосередньо залежить від»здоров’я дерева». Садівникам необхідно добре знати хвороби рослини і в разі необхідності робити термінові дії.

1. Плямистість дірчаста-це захворювання грибкового характеру, яке вражає листя, квіти і кору. Найбільшу активність вона проявляє навесні, коли йдуть дощі. На рослині з’являються бурі цятки, оточені більш темною облямівкою. На листках з часом з’являються дірочки, а плоди перестають рости в місцях ураження і хвороба проникає до самої кісточки.

Вянуть листя - що робити? сохне слива: що робити, чому? чому молода слива не розпускає листочки.

Щоб запобігти захворюванню сливи необхідно щорічно обрізати дерево, не дозволяючи йому загущаться. По осені потрібно прибирати опале листя, а грунт навколо необхідно перекопувати. Уражені гілки слід вирізати і спалити, а ранки залікувати. Якщо хвороба не відступила, то дерево необхідно обприскати бордонской рідиною (1%) або хлорокисью міді (30 г на 10 л води). Робити це потрібно через 2 тижні після цвітіння.

2. Гоммоз-захворювання, яке проявляється у вигляді коричневої густої смоли. Воно досить часто зустрічається на кісточкових плодових деревах. Смола з’являється в тих місцях, які були пошкоджені морозами або отримали сонячні опіки. Зазвичай уражені гілки сливи засихають. Хвороба з’являється через несприятливі умови, а також вона може розвинутися через велику кількість азоту і вологи в грунті.

Вянуть листя - що робити? сохне слива: що робити, чому? чому молода слива не розпускає листочки.

За сливою необхідно правильно і своєчасно доглядати, а також не допускати механічних пошкоджень. Утворилися ранки необхідно негайно зачищати і дезінфікувати (петралатумом). Якщо гілки значно вражені, їх краще обрізати і знищити. Уражену кору необхідно очищати і натирати кінським щавлем, після чого змастити садовим варом.

3. Іржа-це грибкове захворювання, яке спочатку вражає листя. На зовнішній стороні листка з’являються руді плями, які збільшуються в розмірах. Хворе дерево слабшає, починає передчасно скидати листя і схильне замерзання, що призводить до засихання.

Вянуть листя - що робити? сохне слива: що робити, чому? чому молода слива не розпускає листочки.

Опале листя необхідно своєчасно знищувати. Перед цвітінням дерево необхідно обприскувати хлорокисью міді (40 г на 5 л води, на одне дерево потрібно 3 л розчину). По завершенню збору врожаю сливу потрібно обробити бордонской рідиною.

Варто приділити увагу і шкідників, які вражають дерево і це може привести до засихання сливи.

1. Златогузка — це метелик білого кольору, її розмір близько 5 см.під час набухання бруньок комаха завдає шкоди листочків і ниркам дерева. До кінця травня гусениця заляльковується і з’являється метелик, яка живе в корі, а на зворотному боці листя вона відкладає яйця. Щоб знищити шкідника необхідно ще до цвітіння обробити сливу карбофосом.

Вянуть листя - що робити? сохне слива: що робити, чому? чому молода слива не розпускає листочки.

2. Кільчастий шовкопряд — це нічний метелик, розміром близько 4 см, крила у неї мають сіруватий колір. Навесні комаха поїдає листя і нирки. Заходи боротьби: до початку цвітіння дерево необхідно обприскувати настоянками полину, ромашки або тютюну. Якщо народні методи не допоможуть, то потрібно спробувати хімічні засоби (ентобактерин, дендробацилін).

Вянуть листя - що робити? сохне слива: що робити, чому? чому молода слива не розпускає листочки.

слива засихає: що робити — якщо причини не встановлені

Може так трапиться, що не вдасться усунути причини засихання сливи.

Садівник не зміг врятувати дерево від замерзання або не вдалося вилікувати від хвороби і побороти шкідника. Ставте сливу в спокої.

Можливо, на наступний рік з якої-небудь збереглася нирки піде новий втечу. Якщо цього не сталося, і зливу засохла остаточно, рекомендується викорчувати дерево. Посадити на його місце молоденький саджанець можна тільки через три роки.

Читачі часто запитують, чому в’януть листя рослин. Трапляється це на яблуні і сливі, на огірках і баклажанах, на астрах і суниці,.. Спочатку листя ростуть нормальними, і раптом починають в’янути, хоча грунт не пересихала.

У всіх випадках причиноюЄ інфекції, але хвороби можуть бути різні. Насторожує інше: багато нічого не роблять! іноді зріжуть хворі листя (гілки) і все! а часто сухі гілки так і залишаються в кроні. Це неприпустимо! в такому випадку хвороба буде повторюватися з року в рік!

Корінь зла

Якщо в’януть овочеві культури і суниця, то проблема саме в коренях. Інфекції вражають судинну систему коренів, перекриваючи доступ вологи до листя, чому вони в’януть. У баклажанів, огірків листя повисають, як ганчірочки. Пізніше починається їх всихання.

Хвороба може протікати дуже швидко, рослина гине за 3-4 дні. Але іноді процес розтягнутий у часі. Все залежить від умов (погода, догляд) і від того, наскільки «зла інфекція».

Листя в’януть при фузаріозному і вертицильозному в’яненні . Друге захворювання часто називають «вілт». Симптоми дуже схожі, і розрізнити хвороби можуть тільки професіонали. Оскільки уражаються коріння, різні хвороби об’єднали під загальною назвою»кореневі гнилі».

Збудники-гриби, які мешкають в грунті. Якщо вона заражена, то рослини страждають з року в рік.

Інфекція розноситься по ділянці з садовим інструментом або на взутті. В результаті можуть дивуватися різні культури-суниця, клематиси, баклажани …

Заходи боротьби. залежно від перебігу хвороби, в’янення листя може тимчасово припинятися, наприклад, в похмуру погоду і відразу після поливу. Тому у садівника складається враження, що рослині не вистачає вологи. Починаються часті поливи, що є грубою помилкою! перезволоження грунту навпаки прискорює розвиток хвороби.

Рослини потрібно лікувати. Проти грибних інфекцій застосовують фунгіциди. З загальнодоступних це максим і вітарос. Розчином поливають під корінь на самому початку хвороби (коли листя в’януть, але ще не всихають). Якщо процес сильно запущений, то рослина врятувати дуже складно. У деяких культур (айстри, суниця) краще викопати кущ разом з грунтом, а лунку пролити фунгіцидом. У компост ці рослини н е класти, тільки спалювати!

У початковій стадії захворювання рослину можна вилікувати. Прикладом є клематис. Часом надземна частина повністю всихає, але корінь залишається живий, і клематис знову відростає.

Іноді хвороба вражає рослину вже з плодами. Шкода втрачати такий кущ, скажімо баклажанів. А хімічні засоби застосовувати не можна-вони перейдуть в плоди.

Допоможе гліокладін. Це біологічний фунгіцид для придушення грибних інфекцій в грунті. І знову ж таки, не можна тягнути з лікуванням!

Як тільки помітили, що листя в’януть, а грунт вологий, відразу застосовуйте гліокладін. По 3-4 таблетки під кущ на глибину 1,5-2 см.грунт обов’язково мульчируйте, щоб не пересихала, інакше препарат не подіє.

Незважаючи на те, що уражено одне, дві рослини, таблетки треба покласти під всі кущі, щоб вони не захворіли. Якщо захворювання було в минулому році, не гадайте – буде воно чи ні. Вносьте гліокладін

Вже зараз!

З біологічних препаратів на здорових рослинах можна використовувати алірін, гамаїр, фі-тоспорін, фітолавін. Це відмінна профілактика кореневих гнилей та інших грибних інфекцій.

Вирощуйте рослини на пухкому грунті, не допускайте утворення кірки. З цією метою мульчируйте грунт в зоні коренів.

Після збору врожаю знезаражуйте грунт в теплиці тими ж фунгіцидами. Дотримуйтесь зміну культур, не садіть огірки на одному місці два роки поспіль.

Інфекцію можна занести в сад і з покупної розсадою. Дуже корисно при посадці відразу пролити грунт фунгіцидом, а під коріння покласти таблетки гліокладіна.

якщо сохнуть гілки

Навесні і на початку літа часто сохнуть листя на сливі, вишні повстяної, рідше на яблуні і груші. Спочатку вони просто в’януть, а потім засихають і залишаються висіти на гілках.

Тут інша інфекція – моніліоз. За характером ураження (листя коричневі, немов обпалені) хвороба називають моніліальний опік

Збудник теж гриб. Проникає в листя і квіти рослин через їх продихи і ранки, нанесені комахами. Інфекція поширюється поступово: спочатку в’януть молоді пагони, а потім гриб проникає все глибше і глибше, вражаючи багаторічні гілки.

Якщо нічого не робити, то можна втратити половину дерева! іноді великі сухі гілки довго видно в кроні. На тлі здорових гілок вони виділяються мертвим коричневим кольором.

Молоді саджанці гинуть повністю, зазвичай навесні, ледь розпустилися листя.

Але садівник сподівається, що дерево відродиться, і не чіпає гілки до наступного року. А це-рознощик інфекції!

При моніліозі не чекайте розвитку інфекції, коли вона погубить велику гілку. Почніть з обрізки дрібних зів’ялих пагонів. В цьому випадку хвороба можна зупинити.

Заходи боротьби. При в’яненні листя на сливі, вишні, яблуні уражені гілки потрібно зрізати із захопленням здорової частини (з листям, які ще не зів’яли).

Після обрізки обприскуйте рослину фунгіцидами на основі міді хом, оксихом, бордоською сумішшю або препаратом хорус .

Щорічно проводите таке обприскування ранньою весною, до розпускання листя. Бажана і повторна обробка після цвітіння. Уникайте загущених посадок, регулярно проводите обрізку і проріджують крону.

Слива, як і інші плодові культури, схильна до ризику зараження шкідниками і хворобами.

Грибні та вірусні інфекції, пошкодження комахами можуть призвести до втрати врожаю і навіть загибелі дерев.

Буває так, що слива сохне, листя сливи скручуються, а зрозуміти, чому це відбувається, важко. І причин такого стану дерев маса, адже хвороб і шкідників у сливи багато.

Але, якщо придивитися, ознаки ураження дерев і перебіг захворювання бувають різними. Щоб знайти джерело проблеми, потрібно визначити» винуватця » — шкідника або інфекцію, що вразили сливу.

Слива: шкідники і хвороби

Причиною того, що слива сохне, можуть бути захворювання, що вражають всі або багато порід плодових дерев або властиві тільки цій культурі хвороби. В основі всихання можуть лежати неінфекційні фізіологічні фактори.

Хвороби

З інфекційним всиханням кісточкових садівники зіткнулися на початку двадцятого століття. Що є його причиною? в основному це грибні та вірусні інфекції.

Цитоспороз

Цитоспороз-поширене грибне захворювання плодових дерев: спочатку засихають ділянки кори, потім в цьому місці гинуть гілки. Хвороба небезпечна для життя дерева. Зараження цитоспорозом найчастіше загрожує ослабленим рослинам з пошкодженою корою. «цитоспорозные» ділянки червоніють. В ураженій корі формуються численні темні пікніди гриба (»гусяча шкіра»), безладно розкидані по ураженій поверхні.

Цитоспороз

Мірою профілактики служить правильна агротехніка. Обов’язково потрібно замазувати зрізи гілок садовим варом, прибирати і спалювати всі сухі гілки і засохлі плоди.

Лікувати дерево від цитоспорозу можна тільки на початкових стадіях хвороби, поки гриб не вразив глибокі тканини рослини. Гостро наточеним ножем видаляють пошкоджені ділянки, захоплюючи на два сантиметри здорову деревину. З метою дезінфекції рани обробляють мідним купоросом (2-процентний розчин) і замазують садовим варом.

Вертіциллезное в’янення, або вілт, або чернь деревини

Грунтовий гриб, потрапляє в рослину через коріння. Зараження схильні багато видів рослин (близько чотирьохсот).

Перший прояв вілта – в’янення листя в середині або кінці літа. Процес починається знизу гілок, поступово піднімаючись і захоплюючи молоді пагони. Листя сливи починають скручуватися і сохнути. Передчасний листопад до перших чисел серпня може оголити дерева повністю. Часто листя облітають з окремих гілок або частини крони. Тільки на верхівках однорічних пагонів видніються молоді листочки. Є гостра і хронічна форми.

На листках гриб формує мікросклероції, які зберігають життєздатність в грунті до 8 років. На спилі гілок помітно темне кільце відмерлих судин.

Вілт

Фітофтороз

Фітофторозом, виявляється, хворіють не тільки овочі, а й дерева. При ураженні цим грибом всихає все дерево, тоді як вертицильоз, зазвичай, викликає загибель окремих гілок.

Фітофтора (коренева гниль)

Умови розвитку:

Підвищена вологість грунту;

Наявність ран на коренях;

Сприйнятливі підщепи;

Теплі зими.

Гриб зберігається в грунті. Навесні він заражає коріння рослин. Міцелій повільно розвивається в коренях сливи, вбиваючи їх токсинами і викликаючи закупорку судин. Дерево гине через два-три роки.

Моніліоз

Може викликати засихання окремих гілок. При сильному зараженні дерево гине. Є дві форми моніліозу: моніліальний опік і плодова гниль.

Моніліальний опікЛютує навесні в фазу цвітіння. Інфекція проникає в тканини рослин через маточки квіток. Потім поширюється по гілках, викликаючи їх всихання. Листя і молоді пагони чорніють і відмирають, стаючи схожими на обгорілі і обвуглені.

Для поширення моніліозу під час цвітіння сприятливі умови підвищеної вологості при зниженій температурі.

Заходи боротьби.

Агротехнічні:

— до набухання бруньок-видалення, обрізка загиблих гілок; збір і утилізація мертвих зав’язей і плодів.

— у фазу цвітіння-обрізка і утилізація заражених гілок із захопленням 10-15 см здорової тканини.

— до знімання врожаю — збір і знищення падалиці.

Хімічні:

— від набухання бруньок до початку цвітіння — обробки 1% бордоською сумішшю або абіга-пік 8,5–9,6 кг/га.

— під час цвітіння застосовують хорус 0,2–0,35 кг/га.

— при збереженні вологої погоди після цвітіння обприскують хорусом 0,2 кг/га або незабаром 0,2 л/га.

Від прояву моніліозу на плодах (плодова гниль) при виявленні ознак хвороби обприскують швидке 0,2 л/га або абіга-пік 4,8 кг/га.обробки проводять на початку дозрівання.

Віспа сливи (шарка)

Виражається появою на листках блідих плям різноманітної форми. При розвитку хвороби листя стає мармуровими, жовто-зеленими. На плодах виступають темно-зелені смуги і кільця. Плоди деформуються і опадають. Листя всихають. Спостерігається передчасний листопад. Наступний етап захворювання-всихання гілок, далі — всього дерева.

Хвороба розноситься з посадковим і прищеплювальним матеріалом. Рознощиком інфекції є попелиця.

Віспа здатна знищити цілий сад. Є карантинним захворюванням. Дієвих способів боротьби з шаркою немає.

Шкідники

Попелиця запилена сливова

Зимує у фазі яєць, які розташовуються біля основи бруньок, в тріщинах кори. Під час розпускання бруньок на початку квітня відроджуються личинки, які присмоктуються до перших молодих листочків. У першому поколінні личинок небагато, і колонії виявляються після закінчення цвітіння сливи при появі личинок другого покоління. Шкідник завдає помітної шкоди листю, квіткам і плодам. Пошкоджені листя жовтіють уздовж жилок, квітки засихають, плоди опадають, через це урожай може бути істотно знижений.

Заходи боротьби.

Агротехнічні:

— при проведенні обрізки слід вирізати пагони, заселені зимуючими яйцями попелиць, і видаляти прикореневу поросль.

Хімічні:

— у ранньовесняний період проводиться обприскування препаратом № 30.

— при наявності шкідника перед цвітінням або відразу після нього слід проводити обробку фуфаноном, ке 1 л/га, або золоном з нормою витрати 2 л/га, або данадімом, ке 2л/га.

Кліщ звичайний павутинний

Зимують самки під опалим листям, відшарувалася корою. Навесні під час цвітіння переміщаються на листя, де розмножуються, утворюючи великі колонії на верхній і нижній стороні листа. При збільшенні чисельності густо покривають павутиною листя. Кліщ висмоктує клітинний сік з рослини.

Після осипання значного числа листя дерево може загинути. Кліщ дуже дрібний, овальної форми. Забарвлення мінлива і залежить від пори року: на початку літа тіло сірувато-зелене з точками з боків, з останніх днів літа до весни набуває оранжево-червоний колір.

Заходи боротьби.

Агротехнічні:

— знищення бур’янів, очищення штамбів від старої відмерлої кори і побілка їх вапном восени.

Хімічні:

— у ранньовесняний період до початку розпускання бруньок при наявності порогу шкідливості слід провести обробку препаратом № 30.

— після закінчення цвітіння в період початку дозрівання плодів дерева сливи обприскують золоном, або данадимом, або бітоксибациліном.

До всихання і скручування листя сливи може привести також сильне заселення дерев іншими комахами, наприклад, щитівкою.

Щитівка

Каліфорнійська щитівка

Карантинний шкідник. Жовта мікроскопічна комаха від 0,1 мм (личинки) до 1,2 мм (доросла самка). Тіло щитівки захищене щитком (від 0,2 до 2,2 мм), що має колір кори.

Комаха проколює тканини рослини хоботком і харчується вмістом його клітин: кори, плодів, листя. Більше ста щитівок розміщуються на одному квадратному сантиметрі.

В результаті їх шкідливої діяльності кора тріскається, всихають окремі гілки або верхівка дерева, на плодах проявляються червоні або фіолетові плями.

Заходи боротьби.

Обприскування до розпускання бруньок препаратом № 30,

Під час вегетації – одним з інсектицидів: фуфанон, кеміфос, іскра м, актеллік.

Але не тільки шкідники і хвороби можуть стати причиною засихання і скручування листя на сливі. Дерева всихають через механічних пошкоджень кори, її подопреванія в зимовий період. Недолік мікроелементів (наприклад, бору і міді) може викликати таке явище, як суховершинність.

При близькому заляганні грунтових вод зливу також може страждати від цього захворювання.

Буває, що воно виникає «раптово». Це означає, що коріння дерева досягли грунтових вод. Особливо всихання верхівок сливи проявляється, якщо води засолені.

Багато садівники не знають що робити, якщо сохне слива. Перш за все потрібно з’ясувати причини недуги: неправильний догляд, несприятливі погодні умови, ураження дерева хворобами або шкідниками. Рослина можна врятувати при дотриманні певних правил.

Неправильний догляд

Для здоров’я і розвитку плодової культури потрібно забезпечити необхідний і правильний догляд.

Порушення водного балансу

Зливу чутлива до поливу: вона не сприймає пересихання грунту і надмірного намокання. Від великої кількості води коріння не отримують кисню і відмирають, а поживні речовини не надходять до гілок, листя, плодів. При нестачі води під час цвітіння і утворення зав’язей зливу може їх скидати.

Запобігти засихання дерева можна правильним режимом поливу, який збільшують в період посухи (витрата води повинен становити 10 л на 1м2). Висадку культури не виробляють в місцях, де застоюється волога. Якщо її потрібно відвести, роблять спеціальні канавки.

Випрівання

Якщо на поверхні грунту тривалий час під снігом тримається температура 0 °с, дерево витрачає багато запасів і сил, щоб дихати. Виснажується кора, тканини розпадаються, після зими зливу починає засихати.

Щоб дерево не постраждало через випрівання, варто ущільнювати сніг навколо стовбура. Можна відгребти сніг від сливи, давати землі трохи промерзнути і повернути сніг під рослину.

Підмерзання деревини

Низькі температури згубні для сливи. Якщо взимку дерево підмерзло, то навесні спостерігається стрімке всихання. Врятувати рослину вже немає можливості, тому варто приділити особливу увагу профілактиці підмерзання. Дії полягають в наступному:

  • вибір сорту згідно кліматичних умов. Для регіонів з суворими зимами вид повинен бути морозостійким;
  • правильний вибір місця. Чи не підійдуть північні схили, низинні ділянки, де застоюється холодне повітря;
  • правильна підготовка до зимового періоду. Слід очистити кору і побілити вапняковим розчином, укрити дерево;
  • у малосніжні зими пригрібають сніг до стовбура і втоптують. Це захистить його і коріння від морозу.

Захворювання

Засохлі молоді пагони і листя можуть свідчити про розвиток хвороби. Варто уважно оглянути рослину на наявність симптомів характерних для культури захворювань.

Камедетечение

Камедетечение характеризується витіканням прозорої рідини з кори дерева, яка потім застигає. Так рослина реагує на пошкодження, заподіяні морозами або сонячними опіками, і сама себе лікує. Причинами хвороби також можуть бути занедбані поблизу ділянки або порушення екології. Якщо не вживати заходів, з часом дерево слабшає, починають засихати гілки. Культура стає вразливою до інших більш серйозних хвороб.

Для лікування потрібно ножем зрізати нарости до здорової тканини і обробити рани мідним купоросом або садовим варом. При сильному ураженні видалити гілки.

Вірусні хвороби

Переносником збудника часто є попелиця. Іноді можна купити вже заражений саджанець. Врятувати рослину вже не вдасться, якщо листя зів’яли і гілки засохли через ураження вірусом. Дерево потрібно викорчувати.

Шарка (віспа)

Одне з поширених захворювань. Переносником збудника часто є попелиця, яка вражає практично всі види кісточкових культур: аличу, вишню, абрикос, черешню та ін.симптоми: поява на листових пластинах світлих плям, які з часом жовтіють, і листя засихають.Плоди буріють, деформуються, швидко опадають.

Мозаїчна плямистість

На листках з’являються хлоротичні плями, в центрі яких утворюється діра. Відмерлі тканини відпадають. Листові пластини стають дрібними, вузькими, зморшкуються.

Грибкові хвороби

Збудники активізуються при високій вологості, особливо в дощове літо. Грибки часто є причиною засихання сливи.

Цитоспороз

Симптоми: на корі з’являються точки, які нагадують гусячу шкіру, з часом вони буріють. Гілки в уражених місцях всихають.

Після потрапляння грибка глибоко в тканини дерево гине. Для боротьби з цитоспорозом використовують 3% бордоською рідиною або фунгіциди.

Клястероспоріоз

Друга назва — дірчаста плямистість. На листках з’являються бурі плями з темною облямівкою, в центрі яких утворюються дірки. Хвороба вражає також квіти, кору і плоди. Інфекція проникає до кісточки.

Щоб побороти клястероспоріоз, пошкоджені гілки варто видалити і спалити. Ранки замазати садовим варом. Через 2 тижні після цвітіння рослина потрібно обробити 1% бордоською сумішшю або мідним купоросом (30 г на 10 л води).

Іржа

Ознаки захворювання спочатку проявляються на листках у вигляді рудих плям, чиї розміри поступово збільшуються. Дерево слабшає, листя опадає. Культура стає вразливою до підмерзання, внаслідок чого вона засихає.

Обробки проти іржі:

  • перед цвітінням-мідним купоросом (40 г на 5 л води), витрата на одну рослину – 3 л;
  • після збору врожаю – бордоською рідиною.

Опале листя слід зібрати і спалити.

Моніліоз (сіра гниль)

Плоди починають гнити прямо на гілках. Уражені пагони швидко всихають. Сливи і листя не опадають.

Обприскування проти хвороби проводять під час цвітіння, тому варто враховувати токсичність препаратів, щоб не нашкодити бджолам. Більш безпечними є фітолавін, хорус, скор, топсин-м. Обробки виробляють в такі періоди:

  • від набухання бруньок до цвітіння;
  • під час цвітіння;
  • після цвітіння.

Фітофтороз

Хвороба частіше починає вражати коріння, закупорює судини рослини. Засихання розвивається стрімко. Дерево гине протягом 2-3 років. Обробляють рослину фунгіцидами. Ефективно бореться з хворобою препарат фітоспорін.

Вертицильозне в’янення (вілт)

Вражає молоді культури. У липні або в серпні листя скручуються і засихають. Процес починається знизу гілок, поступово піднімається і захоплює молоді пагони. До кінця літа дерева можуть залишитися без листя. Часто вони опадають тільки з частини крони. У гілках відмирають судини, які помітні на спилі. Проти вілта влітку і навесні застосовують препарат хом (40 г на 10 л води).

Бактеріальні хвороби

Якщо слива засохла, то шукати причину варто і серед захворювань, які викликають різні мікроорганізми.

Бактеріальна плямистість

На листках з’являються маленькі плями у вигляді кіл або смужок. Їх облямівка жовтіє і сохне. Уражаються також плоди — вони покриваються темними плямами з лущиться поверхнею. Слива засихає повністю.

Відьмина мітла

Хвороба відрізняють по тонким розрослися гілках, листя на яких покриті знизу нальотом. Плодів такі пагони не дають, але беруть на себе більшу частину харчування.

Проти бактеріальних хвороб використовують 1% розчин мідного купоросу (100 г на 10 л води) або 5% азофоску. Застосовують також антибіотики. Обробки проводять 3 рази за сезон з інтервалом 4-6 днів.

Шкідники

Засихати рослина може бути викликано комах, які харчуються його соком. Нашкодити можуть і гризуни.

Водяний щур

Взимку об’їдає кругом кору молодих дерев, влітку — їх коріння, внаслідок чого зливу повністю засихає. Боротися з гризуном складно, тому ділянку треба тримати в чистоті, не засмічувати його. Основні методи боротьби:

  • в кінці осені стовбур вкривають ялиновим гіллям голками вниз.
  • після снігопаду і в дні відлиг втоптують сніг, тоді щури не можуть його подолати.

Сливова попелиця

Колонії комах покривають нижню частину листя і молоді пагони і харчуються соком рослини. Виділення попелиці залучають мурах, мух і ос.

Шкідника потрібно змити водою зі шланга і обробити дерево одним з препаратів: карбофос, шарпей, інта-вир. Поруч можна висадити цибулю, часник, далматську ромашку, які відлякують комах.

Павутинний кліщ

Пошкоджує листя: вони знебарвлюються, особливо вздовж головної і бічних жилок, змінюють колір на бурий і скручуються. При спеці можливий листопад.

Заходи боротьби: знищення бур’янистої рослинності, дерева промивають фосфорорганічними сполуками або обприскують біологічними пестицидами.

Щитівка

На листках з’являються опуклі плями і нарости, які важко відокремлюються. Вони покриваються паддю (липкою рідиною), втрачають свій блиск, на пошкоджених місцях з’являються лисини, чорні плями. Кора дерева розтріскується.

У боротьбі допоможуть інсектициди актара, банкол, біотлін. Кору з пошкоджених ділянок зскрібають за допомогою металевої щітки. Уражені частини при можливості обрізають і знищують.

Профілактика захворювань

Щоб слива не скинула листя і не засохла цілком, варто приділити велику увагу догляду.

Профілактика полягає в наступному:

  • правильна і своєчасна обрізка дерева;
  • замазування ран садовим варом;
  • обробка інструментів дезінфікуючими засобами;
  • прибирання опалого листя і плодів;
  • покупка саджанців в перевірених розплідниках;
  • осіння і весняна побілка вапняковим розчином;
  • висів сидератів (їх не люблять грибки);
  • своєчасна обробка хімічними препаратами;
  • регулярний огляд дерева;
  • витримування відстані між рослинами;
  • попередження механічних пошкоджень кори і плодів;
  • перекопування грунту навколо стовбура.

Висновок

Якщо слива почала засихати, варто відразу почати лікування, тому що захворювання може вразити і інші садові культури. Правильний догляд-запорука здоров’я сливи і хорошою її зимівлі, при якому рослина не буде хворіти і дасть високий урожай.

Вянуть листя - що робити? сохне слива: що робити, чому? чому молода слива не розпускає листочки.

Якщо не виявлена причина всихання або зробити вже нічого не можна, варто залишити дерево в спокої. Воно може пустити новий втечу і засохлої нирки.

Слива часто страждає взимку від низької температури. Найприкріше те, що першими у неї пошкоджуються квіткові бруньки, і тільки потім ростові бруньки і гілки. Тому, якщо дерево не зацвіло навесні, причина одна — зима видалася для сливи занадто суворою.

бережіть коріння змолоду

Найгірше, коли підмерзають коріння. Особливо часто це трапляється з незимостійкими сортами. Якщо гілки витримують температури до -40° с, то коріння страждають вже при -16° с.

Врятувати коріння може тільки сніг. Але якщо його випадає занадто багато, є ризик випрівання кори у кореневої шийки. Якщо кора пріє по кільцю, то дерево гине. Якщо тільки частково охоплює кореневу шийку-теж нічого хорошого-дерево чахне і може загинути. Особливо великий ризик подпревания шийки, якщо мульчу розклали впритул до кореневої шийки або при заглибленій посадці дерева.

опіків на зливі не місце

На цьому зимові неприємності для дерев не закінчуються. На стовбурах з південного боку можуть утворюватися сонячні опіки через сильні перепади денних і нічних температур. В результаті кора на деревах лопається і відмирає. У несприятливі зими таких тріщин може бути особливо багато, і навесні у кісточкових з них випливає камедь.

Визначити підмерзла зливу чи ні можна за допомогою секатора. Їм зрізаються гілки і, якщо деревина оранжевого кольору, значить, зливу постраждала від морозу. Листя на таких деревах розпускається недружньо, не досягає нормального розміру, і дерева часто гинуть до середини літа.

профілактика обморожень

Щоб зменшити ризик вимерзання сливових дерев, треба уникати затяжного зростання гілок восени, а у плодоносних дерев не можна допускати виснаження рясним урожаєм. Заради цього частина зав’язей стрясають після цвітіння.

Якщо друга половина літа посушлива, треба проводити регулярні поливи, так як сливам на пересушеній грунті небезпечні навіть м’які зими.

з водою-обережно

При нормальних поливах кора менше страждає від опіків, а морозостійкість нирок підвищується.

Тільки без фанатизму. для сливи перезволоження не менш шкідливо, ніж повна відсутність води. А щоб коріння не вимерзали взимку, розкладайте по периферії крониМульчу. При цьому обходьте кореневу шийку, щоб дерево не випріло.

Щоб коренева шийка не підмерзала, відтоптуйте сніг поблизу стовбура. Заодно це ускладнить доступ мишам до кори дерева. Восени руйнують поливні бортики, щоб вода в чашах з таненням снігу не застоювалася.

побілка дуже потрібна

Для профілактики сонячних опіків стовбури і розвилки скелетних гілок білять вапном з добавкою глини і мідного купоросу. Рано навесні побілку повторюють. якщо тріщини (морозобоїни) все-таки з’явилися, туго обв’яжіть стовбур мішковиною.

лікування кори

Якщо кора постраждала на великій площі, навесні зачищають ножем рану до здорової деревини. Потім промивають 2-3% залізним купоросом і замазують садовим варом. Великі рани замазують глиною.

Відновити постраждалі від морозу дерева сливи можна за допомогою обрізки. Щоб вірніше визначити зону пошкодження, дочекайтеся розпускання бруньок. Якщо підмерзли тільки верхівки гілок, обріжте їх до здорової тканини.

обрізка постраждалих гілок

При пошкодженні деревини скелетних гілок кожну з гілок укоротите до того місця, де почався активний ріст пагонів. У сильно пошкоджених дерев важливо зберегти всі здорові гілки.

До обрізки дерев після суворої зими приступайте в квітні. Спочатку видаліть явно вимерзлі частини рослин, а влітку, коли буде видно невідновилися від пошкоджень гілки сливи, обрізку продовжите. На невідновилися гілках зазвичай дрібні або в’януть листя, але дерева при цьому цвітуть. Не сподівайтеся, що ці квітки дадуть плоди. Чим раніше ви видалите вимерзлі гілки, тим більше надії на порятунок самого дерева.

Відновити крону після підмерзання допомагає ранньовесняний полив з подальшим підтриманням нормальної вологості грунту, а також кореневі і позакореневе підживлення розчином сечовини або комплексного добрива слабкої концентрації (1 ст.ложка на 10 л води).

Нове від користувачів

Вянуть листя - що робити? сохне слива: що робити, чому? чому молода слива не розпускає листочки.

Неприродне опадання зав’язі

Пройшов у нас зливовий дощ з градом і з ураганним вітром. Тепер під деревами лежить густо оббита зав’язь. На дере…

Вянуть листя - що робити? сохне слива: що робити, чому? чому молода слива не розпускає листочки.

Три способи вирощування огірків на маленькому ділянці…

1. Вирощування на шпалері якщо батоги розташовувати не на землі, а підв’язувати вертикально, то можна здорово секон…

Найпопулярніше на сайті

Вянуть листя - що робити? сохне слива: що робити, чому? чому молода слива не розпускає листочки.

«здохла » — це, звичайно, дуже жорстоко. Але як вона к…

07.06.2019 / народний репортер

Вянуть листя - що робити? сохне слива: що робити, чому? чому молода слива не розпускає листочки.

Кожен садівник намагається отримати якомога більший урожай, і перець тут…

08.06.2019 / народний репортер

Вянуть листя - що робити? сохне слива: що робити, чому? чому молода слива не розпускає листочки.

18.01.2017 / ветеринар

Вянуть листя - що робити? сохне слива: що робити, чому? чому молода слива не розпускає листочки.

Без своєчасних підгодівлі віддача від огірків буде мінімальною. Поето…

12.06.2019 / народний репортер

Вянуть листя - що робити? сохне слива: що робити, чому? чому молода слива не розпускає листочки.

Бізнес-план з розведення шиншил від пл…

В сучасних умовах економіки і ринку в цілому для починання бізнес…

01.12.2015 / ветеринар

Вянуть листя - що робити? сохне слива: що робити, чому? чому молода слива не розпускає листочки.

Чарівна суміш для вигнання попелиці з учас…

Всякі смокче-гризуть на ділянці нам не товариші. З ними потрібно розлучитися…

26.05.2019 / народний репортер

Вянуть листя - що робити? сохне слива: що робити, чому? чому молода слива не розпускає листочки.

Вишневу муху можна назвати і черешневою. Шкодить вона з другої половин…

17.06.2019 / народний репортер

Вянуть листя - що робити? сохне слива: що робити, чому? чому молода слива не розпускає листочки.

Якщо порівняти людей, які сплять повністю роздягненими під ковдрою і ті…

19.11.2016 / здоров’я

Вянуть листя - що робити? сохне слива: що робити, чому? чому молода слива не розпускає листочки.

П’ять найголовніших помилок при вирощуванні…