Коли можна висаджувати розсаду суниці. Суниця: посадка, догляд і вирощування суниці з насіння в домашніх умовах

83

Садову суницю найчастіше розмножують вусиками або купленої розсадою. Однак результат не завжди виправдовує витрачені кошти і зусилля. Для забезпечення «чистоти» сорту досвідчені дачники самостійно готують посадковий матеріал. Дізнайтеся, як виростити полуницю з насіння в домашніх умовах, які сорти ягід кращі і яких вимог посадки слід дотримуватися. Познайомтеся з традиційним і сучасним способами зберігання розсади до весни.

Досвідчені садівники стверджують, що правильно обраний сорт і грамотна підготовка насіння – запорука отримання високого врожаю садової суниці. Насіннєвий матеріал піддається стратифікації і висівається в грунтовий субстрат.

Вирощування полуниці з насіння

Вибір і підготовка насіння

Для насіннєвого вирощування найкраще підходять ремонтантні сорти полуниці. Їх відмінна риса-плодоношення два-три рази протягом одного вегетаційного періоду. Рекомендовані сорти:

  • «багота » — голландський великоплідний сорт, стійкий до шкідників і хвороб. Оптимально підходить для висадки в чорноземний грунт.
  • «лакомка » — зимостійкий, урожайний сорт. Великі плоди виростають до 34 м рослина добре приживається на нейтральному грунті і не вироджується протягом 10-ти років.
  • «вікторія » — різновид садової суниці. Полуниця» вікторія » стійка до холодів і навали шкідників. Плоди щільної структури, ароматні і солодкі.
  • «сахалінська» – дрібноплідний ремонтантний сорт, вага плоду-до 20 г. Полуниця плодоносить все літо — за сезон з однієї рослини вдасться зібрати близько 400 г ягід.
  • «брайтон» — невибагливий сорт. Плоди дозрівають до самих заморозків, а врожайність не залежить від кількості сонячного світла. Ягода має ананасовий присмак.

Важливо! при покупці посадкового матеріалу слід звернути увагу на термін збору. Схожість насіння полуниці зберігається 2-3 роки.

Ремонтантний сорт садової суниці «лакомка»

Зібрати насіння ягід можна в домашніх умовах з стиглих великих плодів. З полуниці зрізати верхній шар і розтерти м’якоть на серветці в теплому місці. Коли насіння підсохнуть їх треба очистити від м’якоті і скласти в скляну тару.

Насіння великоплідних сортів проростають повільно і вимагають передпосадкової трьохетапної підготовки:

  1. насіння розкласти в блюдце і залити дощовою або талою водою – в такому стані вони повинні знаходитися два-три дні.
  2. вистелити сіянці на зволожений спонж і помістити в поліетиленовий пакет. Залишити в затемненому місці до прокльовування сходів. На цьому етапі можна провести стратифікацію – поставити ємність в холодильник на два тижні.

Коли можна висаджувати розсаду суниці. Суниця: посадка, догляд і вирощування суниці з насіння в домашніх умовах

Збірка насіння зі стиглої ягоди

Рішення про те стратифікувати чи ні, залежить від передбачуваних термінів висадки розсади у відкритий грунт. Зниження температури призводить до руйнування інгібіторів і прискорює розвиток зародків.

Підготовка грунту і контейнера

Грунт для розсади полуниці повинен містити мінімум 2% гумусу. Оптимальний субстрат для сіянців – торф’яна суміш з мінеральними добавками. Як правило, такий склад має рудуватий колір. Варіанти грунтових сумішей для приготування в домашніх умовах:

  1. змішати некислий торф, біогімус і річковий пісок у співвідношенні 3:1:1 відповідно.
  2. одну частину торфу і піску з’єднати з подвійною дозою дернової землі. Додати до складу перепрілий гній і деревну золу.
  3. з’єднати біогімус і кокосове волокно в пропорції 1:3. Биогимус можна замінити перегноєм.

Коли можна висаджувати розсаду суниці. Суниця: посадка, догляд і вирощування суниці з насіння в домашніх умовах

Підготовка грунту для посіву

Для знезараження підготовлену суміш необхідно прогріти в духовці 20-30 хвилин при температурі 150 градусів. Під впливом високої температури шкідливі організми і бур’яни знищуються. Щоб корисні якості складових відновилися і субстрат наповнився «правильними» бактеріями, йому треба відлежатися 2-3 тижні.

Рада. Для вирощування розсади полуниці з насіння підійде універсальний субстрат для горшкових рослин або торф’яні таблетки.

Коли можна висаджувати розсаду суниці. Суниця: посадка, догляд і вирощування суниці з насіння в домашніх умовах

Вирощування в торф’яних таблетках

Вибір ємності для посіву не обмежується будь-якими вимогами. Головна умова-наявність в контейнері дренажних отворів, що забезпечують стік зайвої рідини. Вирощування саджанців можливо в покупних пластикових ємностях, міні-парниках, картонних коробках, тетра-паках або дерев’яних саморобних ящиках.

Перш ніж наповнити контейнер грунтовою сумішшю, необхідно виконати знезараження – вимити тару розчином марганцівки.

Коли можна висаджувати розсаду суниці. Суниця: посадка, догляд і вирощування суниці з насіння в домашніх умовах

Міні-парник для вирощування розсади

Коли сіяти полуницю на розсаду

Посів насіння, як правило, виконується в першій-другій декаді лютого. У цей період світловий день починає поступово збільшуватися. Полуниця сходить довго (близько 40 днів) і потребує достатньої освітленості і вологості. Якщо в домашніх умовах підсвічувати сіянці не вийде, то полуницю треба висівати не раніше березня.

При бажанні отримати розсаду полуниці з насіння ранньою весною, посів виконують в кінці грудня або в січні. При цьому забезпечують постійне підсвічування. Доступна альтернатива сонячному світлу-світлодіодний світильник.

Перед тим коли висівати насіння полуниці на розсаду, бажано заглянути в місячний календар. Досвідчені дачники, запевняють, що пересаджувати, садити і сіяти рослини в повний місяць і молодик небажано – в ці цикли все соки приливають або до кореневища, або до верхівки. Тому нормальний ріст культури згодом буде утруднений.

Важливо! при виборі термінів посіву насіння полуниці на розсаду враховують сорт ягоди (ранній, пізній), кліматичні умови регіону висадки у відкритий грунт і передбачуваний час отримання першого врожаю.

Коли можна висаджувати розсаду суниці. Суниця: посадка, догляд і вирощування суниці з насіння в домашніх умовах

Посів садової суниці

Порядок правильного посіву:

  1. контейнери встановити на піддони або підноси – на них будуть стікати надлишки води.
  2. тару заповнити грунтовим субстратом на 10 см.
  3. ущільнити землю і зволожити.
  4. на поверхні грунту розкласти насіння рядами на відстані 3-4 см. Виконувати розкладку зручно важливою зубочисткою. Насіння покривати грунтом не треба – саджанці почнуть проростати на світлі.
  5. накрити ємність прозорою кришкою або поліетиленом з отворами, забезпечивши нормальний повітрообмін.
  6. поставити контейнер в світле і тепле місце. Оптимальна температура-18-22°с, місце розташування – підвіконня східного або західного вікна. Треба стежити, щоб на грунт не потрапляли прямі сонячні промені.

Як доглядати за розсадою полуниці

Молоді сходи дуже крихкі і потребують дбайливого догляду. Якщо своєчасно не створити потрібних умов, то насіння проросте нерівномірно, а з’явилися паростки можуть піддатися захворюванням.

Коли можна висаджувати розсаду суниці. Суниця: посадка, догляд і вирощування суниці з насіння в домашніх умовах

Перші паростки полуниці з листочками

Умови для вирощування сіянців

Заходи по догляду за розсадою полуниці в домашніх умовах зводяться до наступних дій:

  1. до появи перших паростків важливо контролювати зволоженість грунту. Вірна ознака необхідності поливу-відсутність конденсату на внутрішній поверхні укриття (плівки). Надлишки конденсату слід видаляти. Оптимальний час для зволоження – ранній ранок або вечір.
  2. протягом перших двох-трьох тижнів потрібно робити провітрювання-знімати плівку на 20-30 хвилин.
  3. контейнер з посівами повинен перебувати під розсіяним освітленням мінімум 10-12 годин на день.
  4. перші сходи з’являться через два-три тижні. Щоб стебла сильно не витягувалися, слід знизити температуру повітря до 16-18°с.
  5. коли на паростках розвинеться пара листочків їх треба поступово загартовувати – щодня знімати плівку, збільшуючи час на адаптацію зовнішніх умов. В цей час поливати розсаду слід дозовано, направляючи струмінь води під корінь паростка. Для зручності можна використовувати шприц або піпетку.
  6. після остаточної відмови від укриття сіянцям знадобиться додаткове освітлення і температурний режим в межах 12-15°. Крім того, буде потрібно помірне провітрювання без протягів. Люмінесцентна лампа або світлодіодний світильник встановлюються з дистанцією 20 см від розсади.

Рада. З метою профілактики від ураження грибком сіянці необхідно обробляти розчином фунгіциду через кожні два-три тижні.

Коли можна висаджувати розсаду суниці. Суниця: посадка, догляд і вирощування суниці з насіння в домашніх умовах

Саморобна підсвічування розсади

Пікіровка саджанців полуниці

Щоб коренева система повноцінно розвивалася і пагони кущиків не перепліталися один з одним, полуницю бажано пікірувати – розсадити в окремі горщики. Робити це треба, коли у сіянцівЗ’явилися 3-4 зубчастих листочка.

Послідовність пікірування:

  1. рясно полити, намагаючись змочувати переважно прикореневу частину стебла.
  2. підготувати окремі ємності для розсади. На дно горщиків укласти дренаж з гравію, а зверху – грунт, того ж складу, що і для висадки насіння.
  3. акуратно витягти саджанець, притримуючи його за листя, прищепити корінь і помістити рослину в стаканчик. Грунт повинна знаходитися трохи нижче розетки з листочками.
  4. полити кущики і поставити тару в освітлене місце.

Коли можна висаджувати розсаду суниці. Суниця: посадка, догляд і вирощування суниці з насіння в домашніх умовах

Пікірування саджанців полуниці

Після пікіровки саджанці потребують добриві. Підживлення розсади полуниці виконується раз в 10 днів. Молоді екземпляри краще реагують на водорозчинні добрива з фосфором і калієм. Азот необхідний в обмеженій дозі.

Деякі вважають за краще пікірувати саджанці в спеціальні касети. Цей метод має ряд переваг:

  • при висадці у відкритий грунт виключена ймовірність травмування кореневої системи-приживлюваність розсади 99%;
  • рослини швидко стартують у рості;
  • полегшений процес посадки.

Коли можна висаджувати розсаду суниці. Суниця: посадка, догляд і вирощування суниці з насіння в домашніх умовах

Саджанці садової суниці-касетна розсада

Розсада полуниці в касетах обробляється біостимулятором для хорошого вкорінення. Щоб уникнути витягування стебла, рекомендується використовувати додаткові активатори росту.

Хвороби і шкідники саджанців

При правильному догляді розсада полуниці не страждає від хвороб. Однак при надлишку рідини і перевищенні температури сіянці уражаються чорною ніжкою. Для профілактики захворювання до саджанців періодично потрібно додавати річкового піску.

Якщо навколо стебел вже утворилася «перетяжка», то необхідно вжити таких заходів:

  1. призупинити полив.
  2. видалити уражені і слабкі паростки.
  3. здорову розсаду пересадити в іншу тару, попередньо обробивши грунт розчином перманганату калію.
  4. при подальшому поливі в воду додати фунгіцид (»бактофіт «або»фітоспорін»).

Коли можна висаджувати розсаду суниці. Суниця: посадка, догляд і вирощування суниці з насіння в домашніх умовах

Павутинний кліщ на листках розсади

Надлишок азотного добриво може спровокувати появу білястого нальоту. Захворювання викликане надмірним поливом і температурними перепадами. Перші ознаки борошнистої роси з’являються з нижньої сторони листя, а також на черешках полуничних розеток. Для боротьби використовують розчини біофінгіцидних препаратів:» фітоспорін«,» планріза«,»гамаіра».

Полуничні посадки може атакувати павутинний кліщ. Шкідник висмоктує клітинний сік рослини і знижує інтенсивність фотосинтезу. У боротьбі з кліщем в домашніх умовах дієві народні методи – настоянки на календулі, кульбабі або цибулі. Серед хімічних препаратів найбільш ефективні:» карбофос«,» фітоверм «і»актелік».

Висадка розсади у відкритий грунт

Пересадка розсади полуниці у відкритий грунт можлива після появи 4-6 листків і збільшення стовбура до 5 см.терміни посадки для середньої смуги – з середини до кінця травня. Перед початком робіт необхідно підготувати саджанці і подбати про стан грунту.

Підготовка розсади полуниці до висадки:

  1. за два тижні саджанці поступово загартовують, виносячи контейнери з рослинами на вулицю. Незагартовану полуницю не можна виставляти на сонці.
  2. перед тим як пересадити розсаду, основний корінь потрібно прищипнути. Це сприяє розвитку більш міцної кореневої системи.

Вимоги до ділянки:

  • оптимально підійде ділянка, захищена від вітрів з помірним освітленням;
  • допустимо невеликий ухил ділянки на південний захід;
  • кращі попередники для садової суниці: бобові, буряк, морква, цибуля, часник і квіти;
  • рівень грунтових вод-не менше 1 м до поверхні грунту.

Коли можна висаджувати розсаду суниці. Суниця: посадка, догляд і вирощування суниці з насіння в домашніх умовах

Підготовка ділянки під посадку саджанців

Навесні грядку слід перекопати і удобрити грунт сумішшю з перегною і золи. На 1 кв.м знадобиться 2 відра органіки і 2 склянки зольних речовин.

Досвідчені городники висаджують кущі ягід за різними схемами. Початківцям дачникам краще вибирати рядовий спосіб в один або два ряди. При цьому бажано дотримуватися наступних дистанцій:

  • відстань між рядками-50 см;
  • інтервал між кущами для великоплідних сортів-80 см, для дрібної полуниці – 30 см.

Рада. Для пересадки бажано вибрати похмурий день або вечірній час.

Коли можна висаджувати розсаду суниці. Суниця: посадка, догляд і вирощування суниці з насіння в домашніх умовах

Висаджування розсади у відкритий грунт

Порядок висадки розсади:

  1. під кожен кущ підготувати ямку глибиною близько 5-8 см – величина залежить від довжини кореня. Орієнтовні розміри лунки-20 * 20 см.
  2. саджанець розмістити в ямці і розправити коріння. «сердечко» повинно знаходитися вище поверхні грунту.
  3. ягідник присипати землею, полити і замульчувати грунт соломою, лушпинням соняшнику або хвойними голками.

Відео: способи посадки полуниці у відкритий грунт

Збереження розсади полуниці взимку

Існує кілька холодних способів, як взимку зберегти розсаду полуниці до весни вдома. Дотримання нескладних технологій забезпечить високу врожайність ягідних чагарників в наступному році.

Зберігання саджанців традиційним способом

При традиційному підході рослини завчасного готують до зимового зберігання:

  1. в кінці серпня припинити полив полуниці-рослина впаде в стан анаболізму і життєві процеси припиняться.
  2. в кінці вересня відібрати здорові екземпляри з міцними листям і пагонами.
  3. розетки викопати з вусиками, обірвати старе листя і струсити землю з корінців.
  4. перед закладкою на зиму саджанці не повинні бути пересохлими. Коріння прищепила розсади змочити водою.
  5. дно коробок вистелити мохом, укласти в тару саджанці і накрити кришкою.
  6. помістити ящики з розсадою полуниці в льох, забезпечивши стабільну температуру 2-6°с.оптимальна вологість – 80-90%.

Коли можна висаджувати розсаду суниці. Суниця: посадка, догляд і вирощування суниці з насіння в домашніх умовах

Вибір саджанця для зимового зберігання

За описаним методом термін «консервації» саджанців становить до 10-ти місяців.

Сучасна технологія фріго

Останнім часом серед садівників особливою популярністю користується нова технологія збереження розсади – фріго. Суть методу:

  1. саджанці викопуються в середині-кінці листопада. У цей період у полуниці вже відбулося природне уповільнення метаболізму, відтік вуглеводів до кореневої системи і формування декількох генеративних нирок. Зі зниженням температури до + 5°с повністю припиняється вегетативний ріст.
  2. викопані екземпляри відсортувати і підрізати листя.
  3. укласти в поліетиленові пакети і помістити в холодильну камеру. Зберігання розсади полуниці в холодильнику відбувається при температурі 1-2°с.
  4. висаджувати рослини у відкритий грунт можна з квітня.

Коли можна висаджувати розсаду суниці. Суниця: посадка, догляд і вирощування суниці з насіння в домашніх умовах

Зрізана розсада фріго

Відсутність листя сприяє швидкому укоріненню рослини в землі. При нормальних умовах через 3-5 днів після висадки з’являються нові листя, а через 60-65 днів вирощування кущ починає плодоносити. Урожайність полуниці фріго залежить від товщини шийки саджанця на момент посадки. У великих масштабах досягаються наступні показники:

  • клас в (8-12 мм) – економічно нерентабельний, використовується під урожай майбутнього року;
  • клас а (12-15 мм) — дає 4-6 т / га в сезон;
  • клас а+ (15-18 мм) – врожайність до 10 т/га;
  • клас wb (більше 22 мм) — рекордсмен серед ягідних, що дозволяє зібрати більше 15 т/га.

Коли можна висаджувати розсаду суниці. Суниця: посадка, догляд і вирощування суниці з насіння в домашніх умовах

Класифікація саджанців фріго

Вирощування полуниці з насіння своїми руками під силу навіть початківцям агрономам. Витримавши рекомендовані терміни посіву і забезпечивши всі умови для нормального росту саджанців, в домашніх умовах вдасться отримати якісний посадковий матеріал.

Садова суниця, також широко відома під назвою полуниця-одна з найулюбленіших ягід на кожному городі. Завдяки селекціонерам вона представлена в неймовірній кількості сортів, дозволяючи кожному знайти свою ідеальну ягоду. Вибираючи, коли сіяти суницю на розсаду, важливо враховувати кілька визначальних факторів.

Основні з них – це вибір посівного матеріалу, визначення термінів посадки, дотримання агротехніки. Прийнято вважати, що вирощувати суницю з насіння – заняття невдячне і клопітно, набагато простіше купити готову розсаду або розмножити існуючі рослини вусами. Однак при правильному підході і деякому терпінні можна отримати багатий урожай власної розсади найвищої якості.

Самостійне вирощування садової суниці з насіння дійсно досить непроста справа, що має, втім, ряд серйозних переваг перед покупкою готової розсади. Серед них-доступність насінняРідкісних сортових різновидів полуниці. Завдяки інтернет-магазинам роздобути насіння бажаного сорту стає набагато простіше.

Коли можна висаджувати розсаду суниці. Суниця: посадка, догляд і вирощування суниці з насіння в домашніх умовах

Ще однією безперечною перевагою насіннєвого вирощування є економічність. Вартість упаковки насіння рідко перевищує ціну кущика розсади, але ж з однієї пачки вийде набагато більше одного куща. До того ж, весь процес вирощування буде відбуватися буквально на очах, що дозволить уникнути небажаного впливу на майбутні ягоди різними хімічними речовинами і стимуляторами.

Важливо знати, що при розмноженні полуниці насінням, генетичні захворювання батьківської рослини не передаються потомству, як це відбувається з дочірніми розетками, вирощеними на вусах. Тому такий варіант-це відмінний спосіб врятувати посадку улюблених сортів від хвороби. Хоча для гібридних різновидів він не підійде.

Все частіше на городах з’являються сорти безвусої полуниці. Розмножити їх звичайним способом, дочірніми розетками, неможливо, тому доводиться вирощувати розсаду самостійно.

які сорти вибрати для посіву

Насіння для вирощування розсади садової суниці можна придбати в спеціалізованих магазинах або заготовити самостійно, якщо є необхідність розмножити улюблені сорти зі своєї ділянки.

У другому випадку, важливо правильно вибрати ягоди для отримання насіння. Для розмноження вибирають найбільш міцне, здорове і рясно плодоносить рослина. Ягоди будуть потрібні стиглі і максимально відповідні сортовим ознаками.

Процес отримання насіння не такий складний, як може здатися на перший погляд:

  1. з ягоди максимально зрізається м’якоть. Для отримання насіння використовують підставу і середню частину, так як там вони більші.
  2. отримані насіння із залишками м’якоті розкладають на серветці і сушать далеко від сонця.
  3. коли маса висохне, її перетирають пальцями, звільняючи насіння від залишків м’якоті.

Насіння краще не зберігати занадто довго, оптимальний термін – близько півроку, в скляній ємності далеко від прямих сонячних променів.

Кращими сортами для аматорського вирощування полуниці вважаються наступні:

  • лорд, середньостигла;
  • десна, ранньостигла;
  • кокінская, ранньостигла;
  • богота, пізньостигла;
  • коррадо, середньорання;
  • білосніжка, декоративна;
  • фестивальна, середньостигла;
  • жовте диво, ремонтантна;
  • кардинал, середньопізня;
  • королева єлизавета, ремонтантна.

Якщо досвід вирощування садової суниці з насіння вийшов вдалим, можна розширити цей список і отримати розсаду навіть найрідкісніших і екзотичних сортів.

терміни посадки насіння полуниці

Вибираючи час посіву насіння на розсаду, необхідно враховувати термін висадки розсади в грунт – весняний або осінній. Основна різниця цих термінів — в часі отримання першого врожаю. При осінній висадці весняний урожай буде повноцінним і рясним. Якщо ж посадити розсаду навесні, урожай буде досить мізерним, так як полуниця плодоносить в повну силу тільки на другий рік життя.

Для весняної висадки сіяти насіння полуниці на розсаду можна вже в січні або початку лютого. Тоді до весни можна буде отримати міцні рослини, здатні пережити пересадку у відкритий грунт і принести перший урожай.

Можна проводити посадку і в грудні, проте в такому випадку розсада виросте раніше, ніж її можна буде висадити у відкритий грунт. Втім, така рання посадка виправдана, якщо планується тепличне вирощування.

У більш холодному кліматі, де сніг сходить пізно, а заморозки можуть тривати до перших днів літа, сіяти насіння на розсаду можна трохи пізніше – в березні. Тоді розсада буде готова до висадки вчасно.

як правильно сіяти насіння полуниці на розсаду

Запорукою міцної і численної розсади садової суниці з насіння є точне дотримання всіх вимог агротехніки і ретельний догляд за сіянцями. Також надзвичайно важливим кроком є вибір насіння для посіву. Це повинні бути насіння від перевіреного виробника або від добре зарекомендували себе кущів зі свого городу.

підготовка насіння полуниці

Коли можна висаджувати розсаду суниці. Суниця: посадка, догляд і вирощування суниці з насіння в домашніх умовах

Щоб забезпечити високу схожість насіння, не важливо, куплених або заготовлених самостійно, необхідно попередньо їх підготувати до висадки. Для цього рушник або іншу тканину, добре утримує вологу, рясно змочують. На одній половині викладають насіння тонким шаром, другою половиною їх накривають зверху. Потім рушник з насінням змотують в рулон, укладають в поліетиленовий пакет і залишають на добу в теплому місці.

Також насіння можна стратифікувати перед замочуванням, помістивши на 5-6 днів в приміщення, де температура не перевищує 5 градусів. Після цього їх можна замочити у воді, розчині марганцівки або стимулятора росту.

вибір грунту і тари

Коли можна висаджувати розсаду суниці. Суниця: посадка, догляд і вирощування суниці з насіння в домашніх умовах

Для вирощування розсади суниці можна скористатися покупними почвосмесямі для садових культур або приготувати її самостійно. Городники використовують кілька варіантів сумішей для полуниці:

  • 3 частини компосту, 3 частини городньої землі, 0,5 частин деревної золи;
  • 2 частини дернової землі, 1 частина торфу, 1 частина піску;
  • 3 частини піску. 5 частин перегною;
  • 1 частина кокосових волокон, 1 частина біогумусу;
  • 3 частини торфу, 3 частини піску, 4 частини вермикуліту;
  • 3 частини піску, 1 частина городньої землі, 1 частина компосту.

У будь-якому випадку, грунт для посіву насіння необхідно знезаразити. Для цього його прогрівають в розігрітій до 150 градусів духовці. Якщо немає такої можливості, землю можна проморозити або пролити розчином марганцівки. Після знезараження пакет з грунтом поміщають на кілька тижнів в тепло, щоб там розмножилися корисні бактерії.

Тара для вирощування розсади полуниці може бути абсолютно будь-який. Головна умова-це наявність в ній дренажних отворів. Полуниця добре росте як в загальних ящиках, так і в окремих стаканчиках. Вибираючи контейнер, варто звернути увагу на те, чи зручно буде створити для нього тепличні умови після посіву.

процес посадки насіння на розсаду

Коли можна висаджувати розсаду суниці. Суниця: посадка, догляд і вирощування суниці з насіння в домашніх умовах

Процес посадки полуниці не надто складний і мало відрізняється від посіву будь-яких інших культур:

  1. якщо посів відбувається в ящик, то відстань між насінням має бути від 2 до 5 см.
  2. посів проводиться поверхнево, насіння не закладають в грунт. Для викладання їх на поверхню грунту можна використовувати зубочистку або невеликий пінцет.
  3. важливо постійно підтримувати вологість грунту, проводячи регулярне обприскування посівів до появи сходів.
  4. контейнер з насінням необхідно накрити склом, помістити в пакет або поставити в теплицю, так як полуниця вимоглива до вологості повітря.
  5. поливати посіви не потрібно, якщо грунт пересох – його обприскують з пульверизатора.
  6. до появи перших сходів, ящик з посіяним насінням можна тримати в темному місці, проте після появи паростків їм буде потрібно багато світла.
  7. важливо проводити щоденне провітрювання насіння, щоб уникнути загнивання і надмірного конденсату. Поступово час поза теплиці можна збільшувати.

Коли можна висаджувати розсаду суниці. Суниця: посадка, догляд і вирощування суниці з насіння в домашніх умовах

При температурі близько + 18 градусів, перші сходи з’являться вже через два тижні. Однак дуже велика ймовірність того, що проростати насіння будуть не рівномірно – деякі можуть зійти тільки через місяць. Коли більшість насіння проросте, укриття з ящика знімають.

вирощування розсади в торф’яних таблетках

Коли можна висаджувати розсаду суниці. Суниця: посадка, догляд і вирощування суниці з насіння в домашніх умовах

Дуже популярні останнім часом торф’яні таблетки для вирощування розсади самих різних культур. У такого способу є безліч переваг: екологічність, повітропроникність, зручність висадки розсади в грунт.

Процес посіву насіння суниці в торф’яні таблетки не складний:

1. Таблетки поміщають в глибоку ємність і заливають водою, доливаючи її в міру необхідності. Таблетки вберуть вологу і розправляться. Додавати воду потрібно поки торфотаблетки не перестануть її вбирати.

Коли можна висаджувати розсаду суниці. Суниця: посадка, догляд і вирощування суниці з насіння в домашніх умовах

2. В отвори, наявні в оболонці таблетки, викладають насіння.

3. Таблетки з майбутньою розсадою необхідно помістити в закритий контейнер або теплицю, так як таблетки швидко випаровують вологу.

Тепличку з торф’яними таблетками містять при температурі близько 18 градусів, регулярно провітрюючи і видаляючи накопичився конденсат. Після появи перших сходів, сіянці можна прибрати з теплиці.

У підросла розсади корінці можуть вибиратися з торф’яних таблеток, в такому випадку їх присипають землею. Сіли таблетки необхідно знову наповнити водою, як перед посадкою. Надлишки, які не вбралися, зливають.

Коли можна висаджувати розсаду суниці. Суниця: посадка, догляд і вирощування суниці з насіння в домашніх умовах

Після появи 2-3 справжніх листків розсаду пікірують в ящик або горщики разом з таблеткою, засинаючи порожній простір між нею і стінками грунтом.

догляд за розсадою і пікіровка

температурний режим

Перший час розсада потребує температурі близько 23-25 градусів, через тиждень після сходів температура знижується до +15-18, щоб розсада гартувалася і не витягувалася. Сіянці потрібно берегти від протягу і прямих сонячних променів.

Полив

Коли можна висаджувати розсаду суниці. Суниця: посадка, догляд і вирощування суниці з насіння в домашніх умовах

Важливо уникати переливу, так як це може спровокувати розвиток грибка – чорної ніжки. Однак і засушувати грунт також не можна, інакше незміцнілі корінці розсади загинуть. Для поливу краще використовувати медичний шприц, за допомогою якого проводять точковий полив під корінь кожної рослини. При попаданні на листя, краплі води можуть викликати сонячні опіки і плями. Воду використовують відстояну, кімнатної температури.

Освітлення

Коли можна висаджувати розсаду суниці. Суниця: посадка, догляд і вирощування суниці з насіння в домашніх умовах

Так як посів насіння на розсаду проводиться в зимові місяці, коли сонячного світла досить мало, молоді сіянці потребують додаткового освітлення. Для цього можна використовувати спеціальні фітолампи, світлодіодні світильники або люмінесцентні лампи. Додаткове підсвічування повинна працювати кожен день по 12-13 годин, приблизно з 6 ранку до 11 вечора. При такому режимі сіянці не будуть витягуватися і зможуть сформувати красиву і міцну розетку листя.

Коли можна висаджувати розсаду суниці. Суниця: посадка, догляд і вирощування суниці з насіння в домашніх умовах

Пікіровку розсади в більші окремі ємності проводять на стадії 2-4 справжніх листків. Перед пікіровкою сіянці рясно поливають, витягають із землі за сім’ядольні листя. Тягнути за стебло не можна, так як він легко може зламатися. Перед посадкою в нову ємність, центральний корінь трохи прищипують, щоб стимулювати коренеутворення. Після пікіровки грунт з розсадою трохи зволожують.

Після пікіровки розсада не потребує особливого догляду, їй достатньо регулярного поливу і поверхневого розпушування грунту. Також сіянці можна підгодовувати кожні 10-14 днів водорозчинними добривами.

Посадка насіння садової суниці на розсаду – зовсім не такий складний захід, як прийнято думати, що володіє при цьому істотним набором переваг. При належному догляді і дотриманні всіх правил, розмноження полуниці насінням дозволяє значно розширити асортимент цієї ягоди на ділянці і виростити рідкісні або екзотичні сорти, готова розсада яких не доступна.

Відео

Відразу варто сказати, що вирощування розсади полуниці (садової суниці) з насіння — процес досить трудомісткий. Як правило, садівники вдаються до покупки готових саджанців або розмноження кущів власними вусами. Однак не всі сорти підходять для розмноження, а іноді ж так хочеться виростити саме ту садову суницю, якою вас пригостив ваш сусід по дачі. Далі ви дізнаєтеся, коли саме потрібно сіяти насіння суниці на розсаду і як її виростити в домашніх умовах.

як вибрати або самостійно заготовити насіння полуниці для посадки на розсаду

Сьогодні існує величезна кількість сортів і гібридів суниці, виробники яких обіцяють величезні і смачні ягоди, скоростиглість і високу стійкість до будь хворобам культури, тому так складно вибрати підходящий.

Якщо ви хочете отримати великоплідні ягоди, то варто звернути увагу на наступні сорти полуниці: хоней, ксіма, феєрверк, віма і фестивальна.

Однак! саме насінням розмножувати легше дрібноплідну суницю. Великоплідні сорти сходять гірше і повільніше розвиваються, тому їх краще розмножувати вегетативно.

Коли можна висаджувати розсаду суниці. Суниця: посадка, догляд і вирощування суниці з насіння в домашніх умовах

Особливо перспективними для насіннєвого вирощування сортами ремонтантної полуниці є: кримська рання, жовте диво, барон солемахер, алі-баба.

Коли можна висаджувати розсаду суниці. Суниця: посадка, догляд і вирощування суниці з насіння в домашніх умовах

Варто знати! дуже важливо, щоб квітуча суниця перезапилювалася тільки з ягодами одного і того ж сорту, інакше вона втратить материнські ознаки.

Коли можна висаджувати розсаду суниці. Суниця: посадка, догляд і вирощування суниці з насіння в домашніх умовах

Насіння для посіву полуниці можна заготовити самостійно, скориставшись наступною покроковою інструкцією:

  1. візьміть влітку будь-яку вподобаний вам полуничку і зріжте з неї верхівку.
  2. потім кухонним ножем або гострим лезом зніміть з неї верхній шар з насінням.
  3. знятий шар покладіть на тканину (бажано щільну) або паперовий лист.
  4. покладіть сушитися в тепле місць на пару днів.
  5. далі, висушену субстанцію необхідно перетерти в долонях, щоб відокремити насіння.
  6. покладіть насіння в пакетик для подальшого зберігання. Не забудьте підписати.

Важливо! пам’ятайте, насіння суниці зберігають схожість протягом 3-4 років.

підготовка насіння полуниці до посадки

Дружні сходи і здоров’я майбутньої полуниці забезпечить правильна підготовка і обробка її насіння перед посівом, яка включає в себе їх замочування і стратифікацію.

Коли можна висаджувати розсаду суниці. Суниця: посадка, догляд і вирощування суниці з насіння в домашніх умовах

Для замочування будуть потрібні ватяні диски, невелика тара і обов’язково тепла відстояна вода (кип’ячена не підходить). Можна скористатися такими препаратами як» нв-101«,» епін «або»циркон».

Відео: передпосівна підготовка насіння садової суниці

Спрощену стратифікацію насіння полуниці можна провести так: розкласти сіянці на круглих ватних зволожених тампонах, накрити їх точно такими ж змоченими ватяними дисками і прибрати в холодильник на нижню полицю на 3 дні. Можна використовувати і самі звичайні паперові рушники.

Відео: стратифікація насіння полуниці

як посадити полуницю на розсаду

Для посіву полуниці насінням на розсаду необхідний спеціальний грунт і певна ємність (тара). Тому до посадки суниці на розсаду потрібно правильно підготуватися, але перш слід визначитися з термінами.

коли садити на розсаду

Щоб з’ясувати, коли краще садити суницю на розсаду, можна звернути увагу на терміни, які рекомендує виробник, вказуючи їх на пакетику з покупними насінням. Як правило, посів можна починати проводити вже в кінці січня і аж до квітня.

Що стосується досвіду, то оптимальні терміни посіву насіння полуниці на розсаду — це лютий-березень.

Коли можна висаджувати розсаду суниці. Суниця: посадка, догляд і вирощування суниці з насіння в домашніх умовах

Коли можна висаджувати розсаду суниці. Суниця: посадка, догляд і вирощування суниці з насіння в домашніх умовах

За місячним календарем в 2019 році

Вибрати оптимальну дату для посіву насіння на розсаду вам може допомогти місячний календар.

Так сприятливими днями для посіву полуниці на розсаду в 2019 році за місячним календарем є:

  • у січні— 12-14, 27-29;
  • у лютому-6-11, 15-18, 23-26;
  • у березні— 8-10, 17-19, 25-27;
  • у квітні— 15-17, 24-26, 29, 30;
  • у травні— 1-3, 6-8, 12-14, 19, 26-31.

Звичайно, не завжди вдається потрапити на дачу саме в сприятливі дні, тому, головне, не виконувати посів в несприятливі дні.

Несприятливими днями за місячним календарем на 2019 рік для посіву насіння полуниці навесні є наступні дати:

  • у січні— 5, 6, 21;
  • у лютому— 4, 5, 19;
  • у березні— 6, 7, 21;
  • у квітні— 5, 19;
  • у травні-5, 19.

За даними місячного календаря з журналу » 1000 порад дачнику».

ємність і субстрат

Звичайно, найкраще вирощувати садову суницю в прозорих контейнерах або пластмасових стаканчиках. В такому випадку ви зможете легко бачити і контролювати ступінь зволоженості грунту. Але для посадки підійдуть і будь-які інші контейнери з пластику і дерева, а також торф’яні стаканчики, ємності з-під сметани, картонні упаковки з-під молока.

До речі! насіння полуниці можна посадити і в торф’яні таблетки.

Відео: посадка полуниці насінням в торф’яні таблетки

зверніть увагу! полуниця не дуже любить пікіровку, тому, як варіант, ви можете відразу провести посів в просторі ємності без подальшої пересадки.

Коли можна висаджувати розсаду суниці. Суниця: посадка, догляд і вирощування суниці з насіння в домашніх умовах

Використовувати можна як покупної грунт (наприклад, спеціальний для полуниці (садової суниці), хоча підійде і для бегоній або фіалок), так і самостійно приготовлену грунтову суміш. Для цього вам знадобляться наступні інгредієнти:

  • 1/4 низинного торфу;
  • 1/4 річкового піску;
  • 2/4 дернової землі.

Ще один варіант почвосмеси для вирощування розсади садової суниці:

  • 1/5 річкового піску;
  • 1/5 біогумусу;
  • 3/5 торфу.

Можна зробити і такий саморобний субстрат:

  • 3/8 піску;
  • 5/8 перегною.

Порада! знезаразити грунт можна за допомогою прожарювання (пропарювання) в духовці або мікрохвильовці, або протоку розчином препарату . А ще краще зробити і те, і інше (спочатку прожарити, потім остудити, а потім пролити).

безпосередня посадка (стандартний спосіб)

Посів насіння полуниці наРозсаду відбувається наступним чином:

  • наповнити почвосмесью контейнери або стаканчики.
  • покласти зверху насіння суниці на відстані 1,5-2 см один від одного.
  • гарненько сприснуть злегка теплою водою з бризкалки або з пульверизатора.

Коли можна висаджувати розсаду суниці. Суниця: посадка, догляд і вирощування суниці з насіння в домашніх умовах

Важливо! присипати субстратом не потрібно.

  • укрити зверху поліетиленову плівкою або закрити контейнер прозорою кришку, щоб створити парниковий ефект (для кращого проростання насіння).

Відео: вирощування садової суниці (полуниці) з насіння — посів на розсаду

Найпопулярніші видеоблогеры і садівники росії пропонують більш вигадливі і незвичайні способи посадки садової суниці на розсаду, ось деякі з них:

Посадка в равлика з туалетного паперу

В пелюшку

Посів на сніг

Дуже хороший спосіб посіву! таким чином насіння як би проходять штучну стратифікацію.

як доглядати за розсадою полуниці після посадки

Для того щоб виростити здорову розсаду полуниці, їй необхідний відповідний догляд і певні умови утримання.

Молодим сіянцям з самого першого дня потрібно тривалий, як мінімум 10-11, а краще 12-14 годинний світловий день. Температура повітря в приміщенні повинна бути в районі 18-22 градусів (а чим ближче до висадки, тим сильніше її можна знижувати, виносячи на лоджію або балкон).

Коли можна висаджувати розсаду суниці. Суниця: посадка, догляд і вирощування суниці з насіння в домашніх умовах

Тому в лютому-початку березня обов’язково досвічуйте розсаду суниці спеціальними фітолампами. Інакше вона сильно витягнеться, буде блідою і слабкою.

Рада! для зручності і спрощення догляду за розсадою можна купити «розумну» таймер-розетку, яка буде автоматично включати і вимикати світло (лампу) у встановлений вами час.

Полив

Поява справжніх листочків — ваш головний орієнтир для початку активних поливів і зняття укриття, але знову ж таки не варто занадто старатися.

Коли можна висаджувати розсаду суниці. Суниця: посадка, догляд і вирощування суниці з насіння в домашніх умовах

Важливо! не можна часто поливати тільки що з’явилися сходи полуниці, так як це може стати причиною, по-перше, появи цвілі на стінках посадкової ємності або, що ще гірше, фактично смертельної для рослин — чорної ніжки.

Плівку (кришку) з розсади не можна прибирати відразу, це необхідно робити поступово. Процес своєрідної гарту потрібно починати з 20-30 хвилин в день.

Частота і обсяг поливу значно відрізняються на кожному етапі становлення і зростання розсади полуниці:

  • так, відразу після посадки цілком достатньо одиничного обприскування грунту в день. При цьому дуже важливо, щоб ні в якому разі на землі не утворилася суха кірка.
  • як тільки з’являться перші сходи, полив вже потрібно проводити тільки 1 раз в 7 днів.
  • поява перших справжніх листочків-ваш сигнал для збільшення числа поливів в 2 рази (1 раз в 3-4 дні). Причому поливати потрібно так, щоб грунт в ємності зволожувався до самого дна.
  • чим більше буде утворитися листям, тим більше потрібно вологи (випаровування буде йти сильніше), а значить частіше доведеться поливати.

Порада! ідеально для поливу розсади полуниці використовувати саме відстояну воду кімнатної температури, природно, її не потрібно кип’ятити. Також для цієї справи відмінно підходить тала або дощова вода, або відфільтрована.

Відео: догляду за молодими сіянцями суниці

Пікіровка

Пікірувати розсаду полуниці можна тоді, коли у неї з’явиться 2-3 справжніх листочка, тобто приблизно через 10-14 днів після сходів.

Коли можна висаджувати розсаду суниці. Суниця: посадка, догляд і вирощування суниці з насіння в домашніх умовах

Пересадку потрібно виконувати тільки строго разом з грудкою землі. Ємності повинні бути об’ємом близько 200-300 мл.

Відео: правильна пікіровка суниці

Підживлення

Як тільки у рослин з’явиться по 3-4 справжніх листка, необхідно підгодувати розсаду садової суниці такими відомими комплексними добривами як: «растворин», «кеміра люкс» і «акварін» або будь-якими іншими. До висадки розсади на постійно місце в грунт можна виконати близько 2-3 підгодівлі (кожні 10-14 днів) пропорції розведення, інакше кажучи, дозування ви знайдете у відповідних інструкціях на упаковці.

Відео: догляд за розсадою суниці після пікіровки

коли і як висаджувати розсаду полуниці у відкритий грунт

Перед тим як висадити розсаду суниці у відкритий грунт, рекомендується обов’язково спочатку провести її загартування. Для цього контейнери з розсадою потрібно спочатку винести на балкон або лоджію, а коли зовсім потеплішає, то і на ганок.

Важливо! кімнатні умови потрібно саме чергувати зі стресовими.

Починати висаджувати полуницю у відкритий грунт можна вже тоді, коли температура грунту прогріється до +14-17 градусів, ще однією умовою є наявність у рослини 6-го справжнього листка. А це зазвичай припадає на другу половину квітня — першу декаду травня в залежності від кліматичних умов регіону. На півдні, природно, висаджують раніше, в середній смузі (підмосков’ї) краще трохи перечекати поворотні заморозки.

Коли можна висаджувати розсаду суниці. Суниця: посадка, догляд і вирощування суниці з насіння в домашніх умовах

Полуниця добре росте тільки на родючих грунтах, а також любить освітлені ділянки. Однак в перші 14 днів після висадки для попередження опіків молодого листя її краще укрити. А ось поливати у відкритому грунті суницю потрібно рясно.

До речі ! про те , як правильно посадити розсаду садової суниці у відкритий грунт , про способи і схеми висадки, про те, як потім доглядати і вирощувати до появи перших ягід — читайте .

Відео: посадка розсади полуниці, вирощеної з насіння, на грядку

Таким чином, якщо слідувати всім вищеназваним рекомендаціям і дотримуватися основних правил посадки садової суниці на розсаду і вирощування полуниці з насіння в домашніх умовах, то у вас точно все вийде, і багатий урожай смачних ягід не змусить себе чекати.

Вконтакте

Висадка розсади суниці у відкритий грунт. Не повторюйте моїх помилок!розсаду суниці висаджуємо в грунт.висадка в грунт розсади суниці ремонтантної.висаджуємо суницю у відкритий грунт. Крок за шагомпосадка розсади суниці / великоплідної полунікіпосадка розсади суниці( полуниці) / сайт sadovymir.гіпосадка у відкритий грунт суниці з 20.04 по 05.05.голова садова-висадка розсади суникикак правильно посадити полуницю (суницю)суниця з насіння. Висадка у відкритий грунт / 2 способи висаджуванняземляника з насіння. Висадка розсади.посадка суниці у відкритий грунт 3.04.2016 суниця, посадка в грунт.посадка дрібноплідної суниці у відкритий грунтвирощування суниці (полуниці) з насіння. Посадка розсади на грядкуземляніка з насіння-результат висадки розсади в грунт.посадка садової сунікіпосадка розсади полуниці (суничка) як правильно посадити полуницю навесні 1 я частьпосадка розсади полуниці в стаканчики. Королева єлизавета 2 .

Неможливо виростити з насіння. Насправді це не так. Треба лише знати, що посадка суниці насінням успішно застосовується для безвусих сортів . У продажу є якісне насіння дрібноплідної альпійської суниці:» барон солемахер»,» вайс солемахер»,» олександрія»,» жовте диво»,»руяна». Вибравши будь-який з перерахованих сортів ремонтантної альпійської суниці і знаючи особливості, як садити суницю насінням, можна легко виростити розсаду цієї популярної запашної ягоди.на фото: сорт білоплідної суниці»вайс солемахер». Вважається, що ягоди без яскравих фарбувальних пігментів найменш алергенні.

Як правильно посіяти суницю насінням?

Визначаємо термін посіву

Для отримання першого врожаю ягід вже в кінці літа поточного року, треба провести посів з початку лютого до кінця березня. Суниця сходить при хорошому освітленні, тому при ранньому посіві треба забезпечити її .

Посадка суниці насінням: підготовка грунту і вибір ємності для посіву

Для вирощування розсади суниці застосовуються невисокі (5-6 см.), але широкі ємності. Зручно використовувати готовий пластмасовий контейнер з кришкою. Для догляду зайвої води і кращої циркуляції повітря в днищі і кришці робляться проколи.

Акуратні отвори в пластмасовій ємності виходять, якщо використовувати гаряче шило або голку.

Ємність заповнюється грунтом. Можна використовувати грунтову суміш власного виготовлення з піску, вермикуліту і листового перегною (1:1:1) . Підходить і готовий грунт для розсади (як ми і раніше писали, ідеальний для цих цілей грунт для розсади марки greenworld). Перед заповненням контейнера грунт просівається. Суниця воліє пухкий нейтральний грунт, без надлишків поживних речовин.

Корисно обробити грунт препаратом . Це допоможе уникнути ураження молодих сходів . Розчин препарату зміцнює імунітет,Стимулює ріст рослин, а також пригнічує хвороби.

При посіві насіння суниці (фото) розподіляються на поверхні ущільненого грунту без заглиблення. Для рівномірності посіву використовують суміш насіння з піском або готові насіння в гранулах.
Коли можна висаджувати розсаду суниці. Суниця: посадка, догляд і вирощування суниці з насіння в домашніх умовахна фото: найпростіше висаджувати насіння суниці в окремі торф’яні таблетки.

Підвищити схожість насіння можна, застосувавши замочування перед посівом . Для цього насіння викладають на серветку, змочену сніговий або дощовою водою (підійде і вода з фільтра зворотного осмосу). Воду міняють двічі на добу. Через 2-3 доби замочування в оболонці насіння відбувається руйнування інгібіторів проростання.

Успішна посадка полуниці насінням на розсаду можлива із застосуванням техніки посіву в сніг . Для цього в контейнер з готової грунтом насипається шар снігу. Він ущільнюється до товщини в 1 см.і зверху викладаються насіння. Контейнер закривається кришкою або поліетиленом і ставиться на нижню полицю в холодильник, де міститься 3 дні. Перевагою цього способу є те, що, у міру танення снігу, насіння рівномірно розподіляються по поверхні і трохи втягуються талою водою в грунт. Паралельно вони стратифікуються.
Коли можна висаджувати розсаду суниці. Суниця: посадка, догляд і вирощування суниці з насіння в домашніх умовахна фото: такий спосіб посіву дозволяє рівномірно розподілити посадковий матеріал, так як на тлі снігу насіння більш помітні.

Після закінчення етапу стратифікації контейнери виставляються в тепле місце з температурою від +20 до +25°c. На підвіконні може знадобитися додаткове утеплення знизу (наприклад, шар пінопласту). Посадка суниці насінням не буде успішною при нестачі світла. Контейнери ставляться на саме освітлене місце або під лампи денного світла. Щоденний догляд за посівами полягає в провітрюванні, у видаленні конденсату на кришці ємності.

Зволожувати посіви треба з пульверизатора, і тільки лише в тому випадку, якщо конденсат перестав утворюватися.

Насіння суниці сходять зазвичай через 1-2 тижні після посіву.

Як правильно доглядати за розсадою?

Дуже обережно треба доглядати за паростками в перший час, коли сходять насіння полуниці (суниці садової). Паростки дуже ніжні і слабкі, тому тонкі відросло корінці присипають грунтом поступово, в 3 етапи . Для цього беруть просіяний грунт і посипають його тонким шаром, щоб розсада не нахилилася убік, а змогла тягнутися до світла. Цю процедуру повторюють 3 дні поспіль . Поливають сіянці з піпетки, використовуючи воду кімнатної температури (від +22 до +24°c).

Помилки, які допускаються при догляді за розсадою суниці

  • перезволоження;
  • низька температура;
  • недостатнє зволоження;
  • занадто щільна посадка.

У цих умовах суниця може захворіти «чорною ніжкою». В якості профілактики можна провести обприскування посівів приготованим розчином .

Необхідно забезпечити додаткове підсвічування розсади. до середини березня тривалість штучного освітлення — до 12 годин на добу, потім по 6-8 годин на день при похмурій погоді. Незважаючи на додаткове освітлення і ретельний догляд, в перший час розсада суниці розвивається повільно.

Підживлення можна починати після появи справжніх листочків. Застосовують спеціальні добрива для розсади або добрива для садової полуниці в половинній дозі.

Більш повне уявлення про те, як посадити насіння суниці, можна отримати, подивившись процес посадки суниці насінням на відео.

Пікіровка розсади суниці

Пікіровка проводиться, коли у розсади з’являються 2-3 справжніх листочка. Паростки пересаджують в окремі невеликі контейнери(по 50-100 мл.). Для успішного розвитку кореневої системи суниці її потрібно захистити від світла. Тому контейнери беруться непрозорі (темний пластик). Можна використовувати звичайні прозорі стаканчики для води, але встановити їх слід в темний високий піддон. У дні контейнерів роблять дренажні отвори. Вони повинні бути досить великими для того, щоб паростки вбирали воду з піддону. За рахунок поливу розсади через піддон прискорюється розвиток потужної кореневої системи.

Як проводиться пікіровка розсади суниці

В грунті, куди пересаджують рослину, роблять паличкою або олівцем поглиблення. Воно повинно бути достатньої глибини, щоб корінець не загнувся. У ямку капають розчин «корневина» або іншого стимулятора для коренеутворення. Паросток береться за листок і опускається в підготовлену ямку. Розетка, звідки ростуть листя, не повинна бути заглиблена в грунт, але і не повинна випирати з неї. На першу добу після пікіровки розсаду бажано вкрити плівкою.
Коли можна висаджувати розсаду суниці. Суниця: посадка, догляд і вирощування суниці з насіння в домашніх умовахна фото: основна умова при виборі тари для пікіровки — непрозорі стінки, що захищають кореневу систему суниці від світла.

До висадки в грунт догляд за розсадою полягає в періодичному поливі, обприскуванні листя раз в 2-3 дня, для чого застосовують талу воду. Підживлення проводиться один раз рідким комплексним добривом в половинній дозі за 2 тижні до пересадки в грунт.

Висадка розсади суниці в грунт

Пересідають молоді рослини в грунт, коли у них утворюється не менше 6 справжніх листочків. На початку-середині травня, коли проводять висадку, ще можливі денні та нічні заморозки. Тому посадки для захисту від холоду вкривають нетканим матеріалом (спанбондом).

При пересадці правильніше дотримуватися цілісність земляного кома навколо коренів розсади. Глибина посадки повинна бути такою, щоб розетка не була заглиблена в грунт. Оптимальний варіант-розміщення її врівень з поверхнею грунту.
Коли можна висаджувати розсаду суниці. Суниця: посадка, догляд і вирощування суниці з насіння в домашніх умовахна фото: якщо перед висадкою розсади в сад допустити легке підсихання грунту в контейнері, легше буде зберегти цілісність земляної грудки, а значить і кореневої системи саджанців.

Догляд за суницею полягає в періодичному розпушуванні грунту, поливах і прополюванні бур’янів.

Особливості вирощування великоплідних сортів садової суниці (полуниці)

Садівниками успішно застосовується посадка полуниці насінням на розсаду в разі ремонтантних безвусих сортів. Для великоплідних сортів вирощування з насіння небажано. незважаючи на аналогічну технологію вирощування з насіння, отримані рослини не успадковують цінних материнських ознак. У перший рік вирощування ягоди схожі на описаний сорт, але в наступні сезони плоди стають позбавленими смаку, дрібними і сухими. В середньому, тільки 1 з 1000 насіння несе в собі ознаки сорту. Тому великоплідні сорти садової суниці розмножують вегетативно. У перевіреного продавця купуються молоді саджанці або вуса, а потім на власній ділянці проводиться розмноження вусами або діленням куща.

Новинка: декоративна суниця

Гібриди ампельної суниці з голландії, вирощувані з декоративною метою, представлені на російському ринку сортами : «гасана», «тоскана», «лоран», «мілан», «трістан» . Це горшкові і контейнерні рослини. Технологічні прийоми, як посадити насіння суниці декоративної, аналогічні способам вирощування альпійських сортів суниці. Розсада полуниці декоративної швидко перетворюється в компактний кущ з раннім терміном цвітіння. Головне достоїнство декоративних сортів-малинові, рожеві або червоні квіти . Ягоди без вираженого смаку, замість щільної м’якоті мають водянисту структуру. Саме декоративні властивості повністю відтворюються при вирощуванні рослин з професійного насіння.
Коли можна висаджувати розсаду суниці. Суниця: посадка, догляд і вирощування суниці з насіння в домашніх умовах

На фото: квітки декоративної гібридної суниці вражають своїми відтінками рожевого, які часом бувають такими «кричущими», як на фото (сорт «»lipstick»).